DE FAMILIE KOLLMANN UIT DE LANDBOUW WERELD. Ruilverkaveling. Op 31 October 1924 kwam de Wet op de uilverkaveling tot stand. Deze Wet beoogt et tot stand brengen van verbeteringen op et punt van bodemindeeling en bodem- xploitatie door het opheffen der belem- leringen, die het verspreide en versnip- erde grondbezit voor den landbouw mede rengti. Dit verspreide grondbezit werd eeds door den landbouwkundige Dr. W. G. Staring „een kanker in onzen land ouw" genoemd. Ruilverkaveling schept en beteren toestand door het samenvoe- en van een aantal kleine perceelen tot rootere. Vóór de. Wet er. was, werden eeds eenige vrijwillige ruilverkavelingen o ons land uitgevoerd onder leiding van e Ned. Heide-Maatschappij. Daardoor rerd een belangrijk betere economische in- eeling der bedrijven verkregen, en wel o*m •|e volgende redenen: 1. Alle perceelen verkregen een doel- oatigen vorm en voldoende afmetingen oor de exploitatie; gunstige* ligging ten ipzichte van goede wegen en waterloopen, raardoor de toegang naar het perceel en Ie afwatering voldoende zijn verzekerd. 2. )oor samenvoeging van vele verspreid lig- ende perceelen, tot één bedrijf behooren- e, verkreeg men een belangrijk snellere, etere en goedkoonpre exploitatie, daar eel tijd kon worden bespaard. 8. Vorm, Igging en grootte der perceelen maken het Dogelijk, dat zij bestemd kunnen worden oor die cultuur, waarvoor zich de grond iet best leent. 4. Het stichten van nieuwe edrijven wordt op de aaneengelegen igendommen soms in de hand gewerkt. 5. )e eigendomsgrenzen en -rechten zijn lauwkeurig "verzekerd. 6. Een en ander ïad tot gevolg, dat de grond in waarde iteeg. Pluimveeteelt een groot landbouwbelang. Dit groote belang is niet te ontkennen. Verrassend snel heeft na den oorlog de ;ippenhouderij zich hersteld, en was in de Qoeilijke jaren, welke zijn gevolgd, een nooie bron van inkomsten. Menige kleine- >oer is er door op de been gehouden. Van ivClke beteekenis de pluimveeteelt is, zegt ).v. het feit, dat in 1924 de waarde van len uitvoer van pluimvecprodukten steeg lot één vijfde deel van onzen beroemden nivelexport; in dit jaar ging men nog rooruit. Deze zaak verdient dus wel de al gemeene aandacht, Ln 't b jzonder der land- >ouworganisaties. Verschillende van deza. lebben zich voor de pluimveebeiangen ge federeerd, en dragen jaarlijks f 100.— bij. Die Federatie heeft b.v. het beheer van het Proeffokstation te Beekbergen (een tweede fokstation vindt men te Horst (L.), gefi- Danceerd door de Roermondsohe Eiprmijn Bn beheerd door een der vier consulenten, floor de Regeering aangesteld). Voorts leidt en beheert de Federatie de legwed- Btrijden te Beekbergen, Nijmecren, Barne- reld, Laren (G.), Enschedé en West-Graft- iijk. Ons land is het eerste, waar de leg- ivodstrijden een wetenschappelijke en jraktisohe waarde tevens hebben. Er vordt dus al veel gedaan, maar nog lang aiet genoeg. Tal van zaken, als ziektebe strijding, regeling van fokstations, onder wijs e.a. vragen dringend om regeling en steun. U Is daarom, dat de Federatie een beroep heeft gedaan op alle landbouworga- Disaties. Mogen zij niet achterwege blij ven! „Door samenwerking is de plir'mvee- leelt op te bouwen tot een bedrijf, dat ge makkelijk de halve waarde kan krijgen van onze zuivelproductie." Slatverbetering en Melkwinmrq. De oorlog heeft veel goed werk gesluit en geheel stop gezet. Zoo b.v., in verschillen- provinciën, de pogingen tot etalverbe- tering en, wat daaraan vastzit, tot een he tere melkwinning. Maai gaandeweg wordt het een na het andere weer opgevat. Zoo weiden in 1923 en 1924 besprekingen ge houden, om tot samenwerking te komen tussehen verschillende landbouworganisa ties in Brabant, Gelderland en Overijsel. Een commiss e werd benoemd, welke een werkplan opmaakte, dat zich aansluit bij bet programma voor de verbetering van melkwinning Melkcursussen zijn in vollen gang. melkexamens worden allerwegen gehouden. Bedoeld werkplan omvat: le. Het hebben van een modelstal. te exposee- ren op versch:l'ende ten'oonstelVngen: 2e. Hel organiseeren van stalwedsirijdên, waarvoor pTopaganda-lezingen zullen wor den gehouden; 8e. Voor streken, waar reeds veel goede stallen zijn, zullen diplo ma's of medailles worden uitgeloofd voor het goed gebruik dier stallen; 4e. Advies verstrekken bij verbqpw van stallen; 5e. Een nauwgezette studie maken van het meest gewenschte type van boerderij. Wanneer de boeken afsluiten? Voor zoover de landbouwers boekhou den, is het vrijwel regel om de boeken af te sluiten op 30 April. Dit wordt ook aan bevolen, en wel op grond hiervan, dat om dien tijd de winterprovisie is verbruikt of nog zeer klein is, en b jgevolg de voorra den gemakelijk zijn op te nemen. De heer P. H. Burgers te Wolfheze is het hiermee niet eens, zijn eigen ervaring leerde' hem anders. Wat op 31 December in de bergen en in de kuilen zit, is voor een boer niet moeilijk te schatten. Maar hoe zal hij dit doen op 31 Mei met de gewassen, die te velde staan? Naar welke maatstaf of prijs moet hij die taxeeren? Een vergelijking met de handelswaarde is hier niet moge lijk. "En zuiver alleen te rekenen, b.v. de aardappels, wat ze ons gekost hebben, is niet juist. Op 31 Dec. is alleen het te velde staande wintergraan te schaten; de heer B. doet dit doOT ongeveer de kosten na te gaan. Hooger waarde dan pacht, rente en algemeene exploitatiekosten behoeft hij dan voor de rogge niet te nemen. Wel moet dit op 30 April. Dan komt er de chili bij, maar ook iets voor algemeene bedrijfson- kosten in 't voorjaar. De schatting van het vee op stal is ook niet moeilijker dan in de weide. Millioenen te verdienen! Op de boerderij- Groot Graffel te Warns- veld bij Zulphen zijn door den heer JÜle- veringa, Rijks'landbouwconsulent, twee be langrijke proefvelden aai/gelegd, door vele duizenden landbouwers bezocht Daar was zeer veel te leeren, te verdienen, waarvoor men gerust eens een voer hooi in den sMfek mocht laten. Er werd n.l. gedemonstreerd, hoe de kalktoestand van den bodem het oogstresultaat beheerscht; hoe noodzakelijk het is, dat de boer, door het opzenden van grondmonsters naar het Proefstation te Wageningen, zich laat voorlichten hoe hij zijn akkers, zijn gewassen, moet bemesten; of dit een alcalische of een zure bemesting moet zijn. Alcalische meststoffen zijn: kalk, mergel, chil'salpeter, Thomasslakken- meel; zure: zwavelzure ammoniak, super fosfaat. De theorie ondervond in ons land eerst heel waf bestrijdingen, 't moet ge zegd, er waren en zijn nog vragen, die on opgelost blijven. Men vond alles te mooi en vertrouwde de zaak niet. De heer Cleverin- ga durft nu echter verklaren, dat zoo goed als alle tegenstand is gebroken; dat de proefvelden van den heer Hudig te Gronin gen en hem zelfs schitterende en onweerleg bare resultaiten hebben geleverd, welke In overeenstemming zijn met de theorie. De hoofdlijnen zijn gevonden; hiervan be hoeft niet meer te worden afgeweken. Door toepassing der theorie kan de Landbouw millioenen verdienen. We mogen daarom niet rusten, voordat alle boerderijen onder zocht z:jn en van tijd toptijd weer onder zocht worden. Br. UIT DE OMGEVING ALKEMADE. Voor de Stormslachtoffers". De burge meester dezer gemeente heeft het initiatief genomen tot vorming van comité's in alle buurtschappen dezer gemeente, ten einde gelden in te zamelen voor de getroffenen bij de stormramp in het Oosten van ons land. Verschillende ingezetenen zijn aange zocht zitting in deze comité's te nemen. Binnenkort zal dus ook in deze gemeente een geldinzameling voor bovengenoemd doel worden gehouden. Geboren: Gesina Petronella d. van J. L. Zoet en G. J. de Hollander Johan nes Jacobus z. van C. v. d. Meer en J. Heemskerk Wilhelmina Geertruida d. van P. van der Meer en W. Krijger Hendrica Alberta d. van Th. v. d. Meer en C. Bakker Nicolaas Petrus z. van J. A. W. Verkley en J. M. Boret Gerardus Amoldus z. van G. J. Rietbroek en C. Poeltuin Jacobus Johannes z. van D. J. van der Poel en A. G. v. d. Geest Jan z. van J. v. d. Greft on T. Kouw Katharina Hildegard d. van H. Verdel en J. Koek Theodorus Antonius Ignatius z. van J. v. d. Meer en van A. Volwater. Rectificatie In het bericht onder Al kemade in _de courant van Maandag staat vermeld, dat de verongelukte auto zou zijn gelicht door S. v. d. M. uit Roelofarends- veen. Dit is echter niet geheel juist; de auto is n.l. gelicht door den heer Jac. Ver haar, scheepmaker te Roelofarendsveeü, terwijl S. v. d. M. hierbij behulpzaam was. KATWIJK AAN DEN RIJN Woningbouw. Voor rekening van den h<*r A. Peeters, timmerman- alhier, zal langs den Achterweg, in den tuin van de wo ning van den bloemist W.t een burger woonhuis met timmermanswerkplaats worden gebouwd. Aangehouden Vermeldden we onlangs den brutalen diefstal uit de weide van een paard en dogcart van de landbouwers G. J. M. en P. v. d. G., en hoe men op het spoor was gekomen waarheen do dader zich begeven had en hoe paard en dogcart waren teruggevonden, zonder den eigen lijken dader te vinden, thans is het do Rijkspolitie gelukt den dader, een zekeren Karei Louis Doornenberg, woonwagenbe woner, wiens naam aan de politie wel be kend was en wiens portret in het politie blad gesignaleerd was, op te scoren. Gis teren is hij hierheen geleid om met den tol gaarder onder Valkenburg, die hem des nachts had doorgelaten, geconfronteerd te wórden. Alhoewel hij niet bekende den diefstal gepleegd te hebben doch wel met den mededader langs Montfoort te zijn ge gaan met paard en car, zijn de verwarde uitlatingen en tegenstrijdige antwoorden die hij gaf, voor de politie voldoende aan wijzing om hem als de'dader aan te zien. Hij heeft trouwens nog meer op zijn kerf stok. Het is tamelijk wel vaststaande dat hij voor langen tijd onschadelijk zal ge maakt worden. OEGSTGEEST. Winkelweek. Onder verwijzing naar een advertentie in dit nuummer,kunnen wij mededeelen, dat de Winkelweek morgen middag te 2 uur na een inleiding van den voorzitter der Winkelweek-commissie, den heer B. J. M. Kortmann, door den burge meester in „Het Witte Huis" officieel zal worden geopend. Voor bijwoning van deze opening zijn uitgenoodigd burgemeester en wethouders dezer gemeente, het bestuur der Oranje vereniging, de besturen der drie Midden standsorganisaties; de deelnemers aan de Winkelweek, het bestuur der Burgerwacht, der vereeniging van Bloembollencultuur en der N.Z.H.T.M. Harmonie. Verder zijn nog voor den étalagewed strijd medailles beschikbaar gesteld n.l. door het bestuur van Bloembollencultuur, Burgemeester en Wethouders en door den Voorz. der Oranjevereniging. De beoor deeling der étalages zal door 'n zeer on partijdige en bekwame jury plaats hebben om vijf uur. Na de officieele opening zullen door't be stuur der Winkelweek-commissie en ge- noodigden de verschillende etalage's wor den bezichtigd, terwijl om 8 uur door de N.Z.H.T.M.-Harmonie een omvang door bet dorp zal.worden gemaakt. Ter verhooging van de belangstelling worden de ingezetenen verzocht gedurende de Winkelweek te vlaggen. SPORT EEN NOODZAKELIJKE VERDUIDELIJKING. Het is mij gebleken, dat mijn schrijven in de laatste dagen een verkeerd begrip heeft doen ontstaan bij diegenen, die nu eenmaal erg veel voelen voor sport en die er de godsdienstkwestie liefst buiten zagen gehouden. Vooreerst moet ik met alie kracht opko men tegen de meening, als zou het mijn bedoeling geweest zijn alle niet-kathoiieken uit te maken voor menschen die niet deu gen. Ik kan niet veronderstellen, dat een eerlijk mensch zooiets uit mijn schrijven zal kunnen lezen, en men moet wel zelf niet hoog staan, om een dergelijke mee ning aan e^n ander toe te denken. Het tegendeel is waar: ik veronderstel 'alle andere menschen goed, totdat het be wezen is, dat ze slecht zijn. Maar waarom dan toch tegen een neu trale organisatie der jeugd, zult ge vragen? Nog eens, niet omdat de niet-katholieken allen per se slechte menschen zijn; maar omdat zij nu eenmaal anders denken dan wij, of anders gezegd, omdat zij er an dere beginselen op na houden dan wij, of misschien wel heelemaal geen beginselen. Nu spreekt het toch vanzelf, dat iemand, die er andere beginselen op nahoudt dan een katholiek, meer of minder een gevaar is voor den katholiekep jongen, die door zijn organisatie met hem een vrij geregel- den omgang hoeft en heel gemakkelijk vriendschap met hem sluit. Welk 'gevaar? Het gevaar, dat hij schade lijdt in zijn katholieke opvattingen, die natuurlijk ge regeld botsen tegen die van een anders denkende, hij moge zoo goed zijn als hij wil Het gevaar, dat de jonge man gaat mee- nen, juist omdat die andersdenkende toch zoo netjes en fatsoenlijk is, dat het verbod om neutraal georganiseerd te zijn eigenlijk iets overdrevens is. Het gevaar, dat de jeugd op die wijze leert de ongehoorzaamheid aan den Bis schop te beschouwen als van weinig be teekenis. Het gevaar, dat hij ook later heel ge makkelijk lid zal worden van een neutrale organisatie. Het gevaar, dat de opvattingen van den andersdenkende omtrent zonde en schuld ook langzamerhand de geestesge steldheid van den katholieken jongen zal bederven in deze punten. Wij weten nu eenmaal, dat anders denken hier zeggen wil: verkeerd den ken, ook zonder schuld, over de grootste levenskwesties, n.l. over God en Godsdienst. Vervolgens is het een niet te weerspre ken feit, dat wij katholieken alles, wat we doen, moeten doen in overeenstemming met onze beginselen, ook als we ons ontspan nen. Wie het hiermede niet eens zou zijn, is op een gevaarlijke helling en minstens zeer zwak in zijn beginselen of de opvat ting daarvan. Ik hoop, dat deze weinige regels een opheldering mogen zijn voor hen, die mij verkeerd hebben begrepen. Kapelaan GROOT, Sportadviseur. VOETBAL. DIOC. HAARL. VOETBALBOND. Om den „Leidsche Courant"-beker. De deelname aan de wedstrijden om bo vengenoemde» beker is, wij kunnen dit direct constateeren, bevredigend. Het grootste gedeelte der vereenigingen, welke in de termen vielen om daarvoor in aan merking te komen, heeft aan den oproep van de Regelings-Gommissie gehoor gege ven, waardoor zij blijk gaven deze wed strijden op hoogen prijs te stellen. Door de volgende vereenigingen werd bericht van deelname gezonden: S.J.G. te Noordwijk, E.M.S. te Noordwijkerhout, Leiden" te Leiden, O.V.V. te Oegstgeest, „Lisge" te Lisse, Concordia to Hillegom, A.V.V. te Leidscheidnm en Teylingen to Sassenheira. De vereeniging S.L.C. te Voorschoten deelde mede dat zij om gegronde redenen niet kon deelnemen. Van de overigen hoor den wij niets. Jammer vinden wij het dat de vereeniging V.E.P. uit Woerden ons wederom teleurstelde door niet in te schrij ven. Stellig hadden wij op haar medewer king gerekend, doch helaas, dit heeft niet zoo mogen zijn. Een volgende keer, indien Leiden verliest, beter! Gisteravond had in het St. Pancratius- Patronaat, Hooigracht te Leiden, de loting plaats voor de rosp. elftallen. De uitslag daarvan is als volgt: A.: S.J.G.Teylingen. B.: E.M.S.—A.V.V. C.: LeidenLisse. D O.V.V.Concordia. Was het aanvankelijk de bedoeling reeds Zondag 30 Aug. de eerste wedstrijden te doen plaats vinden, eenige vereenigngen die verhinderd waren noopten ons hiervan af te zien. De eerste wedstrijden om den „Leidsche Courant"-beker zullen dus op Zondag 6 September worden vastgesteld, volgens bovengenoemde volgorde. De Regelings-Commissie: D. 1IAVERKORN, Sccr. Wedstrijden te Wassenaar. Uitslag van de Zondag gespeelde wod- strijdene waarvan het verslag tot onzen spijt to laat in <jns bo2dt is gekomen, om ge-- plaatst te kunnen worden: S. N. A. I—Edoh II 2—7 BI. Zw. I—0. V. V. I 3—3 gewonnen door BI. Z. daar 0. V. V. bet veld verliet. NED. VOETBALBOND Oefeningswedstrijden van A. S. C. Koning Voetbal is altijd nog a! vecl- eischend geweest, en met hot sljgon der jaren van den N. V. B. schijnt het er niet beter op te wórden. Volgons het dezer dan gen gepubliceerde wedstrijdprogramma van afdeeling I (t.z.t. zullen wij hot pro gramma van afdeeling II publiceeren) be-» gint de competitie dit jaar al op Zondag 6 September (andere jaren eerst op deni derden Zondag in September). Dit nu ach ten wij geheel onjuist en opnieuw een aan slag op het goed recht van do zomerspor ten. Vereenigingen als A. S. C. b.v. bij wie een deel van de voetballers, cricket of ten- n'st, vinden door den vroegen aanvang der -competitie's vrijwel geen gelegenheid om te oefenen. Weekdagen zijn doorgaans bezwaarlijk en de laats'e Zondagen in Augustus wordt er in ons land nog volop gecricket en terecht. Vanaf half September tot begin Mei (en soms nog later) is tijd genoeg voor voetbal. A. S. C. zal nog wel niet op 6 Septem-» ber voor de competitie in het veld moe ten, omdat Wamsteker dan in Antwerpen speelt. Gelegenheid voor een „goeden" oefenwedstrijd is er echter op dien dag toch' niet, juist omdat men door het gemis van Wamsteker onvolledig zul fcijn, De vraag is nu maar, wanneer zal A. S. G. volledig kunnen oefenen vóór do competitie? W.j vernemen thans dat a.s. Vrijdag-» avond in Haarlem tegen R. G. H. zal wor den gespeeld. In wolko opstelling is ons niet bekend. Van een definitieve opstelling van het A. S. C.-elftal voor het vo'gend seizoen, is er echter nog allerminst sprake. Wij zullen alle geruchten maar geruchten laten en moeten het geduld van de Leidsche voetbalenthousiasten nog wat op den proef stellen. Zondag a s. komt A. S. C. uit op de se-» rie-wedstrijden van Kampong te Utrecht. Van belang, als oefening zijn deze wed strijden niet, daar Wamsteker, Josson en L. Janssen, drie spelers die zonder twijfel in hot komende seizoen deel zullen uil ma ken van A. S. G. I. Zondag en Maandag moeten cricketten togen do in ons land wonende Engelschen. Ook De Ruyter is Zondag door familieomstandigheden ver hinderd. CRICKET. De M. C. C. en de Dragon Flies in Holland. Donderdag a.s. begint een nieuw cricket-' festijn, misschien het meest interessante wat na den oorlog hier in Holland gehou den is. Den Haag is de plaats, waar men de geheele week za! kunnen genieten van den strijd tussehen de sterkste Holalndsche loams "en bóven gén oom de Thurrteche-gns- ten. Wanneer de M G. G komt. weet men te voren, wat men krijgt, maar do zeer jonge club, de Dragon Flies heeft 'getracht door een sterk team te brengen, een goeden naam in Holland te maken. Tagger, die dit jaar in de OxfordCam bridge-match zoo goed bowlde en die door Plum Warner den besten bowler uit do Varsity-match werd genoemd, is wol do meest bekende erickettor, maar ook onder de anderen vindt men kl nkondo namen uit "de Engelsche cricket wereld. Of de Hollan ders in staat zu'len zi'n, lion goed partij te geven, daarover is niets te zeggen. Wel is er voor gezorgd, dal 7,'j de slerksIe Hol- landsehe spelers als hun tegenstanders zul'efi krijren De h" match" is eigenliik die luss-hon A' 'T- nd en de M. C G. He' TT 'nd ■■'Pa' bestaat uit rar J. H II T"' vlrr (raptn:n). J Rincker. A. M. J, de Reus. E. J. A Sehill. TI. v Manen, M. Jensen. R. Vis, P. Lainmerts van Bue- ren J. Schme:nck, ir. O. Bouwmeester en A Ter wiel Tn alle opzichten is dit elftal sterk te noe men. Het batten is zooals men ziet vrijwel geheel in handen van de H. C. C.-ers. Ook bowlers zijn er genoeg M'ssehien was één pare-how'er méér nood* er geweest FEUILLETON. Kaar het Duitsch van E. KRICKEBERG. O— (Nadruk verboden.) Toen ze haar kamer binnenkwam, vond re haar bed nog in denzelfden toestand, waarin ze het verlatenhad. Het meisje had baar dus, waarschijnlijk toch op be vel van haar meesteres, overgelaten het zelf in orde te maken. Maar ze had geen tijd zich daarover op te winden, want door de open deur der belendende kamer rag zo haar ontbijt op tafel staan en dat Was Haar vooreerst de hoofdzaak. Kernachtig landbrood, boter, kaas, ïnooe versche karnemelk, louter producten >an de huishoudelijke bekwaamheid van mevrouw Hollmann, daarbij een groot bord vol versche kersen, sierlijk op de blaren uitgespreid. Het waren zoo tamelijk dezelfde gerech ten als den vorigen avond, maar dezen keer liet ze zich niet nooden. Do bessen hadden slechts voor het oogenblik haar tionger gestild, nu meldde hij zich weer trachtig. Met grooten eetlust nuttigde ze een flink voedzaam ontbijt en dronk zelfs •en glas karnemelk er bij, dat ze „thuis let eens aan haar dienstmeisjes zou heb- m aangeboden." De beesenaporen van gezicht en handen fed ze moeizaam kunnen verwijderen, maar in het kleed weerstonden ze hard nekkig alle pogingen van Eva. Zij had er geen vermoeden van wat men in zoo'n geval doen kon. Thuis had ze het kleed eenvoudig uitgetrokken en het overige aan de dienstboden overgelaten. Hier zou ze het niet gewaagd hebben, van het dienst meisje te veronderstellen, dat het haar een hand extra hulp zou verleenen. Maar ze wilde tenminste eens bij mevrouw Holl mann gaan informeeren, op welke manier men het kleed schoon kon krijgen. Zij ging weer naar bened£h. het kleed over den arm en klopte aan de eerste de beste deur. Het was de keuken. De knappe meid stond aan de tafel aardappelen te schillen, keek om en vroeg kalm: „Waar mee kan ik u van dienst zijn?" En weer die kritische blik en de koel ongenaakbare houding. Eva haatte dat verwaande ding lettor- lijk. Het viel haar zwaar te antwoorden. Zij had gehoopt mevrouw Hollmann te treffen, ze wilde haar om raad vragen, hoe men boschbessenvlekken het best kon verwijderen. „Dat gebeurt het best met citroensap", verklaarde de meid. Ze haalde een citroen uit de provisiekamer en legde Eva uit, hoe ze haar gebruiken moest, hoffelijk, maar zonder een woord te veel en zonder zichzelf aan te bieden haar te helpen. Zij sprak de taal van de ontwikkelde menschen in die streek, en van dichtbij zag Eva pas, welke fijne, reine trekken haar gezicht had en hoe mooi de groote donkere oogen waren. Maar haar handen waren vast en toonden sporen van ijverig werken. Eva moest flink haar best doeü, voor ze de vlekken verwijderd en ten slofte ook nog haar bed in orde gemaakt^ had. En toen had ze weer geen water,' omdat ze bet opgebruikt had voor het verwijderen der bessenvlekken; zoo moest ze nu inder daad zelf naar beneden gaan, om iets te halen. Toen ze met de volle kruik in de hand den hoek om kwam. keerde de jonge Holl mann juist van het veld terug. De houd. die een merkwaardige neiging vóór Eva had opgevat, waarschijnlijk omdat ze hem afschuwelijk vónd, kwam aanstonds op haar af en omkringde haar blaffend. Maar een scherp gefluit van zijn meester deed hem teruekecren. pn dezen keer kropg hij een flinken slag met de rijzweep, dat hij jankend wegvluchtte. Wat een ruwheid! dacht Eva. Hij. zegt zelf, dat de hond nog een jong, dom dier is maar jonge, domme dieren moeten ook opgevoed worden. Walter Hollmann zette weer zijn pet af, maar nam verder geen notitie van haar.De heeren in haar kriiïgen zouden zich be ijverd hebben, haar de zware kruik uil do handen te nemen, hij* leidde zielskalm zijn paard den stal in. Zij moest er nu wel eindelijk toe komen, haar koffer uit te pakken., tenminste dat, wat ze voor de eerstkomende dagen noodig had. Want aanstonds vertrekken zou ze in geen geval, alleen al daarom niet, om dat verschillenden het wenschten en voor spelden. Zij stond een beetje radeloos voor het groote monster.. Ook dit werk had een ge dienstige geest haar steeds uit de handen genomen. Zij moest zich sterk inspannen, maar toen ze goed met het werk bezig was wilde ze toch liever alles uitpakken en op zijn plaats brengen. Ten langen laatste was ze met allen ijver bij het werk, ja, het verschafte haar zelf een werkelijk ge noegen; 't was zoo iets nieuws voor d'r, practische bezig te zijn. De voormiddag vloog om, en toen ze eindelijk klaar was, sloeg de klok twaalf. Zij was flink moe en ze had waarachtig alweer honger. Hel was bijna beangsti gend hoeveel ze hier at. Thuis ging men toch pas om vier uur aan tafel. Beneden reed oen rijtuig over het pla veisel, en ze ging aan hel raam, om te zien. wat dat beleckende, want en dat was nog merkwaardiger zij was reeds begonnen zich te interesseeren voor dat gene wat in huis gebeurde. Een licht wagentje stond voor de deur, en erop zat. de teugels in de hand, de knappe mpid. terwijl mevrouw Hollmann met behulp der andere meisjes bezig was, een groote bedekte mand zoo goed mogelijk in evenwicht achter op liet wagentje te plaatsen. Een paar kruiken en kannen werden nog in hot stroo gezet, dan trok de meid aan de teugels, klakte met do tong, en de kleine pony zette zich met zijn lichten last in draf. Hop aardig en knap had het meisje weer uitgezien, en hoe koket met den grooten witten hoed en witte blouse, welk een on derscheid tussehen haar en haar boersche collega, die Eva bediende. Toen die nu kwam, om de tafel te dek ken, kon Eva haar nieuwsgierigheid niet langer bedwingen, en tegen haar gewoonte in om zich met baar ondergeschikten in privégesprekken in te laten, vroeg ze: „Waar is dat ponyepan heengegaan?" „Naar liet veld met 't eten voor 't werk volk" zeide 't meisje laconiek. Eva ging voor haar „diner" zitler, dat uit een mooie koude schotel, peentjes, lamsbout en salade en veel gekookt fruit als dessert bestond. Een zeer eenvoudig menu, maar Eva had honger flinken honger. Zij at eerst alleen maar lamsbout, maar begon dan aarzelend do poentjes te proeven. Die smankten heelemaal niet slecht, maar ze wilde zo toch niet eten, neen, uit eigen zinnigheid al nieteiï eindelijk at ze toeh zelfs met hehagelijk- heid een onfatsoenlijk groote portie er van. Daarna hield ze niet dezelfde behaag lijkheid haar middagslaapje, zooals den vorigen dag en toen ze wakker werd, viel haar in. dat ze een schoenmaker in het dorp kon opzoeken, om een paar schoenen te koopen Want dat zo mot haar lichlo hooggelakte laarsjes op hot hobholigo pla- veisel van Langdorf niots kou doen, had ze roods moeten inzien. Zij dronk haar koffie nog en maakte toen aanstalten om te gaan. Toon zo de trap afging, zag zo aan ooit tafel die builen onder de veranda geplaatst was, mevrouw Hollmann en haar zoon achter de koffie zitten en de knappe meid bracht juist een kan geurige mokka bin- nen. t Het was pijnlijk voor haar, daar voorbij te gaan, maar men had haar al gezien. Ja, mevrouw Hollmann was opgestaan erf haar tegengekomen. „U heeft zich Toodc wangen geslapen juffrouw Gerhardt, dat doet mo veel g<H noegen." (Wordt vervolgd)!,

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5