REGENMANTELS A. WAALS, De heer A. H. y. Noort verklaart rich üoor de inlichtingen van den heer v. Dijk bevredigd. Hij is intusschen blijde er hier eens over gesproken te hebben. Het publiek krijgt dan een anderen kijk op de zaak. De voorstellen van B. en W. worden veyolgens ongewijzigd bij acclamatie aan genomen. Bij de rondvraag vestigt de heer Geer- Jing de aandacht op den slechten toestand van den Hoogeveenschen Duinweg. De Voorz. zegt toe dat de gaten zullen worden gelijk gemaakt. Vervolgens gaat de Raad over ln ge heim comité tot bespreking der waterlei ding-kwestie. Als resultaat dier besprekingen kunnen wij mededeel en, dat de groote meerderheid van den Raad niet genegen was om i te werken aan een oplossing dezer aa legenheid, die tevens verplichte aanslui ting aan het waterleidingnet zou mede Een verdere bespreking naar aanleiding van het rapport van prof. Visser achtte men dan ook overbodig. HILLEGOM. Weldadïgheidsavond» Dinsdagavond (Werd in Hotel Sistermans ten bate der élachtoffere van de Nationale ramp een Concert gegeven door het Haagsch Strijk- Ensemble „Lidadehé". De concertzaal was geheel met belangstellenden gevuld. De Burgemeester trad op als leider van den avond. Ter afwisseling werden door Mej. (Van Houweninfe fraaie liederen gezon gen, die veel applaus verwierven. Mej. J. iWentholt bood mej. Van H. een fraaie bouquet aan. De Hillegbmsche winkeliers hadden ruim negentig schitterende prijzen beschikbaar gesteld voor dit mooie^ doel. Het was een mooie avond, die zeker de ge troffenen ten goede gal komen. Rijwiel gestolen. Gisternacht ont moette de veldwachter Veen een zwerver, met een damesfiets aan de hand. De poli tieman vroeg, hoe de man aan het rijwiel iwa# gekomen, waarop geantwoord werd, dat hij het gevonden had. Daar dit wel wat zonderling voorkwam, werd de zwer ver medegenomen naar het politiebureau, waar hij bekende, het karretje gestolen te hebben bij den heer K. aan de Pastoors- Jaan. De politie deed dus een goede vangst. HOOGMADE. Herwonnen Levenskracht. Zondag'a s fftl de jaarlijksche speldjesdag gehouden Worden ten bate van Herw. Levenskracht Mogen wij nog eens in herinnering bren gen, dat voor dit schoone doel maar'een maal per jaar een gave gevraagd wordt. Laat daarom de gave mild vloeien; gij brengt daardoor verlichting aan de arme jt.b.c.-lijders. NIEUW-VENNEP. J. KooIJt Alhier is overleden, bijna 80 jaren oud, de heer J. Kooij, oud-wet houder der gemeente Haarlemmermeer. Na bijna 10 jaar raadslid te zijn geweest, Werd hij in 1915 tot wethouder gekozen. Ongeveer li jaar daarna bedankte hij voor deze functie met het oog op zijn hoogen leeftijd. RIJNSBURG. Bloemenhandel. In verband met naderenden Oranjefeesten is er goede vraag naar Oranjekleurige bloemen als Mont Brella's, Afrikanen, Pompondahlia's van 'die kleur. Voor bet overige is de handel tamelijk mat. Asters gaan voor 15 tot 85 cent per 100, Pomponnen 2840 cent, Chrysanthen 1524 cent per bos, Gladio lussen 0.501.05, Helianthusscn 0.40 1.40, Dahlia's R. v. Aalsmeer 1.80 1.45, Dresselhuis f 11.10, Juliana 0.65 0.75, Mont Bretia's 0.300.40, Gladio lus Red. Canada 1.401.50, Gewone Dahliasoorten gaan voor 6085 cent. WASSENAAR. Botsing. De vrachtrijder B. kwam gistermiddag met zijn wagen in botsing met een groote spiegelruit van de Wed. S. in de Langstraat, zoodat de ruit totaal ver brijzeld werd. BE RIJSSIêTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Bekroning. Op het Nat. Muziek- en ZangconcouTS te Woerden behaalde gis teren de Gem. Chr. Zangvereen. „Sursum Corda" in de afd. gem. koren den eersten prijs in de 4e afdeeling. Ongeval. In de Prins Hendrikstraat 6loeg gisterenmiddag door het breken eener as een tentwagen omver. De inzittenden, jvijf personen, wisten zich uit het rijtuig te verwijderen, terwijl het paard onmid dellijk werd gegrepen, zoodat dit ongeval, behoudens materieel© schade aan het veor- .teiig, bijzonder goed aflipp. Aanrijding. In de Prins-Hendrikstr. Werd gistermiddag zeker v. d. B., die op Onvoorzichtige wijze met zijn fiets den weg overstak, door een motorrijwiel aangere den, waardoor de fiets geheel werd ver nield. v. d. B. bekwam geen letsel. De stemplicht. Door den burgemees ter dezer gemeente zijn alle kiezers en kiezeressen, welke nalatig zijn geweest bij de laatste Kamerverkiezingen hun stem plicht te vervullen, tegen 18 September e.k Opgeroepen om zich voor het Kantonge recht te verantwoorden. 9 NIEUWVEEN. Voor de Stormslachtoffers. De collec te voor de slachtoffers van den stormramp beeft opgebracht f485. NIEUWKOOP. Personalia. Mej. A. Havekes. opgo- ïeid bij de Eerw. Zusiers van het St. Jo- •oph-Gesticht te Alphen a/d. Rijn, behaal- ide 20 dezer het diploma ala Costumière tan den R. K. Modevakhond. ZEVENHOVEN. Posterijen. Op Maandag, 81 Augua- ftis, Koninginnedag, zal het postkantoor Janaf 11 uur voorm. alleen voor den post dienst den geheelen dag gesloten zijn. Dus keen avondbestelling. UIT DE LANDBOUWWERELD. Hollandsch Vee In Argentinië. Invoer van Hollandsch vee in Argenti nië heeft daar ln korten tijd een groote verbetering gebracht in de melkproductie. Nog pas 10 jaar geleden zoo schrijft een landbouwblad- aldaar waren de Argen- tijnsche boeren tevreden met een opbi#ig6t van 5 Liter melk per dag en per koe. Dat la nu anders, 't Is er nu ver af, dat men een koe met zulk een opbrengst als een beste melkkoe beschouwt. Het blad vertelt van een koe „Solo de Kol Pontiac", die in 865 dagen 12183 Kg. of gemiddeld 33 Kg. melk per dag leverde; van een andere 11000 L. in 279 dagen, van nog twee met elk ruim 9000 Kg., van één met 8000 Kg., van een elftal ieder tusschen 7 k 8000 Kg. per jaar. Ook van de stijging van hel vetgehalte worden voorbeelden gegeven. Do Argen- tijnsche melkweiderij heeft door den voer van Hollandsch vee een algeheple om wenteling ondergaan. Ons vee aardt daar best, naar het schijnt, en zet zijn „wonder baarlijke melkproductiviteit,, tot ver in zijn Argentijnsche nageslacht voort, 't Is pret tig, dit te lezen. Laat het een spoorslag zijn voor alle Hollandsche veehouders om door doelmatig fokken van het eigen vee slag niet minder te profiteeren dan de boe ren daar ginder in Argentinië. Want doel bewust fokken geschiedt nog lang niet overal. Melkvervalschlng. 't Is niet fe ontkennen, dat de keurings diensten veel nuttig werk verrichten, ten bate ook van de volksgezondheid. Knoeie rijen met melk komen ook geregeld nog aan 't licht: vervalsching der melk met een belangrijk procent water, zelfs 50 procent of meer, werden ontdekt. Wel beschamend voor de veehouders-melkleveranciers! Ook aan Coöp. Zuivelfabrieken wordt wel zulke minderwaardige melk geleverd, en het komt voor, dat besturen van zulke fabrie ken de hulp der keuringsdiensten, noodig hebben, om de door de leden aangevoerde melk op kwaliteit te laten controleeren. Terecht wordt dit door dg redactie van het Orgaa# van den F. N. Z. (Zuivelbond) afgekeurd. Die besturen kunnen toch, met de statuten ei^de reglementen in de hand, voldoende gezag uitoefenen om baas in eigen huis te blijven! Het inroepen van zoodanige hulp getuigt van een slappe houding, welke niet te verdedigen is; van een onvoldoende begrip van de taak welke het beheer eener coöperatieve vereeniging oplegt. Zelf aanpakken is de boodschap! Het bestuur is gekozen om de gestelde voorschriften te handhaven en uit te voe ren, en geen bestuur kan een vprwijt tref fen, wanneer het in deze zijn plicht doet. Gebrek aan vakkennis bij de Pluimveehouderij. Wij lazen onlangs van een ware slach ting, aangericht in Limburg onder de hoen ders; door de hoenderpest. Deze ziekte wordt veroorzaakt door een zoogenaamde onzichtbare smetstof, evenals mond- en klauwzeer. Door inenting van kippen met een druppeltje bloed van pas gestorven kippen, kï^g Dr. B. te Hennepe, bacte rioloog aan de Rijksseruminrichting te Rotterdam, zekerheid, dat men werkelijk met hoenderpest te doen had. De riekte kwam uit België. Jaarlijks worden via België uit Italië duizenden hoenders hier ingevoerd, die de smetstof meebrengen van allerlei ziekten, als: cholera, diphtherie, hoenderpest. e.a. Onze hoenderstapel staat daardoor geregeld aan gevaar bloot. Door entstof en serum worden cholera en diph therie vrijwel onder de knie gehouden: tegen hoenderpest bezitten wij evenwel zulke middelen niet. Toch zijn ze wel te maken, meent Dr. te Hennepe, en hij is voor de pest niet meer bevreesd dan voor de andere ziekten. Het eenige groote ge heim bij de bestrijding is, volgens hem: vakkennis. Deze ontbreekt bij zeer vele pluimveehouders. Het komt er op aan, op te passen bij den aankoop van nieuwe die ren. België neemt thans maatregelen tegen den invoer uit Italië. Zeer gewenscht Is het, dat onze Regeering in deze met de Belgische overleg pleegt, en dat voorts in Italië een onderzoek wordt ingesteld. Het geldt hier een groot economisch landsbe- Entlng legen diphtherie en pokken bij pluimvee. Welke hoenderfokker kent Gebr. Welle- man te Buurmalsen (Geld.) niet? 't Zijn boenderfokkers van gezag door hetgeen zij als zoodanig hebben gepresteerd. Hun foktoomen stonden bij de Legwedstrijden te Beekbergen geregeld mede boven aan. Eén van hen, de heer Jac. Welleman, was jarenlang hoofd-assistent van den Rijks pluimveeteelt-consulent, en heeft in die kwaliteit heel wat ervaring opgedaan. Deze fokkers vertellen nu, dat zij jaren lang groote schade leden, ja kapitalen heb ben verloren door diphtherie en pokken. Totdat zij in 1922 kennis maakten met Dr. H. 't Hoen te Utrecht, die hun aanried een proef te nemen met de entstof, door hem en Prof. De Blieck tegen genoemde ziekten bereid. Zij verheugen zich zeer daartoe, niet zonder schroom, te zijn overgegaan Bij enkele dieren trad heftige reactie op, doch geen enkel dier ging verloren: do erg ste waren binnen een paar weken weer aan den loer. Sedert wordt èen entstof ver strekt, welke slechts een geringe reactie geeft, de dieren hebben nu weinig of niets te lijden, en worden voor geruimen tijd on vatbaar voor besmetting. Vroeger hadden Gebr. W. eiken winter massa's zieke die ren, na de enting in 1922 is geen enkel ge val van diphtherie en pokken bij hen voor gekomen. Ook andere pluimveehouders hadden dezelfde schitterende resultaten. De beste tijd voor deze enting zijn de maan den Augustus en September. De kosten der enting bedragen slechts ongeveer 10 cent per kip; deze kunnen dus geen bezwaar zijn, daar ze in geen vergelijking komen met de verliezen en de misère, welke door de enting worden voorkomen. Aanbeveling verdient het, dat een groot aantal kleine kippenhouders gezamenlijk hun dieren la ten enten, waardoor de kosten voor den en- INGEZONDEN MEDEDEEL ING. orme sorleering. Zeer voordeelige prijzc 2959 Haarl.str. If4, keling gering worden. In 1928 en 1924 wer den bij Gehr. W. op één dag ruim 900 stuks geënt; het werkje gaat dus vlug van de hand. Kalkmergel. Zoo vaak hoorden we vertellen, dat men van de aanwending van mergel geen effect had gozieg. Dat kan ook zeer goed het geval zijn. Wie zijn land wil bemergelen, heeft op verschillende dingen te letten. Kalk en kalkmergel moeten, om er resul taten van te zien, zoo fijn mogelijk ver deeld op het land komen. Met kalk is dit dikwijls moeilijk: het product is vaak te nat en wordt klonterig. Mergel kan heel fijn gemalen worden: bewaart men het on der dak, dan kan het bij alle weer wordpn uitgezaaid. Let dus allereerst op goede fijnheid! Er mogen geen stukjes als kleine erwten in voorkomen. Koop mergel mot een voldoend kalkgehalte, liefst niet onder de 80 procent! Koop zachte mergel en niet een fijn gemalen harde kalksteen! 't Is dus zaak van een betrouwbaar adres te koopen niet alleen, maar ook een monster te laten onderzoeken bij het Proefstation te Maas tricht. Ontvangt ge mergel, welke bijvoor beeld maar voor de helft (50 pet.) uit fijn meel bestaat eff overigens uit stukjes, dan kunt ge ook niet meer dan 50 pet. van het effect ve rwachten, dat goede fijne mergel zou geven. Zorg voorts voor een goede men ging met den grond; hiervan hangt zeer veel af; deze kan niet innig genoeg zijn. De heer Hudig. een der directeuren van het Groninger Proefstation, beveelt de vol de methode aan: het stoppelland licht schillen, bijv. 10 c.M., dan het land vlak eggen. Is het bewerkte grondlaagje stof- droog, dan de mergel uitzaaien en goed door den grond eggen. Wordt daarna de droge bovenlaag, 't zij door ploegen of door cultivatoren, door de vochtige onderlaag gemengd, dan mag men het resultaat van zijn arbeid met gerustheid afwachten. Het is waar: deze methode is bewerkelijk De héér Hudig verzekert echter, dat liet effect verrassend is. Wij meenen, dat bij inacht neming van bovenstaande wenken, het on gunstige oordeel, dat velen hebben over bemergeling, zich zeer zeker zal wijzigen. VRAGENBUS Vraag: Kan de rechter, ook na afleg ging der beëedigde verklaring, dat geone goederen tot de nalatenschap beboorende zijn achtergehouden, bevelen, dat uit de boeken van de bankinstelling waarin de gelden of effecten zijn in bewaring ge weest, het bewijs van de ju'stheid der ver klaring worden bewezen. Is art. 1074 B. W. van toepassing? Antwoord: Het afleggen der door u bedoelde verklaring wil niet zeggen, dat daarmede nu ook tegenover een ieder on herroepelijk vaststaat dat geen goederen tot de nalatenschap behoorende zijn ach tergehouden. Immers de verklaring kan onjuist zijn afgelegd. Dit behoeft dan nog niet te zijn opzettelijk onjuist. Ingeval van strijd over de nalatenschap voor den rech ter zal dan in een eventueel© bewijsvoering de hankstaat geproduceerd kunuen wor den. Een zelfstandig bevel tot productie van de boeken der bankinstelling zal van den rechter niet uitgaan. Art. 1074 B. W. heeft op iets anders betrekking dan waar over het hier gaat. Vraag: Dit voorjaar heb ik mij ver huurd als boerenarbeider vanaf 20 April 1925 tot 1 Mei 1926. Nu kon ik door om standigheden op 20 April 1.1. niet in den voormiddag komen en ging alzoo 's namid dags van denzelfden dag naar mijn baas. Doze weigerde echter mij in zijn dienst te nemen, om redlen ik te laat kwam Heeft deze daar het recht toe? Zoo niet kan ik dan schadevergoeding eischen? Antwoord: Indien u gegronde rede nen had om 's-namiddags bij uw baas te komen in plaats van 's-morgens, dan was de weigering van de baas om u in dienst te nemen onrechtmatig en kun u schade vergoeding eischen. Vraag: Als ik in betrekking hen. dag dienst, en al 2 weken thuis ben met fijt in de vinger, heb ik dan recht op mijn loon en kostgeld? Antwoord: Indien uwe ziekte van dien aard is dat u onmogelijk do werk zaamheden kunt verrichten waarvoor u zich verhuurd hebt, en, indien de dienst betrekking niet is opgezegd vóór of tijdens uw ziekte, dan behoudt u zeer zeker aan spraak op uw loon. En wel gedurende be trekkelijk korten tijd" gelijk de wet het uitdrukt. Hoelang zoo'n „betrekke!;jk kor ten tijd" is zal de rechter in elk voorko mend geval hebben te beoordeclen; twee weken valt wel onder „een betrekke'i'k korten tijd". Ook komt u een billijke ver goeding voor de kost toe, als zijnde een deel van het loon. Vraag: Wat is de weg van Nootdorp naar Tilburg per spoor? Antwoord: NootdorpRotterdam (Hofpl. D. P.) Dordrecht, Lage Zwaluwe, Breda, Tilburg. Kosten 8e klasse enkele reis 2.75. Vraag: Wat is de kortste weg per openhaar vervoermiddel van Nootdorp naar Achthuizen bij Flakkee? Antwoord: Per spoor tot Rotterdam. Vandaar per tram (vanaf FeyenoordRo- sestraat) naar HellevoetsluisMiddelhar- nis. De tram van Middelharnls naar Oolt- gensplaat gaat achter Achthuizen om, maar op korten afstand er vandaan. In de officieele Tramgids (15 ets.) zijn de diensturen vermeld (tabel 14 L). Vraag: Hoeveel bedragen de kosten per trein van Breda naar Grave en van Grave naar Leiden. Antwoord: Grave is niet per spoor bereikbaar. U moet of in Ravenstein of in Wychen uitstappen en dan wandelen, of doorrijden naar Nijmegen en dan met een autobus naar Grave. De diensturen van deze autobus zijn ons niet bekend. Vraag: Wat is een melkzaak waard, waarin 40 per week wordt verdiend; het. is een huurhuis. Antwoord: Daarop is moeilijk in het algemeen te antwooren. Bespreek u dit met hen, die op de hoogte zijn van de om standigheden. SPORT TAALBEDERF EN VERGODING. De medewerker W. F. van „De Tijd" schrijft: Keihard over de lat. Er zullen vele doodgewone Nederlanders zijn, die de be- teekenis, de samenvoeging van bovenstaan de woorden niet zullen begrijpen. Het Is me dan ook een taaltje wel. Zij heteekenen niets anders dan een merkwaardige voet- Lal-uildrukking. Als iemand tijdens het voetbalspel don bal bijna binnen het dool werkt, zoodat de bal rakelings langs, of beter: over de bovenlat van het doel gaat, dan noemt men dat dierbaar „over de Jat". En als de trap met lievige kracht is toege bracht, dan noemt men dat nog dierbaar der „keihard over de lat". Deze uitdrukkingen, die uitermate „kei hard over de lat" van de taal gaan, komen niet alleen voor bij voetbalspelverslagen, maar bij allo reportage over sporten, voor al ookbij de wielrijderij met of zonder gang making. In verstaanbare woorden: al dat soort uitdrukkingen gaat over de schreef van het toelaatbare op het gebied van de taal. In het gewone luidruchtige en opdringen de proza der verslagen in de sportrubrie- ken der bladen maken deze en dergelijke uitdrukkingen nog niet zulk een slecht figuur. Zij drukken het min of meer or dinaire en laag-bij-den-grondsche der hui dige sportbeoefening niet onverdienstelijk en zeer amusant uit. Maar zij zijn zeker en gewis een gewaar voor do taal. Er worden monsters van werkwoorden, bijvoeglijke naamwoorden en zelfstandige naamwoor den in de hoofden der verslaggevers gebo ren. „Blauw-Wit", had ik het voorrecht onlangs te lezen, „stond alsmaar onophou delijk te mieren met doelpunten". De nog steeds jongeren geheelen Tachtigers (45 jaar her traden ze op!) hebben in hun beste tijden nooit mooiere woorden en woord-combinaties bedacht. De voetbal en rijwielverslaggeversmaniakken werken alleen maar niet althans nog zelden met gedachfenstreepjes en -puntjes; zij werken tot dusver alleen zonder gedachten eri met „doelpunten". Het is werkelijk dol, als men de verslagen nagaat. Een geruisch- volle, luidruchtige, branieachtige braltaal is langzamerhand ontstaan. Aldoor nieu we „staande uitdrukkingen" zijn in zwang gekomen. Een nieuwe sporlstijl op klom pen. Deze verwording van de taal is e.ven gevaarlijk als de verwording der taSl in de economische geschriften vooral van sociaal democratische zijde van dezen tijd, die meer op Hollandscli-Duitsch dan op zui ver Hollandsch gelijken. Het ergste maakt het een in Amsterdam verschijnend blad in zijn Maandagmorgen-editie, dat er een sporttaal op nahoudt, die horribel is en die in malheid voor niets onder doet, die een misgeboorte van de ergste soort op het ge bied van de taal is. H- f blad bespot zich zelf door plaatjes ter illustratie te geven naar den trant van vroeger: hij is geheel oor, "Waar men dan een mannetje zag, dat de gelijkenis van een kachel bezat. Nu leest men: hij kriigt zijn eersten lap en ziet dan een wielrijder met een lap in zijn broek, of: hij keek hem in zijn rug, waarbij men dan een sprinter of stayer ziet met een deurtje in zijn rug. waardoor men een ra derwerk gewaar wordt. Een paar voorbeelden van het taal- en heeldbedert: A j«x trapt af tegen de zon in. doch Blauw-Wit neemt dadelijk den bal over en zit op Ajax' helft, waar A een gevaarlijk schot lost, dat B met moeite stopt. Dan krijgt C den bah dien hij mooi naar E plaatst, welke evenwel naast trapt." Een ander voorbeeld: „Er Is ge vaar voor het vijandelijk doeT, waar A mooi met zijn hoofd redt". Nog een: „A zet mooi voor. B. die den bal opvangt plaatst naar C, die het leder in eens Juist naast kogelt." En ten slotte: „Het roodwit te achtertrio geeft geenszins krimp." Dit taaltje heerscht, zooals wij reeds zel den. in alle sportrubrieken. Bij de wielrijderij ook bar. Daar heeft men dezer dagen, nu de zoogenaamde we- Saldkajnpioensohappen „verreden" wors en, de potsierlijkste staaltjes van kunne* lezen. Ook bij de rfporterU van hoogsten adel,' de bokserij. Het genot viel mij ten deel on* langs te mogen lezen: „Het begin van den strijd. De vijandelijke boksers geven elkan* der symbolisch hun gezwollen hand. ZIJ kruisen om het zoo maar eens te zeggen^ hun vuisten, ridderlijk, als strijder zijn. Het eerste gevolg van deze verbroedering is een slag van den eenen bokser tegen dd Lorst van den anderen. Het dreunt hol. ala een slag tegen een ijzeren schild. Het was het ijzeren hart in des strijder^ lichaam. Daarop volgt een domp geluid. Aan den toon hoort men, dat de hersenen van een dor boksers zijn getroffen. Met opstaande haren en gebogen koppen, de roodbruine vuisten voor zich uit strekkend, vallen zij malkander aan. Een neus bloedt, rood en glanzend vloeit het bijzondere bok* sersap langs mond en kin op de borst. Dan davert een lichaam tegen do vlakte Een man met het doodenuurwerk in de hand begin te tellen. Uiterste spanning overal. Doodstil la het. Do adem stokt ia ieders keel bij het geweldig moment en zoo voorts." Schoonheid, niet waar? Natuurlijk moeten bij de beschrijving dep helaas dikwijls zoo trieste sportpres-* taties frissche, kernachtige en ook nieuwe uitdrukkingen gebezigd worden. Maar het taaltje, dat zich ontwikkeld heeft op dit gebied, is echter dusdanig slecht en kakophonisch, dat het wel de moeite waard is, er weer eens de aandacht op te vestigen. De rubriek sportverslaggevorij is dikwijls toevertrouwd aan zeer jeugdige lieden, die verontschuldigend van zich zelf kunnen zeggen: „Nu ja, als je pas zestien jaar bent en alleen de lagere school hebt ge noten Toch raad ik iedereen aan, de sportvor- elagon in' de dagbladen te lezen, als je uit bundig pleizier wil Lebben, Er bestaat geen humoristisch blad, om welks inhoud jo zoo gezond lacht, als om de sportverslagen van onze kranten. Er zijn soms vindingen in, die je blauw doen worden van de leut. Het zijn die reportage-vindingen, die het hardst en het malst „keihard over de lat" gaan. Belachelijk is de taal, triest Is de vergo ding. Ik kan mij de woede van Charivarius voorstellen, die, toen een of andere biljard- held door half een stad van het station was afgehaald, omdat hij een kampioon- sohapje had gewonnen, dichtte en sprak van een biljardvlerk of van een sportvlerk, gehuldigd door de natie, die haar kunste naars laat verhongeren. Leest thans in de groote bladen dn versla-* gen over de wielerwedstrijden in het sta* dion. Titanenstrijd heet dat. Do titanen ko men aan de start. Even daarna: Hot is gebeurd, het noodlot heeft zich voltrokken. Een koning is gesneuveld. Moeskops is onttroond. Gelaten gaat do geslagen horos. „De tranen liepen mij over do wangen, toen onze kampioen word geslagen, maar mijn vreugdetranen hebben mijn tranen van ontzetting weggevaagd, toen onze glorie rijke Jaap Meyer overwon". Aldus onge veer ln „De Telegraaf". Jaap Meyer, de nieuwe koning. „Hoe klinkt joffer. En toen Jaap won: De span ning, de naam Mever opeens anders", fluisterde een sportieve scanning van maanden en maanden.... Plechtige, hei lige stilte heerscht in het enorme Stadion., allen zijn opgerezen.... doodstil is hot., ja.... hij haalt het.... hij.... Jaap.... Japie.Driewerf heil den nieuwen ko ning.O, dierbare Erasmus, kom tot ons en geef ons epn nieuwen lof der dwaas heid! En dan wordt hef spurtende god je van zijn wielen geschroefd en dan komen de directeuren van renbanen van alle we reldronden en engageeren het jongmonsch van twintig en dan komen do sportmeisjes en allerlei hysterische damekens en ver-* eeren haar held als do halve malle vrou wenwereld vereert bot jochie, dat zich noemt de prins van Wales. Maar ook de tegenkant. Ik lees: „Bleek met tranen in zijn oogen, die hem droef over zijn wangen rollen, zit Blokcmolon op, een kist in zijn kabine. Hij, de gevallene. Geen mensch bekommert zich moor om hem. Ook om Moeskops dra niet. Geen vrouwenhand strooit hpm bloemen. Alleen de overwinnende belden genieten de hul diging der vrouwen". En zoo voorts, en zoo voorts! Voor de overwinnende belden dreigt het grootste gevaar. Zij zijn meer tc bekla gen dan de geslagenen. Men zou geneigd zijn, den nieuwen Jaap toe te roepen: pas op, joch, er zijn meer Japen geweest, voor wie het einde van hun kort leven geen Eden is geweest! Be sport is. zooals deze heden ten da go zich uit. de absolute overwinning van het platste materialisme. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. R. K V. S „Leiden". Het Bestuur der B K. S. V. „Leiden" verzoekt ons mede te dep'on, dat, daar liet terrein wrder beschikbaar is. de leden weer kunnen oefenen De gelegenheid hier voor is evenals andere jaren op WoeniM dagavond en Zaterdagmiddag. Het Be stuur rekent er op dat allen hieraan gevo'g zullen geven met het oog op de a.s. com petitie. R.-K. Corinthians. De heer F. J. v. Veen Jr., voorzitter van. V. I. G. verzoekt aan „Do Tijd'' opname van het volgende: Onder bovengenoemd opschrift ver-* scheen Maandagavond in dit blad een be richt dat te Haarlem ;s opgericht de ver eeniging „R K Oorinhians". waarbij ook aangesloten V. I. C. (Amsterdam). Dit he-* richt noodzaakt mij tot een kort com men-* taar. De Sec. van N V. A., een der initia tiefnemers, deed ondergeleekende het veN zoek, te willen bewerkstellen, dat V. I. C. zich bij deze vereeniging zou aansluiten, waarop het antwoord luidde, dat V. I. C. ln principe hiertoe wel bereid zou zijn, go-* zien het doel der vereeniging (tegen, hef

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7