„De Leifaiie Couranl" Tweede Blad Maandag 31 Augustus 1925 OOK IET? OVER WONINGBOUW. 1 Aan heK in alle opcziöhten lezenswaardig artikel over .Woningbouw'' in het blad van Vrijdagavond lijkt het ons nuttig öets toe te voegen. wat naar we hopen bij de bosprokinigon im de zitting van den XeidsChen gemeenteraad, van a.s. Dinsdag niet onopgemerkt zal blijven. In genoemd artikel wordt verwezen naar een rapport van het Christelijk Nationaal Vakverbond. Wlij zouden willen verwijzen naar een ander artikel, dat in hetzelfde blad van Vrijdag-avond onder Binnen land te lezen staat van den Ned. R. K Bond voor groote geizinnen, waarin het adres is opgenomen door dien Bond aan den jVDinisiterraad gezonden en waarin de ibizondere aandacht der Excellenties wordt verzocht ook voor dezen wensch (suh 2o): „Op gebied van woningbouw: het bouwen van ruimere woningen, voor groote gezin nen zonder dat naar evenredigheid de huur wordt verhoogd." Daar is gedurende de laatste jaren in vele steden van ons land, ook hier in Lei den, niet weimig gedaan om den menschen een menschwaardig bestaan te verschaf fen, ook wat betreft dJe inrichting van een gezonde, frissche, gezellige woning. Maar daarb'j is naar veler meening nog steeds fte weimig rekening gehouden met hetgeen de christelijk-reime opvoeding onzer kin deren vereischt. Ook hier in Leiden. En nu weten wij niet of bij het verlee- nen van voorschotten aan womigbouw-ver- eenigiingen door de Gemeenteraad alleen maar voorwaarden mogen gesteld worden, over hoogte en dliepto van kamers, ramen enz. opdat aam hygiënische eisehen vol daan wordt. Maar, wanneer gemeente-wo ningen worden gebouwd, nuag toch ver wacht worden, dat ook nog met andere eisehen wel degelijk, rekening gehouden wordt, wil een groot deel der bevolking niet uitgesloten woeden zulke woningen te betrekken, wijl ze niet voldoen aan de eisohen, die de christelijke zedewet stelt. Wanneer dan ook in het artikel van [Vrijdag-avond de medewerking der chari tatieve vereeniglingen wordt ingeroepen „om hare goedwillende beschermelingen te brengen in de betrekkelijk-goedkoope gemeente woningen der gemeente Leiden", dan mag de vraag gesteld of met gerust geweten daartoe kan worden overgegaan, waar gemeente-woningen zoo zijn inge richt dat met de ondiere slechts een paar zoons óf dochters kunnen samenwonen, 'Omdat wegens de al te kleine ruimte of verkeerde indeeling deer ruimte geen ge scheiden slaapkamers voor jongens en meisjes kunen worden ingericht. Woningen, waar met huiskamer en keu kentje maar twee slaapgelegenheden zijn aangebracht, terwijl ook zo'der ont breekt deugen niet zelf als is er nog geen sprake van groote gezinnen, wijl reeds kleine gezinnen, wier leden uit meis jes en jongens bestaan, genoeg gescheiden slaapgelegenheden moeten hebben. Dat is ook „eisch van- ware christelijke bescha ving". Men kan wij geven heit toe niet dliles in eens doen, maar wat er ge schiedt, laat dat niet alleen met gezond heids- maarook met zeddijkh cids-elschen rekening houden. Waarschijnlijk is hetgeen wij noemden, niet do kleinste moeilijkeheid die aan het vraagstuk van dien woningbouw vastzit. We verwachten echter dat althans de Ka- .'tholieke en Ghristelijke leden van ons Ge meente-bestuur niet zullen nalaten ook die moeilijkheid „aan be pakken". fr. W. H. Met volkomen instenrnrmg nemen wij dit artikel van dien zeer geaofaten inzen der op. 9 Terloops zij even opgemerkt, dat wij in onze driestar van Vrijdag niet hebben venvezen naar het in ons zelfde blad voor- FEUILLETON. DE FAMILIE HOLLMANN Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. (Nadruk verboden). '11) „Wel Ja, kunt u begrijpen.... We heb ben immers al heelemaal geen tijd, om ons te ergeren, of een last van u te torsen. Neen, lief kind, prakkezeer daar maar niet over. Zorg maar, dat je gauw sterk en gezond wordt en met meer levensvreug de in de toekomst kunt zien." Dat woord bleef in Eva's gedachten han gen en vervolgde haar nog lang, nadat mevrouw Hollmann haar verlaten had. Met meer levensvreugde.wat be doelde ze daarmee? Als ze dat ze^ m kon, moest ze toch bemerkt hebben, dat Eva die niet bezat. Inderdaad had mevr Hollmann haar slecht humeurig en mismoedig gezien Ze had ook zeker geen vermoeden van haar groote toekomstdroomen, beloften en plannen, en dat zij, wien alles ln het le ven tot nu toe gelukt was, alle reden had, met levensvreugde in de toekomst te zien. En toch! daar knaagde en boorde iets in Eaar. Wie de echte levensvreugde bezit, die moet tevreden zijn met zijn lot. Was ze dat ooit geweest? Ze bezat, wat ze zich maar wenschen kon, (laarom was ze onver zadigd en blasé. Zij ondervond niet het ge luk van het bezit, omdat het voor haar iets vanzelf sprekends was. Haar was tot nu toe alles gelukt, maar daarom voldeed 'dat alles haar nog niet streefde ze al tijd naar meer. De tijdelijke roem, die ze komend aires van den Ned. R. K. Bond van Groote Gezinnen, omdat dit, terwijl wij schreven, 'b morgens, nog niet op ons bureau was binnengekomen. Wat de gemeen te woning betreft kunnen wij nog het voegende mededeelen. Toen het eerste plan in de Gemeenteraad kwam, is, naar wij ons herinneren, door een Katholiek Raadslid verklaard, dat diit plan hem niet kon voldoen, omdat het type van do grootste woningen nog te klein was en van dat type er ook betrekkelijk te wei nig in het plan waren opgenomen. Toen, later, het tweede plan kwam, ver klaarden B. en W. daarbij dat zij, gezien de bij het eerste plan geuite wenschen, re latief meer woningen van het grootste type voorstelden. Wederom is toen van Katho lieke zijde verklaard, dat wo, alhoewel waardeerend heit beheer in dit plan, dn ver gelijking met het eerste, tóch nog niet te vreden was gesteld De geachte inzender vergist z:ch echter, als hij alleen spreekt van geaneenteworiin- gen met een ziit en twee slaapkamers; het grootste type heeft drie slaapka mers. Verder is ons bekend, dat. toen in don beginne gezinnen mei meerdere kinderen werden ondergebracht zelfs in het kleinste type van de gemeentewonimgen, men van Katholieke zijde daartegen z'ch heeft ver zet en zulks voor den vervolge heeft weten te verhinderen. Met dit alles willen wij natuurlijk geens zins beweren, dat in deze genoeg is ge daan. Geenszins! En w:(j zijn den fr. W. H. zeer dankbaar, dat hij er nog eens op aandringt dat er moet worden „aangepakt'' en dat hij woningbouw meer dan tot nu toe moet worden rekening ge houden met wat „eisch. van. ware Chris telijke beschaving" is. Intusschen zal de geachte inzender ook we! met ons van meoning zijn, dat er nog heel wat goedwillende arme gezinnen zijn, wier gez'n niet te groot ia, om in bedoel de woningen een onderdak te vindien, en dlio charitatieve vereeni.gingen „met gerust geweten" in deze zouden kunnen he'pen I Redactie L. Crt. UIT OE PERS TOTAAL ONAANVAARDBAAR. De Volkskrant schrijft Dr. Kortenhorst wijst, blijkens een nieuwe beschouwing in de R. K. Werkge ver, de oplossing, door den R. K. Mdtaal- bewerkershond inzake de kwestie der over- werkvergunningen aan de hand gedaan, als „totaal onaanvaardbaar" af. Als hij riet beter wist, zou hij zelfs haast gaan ge'ooven, „dat de R K. Me!aal- bewerkersbond in revolutionaire banen was geraakt". En ten s'obte vermaant dr Kortenhorst de B K. arbeidersorganisaties en de R. K arbeiderspers om, ,waar de Arbeidswet een tot het summum opgevoerd kwantum .rechten aan den arbeider geeft", hun men schen ook eens op hun plichten te wijzen, waartoe behoort het zich onderwerpen aan het zedel'jk gezag van de autoriteiten, d'e de Arbeidswet uitvoeren. De vraag, of den lieer Kortenhorst het gebaar van zedoprèeker staat of misstaat, laten wij rusten; ook of tot dat gebaar in dit geval bijzondere aanleiding is, wij verbazen er ons over, dat hij tegenover de bezad'gde opvatting, de verzoeningsgezinde stemming der katholieke organisatie een volkomen afwijzende en onverzoenlijke houdnng blijft aannemen. Wij hebben geen reden er ons over te verheugen, dat dr. Kortenhorst na alles wat over dit onderwerp geschreven is, het standpunt blijft innemen, dat de liberale pers als het hare heeft vertoond, maar dat riet wordt aanvaard door een man, die over zedelijke kwesties, over het zede'ijk gezag van de autoritei ten, die de Arbeids wet uitvoeren, wel mag oordeelen, den pas afeetreden minister van Arbeid, mr Aal- bervse. B'j de keuze tusschen den heer Kor'en- horst, die, het zonder meer aanvaarden van een miristerieele beslissing een plicht der arbeiders noemt, en den heer Aa'h^r- 'se, die zulk 'n plicht niet erkent „zelfs de knapste en best-gezinde minister van Arbeid is nog geen onfeilbare Paus" kan het moeilijk als een plichtverzak'ng, aks een koers zetten naar revo'ufiona;re genoten had, had haar 'n oogenblik be dwelmd, maar onderwijl smachtte ze al weer naar grootere eer. Wanneer ze het zich goed overlegde, was haar bestaan eigenlijk slechts een jacht geweest van het een naar het ander, altijd vooruit, vooruit, van het eene succes naar het andere, van het eene genot naar het andere. Daarbij had ze absoluut geen tijd gehad, tot zich zelf te komen. Hot kwam haar nu voor. -1 r ze sinds haar jeugd langs een eindeloos lange trap opklom, trede voor trede, zonder er een eind aan te zien, zonder te rusten, als zo op de eene trede stond, den voet reeds weer opgeheven, om op de andere over te gaan. Tot nu haar krachtn op waren, zij niet meer verder kon en met angst en schrik dacht aan het stuk van de trap, dat nog voor haar lag. Meer levensvreugdel De Hollmann's be zaten ze. Zij werkten en wilden ook voor uit, flink, onophoudelijk en vol kracht, maar zij probeerden niet, langs een einde- looze trap de wolken te bestormen. Zij lie pen in een verstandig tempo op aarde en bleven van tijd tot tijd staan, om eens om te zien, achteruit en vooruit, om zich be wust to worden van hun bestaan en adem te scheppen voor den verderen tocht. Zij hielden zich onbetwistbaar veel minder met zichzelf bezig dan Eva gedaan had en wis ten toch veel beter dan zij bescheid met zichzelf en wat ze noodig hadden. Eva voelde zich als gebroken, toen ze den volgenden morgen oostund. Ze had het grootste deel van den nacht in een onrustige sluimering gelegen en als een visioen hing *t in haar geheugen, dat banen worden beschouwd, indien men zich bij den oud-mirister aansluit. Als de man, die zelf inzake overwerk- vergun ringen beslissingen heeft te nemen gehad, meent, dat een vakvereeniging, die tegen een bepaalde vergunning bezwaren beeft, daarmee geen daad stelt van wel bewuste sabotage van een overheidsbesüs- sing", dan voelt men zich in zoodanig ge zelschap tamelijk veilig. Dit wat den theoretisch en kant betreft. Als nu in de practijk bij den R. K. Me- taalbewerkersbond de goede wil en de be reidwilligheid aanwez'g 0m in over- werkvergunningen redenen van algemeen belang zoo hoog mogelijk te waardeeren, zoodat de twijfelgevallen tot de hooge uit zonderingen zullen behooren, dan geeft •toch wel van weinig tegemoetkoming blijk wie z'ch achter een quasi-principieelen wal gaat verschansen om een redelijke op lossing te kunnen afwijzen. We, anders voor overleg p'eitend, in dit geval aanvoert dat de wet geen overlog ge doogt, wekt sterk den schijn, dat de over- leg-geneigdheid bij hem tooh niet zeer sterk ontwikkeld is. De Tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk. Op de schoenen tentoonstelling te Waal wijk werden nog de volgende bekroningen uitgereikt in de afdeeling Maatschoeisel: Groep 1. Luxe schoeisel voor normale voeten: J'. P van Duyne, Scheven in gen, gouden medaille met eerekruis; J. H. Maks Den Haag, gouden medaille: F. van Digge len, Haarlem, gouden medaille; J. de Man, Den Haag, gouden medaille; Minor en Scbuts, Den Haag, verguld zilveren me daille, ook voor groep 4; .Tan Swaters, T.ochem, zilveren medaille; J. Cornelissen, Utrecht, zilveren medaille, ook voor groep 4. Groep 2. Burgerschoeisel voor normale voeten: Lamet, Den Haag, bronzen medail le: Joh. Hooistra, Bolsward, eervolle ver melding; H. v. d. Moolen, Amsterdam, eer volle vermelding. Groep 3. Schoeisel voor weinig abnor male voeten: J. L. Beumer. Loehem, zil veren medaille: M. Snelleman. Rotterdam, zilveren medaille; J. Drukker. Zaandam, bronzen medaille; G. Labrie. Den Haag, bronzen medaille; M. J. v. d. Schoor, Den Bosch, bronzen medaille; J. F. Severin, Zutphen, bronzen medaille: A. Wetterauw, Franeker, bronzen medaille: .Tac. Veerman Volendam, eervolle vermelding. Groep 4. Schoeisel voor ernstig abnor male voeten: J. W. Bierens Zn., Amster dam, gouden medaille, ook voor groep 3; C. v. d. Linden, Botterdam, verguld zil veren medaille, ook voor jfroep 13; W J. Brands, Arnhem, verguld zilyeren me daille: Wetemans Zn., Nijmegen, ver guld zilveren medaille: F. J. Boersma, Utrecht, zilveren medaille, ook voor groep 13; W. Rulkpns, Roermond, zilveren me daille: A. H. Elferink, Bathmen, bronzen medaille, ook voor groep 2; G. J. Kuipers, Zwolle, bronzen medaille, ook voor groep 2: P. Koens, Appingedam, bronzen me daille. 't Moet buitenlandsch zijn! In een oorr. uit Waalwijk in „Het Han delsblad" lezen we: Nieuw is het niet. Het was al veel vroe ger verteld: heel veel van de „Engelsche" schoenen, welke hier worden verkocht, zijn in Waalwijk of elders in de Lang straat gemaakt. En dan werd er bij ver teld, dat die voelbokleedsels eerst de Noord zee overgingen, dan weer terugkomen en dat de verkoopsprijzen met die dubbele en noodelooze transportkosten moesten wor den verhoogd. Nu, zoo erg is het niet, al zijn dergelijke dwaasheden gevolg van de haat tegen „Nederlandsch fabrikaat" wel eens voor gekomen. Maar het kan immeTS eenvoudiger. De kooper koopster is wellicht Juister vraagt- niet naar die zeereizen, maar lot op de Engelsch-klinkende naam. En die naam kan, gemakkelijk ln Waalwijk op de schoenen gezet. Bedrog? Misleiding? Geen sprake van. Het zou bedrog zijn als het publiek min derwaardige schoenen kreeg. Maar dat is immers niet het geval. een groote vrouwengestalte aan haar bed had gestaan en zich luisterend over haar heengebogen. Een koele hand was tastend over haar voorhoofd gegaan, dan was de gestalte weer geluidloos verdwenen en ze had een gevoel gehad, dat ze haar ar men moest uitstrekken en vragen: Blijf bij me. Po door het open venster ^''nnonstrno- mendo morgenkoelte deed Eva goed. De zware druk in het hoofd werd minder en nadat zo zich met koud water verfrischt had, voelde ze zich sterk genoeg voor haar voornemen. Zij ging naar beneden, langaam, maar zonder aarzelen, ging zonder om te zien, door de vestibule op het binnenplein, waar Lena Hollmann tusschen de kippen en kal koenen voeder strooide. Haar fijne, teere, anders zoo bleeke gezichtje was met rose overgl.msd. En zooals ze nu met lenige ge stalte 't hoofdje met 't als gesponnen,goud in de zon stralende, golven blonde haar en beetje scheef, in de groote, donker-grij- ze oogen pen uitdrukking van bijna kinder- lijke verlegenheid, over de plaats liep, her innerde ze weer heelemaal aan het fijne gedistingueerde vrouwentype van Gains- borough. Zii stapte op Lena Hollmann toe. „Ik kom' u excuus vragen, juffrouw Holl mann, dat ik tot nu toe zoo onbeleefd te genover u geweest ben", zeide ze en haar blos werd nog donkerder. „Ik.... ik wist niet, dat u de dochter des huizes bent." Lena Hollmann keek haar met haar mooip ernstfee o^ -en ka' onderzoekend aan. „U hebt me voor een dienstmeisje gehou den, juffrouw?" De Waalwijksche tentoonstelling is d^ar, om het te bewijzen: de stand Brabantsche fabrikanten leveren de beste dualiteiten en de fraaiste modellen. Maar het Engelsche tintje is er: „The (volgt een naam, die er wat Engelsch uitziet maar meestal van opht-Nederlandschen oorsprong is) shoo" lezen wij herhaaldelijk op de stands van Langstraatsche fabrikanten. Waarom dat uitheemsch klinkende eti ket? Het publiek wil het nu eenmaal, heet het, en de zakenman, die wil verknopen, moet nu eenmaal met de mentaliteit van „men" rekening houden. Maar hebben fabrikanten en winke liers ook niet een beetje schuld, door hng altiid met de Engelscho namen te werken. Wij maakten op de tentoonstelling -met de vertegenwoordigers van een der groot ste schoenen fabrieken een praatje. „Het publiek vraagt i#eer en meer Ne- derlandsche schoenen. Wij verknopen on der eigen naam. Waarom niet? Wij weten immers, dat veel landgenooten tegenwoor dig juist aan 'het Brabantsch schoenwerk de voorkeur geeft. En niet alleen om do degelijkheid, maar zeer ook om de ele- ganee." Zoo onder het gesprek door haddon wij naar do luxe damesschoentjee gekeken Konden zoo waarom voor de variatie niet eens van Engeland afscheid genomen uit Parijs zijn geïmporteerd. „Alles hier in de fabrieken gemaakt. Kostbaar werk. Daar zijn schoentjes van 750, gekocht voor één van de komende Amsfordamsche mode-shows." Wij keken naar zeer kostbare dames- haTvken: paarlemoer, emnille. met schitte rend inlegwerk. „Ook Nederlandsch fa brikaat?" „Neen deze kostbaarheden komen uit Parijs, maar zij worden hier wel ver werkt." Zoodat van de „Parijsche schoentjes" alleen maar de hakken do Seine-stad heb ben gezien. Ja, die grillen van hot publiek. Wij za gen de nieuwste modellen schoenen vol gens het welfsysteem vervaardigd, het sy steem, dat do geheele voetzool steun geeft. De hakken, ook van de galaschoentjes, waren laag. „Dit zijn hygiënische schoenen." „Dus u, als fabrikant erkent, dat hooge hakken niet gezond zijn?" „Volmondig: maar wij moeten toch leveren, wat de koopsters wenschen?" Intusschen streeft de fabrikant er naar modegril en gezondheid tegelijk te bevre digen. De opgave is moeilijk, maar hij heeft de vaste wil te slagen in zijn pogon schoenen te leveren, welke inderdaad voet- steunsels zijn en ook wat den naam be treft echt Nederlandsch. De Waalwijksche tentoonstelling zal on getwijfeld helpen om dat pogen tot succes te leiden. Het conflict In de metaalindustrie. Gedeeltelijke overeen stemming. Er heeft een bespreking plaats gehad van het bestuur van den Metaalbond met de besturen van den R.-K., den Christ, en den Neutralen Metaalbowerkersbond. Het bestuur van den modernen bond de vierde arbeidersorganisatie was bij deze bespreking niet tegenwoordig, aange zien de brief van dezen bond daarvoor te laat in het bezit van den Metaalbond waa gekomen. Bij genoemde bespreking hebben do drie besturen zich bereid verklaard, do volgen de voorwaarden ter beëindiging van do conflicten bij hun leden te zullen aan bevelen: 1. Uurloonen en werktijd aan do Mij. Nieuwe Waterweg: De werktijd wordt 53 uur per week (overeenkomstig de over werk vergunning). De uurloonen worden als vóór het conflict. Voor ieder uur, dat per week langer dan 48 uur gewerkt wordt, zal een bijslag van 25 pet. worden gegeven. 2. Tarieven aan de Mij. Nieuwe Water weg: Do directie van deze Mij. ziet volko men in, dat het ln het belang van do on derneming is, dat de werklieden van do onderneming door de tariveren niet achter gesteld worden bij die van de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij, en dat daar, waar de .omstandigheden in beide onder nemingen mochten verschillen, hij de vast- „Ja ik moet het bekennen ik zag u in de huishouding werken.... als „Spreek het maar gerust uit: als een dienstmeisje. Onze keukenmeid ligt in hot ziekenhuis cn het tweede meisje was on bruikbaar. Moeder moest het op staanden voet wegjagen. In den oogsttijd is het echter op het land moeilijk een plaatsver vangster te krijgen, en in zoo'n geval moet men zelf bijspringen" „Daarop komt het eigenlijk niet aan, juffrouw!" zeide Lena fijntjes. „Dienstbo den zijn tenslotte toch ook menschen. Ik moet u ook, om verder misverstand to voorkomen, zeggen, dat ik mo heelemaal niet wegens mijn in uw oogen grove werk wil verontschuldigen. Ik doe het vrijwillig en met plelzier. In eigen bedrijf te mogen werken, schijnt mo een groot geluk, en ik ben er trotsch op. Maar ik zie ook in, dat n in andere aanschouwingen leeft, en daarom heb ik u van het begin af, uwe.... terughoudendheid niet kwalijk genomen". Zij zeide het kalm vriendelijk. Haar ge zicht droeg heelemaal een trek van har monische evenwichtigheid. Dat voelde Eva pijnlijk, want dat gaf Lena Hollmann een holist overwicht over haar, die nog mid den in strijd en worsteling stond. „U kon toch mijn aanschouwingen niet kennen", wierp Eva op, om toch maar ieta te zeggen. „Jawel juffrouw. Van den dokter weten we, dat u midden in belletristische stroo mingen staat, en dan schijnt onze prao- tische werkzaamheid n zeer nietig." Een fijn schelmsch lachje speelde om haar lip pen, toon ze verder ging. „Maar er zijn toch ook menschen noodig, die zich daar aan wijdon en wij gaan immers, goddank, UIT DE RADIO-WERELO. Wat er vanavond tn hooren is. 4.20 Hapiburg 395 M. Berichten en con cert. Newcastle 400 M. Coiu.rL London 305 M. Concert. 4.50 Miinchon 485 M. Kwartet. 5.05 Radio-Paris 1750 Af. Concert. - Birmingham 473 M. Voordr. en r.an". 5.20 Londen 305 Af Dansmuziek. Berlijn 500 Ar Concert. 6Miinchon 485 Af. Gramopkoonmu- ziok. 6.20 Hamburg 305 Af K inderconcert 8.10 Hilversum 1030 Af. Concert tor poro van den verjaardag van H. Af d« Koningin. Gerard Leen dors, has: Chris de Vos, tenor: Hot versterkt H D O.-orkest, onder leiding van Francois T.upgens. 8.20 Londen 305 AL Bond de stations. Alanchesrir 375 Af. Alilitflir concert. Newcastle 400 M. Orkest. Birmingham 475 Ar. Opera-eoncert. 8.35 Bournemouth 383 M. Orkest en soli. Zurich 515 Af. Concert. Brussel 265 Af. Fragm. uit de opera „Lo pounéo do Nuremberg." De Bildt 1100 Af. Weer bericht 8.50 Berlijn 500 M Gemengd concert. Hamburg 305 Af. Otto Urack-concert. Frankfurt 470 Af. „Die Neuvermnhlten", tooncelspel. Arünster 410 Ar. Afozart- concert 9.05 Radio-Paris 1750 M. Fragm. uit opera's 9.20 Dnventry 1600 Ar. Barrow Ship-: ya^d Silver Band. (Vickors Limited Re layed from the Take Randstand. Wembley. Overn re „Don Oulxote" ("Round.1 Trom bone Solo ,,Jov Wheel" (Sutton.Selection ..Rignlottn" (Verdi.) Entr'acte „Aïy Sy rian Maid" ("Rimmer") Fantasia „A Sai lor's Life" (Cope.) Afarch „Staunch and True" (Greenwood.) The National Anthem. stelling van de tarieven hiermede reke ning gehouden moet worden. 3. Loonbijslagcn aan do Af ij. Nieuwe Waterweg: net ligt niet in de bedoeling in het algemeen wijzigingen te brongen in bestaande loonbijslagcn. 4. Tantième aan de Mij. Nieuwe Water weg: Indien aan deze Afij. winst gemaakt wordt, krijgen de werklieden een tantième op dezelfde wijze als dit aan de Botler- damsche Droogdok Araatschappij gebrui kelijk is. 5. Ziekenfonds aan de Mij Nieuwe Watorweg: Het ziekenfonds aan deze NI ij. zal gescheiden blijven van dat aan de Rotterdamsche Droogdokmaatsehappij. De desbetreffende regeling aan de Afij. Nieuws Waterweg wordt als dit aan do Rotter damsche Droogdok Maatschappij. 6. Vacantie aan do Mij. Nieuwe Water weg: Do werklieden, die krachtens de be- staande bepalingen voor vacantie in aan merking gekomen zouden zijn, krijgen do nu niet genoten vacantiodagon uitbetaald. 7. Weder te werk-stelling: Na beëin diging van do conflicten worden alle werklieden in den korstst mogelijken lijd weder to work gesteld, vnorzoover het werk dat toelaat. Des avonds heeft een bespreking plaats gehad - van het bestuur van don Aio taal bond met het bestuur van den modernen bond. De aanleg van de spoorlijn GoudaAlphen a. d. Rijn. Bozwaron van Waddinxvocn. Het Dagelijksch Bestuur der gemeente Waddinxveon bad aan don Raad voorge steld een bedrag uit do gemeentekas te gevon voor het verwoeste gebied aan het Nationaal Steuncomité. Bij do bespreking van dit voorstel werd o.a. opgemerkt, dat in deze het Rijk een taak heeft te vervul len, doch dat do Rogeering een en ander blijkbaar aan de particuliere milddadig heid wenscht over te laten, terwijl wet houder Herfst, naar aanleiding van het bericht betreffende do opheffing van de lokaalspoorlijn tusschen Alkmaar on Broek op J,angondijk, ter sprake bracht den aanlog van do spoorlijn Goud aA 1 p h o n a. d. R IJ n. Daarme de zijn millioenen gemoeid, terwijl spr. voorzag, dat eerlang ook deze spoorweg zou moeten worden opgeheven. De noodlijden de plaatsen, meent spr., zouden mot één Igavö van Rijkswege geholpen kunnen worden, als het Rijk er voor beschikbaar lelde wat nu zal moeten worden besteed ook niet heelemaal op in zuivelbereiding on veefokkerij. „Neen dat heb ik gister n gemerkt en ik vraag u van harte vergiffenis voor mijn dom optreden. Ik heb al een groot stuk van de wereld gezien en ben toch hier in den korten tijd van mijn oponthoud in dit Silo- zische dorp reeds tot het inzicht gekomen, dat ik in werkelijkheid nooit In een tamo- "1 ijk engen kring gekomen bonAla u dat een genoegdoening is, juffrouw Holl mann!" Eva stak haar de hand toe en keek haar 8meekend aan Lena vond, dat dat fijne gezichtje mei z'n doorzichtige bleekheid en don verlan genden blik Iets ontroerends liefs en eer lijks had. Met een warm lichten van haar oogen nam ze de aangeboden hand en drukte ze. „Mijn moeder, is een prachtvrouw, dai zult u nog leeren inzien, Juffrouw en haar lijfspreuk ls: Men moet do menschen ne men, zooals ze zijn, opdat men zich niet nan hen bezondigt. Wij zullen elkaar we- derkeerlg nemen, zooals wo zijn, en Ik denk' dan zullen we het wel met elkaar kunnen vinden. Nu moot Ik echter eerst mijn plicht aan mijn beschermelingen vervul len. U ziet immers, hoe ongeduldig zij m« manen". Inderdaad drongen do hoenders kake lend om haar heen, en een paar hijzonder gulzige probeerden met onhandige sprongen te snoepen uit de schaal vol korrels in Lena's hand. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3