LUCHTVAART. Ernstig vliegongeluk In Amerika. Twee Amerikaansche legervliegtuigen botsten tegen elkaar toen zij zich op 500 voet hoogte boven Maywood bevonden. Eén toestel stortte neer en geraakte in brand. Twee vliegers werden gedood. Het andore toestel slaagde er ln veilig te lan den. Nachtluchtpost. De nachfluchtpostdienslen tusschen New York en Chicago zullen in beide richtingen verdubbeld worden, als gevolg van bet snel toenemende verkepr. De post in beide steden 's avonds verzonden, wordt den vol genden morgen vroeg reeds besteld. 1000 K.M. In 4 uur. De Fransche aviateur Lasne is er eer gisteren in een vlucht over het traject EtampesVille Sauvage in geslaagd, om het wereldrecord over 1000 K.M. te slaan Hij legde den afstand af in 4 uur 1 min. 10 sec. zoodat de gemiddelde snelheid 248.7 K.M. per uur bedroeg. Het vroegere record werd gebonden door Doret, met een gemid delde snelheid van 221 K.M. per uur. Lasne maakte zijn tocht op een Nieuport Delage toestel met een 450 T.K. Hispano- Suiza-motor. LA2SD- EN TUIMBOUW Centrale commissie voor de kaascontrole- stations. Het bestuur van het Kaascontrole- station Zuid-Holland voor volvette kaas heeft aan den wd. directeur-generaal van den landbouw bericht, bezwaar te hebben tegen de instelling van een centrale com missie voor de kaascontrole-stations. Mocht een dergelijke commissie toch tot stand komen, dan behoudt genoemd be stuur zich geheel het recht voor van een nadere beslissing of het zich wel dan niet bij deze controlecommissie zal aansluiten. Centraal Bloembollen Comité. Het „Weekblad v. bloembollencultuur" meldt: Het gereorganiseerde centrale bloembollencomitó is met groote voortva rendheid zijne werkzaamheden begonnen. De beide commissies van overleg en ad vies hebben terstond belangrijke voorstel len ingediend, waaraan het comité gaarne zijne goedkeuring heeft gehecht. Op voorstel der commissie voor de on persoonlijke reclame zal dit najaar we derom een beplanting van late tulpen plaats hebben in Bronx's Parks te New- York, waarmede reeds meermalen zulke goede resultaten worden verkregen. In het voorjaar van 192G zal de bloei samen vallen met de herdenking van New-York's stichting, waarbij Nederland zoo van na- hij betrokken ia. De uitvoering van deze beplanting ^is opgedragen aan den bond van bloembol- lenliandelaren, die reeds meermalen in vorige jaren voor een dergelijke beplanting ie New-York zorg droeg. Op voorstel der algeineene vereeniging voor bloembollencultuur besloot het comi té overeenkomstig het advies der commis sie voor onpersoonlijke reclame, om dit najaar op het hudden-Damterrein te Am sterdam, dat in een plantsoen is omge werkt, een beplanting van Darwin tulpen Aan te leggen. De uitvoering hiervan werd aan de algemeene vereeniging voor Bloem bollen cultuur opgedragen. In de derde plaats zal dit najaar te Ber lijn oen demonstratie van narcissen ge houden worden. Op een der daartoe meest geschikte punten in de nabijheid van den Zoölogische Garten zal een groot aantal narcissenbollen worden uitgeplant, geko zen uit die soorten, welke in Duitschland nog weinig bekend zijn, en in de toekomst daar vermoedelijk een goede markt zullen vinden, alsmede van een aantal nieuwere soorten, die daarvoor beschikbaar worden gesteld. Een paar andere plannen, van verschil lende zijden voorgesteld, zullen op ver zoek der voorstellers zeiven tot het vol gend jaar worden uitgesteld. De commissie voor het wetenschappelijk onderzoek diende zeer belangrijke voor stellen in, om dr. van Slogteren beter dan tot dusver in de gelegenheid te stellen zijn taak naar behooren te vervullen. De gel den, hiervoor van rijkswege beschikbaar gesteld, zijn ten eenenmale onvoldoende. De ingediende begrooting werd door het centraal comité als basis voor de voor dit doel noodige uitgaven aanvaard. Narcissen. Men schrijft aan de „N. R. Crt.": In de Vereenigde Staten van Amerika hebben een paar daar woonachtige plan- tenziektekundigen, die dit voorjaar eene grondige studie van onze Narcissenvelden gemaakt hebben, verklaard dat de wijze waarop de Hollandsche kweekers hunne Narcissenvelden behandelen van dien aard is dat men nimmer bevreesd behoeft te zijn met ziek besmette bollen uit Holland te ontvangen. Dit naar aanleiding dat de Amerikaan sche regeering eerstdaags den invoer van Narcissen uit ons land zal stop zetten. Nog steeds worden er op de droge vei lingen goede prijzen gemaakt, behalve voor Narcissen die tamelijk terugloopen. Dit terugloopen zal vermoedelijk wel met de a.s. sluiting in verband staan. WETENSWAARDIG. Onder de dwergen van Malakka. Het tijdschrift „De Katholieke Missiën" deelt een en ander mede uit de ervaringen die pater Schebesta op zijn reis onder de dwergvolken van Malakka heeft opge daan. Deze studiereis ia ondernomen met toestemming van den Paus en financieelen steun van Rome. ,,'t Doel van mijn refs la zegt pater Schebesta na de moeilijkheden zijner reis van 8 maanden geschetst te hebben de afzonderlijke nederzettingen der inboor lingen te bezoeken en de grenzen van de verschillende stammen vast te stellen, 't Is goed gelukt. Tot nu toe kende men niet eens de namen van dez$ stammen. De benamingen door anthropologen aan deze stammen gegeven, blijken scheld namen te zijn. Met „Seniang" bedoelen de Negrito's de Maleiers. Irt 't Hollandsch beteekent het: besnedenen, terwijl de Ma leiers zonder te weten .wat 't beteekent de dwergen „Panggan" noemen, d.w.z. onbesnedenen. De negrito's zijn nomaden, n'et echter in dien zin, dat ze maar doelloos rond trekken. Alleen als de nood aan don man komt verhuizen zij. Ieder dorp als ik 't zoo noemen mag. heeft een bepaald gebied, dat niet verlaten wordt. Verhuizen ze ech ter, dan gaat alles plotseling. De Somang en Sakei (Negrito's) zijn oen onschuldig maar erg schuw volkje. De eersten die ik ontmoette liepen hard wog: zooals ik later hoorde, waren ze ban", dat we hun 't hoofd zouden afsnijden. Bon je eenmaal mot hou bevriend, zooals het mij reeds in vele gevallen gelukt is, dan zijn ze zeer vertrouwelijk. Ze bouwen hun hutten in 't bosch on der do hoornen en zijn niet te bewegen in 't open void te kampeeren. Hun hutten staan in een kring, 't Voornaamste be standdeel is de legerstede. De Negrito's zijn oen voorbeeld van allo kluizenaars en hoetelingen. Zij slapen op dikke gespleten bamboelatten. Naast hen brandt oen vuur voor den nacht. Omdat hun slaapplaatsen zoo weinig beschermd zijn tegen de wilde dieren, slaapt slechts een gedeelte van de mannen, terwiil de andereq moeten wakmi. Iedere familie heeft haar eigen hut. De grootte der hut hangt af van het aantal kinderen. Dat een man gelijktijdig meerde re vrouwen heeft is zeer zeldzaam. In de heele streek is maar één geval bekend, dat een Sakei drie vrouwen heeft: deze man is onder zijn stamgenooten daarom zoor veracht. De kinderzegen is bij de stammen die ik bezocht heb, zeer groot. Helaas is ook de kindersterfte zeer hoog. Potten en pannen kennen de menschen niet. De rijst die men hun eooft, koken zii in bamboestokken. Gewoonlijk voeden zij zich met vruchten, of zooals in dit jaar getijde a^Is er geen vruchten zijn, mot wor tels, die zij in de bosschen vinden. Met 'n puntigen stok of met hun handen graven zij ze uit: ze worden eerst geschrapt en daarna gebraden. Vleesch eten ze weinig. Met hun blaasroer jagen zo op kleine dieren pn vogels Dok gebruiken sommigen nog pijl en boog, maar dit wapen schijnt aUWaan te hebben. Bij alle stammen waar Ik als gast ver toefd heb, houdt men van muziek en dans. De muziek die ze er bij maken, is niet an ders dan het slaan van de maat met bam boestokken. De mannen recitecren de lie deren, terwijl de vrouwen er bij dansen. Hun gezang klinkt erg vreemd, maar toch indrukwekkend. Bij het dansen worden kunstige bewegingen gpmaakt met de han den en het lichaam. Voor sieraad dragen zij vooral paarlen, verder ook kransen van groen met bloemen er tusschen. Het neus been is dikwijls bij de vrouwen meer dan bij de mannen doorgeboord. Bij feestelijke gelegenheden wordt er een stok doorgestoken. Op mijn reis was ik zoo gelukkig, een Semangbe grafenis to kunnen bijwonen, 't Zal wel de eerste keer zijn dat een Europeaan 't meemaakt. TTet ontroerde mij tot in mijn ziel. Tk had de kleine nog kunnen doonen. Opdat God oen Semang- en gel tie bii zich zou hebben noemde ik haar Engela De Negrito's van Jeram en .Tahai be graven hun dooden, de Boekit echter niet. Deze laten hun dooden liggen en vluchten uit vrees voor ziekten. Als priester en missionaris interesseer de mij natuurlijk vooral de godsdienst van dit oervolk. Op mijn vraag wat of wie ,.Karei"('t hoogste wezen van dit oervolk) was, kreeg ik nooit een ander antwoord dan: ..hij is de donder, de zon. en hij woont hoven", meer wist men niet. Toen ik deze vraag ook eens stolde aan een jong op perhoofd, zei hij: „Karèi" is een soort Pengulu (opper hoofd) of Badja fkoning). Hij ziet er an ders uit dan de menschen Alles is door hem gemaakt: menschen, boomen. sfeenen. TTij zetelt hoog hoven ons en slingert groo te sfeenen. Soms dondert hij en eischt bloed." Als 't vreeselijk onweert, wordt er dooi de vrouwen bloed geofferd aan Karëi. Zij kerven zich dan ln 't neusbeen, nempn wat water in de holle hand. vermengen dit met 't bloed en werpen hef in de hoogte Wannepr Ik thans de acht maanden van mijn reis eens overzie, moot ik Gods lei dende hand erkennen. Zonder overdrijving kan ik nu reeds zeggen, dat mijn aante keningen uitgebreider zijn dan de heele _fot nu toe verschenen literatuur over de So mang. Toch zal ook mijn kennis nog onvol ledig blijven, omdat het gebied te uitge strekt is. Alleen missionarissen, die jaren lang in deze streken doorbrengen, zullen ln staat zijn volledige studies en gegevens te verzamelen over deze alleszins sympa thieke dwergen." Een sirïjd tenen den bliksem. Pater G. de Brouwer uit Hilvarenbeek verhaalt in de Annalen der Missionarissen van Scheut de volgende Bontonksche volks vertelling: Op zekeren keer, 't is al heel lang gele den, woedde er een hevig pn weer te Maflik- hong. Een vrouw werd door den bliksem getroffen. Jammer genoeg zagen de twee zoons den bliksem hunne moeder neer slaan. Hadden ze 't niet gez;en, maar al leen den donderslag geboord, 't geval was al heel eenvoudig geweest. Ze zouden ter stond een groot vuur hebben aangelegd rond de bewustelooze vrouw, en deze zou al spoedig zijn bijgekomen. Nu echter was er niels aam te doen. De vrouw stierf. De twee broeders, natuurlijk, waren fel vertoornd op den bliksem. Van g..n klein geruchtje vervaard gingen ze er terstond op los om hunne moeder te wreken. Met lans en strijdbijl liepen ze naar een diepe grot in hot gebergte. Bij de open:ng der grot legden ze een groot vuur aan. Dan zwaaiden ze hun filkkerende bijlen en spe ren als in krijgsdans, den bliksem tartend te komen vechten. Rètleketèt, krèk, kwam een verblindende zig-zag. Doch sneller dan de bliksem wa^ ren de twee krijgers reeds in veilighe'd in de diepe grot achtoT 't vuur. Do bliksem sloeg op de rots midden in 't vuur. Nauwelijks was die bliksemschicht weg, daar sprongen de twee broers weer te voorschijn, bijl en speer zwaaiende en den bl ksem uitmakende voor een lafaard. Pang, was het antwoord. Geen oogenblik te vroeg waren de twee mannen in de grot verdwenen. Dit spel hielden ze een tijdje gaande, in en uit de grot springende en den bliksem tartend. Razend van woede zond de blijksem zijn felle schichten op hen af keer op keer, haast zonder tussc'nenpoozen. Het schee'de vaak geen haar of de onverschrokken broe ders lieten er 't hachje bij. 't Was een felle kamp. De gansche hemel stond in vuur en vlam. Het aanhoudejid oorverdoovend ge rommel van den donder, door de vale'en rollend en weerkaatsend, deed de rotsen daveren op hun grondvesten. Doodelijk verschrikt zalen de inwoners van Maiik- hong stil in hunne strooien hutten gehurkt. Ten lange laatste werd de bliksem ver moeid van al dat op en neer slaan. Bij eiken slag had hij al meer moeite terug te klimmen naar do wolken. Toen de broeders dat bemerkten, wierpen zij z'ch onverhoeds op hem. En zie, ze hadden een reusachtig everzwijn te pakken. Schuimbekkend en schreeuwend van woede trachtte het zich los te wringen. Met zijn vrecseb'jke slagtanden, scherp en flikkerend als strijdbijlen, trachtte het zijn aanva"Iers open te rijten. Met de uiter- s'e krachtsinspanning hielden de dappere mannen 't felle beest op de rots, totdat het zich had moegeworsteld. Dan bonden ze het stevig do pooten met hunne koperen ket'iuggordels en staken er een stevigen slok door. Met een fikschen zwier zwaai den ze den buit op hunne schouders en droegen hem huiswaarts. Geruimen tijd hielden ze daar 't beest wel geketend en verzekerd, een geschikte gelegenheid af wachtend om het als hoofdschotel op een fees'maaltijd op te dienen. Edoch, zij rekenden buitend en waard. Geen druppel roeen viel er meer. Do rijst padies op de hellingen der bergen lagen dor en verschroeid. De aarde barstte van de hitte en de armtierige-rijsplantjes hin gen s"ap en verschrompeld. Toen ging al het volk van Malikhong naar de hut der twee broeders, al jamme rende: „Er groeit geen rijst bij gebrek aan wa'cr. Als ge den bliksem hier vasthoudt Bii'len we allen van honger sterven Toen ontketenden de twee broeders het everzwijn. Terstond sprong het terug om hoog de lucht in. Donkere wolken pakten zich opeen en een ferme onweersbui brak los. De rijstpadi&s werden verzadigd met wa'cr en de r'jst begon weer te schieten, dal het een lust was. Sindsdien wanneer een boom door den bliksem wordt getroffen, zegt men, dat het wilde zwijn met zijn felle slagtanden, scherp en flikkerend als krijgsbijlen, den boom heeft opengereten. Hef vastzetten van glastegels. Glastegels vormen een mooi materiaal. De bevestiging biedt echter door de glad heid moeilijkheden, die dikwijls van toe passing deden afzien. Men heeft daarom getracht de achterzijde der tegels door een c:f ander procédé een ruw oppervlak te geven. Reeds zijn voor het koud ruwen cement- achtige massa's voorgesteld en is het ruw maken in warmen toestand bekend. Zoo eischt een der werkwijzen bijv. smelting en toepassing van het bindmiddel op het oogenblik, dat het glas nog buigbaar ls, en de opengesneden glazen cylinder ge strekt wordt, hetgeen een lastige behande ling is en speciale inrichtingen vereischt. Ook kent men een werkwijze, volgens wel ke op de rugzijde van plaat of tegel een warme en daardoor plastische massa ge bracht wordt, die dan zoo gemodelleerd wordt, dat scheef liggende, haakvormige uitsteeksels ontstaan, die achter.en in de \erbindende cementlaag grijpen. Vele bekende bindmiddelen en kitten be vatten in hoofdzaak krijt of gips. en het is nu uit vergelijkende proeven gebleken, dat dergelijke mengsels slechts goede resulta ten geven onmiddellijk na het aanbrengen van de bekleed in g op den muur. Na een zeker tijdsverloop toch, wanneer de massa volkomen gedroogd is, verpulve ren het krijt of het gips. waarna de hij mengsels, zooals olie en terpentijn, niet bij machte zijn om voldoenden samenhang aan het geheel te geven. Dan zijn zelfs lichte schokken voldoende om de platen ge heel los te maken en de bokleeding daar door te vernielen. Bekend is ook een kit, welke klei bevat en die speciaal bestemd is als dichtingsmid del voor chemische apparaten, welke aan hooge temperaturen worden blootgesteld, en waarbij dus de klei een meer of minder Sterke bakking ondergaat. Een nieuwe me thode, waarvoor hier te lande octrooi werd aangevraagd, is volgens den uitvinder ge baseerd op het feit. dat wanneer kleiaarde, zooals okeraar de, gemengd wordt met olie en terpentijn in bepaalde verhoudingen, daarna op de voorwerpen gebracht en slechts matig (tot 100 A 200 gr. Gverhit wordt, een ruw oppervlak verkregen wordt, dat .duurzaam aan een muur gehecht kan worden, en dan blijvend weerstand kan bieden aan schokken, vocht en warmte. Ter verhooging van hot resultaat kan bovendien nog harsvernis en siccatief wor den toegevoegd. De toegevoegde olie, bijv. lijnolie, geeft na de verwarming den gewcnschten weer stand tegen vocht, terwijl het mengsel niet het nadeel heeft van die, welke in hoofd zaak uit hars bestaan, nl. in de hitte zacht te worden, waardoor toepassing in warme klimaten niet mogelijk is. De hechting kan nog verbeterd worden, wanneer men de plaat eersf met een laag der pasta bedekt, daarna met droog zand bepoedert, dan wederom een laag der pasta opbrengt en eindelijk het geheel korten tijd in een oven op matige temperatuur verhit. De ingesloten onder het oppervlak liggen de harde zandkorrels verhoogen nog de ruwheid van het oppervlak, zonder de grootte van het klevende oppervlak te ver minderen, en verbeteren daardoor den sa menhang met de mortal, welke later tus schen tegel en wand gebracht wordt Hot verdient aanbeveling, de- genoem de stoffen in de volgende verhoudingen te gebruiken: aardoker of circa 14 volume deelen kleiaarde, lijnolie circa 3 volume deeien, terpentijn circa 2 volume doelen, harshoudend vernis circa 1** volume dee len. siccatief circa 4 volume deelen. Men begint met circa een derde van de hoeveelheid oker te mengen n>°t de lijn olie en met een deel siccatief. Men mengt het mengsel goed door en laat het eenigen tijd staan, opdat de olie en het siccatief in de okeraarde dringen. Men voegt daarna bij kleine hocveelneden achtereenvolgens de rest der okeraarde, de terpentijn, hot vernis en het restant siccatief toe, steeds het mengsel roerende, hetwelk eveneens moet geschieden op het oogenblik, dat men zich er van bedient. De verkregen plasta kan met een borstel of verfkwast op het glas of den tocel worden gebracht. Ter verhooging van de ruwheid kan men eerst een tamelijk dikke laag opbren gen, die men vervolgens poedert met goed droog zand, waarna men het geheel bedekt met een tweede laag der pasta en dan ge durende een tiental minuten in een oven matig verhit. De aldus behandelde wandplaten kunnen nu direct op haar plaats tegen een muur, een plafond enz. bevestigd worden. met behulp van de tot dat doel gewoonlijk ge bruikte mortels of pleistermassa's. Deze glazen wandplaten zijn gewoonlijk vervaardigd uit een opaal glas. doch de pasta kan ook worden toegepast op trans parant glas: waaraan zij dan haar kleur mededeelt, welke kleur gewijzigd kan wor den met behulp van kleurstoffen, die in de pasta gemengd worden. ALLERLEI De marktwaarde der boksers daalt. De belachelijk-hooge bedragen die ge moeid zijn met bokswedstrijden in het bui tenland, hebben vaak aanleiding gegeven tot bittere klachten van lien die de sport meer om de sport beoefend zouden willen zien, en die de „beurzen", beschikbaar ge steld Yoor heeren pugilisten, overdreven vinden voor de prestaties die er tegenover staan. Het is dan ook dwaasheid een mid- delmatigen bokser een twintig mille uit te kecren voor een paar minuten vechten en een kampioen te hooren verkondigen dat hij voor een ton dollars niet bereid ia de handschoenen aan te trekken omdat hem dat de moeite niet waard is! Maar ten slotte is het bokslievend publiek van dezen misstand de voornaamste schuldige. Dat publiek toch brengt de fabelachtige recet tes in het laatje waarvan de prijsvechters betaald worden en niet voordat het weigert zooveel geld uit te geven voor het bijwo nen v^.n een boksmatch, zullen dé „beur zen" tot wat normalere proporties worden teruggebracht. Den laatsten tijd zijn er teekenen die er op wijzen dat werkelijk het publiek wat ver standiger begint te worden, en niet meer zoo te hoop loopt om, onverschillig hoe op geschroefd ook de entreeprijzen, bokswed strijden bij te wonen. In ons land hoeft trouwens de bekende Hollandsche nuch terheid steeds het te hoog opvoeren dier nrijzen verhinderd, (vandaar dat onze be kendste beroepsboksers hij voorkeur hun heil buiten de grenzen zoeken), maar nu minderen de recettes ook in het buiten land sterk. Met name in de buitenlandsche eentra der bokssnort, Berlijn, Parijs, Lon den en New-York, valt een sterke daling waar te nemen in de ontvangsten. Voor de prijsvechters verontrustende aankondigingen met opschriften als ..Die Gelder werden knapper!" kan men in de Duitsche sportpers voortdurend aantreffen en menige bokspromotor in Frankrijk en Engeland heeft er het bijltje voorloopig hij neergelegd. En de laatste groote boksmatch in New- York gehouden, Gibbons-Tunnev. leverde een verlies op van 50.000 dollar. Er moest 200.000 dollar aan entree binnenkomen om de kosten te dekken, en het leeuwenaan deel van deze kosten bestond natuurlijk uit do bedragen die de heide prijsvechters voor hun diensten eisehten. De eenige manier om aan die overdre ven honoreorip" pen eind te maken, be staat in een deficit voor den promotor die op de oisehen der vuistvechter in gaat, en een feit is, dat in Amerika na het harde lesje bij den sirijd Gibbons-Tunnev, de ..marktwaarde" der heeren al een stuk is gedaald. Wetenschappelijke Berichka Het kanker-onderzoek. In de te Southampton gehouden alge meene vergadering van de British Asso ciation, heeft J. E. Barnard, die met dr. Gye aan het onderzoek naar den verwek ker van kanker heeft samengewerkt, mee gedeeld, dat zij de laatste maanden bezig zijn geweest met een verbetering van de toegepaste methode. Zij zijn thans zoover, dat zij in staat zijn organismen te zien en te fotografee ren, wier afmetingen driemaal zoo klein zijn, dan vroeger in de beste mikroskopen waarneembaar waren. Zij passen thans vergrootingen toe van 3000 ln diameter (negen millioen in oppervlak) en fotogra feeren de organismen tot belichting van 1/10 seconde. Spr. verklaart zich overtuigd dat men binnenkort in staat zal zijn van dergelijke organismen niet alloen foto's te maken Vloeibaar Helium. Het is thans ook in Duitschland gelukt, helium vloeibaar te maken, naar Meissner van de physikalisch-technische Reichsan- stalt in „Die Naturwissenschaften" mede deelt. De groote moeilijkheid, die bij te ever winnen had, was in het verkrijgen van net noodige helium gelegen. Terwiil Kamcr- lingh Onnes en McLennan over helium hadden te beschikken, dat in dp V. S en Canada op sommige plaatsen uit den bo dem stroomt, slaafde Meissner er niet in, ook zijn depl dezer gassen te krijgen. Hij moest het dientengevolge uit de lucht af scheiden, hetwelk hem, dank zij de mede werking der zuurstoffahrieken van Linde, gelukte, maar hij beschikt nog niet over zooveel als zijn beide voorgangers Aan- maar ze met zoo korte tusschenpooze te kieken, dat men een cinematografische voorstelling krijgt van hun levensproces, gezien de Reichanstalt niet over zooveel hulpmiddelen en medewerkers beschikt als men in het laboratorium te Leiden vindt, moest Meissner een eenvoudiger inrichting bedenken. 17ij construeerde deze volgen3 het principe van Linde: afkoeling der sa mengeperste gassen in tegenstroom en daarop volgende ontsnannlng. Als tegen stroom dient dan ten slofte vloeibare water stof. Hij heeft thans ongeveer 700 liter he lium en maakte in Maart IL voor het eerst 200cm3 vloeibaar helium. Evenwel is do proef nog slechts enkele malen herhaald, daar zij verschillende keeren mislukte, zoo dat er pog verbeteringen aan het toestö moeten worden aangebracht. BUBSEBLIJKE ST&ÜO LEIDEN. Ondertrouwd: J. H. Droste jm. 32 f en H. W. v. d. Scheer jd. 21 j. M. Hoogstraaten jm. 29 j. en J. M. Koops jd. 25 j. G. IJspelder jm. 24 j. en M. J. Duyverman jd. 22 j. H. J. Sloos jm. 24 j en J. F. v, Weeren jd. 24 j. W. F. Mulder jm. 21 j. en C. M. Vernet jd. 20. j. N. Kriek jm. 27 j. en W. P. Oostveen jd 24 j. W. Teske jm. 21 j. en A. On derwater jd. 20 j. StoomvaartbericSiten STCOMV. MIJ. NEDERLAND. BOETON vertr. 29 Aug. van Batavia naar Amsterdam. GROTIUS (thuisr.) vertr. v. 28 Aug. v. Singapore. JOHAN DE VVlTT vertr. 29 Aug. van Amsterdam naar Batavia. KONINGIN DER NEDERLANDEN (thuisr.) 27 Aug. Sangres gepasseerd RADJA vertr. 29 Aug. v Bremen naar Amsterdam. ROEPAT (thuisr/) pass. 27 Aug. Gibral tar. KOM NED. STB MAATSCHAPPIJ. CERES arr. 29 Aug. van Levin te Am sterdam. CLIO "vertr. 29 Aug. v. Rotterdam naar Vigo. IRENE vertr. 29 Aug. v. Amsterdam n. Valencia. KON. HOLL. LLOYD. FLANDRIA (uitr.) pass. 28 Aug. Oues- sant. KON. WEST-IND. MAILDIENST. BACCHUS vertr. 29 Aug. v. Amsterdam naar Hamburg. DELFT (uitr.) vertr. 27 Aug. v. Arica. POSEIDON vertr. 29 Aug. van Amster dam naar West-Indiö. STUIJVESANT vertr. 29 Aug. van Am sterdam naar Hamburg. HOLLAND—AMERIKA LIJN. LEERDAM v. N.-Orleans naar Rotter dam, werd 29 Aug. 's avonds voorgaats N. Waterweg verwacht. L0GHG0IL vertr. 29 Aug. v. Rotterdam naar San Francisco. VEENDAM v. New-York naar Rotter dam, werd heden v.m. te Plymouth ver wacht. HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. DELFLAND (thuisr) 29 Aug. te Lagos verwacht. KILSTROOM (uitr.) 29 Aug. te Fretown verwacht. REGGESTROOM vertr. 26 Aug. van Freetown naar Seccondee. RIJNLAND (uitr.) arr. 28 Aug. te Sec condee. SATURNUS vertr. 29 Aug. v. Hamburg naar Amsterdam. IJSSELSTROOM vertr 27 Aug. v. Free town naar Cape Mount. HOL'.. BRITSCH-INDIE LIJN. BOVENKERK (uitr.) pass. 29 Aug. Kaap Bon. STREEFKERK (thuisr.) pass. 29 Aug. Perim. HOLLAND—C0ST-AZI8 LIJN. ZOSMA (uitr.) 28 Aug. v. Hongkong. JAVA BENGALEN LIJN. MAPIA arr. 27 Aug. van Calcutta t* Batavia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. TAPANOELI vertr. 29 Aug. van Ham burg naar Rotterdam. STOOMVAART MIJ. „OCEAAN." AGAPENOR r. Japan n. Rott. arr. 29 Aug. te Belawan. ALCINOUS vertr. 29 Aug. van Amster- datn naar Londen. HYSON vertr. 29 Aug. Amsterdam naar Antwerpen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 6