„Be leidsciie Courant'' Tweede Blad PRIESTER EN HELD. Zaterdag 19 September 1925 JAN DE BAKKER. n. (Slot)'. Jan. de Bakker oefende m zijn huwe lijk do priesterlijk© functies niet meer uit. Door 'bet bakken van brood voorzag hij in zijn levensonderhoud. Kier van kreeg .hij zijn naam. M'aar na ©enige maanden, in ilan voorzomer van '1524, werd iraWoor- drn een aflaat .alfgekondigd. Nu is het be- keiuL dat juist oen aflaatverkondiging aanleiding geweest was tot het eerste op- ii'cd'cui van Luther. Dat voorbeeld volgde Jan de Bakker: hij herneemt .zijn priea- terlijketeadijko functies, waaraan hij geen Waarde meer !hechtte, ton einde in den biechtstoel tegen den aflaat te ageer en. 'Deze ba.nidelwijze zal toch zeker niemand goedkeuren: ze 'is de praktijk van de ver keerde leer, dat het goede doel de -sleschto middtflen liei'gt. Ook las hij in dezen tijd weer de H. Mis. Maar dit. optreden werd zijn ongeluk. - D/ocuden kreeg in dóe dagen een nieuwen pastoor, die van de bestrijding der nieuwe leer meer werk maakte dan zijn voorgan ger dat gedaan had. Hij klaagde Jan den Bakker aan, «eerst bij het stadsbestuur, en, io'en dtt niet afdoende bleek, b;j de land voogdes, die in Mecbelen resideerde. Jan 'de IMcker c»a zijn vrouw werden o'p h'aar hevel 's nachts uit Woerden opgelicht, en 'naai? de gevangenis in den TJaag gebracht. Dit OKict gebeurd zijn in het begin van '1525. Het schijnt e.enige maanden geduurd te 'JiebhöB, eer het proces logen. Pislorius Voosgoed lïegalü. Begin Juli kwam do in quisiteur Nicolaas Gopirira do M'Oli'tibus naar don Haag, vergezeld van ©enige hel pers. Aan die zittingen niamen .ook deel 'tweo lerten van het Hof van Holland, om te watkvn, dat de privileges niet geschon den worden. Deze hoeren hadden de zanik te o*deraoeken, maar de uitspraak zou gedaan worden door den voorzitter van den Cfroolen Raad te M echel en; Mr. Joost Laurensz. Reeds bij bet eerste verhoor bleek, dat de Bakker op de fundamenteel© punten aanhanger van Lu Uier was: het gezag van de Kerk erkende hij niet, liet eenig r,©zag voov hem was de H. Schrift. Een afzon derlijk priesterschap bestaat er volgens hem n:et, cle Kerk kan oen priester het lutwfeïïjfc raie-t verbeden. Vergeefs deden de inquisiteurs pogingen., om Pistorius tot in keer fe brengen. Het mocht niet haten, dat zij zijn vader bij hem toelieten, want deze Verdedigde het huwelijk van zijn .zoon. Toen hebbeu zij him loo vlucht genomen tot strenge middelen. Toi dan toe was hot verblijf van den aangeklaagde geweest d'o ïidderkamer van de Gevangenpoort, waar Irj in gezelschap van lanideren zat, nu werd hij overgebracht eerst naar een afzonder1 ijk vertrek, woldra naar d:en ..gireijool", een donker kerkerhol, dat hij deelde mot twee ter dood veroordeelden, en waar straks nog tien land'oopers hem tre- zt'i-aSmp zouden houden. Daar ontvingen de gevangenen slechts wa'^ I.rood. niet eens sfroo voor ligging, behalve- wanheèr milddadige menschen hun als aalmoes wat bezorgden. De eenige troost was, dat h ij door een houten beschot kou spreken niet ffnafeus en de andere gevangenen gingen een droeve en zware zes weken voor den Bakker voorbj, waarin hef niet onlbraik aan poging-en, om hem tolt ludero gedachten te brengen. Die pogin gen waven ij del. Als het waar is, wat Gisatferas ervan vertelt, en er is (ten stotte Igèun roden., onn daaraan te twijfeilen, dan /had Jam de Bakker zich zóó ingeleefd in de iueuwe leerstellingen, die hij aanhing, dat z'rb bij hem een overtuiging gevormd had, dm l ij tot den dood meende te moeten i\ orctejigrn. Kunnen w'e het wel a.nders ver.-daan, wanneer hii aan den inquisi- leur, dg hem tot terugkeer vermaant, ant woordt: „lek wil God nlocb zijn Woord fliet Joodlienera''? En zijn vader ze.id'e bij het laatste afscheidt: ,,Ick b'dd'e u mijn aldcrïiefsle zone. dat ghi van twoort Gods .niet en wijekt. ick w'l u gaerne opofferen als ATvMmm zïin souje dM« orM" n sX FEUILLETON. Naar het Spaansch van Luis Coloma S.J. door Th. L. T. Hoe t in het Katholieke leger toeging 1572. Toen hij hij cle gracht gekomen was, hel zich een tweede losbranding der mus ketiers hooren, de ijverige missionaris valt aan den kant der gracht neer, rolt naap heneden en komt op oen hoop lijken terecht. De nacht had zijn valen sluier ovor het droevig tooneel van verwoesting en ver schrikking gespreid. Intusschen. pater Fernandez was niet dood. hij was niet ^ens gewond; voorzichtigheidshalve had •JU zich als dood gehouden, om zoodoende des (e zekerder de kogels der vijanden te Qalgaan. Van den stapel der lijken, die heni tot hoofdkussen heeft gediend, ver heft hij behoedzaam het hoofd, angstig luistert hij, of er zich vijanden boven An?3 aan ^erl £racl,t bevinden. Als hij 2ich verzekerd heeft, dat er geen l'JUj staat hij op, rekt zijne leden, door lang uur van strikte onbeweeglijkheid Verstijfd, wat uit, en al ronddwalend en *oekend onder deze reeds koud gewórden on-c verdriet niet acu." We behoeven onze bewondering aan dezen moed mi et te onthouden, al betreuren we liet. dal hij gesteld werd in den dienst van deze zaak. Eind Augustus kwam de lanfclvoogd'es jHargaretha met aanzienlijke personen, pnder wie ook clo president van den Groo- iten Raad in den Haager zou een eind aan lli'rft proces gemaakt worden. Opnieuw ,wercl Pislorius verhoord', opnieuw werden pogingen gedaan,, oirn hem tot toegeven to bewegen. Hij- weigerde ook te biechten. Op den 14 September werd hctm zijn .terechtstelling tegen den volgenden dag aangezegd. Den löden was voor de zaal ,van het Hof een stellage opgeriohit, waar op te negen uur de kerkelijke on burger lijk autoriteiten, plaalts namen. Jan de .Bakker werd voorgeleid in vol priesterlijk -ornaat. De zilt ting begon met een predika tie van een Franciscaan uiit Leiden, die nogmaals vergiffenis aanbood, ingeval de (aangeklaagde zijn dwaling wilde herroe pen. Na de rede wendde zich de Bakker tot het volk niet do woorden; ..Broeders »siet hoe gheweldeliken wort Antichrist .giheloof nu voor ghostolt." Daarna voltrok de wijbisschop van Utredlit. do treurige plechtigheid der de gradatie: do teekenen van zij'n priester lijke waardigheid werden Jan. den Bakker ontnomen), en in plaats daarvan werd hem ,door de beulsknechten aangetrokken een kort. geel kleed, en oen gele zotskap op helt hoofd gezet. Pistorius verklaarde, dat het dragen van het spotkleed hem deel gaf aan het lijden van Ohristus. Terstond daarop las de officinal het von nis voor van den inquisitie raad, waarbij Pislorius als ketter veroordeeld werd, en tot het ondergaan van de rechtmatige straf aan den wereldlijken arm word uit- gfllieverd. Nr. die uitspraak gingen, alle geestelijke heeren weg, en het Hof ver oordeelde Pistorius tot den vuurdood. Hef vonnis werd onmiddellijk uitgevoerd. De veraordee'de toonde tolt heit einde een grooten moed. Treffend anoet hot moment geweest zijn, jio'en do man op weg naar de Plaats, waar de bram (Map el wais -opgericht, langs de Gevangenpoort kwam, waar zijn medege vangenen. hom begroeten met de woorden: j,Broeder s'trijd vromelijk, wij zullen u volgen", en terstond daarna de kerkelijke .gezangen aanhieven Te Beum laudaimus en 0 beaila sanctorum martyrum soGcmnia, Er ward haast gemaakt mol de ler.ecöit- steflling. Toen de bead hem volga as gebruik om vergiffenis woog, antwoordde Pisto rius: „Broeder '1 is u al vergeven, ik wist reeds een jaar ge'eden. dat dit liet einde zou zijn." Dan wordt hem een zakje bus kruit op de borst gehangen, de brandsta pel wordt ontstoken, en tegelijkertijd door de ontplofing van liet buskruit een einde gemaakt aan het l:j(len v-an Pistorius, die zijn ziel aan dien Heer aanbeval. Dit is de geschiedenis van Jan den Bak ker. zooals wij die kennen door Gnafeus. Wat ervan te zeggen? Voor hel leven van den man kan ik moeilijk eenige bewonde ring hebben, zijn dood maakt, den to druk. dat hij inderdaad gestorven is voor zijn, hoe dam ook verworven overtuiging. Wan neer we de feilen kennen', zooails ze zich hebben 'toegedragen, danbegrijpen we vol komen, dat onze piot es (ank/che landgc- ruo'oben do nagedachtenis van dozen man in ©ere houden, en zullen wij .er n'tot aan denken, om htm de feestviering kwaflijk te nomen. Wij slaan daartegenover afwij zend, maar begrijpend. Maar dat feest moet niet uitgebuit wor den tot anli-papistische propaganda. In het nummer van 17 September nam De Le'dscbe Courant uit De Tijd over oen citaat van de redevoering, die de hoor Laudy „op den Katholiekendog hie'd. Daaruit blijkt duidelijk, dat de Katholie ken betreuren veel, wal er in de zestiende eeuw in ons land, gebeurd is ter onder drukking vara het Protestantisme. Inder daad, wanneer we het recht van de staats macht in die dagen .om ketters i© straf fen, verdedigen, dan willen we daarmee niet zeggen, dat we de methode vair pro ces-voeren era dam aard van de straffen, die wordlen toegepast., vrij vinden van, werblijfeeilem vara de oude barhaarschihe'id. Maai' we mogen van oraize tegenstanders vragen, dal zij, ge-lijk wij onus best dlóen, om Jam don Bakker uit de omstaradrighe- den te verklaren en gedeeltelijk te veront schuldigen, op Ijim beurt rekening hoiuden met de tijdsomstandigheden, wanneer zij oordedien over mensehen, die met de ver oordeel img van Jan den Bakker meenden hun plicht te dnon- En in deze dagen, zoo vlak na de vie ring van den groolen Petrus Canishis, mogen we hot to:h ook wel eens zeggen, dat. heston In he' licht van de uitkomst. en verstijfde lichamen, fluistert hij van tijd tot tijd: „Zijt gij nog in leven, mijn broeder? Ik Jxfj pater Juan FernadezJ die gekomen is om uw biecht te hooren en uwo ziel te redden." De meeste keeren ontving hij geen ant woord; maar menigmaal zeide hem een benauwde zucht, als een ademtocht zoo zacht, dat het leven nog niet geheel gewe ken was, en een arme ziel zijn komst had afgewacht alvorens haar vlucht naar den hemel te nemen. Dan sloop hij kruipend in de richting, vanwaar de verzuchliug gekomen was, en herhaalde met onder drukte stem zijn vraag; een tweede ver zuchting antwoordde hem. Al rondtasten de in de duisternis bevrijdde hij den ge wonden soldaat van de lijken, waaronder hij bedolven was, drukte zijn oor op de koortsige lippen van den stervende, ont ving een korte belijdenis zijner zonden- schuld en gaf hem een laatste absolutie. Op deze wijze onderzocht hij geheel dit deel der gracht en hoorde gedurende den nacht de biecht van twee en veertig ster venden. Na zijn verheven taak volbracht te hebben, trok paler Juan Fernandez bij het aanbreken van het morgenlicht de gracht weer over, en met bloed en slijk bedekt, doodelijk vermoeid en afgemat, zich nauwelijks kunnende voorlsleepen, kwam hij in de legerplaats terug. De hoera's van de voorposten, die don Kavel V met zijn kettervervolging op den verkeerden weg was: niettegenstaande brandstapel en Schavot -heeft de hervor ming het in on-s land het ten slotte gewon nen, en dat in. denzelfden tijd. toen Petrus Gan isius Zuid -Du LtscMamfd voor de Kork behield zonder ©enig geweld, maar door -die kracht der overtuigiiDg en door to zor gen, dat de menschen in de van misbrui ken gezuiverde Kerk weer gingen zien do onbevlekte Bruid van Ohristus. Moge het gebed van den nieuwen kerk leeraar verwerven, dat de oude veefen', door oude foutera ontstaan, ©toddlijk mo gen vergeten worden, en ons volk'met zijn .prachtige eigenschappen tot de Kerk van Christus terugfkcoro. Wie roept daartoe in het vervolg iedo- ron dag onzen vaderlandscbon heilige aan? Warmond. W. NOLET. Buitenl. Weekoverzicht. Laten wij vandaag pons beginnen mot IT een sprookje te vertellen, een sprookje van een Oosterschen prins. Er was eens hel is al meer dan 20 jaren geloden een schoone -prins, die den naam droog van Ahmed Seifeddin en een lieftallige zustor had. Daar dit prin sesje een lieusche prinses'was met allo edelaardige eigenschappen, die bij prin sessen passen, nam do koning van Egypte althans dat zou hij later worden haar tot vrouw. Nu is een huwelijk ge woonlijk liet eind van de vertelling; zij leefden dan verder nog vele jaren in geluk en voorspoed. Maar hier begint de vertel ling' pas, want de vorstelijke gemaal leef de met zijn gemalin niet in pais onde vree. Het arme prinsesje vergoot heete tra nen van verdriet en klaagde haar nood aan haren broeder, prins Ahmed. Zoodra deze het betraande gezichtje van zijn zus ter zag. zwoer hij bloedige wraak, kocht een pistool en schoot op zijn zwager. Tn gewone sprookjes wordt de „schurk" al tijd door den „held" gedood Maar hier gebeurde dat niet. De booze koning stierf niet, maar liet den heldhaftige» prins voor gek verklaren en hem opsluiten op een ver afgelegen eiland. Dat eiland nu was geen onbewoond eiland, het heette Engeland en het parti culiere krankzinnigengesticht was te Tico- iïurst. Aldaar zuchtte de prins 23 jaar in ballingschap. Totdat hij dezer dagen wist te ontvluchten en na veel avonturen einde lijk behouden terugkeerde in Gons'lanfino- pél, de stad der khaliefeh (die er ook al niet meer zijn!) Dat is hel sprookje van den ontvluchten prins Seifeddin. dat zich nu eens niet af speelde in den romantischen tijd van de ,,i00i nacht", maar in onzen hoogst rca- listischen tijd. Het feit van cle ontvluchting van den prins geeft de „Westminster Gazette" in- lussclien aanleiding, om aan liet adres van de Kngelsche regeering enkele vragen te stellen, die doen vermoeden, dat de prins werd vastgehouden om politieke re denen. Het blad vraagt: Waarom werd de prins als een krankzinnige naar Engeland ge bracht door een officier van den Engel- sclien' agent-generaal? Wnt is het Foreign Office van deze buitengewone zaak be1 kend? Verder wijst het blad er op dat perso nen, die hebben meegeholpen lot het veiv- trek van den prins, door ambtenaren van de „Special Branch" van Scotland Yard, die nauw verhonden is met den geheimen dienst en gewoonlijk zaken van groot poli tiek gewicht behandelt, werden achter volgd en ondervraagd. Waarom, vraagt de ..Westminster", werd de „Special Branch" in den arm genomen om het spoor van den prins te zoeken en zijn vrienden te intimidcercn? Is dit op instigatie van het Foreign Offic-e geschied? Het blad meent dat op al deze vragen een antwoord dient te worden gegeven in verband met de bewering dat do prins nooit krankzinnig is geweest en met liet feit dat' do Engelsclie regeering betrok ken was bij zijn transport en opsluiting. Het blad deelt ten slotte mede dat de vrienden van den prins voornemens zijn, hem door (1e grootste deskundigen van Europa te doen onderzoeken, en te doen vaststellen dat hij Turksch onderdaan is. zoodat zijn vermogen, dat meer dan 36 millioen gulden zou bedragen, niet door de Egyptische regeering kan worden be heerd. De Volkenbond. De stap van het sprookjesland naar het land der vre- lerugkeer van don ouverschrokken pater begroetten, drongen door tot den hertog van Parma, die juist bezig was in hot kamp met liet nemen van maatregelen en het geven van hevelen voor een nieuwe bestorming. In galop begeeft hij zich Ier begroeting naar don pater Jesuiet, stijgt van zijn paard, en in tegenwoordigheid van de officieren en soldaten, die hem vreugdevol begeleiden, drukt hij in zijne strijdensmoede handen een andere hand, vermoeid van het zegenen en vergeven, om er daarna eerbiedig zijn lippen op te drukken. „Pater" zegt hij vervolgens tot den missionaris, „neem mijn paard en begeef u naar mijn tent om een welverdiende rust te genieten." Zich vervolgens tot den nieuwen hop man wendende, voegde hij er bij: „Alvar do Mirabal", houd voor den pa ter den teugel en erken, dat het ditmaal moeilijker en heldhaftiger is geweest, eene absolutie to geven, dan de wallen van Maastricht te beklimmen". Naschrift van den vertaler. Parma was door den aanvankelijken. tegenspoed voor Maastricht niet ontmoe digd. Hij vulde liet getal der gesneuvelden uit de naaste bezettingen aan en deed nieuwe mijnen aanleggen, van welke hij in dit beleg er twee en twintig liet springen. des-idealcn is op papier gauw gezet. Hot klinkt ook als een sprookje, te hooren hoe goede vorderingen liet werk van den vre de te Genève maakt, zoo kort na den we reldoorlog. Twee kwesties die in den af- geloopen week zijn aangeroerd, trekken vooral de aandacht n.l. die der economi sche samenwerking en die van de ontwa pening. Er liggen 'thans twee belangrijke resolu ties ter tafel voor het instellen van com missies van voorbereiding. Een dezer is het werk van de Fransche delegatie, die bij monde van den oud- minister Louchcur den Bond ullnoodigt op breeden grondslag een commissie van voorbereiding in to stellen voor de latere bijeenroeping van een internationale conferentie, ten einde door het wegne men van de diepere oorzaken voor oorlog, bij te dragen tot verhooging van de vei ligheid. van de wereld. Met nadruk wees Loucheur daarbij op het groole gevaar, gelegen in het scherpe nationalisme, het welk de verschillende landen er toe drijft hun grenzen te sluiten. De tweede commissie van voorbereiding betreft de ontwapening, waaraan do Ne- derlandsche gedelegeerde jhr. Loudon laai vasthoudt. In do derde commissie heeft hij de Nederlandsche denkbeelden nader uil- gewerkt, waarbij hij er nogmaals op wees, dat het allerminst de bedoeling is do ontwapeningsconferentie zélf voorbarig te doen plaats hebben. Zéér goed toch werd ingezien, dat, zou men met deze le forcee- ren zonder dat bepaalde landen het gevoel hebben van voldoend verzekerde veiligheid het geheel opeen mislukking moet uil- loopen. Bedoeld wordt hier op de eerste plaats Frankrijk en België. Als om aan de juistheid van dit inzicht klem bij te zetten, hebben de Belgische ge delegeerde De Brouckère en diens Fran sche collega De Jouvcnel met zooveel woor den verklaard, dat men volkomen bereid is mede te werken aan do beperking van de bewapening, mits men éérst de zeker heid heeft, dat de veiligheid gewaarborgd is. Hetgeen intusschen allerminst be hoeft uit te sluiten, dat vast met de voor bereiding wordt begonnen. Gedachtig aan het feit, dat verleden jaar in de betrok ken commissie tevergeefs gepleit is voor volkomen vrije ineeningsuiling, achtte de heer Loudon het een eerste vereischto, dat. hierin wordt voorzien in de te vormen voorbereid i liftcommissie. Hel schijnt, dat liet Nederlandsche voorstel wel kans van slagen heeft, maar ....Engeland is er niet voor cn Engeland heefI heel wat meer in de melk te brok ken dan Nederland! M a r o k k o. In ons vorig overzicht -spraken wij de meening uit, dat „het" groole offensief toch werkelijk begonnen was. Doch deze week bleek dit offensief nog maar een voorspel te zijn van ..hel' groole offensief, dat nog komen moet. Al thans Painlcvé heeft dat zoo gezegd. Doch op den nuchter opmerkenden buiten staander maakt deze aankondiging van dat groole offensief den indruk van een doekje voor liet Moeden. Hel heeft or allen schijn van, dat men maar beweert, alle gestelde doeleinden le hebben bereikt", terwijl liet offensief inderdaad is vaslgo- loopen En nu schijnen de Fransehen nog wel eenig succes te hebben bereikt, maar den Spanjaarden in liet Noorden gaat het niet voorspoedig. Ondanks de berichten van de schil terend geslaagde landing bij Alliucemas, blijkt achteraf, dat zij op liet voorgebergte bij Mor O Nuevo aan een Iroostelooze kust op een kluitje zitten, wachtend op leeftocht; water en nieuwe versterkingen ,dio hun wegens den op nieuw opgestoken ongunstigen wind niet gebracht kunnen worden, en middelerwijl 1 >ombavdeoren de Rifkabylen hen vooral 's nachts, wat oen cnerveerende uitwer king op de landingsmacht moet hebben. Het resultaat van het Fransche offen sief is dat de Franschon thans in hel be zit. zijn van de linies, waaruit zij in hel voorjaar door de Riffs werden verdreven. De Engelsclie bladen wijden 'bijzonclor veel aandacht aan dozen strijd in Marok ko en het is opvallend hoe uit de meeste, beschouwingen een bedekte toon van twij fel spreekt. De „Daily News" bijv., die zich afvraagt of maarschalk Pétain, uit gaande van dit aanvankelijk succes, in staat zal zijn don Moorgclien leider een afdoende nederlaag toe te brengen en den wedstrijd met liet regenseizoen te winnen, dat over zes weken de bergpaden in rivie ren en de riviertjes in woeste bergstroo- inen zal veranderen, waars cl «nvt. dal men zich niet' door het vreugdegejuich in Na vasten voel in do hoofdgracht ver kregen te hebben, liet hij nogmaals do stad opeischen en een eerlijk verdrag aan bieden. „De tijd dor genade", zeide hij, „was nog daar, maar eenmaal verloopen, zou zij haren ondergang alleen aan zich zelve le wijten hebben." Do belegerden, door een brief van Oran je, welke hun do verzekering gaf, dat zij binnen veertien dagen zouden ontzet wor den, aangewakkerd, weigerden andermaal do overgave' dor stad. Wel is waar bracht Oranje een leger bijeen, maar zijn krijgs macht was te gering om tegen het sterk verschanste leger der Spanjaarden, onder bevel van den grootsten veldheer van zijn tijd, iets te kunnen ondernemen. Na een beleg van ruim honderd dagen waren bijne alle vestingwerken in de macht van Parma, slechts een enkele muur scheidde do belegeraars van de be legerden; het uur van ondergang was voor het rampzalige Maastricht aange broken. Op een vroegen morgen geeft Parma be vel den scheidsmuur te beklimmen; te ge lijk dringen zijn troepen door een onder- aardsclien gang heen, en de Spanjaarden dringen de stad binnen. De wanhopige tegenstand van soldaten, burgers en vrou wen in de stralen, en van de kinderen in do huizen, die uit de vensters en van de daken steenen en balken op de binnen storm enden tfenlelden, of wel kokend wa- Frankrijk en Spanje over het begonnen offensief moet laten bedriegen. Zelfs in dien de factor tijd van geringe beteekenis ware, schrijft het blad, zouden maar schalk Pétain en de markies do Estella reeds een buitengewoon moeilijke taak voor de borst hebben. Maar met slechts zes weken ter beschikking slaan zij voor een onderneming, waarvoor zelfs een Na poleon wellicht ware teruggeschrikt. Gemengde Berichten DE STORMRAMP. Pater Wennekendonk vertelt. Brusse van de „N. Rott. Crt." is naar J.angenboom geweest en laat pater Wen nekendonk nog eens vertollen van do ramp Wc lezen er o.a volgende treffende bijzon derheden: „Pater Wennekendonk vertelde: 't Is eigenaardig, zooals bij het naderen van den cycloon mensch en dier langs de wegen en in 't veld zich naar hetzelf de instinct hebben gedragen. Toen 't zoo onheilspellend donker werd, nog vóór do tornado aangcwerveld kwam, hebben de meesten zich plat op den grond laten vallen, met T hoofd van de hoos afge wend. Zoo deden volwassenen, kinderen, koeien, paarden. Bij sommige heesten werkte het voorgevoel van het komend onheil sneller dan bij do menschen. Ik heb van verscheiden boeren gehoord, dip aan 't ploegen waren, dat hun paarden enkele minuten tevoren ophielden met wel ken, zinnend stil bleven slaan, zich omkeerend naar don haas, ja, veelal naast hem kwamen staan, den kop op zijn schouder. Een treffend geval word mij verteld: Een boerenknecht werd door liet noodweer overvallen en kon nog juist op zijn paard het erf bereiken. Maar de tijd ontbrak om den stal binnen te gaan. Hij gaf zijn dier de sporen en reed in galop de deur van do keuken in. Hier spoelden vier kinderen. De ouders waren juist bezig op de deel, toen. daar opeens de muren scheurden, do dakpannen neerkletterden. 'In doodsangst snelt de moeder naar het woonvertrek, ziet er do ineenstorting, 't nog opstuivend puin, gilt om haat' jongste: „mennok-e, meimeke, waar zijt go toch?. „Ta ta, ta ta...." hoort zij z'n stem metje vleiend antwoorden. Maar nog ziet zij niets. Tot dc stofwolk zich neerlegt. Dan vindt zij haar kinderen terug, ineen gedoken, mot den kleinste in 't midden onder den buik van hot paard, ongedeerd Vijf minuten lang, zoolang als 't tempeest had geduurd, was het trouwe dier daar beschermend over ze heen blijven staan. Een anderen ruiter verging liet minder fortuinlijk. Die jonge boer werd door de tornado uit het zadel gelicht, over een hooischelf, toen over hel dak van een huis hoengeworpen, waar hij bleef liggen zonder eenig letsel. Zoo ovcricwaiYi liet een broeder uil ons klooster. Hij was juist huilen, wilde het waschhuis binnenvluchten, werd een meter hoog van den grond opgezogen, zqg gelijktijdig den toren over zich been waaien.... en geen schram, geen spoor van eenige blessuur. Drie meisjes met een melkwagentjc wa ren nog maar honderd pas van huis, toen zij twee lichte wolken over don grond za gen aankomen. Do stormzuiging w'u rp ben neer. Aan elkaar vastgeklemd, wacht ten zij af.... en toen vertelden zij mij sloeg dc bliksem uit die wolken: omhóóg naar de lucht. Een oogenhlik later was liet slikke-donker. Hetzelfde, trouwens, heeft c-n vlieger waargenomen. Op het dreigend moment, dat dc tornado voorafging, kwam hij uit rle richting Wanrooy op hel dorp Zeeland aangevlogen. Verschrikt keerde hij terug, deed een noodlanding, on vertelde aan do menschen: hij had hier hoven do streek een vuurzee zien oplaaien, waar hii niet doorheen durfde. Kort daarop ging bij weer de lucht in, vervolgde onvervaard zijn koers en zag de verwoesting. Maar aan den rand 'van den weg, dien do cy cloon heeft genomen, ploegden dc boeren in liet veld rustig voort. Alleen getuigden zij later, dat zij de hei in lichtplan te had den zien staan. En al is hel offer van twee jonge le vens. van een jongen en een meisje van zestien en twaalf jaar, natuurlijk een ver lies, dat boven alle materieels schade uit gaat, toch is het oen wonder, dat dit mateloos natuurgeweld niet meer men- schenlevens geöischt heeft. Des lo zwaar der schade, helaas, is er door aangericht ter, gloeiend zand en andere brandstoffen op hen wierpen, ontvlamde slechts le meer do woede der overwinnaars. De Spanjaarden, die zelvo geduchte verliezen, leden,.sabelden zonder genade neder wien in hun bereik viel. De gewonde Pappin besluit dc voorstad Wijk aan Parma te betwisten, on laat. lot dat einde de Maasbrug aan die zijde door middel van buskruit springen. Voor do vluchtende Maastrichtenaars was dit al- lernoodlottigst; door do overwinnende Spanjaarden vervolgd, vonden velen, die aan het zwaard ontkwamen, den dood in de rivier. De voorstad Wijk werd bij over rompeling genomen cn uitgemoord en Maastricht drie dagen achtereen geplun derd on gedeeltelijk aan de vlammen prijs gegeven. Het ontvolkte en vernielde Maastricht werd later door Luikenaars en landslie den uit den omtrok allengs weder eenigs- zins bevolkt: maar in het begin der ze ventiende eeuw getuigden nog do puin— hoopen, welke verwoestingen vuur, staal en roof hier hadden teweeggebracht. Aan zienlijk ook waren dc verliezen door den overwinnaar geleden. Immers, men be weert dat veerlienduizend man. waaron der beroemde bevelhebbers en aanzienlijke ridders van Parma's leger, voor en in Maastricht zijn omgekomen. EINDE. i

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7