Ingezonden Mededeeling. I Dekens Ledikanten 1 Bedden Matrassen KOHSCHULTE'S bekende 5574 BEDDEN- EN TAPIJTIVIAGAZIJNEN HAARLEMMERSTRAAT 70-72. Mooie Poppen Cadeau. ïm <g van de hypotheek waarvan de ge meente garant is tegenover het rijk. zal dit hoogstwaarschijnlijk wel op een groo- ten strop voor de gemeente uitdraaien. Fuifende zieken In den laten avond van Zondag wisten ieen paar patiënten het hospitaal te Kerk- rade te verlaten om kermis te gaan vieren. De patiënten kwamen des nachts onder den invloed van drank thuis. Een hunner viel door een glazen dak. Beiden werden den volgenden dag aan de deur gezet. Ballons ie Utrecht opgestegeit Gisteren rijn bij de gasfabriek te Utrecht twee balolns van die Koninklijke •Nederlandvtoo Vereenigimg voor Lucht vaart opgestegen, n.l. de oude ballon Neerlandia van 1260 kub. meter inhoud, dezelfde, die eenige jaren geleden te Rot terdam zoo ondeugend is geweest om in rijn eentje een luchtreis te gaan maken, cn de nieuwe ballon Hollandia van 1700 kub. meter inhoud. Bij d'eze gelegenheid is de nieuwe ballon gedoopt. De Hol#'ndHa stond onder commando van dr. H. G. Gamnegieter, terwijl passa giers waren mevr. Gannegieter en de hee- ren Hepner en Dutilh. Do Neetrlandia werd gecommandeerd door den heer Chr. A. G. Nell uit Den Haag met kapt. F. A. v. Heijst als passa gier. De ballons hebben den geheelen mid dag in den omtrek van en boven de stad Utrecht gezweefd. Oud graf ontdekt. Op den Ekelenberg onder de gemeente Zuidwolde (Dr.) Is een Tumulus ontgra ven, die Week een regelmatig opgebouwd steengra! te zijn, zooals tot heden in die stukken nog niet is gevonden. Er rijn tee- keningen gemaakt en foto's genomen. Een Ingewikkeld adres. Dezer dagen kreeg de post te Steende- Ten een prentbriefkaart met het. volgende eigenaardige adres te bezorgen: „Aan den oudion man van 79 jaar met grijzen baard, die in 1870 te Groningen in garnizoen lag, te Bronkhorst'k Toch heeft de kaart het goede adres be reikt, meldt het „Vad." Een nieuw verkeerssein. Het eerste mechanische seintoestel om het verkeer op den publieken weg te rege len is Maandagmorgen te Amsterdam in werking gesteld. Het staat op de kruising Weteringschans en Nieuwe Vijzelstraat. Het is eenvoudig van constructie en toch zeer practisch. In een standaard staat een paal, die in den top draagt een rood bord, waarop in witte letters het woord „stop". De agent heeft nu maar telkens een halve slag met een h&ndel te draaien om eerst naar den eenen dan naar den anderen kant het verkeer stop te zetten. Dit is niet het grootste voordeel van het bord, want dit deed de agent tot nu toe ook met de armen. Het voordeel is, dat de agent vrij is. Hij houdt met zijn bord het verkeer vast en kan onderwijl een voetganger helpen of een recalcitrant wagenbestuurder onder handen nemen. Dit kon vroeger ook, maar het verkeersteeken was dan tevens weg. De voetganger is nu veel veiliger. Wanneer hij het woord „stop" ziet, weet hij, dat de weg onveilig is om over te steken. Het publiek, vooral het rijdende, moet nu nog opgevoed worden om op behoorlijken afstand van het waarschuwingssein stil te houden. Naar wij vernemen, zal binnen enkele weken op een zevental van de drukste kruis punten deze mechanische sein, welke uit Kopenhagen afkomstig is, in dienst wor den gesteld. Van Hef Loo. Een dame, eenvoudig in het grijs, wan delde Maandagmorgen, na een ritje te heb ben gemaakt door de Sophialaan en de Molenstraat, op het tweede perron van het station te Apeldoorn, In afwachting van de aankomst van den D-trein, die via Amers foort om 10.43 aldaar stilhoudt. Twee jonge dames stappen uit een der rijtuigen. Hartelijke begroeting tusschen de Öame in het grijs en de reizigsters. Het gezelschap wandelt door de Kon. Wachtkamer naar het Stationsplein, waar Sen rijtuigje, bespannen met twee paarden, jen een auto wachten. De dame neemt met een van haar gasten plaats in het rijtuig, de andere volgt per Auto. Weinigen zullen bemerkt hebben, dat de 0ame in het grijs de Koningin zelf was, Jflie persoonlijk haar gasten, Lady May Cambridge, dochter van den Earl of Athlo- pe (hertog van Teek) en prinses Alice van Groot-Brittannië en Ierland (dochter van Wijlen den hertog en de hertogin van Al bany), aan den trein was komen begroeten Ui verwelkomen. Buitenl. Berichten f Drama In een Carmelleten-klooster. De dader ontoerekenbaar. Dezer dagen heeft door een deel der pers èen verhaal de ronde gedaan omtrent een JDoord, die in het Carmelietenklooster te Lemberg 'door een geestelijke op een con frater zou zijn bedreven. Van iemand, die op het oogenblik, dat deze misdaad ge pleegd zou zijn, te Lemberg vertoefde, vernam de „Msb." over bet geval een om standig relaas, waaraan wij het volgen de ontleenen: Van een eigenlijken moord in zoover re hiermee een moedwillige daad van een volkomen toerekenbaar persoon bedoeld wordt is geen sprake. Een kapelaan uit Lublin, die in het klooster vertoefde, is door een anderen geestelijke, die aan een soort vervolgings waanzin leed en indertijd in het klooster Is opgenomen, in een vlaag van^verstands- verbijstering gedood. De kapelaan uit Lublin vertoefde ter ontspanning eenige dagen te Lemberg en zou den 19den en 20sten September in het Carmelietenklooster doorbrengen. 's Zaterdagsavonds, toen de kloosterlin gen aan tafel zaten, werden er door de kapelaan tegenover den zonderlingen kloos terbewoner, wiens ernstig verstandsdefect de gast wellicht niet kende, grappen ge maakt Zoo moet de kapelaan gezegd heb ben: „Ik heb zoo'n idee, dat ge binnen een paar dagen dood zult zijn." Dit gezegde heeft den aldus aangesprokene blijkbaar sterk aangegrepen en onder den uitroep „Ge gaat eerder dood dan ik!", stond hij van tafel op en ging heen. Daar hij meer zulke zonderlinge dingen deed, schonk niemand veel aandacht aan deze woorden. Des nachts evenwel schrok plotseling de prior wakker door het gekraak van het linoleum, dat den vloer van zijn slaapka mer dekte. Opstaande meende hij een ge daante uit zijn kamer te zien vluchten. Niets bespeurend hij nader onderzoek ging de prior weer rusten. Na een paar uur werd in het klooster alarm gemaakt door de politie. Deze had den den zonderlingen priester aangetrof fen in reiscostuum op de stoepen van het politiecommissariaat, waar hij op de vraag wat hij daar verrichtte, meedeelde, dat hij zich kwam aanmelden als moordenaar van een zijner broeders. In het klooster, waar de politie zich meldde, trof men in de logeerkamer in derdaad den kapelaan aan, badend in zijn bloed. Zijn hoofd was met een bijl door- kleefd en van de hand, welke hij blijk baar ter bescherming voor het hoofd had gehouden, waren de vingers afgeslagen. De ongelukkige, die de daad bedreef, toonde veel berouw, doch deelde tevens mede, dankbaar te zijn jegens God. die zijn plannen verijdeld had door den prior te wekken. Hij vertelde n.l. voornemens ge weest te zijn. om èn den prior èn alle overige medebroeders te dooden. Den prior omdat deze hem met Paschen een beris ping gegeven bad De justitie en allen, die zich met het ge val bezig houden, beschouwen het droe vige feit als de daad van een ongelukkigen krankzinnige. Alle Poolsche bladen, van welke richting ook, spreken insgelijks niet over een moord, of misdaad, maar over een waanzindaad. De ongelukkige is dan ook naar een krankzinnigengesticht vervoerd. 17 groote zeilschepen vergaan. Een orkaan op de Zwarte Zee. Uit Constantinopel wordt gemeld: Sinds oenige dagen woedt op de Zwarte Zee gen orkaanachtige storm. Er zijn 17 groote zeil schepen met man en muis vergaan. Eenige transportschepen worden nog vermist. Een brandkast opengssmolten. 810.000 M k. geroofd. Eerste klas brandkastforceerders hebben gisterennacht mei gebruikmaking van de meest moderne inbrekerstechniek de safe van Tempelhof te Berlijn opengesmolten en daaruit de 310.000 mark geroofd, welke er voor de betaling der maandsalarissen van de ambtenaren lagen opgestapeld. De brandkastexperts van de politie wer den ijlings ter plaats geroepen, maar zij konden niet meer doen dan hun bewonde ring uiten over het keurige werk, dat de dieven verricht hadden en dat van groote vakkennis getuigde. De gemeente spant alle krachten in om den ambtenaren tenminste nog een deel van hun loon te kunnen uitkeeren en de Berlijnsche politie heeft een premie van 35.000 mark op het vangen van de dieven gezet. Met haar premies is de Berlijnsche po litie overigens niet zeer gelukkig, want on danks de som van 15.000 goudmark, die op het hoofd van de Berlijnsche brandstich ters gesteld is, loopen deze niet alleen nog steeds in vrijheid rond, maar zij namen gisteren de gelegenheid te baat om op vier verschillende punten der stad opnieuw vier daken in brand te steken. Aardbeving In ArmenIS. Een hevige aardbeving, gepaard gaande met krachtige schokken is waargenomen in Armenië. De nomadische bevolking vlucht in pa niek. Er zijn geen slachtoffers. Aardbeving en rotsstorting. Volgens een bericht uit Moskou is de 1104 meter hooge top van den- Alagosborg in Armenië door een sterke aardbeving vernield. Groote stukken rots komen met donderend geweld naar beneden in de da len. De bevolking, die hoofdzakelijk uit Nomaden bestaat, is in paniek gevlucht. De gezonken Amerikaansche duikboot. Uit New Londen (Connecticut) wordt ge meld: Duikers hebben het lijk van een der machinisten der gezonken duikboot S bl naar boven gehaald. HQtel afgebrand. Uit Partenkirchen wordt aan de „Münch. N.N." gemeld, dat het bekende restaurant en pension Raintalere gisteren door brand geheel verwoest is. Het personeel kon zich slechts met moeite redden. Per motorbootje naar Australia Een gewezen zeeman, Unitt genaamd, die zich in Nieuw-Zeeland wil vestigen waar hij land heeft gekocht, heeft den tocht van Engeland naar Australië, ondernomen met een motorboot van 4 ton. die hij zelf ge bouwd heeft. Hij wordt vergezeld door zijn 16-jarige dochter, die goed met het zee manschap vertrouwd is. Zijn vrouw en zoon maken de reis met een mailboot. In den Atlantischen Oceaan moest Unitt nood seinen geven, daar het roer gebroken en liet drinkwater verbruikt was. Nadat de beide opvarenden van een passeerend schip drinkwater hadden gekregen, hebben zij de reis voortgezet; zij wilden het roer onder weg repareeren. KERKNIEUWS Diamanten Klooster-jubilé. De Zeereerw. Pater Franciscus Voogel S.J. heeft Zondag te Groningen het tijdstip herdacht, waarop hij voor 60 jaar in het novicaat trad der Sociëteit van Jesus. De feestdag begon met een plechtige Hoogmis, opgedragen door een broeder van den jubilaris, den Z.Eerw. Pater W. Voogel, geassisteerd door Pater Ignatius van den Hoeven, als diaken en Pater M. van Nieuwenhoven als sub-diaken. Altaar en Kerk waren stemmig ver sierd met groen en bloemen. Op twee schil den had men de getallen „60" en „40" aangebracht, beduidende het zestig-jarige klooster-jubilé van Pater F. Voogel eri het veertig-jarge priesterjubilé van Pater W. Voogel, dat voor enkele dagen in alle stil te werd herdacht. De jubilaris had plaats genomen in het priesterkoor, diens familie voor de Com munie-bank. De Z.Eerw. Pater v. d. Hoeven S.J. hield de feestpredikatie. Van half twaalf tot half een werd een receptie gehouden, die zeer druk bezocht was. De feestdag werd verder in besloten kring gevierd. Professiefeest Pater H. Molkenboer 0. P, Zondag herdacht in het Dominicanen klooster te Huissen de Zeereerw. Lector Hilarius Molkenboer zijn zilveren pro fessiefeest. Aan het schoon-versierde Hoogaltaar van de geheel gevulde Kloos terkerk droeg de jubilaris om half tien de plechtige Hoogmis op, hierbii geassi steerd door den Zeereerw. ZeerGel. Pater Magister Bonifacius Luyckx en den Zeer eerw. ZeerGel. Pater Doctor Bernardus Kuhlmann, respectievelijk als diaken en sub-diaken. Na deze plechtigheid had de eerste hul diging van Pater Lector Molkenboer plaats in den kring zijner Ordebroeders. Groen en bloemen sierden de recreatie zaal. De Zeereerw. Pater Prior A. Jurius nam .het woord om Pater Molkenboer te huldigen voor het vele wat hij voor de Do minicanen Orde heeft gedaan. Een woord van dankbare hulde werd nog gesproken door een der Fraters-studenten. Op welsprekende en geestige wijze dank te Pater Molkenboer allen voor de ge brachte hulde. Inmiddels hadden zich in de ontvangst zaal van het klooster een schaar van fa milieleden, vrienden en kennissen van don jubilaris vereenigd om hem te huldigen. Een vloed van schriftelijke en telegrafische gelukwenschen stroomde toe, talrijke bloemstukken, waaronder een prachtmand van de R. K. Studentenvereeniging uit Wageningen, waarvan Pater Molkenboer de gevierde Moderator is, sierden de ont vangstzaal. „Ctr." Frater Willibrord. De eerw. frater Willibrord. van de Congregatie der fraters van Tilburg, her denkt 7 October a.s. zijn zilveren profes siefeest Van zijn 25 kloosterjaren bracht de jubilaris er 20 door in het St. Henrieus- Instituut te Grave waar hij den blinden onderwijs geeft. Mill-Hill. Te Roosendaal zijn in het Hooger Stu diehuis der Fathers van Mill-Hill de stu dies weer begonnen met 61 studenten in de Philosophie. Dit is 't grootste getal dat ooit bereikt werd. LAND- EN TUINBOUW De uitvoerverboden van boter en kaas. Een verzoek tot afschaffing. De Vereeniging voor zuivelindustrie en melkhygiëne heeft in een adres aan de Tweede Kamer verklaard, zich zeer be zwaard te gevoelen door de wijze waarop de regeering thans nog gebruik maakt van bevoegdheden, die haar in verband met den oorlog verleend zijn. Een en ander betreft de wet van 3 Augustus 1914, waar bij de mogelijkheid werd geschapen, om bij K. B. den uitvoer van bepaalde arti kelen te verbieden. De meeste in oorlogs tijd in het leven geroepen uitvoerverboden zijn thans ingetrokken. Uitzondering hier op maken eclrter, gelijk bekend, de uit voerverboden voor boter en kaas. die niet alleen nog bestaan, doch welke, voor zoo ver het boter en kaas zonder rijksmerk betreft, nog worden toegepast. In het adres wiist de vereeniging er nog op, dat het h.i. alleszins verkeerd is, dat de regeering thans nog gebruik maakt van een wet, waarbij haar bevoegdheden voor tijden van oorlog zijn gegeven, en zulks in het bijzonder, wanneer zij dit doet ten einde iets te bevorderen, dat met oorlog hoegenaamd niets te maken hééft. Het doel toch waarmede de regeering voor boter en kaas zonder rijksmerk het uitvoerverbod handhaaft, is, om de boter en kaasbereiders te dwingen van het rijks merk gebruik te maken. De vereeniging meent, dat hier het verband tusschen de wet van 8 Augustus 1914 en deze bedoe ling zoek is. Zij dringt er daarom bij de INGEZONDEN MEDEDEELING IS THANS DE PRIJS VAN I KILO-BUS 75 o. 427, o. 18 c. SPORT VOETBAL. DIOG. HAARL. BOND. Competitie-indeeliiig. In de derde Klasse F zijn ingedeeld O. D. A. III (Loosduinen), Blauw Zwart I (Wassenaar), R. I. A. I (Den S. N. A. I (Stompwijk), A. Y. V. schendam) en Westlandia I (Naa ATHLETIEK. Hei wereldrecord speerwerpen w? verbeterd. Tijdens athletiek wedstrijden Francisco heeft de Finsche athleel het wereldrecord speerwerpen n worp van 68.25 M. verbeterd. POSTDUIVEN. „De Ooievaar". De Posid u i ven vereen! gi ng „Df vaar" te Wassenaar hield een m vanaf Ch'may. Afriand 250 KM ven werden Maandagmorgen 8 urn laten. De aankomst was: 1. W. burg 12-5-61; 2. H. Goddiin 1-4 W. Knijnenburg 1-9-1; 4. W. 1-9-12; 5. W. Knijnenburg 1-10-L Donders 1-17-8; 7. W. Knn'jnenbur 33; 8. A.de Snrt 1-23-31: 9 P xi 1-24-12; 10. A<*e Smit 1-26-25: 11 Smit 1-30-42; 12. A de Sm't 1-31 PER BUS VAN 1 POND Va POND 1 ONS DEZELFDE ONGEËVENAARDE KWALITEIT, DOCH GOEDKOOPER DAN VOOR DEN OORLOG. Tweede Kamer op aan, om de wensche- lijkheid uit te spreken, dat „aan dit machtsmisbruik van de zijde der regee ring een spoedig einde moge komen." Invoerrecht op Jtaas In Duitschland. Men schrijft aan het „Vad.": De directie van den Landbouw deelt mede, dat „het nieuwe Duitsche tarief van invoerechten, dat op 1 Oct. a.s. in wer king treedt, onderscheid maakt tusschen „Tafelkase" in „Einzelpackungen" van 25 K.G. bruto-gewicht en daaronder, en „an dere". Voor eerstgenoemde rubriek be draagt het algemeene tarief 40 mark per 100 K O.; voor de „andere" kaas 30 mark. Blijkens mededeeling van den Rijks- landbouwconsulent te Berlijn zullen o.a. Edammerkaasjes, die een bruto-gewicht hebben van 2$ K.G. of minder, vallen on der eerstgenoemde, hooger belaste rubriek indien die kaasjes elk afzonderlijk gewik keld zijn in panier, blaas, hout, blik, of ander materiaal." In aansluiting op bovenstaand bericht, kunnen wij mededeelen, dat het practisch gevolg van dezen maatregel zal zijn, dat alle naar Duitschland te zenden Edammer kaas verpakt zal worden in doozen van 6 of 12 stuks inhoud. Hoewel wij de oorza ken hiervan niet konden opsporen, bestaat zoowel In Duitschland als in vakkringen In Nederland de meenine, dat er op het laatste oogenblik nog wijziging, althans voor kaas, in de voorgenomen heffingen zal komen. Een opmerkelijk verschijnsel Is het Intusschen, dat van Duitsche zijde betrekkelijk weinig kaas in de laatste da gen gekocht wordt, en de prijzen van bo ter hier achteruitgaande zijn. Verrassin gen lijken ons niet geheel uitgesloten. Druiventrossen van 4 en peren van 2* pond. Men meldt aan de „Tel.": Op de veiling te Poeldijk werd een drui- ventak aangevoerd met twee trossen, die samen 8 pond en 2 ons wogen. Dan wa ren er 7 trossen Frankenthaler met een gewicht van 18 pond, terwijl te Honselers- dijk 8 bossen Alicante ter veiling werden gebracht, die 285 pond wogen. Een kweeker te Poeldijk had in een wa renhuis 4 tafelperen, President Roosevelt,9 die 4 Kilo wogen (de zwaarste woog 2 pond en 2 ons en de „lichtste" 85 ons.) De zwaarste peer van deze soort kwam op 1 October 1920 te Honselersdijk ter vei ling en woog 3 pond, 2 ons en 10 gram. Zij werd door een fruithandelaar te Rot terdam gekocht voor 6. De Roosevelt is thans de zwaarste tafel peer van het Westland. Voorheen stond de Calebas Carafon bovenaan, een lang ge rekte vrucht. De Roosevelt is kort en dik. Zoo waren de afmetingen van genoemde zwaarste peer te Honselersdijk 51 en 46 c.M., over steel en neus en daar tusschen. LUCHTVAART, Vliegongeluk.. Een B. T. A.-telegram uit Romf De „Mundo" ontving een telegr Turijn, meldende, dat op het Massazza, in het gebied der groffi noeuvres, een vliegtuig is nee: waardoor twee boeren en de be; der machine gedood werden. Financiëele Bericl Kon. Industrie en Handel Mij.®' P. de Gruyter Zoon. De gisteren gehouden vergaderii aandeelhouders der N.V. Kon. bjr, en Handelmaatschappij van P. de en Zoon, te 's-Hertogenbosch, heeft lans en de winst- en verliesrekenii gesteld. Het saldo winst ƒ1.503.323. Hiervan wordt uitgel pot. (als v. dividend op de gew< deelen, 6 pet. (als v. j.) op de pi aandeelen en 6M pet. opr de pref.' I lende aandeelen. Op de beide soort aandeelen werd van die dividenden pet. als interimdividend betaald, wordt een bedrag van 100.000 (a in het reservefonds gestort, terwijl verdeeld: saldo van 179.019 170.746) naar nieuwe rekening 0' De heer mr. K. P. van der Mandf p als commissaris herkozen. Verder sloten het bestuur der vennootsch' drie nieuwe directieleden uit te' waartoe benoemd werden de heere: M. de Gruyter Lzn., L. G. A. M. i ter Jzn. en G. J. M. de Gruyter. D tie bestaat dus thans uit 5 leden. -3u.D.WI.L,sxbxs* lec FAILLISSEMENI SI Uitgesproken: A. Oosterlee, te Valkenbul mr. A. J Fokker, te Leiden. Opgeheven het faillissement tei Sjardijn, te Leiden. «ui

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4