Je Leidsche Courant" Tweede Blad Donderdag 27 Augustus 1925 UIT DE PERS SUBSIDIES VOLGENS DE LA ND ARBEIDERS WET. Wij lezen in Het Handelsblad: De landarbeiders wet, hoewel nog maar enkele jaren oud, is nochtans in den korten tijd van haar bestaan in hooge male popu lair geworden bij onze minder draagkrach tige plattelanders: duizenden hebben reeds geprofileerd van de gelegenheid, die zij schept om veldarbeiders op gunstige voor waarden in 't bezit te doen komon van een buis met tuin. Op gunstige voorwaarden: een bedrag, niet hooger dan dat, hotwelk vroeger als huur betaald werd voor de woning eener bouwvereeniging, moet nu opgebracht worden in den vorm van rente en annuïteit. Geen grootere geldelijke of fers dus, maar wel veel meer genot bij een woning, gebouwd met subsidie volgens de landarbeiderswet behoort in 't algemeen een tuin ter groote van 20 30 are en bo vendien zijn, als hij aan zijn verplichtin gen voldoet, na dertig jareD de woning met den bijbehoorenden grond het eigendom van den arbeider geworden. 't Gevolg zal meer en meer worden dat er overal op het platteland een kern komt van arbeiders, die tot de degelijksten van hun stand behooren, omdat ze mans genoeg zijn eigen bezit te verwerven. Zoo'n kern van menschen, die als 't ware vastgegroeid zijn aan hun woonplaats, zijn een zegen voor hun omgeving en daardoor voor de geheele maatschappij, wijl ze steeds op nieuw demonstreeren wat door stagen ijver en stugge volharding kan worden bere:kt. Maar, als op ieder onderdeel van het maatschappelijke terrein, is ook hier ver standige beperking aan te beve'en. Geluk kig begint men dat aan 't departement van financiën, dat de aangevraagde subsidies toestaat, hoe langer hoe beter in te z:en: werd er tot voor korten tijd op Iedere aan vrage beslist op grond van de niet steeds van voldoende objectiviteit getuigende- ad viezen der gemeenfehesluren, thans wordt ieder verzoek om subsidie aan den contro leur der grondbelasting om advies gezon den en alleen wanneer hij, na een ter plaatse gedaan onderzoek, conform gaat met het gemeentebestuur, wordt er een gunstige beschikking genomen. Kwam het vroeger meermalen voor, dat het voor de landarbeiders bestemde land to duur werd betaald of dat er subsidie fwerd gegeven aan iemand, die op geen parten na voldeed aan de eischen der wet, thans is daaraan, als gevolg van 't inscha kelen der grondbelastingambtenaren paal en perk gesteld, maar dit neemt niet weg, dat als gevolg van bestaande leemten in de wet, aanspraak op subsidie kan worden gemaakt door velen, die in-redelijkheid niet voldoende gegoed geacht kunnen wor den De wet n.l bepaalt wel, da* de aan vrager 'n zeker gedeelte (thans nog 1/10) moet bezitten van het totale bedrag dat er te zijnen behoeve noodig zal zijn, maar Over den vorm van dat bezi.t wordt niet ge rept. Met het gevolg dat dikwijls een geit, een (oom kippen, een paar varkens en wat huisraad worden getaxeerd en ntet zel den abnormaal hoog! om tot het wette lijk minimum te komen, 't Is echter dui delijk dat dergelijke dingen niet verkocht worden, wanneer het vereischte bedrag moot worden gestort, zoodat er dan tóch geld geleend moet worden.. Dat is echter in sfr:jd met de bedoeling van den wetge ver, die daarom, nu er toch wijzigingen aanhangig rijn, verstandig zou doen met te bepalen, dat het door den aanvrager te slorten bedrag, buiten zijn doode en leven de have, in den vorm van contant geld aanwezig moet zijn. Nu we toch over leemten schrijven en nu het. wijl er wetswijzigingen aanhangig zijn. tóch in een moeite door kan, zouden we ook op een nog meer belangrijk punt de aandacht willen vestigen, on een punt FEUILLETON. DE FAMILIE HOLLMANN Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. —O (Nadruk verboden.) B) Het klonk hartelijk, zoo echt moederlijk goedig en het deed Eva warm aan. Ze was tot heden verwend, vertroeteld, veraf good geworden, maar echte moederlijke deelneming terwille van haar zelf die had ze nog niet leeren kennen, noch hij haar tante, noch hij haar moeder. Moeder was een mooie elegante vrouw geweest met be duidende artistieken aanleg, maar de ge wichtigste levensvragen voor haar hadden haar salon en haar positie ln de uitgaande Wereld betroffen en als Eva een onbedui dend kind gebleven was, dan zou ze mis- jschien minder beschenen zijn door de zon der moederlijke gunst. Tante, de zuster Van moeder, was minder beteeken end maar daarvoor heel rijk. Zij verving door ui ter- lijken glans, wat haar aan innerlijken ont brak. Zij was zachter en goedmoediger, ïnaar ook weekelijker dan Eva's moeder. Voor de ruwheden des levens had ze een Vreeselljken angst, en alleen om er niet door in haar aangenaam bestaan te wor den gestoord, zou ze aan alle luimen van Eva hebben toegegeven. Maar dat was (och geen echte liefde 1 oor het eerst in haar leven kreeg Eva deze gedachte. Zij peinsde er ook nog niet óver, ze vóelde ze slechts Instinctief, toen filevrouw. Hollmann, „die robuste vrouw" dat hier en daar tot ontwrichting van de toestanden te platten lande aanleiding zou kunnen geven, wanneer het niet tijdig on der oogen wordt gezien. We doelen op de neigingen, die we bij de besturen van meer dan een landarbeidersvereeniging gezien hebben, om beslag te leggen op zoo veel gronden als maar «enigszins mogelijk is en die uit te geven aan desnoods in omlig gende gemeenten wonende landarbeiders. Worden die neigingen door den wetgever niet tegengegaan, dan ontstaat het gevaar op enkele plaatsen bestaat het nu ze!fs al dat er naar bepaalde plaatsen meer landarbeiders getrokken worden dan er voor de bewerking van de gronden der in de omgev:ng ligegnde landbouwbedrijven noodig zijn, waarvan *t gevolg moet wor den, dat een deel d:er arbeiders een ander beroep moet gaan kiezen, en dat er in zoo'n plaats periodiek te veel werkloosheid gaat heerschen, met al de nadeelige gevol gen daarvan. We zouden het daarom, zoo wel in 't belang van de arbeiders als van 't platteland achten, ind:en er bepaald werd, dat de kroon zich het recht voorbehoifdt om voor elke gemeente of voor elk dorp van iedere gemeente een maximum to bepalen, waarboven het aan'a! subsidies, toe te kennen voor arbeiderswoningen met land, niet zal mogen stijgen. KERKNIEUWS Zuid-Afrikanen op de Heilige Land-stichting. Op Zondag 23 Augustus werd de Heilige Land-Stichting bezocht door vijf en zestig personen uit verschillende steden van Kaap-kolonie, Transvaal en Oranje-Vrij staat uit Zuid-Afrika o.a. uit Kaapstad, Pieter-Maritsburg enz. Zij waren reeds verschillende maanden op reis en hadden ook Rome „en Lourdes bezocht. Hun leider was Rev. Father Peron. De eerste vraag van deze reizigers was naar den tempel van Salomon. Men had vernomen, dat deze hier was opgebouwd. Ook verwonderden zij zich, dat hier de be woners der Stichting niet in Oosterscho kleederdracht rondliepen. Ook daar had den zij over hooren spreken. Al was de Tempel van Salomon nog niet gereed, en liepen de menschen niet rond in Ooster- sche cosluum, zij kregen toch heel wat voornaams te zien, meer dan zij verwacht hadden, en waren zeer dankbaar en bui tengewoon geestdriftig over dit werk. On der hen was een oude dame eene wereld- reizigster, vier en tachtig jaar, zij maakte nog heel den rondgang dapper mede. Ook vertelde zij onder weg, dat zij in een Cara van-Sérail, als zij op de Heilige-Land- Stichting zag, in Palestina had geslapen en dat zij in Zuid-Afrika ook wijnpersen had aangetroffen als hier te zien waren. Eon jonge dame onder hen sprak goed Neder- landsch, zij had het op de universiteit ge leerd. Eene andere dame kwam vertellen, hoe zij op 't idee waren gekomen de Hei lige Land-Stichting te bezoeken: zij had n.l. uit Nederland van een vriendin een inte ressanten brief gehad over de H. L. St. en zij had dezen in het blad „The Southern Cross" gepubliceerd. De pater, die in het Engelsch verklaring gaf, vond reeds aan stonds eene aanknooping met hen, doordat hij en zij Pater Noordman S.J. kenden, die op het College in Graharastown het Nederlandsch doceert. Hoog bezoek m? de Heilige-Land-Stichting. Z. D. H. Mgr. Joseph Maria Gulot, bis schop van Augustopolis, apostolisch-vi- caris van Columbia in Zuid-Amerika, ver toeft eenige dagen in het kloostc ..De Morgenster" op de Heilige-Land-Stichting. De Bisschop is, gelijk de paters van dat klooster, van de congregatie van Maria's Gezelschap. Zondag heeft do Bisschop ln de Cenakel-kerk plechtig gecelebreerd en daarna de monumenten dor S'ichdng bezocht. Z.D.H. kon niet genoog woorden vinden, om zijne ingenomenheid met zulk verhoven werk uit te drukken Bij zijn terugkeer van den rondgang schreef Z.D.H. in het gedenkboek het vol gende: „Ik koester de vurigste verlan gens voor de ontwikkeling en de vol tooiing van dit allerheerlijkst werk". Toen hij de teekening der toekomstige Internatio nale Basiliek beschouwde werd Z.D.H. in- met zoo'n goedige glimlach voor haar stond en haar de hand toestak. Eva greep ze met haastigen druk en aan een Impul sieve opwelling toegevend, zeide ze half in verlegenheid: „Ik heb ook de peen gegeten.... heeft n hot gezien?" „Gezien en me verheugd." „En ze hebben me niet eens slecht ge smaakt.... ik ken zooveel nog niet." „Dat geeft niets, de mensch leert, zoo lang hij leeft Hoe vriendelijk zei ze dat. ze had haar dus heusch haar onfatsoenlijk optreden niet kwalijk genomen. Want dat ze onfatsoenlijk geweest was, bracht de goedheid van mevrouw Holl mann haar nu helder aan het verstand. „Ik wil naar een schoenmaker gaan, om me schoenen te koopen. Kunt u er me een aanbevelen?" Mevrouw Hollmann vond dat heel ver standig. „Ik raad u aan een paar prac- tische lage schoenen te nemen en dan geen kousen. Loop hier maar gerust zoo, dat is zeer gezond." Dan noemde ze haar den naam van den schoehmaker en beschreef haar den weg, terwijl ze naar de- trap liepen. Walter Hollmann had een krant gepakt en las ijverig. Eva moest denken, dat dat wel met op zet gebeurde. Toen ze voorbij do tafel liep, groette hij, zich half oprichtend. Het mds- je schonk koffie in zonder op haar te let ten en Eva vond het niet noodig een dienst meisje eerst te groeten. De tafel zag er verlokkelijk gemoedelijk uit. Zelfs een geurige ruiker rozen stond er op en het waa aangenaam koel hier in dachtig hoe de groote Paus Leo XIII alle volkeren aan het H. Hart had toegewijd, en Z.D.H. genoot bij de gedachte, dat hier in Nederland het vredes-idee onder vol keren ook eens juist zou uitgedrukt wor den op monumentale wijze. Z. D. H. aan vaardde met de meeste welwillendheid en sympathie het beschermheerschap over de Basiliek-Stichting. De Basiliek-Stichting telt nu onder een twintigtal volkeren reeds voorname beschermheeren. Het zilveren feest der Carmelitessen te Tilburg. „De Tijd" van gisteren schrijft: Heden is het 25 jaar geleden, dat de eerwaarde Zusters Carmelitessen van het Goddelijk Harf zich te Tilburg vestigden. Een deel der Zusters wijdt zich aan de op voeding van verlaten kinderen. Niet altijd waren de Zusters gevestigd in het ruime en naar de strengste elschen der hygiëne ingerichte gesticht, waar zij thans een 150 kinderen opvoeden: het begin in Tilburg was uiterst armoedig. En pas toen de nood het hoogst gestegen was en de Zusters in derdaad armoede hadden geleden, kwam er hulp. Dr. Em. de SteenhuysenPiters her innerde in zijn feestrede aan dit kommer vol begin, doch de Zusters heb&en moedig stand gehouden en heden gedenkt heel Til burg met dankbaarheid wat de Carmelites sen voor de stad hebben gedaan. Een uit gebreid damescomité zorgde voor de inza meling van die teekenen van dankbaarheid en zoo kon heden aan de eerwaarde Zus ters als feestgave van Tilburg worden aan geboden: de uitbreiding van de groote zaal van het gesticht. In het nieuwgebouwde gedeelte stonden hedenmorgen bij de aan bieding de kinderen opgesteld, die van daar uit de Zusters en bestuurders van het ge sticht een feestlied toezongen. Wat een ver schil mot vijf en twintig jaar geleden. Toen kwamen de zusters in een onaan zienlijk huisje op het St. Annapleln, do cïergé zag deze nog niet goedgekeurde orde. met leeden oogen ^ich vestigen. Zij toch had den zich ten doel gesteld in de sloppen en achterbuurten van de gTOote steden die ge zinnen te gaan opzoeken, waar de geestelij ken niet meer komen kunnen; maar ln Til burg waren er geen achterbuurten en slop pen, dus zouden ze het'niet onaangenaam gevonden hebhen, als de Zusters maar weer waren vertrokken. Totdat do zusters zich konden gaan wijden aan de opvoeding van de armsten der armen, aan de veriaën kinderen. Al spoedig bleek dat deze orde beschikte over krachten die zeer bijzonder geschikt waren voor dat werk. In 1915 werd het Gesticht dan ook erkend als slich ting voor do opvoeding van regeerlngskln- deren. Met buitengewoon succes hebben zij de opvoeding van die kinderen ter hand genomen. Do Voorzitter van den Voogdij raad, mr. Jan van de Mortel, kwam het heden op baar feest getuigen: In bet ge sticht der Carmelitessen zijn resultaten be reikt dlo ln geen enkel ander gesticht wer den geëvenaard. Het mag den Zusters'dan wel tot voldoening strekken, dat heden op haar zilveren vestigingsfeest de geestelijk heid van Tilburg, zoo talrilk vertegenwoor digd was. Dr. I.eblanc, de pastoor van 't Goirke, sprak uit naam van Deken San ders, die wegens een lichte ongesteldheid verhinderd was. woorden van waardeering voor hetgeen de Zusters in die 25 Jaar had den gedaan. Het gemeentebestuur was vertegenwoor digd door wethouder van Rijen en den ge meente-secretaris, terwijl de belde andere wethouders mr. van de Mortel en J. J. van Oudenhoven respectievelijk als voorzitter van den Voogdijraad en als voorzitter van het armbestuur aanwezig waren. De recep tie die buitengewoon druk bezocht was, was voorafgegaan door een plechtige H. Mis van dankzegging in de door het dames comité schitterend versierde kapel. De H. Mis werd opgedragen door den Zeer- Eerw. heer Van Dijk, pastoor van de paro chie, dr. Leblanc de pastoor van 't Goirke fungeerde als Presbyter-asslstens, de oud rector de zoereerw. heer Gonlmy, pastoor te Den Dungen en Pater Langens M. S. C. assisteerden als diaken en subdiaken. Tal van genoodIgden woonden deze H. Mis bij. Naar wij vernamen zou het overblijven de deel van het voor het feest gecollecteer de geld worden besteed voor een verbou wing van de kapel waardoor het den slot zusters mogelijk zou worden gemaakt beter de diensten ln de kapel te volgen. y. de schaduw van het huls. Eva zou er niets op tegen h<*>ben gehad, hier oen beetje te gaan zitten, maar niemand Inviteerde haar. Dat beleedigde haar, en de groet, waarmee zo haar weg voortzette was weer heel vormelijk. Onderweg echter viel haar ln. dat ze hautain genoeg geweigerd had, in de fa miliekring te eten, en dus was het volko men juist en zelfs heel taktvol, dat de men schen zich niet opdrongen. Nu, mijnheer Hollmann was haar weigering zeker heel welkom geweest. Hij liet duidelijk genoeg merken, dat de gast in huis hem niet aan genaam was. Maar zij, zij was reeds begonnen, onder de ongewone eenzaamheid te lijden. En toen ze 's avonds weer moederziel alleen haar avondeten nam, betrapte ze zich op de gedachte, dat ze graag een uurtje met mevrouw Hollmann zou gebabbeld hebben. Voor het gezelschap van haar zoon be dankte ze, die was blijkbaar een echte boerenprolser. Eva was niet gewoon, door de jonge heeren onopgemerkt te blijven, zelfs zij, die haar artistieke begaafdheid niet kenden, omzwermden haar want, dat mocht ze zonder zelfvleierij zeggen, ze was een mooie, maar vooral een fijn eigenaardige verschijning. Eon,der grootste schilders en fijnste vrouwenkenners der residentie had haar eens met een Gainsborough-portret vergeleken dat was wel geen type voor de naturalistische smaakrichting van een boer. Maar hij hoefde haar in ieder geval toch niet zoo onhoffelijk duidelijk te zeg gen, dat hij niets in haar zag. De volgende dag was een Zondag. Dat bleek reeds daardoor, dat het leven op het Gemengde Berichten DE STORMRAMP. Steun der gemeenten. Ged. Staten van Overijsel hebben het be sluit van den gemeenteraad van Hellen- doorn van 14 dezer tot beschikbaarstel ling van 2500 voor de geteisterde stre ken goedgekeurd. Ged. Staten van Utrecht hebben aan B. en W. van Veenendaal medeüeeling ge zonden, dat bij hen bezwaar bestrit tegen het geven van een bedrag van 500 uit de gemeentekas aan de slachtoffers van de stormramp, omdat bij die uitgaaf het ge meentebelang direct of indirect niet is be trokken. In de modder gestikt De correspondent van de „Tijd" te Kam pen seinde gisteren: Hedenmorgen reed een personen-auto onder de gemeento Kamperveen, door een nog niet opgehelderde oorzaak, ln een sloot. Inzittenden waren de heer Wichers Wierds- ma en de heer en mevrouw Pahnd de Mon- tanges uit Arnhem. De heer Pahud de Mon- tanges, een broer van den bekenden ruiter Pahud de Monlanges, geraakte in de sloot onder den wagen. Het duurde ongeveer een half uur, vóór men den auto kon lich ten. Intusschesn was de heer P. de M. in de modder gestikt. Het tragische van het ongeluk is gele gen in het feit, dat de heer en mevrouw do Montangea den dag te voren te Kampen de trouwplechtigheid van hun broer hadden medegemaakt, die in het huwelijk trad mot een dochter van den heer Van Hasselt al daar, wonende op een buiten onder Kam perveer. Hedenochtend kwam de auto dan ook van het bulten, waarna het ongeluk plaats vond. De overledene is naar Zwolle overge bracht. Omtrent het auto-ongeluk op den weg van Kampen naar Wezep, onder de gera. Kamperveen worden nog aan de „Tel." de volgende bijzonderheden medegedeeld. Dinsdag is daar de heer F. Th. Pahud de Mortanges ln het huwelijk getreden met mej. Van Hasselt, wier oudera daar een buiten hebben. De heer Pahud de Mortanges, de broer van den jonggehuwde, te Arnhem woon achtig, keerde gisterochtend per auto met zijn vrouw en den heer Wichers Wiersma, uit Velp, aan wien de auto behoort, naar Arnhem terug, waar hij sedert kort woont, en aan het hoofd van een bedrijf staat. De heer Wichers Wiersma zat met me vrouw Pahud vóór in den wagen; do "hoer Pahud zelf was met de koffers achter in den auto gezeten. Ter hoogte van Kamperveen moest de auto uitwijken voor een- hondenkar, waar door de auto rechts van den weg kwam te rijden. Toen de hoer Wichers den wagen weder midden op den weg wilde hebben, weigerde de stuur-inrichting. Do auto vloog toen eerst tegen een boom op en sloeg daarna over den kop in een sloot. De heer Pahnd een broer van den bekenden cavalerie-officier geraakte onder den auto en werd gedood. Het duurde gerulmen tijd vóór men hem van onder den wagen te voorschijn had gehaald. De levensgeesten waren toen he laas reeds geweken. De heer Wichers Wiersma en de echtge- noote van het slachtoffer werden licht ge kwetst. De maréchausseé te Wezep heeft in deze zaak een onderzoek ingesteld en verschil lende personen gehoord. Motorongeluk. De motorrijder P. du P., uit Aalsmeer, reed Dinsdagavond op den Stommeerweg, in do richting Kudelstaart, toen hem een veewagen van de tegenovergestelde zijde te gemoet kwam. P., die zich ongeveer op het midden van den smallen weg bevond, wilde links pas- seeren, waarhij hij echter te weinig uit haalde. Het gevolg hiervan was dat de tree plank van den motor tegen den wagen kwam, waardoor de wagen kantelde, en de voerman benevens de motorrijder tegen den grond werden geworpen. Hoewel het eerst scheen alsof geen van beiden zich ernstig bezeerd hadden, bleek later, dat P., die inmiddels naar huis goed een uur later ontwaakte en alles veel gemakkelijker en kalmer toeging als op werkdagen met hun arbeidslast en haast, zooals of onzichtbaar Iets myste rieus feestelijks over de hoeve zweefde en men bang was het te verjagen door luide uitingen van leven. En toch ging het ra derwerk van het groote bedrijf ongestoord zijn gang. De dieren moesten gevoederd, de koeien gemolken, de molk gekarnd worden. Voor de gta'l^n verzorgden do knechts de paarden. De meisjes die door de weck op het land waren, hielpen nu in huis. Alles kalm, vroolijk en opgewekt. De sneeuw witte hemdsmouwen der knechts en de helder frissche hoofddoeken der meisjes, straalden vroolijk feestelijk in den gouden zonneschijn. Het plein was schoon ge veegd: het plaveisel voor het huis met wit zand bestrooid, en aan den put stonden stralend blank gepoetste vaten. Men merk te het aan alles vandaag was het een an deren dag, de dag des Heeren, en hij zou op bijzondere wijze door gebracht worden. Een wijding lag over het heele leven en drijven, en Eva, die deze stemming voor het eerst onderging, was diep onder den indruk. Het bereidde haar nu altijd een groot genoegen, aan het raam te staan en het leven daar beneden mee aan te zien. Ze zag Walter Hollmann van het huis naar de stallen gaan. HIJ droeg een elegant jacquet en naast hem liep een prachtige soldaat, in houding en beweging onmisken baar de broer van den oudsten Hollmann. Zij bicven aan het raster, dat het bene dendeel van de koestaldeur afsloot, met elkaar staan praten, nu en dan een dier aanwijzend. UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond to hooren Is. 4.20 Londen 305 M. Voordr. en concert 4.35 Hamburg 395 M. Concert 4.50 Frankfort 470 M. Middagconcert München 485 M. doneert. 5.20 Berlijn 50Ö M Middagconcert. Brussel 205 M. Kindcrmatinéc. Ziirlch 515 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond- concert. 5.35 Radio-Paris 1750 M. Concert. 6.20 Hamburg 395 M. Concert 6.35 -Eiffclloren 2600 M. Concert 7.50 München 485 M. Moderne muziek. 8.10 Hilversum 1050 M. Solisten-con cert. Evert Miedema, Lyrisch Tenor. Henri Angenent, Bariton. Het H.D.O.-Orkest on der leiding van Francois Lupgens. 8.20 Daventry 1000 M. An Internatio* nal Programme. Silvio Sidele (Baritone). The Wireless Orchestra. The Orchestra: March, „Pomp and Cir cumstance" (Elgar). Overture, „Patrio" (France) (Bizet). Silvio Sidele (with Or chestra). „Vien, Leonora, a piedi tuol" („La Favorita"), Donizetti). The Orchestra: „Valse Tristo' (Finland) (Sibelius). Three Norwegian Dances (Nor way) (Grieg). vSilvio Sideli: „Vision Fugi tive" („Herodiale", Massenet). The Orchestra: Selection, „I Pngliacoi" (Italy) (Leoncavallo). &.20 Emilio Columbo's Band. Relayed from the Hotel Victoria. 8.20 Birmingham 475 M. Opera-muziek Londen 365 M. Kamermuziek. Man chester 875 M. Concert. 8.35 Brussel 265 M. Lichte muziek. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Gemengd program»- ma. München 485 M. Concert. Zü- rich 515 M. Kamermuziek. 9.05 Hamburg 395 M. "Kamermuziek. Radio-Paria 1750 M. Concert. 9.20 Miinster 410 M. Liederen en con cert. Rome 425 M. Fragm. v. d. opera „La Qohéme". 9.35 Petit Parision 435 M. Concert. 10.20 Frankfurt 470 M Blaasmuziek. 10.50 Alle Britscho stations: The Sa vu? Bands. was gegaan, een hersenschudding had be komen tengevolge waarvan hij in eon lang durige bewusteloosheid geraakt is Zijn toestand is niet levensgevaarlijk. Overreden De 50-jarige Amsterdammer M. Cohen is gisteren te Amersfoort door een auto aangereden. Hij liep een schedelbreuk op on werd levensgevaarlijk gewond. De mishandeling van een politie-agcnt te 's-Gravcnhage. In verband mot do mishandeling van den agent J., Zaterdagavond jl. in de Gorlmn- lon te 's-Gravcnhage heeft de politie giste ren nog eenige arrestaties gedaan. Aange houden zijn de 27-jarige opperman T, da 19-jarige koopman A. M. W. en de 23-ja- rige hulpmonteur -T. A. Dit drietal wordt verdacht medeplichtig fe zijn aan de mis handeling van den agent. Een schedel gevonden Eenige dagen geleden vonden werklie den, die den grond omgroeven achter een van de oude perceelen in de Spuistraat, nabij de Raamsteeg, to Amsterdam, welko in verband met do uitbreiding van de ateliers van do firma Gerzon afgebroken zijn, een schedel, waaraan de onderkaak ontbrak. Eerst hedenmorgen werd doz® griezelige vondst op het bureau Pingel go-, deponeerd. De politie zn! een onderzopk In stellen, hetwelk moet uitmaken in hoevcrr® aan misdrijf mag worden gedacht. Branden Gisternacht is brand ontstaan in een lichter voor hunkerkolen, toebehoorende aan de N.V. Zwolsehe Brandstoffen Agen tuur en Commissiehandel, en liggende op den IJsel nabij het Kaf ervoer bij Zwolle. De bewoners die reeds te bed lagen, wer den gewekt door een scherpe brandlucht. De woonvertrekken brandden geheel uit, terwijl ook een deel van do kolen en do romp van het schip werden aangetast. Do lichter bleef echter drijvendo. Gisternacht is te Raam uitgebrand do zaak van J. Beekhuizen in galanterieën. Nieuwe "Raamstraat. Om half drie werd Walter Hollmann scheen zijn broer rap port uit te brengen. Uit den jongvoostaJ kwam, een voerbak in de hand. do jonge knappe meid. Zij knlkto de beide jongelui vertrouwelijk toe en ging het huis binnen. Do soldaat raapto iets van den grond op en wierp het haar plagend na. Zij keerde zich lachend om en drelgdo hem. Eva schudde heel verontwaardigd hot hoofd. Het was niet te gelooven, dat de verstan dige moeder zoo'n vertrouwelijkheid dor ondergeschikten met haar zoons dulde. Zij zou geloofd hebben, dat het jonge meisje misschien een armo bloedverwante van mevr. Hollmann was. die ze hij zich in huis genomen had, als niet alles daarte gen sprak. Do twee jongemannen zotten hun inspeo- tietocht voort Toen zo naar huis terug keerden en Eva hen in het gezicht kon zien, frappeerde hot haar, hoo elegant, Ja; voornaam de oudste Hollmann ln het zwar te pak uitzag. Zijn smalle, energieke ge zicht met de gebronsde teint, het witte voorhoofd en de heldere zwarto oogen had iets, dat de opmerkzaomheid trok en vast hield. Een interessante man zou Eva gedacht hebben, als hij haar thuis ln een salon was tegengekomen. Hier gunde ze 't hom slechts met tegenzin. Hij had haar toeft zeker aan het venster ontdekt maar h( keek niet op en groette niet. Zijn broer was een frissche, op bot eer ste oog een sympathieke man. Maar iiï zijn gezicht leek hij teveel op zijn moeder om knap te kunnen zijn. Hij had ook niet het gedistingueerde, ingetogen voorkomen van zijn broer. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5