„I Leidsciie Cowl" Tweede Blad Dinsdag I September 1925 Het conflict in de metaalindustrie. Het conflict geëindigd. Men zendt one het volgende commu- riqué: ,,ïn een Zondag te Amsterdam gehou den vergadering van den Bondsraad van den Alg. Ncderl. Metaalbewerkersbond is het resultaat van de onderhandelingen tus schen den Metaalhond en de verschilleudo werknemersorganisaties besproken. De moderne bond had Vrijdagavond met den Metaalbond geconfereerd, terwijl Vrijdag middag de drie andere organisaties met den Metaalbond hadden onderhandeld. Dat de onderhandelingen niet met alle vier organisaties tegelijk gevoerd werden, vond zijn oorzaak in het feit, dat de mo derne bond later dan de drie andere orga nisaties zijn antwoord op den bekenden brief van den Metaalbond had ingezonden. Hf In de conferentie met de christelijke, neutrale en katholieke organisaties be reikte resultaat was vastgelegd in het reeds bekende zevental punten. Dit resul taat vond de bondsraad van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond niet bevredigend, Jtlians niet wat betreft den vastgestelden /orktijd van 53 uur per week. Ten aan- jien van de loonen was echter algeheele overeenstemming bereikt: de loonsverla ging is door de werkgevers volledig terug genomen. Hoewel dus inzake den werktijd geen overeenstemming ia verkregen mot den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond, meent de bondsraad, dat nu de R.-K., de Chris telijke en Neutrale bonden de vastgestelde werktijdregeling hebben aanvaard, zich bij de tot stand gekomen werktijdregeling te moeten neerleggen. De bondsraad meent n.l. de gevolgen van een in verdeeldheid gevoerden strijd thans niet te kunnen aanvaarden. De thans vastgestelde werktijdregeling loopt tot 1 October a.s., de datum waarop de overwerkvergunning afloopt. Het hoofdbestuur kreeg in verband daar mede opdracht van den bondsraad met den Metaalbond onderhandelingen te openen over de wederinvoering na 1 "October van de 48-urige werkweek, zoo noodig met overgangsbepalingen". Gisteren zijn, naar „Voorwaarts" meldt, de leden-vergaderingen gehouden van den modernen metaalbewerkersbond, waar be slist moest worden over de voorstellen van den Metaalbond, zooala die in de Bonds raadsvergaderingen van gisteren besproken zijn. Om 1 uur vergaderden de stakers van den Nieuwen Waterweg. De uitslag van de stemming was, dat het voorstel, zooals neergelegd, in het communique van den bondsraad, werd aangenomen met 413 stemmen vóór, 166 tegen, 13 blanco en 3 van onwaarde. De arbeiders zullen zich vandaag bij den Nieuwe Waterweg aanmelden. De leden van den modernen bond, bij het conflict aan do Droogdok Mij. betrok ken, hebben gistermiddag vergaderd. De bedoeling is, dat het werk aan de Droog dok Mij. morgen hervat wordt. Rotterdamsche Mlssleweek. Vanaf Maandag 21 tot Zaterdag 27 Sep tember a.s. zal te Rotterdam de reeds aan gekondigde Missieweek worden gehouden, welke zal bestaan uit een tentoonstelling in het oude Raadhuis en uit een talrijke serie lezingen en filmavonden. Voor deze laatste is voor een week beslag gelegd op alle groote zalen van het gebouw der St Josephsgezellen aan het Stationsplein. lederen avond zal daar in een viertal za len iets te doen zijn. Pater J. J. van Rijcke vorsel S. J., een Javaansch priester van de S. J., en Pater J. Hoevennars zullen be handelen de Java-missie:- Pater M Wen- mjcendonk O P. spreekt over „Curacao"; FEUILLETON. i DE FAMILIE HOLLMANN Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. (Nadruk verboden). 12) Dat deed Eva pleizier. Haar verlegen heid verdween, en zij tastte ook in de schaal en hielp mee het opdringerige volk je de verlangde lekkere beetjes te - strooien. Aan een venster der eerste verdieping stond Walter Hollmann. Hij had de heele scène gezien. Nu kwam een ironisch glim lachje op zijn gezicht, en toen de beide meisjes zich omkeerden, om het huis bin nen te gaan, ging hij weer aan zijn schrijf tafel zitten. Toen Eva met Lena in de huisdeur ver scheen, ging juist het meisje met het tweede ontbijt voor haar door de vestibule. „Zou ik misschien niet met u kunnen ontbijten?" vroeg Eva zeer verlegen. „Het is zooveel moeite, mij extra te bedienen." „Heelemaal niet juffrouw, het meisje is zoo boven met het tablet." „Maar het smaakt me niet alleen", be kende Eva. „Als u zoo goed wil zijn me aan de familietafel te laten deelnemen, natuurlijk alleen, als ik heelemaal niet stoor." „U stoort nietl Maar het eten is in den 'oogsttijd dikwijls een groote bijzaak bij ons. Het gebeurt haastig, en wij kunnen er ook geen toilet voor maken. Als u het voor lief wil nemen1" Zij opende een deur gelijkvloers en liet Pater J. Bouma S. V. D. over de Kleine Soenda-eilanden; Father Arnold Witlox, Mill-Hill, over Oeganda; Pater Henri Raymakers, van Sparrendaal, ovor China; Pater Andreas O. C. over Borneo; Pater De Louw W. P. over Afrika; Pater dr. naest C. M. over Messinië. Pater C. Post- ma O. F. M. over Zuid-Chansi; Pater Scholten C. S. J. over den Congo: Pater C. Willekens over de Kei-eilanden: Pater L. van Veen O F. M. over Brazilië. Op Donderdagavond zal een speciale bijeenkomst worden gehouden voor de gees tolijken, waarop als spreker zal optreden de Hoogeerw. heer Th. Westerwoudt, Kan nunnik en Plebaan van de St. Bavo te Haarlem, met een lezing over Palestina als missieland. Vrijdag is er een groote feestavond voor de leeken. Dan spreken Pater Dalmatius van der Geest O.P. en Father Arnold Witlox. Bovendien zijn er nog twee speciale le zingavonden, n.l. voor missie en school, waar zal spreken Frater Eligius, superior van de Congregatie der Broeders van Barmhartigheid, en een voor de adeeling Rotterdam van St. Melania, waar zal spreken ir. L. Feber. Kardinaal van Rossum en de R.-K. Marinemannen. Do Ned. R.-K. Vereeniging van Marine- Personeel ontving een schrijven van Kar dinaal van Rossum, waarin o.a. gezegd wordt: Wij hebben gezien met hoeveel echt- katholieken ijver, met hoe groote diepge voelde en zelfopofferende naastenliefde U de groote taak heeft opgevat het R.-K. Marine-Personeel te ontrukken aan de verlagende en kwellende banden, waardoor het, helaas!, maar al te veel gebonden gaat om 't wederom te doen opnemen 't zoete juk van Christus, dat veredelt en verheft boven alle maten, hetwelk ook roept tot plicht besef en tot trouw aan Koningin en Vader land. Groote lof komt toe aan die mannen. Wij mogen ze gerust „helden" noemen die dat werk, ondanks tegenwerking, on danks teleurstelling, ondanks moeilijkhe den van allerlei aard, hebben opgevat en doorgezet met moed en met vertrouwen op God alléén. Dit vertrouwen is niet be schaamd geworden, en, al is het resultaat tot nu toe naar den schijn bescheiden, het is waarlijk grootsch en alle bewondering waardig, als men de diepte heeft gepeild der wonde, welke moest worden geheeld. En nu bloeit reeds nieuw leven op leven in en uit Christus, leven in en door het Geloof. Velen onder de Katholieken van het Ma rine-Personeel bleven nog afzijdig van Uw streven, zij wilden nog niet de weldaden ontvangen Uwer oprechte broederliefde. Daarom mag echter Uw streven niet min der worden, het moet U niet ontmoedigen: met gebed en zachtheid, met ijver en liefde zult gij op den duur ook hen winnen niet voor U, maar voor Christus. Maar ook de Katholieken van Nederland mogen U niet langer den steun onthouden, dien gij zoo dringend behoeft, zij moeten met U mede werken om Uw heerlijk doel te bereiken, zoo niet anders, dan toch zeker door hun vurig gebed. En de Overheid zelve zal, wanneer zij haar welbegrepen belang be seft, U den krachtigsten steun niet mogen onthouden. Gemeragïia Berichten Auto-ongeluk. Twee dooden. Hedennacht omstreeks half één reed te Heek bij Valkenburg een auto, waarin 6 personen uit Heerlen gezeten waren op den Rijksstraatweg tegen een boom. Van de inzittenden werd de heer P. v. Winger den, opzichter bij de Oronje-Nassaumijn, wonende te Heerlen, op slag gedood, ter wijl zijn echtgenoote kort na het ongeval overleed. De chauffeur, die beschonken was henevens de 3 overige Inzittenden kwamen er met kleine letsels af. De auto is geheel verpletterd. De officier van justitie uit Maastricht, per auto door de marechaus see verwittigd, was om half 3 ter plaatse. Het parket wordt verwacht. Een gevaarlijke helling De befaamde helling van den Caubcrg Eva binnen. Midden in de kamer stond de gedekte ontbijttafel, in den hoek aan het raam zat met den rug naar de binnenko menden, Walter Hollmann aan de schrijf tafel. Bij het gedruisch een voorstellende ges tie. „Mijn broer kent u, juffrouw zooals hij me zeide." En tot haar broer: „Juffrouw Gerhardt zal met ons ontbijten. Wil me een oogenblik excuseeren, ik wil me gauw een beetje gaan opknappen." En weg was ze. Als Eva zich tegenover den jongen Holl mann zag, was ze het liefst weer omge keerd. Zij had bij haar verzoek om op name in den familiekring alleen aan moe der en dochter gedacht en met geen ge dachte daar aan, dat bij immers ook tot de familie behoorde en waarschijnlijk zeer tegen haar binnendringen zou zijn. Ten slotte zou hij haar verzoek misschien nog met zijn onweerstaanbare persoonlijkheid in verband brengen. Jonge mannen kun nen dikwijls zoo ingebeeld zijn en deze Walter Hollmann bezat blijkbaar heel veel zelfbewustzijn. Deze bliksemsnel in haar opduikende overwegingen maakten haar zoo bevangen, dat ze niet wist, welke houding ze tegenover hem moest aanne men. „Wil u niet plaats nemen, juffrouw?" „Ik ben bang, dat ik u heel ongelegen kom." „Waaruit maakt u dat op, als ik vragen mag?" „Uit uw goeden raad van onlangs, mijn oponthoud in uw huis te bekorten." „Heb ik dat werkelijk gezegd? Dan moet ik mijn gedachten op een heel on handige manier hebben uitgedrukt." Valkenburg waar rM» "^Twt ernstige ongelukken gebeurden beeft we der een slachtoffer gee,echt. meldt en Terblijt). In den Cauberg gekomen, ble ken van een der fietsen do remmen defect te zijn en bij do poging om den Dahlemer- *og in te rijden en zoo een mogelijke hot line "ogen de Grendelpoort hok I ie een der fietsers tegen het ijzeren hek van het monument op het GrendoP gebotst, met het noodlottig dal der uitstekend scherpe punten een ern slige wonde aan do rechterzijde veroor -naktc De fiets was totaal vernield. Ds jongedame werd In hotel-restaurant IJmburgia binnengedragen, waar haar col lega een voorloopig verhand legda I neeskundige hulp was reerspoedlg er nlnntse Geconstateerd werd een ernstige ribfraetuur. Do patiënte mocht zelfs niet naar haar hotel worden vervoerd. Aan de gevolgen overleden. In het ziekenhuis te Tilburg is» ver leden de leerling-machinist B. v. V die op het a poor-emplacement tusschon een renden wagen en een muur bekneld was geraakt. Van de locomotief gevallen. /"^Id" r«Cr:hng-maHd: "i'tV Goliet, wonende in do De,'^aat Ie Fnschede, van de locomotief gevallen. Hij werd met oen schedelbreuk naar het Venhuis te Enschedé overgebracht, waar hij ihnns aan de gevolgen is overleden. Overreden Te Breskens is een kind van 4Jaar door een vrachtauto aangereden en aan «e g volgen overleden. Een motorrijder, die zijn stuur kwijtraakt. Een circa 30-jarige motorrijder ree.l gis- tormiddag omstreeks half sea op deu N Zk Voorburgwal te Amsterdam, in de richting vin do Paleisstraat. Vermoedelijk werd^iU plotseling onwel, althans ter hoogte van do stalhouderij van de gebr. Korthof ge laakte hij zijn stuur kwijt, metbotgevolg, dat de man met vrij groote vaart lege fietsrijder opbotste. Motorrijder en fietser kwamen te vallen. Eerstgenoemde werd door den Geneeskundigen Dienst ln be wustelozen toestand naar b"' huls vervoerd. De fictsrqder kwa™ met den schrik en ecni»e schrammen af. De motor is geheel vernield. Van een driftigen schoenmaker. Ten huize van den schoenmaker J. je Dieren ontstond een twist tusschen hem e„ een klant, den +0-jangen "helder Clr T uit Dieren, die zoo hoog liep, ^at schoenmaker zijn klant eerst een Immer en hem daarna een L -hoimm kersmes ter hoogte van het hart In M lichaam stak. waardoor het s arhto.le levensgevaarlijk werd gewond^ Dr. U ver leende" den getroffene hulp. De dader 1» door de politie aangehouden. Kerkdiefstallen. In de R.-K. Kerk te Briohula bu Vel„en waren den laatsten tijd meermalen de of- ferhussen geledigd. Zondagmorgen had viel, een agent verdekt in do kerk opgesteld en na den dienst werd een jongen op hee- terdaad betrapt bij het lichten van de leDedpoHUe heeft nog een IJa^gen jon gen uit Santpoort aangehouden, J. B„ «e onlangs in de R.-K. kerk te Driehuis van een kerkganger een portemonnalo met srraMMS, kistje waarin het was geborgen, werd Let voorportaal teruggevonden^ Tn Schapen is in de R. K. JverK u offerbus voor de missie geledlgd en vernield. Tiet juiste bedrag dat on vreemd werd. is ntet bekend Zijn sarcasme maakte haar boos en gaf haar heur ovenwicht weer. „De woorden klonken misschien anders, maar dat was de zin." „Zeker niet, die lk er heb willen inleg gen. Ik heb, voor zooveel ik me herinner u slechts verzocht, bij uw besluit te blijven of te gaan, geen acht op ons te slaan. U heeft mijn woorden toen ook anders op gevat en uw verhouding tot ons niet ala een kwestie van gevoel, maar zuiver als een „zakelijke" aangeduid." Zij beet op de lippen. Doze man kon je met zijn woorden letterlijk in stukken snijden. Zij haatte hem en zou hem graag eenvoudig don rug hebben toegekeerd, maar in gedachten zag ze hoe boosaardig zijn gezicht zich achter haar vertrekken zou. Daarom behoprschte ze zich en zeide met gedwongen kalmte: „U heeft me toen zonder moer bokend, dat het besluit van mevrouw uw moeder, om me bij zich op te nemen, niet uw goedkeuring had verworven. Zoo wil ik nu ook eerlijk daarop antwoorden: Ik ken de de familie Hollmann niet en zocht bij haar niets anders dan togen geldelijke vergoeding het gebruikelijke pension. Tot hedon heb lk nog altijd in pension ver toefd bij menschen, in wier eigen bolang het lag, hun gast te boeien. Het moest me daarom bevreemden en afstooten toen ik uit het antwoordschrijven van mevrouw Hollmann kon zien, dat men me eigen lijk slechts opnam om wille van den dok ter. Alleen op zijn aandringen en uit een zekeren trots, omdat allen het me afrieden, ging ik op de zaak in. Ik kwam met voor- oordeelen en zeer laaggespannen verwach tingen hierheen en zag, dat de eene nog Inbraken te Zeist. Terwijl de gemeente-secretaris van Zeist met zijn familie te Noordwijk vertoefde, werd een nachtelijk bezoek gebracht aan zijn woning, waarna uitsluitend eenig klein geld werd vermist, boewei het geheele huis doorzocht bleek. Nu weer is ingebroken In het kleeding- magazijn „De Dom" aan do Slotlaan, waar behalve eenige kleeding pl m. 300 wordt vermist. Stroopers In de duinen Hoewel het officleele jachtseizoen nog niet geopend is, maken reeds vele particu lieren te Zand voort jacht op duinkonij nen. De Jachtopzieners hebben handen vol werk en tegen verschillende personen Is reeds proces-verhaal opgemaakt wegens stroopen. Een persoon liep In korten tijd reeds tien proces-verbalen op. Oplaten van vliegers verboden. De raad van Ouddorp heeft bij verorde ning onder meer vastgesteld, dat het op laten van vliegers ln dezo gemeente verbo den is. Buitenl. Berichten Uit het land der spoorwegongelukken. Do lijst der spoorwegongelukken ln Frankrijk is nog niet uitgeput. Thans meldt het „Journal" weer, dat in den nacht van Zondag op Maandag bij bet station Sarreguemines twee goederentreinen in botsing gekomen zijn. Dertien wagons zijn vernield; een remmer is gedood. Ernstige typhusepidemie te Leningrad. Gemeld wordt, dat sinds twee weken de autoriteiten van Leningrad zich zeer be zorgd maken over de heerschende typhus epidemie, die door besmetting van de wa terleiding van de gemeente blijkt te zijn ontstaan. Alle ziekenhuizen van de stad zijn overvol, terwijl nieuwe gelegenheden voor het verplegen worden ingericht. Dokters verklaren, dat de huidige epidemie van zeer beftfgen aard is. Een Jaoansch ziekenhuis afgebrand. Het ziekenhuis van do universiteit Kvoesjoe te Toekoeoka is door brand ver nield. De schade wordt op een millioen yen geschat. Er hadden geen persoonlijke on gelukken plaats. Boot-ongeluk ts Berlijn. Bij een boot-ongeluk op een der meren bij Berlijn hebben de directeur van de spe ciale afdeeling van de Deutsche Relchs- bahngesellschaft Kroehnig en ministe- rfalrat Wen^ler. directeur van de Rndische Werke te Karlsruhe, den dood eevonden. De vrouw van Wengler kon gered worden. Twee kloosterzusters door een auto gedood. Te Nimes slaken twee kloosterzusters van het gezelschap van de Zustertjes der armen den boulevard Victor-Hugo over, toen zij door een taxi porrepen werden. Een der zusters werd togen don grond geslingerd en was on sing dood, do andere gaf, na nog een eind door den auto meege sleurd te zijn, weldra den peest. Een Italiaansche duikboot vermist. De Italiaansche luchtschepen, torpedo jagers, motorsloepen en duikbooten zoeken ijverig naar de vermiste duikboot „Veniro" die sinds het einde van de Italiaansche vlootmanoeuvres nog niet naar de basis is teruggekeerd. Het is een der nieuwste duikbooten, met een waterverplaatsing van 747 ton en een bemanning van 50 koppen. Klooster verbrand. Hot beroemde convent Oelenburg bij Mülhnusen is opnieuw door brand geteis terd. Tijdens den oorlog werd het door de Duitsehers verwoest. Thans heeft «en ont slagen arbeider er brand gesticht Door het snel ter plaatse zijn der automobiel- brandspuiten uit Mulhausen kon het hoofd gebouw gespaard worden. De schade bedraagt niettemin millloe- nen. De tijdens den oorlog verwoeste ge bouwen waren reeds herbouwd en weer in gebruik epunmen. De Oelenburg Is bewoond door de naters Trappisten en is het grootste en rijkste klooster van Elzas-T.otharingen te gering en de ander nog te hoog waren maar mijn veronderstellingen waren yalsch geweest. Ik vond inderdaad niet de tegemoetko mende opname, die ik uit do pensions der badplaatsen en andere ontspanningsoor den gewoon ben en waarop ik aanspraak meende te mogen maken. Maar ze werden mij niet uit gebrek aan beleefdheid gewei gerd, maar eenvoudig omdat men geen tijd had voor den vreemden gast en heele maal geen belang had bij zijn komen of gaan." ,.Tk meende", ging Eva na een klojne pauze voort, „toen ik kwam een voldoen den pensionsprijs te betalen, en moest hier zeer spoedig inzien, dat het een bagatel voor u was, ja waarschijnlijk slechts ge vraagd opdat ik me niets behoefde te la ten schenken. Wat lk hier krijg, heb ik eenvoudig te danken aan uw vriendschap voor den dokter en de groote natuurlijke goedheid van mevrouw Hollmann. Mijn persoon heeft er niets mee te maken en betalen kan ik het nooit. De beschaming is des te grnoter voor me, waar ik me tot heden heel weinig dankbaar heb getoond." „Ik zal dus uw raad, spoedig te gaan, opvolgen maar niet, om ons zooals u in dertijd zeide „voor wederkeerige ontgoo chelingen" te bewaren, maar omdat ik eenvoudig als fatsoenlijk mensch geen weldaden mag aannemen, die lk niet kan beantwoorden." Daar kwam weer de glimlach op zijn gezicht, maar nu lag er geen bitter sar casme, maar een schelmsche humor in de humor van zijn moeder. „Ondanks uw verzet daartegen heeft u me zooeven toch een ontgoocheling bereid, UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond te hooren it. 4.Hilversum 1050 M. Opening van het Nat. Gongree ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van „Het Groene Kruis". Openingeliederen en rede van den minis ter ifan Arbeid Mr. dr. D. A. P. N. Kooien. 4.20 Londen 865 M. Concert. New castle 400 M. Concert. 4.35 Hamburg 805 M. Duitsche balladen. 4.50 Frankfurt 470 M. Middagconcert. 5.05 Radio-Paris 1750 M. Dansmuziek. 5.20 Brussel 265 M. Concert. Münster 410 M. Populair concert. Zürich 515 M Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 6.10 Berlijn 500 M. Middagconcert. 6.20 Bournemouth 805 M. Muziek. Miinchen 485 M. „Das Rheingold" (Wag ner) 8.20 Da vent rv 1600 M. Symphonv Con cert. Pouishnoff (Solo Pianoforte.) Th* Wireless Symphony Orchestra. The Otv chestra: Overture „Le Carnaval Romain" (Berlioz.) „Forest Murmurs"- („Siegfried", Wagner.) Concerto No. 1 In E Flat (foi Piano and Orchestra, Liszt.) Suite of Dan ces (Strauss-Couperin.) Pouishnoff: Im promptu in F Sharp (Chopin.) Polichinel- Ie (Rachmaninov.) The Orchestra: Sym phony No. 5 In E Minor and Major (Tchaikovsky.) 8.20 Londen 365 M. en andere Britsche stations: Concert. Hamburg 305 M. Zang. 8.35 Brussel 265 M. Symphonicconcert. Zurich 515 M. Declamatie. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Blaasorkest. Frankfurt 470 M. Tooncel. Munster 410 M. Zang en concert. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.30 Rome 425 M. Concert. 9.35 Petit Parisien 435 M. Concert. 10.35 Alle Britsche stations: The Savoy Bands. Inbraak in den Dom te Salzburg. Naar uit Salzburg wordt gemeld, is een dief den dom aldaar binnengeloopen en heeft het tabernakel opengebroken. Hij kon niets van zijn gading vinden, daar een kostbare monstrans, dien hij blijkbaar ala buit had willen meenemen, In reparatie ge geven was. De dief moet zich, naar uit het onder-' zoek gebleken is, in den toren hebben laten insluiten, waar de sleutels bewaard worden. Tijdens den nacht is hij toen nar liet ta bernakel geslopen en heeft dit zonder vee( moeite kunnen openen. De dader is onbekend gebleven. Een fortuinlijke Capucijn. Naar uit Bome wordt gemeld, heeft de Pater Canuciin Innncenzo van Pioverft, dio reeds In Italië on Libye talrijke petroleum- bronnen had ontdekt, in het dal van Curo- ne, in Piemont. een goudlaag gevonden. Gasaanval op een krankzinnige. Tn het Pnrljsche voorstadje Orsay heeft zich een drama afgespeeld, dat twee men- schenlovens geëischt heeft Een 84-jarigo grijsaard leefde daar sinds gerulmen lijd alleen. In den laatsten tijd hadden zich bij den mnn tcokenen van krankzinnigheid geopenbaard. Vrouwen en kinderen, dio zich nabij zijn huis bevon den, werden door hem uitgescholden cn bedreigd Dezer dagen stonden er twee vrouwen voor zijn huis te praten. Do grijsaard be gon weer een dreigende houding tegen haar aan te nemen op verscheen met een geweer op het balkon van zijn huis. Verschrikt ijlden de vrouwen weg en rieoen den veldwachter te hulp. Deze was spoedig ter plaatse en eischto tno-mng tot dn woning van den grijsaard. Doch deze hield zijn deur gesloten. Toert hii ze op de herhaalde sommatie van den veldwachter eindelijk opende, schoot hij dozen een kogel door het hoofd, zoodot do dood onmiddellijk intrad. Daarop verbarricadeerdo de grijsaard zich in zijn woning. Tntusschen waren nog een tweetal gen darmen toegesneld, die met den ouden man poogden te onderhandelen. Daar hij echter ook lien met zijn geweer bedreigde, loste één hunner ter zelfverdediging een «chot op hem, waardoor bii in don buik juffrouw, maar oen heel aangename. Vol gens de beschrijving van den dokter, had ik me u voorgesteld als In veel te hoog® regionen zwevend, dan dat u in zoo'n lo gische nuchtere overwegingen tot ons ar me alledangsche aardwormen zou kunnerf neerdalen." „De doktor schijnt me mooi afgeschil derd te hebben", riep Eva geërgerd uit. „Ik heb ook een paar van uw schilde rijen gezien en uw roman „De ziel der Sfinx" gelezen. Want ik ben voor zakort in Berlijn geweest en heb bij die gelegen heid zelf met den dokter over uw pon- slonkwestio ruggespraak gehouden. Ik wilde de eerste do beste onbekendo niet In huis halen, en wilde u daarom loeren ken nen." „En uit mijn werk heeft do idee, dat llc in deze overspannen onaardscho hoog® regionen zweef, bij u bevestiging gekre gen." „Overspnnnen niet" zeide hij eerlijk, haar recht in de oogen ziende, „maar on gezond.... naar mijn gevoelen, wat niets wil zeggen, daar lk weer in tegenstelling met u een heel practisch aangelegd mensch ben, Maar ik meen, juffrouw, dat w®, nu we nog zoo pas kennis hebben ge* maakt eens moesten probeeren. of w® hel niet toch klaar kregen, elkaar wederkeerlg „weldaden" om ons zelfs willen, voordat' u aan heengaan denktde eerste voor* waarde daarvoor is natuurlijk, dat hol woord „zaak" eens en vooral uit onzen om gang wordt gebannen. Ondanks den pra<V tischen aanleg der Hollmann's heeft het ln' onze familie geen goodon klank." (Wordt vervolgd)!

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3