17e Jaargang. BAANDAG 12 OCTOBER 1925 No. 5Ü70 TO SsicbeHe Goti/fca/nt je ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling ir Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, 'ranco per post I 2.95 per kwartaal, [et Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- rijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- itbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd ondafsMad 9 ct.. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiün 30 cent per regel Voor Ingezonden Mededeolingen wordt het dubbele van bet tarief berekend. Kleine adverlentiën, van ton hoogete 30 woorden, waarin betrekkingen worden aangoboden of gevraagd, buur en ver buur, koop en verkoop IO.50. lit nummap bestaat uit twee Kind en Bioscoop. III. Als men een bioscoop bezocht heefl, dan >rt men nog al eens dikwijls de klacht ,jn: „Wat ging dat gauw! Je kon het jus niet bijhouden." En inderdaad hebben zij, die dit zeggen, Is meer dan bespottelijk", schrijft v. S. in het „Lichtbeeld", zoo snel als films in veel vermaaksbioscopen wor- afgedraaid, hetgeen vooral opvalt, men voorstellingen ziet van menschen, zich voortbewegen. Een troep soldalen isseerf over het witte doek in een tempo, minder dan niemendal op de jrkolükheid gelijkt. Onlangs zagen we n filmopname" van een plechtigen tocht n het een of ander koningspaar ik een van Engeland in een statiekoets lakeien langs het galarijtuig. Het ge- o publiek schaterde van het lachen do zotte slijve-beenen-draverij der joi aangekleede marionetten. De begra- van President Ebert verloor in den eeoop, waar wij de filmopname ervan zien hebben, ieder karakter van ernst plechtigheid, toen we de deftig in het rarl gestoken hoogwaardigheidsbeklee- 19 en het militaire eere-escorte in een lige keeren versnelde begrafenis-pas s zagenhollen." Laatstgenoemde film heb ik ook gezien ze was gekeurd voor alle leeftijden, odat ook kinderen de vertooning ervan iliten bijwonen. Ik behoef niet to zeg- welk een ver warden indruk de kin- ren daarvan zullen gekregen hebben, films draaien t e snel voor kinderen, maakt velen hunner zenuwachtig. Ze Hen alles, wat op de film voorkomt, n en bezien. Dat maakt hen moe. lommigen beweren, dat in deze laatste opraken overdrijving schuilt en dat het niet positief is vastgesteld, dat inder- ïd de invloed van den bioscoop voor ideren lichamelijk slecht is, ook met rekking tot bioscoopvermoeienis. Ik deze vraag willen doen: Wie van ons, tarassenen, zou durven zeggen, dat hij vermoed is van geest, als bij een of drie achtereen want zoo lang Drl een voorstelling meestal heeft ten turen naar het witte doek met zijn ttgelijko figuren? Al zeer weinigen. 13 een eenvoudig voorbeeld. Als iemand a paar uren in een museum-van sch'il- ™ijcn doorbrengt en met aandacht de (schillende schilderstukken bekijkt is 1 bepaald daarvan moe geworden, ja, ioft hij misschien hoofdpijn opgeloopen. tem nu eens aan, dat alle figuren op |e schilderijen zich nog bewogen ook en zoo vlug als liet kon dat zou toch om zenuwachtig te worden! En in bioscoop nu? Is het daar dan zooveel Iers? Men voelt de vermoeidheid niet, fat men voortdurend in spanning vor- h uieuwsgierig naar hetgeen lelkens gen zal. Als volwassenen reeds dikwijls invloed van het bioscoopbezoek ón- Vmden zouden kinderen dan wèl frisch een voorstelling thuiskomen, kinde die geestelijk en lichamelijk zooveel rier weerstandsvermogen bezitten dan I'volwassen mensch? Nu weet ik wel, f één keertje bioscoopbezoek een kind pit opzicht niet zoo erg zal schaden, r als het geregeld een paar malen wek naar den bioscoop gaat gd kinderen heb ik gekend en een f dagen geleden hoorde ik, dat er vele ',ziin dan moet zoo'n veelvuldig be- Jen laatste het zenuwleveu van den 'gdigen bezoeker ongetwijfeld schade m. Waarom kan er in de matineé's niet langzaam gedraaid worden als b.v. schoolbioscopen. Daar draait do nooit sneller dan pl.m. 1100 M. Bij oon beweging, ziet men op het doek normaio .beweging van menschen en rcD. en krijgen kinderen een veel juis- indruk van hetgeen er vertoond rut. Iet m<ig als een gunstig teeken be- rr,( [Dl Nvd worden, dat in den laatsten lijd s meer en meer aandacht geschon- w°rdt aan het bioscoop-vragstuk en •ooral ook ten opzichte van de jeugd. P ae Jaarvergadering van de Vereeni- Va& Gemeentelijke en Particuliere ^*C0Dlinisies dezen zomer te Delft i S *s k-v- bet volgende vraagpunt lïïlt I-aan or^e Keweest' „Wordt tfii'n! '!jd' om *n a"e steden er op aan If Si t dat hinderen beneden 10 of 12 i o! ln den bioscoop worden toegela- ^„tegenwoordige samenstel- werd dit vraagpunt inge- ii rn!: e'aan van Diest. lid der keu- f aldaar. *4? T, verslag zei hij ongeveer het Grootste deel der als K i n- derfilms aangeduide films zijn geen Kinderfilms. Zo zijn nóch óp hel ver stand, nóch op do ontwikkeling berekend. Ze geven voor de kinderen wèl inspan ning doch geen ontspanning. Wo leven in een tijd, waarin groote zorg wordt be steed aan het kind: voor studie, voor ont wikkeling van het verstand wordt zeer veel gedaan. Allerlei wetten worden ge maakt ter bescherming van het kind. Is het "daarom, zoo vraagt inleider, en de Delftsche Commisie, niet belachelijk, dat ten opzichte van den bioccoop onze kinde ren worden overgeleverd aan exploitanten, die alleen- maar vragen naar het finan cieel succes van een film? De wijze, waar op de tegenwoordige films gebruikt wor den, levert voor kinderen beneden 12 jaar een positief nadeel. De tegenwoordige film brengt geen ontspanning, maar- ver keerde, schadelijke inspanning. Spreker vraagt, of de vergadering zich wil uit spreken over dit vraagpunt." Uit de discussie bleek, dat verscheidene leden het met Delft eens waren, doch dat het beter was dit punt in de afdeelin- gen nader te bespreken en dan met liet oog op plaatselijke toestanden besluiten te nemen. Ook werd op de vergadering nog sproken over den te langen duur eter voorstellngen en over het te snelle af draaien der films, waarvan de mededee- ling aan de lozers van dit opstel geen nieuws kan geven aangezien daarover reeds genoeg in dit opstel is gezegd. Even wenscb ik nog uwe aandacht te vragen voor het volgende uit het verslag. „Dff heer E s k e n s uit Leiden wenscht; .dat men zich slerk houdt aan den norm: Vooral geen to spannende films. En geen te lange Want kinderen houden meer van kleine films. Leiden maakt ook de bepaling en hierop wenscht spreker in het belang van do gezondheid den na druk te leggen dat op de matinée's noch door personeel, noch doos bezoekers mag worden gerookt. De „heerlijko" si garettengeur wordt daardoor vermeden." Ook in andere lauden houdt men zich druk bezig met het bioscoop-vraagstuk. Zoo las ik o.a., dat op het gevangenis congres te Londen de volgende motie aangenomen werd: „In elk land zou een krachtige, doeltreffende film-censuur moeten worden ingesteld, in de allereer ste plaats ten doel hebbende de jeugd te beschermen. Het is noodig speciale maat regelen te nemen en de bioscopen onder toezicht te houden, ten einde te bereiken, dat de door do censuur verordende be slissingen ook worden nageleefd. De cen suur dient zich overigens niet uitsluitend te bepalen tot wering van bet ontuchtige, doch moet ook waken tegen alles wat met bioscoop en film samenhangt en een schadelijken invloed op de jeugd zou kunnen uitoefenen." Maar genoeg van dit alles. Alleen nog dit. Voorgelicht door geschriften van deskundigen ön gebruik makend van eigen ervaringen, heb ik deze artikelen geschreven, alleen beoogende het geeste lijk en lichamelijk welzijn van do jeugd. Wat voor het kinderboek geldt, moet ook gaan gelden voor de film: „Voor kin deren is het beste niet goed genoeg." Leiden, Oct. '25. P. G. HOCKS. Inzameling Stormramp 1925 Bij den Penimngmeester van het Storm ramp-Comité zijn nog de volgende giffen ingekomen: Voor Borculo f 2.50 S. 5.— Uit het varken van de E. L. S. 10. Van onderofficieren, en dienst plichtige soldaten van het 4de Regimen t-Infanter ie bijeenge-j bracht tijdens de vervolgoefe-- ningen te Ede 67.53 Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den lieer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, gironummer 57471. BUflTENLAISD De Veiligheidskwestie. DE CONFERENTIE TE LOCARNO. Italië treedt toe tot de garanten. Besprekingen op het Meer. De beslissing, die men in de Zaterdag gehouden conferentie verwacht had, is uit gebleven. Do ministers vergaderden van half elf tot twaalf uur, en alleen reeds uit het feit, dat men daarop bekend maakte, dat de namiddagzitting niet doorging, blijkt voldoende, dat een overeenkomst niet bereikt was. De Duitsche afgevaardigden hebben in deze conferentie do Duitsche houding in zake art. 16 en de toetreding van Duitsch- land tot den Volkenbond opnieuw verde digd, maar do vertegenwoordigers der ge allieerden hielden aan hun gemeenschap pelijk standpunt vast. Ingezonden Mededeeling Heerensingel 34/35 Tel. No. 1523. PRIMA KWALITEIT-VERZEGELDE ZAKKEN 3178 Chamberlain, zoowel als Briand, Scialo- ja en Vandorvelde, legden echter verkla ringen af, waarbij zij zich verplichten, eenige wenschen van Duitschland in den Volkenbond te zullen ondersteunen, maar, naar zij zeiden, moesten alle overige pun ten blijven rusten, totdat Duitschland zeil zijn permanenten zetel in den Volkenbonds raad zal innemen. Van Franscho zijde werd er op gewezen, dat er een nauw verband bestaat tusschen art. 16 en do Oostelijke arbitrageverdra gen. Elke concessie, die aan Duitschland met betrekking tot art. 16 gedaan wordt, bemoeilijkt het tot stand komen der over eenkomsten in het Oosten. Do geallieerden boden den Duischen ver tegenwoordigers een aantal compensaties aan voor het geval dat Duitschland zijn oppositie tegen art. 16 wil opgeven. Men spreekt van koloniale mandaten en van een vervroegde ontruiming van den linker- Rijnoever. Do Duitsche delegatie- acht zich tevreden gesteld, indien Frankrijk- en Engeland de verklaring afleggen, dat zij in den Volken- bondsraad. zullen stemmen voor een inter pretatie van art. 16 in den geest, zooals Duitschland die wenscht. In de Zaterdag gehouden zitting trad voor het eerst de gewijzigde houding van Italië aan den dag. Scialoja deelde n.l. mede, dat Italië tot de garanten van-het Weste lijk pact toetreedt. Men trekt uit de ver klaring van Scialoja gunstigo conclusies. Inderdaad zou het van Italiaansche zijde een dwaasheid zijn tot de garanten toe te treden, indien men aannemen moest, dat het pact niet tot stand zou komen. In plaas van des namiddags officieel bijeen te komen, besloten Chamberlain, Briand, Luther en Slresemann te zamen met hun juridische adviseurs een boot tocht op het het Lago Maggiore te onder nomen. Voor den vriendschappelijken geest, die op do conferentie heerscht, is deze tocht een doorslaand bewijs. Mevrouw Chamberlain ging als eenige dame mede. In verband met de Zaterdag gedane voorstellen heeft do Duitsche delegatie be sloten, den staatssecretaris Kempner naar Berlijn te zenden, om (laar contact te zoe ken met de politieko kringen en rapport uit te brengen over het verloop der be sprekingen. Met het oog hierop is de conferentie verdaagd van Zaterdag tot-.Maandagmor gen. Mussolini ver wacht. In den loop van deze week wordt Mus solini te Locarno verwacht. Alle voorbe reidingsmaatregelen voor zijn aankomst zijn reeds getroffen. Hij zal Vrijdag och- ter naar Rome terugkeeren. De groote moeilijkheid. Een formule in zake art. 16 m o g e 1 ij k. Alle berichten in do Fransche pers be treffende de conferentie van Locarno stemmen daarin overeen, dat het probleem van Duitschlands toetreding tot den Vol kenbond op het oogenblik nog de eenige moeilijkheid vormt. Indien het juist is, schrijft de „Temps", dat de Duitschers zich niet meer onverzet telijk toonen ten aanzien hunner bezwaren tegen artikel 16 van het Volkenbondssta'- tuut en dat een formule kan worden ge vonden, om het probleem van Duitschlands toetreding tot den Volkenbond op te los sen, kan men aannemen, dat de partiij die to Locarno wordt gespeeld, definitief wordt gespeeld en dat de zaak van het veilig- hoidspact gewonnen is. Want te oordeelen naar de verklaringen der Poolsche en Tsjechische ministers van Buitenlandsche Zaken, Skrzvnski en Benesj, zou het vraag stuk der arbitrage-verdragen tusschen Duitschland en Polen en tusschen Duitsch land en Tsjecho-Slowakije vrij gemakke lijk kunnen worden opgelost. Sauerwein schrijft in de „Matin" dat het verklaarbaar is, dat Duitschland se dert de laatste vier en twintig uur niet meer dezelfde onverzettelijkheid in zijn te genstand toont. Het ondervindt immers reeds gedurende de conferenie de intense weldaad zijner adhaesie. In hot veilig- 'ïeidspact wordt het bij definitie veronder steld, reeds in Raad van den Volkenbond to zetelen. Wat volgt daaruit? vraagt Sauerwein. Een zeer belangrijke wijziging voor Duitschland in het karakter der voor zorgen, welko Frankrijk en zijn geallieer den meenen te moeten nemen. Men gaat do noodzakelijkheid inzien, althans Skrzynski is dezelfde meening toe gedaan, dat enkele servituten, die door het pact ten nadeele van Duitschland worden opgelost, verzacht moeten worden. Andere genoegdoeningen zullen geheel vanzelf prekend worden gegeven in ruil voor Duitschlands goeden wil. Opnieuw in het concert der groote mogendheden binnen tredend, zal het een essentieele factor worden, zoowel voor den economischen als voor den financieelen wederopbouw. Want als do conferentie van Locarno een succes zou zijn, zou daaruit een zekere band tus schen de Europeesche naties moeten ont staan, welker samenwerking onmisbaar is, als men niet alleen den oorlog wil verhin deren, doch ook do ruïne. Do correspondent van de „Information" seint uit Locarno, dat op de zitting van Zaterdagmorgen do geallieerde ministers duidelijk aan de Duitschers hebben ver klaard, dat het uur voor hen is gekomen, om een beslissing te nemen aangaande hun toetreding tot den Volkenbond zonder eeni ge reserve, daar van dit punt liet welsla gen of mislukken der conferentio afhangt. Slresemann en Luther zouden tot Maan dag bedenktijd hebben gevraagd, om de kweslio aan de andere leden van het ka binet te Berlijn voor te leggen. Vandaar, dat do zitting tot Maandag is verdaagd. Frankrijk. Caiilaux weer ierug. De voorloopige overeenkomst mot Amerika. Caiilaux was gister «tegenwoordig inden ministerraad. Algemeen wordt aangeno men, dat de voorloopige overeenkomst met Amerika slechts geringe kans heeft om door de Fransche regeering aanvaard te worden. Ondertusschen stelt Caiilaux zich voor extra belasting te heffen, teneinde het deficit op de Fransche begrooting weg to werken. Communistische stakingen. Transportstaking te Parijs. De communisten hebben de algemeene staking voor het transportwezen in het ge bied van Parijs afgekondigd, totdat het personeel bevrediging van zijn eischen zal hebben verkregen. In Lyon hebben do communisten Zater dag per proclamatie een algemeene stakiug van 24 uur voor Maandag aangekondigd. Algemeen wordt verwacht, dat de staking een groot echec zal worden. De transportstaking te Parijs is tenmin ste zoo goed als mislukt. Slechts weinigen hebben aan het stakingsbevel gehoorzaamd zoodat de dienst overal op normale wijze kon worden gehandhaafd. Op het vastgestelde uur gingen niet meer dan een honderdtal conducteurs en be stuurders in staking, terwijl een twaalftal trams en een enkele autobus op straat ble ven staan. Volgens mededeeling der direc tie hebben slechts één procent van het per soneel der trams en vijf procent van dat der bussen geslaakt. Eerst in den namid dag werd dan ook iels van de staking be merkt, doch over het algemeen kan deze poging als mislukt worden beschouwd. De vakvereeniging doet hel voorkomen, alsof met de staking uitsluitend vakvereenigings- belangcn zouden worden beoogd, doch al gemeen ziet men hierin een eersten stap naar de algemeene staking, daar de „Hu- manité" opwekt voor een algemeene sta king van 24 uur, als een protest der arbei ders tegen den oorlog in Marokko. Naar uit Parijs gemold wordt, hebben de spoorwegarbeiders besloten zich in geen ge val bij de stakingsbeweging aan te slui ten. Italië, De zaak-Matteotti. Volgens de „Epoca" is het vooronder zoek in de zaak-Matteotti, hetwelk vijftien maanden geduurd heeft, gesloten. Rossi, voorheen chef van de persafdee- ling, Marinelli, penningmeester der fascis tische partij, Bilippelli, redacteur van de „Corriera d'Italia", alsmede zes anderen zijn uit de voorarrest ontslagen. Tegen hen is de vervolging wegens medeplichtigheid aan moord en wegens ontvoering ingetrok ken. Dumitit, Volpi, Olapinvromo en Milorria werden in voorarrest gehouden on verwe zen naar de rechtbank te Rome, on be schuldiging van doodslag. Gelukkig Malta. Geenscbuldengecnbelaslingen De eerste minister van Malta, dr. Mifsud die met zijn 36 jaar wel de jongste leven de premier is, bevindt zich voor een kort bezoek te Londen om zijn opwachting to maken bij den koning. Dr. Mifsud, die ook minister van Financiën van Malta is, heeft verklaard, dat de financiën van Malta zoo bloeiend zijn, dat men daar nocli nationale schuld, noch inkomstenbelasting kent. Tsjecho-Slowakije De fundeering der schulden. Er is een accoord tot stand gekomen be treffende de fundeering der oorlogsschuld van Tsjecho-Slowakije aan de V. S. De regeling is lot stand gekomen op do basis van een bedrag van 150.000.000 dol lar, te voldoen over een periode van 62 jaar. Mellon deelt mede, dat Tsjecho-Slo- HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Vandaag zou de beslissing vallen over de groote moeilijkheid ter conferentie van Locarno, n.l. Duitschlands toetreding tot den Volkenbond. Communistische actie in Frankrijk voor een algemeene proteststaking. Te New-York heeft een ijskoude storni gewoed. (Buitenlandsche Berichten). BINNENLAND. De gemeentelijke en particuliere bios coop-commissie over de filmkeuring voor jeugdige personen (lo blad). De toestand in de mijnindustrie (2oblad) Paul Kruger op de „Gelderland" her dacht (2o blad). Ernstig ongeluk bij de motorrennen te Sappemeer Twee dooden en vijf licht gewonden (Gemengde Berichten, 2o blad). Tc Eindhoven heeft een auto, welke op het trottoir kwam, vijf jongens gewond, van wie twee zwaar. (Gemengde Berichten, 2o blad). wakije 3.000.000 doll, per jaar zal betalen gedurende 18 jaar. Do opgeloopen interest wordt berekend naar een rentevoet van 4J4 pet.; voor de eerstkomende 10 jaar wordt de rente bepaald op 3 pet. en daar na op 3 H pet. Griekenland. Generaal Piastiras gearresteerd. Op last der Grieksehe regeering is gene raal Piastiras, do leider der revolutie vaD 1922, des destijds plotseling uit Athene is verdwenen, gearresteerd Lltauen. Priester-minister. Bij de in de vorige maand doorgevoerde reorganisatie van hot kabinet van Litauen is mgr. dr Miecys Rcinys tot minister van buitenlandsche zaken benoemd. Van bijzon dere bctcekenis is dit feit, wijl, zooals he kend. Litauen in verband met het Poolsche Concordaat de betrekkingen met hot Vali caan heeft afgebroken. Mgr. Dr. Rcinys was voor ziin minister- benoenimg professor in do philosophic ann do universiteit van Kaunas, llij staat in zijn land bekend als een christelijk demo cratise!) politicus on is een zeer gezien priester. Zijn doctoraat in do wijsbegeerte behaal de Dr. Rcinys aan de hoogesohool van Leuven van waar hij naar Straatsburg ging om zich op de studie dor apologie too lo leggen In 1907 erd hij priester gewijd en was nadien werkzaam als kapelaan te Wilna, als gymnasium- en seminarieleeraar om ton slotte in 1913 als professor van de plii- lisophie naar Kaunas geroepen te worden. Zuid-Afrika. De scheepvaartstaking. To Durban opgeheven. Uit Durban wordt gemeld, dat de schoep- vaartstaking daar Zaterdag geëindigd is, doordien do meerderheid der stakers heeft besloten het werk te hervatten. Ambtena ren van liet departement van Arbeid had den, nint-officieel, sinds do laatste dagen getracht een formule te vinden, die voor do zeelieden aannemelijk zou zijn, daar do meoi'derheid van hen wol het werk wensch- to to hervatten, doch niet geneigd was, zich onvoorwaardelijk over to geven. Tiet voorstel, waarover gestemd werd, luidde, dat de zeoliodon zullen terugkeeren naar hün werk, doch dat geprotesteerd wordt le gen verlaging der loonen, tegen den aftrek van de loonen gedurende de periode van do staking. waarbij de voorwaarde wordt ge steld. dat de hangende vervolgingen worden ingetrokken. Verder, dat er geen slachtof fers zullen zijn en dat de zeelieden, wier schepen roods zijn vertrokken, naar Enge land zullen wordon teruggebracht en o<m goed getuigschrift ontvangen Voorzoover het de scheepseigenaars be treft, werd het voorstel aangenomen met een meerderheid van 3 tegen 2 stemmen Een deel der zeebeen, wier schepen reed» zijn vertrokken, verklaarde, dat zij do sta king zullen voortzetten. PIMMEIiLAMO Koninklijk Besluit. Bu r ge m e e 8 t o r. Bij Kon. besluit ia aan 0. Bo« Wzn op zijn verzoek, eervol onLslag verleend alp. burgemeester van Oudorp, mol dankbetui ging voor do langdurige dienaton door hen» als burgemeester bewezen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1