„De Leidsctie Couranf Tweede Blad - Donderdag 10 Sept. 1925 UIT DE PERS De strafzaak tegen de Maas- en WaaJsrhe Bank. De heer J. G. J„ directeur der Maas- en Waalsche Bank te Nijmegen, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem, die op 23 Juni 1.1. door de Arnhemsche recht bank wegens valschheid in geschrifte met gebruikmaking daarvan, was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, is Dinsdagavond in het St. Elisabethsgasthuis te Arnhem, waar hij tien dagen geleden was opgenomen voor het ondergaan van een operatie, in den ouderdom van*57 jaar overleden. Geld gevonden. Op de sporlijn onder de gemeente Gouda, richting Utrecht, is gevonden een gelds bedrag. (Papiergeld). Inlichtingen zijn te bekomen aan het bureau van politie te Gouda. Weer een loting ongeldig verklaard. Door den commissaris der Koningin in Neord-Brabant is de onlangs gehouden militieloting te Boxmeer ongeldig verklaard aangezien de lotelingen uit Rijkevoort, hoe wel aanwezig, door misverstand persoon rijk niet aan de loting hebben deelgeno men. „Hgz." Communisten en Sociaal-Democraten. Bij den aanvang van de v ergadering van den Gemeenteraad van Zaandam wenschte het communistische lid, de heer Bolhoeve den voorzifter te vragen, of het een mede lid geoorloofd ia, gefóinend In den Raad aanwezig te zijn, hierbij doelende op den heer P. de Ruijter (S.-D.1 die als opzichter aan de Algemeene Norit-Maatschapnij niet meedoet aan de staking van de arbeiders aan genoemde onderneming. De'voorzitter verhinderde hem zijn vragen te stellen. Onder protest en luide bijvalsbetuigingen van de publieke tribune verliet de heer Bolhoeve toen de vergadering. Op weg naar het gemeentehuis was de heer De Ruijter gevolgd door een aantal stakers en partiicennofen, waarbij hij is slaags geraak' met den gemeente-arbeider Van dm Berg. Rcchtbankreüetje. Toen Dinsdag voor de Utrechtsche Rechtbank de ambtenaar van 't Onenhaar Ministerie tegen den 24-jarigen terkenaar S., een voleeling van den bekenden Kees Boeke te Billboven, wegens openlijke ge weldpleging togen en mishandeling van de politie (ter Gelegenheid van bet ver branden te Bilthoven van een nagemaak te stembus, waarin de anfi stemmers bun oproenbil jetten vooraf hadden gedepo neerd) een gevangenisstraf eisebfe van 8 maanden, vloog plotseling do gebeele open bare tribuno. waarop zich de geestverwan ten van beklaagde en Kees Boeke hadden verzameld, overeind en zette een hyste risch gegil op. dat hooren en zien ver ging. Tegelijkertijd slingefde men van af de openbare tribune een naar oude schoe nen en een ouden sleutel naar de recht bank. die vlak daarvóór neerploften en een der aanwezige verslaggevers raakten Het was een ontzettend kabaal, waaraan de in do zaal aamveziGo getuigen h déchar ge luidkeels medededen. Er waron op dat oogenblik niof voldoende talrijke Rijksveld wachters aanwezig om de tierende menig te de zaal uit te drijven, waarom de presi dent der Rechtbank dp als getuigpn aan wezige Biltscbe politieagenten boval aan de opruiming doel te nemen. Langzamerhand werd aldus de nnenbare tribune schoon ge veegd, waarna de president mede hot heen gaan pischte dor aanwezige getuigen A dé charge. Een dezer wilde daartegen nog protesteeren, doch bet haatte niet. Ook deze getuigon werden weggevoerd, en na dat de zitting eenigen tijd was geschorst geweest, kon het woord worden verleend aan de vprdodigster van beklaagde, Mej Mr. Istella Simons. Hpt gebeele schandaal bad sterk den schijn vooraf in scène te zijn gezet. Suiteni. Berichten Treinbotsing In Beieren. Twee dooden, veertien gewonden. Op het station Donauworth in Beieren is gisteren in de vroegte een trein met Rijks weersoldaten hii het hinnonkomen in het UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond te hooren is. 4.30 Londen 365 M. Muziek. 4.35 Hamburg 395 M. Bach -concert. 4.50 Berlijn 500 M Sfrausz-coneert. Frankfurt 470 M Midajr concert. Mün- chen 485 M. Kamermuziek en liederen. 5 05 Manchester 375 M. Gramofonnmu', ziek. 5.20 Munster 410 M. Concert. Zurich 515 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 5.35 Radio-Paris 1750 M. Concert. 6.20 Hamburg 395 M. Mozarts Klavier sonaten. 7.50 Hilversum 1050 M. Avondconcert. 8.20 Daventry 1600 M. Clacton-on-Sea Relayed from The Municipal Band Pavi lion. The London City Band. Edwin Dy kes (Bass.) 9.20 „Radio Radiance." (5th Edition.) A Revue in Fourteen Beams. Played bt A Company of West-End Artists. 8.20 London 365 M. Kamermuziek Birmingham 475 M. „Cavalleria Hn-dica- na" opera. Manchester 375 M Popu* laire avond. Newcastle 400 M Concert. München 485 M. „Allessandro Stra- della^', opera van Flofow. 8.35 Brussel 265 M. Concert. Dt Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.45 Zurich 515 M. Aria-avond. 8.50 Berlijn 500 M. Fragm. uit -Tuliut Caesar Frankfurt" 470 M. Dansmuziek. Hamburg 395 M. Concert. Miinster 410 M. Kamermuziek. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.30 Rome 425 M. Fragm. van de opera „Othello 935 Petit Pnrisien 345 M. Concert. 10.50 Aile Britsche stations: The Savoy Bands. station op een aantal stilstaande waggons geloopen. Door den schok werden de baga gewagen en de volgende met soldaten be- zettp waggon in elkaar gedrukt, waardoor de hoofdcondueteur en een der snldater 2ÓÓ zwaar werden gewond, dat zij kort daarop aan de gevolgen zijn overb-don. Bo vendien ziin vier riiksweersoldafen zwaai en tien licht gewond. De materieele schade is voorts niet onbe langrijk. Het ongeval is te wijten aan hei feit, dat de spoorbaan waarover de trein met soldaten moest rijden, niet tijdig is vrij gemaakt, zcodat de stilstaande waggons net traject versperden. De cycloon in Japan 800 huizen door een brand verwoest. Een typhoon heeft, gelijk gemeld, groots schade aangericht in de omGgving van Kioesjioe. een eiland ten zuiden van Ja pan. To Toesan in Korea worden 250 hui zen tot&al vernield en 2000 huizen min ol meer ernstig beschadigd. Tien lijhen ziitu van onder de ruines vandaan gehaald en velen worden vermist Drie treinen werden van de spoorlijn afGphlazen, waarhij dri« spoorwegbeambten worden gedood en vela reizigers gewond. Tn Japan zelf heert Tovooka. dal slochtl len deele weer was opgebouwd na de aard- heving van Mei jl„ 'f zwaar te veranlwoor- den gehad Veertig barakken ziin vernield. Tn Toynmnken werden 800 huizen door een brand vernield, welke zieh door den sterken wind uiterst snel verspreidde. i De ontvoering Ie Monlclair Het lijk van het fi-jarig mmsje. dat, ga- lijk gemeld, te Montclair (New-Yersey) ontvoerd werd. is thans gevonden in een hosch In de nabijheid der stad Het is iïitusschen gehleken. dni geen neger de ontvoprder is, doch de 20-iariga Harrisoen Noel, de zoon ran een welge steld Jurist. Hij leidde de porsonen, dil naar het meisje zochten, zelf naar do plek, waar het luk gevonden werd en hakende, lm) ontvoerd en doodgestoken te bobben. Ook Is vastgesteld, dat de vermoordt neger de chauffeur Raymond Pierce Is, wiens auto gestolen werd om de ontvoe ring te kunnen volbrengen. De moordenaar zegt in een vlaag van" verstandsverhiistprinG fohapdold te heb ben. Zes maanden rr-v-' n hij uit een krankzfnniGnr.--- He? lük van 1 w rrm- vertoonde nagel- wond.en Ier d. slapen MINISTER C0L1JN. Als antwoord op een vraag van De Residentiebode, waarom dan toch juist de heer Colijn, „de meest gehate man van Nederland" de opdracht kreeg een ministerie te vormen, schrijft Het Cen trum onder meer het volgende: „Uitlatingen als dat Colijn „de meest ge hate man van Nederland" zou zijn, dat hij uitbundig zou verklaard hebben, dat er de eerste jaren van sociale voorziening niets komen kan (een uitlating, die reeds meer malen beslist ontkend is!) enz., doen vermoeden, dat onze Haagsche collega nog niet in de Juiste gemoedsstemming ver keert, om wat er tegen zijn advies gebeurd Is, volkomen objectief te bezien. Ongetwijfeld ls hef waar, dat de finan- cieele maatregelen, welke het vorig Kabinet zich verplicht zag te nemen, hij velen, die er floor cotroffen werden, groote ontstem ming hebben verwekt. Toch waren er ook onder hen wei, die inzagen, dat ze noodza kelijk waren, en dat het achterwege blij ven ervan voor de betrokkenen nog veel erger gevolgen had kunnen hebben. En als de gemoederen zoo langzamerhand wat gekalmeerd zijn, dan zullen meerderen dit wel gaan inzien". Het blad herinnerf eraan, dat ook ande re leden van het Kabinet in de bezuinigings periode tot de „gehate" mannen van Ne derland werden gerekend. Zoo kreeg minis ter De Visser een enveloppe met inhoud (een eindje touw!) thuis gestuurd. Maar enkele maanden later schreef zelfs „de Bode", het orgaan der roode onderwijzers, een waardeerend artikel over den afge treden Minister van Onderwijs, dat met instemming in „Het Volk" werd overgeno men: „Wij hebben er dus nog wel eenige moed op zegt „Het Centrum" dat het met die opperste gehaatheid van Colijn daarom, ils de rust wat is teruggekeerd, ook wel lo9 zal loopen. Maar wat wij toch met groeten ernst zouden willen vragen: had het feit, dat Colijn zich voor het land opgeofferd had. om te doen wat nu eenmaal gedaan moest worden, in de volle wetenschap van het geen hem te wachten stond en in het niet onwaarschijnlijk vooruitzicht, dat ziin Partij er bij de naderende verkiezingen de zeer ernstige gevolgen van zou ondervin den 1 had dit feit aanleiding moeten zijn, om tot hem te zeggen geliik ..De Residen tiebode" doet: „Gil zijt een pracht kerel, gij hebt den p-nlden veilig gesteld., ga nu maar buitenaf!" Politiek wordt wel eens harteloos ge noemd. Maar indien dat geschied was indien onze voormannen zóó hadden geredeneerd welnu, wij zouden ons de oogen uit het hoofd hehhpn geschaamd. En ze hebben 't ook niet gedaan. Zii hebben evenmin als Cnüjn 't. deed, zieh alleen maar afgevraagd: wat vraagt het enge partijbelang, maar allereerst: wat eisehf het Landsbelang? En 's Lands-belang eischt. dat het aan gevangen, nog niet voltooide werk werd roorfgezet. en wel,- als 't maar even ken. door den man, die getoond had het te wil len. te durvpn en te kunnen, door der man, die niet vroeg: hoe maak ik mii populaiï maar alleen: waf is mijn zii 't zwatt <»n harde plicht? Hii had ge toond een man te zijn van groote bekwaam heid. van groote moreele kracht en ernstig plichtsbesef. Hii was de aangewezen man. die nu er na zeven jaren alles voor te zeg gen was, dat er een nieuw Kabinet kwam, dat nieuwe Kabinet kon formeeren, en daarna leiden. „Een wissel op de toekomst", zegt „De Residentiebode". Inderdaad, maar een wissel met een zeer soliede handteekening erop' en een paar nie£_ minder _sol_iode jgndfigseQignton FEUILLETON. DE FAMILIE HOLITON. Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. (Nadruk verboden). Waarom zouden we daarin geen vertrou wen stellen? Wachten we rustig den vervaldag afl" Gemengde Bepiohtesi Doodelijk auto-ongeluk. Dinsdagmiddag, om half vijf, had aan den Amersfoortschen weg, ter hoogte van den bekenden Echoput, een ernstig auto- ongoval plaats. Een luxe auto. gemerkt G 3773, bestuurd door C. J. van T., wonende te Aardenhout (gem. Bloemendaal), reed een 12-jarig jongetje, D. R. P,, wonende te Wilp (gem. Voorst) aan, met het noodlottig gevolg, dat deze in hoogst bedenkelijken toestand per ziekenauto naar het Apeldoornsche zie kenhuis werd overgebracht. Dr. Pot, die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde een been- en een armfractuur, henevens een groote won de aan het hoofd. Het inmiddels gisterenavond pl.m. 9 uur rverleden kind maakte met zijn medescho lieren, onder geleide van zijn hoofd der school, met twee assistenten, een tochtje in 'wee autobussen door Apeldoorn en om streken, en werd aangereden, toen het met zijn makkers de bussen had verlaten en zich te gpnoemder plaatse met een spelle tje vermaakte. De Apeldoornsche politie heeft de zaak in onderzoek; vermoedelijk treft den be stuurder van den auto geen schuld. Molor-ongelukken. Te Heemstede is een ernstig motor-on geluk gebeurd. De agent van politie B. uit Delft, giug met zijn vrouw en kind met een motor met zijspan in de richting Haarlem. Bij de Van Merlenlaan kwam plotseling een defect aan den motor, waardoor deze over den kop sloeg. De, man, de vrouw en het kind werden over de straat geslingerd. Het bleek, dat B. en het kind er wonder boven wonder goed afgekomen waren. De vrouw had een ernstige hoofdwonde opgeloopen Na ter plaatse verbonden te zijn werd zij per politiebrancard naar het Diaconessen- l.uis vervoerd. Bij informatie bleek ons, dat haar toestand ernstig is. De heer H. W. Booms, uit Lemmer, reed op zijn 'motorfiets van Wolvega naar Steenwijk met als duo-passagier, den hoer J Bruning ook uit Lemmer. Plotseling sprong de achterband, waardoor beiden over den weg werden geslingerd. Booms liep een ontwrichte pols en eenige lichte kwetsuren op, doch Bruning werd ernstig aan gelaat, armen en beenen verwond en bleef bewusteloos liggen. Na te Wolvega verbonden te zijn, is hij per auto naar Lem mer vervoerd. De moord te Rotterdam. De toestand van schipper J S. uit de IJselmondschelaan te Kralingsche veer, aangehouden wegens moord in het hotel „Het Centrum" te Rotterdam, ge pleegd op juffrouw J. A. D., vrouw van C M., is nog zorgwekkend. Ilij blijft per tinent weigeren, inlichtingen te geven. Vast staat, dat drie schoten op de ver moorde vrouw zijn gelost. Een kogel is te ruggevonden in den muur naast de wasch- tafel en een in den linkerbovenhoek van den spiegel; het derde schot drong in het hoofd der vrouw. In tegenwoordigheid van don rechter commissaris, mr. Zijlstra, Ls gisteren in het ziekenhuis op den Coolsingel de sectie op het lijk van de vermoorde vrouw ver richt. Doodgevallen. Te Nijhroek is de arbeider K„ terwijl hij kolen naar don zolder bracht, gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Docr een liff'oker gevallen. Gistermiddag te vijf uur zijn twee ce- mentwerkers, zekere S. en De V. beid on te 's-Gravenhago wonende, door een lieft- koker van ongeveer achttien meter hoogte van het in aanbouw zijnde werk van „De Bijenkorf" gevallen. Ernstig inwendig gekneusd zijn zij door den G. G. D. naar het ziekenhuis -aan den Zuidwal gebracht. Vrouw te Rotterdam verbrand. Juffrouw C. A de W., een 46-jarige ge huwde vrouw, had gisterenmiddag in haar woning aan de Boezemdwarsstraat, te Rot terdam bezoek gehad van juffrouw M. .van B. uit de Boezemstraat. Laatstgenoemde Een onweer ontlasttezich flink boven de woning. Eva moest in een diepen slaap gelegpn hebben, dat ze niet eerder door het la waai was ontwaakt. Nachtelijk onweer was altijd iets angst aanjagends voor haar, maar een zoo woest als dit had ze tot heden nog niet be leefd. Ononderbroken vlamden de bliksem stralen uit alle hemelrichtingpn op, de donder was een voortdurend af en aan zwellend donderen, ratelen en rollen. Nu en dan sloeg krmtterend een slag neer, waarop een vreeselijk gekraak volgde alsof de heele wereld ineenstortte. Een koorts van angst greep Eva aan Het huis stond hoog en geïsoleerd on'een rotsachtige verhooging en scheen heele- maal geëigend, om den bliksem aan te trekken. Als het eens in zou slaan! Bij die gedachte sprong ze reeds uit bed, liet zich amper tijd een morgenkleed om te werpen, en liep zonder r^cht te weten wat ze deed, de kamer uit, de trap af, om naar menschen te vluchten. Beneden was men al op. Eva zag door de kieren der deuren het licht branden. Nu opend ze de huisdeur en door het vlammende licht van een bliksemstraal helder beschenen stapte een man van buiten naar binnen, Walter Hollmann. Eva bleef doodelijk geschrokken op de trap staan. Op het oogenblik, dat ze hem erkende, kwam ook het bewustzijn harer situatie, hoe ze, half gekleed, uit kinderlijke vrees voor de elementen op de vlucht geslagen was naar menschen, die tegenover die woedende machten even, hulpeloos stonden vertrok omstreeks half vïer, doch zij was nog niet heelemaal de trap af toen zij bo ven hoorde gillen. Zij liep de trap weer op en boven komende zag zij juffrouw C. A. de W. midden in de kamer in lichte laaie staan. Met haar kleeding was zij in aan raking gekomen met een brandend gas komfoor. Juffrouw van B. greop het vloerkleed om er de vlammen mee te dooven, doch het was reeds te laat. Juffrouw de W. zakte ineen en was even later overleden. Het vreeselijk verbrande lijk is naar de algemeene begraafplaats Crooswijk overge bracht. Brand werd er in de kamer niet veroor zaakt. Brandstichting. De recherche te Groningen heeft aange- nouden den 26-jarigen F. S., concierge van de Rijkskweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen aldaar. S. heeft in zijn woning in het gebouw der school brand gesticht, die door zijn eigen toedoen tot een onbeduidend binnenbrandje beperkt is ge bleven. Zijn bedoeling was, het te doen voorkomen, dat een trommeltje met ruim 500, dat hij van den directeur in bewa ring had, verbrand zou zijn. Ruim 300 is on een andere plaats in het gebouw ge vonden. De dysenterie te Staphorst. Uit Meppel wordt aan de „Tel." gemeld: Dezer dagen is door de autoriteiten- der Volksgpzondheid-Inspectie een uitgebreid onderzoek ingesteld naar den toestand in do gemeente Staphorst met betrekking tot de veelvuldige dysenterie-gevallen Voor zoover het de gemeente Meppel be treft, hebben dr De Waal, inspecteur der Volksgezondheid, en de directeur van den Prov. Keuringsdienst in Drente, te Assen een onderhoud gehad met den burgemees ter dezer gemeente, den heer J. Knoppers om indien dit noodig mocht blijken maatregelen Je nemen voor den verkoap van rauwe mplk, afgeleverd door melkven ters, woonachtig in de gemeenten Stap horst en De Wijk. Naar wij vernemen, moet via IJhorst do besmettelijke ziekte reeds uit Staphorst naar de Drentsche gemeente De Wijk zijn overgebracht. In de gemeente Staphorst is 'hans aan elke woning, waarin lijders aan dysenterie vertoeven, een hord bevestigd,' waarop zulks bekend wordt gemaakt. Uit de bij de St.-Crt. van gisteren ge voegde opgave blijkt, dat in de week van 30 Aug. tot en met 5 Sept. jl. in ons land zijn aangegeven 36 gevallen van typhus, 229 van roodvonk, 60 van rliphtheritis, 48 van dysenterie (waarvan 33 in Staphorst en 9 in Nieuwleuzen), 3 van poliomvelitis anterior acuto en 1 van meningitis (Rot terdam). Oplichters De vorige week arriveerden te Yenlo twee Haagsche kooplieden, Hagenaars, die in een hotel aan de Parade, logeerden. Toen de afrekening kwam waren zij niet in be zit van het noodige geld, Wel hadden zii een certificaat van 1000 dollar in pref. aandeelen en d^vidcnd-bni&a van de Wabash Spoorweg Mij. Deze werden op een bank ter verzilvering aangoboden. maar aange zien ze waardeloos zijn, word er geen geld op gegeven. De heide Hagenaars wisten daarna den hotelhouder te bewegen hun 17 te leen^n, om aan het station een uakje dat onder rembours zou zijn aange komen te kunnen afhalen. Met de hotelre kening van 18 zou het bedrag worden terugbetaald zoodra hun coupons aan de bank zouden verzilverd zijn. Het tweetal vertrok evenwel per vacanh'ekaart naar Rotterdam, later naar hier, en liet den ho telhouder op ziin geld wachten. De oplich- 1ers werden kort daarna door de recherche aangehouden en zijn Zaterdag paar Venlo overgebracht. Na verhoor werden zij ter beschikking van de Justitie gesteld en Maandag naar de gevangenis te Roermond gebracht. Het zijn goede bekenden van de politie. TrcSnvertraglng. Van den D-trcin no. 7, die gisteroch tend om 9 uur 53 uit R'dam vertrok, brak even buiten het station D.P. de koppel- stand van het laatste rijtuig. Nadat deze gerepareerd was vertrok de trein, doch midden op de brug nabij Dordrecht brak de verbinding opnieuw. Hot laatste rijtuig is toen op de brug afgehaakt en daar ach tergelaten. Door een en ander ontstond een vertraging van 20 minuten. als zij zelf. maar waarschijnlijk met abso lute zelfbeheers'ching. Zij drukte zich dicht tecen den muur in de beschutting van een pijler. Plotseling een oorverdooven'de slag, een vlammenzee rondom. Zij schrok, gleed uit, greep, half bewusteloos naar de trap leuning, greep mis, strompelde voorover en was naar beneden gevallen, wanneer niet een paar mannenarmen haar veilig hadden opgevangen. Toen ze weer bijkwam, hield Walter haar nog steeds vast. „U had daar een lee- lijken val kunnen doen!" riep hij opgewon den. „Dat was ook een vreeselijke slag. 't Is zeker hier in de buurt ingeslagen. U beeft immers als een espenblad, juf frouw Gerhardt Kom, ik zal u naar de mijnen brengen Moeder is straks al eens aan uw deur geweest, om naar u te kij ken, maar loen sliep u nog vast." Uit zijn stem klonk zooveel ware, har telijke deelneming, alsof er nooit het ge ringste meeningsverschil tusschen hen be staan had. Hij nam als heel vanzelfspre kend haar arm en leidde 't absoluut wil- looze en versufte meisje naar de huiska mer, waar moeder en zuster zich bevon den. Juist toen hij de deur wilde openen, kwam mevrouw naar buiten. „O ben je daar, lief kind", begroette ze Eva. Lena wou juist naar boven komen. Wij dachten dat je wakker geworden moest zijn en bang geworden. Ga maar bij haar binnen. Wij moeten naar de stallen. Haast je Walter. De slag was dichtbij." Weer sloeg een straal neer en een don derslag donderde, dat het huis in zijn grondvesten scheen te beven. Voor geen geld van de wereld had Ey& zich in dat vreeselijke weer naar hui ten gewaagd. Zij vluchtte letterlijk de kamer in en naar Lena, die haar met open armen tegen- kwa m. „U ziet er uit zoo wit als een spook, lieve Eva. Reut u zoo bang?" „O, Lena, dat is vreeselijk. Zoolang ik denken kan, heb Ik zoo'n vreeselijk on weer niet beleefd. In Berlijn hoort men den donder amper door het lawaai op straat." „Wij hebben dikwijls zware onweren hier; de bergen laten ze niet voorbij trek ken, en zoo woeden ze hier uit." „En u laat do uwen eruit gaan", riep Eva heelemaal buiten zichzelf. „Hemel als hun eens wat overkomt". En als ten antwoord ratelde weer een slag, dat Eva huiverend het gezicht in de handen ver borg. „Lieve Eva, het Is eenvoudig plicht van den landman naar zijn menschen en die ren om te zien en in geval van nood aan stonds bij de hand te zijn." „Ja jaik zie het inde vraag was dom, maar in uw plaats zou ik ontzettend bang zijn." Weer bliksem en donder. Toen het ge rommel langzaam zwakker werd, zeide Lena plotseling, verschrikt luisterend: „Ze halen de spuit uit de remise het brandt ergens, ik hoop niet bij ons." Zij liep reeds naar de deur en Eva, half zinneloos van schrik en ontzetting haar achterna. Toen ze de deur openden, rukte de storm ze hen weer uit de hand en slingerde ze krakend tegen den muur. Een slagregen zwiepte de meisjes in het gezicht zoodat ze de oogen moesten sluiten. Stap voor stap slechts, kwamen zc ove* het bordes en de trap af. Pas heneden, in de bescherming van 't binnenplein, konden ze adem halen en om zich heen zien. Op de binnenplaats liepen knechts en meiden met lantaarns haastig door el kaar. Men hoorde Walter met luide, hel dere stem bevelen geven. Paarden werden uit den stal gehaald en voor een wagen gespannen, die er in de donkere verlichting avontuurlijk grotesk uitzag en een paar lange armen ver uiteengestrekt hield. Als een bliksemstraal de platas met licht overgoot, schenen de armen zich tf bewegen, en het lichaam, waartoe ze be hoorden, lichtte bloedrood. Dan ratelde het monster de heide meis jes voorbij de poort uit, den berg af. Op den bok had, naast den knecht, die een walmende fakkel in de hand hield, Waltei nollmann gezeten en de paarden ■'aange zweept tot een razenden galop. Eva beefde als in koorts van opwinding en koude. Door haar dunne kleed was cU regen dadelijk doorgedrongen tot op d« huid. De ecne rilling na de andore liep over haar lichaam. Zij kon zich amper rechtop houden aan don arm van Lena. „Het is toch gelukkig niet hij ons!" zeids ze tandenklapperend, en werktuigelijk nog eens: „Het is toch niet bij ons!" Daarbij voelde ze, hoe nauw zo met de Hollmann't verbonden was ja, ze was een met hen. Lena trok Eva's arm liefdevol vast ►te gen zich aan. „Neen, goddank niet hij ons! Maar u bent zoo vreeselijk banglaat ons liever weer naar binnen gaan". (Wordt vervolgd). 19) Mevrouw Hollmann had haar een hel gebracht. „Zoodra u iets noodig heeft, bolt u maar." De deur van haar kamer stond toch al open voor de hitte zoo zou men haar heneden hooren. 's Avonds kwam ze zelf en bracht haar eenige lichte spijzen. Toen Eva ook die weigerde, drong ze heelemaal niet aan. „Ik laat ze u hier misschien komt de honger nog wel." Zij boog zich over haar, streelde liefde vol haar voorhoofd en zeide: „Goede nacht, mijn kind. Op het oogenblik hebt u het allereerst slaap noodig. Ondanks het verbod van den dokter, piekert u nog te veel." Toen sloeg Eva haar beide armen om den hals der vrouw, die het zoo goed en trouw als een moeder met haar meende, trok haar gezicht tot zich neer en kuste het. En alsof van de krachtige persoon lijkheid van mevTouw Hollmann een kal- ineerende invloed tot haar was uitgegaan, viel ze spoedig daarop in een diepen slaap. Ze sohrok midden in den nacht van een hevig lawaai wakker. Hare verward zich openende oogen moesten zich aanstonds jveer sluiten voor een schril opvlammende fcfihtstraaL

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3