Wollen Dekens. RADIO voigd door de heeren S. Manecke, prof. Duix, H. Horstman en Elmer S. Prather, leder met 7 punten. pc weersgesteldheid liet nog veel te wen- schen. Toch lieten de golfers zich niet weerhouden om aan de Approach and Put jing Competition deel te nemen, een wed strijd, waarvoor telken jare het aantal 'deelnemers aanzienlijk is. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereeniging „Swift". Morgen zal de twéede betrouwbaarheids- yit gereden worden over 40 K.M. Hierin starten alleen de renners, welke zijn in gedeeld bij de A-klassers. Voor de B-klassers is er een competitie Ingedeeld over de afstanden van 10, 20, 30 K.M. en 300 M. waarvoor zijn uitgeloofd een le pr. lauwertakje, 2e pr. verg. zilv. br. plaquette, 3e pr. gr. br. med., 4e pr. kl. br. med. Morgen zal hiervan de 10 K.M. gereden worden. Zij die in deze 4 ritten bet minst aantal punten behalen worden winnaar. De samenkomst voor beide groepen is 9.45 u. nabij de Kweekschool voor Zee kaart. LUCHTVAART Een vliegtuig met restauratie-gelegenheid. De Air Way Company zal komende week tusschen Londen en het vasteland een vliegtuig in dienst ^tellen, dat niet alleen de grootste luchtexpres ter wereld zal zijn, maar waarin voor het eerst een restaura tie aanwezig zal zijn. Het buffet is in het midden van de groote kajuit, waar plaats is voor vijftig reizigers. Er is ook gezorgd voor electrische verwarming. RECHTZAKEN De Utilé-loterij-zaak. Gistermorgen heeft zich voor den kan- tourechter-plaatsvervanger te Rotterdam, Mr. F. A. Nelemans, te verantwoorden ge had een viertal hoofdvertegenwoordigers i „Utilen.l. J. J. W., M. A. J. M., A. C. B., allen bij verstek, en T. J. K., be schuldigd van het ten verkoop in voorraad hebben en het verkoopen van loten, ter wijl voor het houden van de betrokken lo- i terij geen vergunning zou ziin verleend. Beklaagde K. erkende het bij dagvaar- ding ten laste gelegde. Als getuige werd in deze zaak gehoord C. J. P. de V., die op 11 November 1924 i in de vergadering van aandeelhouders tot president-commisaris was benoemd tegen een salaris van 8000 per jaar. Getuige volgde den heer I. op. die de zaak des tijds aan aandeelhouders cadeau zou heb ben gedaan. Toen getuige benoemd werd, president-commissaris was benoemd tegen den directeur van Utilé", die was veroor deeld tot drie maanden hechtenis, terwijl deze strafzaak in hoogste instantie werd uitgezocht en er in den gang van zaken van het bedrijf nipt he! minste was ver anderd, is de 437e trekking uitgeschreven. Na het verdere getuigenverhoor eisch- le het O.M., waargenomen door Mr. N. S. Hoekstra, tegen ieder der beklaagden een geldboete van 100 subs. 15 dagen hech tenis met verbeurdverklaring en vernieti ging van de in beslag genompn loten. De kantonrechten-plaatsvervanger, on middellijk vonnis wijzend, veroordeelde ieder der beklaagden overeenkomstig den eisch. LAND- EN TUINBOUW De Bietencampagne. Men schrijft uit Haarlem aan de „N. H Crt.": l)e eerste bietenschuit is te Hoofddorp gearriverd. Men verwacht dat de cam pagne. aan het eind van deze maand een begin zal nemen. Naar schatting zijn dit jaar ongeveer 1900 H.A. bieten verbouwd. VRAQENBUS Vraag: Kimt u mij een recept geven tm oliebollen klaar te maken. Antwoord. Een goed recept (voor on geveer 20 stuks) is: 500 G. (1 pond) tarwe bloem, 30 G. (voor ongeveer 4 cents) wist, öngev<f een halve liter lauwe melk, 1 thee lepeltje zout, 100 G. (1 ons) krenten, 100 0. (1 ons) rozijnen, 50 Kg. (half ons) suca- de, .25 G. (half ons) snippers, 1 zure appel, la-p en geraspte schil van 1 citroen. Maak een stevig beslag van de bloem met de lauwe melk, het zout en de met wat van de melk aangemengde gist; voeg daar bij de goed gewasschen krenten en rozijnen, de gesnipperde sucade, de snippers, den fijngesneden appel, de geraspte citroen schil en het citroensap; laat het beslag op een lauw plekje rijzen (minstens 1 uur). laat de olie (sla-olie bijv.) in een ijzeren potje heet worden; neem twee 'lepels kleine boeveelheden van het beslag, laat ze in het beete vet glijden en hak ze gaar en mooi bruin. Laat de bollen op grauw papier uit lekken, stapel ze op een schotel en bestrooi dan het geheel met wat suiker. Vraag: Twee eigenaren hebben ieder «en stuk land naast elkaar. Nu mag ik van den eenen eigenaar fuiken zetten in «en sloot tusschen genoemde stukken land. Ben ik nu verplicht het aan den andere ook nog te vragen? Zoo ja, als hij mij geen toestemming geeft, kan ik dein toch mijn gang gaan? Antwoord: De sloot tusschen de bei de erven zal wel een z. g. n. gemeene sloot E,jn, d. i. een sloot, die aan beide eigenaren gezamenlijk toebehoort. Om daarin uw '"ik te plaatsen hebt U toestemming noo- dig van beide eigenaren. U moet het deir andere eigenaar dus ook vragen. Indien dezp zijne toestemming niet geeft, mag U Vu fuik niet ullzetten. Vraag: Ik heb een dienstbode voor een jaar gehuurd, doch zij krijgt haar loon om de 14 dagen. Nu is zij ziek ge worden en moet opgenomen worden in een ziekenhuis. Ben ik nu verplicht de zieken huiskosten te betalen? Zoo ja. hoelang? En moet ik haar loon ook uitbetalen. Antwoord: Gedurende 6 weken moe ten door U de kosten der verpleging en geneeskundige behandeling (ziekenhuis) worden betaald. De kosten der laatste twee weken kunnen echter op de dienstbode verhaald worden (van haar loon worden afgehouden). Het loon gaat door geduren de. „betrekkelijk korten tijd" gelijk de wet het uitdrukt. Wat betrekkelijk korten tijd is, zal de' rechter in elk voorkomend geval hebben te beoordeelen. Bij een jaardienst zal dit toch wel zeker een maand zijn. Vraag: Een dienstbode bij de maand verhuurd is ziek geworden en moet opge nomen worden in een ziekenhuis. Moet ik nu haar loon en de ziekenhuiskosten betalen, Zoo ja, hoe lang? Antwoord: Het loon gaat door ge durende betrekkelijk korten tijd (zie vo rige vraag). De kosten van verpleging en geneeskundige behandeling komen ten las te van den werkgever, zoolang de dienst betrekking duurt, doch met een maximum van 6 weken. De. laatste twee weken kun nen op de dienstbode verhaald worden. Vraag: Mijn Mevrouw heeft mi.j in het fonds gedaan hij een dokier, die ook kiezen trekt. Ik geef er echter de voorkeur aan ndar een tandarts te gaan. Wie moet dat nu betalen? Mevrouw of ik? Antwoord: Indien U nrefereert naar een tandarts te gaan moet U zulks zelf be talen. Vraag: Een kennis van mij dy? niet in het fonds is moet. ook naar een tandarts. W'.e moet dat betalen? Antwoord: Indien uw kennis inwo nend is (dus voor dag en nacht) moeten de kosten voor de geneeskundige behande ling ('tandarts) gedragen worden door de gene bij wie zij in dienst is. Vraag: 1 Januari 1925 ben ik in een verzekering gegaan tegen ongelukken. Ik heb geteekend voor een jaar te betalen in 2 termijnen. Nu heb ik de eerste termiin betaaud, en. daar wij allen werkloos zijn, ben ik onmachtig te betalen. Nu heb ik een dwangbriefje ontvangen, dat ik moet betalen: anders wordt' het gerecht aange sproken en dè kosten ziin dan ook voor mij. Ga ik er uit met December dan moet ik dal 3 n\aanden vooruit opgeven. Maar als ik 1 October opgeef, dat ik niet langer in de verzekering bliif. 'hen ik vanaf 1 October niet meer trekkend en moet toch tot Jan beta]en. Ant woord Daar is niet veel aan le doen. Indien U voor een jaar geteekend hebt zit U voor 1 jaar aan de premiebeta ling vast ook al zegf U terren 1 October a.s. op hetgeen wij U inmiddels sterk aanraden te doen. Tracht in elk geval zonder rech terlijke tusschenbomst de premie voor liet tweede half ja'ar .in der minne te betalen; anders worden de kosten aanzienlijk hoo- ger. Ingezonden Mededeeling. AGENDA'S NED R. K. VOLKSBOND. Woensdag" 7 30—8.30 Rechtsk. Bureau. Zaterdag zitting Spaarbank van 89- Zitting Voorschotbank van 89 uur. Zitting Retraitefonds van 89 uur. Zitting „Onze Reiskas" van 7 309 uur Zitting „Eigen Huis" 7 308.30 uur Zitting Volkstuintjes „St. Isidorus" van 7,308,30 uur Zitting Brandstoffencommissie van 7 30 --8.30 uur. 79 uur uitgave boeken Bibliotheek. 39 uur Belastingsparen. Vanaf 3 uur Leetuurkraam Prop Club „St. Petrus'-' onder de „Korenbeurs". INTERPAROCHIEELE ST. JOZEFS GEZELLEN-VEREEN IGING. I. Gelegenheid om zich als lid van de Gezellen-Vereeniging te doen inschrijven, R. K. Jongelingen vanaf 17 jaar iederen 3den Maandag van de maand, des avonds te half 9 uur in de Bestuurskamer van bet Gezellen huis. II. De leden kunnen alsdan ook voldoen aan de bepaling van Art. 16. Zondag, is de zaal geopend van 12.30 2.30 uur. en van 6.3010.15 uur, ver plichte bijeenkomst van 8.159.45 uur. Om 10.15 uur wordt de zaal gesloten. Na het lof Prijsbiljarten. Maandag bijeenkomst voor de Gezellen van 810.15 uur. Te 8.30 uur vergadering Kegelclub „Alle Negen". Dinsdag bijeenkomst voor de Gezellen van 810.15 uur. Dinsdag te 8.30 uw verplichte maand vergadering voor de Ongehuwde Gezellen van 1721 jaara Woensdag te 8.30 uur repetitie Tooneel- club Adolf Kolping. Donderdag bijeenkomst voor de Gezellen van 810.15 uur. Th 8 uur repetitie Liedertafel Sebastian Schaffer. Zaterdag, bijeenkomst van de Gezellen van 810.15 uur. Iederen Zaterdag van 99.30 uur zitting Spaarkas voor de „Keulsche Reis 1927", tevens zitting Brandstoffenvoorzie- ning. Verdere mededeeling: Zondag 13 Sep tember excursie naar het groote Haagsche Gezellenhuis en vandaar uit onder deskun dige leiding bezoek aan Vredespaleis en Gevangenpoort enz. Deze excursie gaat uit van de Studie- en Debatingclub „St. Pe trus Canisius", waaraan alle leden der Vereeniging kunnen deelnemen. Vertrek van ons Gezellenhuis om 11 uur thuiskomst ongeveer 7 uur. Donderdag Concecratie der nieuwe pa rochiekerk toegewijd aan den H. Joseph. De beide zijaltaren zullen alsdan als ge schenk onzer vereeniging in de Kerk ge plaatst zijn. Grijs gemelleerde Dekens, 2-persoons 2.75 Zware Beige Dekens, extra groote maat 1 3.80 A. WAALS Hulpgebouw HAARLEMMERSTRAAT 54 Zondag 20 Sept. 1ste bijeenkomst Stu dieclub „Petrus Canisius". ZITA-VEREENIGING. Afd. Bescherming van Meisjes. Zondag vanaf 12 uur zijn de zalen ge opend voor de Hollandsche en Duitsche meisjes. Zondagavond te 7 uur Jeugdafd. Derde Orde (meisjes) in de Kapel. Woensdag, 's avonds van 810 uur bij eenkomst Hollandsche meisjes. Donderdagmorgen, te half 8 uur, H. Mis in de Kapel; 's avonds te 8 uur Bijeenkomst Hollandsche Meisjes. Afd. Meisjespatronaat. Zondagmiddag van 5 tot half 7 Patro naat (1ste en 2de jaar) 7 uur 3e Orde in de Kapel. Dinsdag 's avonds van 7 tot 9 uur Pa tronaat (le en 2e jaar) van half 8 tot half 10 uur afd. Napatronaat. Woensdag, van 89,30 uur Tooneel. Vrijdagavond. 8 uur Zangles, 9 uur Godsdienstonderricht. Het onderricht in handwerken en huis houdelijke vakkeu wordt gegeven aan de R K. Vakschool, Noordeinde 50. N B. De Bibliotheek, Noordeinde 44 ge opend: Dinsdagavond kwartier vóór 8 uur Woensdag-, Donderdag- en Vrijdagavond te 8 uur. Ook niet-leden kunnen van de Biblio theek gebruik maken. ST. ANTONIUS PATRONAAT. Zondag. Te half vijf Conferentie waarna Ontspanning. Woensdag 7.30 uur zangrepetitie. Woensdag 8 uur Tooneelrepetitie. Donderdag S9 uur Arbeidsbeurs. Vrijdagavond van 810 uur bijeenkomst Afd III Zaterdag 67 uur bibliotheek (ook voor niet-leden) betaling van contributie en ge legenheid tot sparen Retraitefonds. ST. PETRUS-PATRONAAT. Zondag, 20 September, 3de Zondag van de maand Algemeene H. Communie in de St. Lodewijkskerk om 8 uur. Om 4 uur begint weer het patronaat, als dan gelegenheid zich als lid te doen in schrijven. ST. FR A NT ISCUS-LIEFDEWERK. Interparochieel Patronaat voor Jongens. Nieuwe Rijn 52. Zondag 's morgens te 9 uur precies H Mis, 's avonds te 6 uur Lof waarna ont spanning voor vakjongens Afd. A en B en groote schooljongens. Maandagavond van 67 uur alleen Bibliotheek Woensdagmiddag van half 4 tot half 5 uur Zangles. Woensdagmiddag van 5 tot half 6 Ar beidsbeurs Haarlemmerstraat 131 Van 4.305.30 oefeningen voor de nieuwe misdienaars. Vrijdagavond te 8.15 uur Magazijn Zaterdagavond van 67 uur alleen spaarkas. Wie helpt ons aao kleeding en schoe nen? Adres Haarlemmerstraat 131. ST. PA NCR ATI US-PATRON A AT. Zondag te een uur Maria-Congregatie. Van kwart over vijf tot kwart voor zeven Ontspanning voor alle afdeelingen. Te zeven uur Lof. Op de Congregntiedagen wordt het bijwonen van bet Lof niet ver plichtend gesteld, doch geheel overgelaten aan de Ouders. Te 7 uur wordt de zaal opengesteld voor de Gezellen. Van kwart over acht tot kwart voor tien Conferentie en verplichte bijeenkomst der Gezellen. Maandag. Van 8 tot 10 uur bijeenkomst der Gezellen Dinsdag van 8 tot 10 uur bijeenkomst der Gezellen. Dinsdag 8.15 uur repetitie Tooncol. Woensdan van 7.30 tot 9 30 Ontspanning voor Afd. IV. Te acht uur Kaartclub der Gezellen. Donderdag van 8 tot 10 uur bijeenkomst der Gezellen. Te 8.15 uur Tooneelrepetitie. Zaterdag. Van acht tot tien uur bijeen komst der Gezellen. Spaarkas en Bibliotheek iederen Zon dag van zes uur tot kwart voor zeven. Te vens gelegenheid tot sparen voor de a.s Retraite der Maria-Congregatie, die ge houden wordt te Noordwijkerliout van 1 tot 4 Mei 1926. (Vergoeding 6 50; ver- eischte leeftijd, waaraan streng zal worden vastgehouden minstens 15 jaar). R.-K. JONGEVROUWENBOND GROEP B Godsdienstcursus. Maandag 7 uur St. Antonius-Patronaat. Literaire club. Woensdag 7.30 uur Hoog- landsche Kerkgracht. Turnclub. Vrijdag 6 en 7 uur Pieterskerk hof. Nieuwe leden voor groep B. v. d. R. K Jongevrouwenbond kunnen zich mondeling of schriftelijk aanmelden hij den Dircc- (eur Haarlemmerstraat 106. Voorwaarde is: dat zij een R. K. Flo-school voor raeis- j>36 bezoeken, of deze rc .ds verlaten hebben UIT DE RADIO-WERELD. Wal er vanavond te hooren is. 4.20 Londen 365 M. Concert. Miin- clien 485 M. Concert. 4.50 Berlijn 500 M. Middagconcert. Frankfurt 470 M. Concert. 5.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 5.20 Zurich 515 M. Concert. 6.20 Hamburg 395 M. Concert. 6.35 Zurich 515 M. Harpionica-concert 8.20 Berlijn 500 M Lustiges Wochenen- de. Birmingham 475 M. Populair pro gram. Bournemouth 385 M. Concert Londen 365 M. Orkest en humor. Newcastle 400 M. Concert. Hamburg 395 M. Muziek van Verdi. München 485 M. Liederen. 8.20 Manchester £75 M. en Davenlrv 1600 M. Light Symphony Concert. Mede werkers: Gertrude Edgard (Soprano) Klinton Shepherd (Baritone), The „2ZY" Augmented Orchestra. The Orchestra: Overture „The Butter fly's Ball" (Cowen). Gertrude Edgard: „Convien Partir" („La Figlia del Reggi- mento", Donizetti). ,,Vedrai. Carino". („Don Giovanni", Mozart.) The Orches tra: Suite No. 2 „The Wand of Youth" (Elgar.) Klinton Shepherd: „Pogner's Ad dress" („The ^Mastcrsingers", Wagner) The Orchestra: Symphony No. 8 in F (Beethoven.) Gertrude Edgard: „Tim Shepherd On the Rock" -(Schubert.) (Willi Clarinet Ohbligato.) String Orcljpstra Serenade Op. 48 (Tchaikovsky.) Klinton Shepherd: „Come Away, Death" (Quilfer) „Old Clothes and Fine Clothes" (Martin Shaw.) The Orchestra: Norwegian Rhap sody No. 1 (Svondsen.) 8.35 Brussel 265 M. Concert. Ziirich 515 M. Concert. De Bildf 1100 M. Weerbericht. 8.50 Frankfurt 470 Symphonieconcert Miinsler 410 M. „Die Nürnberger Puppe", opera. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Galaconcert. 9.35 Relit Parisien 345 M. Operettemu ziek. Rome 425 ML Concert. 10.35 Alle Britst he stations: The Savoy Bands. Voor Zondag. 1.05 Rad'.o-Parïs 1750 M. Gowerf. 2.30 Hilveirsura 1050 M. Aam-s!u'ting van het Kurhaus, Soheveilingen. Uitvoe ring in Ooncertvofrm van ..Der Freischiita" van C. M. von Weber. Solisten: Agnthe, (Sophia Maas); Aenechen, Ei-ne Braut- jungfer, (Lotto Muskeais Sfeurs); Max, (Lours van Tulder); Caspar, (Jam van Ry&selberg)Gin no, (Jolhan Laeke); Bin Eneanit, (Anitotu Ss'ermans); Ottdkar, (Antou de Leeuwv Mrliarn, (Au'ton de Leeuw). Koor: R. K Or a,tor urn vereeni ging. Den Haag (Eere Directeur Prof. Georg. Schnóevo'iigt). Begeleiding: Hei Re sidentie Orkest. Het geheel onder leiding vain Aug. Sine!-, Directeur der R. K O ra- ton urn vereeniging. 3.20 Müns'er 410 M. Coimert. Bir mingham 475 M. Concert. Bournemouth 385 M. Conceal. 3.50 Loind'ein 365 M. en Davenliry 1600 M.. Uivoering van het Oratorium „St. Paulu.s" van Mendelssohn. Manchester 375 M. Concert. 4.20 F ra.nikfort 470 M. Concert. 8.15 Hilversum 1050 M. Aansluilni van het Kurhaus te Scheven in ge-n, Eere avond voor IT. H. Soliste-li van hel Resi dentie Orkest, onder leiding van Prof. Ge org Scfinéevoigi. Setlisten: Sam Swar.p (Viool), Jean Revert (Ait), J. J. Poolman (Fluit), Charles van Isterdael (Colin). Adolphe Potih (Vino'), J. Stolyn (Hobo). Programma: 1. Till Eulensp epel's lm-'i- ge Slreiche. R. Strauss, 2. A'lrgro-nme.-to- so uit de Symphonic Concertante, W. A Mozart, Sam Swaap en Jean Revert; 3 Pavane. L. Ruvgrok (o. 1. v. d'en C' mpo- uist); 4. Concert, voor fluit. Th. IITl. Verhey. J. J. Poö'man. 5. Fantasie Le Désir". thema van Fr. Schubert (op ver zoek), Dr. Sorvaas. Charles van Tslerda-j Pauze. 6 Concert U-Mol' voor twee vio len. a) Vivace, b) Largo ma non tan to. c) Allegro. J. 9. Bach. Sam Swaap én Adol phe Poth7. Conberto Cros-o (C-MolU voor hobo en sl jkorkest. a) Grave, b) Sarabande, c) AM«ig<ro). d) Allegro, G. P. Handel. J. Siotijn: 8. Perpetuum nmWe (solo voor 28 vio'mU Payanmii9. Tia- niata (Fantasie). Verdi. 8 35 Londen 365 M en Da-entry 1600 M. Kerkdienst. 8 50 Minister -110 M „Das Lied von der Glocke" van SehilVr. Frankfort -170 M. Kwartetmuziiek 9.P.5 Radio-Pars 1750 M Concert 9 20 Temden 365 M.. 1600 M en ande-p Bril «olie stalionsr Orkest van het Picefld'llv Ho'ol te Londen. DE ANTENNE. II Toestemming voor 't plaatsen van oen dak-amonne wordt nogal eens dikwijls door den huiseigenaar geweigerd en niet geheel ten onrechte. Slechts zelden zagen wij een sierlijke antenne. Men houdt nog teveel aan het idee vast, dat een antenne beslist aan ...ïulfers" (van de schors ont dane sparren) moet hangen en dan liefst nog met twee of drie draden tusschen spreiders. Op deze wijze krijgen de huizen het aan zien van een zesmaster. Hier komt nog bij., dat er voor het bevestigen van de draden kwistig met spijkers geslagen wordt, met als gevolg klachten over lek kage bij den-eigenaar. Daarom zullen wij nu voor onze lezers een antenneconstruclie beschrijven, die gemakkelijk uit te voeren is. een sierlijk aanzien heeft en weinig kost. Proefon dervindclijk is komen vast te slaan, dat men voor de ontvangst van de omroep- golflengten kan volstaan met een betrek kelijk korte eendraads-antenne. wat de geheele constructie vergemakkelijkt. In do eerste plaats kan hierdoor het te gebrui ken materiaal licht zijn, maar ook de onl vangst verbetert daardoor. Bij mcerdvaads antennes zullen de draden bij wind in een schommelende beweging komen, met als gevolg capaciteilsvoranderingen ten op zichte van aarde waardoor do afstemming herhaaldelijk gewijzigd wordt. Hierdoor ontstaan giltonen bij telefonie-onlvangst. Een eendraads-antenne is gemakkelijk strak te spannen en komt zelfs bij hevigen wind niet in schommelmg. Hoe gering do onkosten zijn blijkt wel uit onderstaande rekening: 2 Bamboe-stokken van 6 M. lengte 6. 1 K.G. antennedraad n 2 25 100 M. gegalv. ijzordraad van 2 a 2i m.M. f> i._ 1 katrol o.SO 6 isolatoren n 0.60 10 M. koord 3 a 3i m.M. OiO 16 schroefoogen 5 c.M. lang 0.35 Totaal 10.90 Door het geringe gewicht van de bam boesloken zijn deze overal te plaatsen zon der dat wij de kans loopen dat zij bij wind spoedig om zullen slaan. Nadat de plaats waar de beide maslpn zullen gezet worden vastgesteld is, gaan we, gewapend met óén mast, antenne- en ijzerdraad, Isolatoren, 3 krammen, hand boortje en kniptang naar het lastigste punt van do twee. 5 c.M. van den top af boren we een gaatje in het bamboe en steken er con stuk ijzordraad van 75 c.M. lengte door. Dit wordt eenige keeren om de bamboe geslagen en door den isolator gehaald. 2 c.M. onder het vorige boren we nog een gaatje en gebruiken dit voor de bevestiging van 3 4 tuidraden. Op de helft van de bamboestok wordt ook oen gaatje geboord dat voor 3 a 4 andero tuien dient. De antennedraad bevestigen we aan den isolator en mast no. 1 kan overeind, onderwijl zorgdragend dat de tuidraden niet in den war geraken. Komt de mast tegen een schoorsten dan wordt hij voorloopig hieraan vastgebonden, staat hij geheel vrij, dan moet een helpei deze vasthouden. De schroefoogen zijn van te voren al op de luipunten geplaatst, dus kunnen wo meteen de onderste tuien bevestigen en daarna de bovenste Waar een schroef oog dóór lood of zink gaat, moet er eerst een klein rubberplaatje opgeschoven wor den, dat 't gemaakt gat goed afsluit om lekkage te voorkomen. We verhuizen nu naar het andere mast punt. de antennedraad tevens over even- tueele hindernissen meevoerend. Mast no. vordt op dezelfde wijze behandeld, doch -inplaals van den isolator wordt liet katrol bevestigd. Hierdoor geit het hijsch koord. Als mast no staat, worden de is-Ji- toren aan 'f koord bevestigd en door den laatsten isolator liet antennedraad ge haald. dal niet afgeknipt wordt, doch op juiste lengte omgebogen en met een ijzerdraadje vastgr 'mold. Daarna kan do antenne omhoog. Het antennedraad wordt nu naar omlaag gelaten en door een raampost binnengevoerd. Op deze wijze wordt niets gesoldeerd en worden kraken de of slechte contacten voorkomen. Ook voor looken zal de constructie geen moei lijkheden opleveren Vraqenrubriek. Vraag I. Moeten de lampen in een pla a I s t r oo ma ppa ra af een emi ssi< v< r m ogen hebben gelijk aan de som der ptaalstroo- men van lamoen van hel onlvangtoc- stel? Antwoord: .Ti Vraag 2. Zijn n onl; ge geve- - I- '—vl omtrent een eloctrolylische gelijkrichfei voor hef Jaden van accu's? Is er van de gelijkrichlende werking van kristallen «mis te profiteeren? Antwoord: Het laden an a's langs elcclrolyüschon weg wordt weinig «*c 4 daan, in den regel vindt dit plaats door middel van lampen of ecij triller-gelijk- richter. Niettemin wordt het door amateurs wel een enkelen keer gedaan, doch het rendement is laag Beter is het een lamn- gelijkrichter te maken, waarvan de on derdeden thans zeer goedkoop zijn Wat het tweede gedeelte van uw vraag aangaat, moetan wij helaas antwoorden, dat het doorlaalvermogen van een krU'nl te gering is om hiermede accu's te kunnen Jaden. Ook zon het zeer moeilijk en om slachtig zijn. dc juiste laadsDanniui; m verkrijgen. Deze methode wordt dan ook niet toegepast. Een inzender vraagt ons of het niet mogelijk zou zijn een radio-weekoraulje le geven, waarin hij o.a. wenschf besproken te zien, hoe de stations in de afgoloopen week bij anderen zijn doorgekomen, en verder afwijkingen en eigenaardigheden in programs enz. Wat de inzender met de bespreking van afwijkingen en eigenaardigheden in programs op het oog heeft, bpgrijpen wij niet goed. Wanneer echter een van onze lezers be hoefte gevoelt, zi.in bevindingen omtrent de ontvangst der diverse stations mede te doelen, zullen wij hem gaarne een plaatsje in onze radio-rubriek afstaan. Vragen op radio-gebied kunnen vóór Dinsdag aan ons bureau worden toege zonden. Ze worden dan den eerrtvolgen- den Zaterdag beantwoord. Wensclit U een roet! Rariio-ioesteï? Wendt U tot ons. Grootste sorteering Onderdeelen. etc ZP&- Vraagt onze nieuw verschenen geïllustreerde Catalogus. 11901 N.V. I.E.M.C.O. v.h. GEERAERTS-REUTER LEIDEN - MARE 70 - TEL. 111C

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 13