ONS MODEBLAD. Voor Huis en Hof] fcp <Je Phillppljnen 3uur3e 8e verbanning filechts kort. Japan liet de paters onge moeid verder werken, evenals Brazilië. In Nieuw-Guinea was 't feit, dat de Missie door groote werkplaatsen en plan tages veel voor de beschaving gedaan had en nog deed, de reden dat de regeering van Australië de Misisonarissen er liet: eerst tot 1022, daarna werd de termijn verlengd tot 1928 en onlangs is toege staan, dat ze voorgoed mogen blijven. Wel mogen nog geen nieuwe Duitsche Missio narissen erheen en daarom moesten de laatste jaren Hollandsche Paters en Broe ders uit Uden de opengevallen plaatsen aanvullen. Behalve de bekende Pator iWortel uit Laren de „Pastoor van Ali" tkreeg deze Missie de laatste drie jaren niet minder dan acht Nederlandsche Mis sionarissen. Mgr. F. Wolf (van Togo) werd tot eersten Apost. Vicaris benoemd. Hoewel 't volk er op een zeer lagen trap van beschaving staat, zijn er toch reeds 10.000 katholieken. Alles samengenomen, gingen dus twee missies door den oorlog voor de Congregatie verloren: Togo en Mozambique, terwijl 't in de andere bleef bij een tijdelijke belemmering van haar arbeid door enkele nadeelige bepalingen. Krachtige opbloei na den oorlog. Nauwelijks was in de Cen trale rijken 't economisch leven eenigs- zins hersteld, of men begon te denken aan 't oprichten van nieuwe huizen. Behalve verschillende nieuwe stichtingen in Duitschland en Oostenrijk, is de Congre gatie ook begonnen met missiehuizen voor de lagere studies in Polen, Hongarije en Tsjecho-Slovakije. Op sommige plaatsen staat 't begin van een missiehuis ongeveer gelijk met 't begin van de missieactie. In alle hulzen voor de lagere studies tezamen (Holland en Amerika meegere kend) had de Congregatie einde 1924 2023 studenten. In de hoogere studies be vonden zich 511 fraters-theologanten. Over eenige jaren hoopt 't Gezelschap van Steil te kunnen rekenen op *n honderdtal pries ters per jaar. Naar buiten toonde de S. V. D. haar „herwinnende levenskracht" door 't over nemen van nieuwe missievelden. Achter eenvolgens werden door Rome aan haar zorgen toevertrouwd: een arbeidsgebied op de Philippijnen (Lipa) twee missie- velden in China, n.l. West-Kansoe waarbij als „aanhangsel" behoort 't on- metelijek Ili en Zuidoost-Honan: sa men grooter en volkrijker dan de verlo ren missiegebieden in Afrika. Ook de uitgewezen Paters, die niet kon den terugkeeren, trokken met jeugdig ent housiasme naar andere missielanden daarbij niet terugschrikkend voor de moei lijkheid van 't aanleeren van een nieuwe taal en het wennen aan nieuwe zeden en gebruiken. En toch waren onder hen ver scheidene mannen op gevorderden leeftijd en wier gezondheid na jaren missiewerk en oorlogsleed, reeds merkelijk geschokt was. Een groot deel der Togo-missionarissen Ls tÏÏans op Flores-TÏmor werkzaam; 'doch over dit missieland een volgenden keer. In 't geheel werken thans op de ver schillende arbeidsvelden bulten Europa: 4 bisschoppen, 470 priesters, 260 broeders en 790 missiezusters van Steil-Uden. 't Totaal zielen dat in die landen aan de missionarissen van 't Goddelijk Woord is toevertrouwd, beloopt veertig millioen. Na den oorlog werden (tot 1925) van uit 't Moederhuis weer 195 paters, 88 broeders en 2G0 zusters naar de Missies gezonden, 't Volledig getal der Misisonarissen, die in 50 jaar reeds naar de overzeesche landen zijn vertrokken, bedraagt (de overledenen meegerekend) niet minder dan 1740. ONZE KIPPEN. Jaarlijks terugkeerende vijanden. Telken jare treden in den herfst en den winter verkoudheidsziekten op onder de hoenders. Vooral daar, waar de die ren bij slecht weer niet binnen kunnen blijven, of waar in de nacht- en daghok- ken trek of tocht ontstaat. Laten we eerst eens spreken over: S n o Dit is eene verkoudheidsziekte. Be die ren vloeien uit de neusgaten, terwijl de slijmvliezen van de keel, den neus en de oogen ontstoken zijn. Meermalen hadden wij gunstige resultaten met het toedienen van permanganas kalicus, n.l. 5 gram permanganas kalicus lost men op in één Liter water. Van deze oplossing doet men twee eetlepels op één liter drinkwater. Eén eetlepel van deze oplossing in het drinkwater is om dezen tijd van het jaar een goed voorbehoedmiddel. In de drogisterijen is dat permanganas kalicus (of kal. permanganaat) wel te krijgen. Voor enkele centen heeft men al- zoo een prachtig voorbehoed- en ook be strijdingsmiddel. Verder zorge men natuur lijk voor droge, flinke hokken met vol doende luchtverversching. Een grootere vijand dan snot is: Diphtheritis. Ook wel doch verkeerdelijk snot genoemd, omdat sommige verschijnselen dezelfde zijn. Diphtherie is te herkennen aan het gele beslag in den bek, terwijl de dieren voortdurend gapen, met den kop schudden en een afschuwelijke lucht uit den bek verspreiden. Ze rochelgp, piepen en laten soms een klagend geluid hooren. Men verwijdere het gele, kaasachtige beslag voorzichtig met de kromming eener gewone haarspeld, Of anders met een groote veiligheidsspeld. Vervolgens penseelt men den bek en de Eeeï met jodium tinctuur; 'deze behande* llng een paar dagen vol houden. Be zieke dieren zondert men af in ces droog, tochtvrij vertrek en het hok wordt intusschen ter dege ontsmet. Te drinken geeft men i procents gezui verde Greoliueoplossing. Bit wordt meestaj zonder bezwaar gedronken. Soms moeten ze er echter eerst aan gewennen. Diphtherie treedt maar zelden alleen op Meestal is zij vergezeld van een gevaarlij ken makker, genaamd: Vogelpokken. Deze ziekte is te herkennen aan de brui ne vlekjes of puistjes welke op de kam, de lellen en rond om de oogen voorkomen. In het beginstadium kan men de dieren vrij gemakkelijk genezen, door deze wratjeg aan te stippen met een penseeltje, gedrenkt in pure gezuiverde Creoline. Dit herhaalt men 2 maal per dag. Het drinken is hetzelfde als bij diphthe ritis. Pokken en diphtherie zijn feiteliji zusje en broertje, ze treden meestal tege lijk op in dezelfde koppels. De smetstof is voor beide ziekten gelijk, alleen dt uitingsverschijnselen zijn verschillend In de meeste drogisterijen is ook helscke steen (nitras argenti) verkrijgbaar. Men hale daar een klein stifje van en penseela de pokken daarmee, na ze eerst, met raap olie of zoele olie bevochtigd te hebbent, Dit is een radicaal middel en ook niet duur Voeding bij deze ziekten. Men vermijde droogmeelvoer en ook al BESCHRIJVING DER PLAAT. No. 262. In dezen tijd vam. het jaar als do zomer voorbij, maar de winter nog niet begonnen is draagt de vrouw een dunne wollen, kleeding van geruite stof. "We zien er op de plaat een voorbeeld van: beige wodle.n stof met bruine ruit. De japon ls zeer gemakkelijk te maken; het boven gedeelte recht en goed aansluitend om de heupen wordt Ze van daaraf lets Wijder naar beneden. De mouwen vrij ruim tot op de polsen, eindigen in smalle man chetten. De hals wordt gegarneerd met een klein rond kraagje van beige crêpe de thine en men laat er van voren een luch tig gestrikt lint van bijpassend bruine tint uit te voorschijn komen. De hoed van bei ge vilt, kousen ook beige en schoenen don ker bruin. Patroon fl.35. 1 T No. 263. Van. hoog elegante eenvoud, deze japon van donker paarse wollen crê pe maroca'n. Zij bestaat uit twee deelen die aan elkaar bevestigd zijn n.l. een rok en een casaqueblouse. De eerste is recht en heeft van voren twee stolpplooien waarvan het bovenste gedeelte bedekt is door smalle etrooken van kort geschoren Smyrnabont. De rok wordt onder den ceintuur aan het lijfje bevestigd: het onzichtbare gedeelte kan men in katoenen voeringstof maken. Het bovengedeelte der japon is recht van vorm en sluit nauw aan om de heupen. 'Afdalend van die zijden der vierkante halsopening zien we twee strooken Smyr-» na bont die ju iet in het verTengde moeten rallen van de zelfde strooken op den rok en gekruied woTden door een derde die «Jlis ceintuur fungeert of althans diens plaats inneemt. Ook de voorkant 'der hals opening is er mee gegarneerd doch zien We hier verder nog een kraagje van beige crêpe de ohtne. Het Smyrnabont heeft de zelfde kleur als de slof. De hoed i'n grijs of paars vilt; beige kousen en zwarte schoenen, Patroon fl.35. No. 264: Een zeer chique complét van een costuum met een lange mantel. Als stof neemt mem een grauw bruine kasha met breede ingeweven rand. De ïanon heeft het rechte model doch d"e rok heeft een verwijding door 'een ruime stolpplooi mid denvoor. Tussohen lijfje en rok wordt een heupband gevoegd welke men knipt uiit den geweven Tand vam de stof. De inge zette borst fe van witte- geiplisseerde toï'e de soie met uitzondering van de boid'e naast elkaar liggende strooken over het midden en die welke de halsopening be grenst. De mouwen 'der janon reiken tot bp de polsen ein moeten zeer nauw zijn. De mantel heeft wijdere mouwen; hek Onderste gedeelte is een aparte, aam,ge-* Bette strook die men evenals de heup band der japon em het kraagje uit den geweven ramd der stof knipt. Vam onder garneert men den main tel nvt een strook beverbomt etn mem voert hbm met een ge bloemde voerzffde van bijpassende kleur. De hoed zij van bruin villt, kousen beige en schoenen zwart. Patroon f 1.5714. No. 205. Eten zeer aparte japon van Bwarfe crêpe mar001%'. Vam boven recht, beeft ze van onderen een flinke ruimte. !Aam hetvoorpand worden 20 latngwerpi go vierkanten en juist over het nuiddem een lange smalle strook (2H c.M. breed) uit geknipt en de randen daarna netjes met de hand omgezoomd. Onder het voorpand bevestigt men dam later een strook roode Crêpe deohime dii'e van boven eindigt in een Omgeisliogen kraagje dat van achter «enigszins tegen den nek opstaat. De «malle strook rood, srchabra over het mid den, ls bezet met kleine Zwarte knoopjes. De mouwen hebben boven de manchetten «ten flinke ruimte en we zien hier een ge lijksoortige gameering met rood als op m voorpand. Kousen rose en sdhoenen twart. "Patroon f 1.86. No. 266. Een japon van muisgrijs flu weel, met mouwen en onderbezette borst yen koningbkuiwe. Hauw en wit geruite Éaöhemirstof. Voor de h'eupen zijn aam. •Wteerskauten zakken aangebracht Wier zij kanten naar beneden doorlopen aks in flepecrip+e plooien. Tusschen de zakken is van voren een spleet geknipt waaronder weer de kashemierstof zichtbaar is. De zijden van den rok vallen lichtelijk in plooien. Do hoed vam blauw fluweel of vilt, kousen rose on schoenen zwart. Pa troon f 1.35. EENIGE IDEEEN VOOR EEN MODERNE JAPON. *t Ts September. Dat wil zeggen dat de zomer gedaan is en de herfst zijn entree in do wereld maakt.... ook in de wereld der mode Natuurlijk kan de weersgesteldheid nog dagen lang zacht zijn en kan ons de man tel bij onze wandelingen nog dikwijls „te veel" zijn, maar vóór alles houden wij toch rekening met den tijd van het jaar. Laten wij eens nazien wat wij op het gebied van japonnen nog hebben. Vooreerst onze daagsche jurken. Hoe ls 't daarmee gesteld? Wij bekijken ze eens goed en komen tot de ontdekking dat ze allen nauw en recht zijn, het koker-model. Dus, niet bepaald „het" nieuwste. Geen bezwaar, geachte lezeressen, die eenvoudige recht-lijnige japon wordt een zeer modern herfst-toiletjel Hebt ge nog van dezelfde stof? Dan ls het al héél gemakkelijk. Anders gaan wij comhineeren. De voorhaan wordt vanaf den zoom pl.m. 50 c.M. Ingeknipt, eveneens de beide zijbanen (die natuurlijk op den naad los- getarnd worden). Nu worden midden-voor en aan de beide zijbanen godets ingezet. Dit zijn puntig geknipte reepen waaTin oen platte plooi gestreken wordt, die van on deren vrij diep en bovenaan ondiep ls, zoodat bij het lobpen een elegante bewe ging ontstaat. Verder kan ter verwijding van den Tok een geplisseorde breede volant worden aangezet óf kan over de geheele lengte van den rok in het midden van de voor baan twee platte plooien de verwijding aanbrengen. Om een geheel ander aanzien aan uwe japon te geven, kunt ge een vest in con- trasteerende of bijkomende kleur dragen van peau de pècbe. Dit vest is van voren diep uitgesneden en sluit van achteren aan, met den hals van de japon en wordt over bet hoofd aangetrokken. Voor wie geen stof van de japon meer bezit, neme voor de rokverwijding enhet vest een mooie goed bijkomende stof. Het effect zal u bevredigen. ANNIE M. M. DE VROUW IN DE KEUKEN. Nu wil ik mij eens speciaal bezighouden met mijn lezeressen, die tot den boeren stand behooren en zelf van alles bereiden, als er geslacht is, zooals verschillende soorten worst, vleeschkazen, enz. Voorop moet ik uw aandacht vragen voor twee dingen. Ten eerste, u moet altijd zuiver versch vleesch nemen; het gehakte afgema len vleesch mag geen nacht overstaan. En ten 2de, de damen moeten van alle vet en van slijmdeelen worden ontdaan en dikwijls in frisch water ververscht worden. Voor worstkruiden neemt men, dooreengemengd, 50 gram gemalen piment, 50 gram gema len gember, 50 gram gemalen muscaatnoot, 25 gram gemalen maryonaan en 50 gram gemalen kruizemunt. Cervelaatworst. Neem 2 K.G. gehakt mager varkens- vleesch en VA K.G. gehakt spek. Meng dit dooreen met wat zout, een theelepeltje s^peter, drie theelepeltes worstkruiden, een weinig gestoten peperbollen en vul er varkensdarmen mede. Laat de worst in de lucht drogen, rook ze drie dagen, rol ze daarna in bladtin en hang ze te bewaren op een droge luchtige plaats. Een eenvoudige manier om te rooken is de volgende: Men maakt in een groote eikenhouten ton een paar klampen, om er overdwars de latten in te bevestigen, waar aan men die producten heeft hangen, wel ke men rooken wil. Men boort in den bo dem vier groote gaten en keert zoo de ton met alles wat er in hangt over een hoe veelheid eiken-zaagsel, zorgende dat het zaagsel geen vlam vat maar blijft smeulen. Als het zaagsel begint te branden, dan goed vastkloppen, en wat vochtig zaagsel er over. been werpen. Fransche gerookte worst. Hak 1Y K.G. varkensvleesch, VA K.G. rundvleesch en ruim Yt K.G. spek fijn, knijp het bloedige nat goed uit het vleesch door een doek en laat het nog wat uitlek- ken. Doe er een goed lepeltje salpeter, zout, fijne peper en wat grof gestoten peperbol len bij. Vul er runderdamen mede, bindt ze aan beide einden en over de geheele lengte goed toe en leg ze 8 dagen in de pe kel. Veeg ze daarna af, laat ze drogen en rook ze. Men kan de worsten naar eigen verkiezing groot of klein maken. Soucisse de Boulogne. Maal 2 Kg. mager varkensvleesch en 1 K.G. spek heel fijn en vermeng het met zout, 2 lood salpeter, een weinig suiker, wat gestoten peperkorrels, 2 eierlepeltjes worstkruiden en 2 maatjes (1/5 liter) cognac. Stop dit goed stevig in varkens- darmen, bind deze aan de einden en in de rondte goed dicht; hang ze eenige dagen te drogen (als er ruimte in de darmen komt, bind men ze opnieuw dicht), en laat ze daarna eenige dagen langzaam rooken. Knakworstjes. Hak IA K.G. vet varkensvleesch en ruim Y K.G. rundvleesch met een lepeltje salpeter zeer fijn, terwijl men er nu en dan een weinig water bijvoegt. Doe er daar na fijngemalen peper, een weinig muscaat noot en zout bij, en kneedt dit zoolang door elkaar, tot het vleesch bijna blank ziet, doe er dan nog wat water bij, en vul er wijde schapendarmen zeer vast mede. Bind de worsten zóó dat ze een lengte heb ben van 10 a 12 c.M. en laat ze mooi bruin rooken. Men kan ook 1 K.G. Kalfsvloesch, 2 KG. mager varkensvleesch en 1 K.G. spek ne men en dit geheel bereiden op voorgaande manier. Gewone bloedworst. Klop warm bloed met een gard, totdat het koud is, giet het door een zeef en roer Gr zooveel gehakt varkensvleesch, goed gekookt zwoert en dobbelsteentjes spek door, tot het een stevige massa is. Voeg er dan wat in reuzel gebraden gehakte uien en zout en een weinig worstkruiden bij, vol er runder- of varkensdarmen mede (niet te stijf, zoodat ze kan uitdijen), en broei de worst een uur in heet water tegen de kook. Fransche leverworst met truffels. Neem daarvoor een varkenslever, Y* K.G. mager varkensvleesch en Yi K.G. spek. Laat den lever eerst 15 minuten ko ken, bekoel hem in water, tot hij goed koud is, snijd hem aan stukken, en maal hem met vleesch en spek door een fijne worstmolen, met 4 of 5 shalotjes die men eerst op het vuur met reuzel opwelt. Boe er 2 eierlepeltjes worstkruiden, zout en pe per, wat aan kleine dobbelsetentjes gesne den truffels en een glas Madeira-wijn bij, werk alles goed dooreen, vul er varkens- darmen mede, en bind ze aan beide kanten toe, doch zóó. dat er een paar vingers ruimte in blijft voor het zwellen van het vleesch. Broei de worsten in water met zout, dat tegen de kook aan is, (mag niet koken), een uur lang, zorgende dat de worsten goed onder liggen, daar zij licht barsten. Leg ze vervolgens in koud water, om blank te worden, hang ze een paar da gen op een droge plaats, en wikkel ze ver volgens in bladtin. Wesfphaalsche gerookte ham. Wrijf een versche ham goed in met fijn zout, leg haar onder een plankje met ge wicht er op om te persen en laat baar zoo gedurende een geheelen dag uitlekken. Wrijf haar daarna in met salpeter en leg haar vervolgens 10 dagen in de pekel waar na men haar weder onder persing een dag laat uitlekken. Broog haar vervolgens good af, wa8ch haar flink met brandewijn en rook haar boven eiken-zaagsel, gemengd met wat jeneverbessen hout, langzaam tot' dat ze een mooie bruine kleur heeft. Pekelvleesch. Neem een dunne runderflank, wrijf haal in met zout en# salpeter en leg haar II dagen in een vleeschpekel, terwijl men haar dagelijks omkeert. Daarna ont doet men het vleesch van de beenderen en zeenen, bestrooit het met zout en peper en rolt het op in ronde vorm. Doe het in een doek, bind deze aan beide einden en overlangs dicht met een stevig touw. ent kook het vleesch gedurende 5 uren. Noord dan het vleesch er uit, bind den doek op<J nieuw goed om het vleesch en log het tus* schen twee plankjes met gewicht er op* om koud te worden. Hoe zwaarder men het vleesch, perst hoe langer het g< blijft. I L. G. BOL. PATRONEN NAAR MAAT. Papieren patronen op maat gemaakï, kunnen besteld worden onder toezend in of bijvoeging van bet bepaalde bedrag plus 15 cent porto, aan het Comptoir des Patrons, Molenstraat 48 B, Den Haag Ba maten op te geven volgens onderstaand! teekenintr.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 10