3)e Steidóofad Gou^o/nt 16e Jaargang. DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1925 No. 5032 Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 112.50 per kwartaal. Bij onre Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betiding van 50 et per kwartaal, bij voor uitbetaling. AJzonderljjko nummers 5 et, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 ■st. Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II Oit nummer bestaat uit twea bladen. Inzameling Stormramp 1925 Vorige opgave f. 425.80 N.N. Katwijk. Voor steun aan Brabant t> 2.50 Totaal 428.30 Bij dcii Penningmeester van liet Storm- rarnp-Comifé z'jn weder de volgende gif ten ingekomen: H. F. A. G. B. D. uit Roelefarendsveen 8. J. I. P. Bewoners de Wetstraat K. en V. Drie-Oelober-Vereeniging J. Pb. M. Prof. Dr. J. H. Z. Febr. van Suikerw. voorheen Gebrs. U. Collecte Valkenburg Z.-H. Giften worden nog gaarne ingewacht bij don Penningmeester, den heer F. Muys van de Hoer, Plantsoen 49, 'Giron. 57471. 10— 2.50 10— 25— 8.75 2 100— 7.50 50— 207.76 BUSYENLfiND De Veiiigheidskwestie. DE FRANSCHE NOTA GEPUBLICEERD De Inhoud. In de aan den rijksminister van buiten- landscho zaken door den Franschen ge zant op Maandag j.l. overhandigde nota wordt o.a. gezegd: De Fransche regecring stelt een kern van overeenstemming in de opvattingen der beide regeeringen vast, die op gelijke wijze er naar streven, den vrede in Euro pa op een eensgezindheid, welke den vol ken verdere veiligheidswaarborgen ver schaft, te zien steunen. Met voldoening stelt de Fransche regee ring vast, dat de Duitsche regeering niet van plan is het sluiten van een veiligheids-» pact afhankelijk te stellen van een wijzi ging der bepalingen van het vredesverdrag Wat de Duitsche toespeling betreft, dat de mogelijkheid gegeveni is, de bestaande verdragen langs den weg eener overeen komst aan de nieuwe omstandigheden aan te passen, is de Fransche regeering zich de in de Duitsche nota aangeduide ver dragsbepalingen zeer goed bewust en is zij niet van plan, zich aan de bepalingen van de volkenbondsregeling te onttrekken. Wat het door de Duitsche regeering aan geroerde denkbeeld eener wijziging van het bezettingsregime in Rijnland aangaat, is de Fransche regeering, in overeenstemming met de geallieerden, van meening, dat noch het vredesverdrag, noch de volgens dit verdrag voor Duitschland en de geal lieerden geldende rechten in het gedrang mogen komen. Evenmin mogen ook de waarborgen voor de doorvoering van het verdrag of de be palingen, die deze waarborgen regelen en op zekere punten hun verzachting be- ooge,u, door de voorgenomen overeenkom sten beknot worden. Hoe zeer Frankrijk ook bereid is, de loopende onderhandelingen in ruimen geest en met vredelievende bedoelingen voort te zetten, toch kan het van zijn rech ten geen afstand doen. De geallieerden zijn er voor en na van overtuigd, dat het lid zijn van Duitsch land van den volkenbond voor Duitsch land het zekerste middel zou zijn, om zijn wenschen te verwezenlijken en dat het toe treden van Duitschland tot den Volken hond de eenige blijvende basis is voor een wederzijdsche garantie en een Europee- sche overeenkomst. Eerst in het verband van den volkenbond opgenomen, kan Duitschland zijn wenschen aan den raad voorleggen. De geallieerden refereeren zich aan hun vroegere verklaringen en herhalen, dat naar hun opvatting de toetreding van Duitschland tot den volkenbond volgens -den maatstaf van het gemeene recht de grondslag voor elke overeenkomst over de veiligheid blijft. Ten aanzien van de draagwijdte der ar bitrage-verdragen, die tusschen Duitsch land en zijn nabuur te sluiten zouden zijn, heeft Duitschland reserves gemaakt, die het bindend karakter dezer arbitrage-ver- dragen zouden inperken. Deze ingeperkte arbitrage-verdragen zijn echter vredes-garanties zonder voldoende waarde. Wat wij willen is, dat elke nieuwe toe passing van geweld door een voor alle ge vallen verplichtende vredelievende rege ling onmogelijk gemaakt wordt. Het schijnt niet onmogelijk, bepalingen te formuleeren over het functionneeren der waarborgen, hun schending, de omstan digheden van een geval en do kwestie der Boelheid. n.l. van de onmiddellijke toe- passing der waarborgen. Men zou kunnen onderzoeken, of het niet mogelijk zou zijn, middelen en wegen te vinden, die de onpartijdigheid dof op vattingen waarborgen, zonder do snolheid en het effect van een waarborg te schaden De Fransche regeering noodigt, in over eenstemming met de geallieerden, de Duit sche regeering uit, op deze basis in onder handeling te treden om tot een verdrag te komen, welks afsluiting zij levendig wenscht. Het Duitsche antwoord reeds gereed. Het Duitsche antwoord op de Fransche veiligheidsnofa zou gisteravond reeds naar Parijs overgebracht worden De tekst wordt na de overhandiging ge publiceerd. Een a.s. Juristenconferentie. Toen de Fransche gezant do no'a ovor- Landigde, bracht hij mondeling een uit- rioodiging over aan de Duitsclio regeering voor een conferentie van juristen. De Duitsche regeering heeft deze invi tatie aangenomen en dientengevolge zal de chef van de juridische afdeeling van l:et departement van buitenlandscbe za ken, ministerial director Gauss, nog in den loop dezer week naar Londen vertrekken, waar de conferentie Maandag a.s. een aanvang noemt. Frankrijk. De staking bij de banken. Do eischen der stakers. De vergadering der stakende bankhe- arnbten heeft gisteren een resolutie aan genomen, waarin de voorstellen der bank- directies worden afgewezen en de volgende eischen worden gesteld: 1. Geen sancties tegen de stakers; 2. de stakingsdagen moeten zonder korting worden uitbetaald; 3. salarisverhooging van 100 francs por maand. De stakers zullen een collecte in restau rants en fabrieken houden, waarvoor do politievergunning reeds is verkregen. Te vens zal van de georganiseerde arbeiders aan het eind van de maand een halve dag loon worden gevraagd, opdat het noodige geld wordt verkregen, om de staking tot het einde te kunnen doorzetten. De oplossing van het conflict schijnt thans dus verder verwijderd dan ooit. Engeland. Caillaux te Londen. De onderhandelingen. Gisteravond werd in politieke kringen te Londen gezegd, dat tusschen Churchill en Caillaux overeenstemming zou zijn bereikt natuurlijk onder voorbehoud van de goed keuring der Britscke en Fransche regee ringen. Het onverwachte bijeenroepen van een dringende kabinetszitting op gistermiddag verwekte groote beroering en gaf aanlei ding tot zeer sombere geruchten. Men sprak van een crisis. Caillaux zou 10 millioen pond sterling per jaar hebben aangeboden, terwijl Churchill 14 millioen in goud verlangde uit Frankrijks eigen middelen. De ministers zouden verklaard hebben in geen geval verder te kunnèn gaan, resp. minder te kunnen eischen. Na het optimisme, dat gistermorgen nog door een groot deel der pers ten toon gespreid, was deze stand van zaken, welke wees op een totale mislukkig der Londen- sche besprekingen, natuurlijk teleurstel lend. Velen evenwel twijfelden, of deze lezing der gebeurtenissen juist was. Zij meenden, dat het bijeenroepen van 't kabinet onmogelijk kon wijzen op 'n totale mislukking dhr besprekingen, doch veeleer daarop, dat er een definitief voorstel van de eene of van de andere zijde zou komen en dat Chruchill dus een definitieve in structie noodig had. Nader wordt gemeld, dat do regeering Churchill heeft gemach tigd, aan Frankrijk, ter regeling van zijn schuld aan Engeland, het volgende defi nitieve voorstel te doen: Frankrijk betaalt zijn schuld in 62 an nuïteiten ad 12,5 millioen p.st. Caillaux zal dit voorstel aan de Fran sche regeering voorleggen. Tsjecho-Slowakije De baden van Mariënbad. De abdij van Tepl en de gemeenteraad van Mariënbad hebben protest aangetee- kend tegen de wederrechtelijke manier, waarop de baden v. Mariënbad onder con trole van don staat zijn gebracht. Dit pro test heeft natuurlijk niet de geringste uit werking. De opwinding1 van de in Mariënbad wo nende Duitschers is groot, daar er geen twijfel bestaat, of alle Duitsohe beambten zullen uit de baden verwijderd en door Tsjechen vervangen worden. De Tsjechen begroeten deze dwangmaatregelen van hun regeering natuurlijk met groote ingeno- i menheid. DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Oewona advertontlën 30 cent per regelt Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend- r Kleine adverfontfën, van ten hoogste 80 woorden, wnarU. betrekkingen w«*den aangeboden of gevraagd, huur en voty huur, koop en verkoop f 0.50. Itaiië, Mussolini's zesde portefeuille. De Italiaansche ministerraad heeft be sloten tot de instelling van een ministerie van Luchtvaart, hetwelk ad interim door Mussolini zal worden waargenomen. Bulgarije. Een monster-proces. 500 boklaagden. Naar gemeld wordt, begint binnenkort te Tirnova in Bulgarije een proces tegen 500 agrarische communisten, wier pogin gen, om de oppositie te onderdrukken, toen zij de macht in handen hadden, her haaldelijk tot ernstige onlusten hebben geleid. Men verwacht, dat er niet minder dan 100 doodvonnissen geveld zullen wor den. Syriër De opstand der Drusen. Fransche troepenconcentratie rond Damascus? De „Vossische Ztg." verneemt van een correspondent to Jeruzalem, dat generaal Sarrail de geheele Hauran ontruimt, om de aldus vrijkomende krachten rond Da mascus te concentreeren. Deze voorzorgsmaatregel is vermoede lijk getroffen, omdat de Franschen een uitbreiding van den opstand over geheel Syrië vreezen. De Fransche versterkingen bedragen lot nu toe 12000 man. EennieuweFranschenederlaag Na hevige gevechten met do Drusen hebben de Fransche troepen Kliir Bethel Ghazali ontruimd. Zij leden zware verlie zen. Een andere Fransche afdeeling werd gedwongen een sterke positie bij Ezra met zware verliezen prijs te geven. Van Fransche zijde wordt gemeld, dat do rebellen bij een aanval op Damascus ern stige verliezen hebben geleden. De toestand wordt dreigend. Naar de Daily Mail" uit Damascus ver neemt, is do toestand in Syrië zeer ernstig, daar door den opstand der Drusen er ook oproerige elementen elders o.a. in Aleppo aangemoedigd worden. Do zeer slechte oogst van dit aar heeft groote ontevreden heid gewekt en een sterke anti-Franscho stemming in het leven geroepen. Het is mogelijk, dat oud-officieren van het Turksche leger zich hij de Drusen aansluiten. Men vreest, dat het openlijk tot een oproer zal komen, zoodra" er maar cenige kans is, dat de Drusen succes zul len hebben. De „Times" verneemt uit Cairo, dat in geheel Syrië en vooral te Damascus groo te onrust heerscht en dat de algeraeene opvatting is, dat verdere successen van de Drusen tot een uitgobreiden opstand van de ontevreden elementen zullen leiden, die den laatsten tijd sedert de Fransche tegen slagen zeer roerig zijn geworden. Marokko. De strijd met de Mooren. Een groot offensief aan het Bra nes-f r o n t. Men meent te weteu, dat de oorlogsraad, welke te Fez is gehouden onder voorzit terschap van maarschalk Pétain, besluiten heeft genomen met betrekking tot het a.s. Fransck-Spaansche offensief. Een Fransche aanval op het Branes- front is gisterochtend met inzet van oen groote strijdmacht"begonnen en ontwik kelt zich zoodanig, dat men gunstige re sultaten mag verwachten^ meldt Havas. Het wordt bevestigd, dat de Spanjaarden in een door het Spaansche opperbevel zelf uitgekozen sector binnenkort een groot of fensief zullen beginnen. Activiteit derRiffs bij Wczzan, Aan het front van Wezan toonen de Riffs groote activiteit. Zij dreigen Beni Mestara aan te vallen. De Spanjaarden treffen maatregelen om de aanvallen der Riffs af te slaan. Abd-el-Krim hoeft het front in het Oosten versterkt. China. De onlusten in China. Een botsing te Shanghai. Er heeft een betooging plaats gehad voor het politie-bureau te Shanghai. De me nigte eischte do invrijheidstelling van een viertal arbeiders die wegens 'molestatie van een koelie waren gearresteerd. De politie vuurdo in de lucht cn daarna op de betoogers waarvan er twee gedood en verscheldenen gewond werden. Het vertrek van Karakha Karakhan, de bolsjewistischo ambassa deur te Peking, vertrekt heden naar Mos kou, naar verluidt met verlof; bet is ech ter onzeker of hij nog naar China zal te- rugkecren. BINNENLAND Koninklijke Besluiten. Burgomoostors. Bij Kon. besluit zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Beimc- broek inr. K. J. G. baron van Harden- broek; tot burgemeester der gemeente Houton mr. H. J. J. Schollens; tot burgemeester der gemeente U i t- hoorn mr. D. F. Pont. Verder zijn vele burgemeesters herbe noemd. DE EXPLOITATIE REKENING DER P.T.T Over 1924 een batig saido van 5.6»millioen Naar men vorneemt sluit.de oxploilalie- ekening van de Post en Telegrafie over 1924 voor het eerst sinds 1916 wederom met een voordeelig saldo en wel van rond 5.6 millioen gulden. Het conflict in de metaalindustrie. Conferentie R ij ks bemiddelaar gaat niet door. Naar wij vernemen hebben de besturen van den Metaalbond en van de arbeiders organisaties in de metaalindustrie van den Rijksbemiddelaar, den heer Fruytier, tele grafisch bericht ontvangen, dat de confe rentie, waartoe hij partijen tegen a.s. Vrij dag had uitgenoodigd, niet doorgaat. Een extra-uitkeering aan Rijksambtenaren? In een audiëntie bij Minister Bongaorts heeft het Federatiebestuur van den Bond van Personeel in Overheidsdienst geconfe reerd, boe de regeering stond tegenover don reeds eordor door de Federatie ingo- dienden eisch van een maand extra sala ris met een minimum van f 100 en of het bericht in „Het Volk" van Zaterdag j.l. dat de regeering aan het departement van Financiën opdracht heeft gegeven na te gaan of een maand dan wel twee weken extra salaris kan worden uitgekeerd als een bedrag ineens juist was. De minister kon op de eerste vraag geen bevestigend antwoord geven, terwijl hij verklaarde dat IA li van een opdracht aan het departement van Financiën niets be kend was. Wij willen, do 'laatste mededeeling van minister Bongaerts latende voor wat zij is, zegt „Het Volk", daarbij toch opmerken, dat de minister van Waterstaat uiteraard niet op do hoogte kan of behoeft te zijn van alles wat ten depart cmente van finan ciën geschiedt. Het Overleg bij tie Spoorwegen. In de Dinsdag te Utrecht gehouden con ferentie tusschen de directie der Nedcr- landsche Spoorwegen en de vertegenwoor digers der vijf erkende vakbonden werd medegedeeld, dal jhr. mr. D. J. do Geer, heeft bedankt als voorzitter van liet Scheidsgerecht, wegens zijn benoeming tot minister van Binnenlandsche Zaken. In zijn plaats zal volgens bet „Hbld." worden aangezocht om als voorzitter op te treden oud-minister Dr. J. Th. de Visser. Een Nederlandsche Sigaretten-Mij »n het buitenland. Uit Berlijn wordt aan de „Tel." gemeld: Tusschen de sigaretten fabrieken Reemt- sraa A. G. fe ALlona en hot Jasmatzi-eon- cern is een belangQn-gemeenschap tot stand gekomen, waarbij aandeden v. beide ondernemingen in een gemeenschappelijk opgerichte maatsch. worden ingebracht. Naar do „Frankfurter Zcitimg" meldte is daarvoor een Nederlandsche maatschappij opgericht met medewerking van de Galand Maatschappij, welke laatste tot dusver i3 opgetreden als inkoopbureu voor de Reemt sma A. G. Het kapitaal der maatschappij bedraagt 15.000.000, en is volgestort. De tentoonstelling voor de Schoen en Leder-Industrie te Waalwijk Men meldt uit Waalwijk aan de „Msb.": Maandag had de installatie der jury plaats, welke bestond uit de hoeren: A. J. Borgsteiju,Doetinchem, lederfabrikant; Henri Donkers, Waalwijk, schoenfabri kant; Julius Gediga, Waalwijk, leeraar Rijksschool voor leerlooiers cn schoenma kers. L. S. Gompen, Amsterdam, lederfa- brikant; F. van Hilst, Herenthals, België, schoenfabrikant; Fred. H. Hok, 's-Hcrto- genbosch, leeraar Rijksschool voor leer looiers en schoenmakers, Waalwijk; Friso Hykman, Den Haag, raaatschoenmaker; Ju lius Kahn, Neustadt, lederfabrikant; M. van Loon, 's-Hage, leder-importeur; J. F. Peters-Weytens, Rotterdam, schoenwinko- lier en maatschoenmaker; P. P. van der Pluijm, Utrecht, lederfabrikant; A. H. van Schijndel, Waalwijk, schoenfabrikant, Alois Stutz, Waalwijk, leeraar Rijksschool voor leerlooiers en schoenmakers: R. v. d. Valk, Den Haag, schoenwinkelier. De installatie had plaats dos morgens om elf uur in oen dor lokalen rler tentoon stelling door den lieer Jos. Klijberg, die na i eerst do hoeren bot wolkom to bobben toe- m HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Publicatie van de Fransche antwoord* nota inzake het Veiligheidspact. Het Duit* sche antwoord reeds klaar. Een conferentie van juristen komt a.s, Maandag te Londen bijeen over het vel* ligheidspact. De onderhandelingen van Caillaux to Londen. Iiewegin De opstandige beweging wordt steeds dreigender. BINNENLAND. De exploitatie-rekening van de posterijen, telegrafie en telefonie over 1924 sluit met een batig saldo van rond 5.6 millioen. goroepen als de meening van het Tentoon* stellingsbes tuur te kennen gaf dat do jury haar taak als één geheel zou opvatten. Al le bekroningen derhalvo toe te kennen na mens do geheele jury. Wel kan de jury zich in sub-commissies splitsen tor betere voorlichting der verschillende en uilcen- loopende tentoongestelde artikelen. Na nog gewezen te hebben op do groote verant woordelijke taak die de jury wacht en zijn groot vertrouwen in liaar te hebben uit* gesproken verklaai'de bij deze voor goin- stalloerd. Direct hierop werd overgegaan tot het kiezen van een voorzitter Met algemeene stemmen werd benoemd de lieer M. van Loon te 's-Gra^nhago terwijl als secreta ris werd aangewezen de heer A. J. Borg- steijn te Doetinchem. Do commissio ving haar laak onmiddellijk aan door het sa menstellen van oen werkprogram. In het middaguur nnm de keuring reeds een aanvang, waarmede de jury tot laat in den middag bezig bleef. Het bezoek aan de tentoonstelling was hoewel den g.dieelon dag de regen bij stroomen neerviel, zeer druk. Prof. dr. R. Modderman, t Gisteren is te 's-Gravenliagc in den ouderdom van 93 jaar overleden de h- -r rrof. dr. R. S. Modderman, oud-hoog- leeraar in de chemie aan do Universiteit te Utrecht. yiT mz dmrewmg RIJPWETERING Koninginncfeesten. Hot ja.arlijksch Koninginnefeest werd alhier op 25 Aug. gevierd. Had de commissie bij bot vast-i stollen van dezen datum gemeend, op gun stig weer te mogen rekenen, eenigszins rekende men hierbij buiten den waard, want, hoewel het weer zich beter hield dan barometer en lucht voorspelden, mocht geen zonnostraalljo het feest opvroolijken. Op 24 Augustus, in den namiddag wer den de kinderspelen gehouden, waarvan die voor de kleinste klassen wegens den aauhoudenden regen in het schoolgebouw plaats hadden. Nadat tegen vier uur do regen had opgehouden toog men naar het feestterrein, waar de spelen werden voort gezel. Prijswinnaars Cessen) waren bij do versch i Ilende wed.st rijdon Bald ragen (meisjes): 1 J. Loms, 2 P. v d. Star, 3 B. Strijk. Hoepelen (meis jes): 1 H. Borst, 2 P. Beugelsdijk, 3 M. Weenink. Kinderwagenwedslrjjd: 1 G. Hillebrand, 2 A. Hoogenboom, 3 G. v. Diemon, 3 H. Ludlagen. Hoepelen (jon-i gens): 1 A. Bax, 2 J. Straathof, 3 L. v. Emmerik. Zakloopen (jongens): 1 A Dis seldorp, 2 J. Bisschop, 3 G. v. Haastrecht. Tonkruieu (jongens): 1 W. v. d. Star,* 2 W. Disseldorp, 3 G. Strijk. Onderwijl werd de kinderen op royalo wijzo onthaald, zoodal allen tegen zes uur voldaan huiswaarts keerden. Dinsdagmorgen om negen uur waren do kinderen wederom bijeen op het speelter rein der R.-K. Par. School, teneinde met het muziekgezelschap „Onderling genoe gen" een wandeling door het dorp te ma ken on aldus de feeststemming hij het pu bliek op te wekken, nierna werden al do kleinen onthaald op een portie paffertjes en een toertje in de zweef carousel, waar mede voor do jeugd het feest werd beslo- ten. Tg tien uur ving hel Iraditioueele ring- rijden aan, waarhij do prijzen worden be haald door de volgende personen: 1. (dames) M. Bakker, 2 M. Borst Gd., 3 P v. Rijn: Giooren): 1 Jac. v. Rijn, 2 G. Borst Pzn., 3 J. Straathof Lzn. Tn den namiddag werd do belangstelling van het publiek getrokken naar het Zui den van het dorp, waar mannen en jonge lingen hun vaardigheid in sprietloopen on maslklimmon konden demonstreeron. Vooral het eerstgenoemde wok to rlen lachlust, daar goon der de.olncmera '<ot er zonder nat pak wist of te brengen Do hiervoor uitgeloofde geldprijzen werden gewennen doorde hoeren: 1 M Jansen, 2 J. Borst. 3 P Bakker Blijkbaar gevoelt men zich in ons waterland '••'ter thuis io

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1