REGENMANTELS A. WAALS, R.H.W. Limonade Ingezonden Mededeeling, ETIKET WORDT NAGEBOOTST, LET OP R.H.W. .Valkenburg f 1.871; Pensionaat Sacró Coeur, Arnhem f 10; St. Josephs-gezellen- ver., A'dam f 10; parochie Helden-Gras- hoek f 103; N. N., A'dam f2.50; H. v. Th., Soestdijk f5; Zusters O. L. Vr., Utrecht f 10; parochie Lierop f 700; girono. 115889 f25; A. W. O., Enschedé f 10; comité Cuijk a.d. Maas, le afdracht f 1000; Th. D., Oosterhout f 10; parochie St. Willibrordus Deurno f 1286.84; id. Someren-Eind f175; comité Helmond, 4e afdracht f471.08; parochie Wychen f607; colectc Ulvenhout f500; comité Uden f3144.05; (waaronder Stoomzuivelfabr. f 500; Eierveiling f 100; Boerenleenbank f 100; Jonge Boerenstand f 10); J. G., "Roosendaal, f 5; J. C., Sittard f 25; N. N., Den Haag f 5; M. L., Konings bosch f 15; Jbr. H. v. S. v. Y., Boxmeer, f 10; J. T. Maastricht f 50; Gebrs. T. Mcerssen f50; N.V. Mij. tot Expl. v. on- roer. goederen Erasmus, R'dam f 100; N.V. G. en A. Brenninkmeyer's Confectie bedrijven, A'dam f 5000; comité Den Haag, 8e afdracht f 1500; Kring Veghel, le af- Idracht f5000 (nadere specificatie van de gemeenten in dezen kring volgt). Voorts is rechtstreeks ingekomen hij den Commissaris der Koningin in Noord- Brahtnl de opbrengst der collecten te: Schaik ƒ892.601; Oisterwijk ƒ2558.28; 'Alem 409.43; Klundert ƒ650; Lieshout 387.35 Haps f 1136.35; Drunen 527.50: Esch ƒ914.40; Diessen ƒ571.71; Berkel 1036.08; Helvoirt ƒ1000; Gassel ƒ438, Geffen ƒ422.75; Wanroij ƒ1498.61. Bovenstaande bedragen waren Maan dagmorgen ontvangen. Uit nog talrijke ge meenten is de opbrengst der inzamelingen bekend, doch nog niet afgedragen. Na de afdracht geschiedt de verantwoording. Do totale ontvangsten bedragen tot dus ver ƒ84565.87. Volgens de aanwijzingen .der schenkers lijn hiervan bestemd: Voor de slachtoffers In het bisdom f 2406.59, voor do slachtof fers in Noord-Brabant f 64988.78, voor Borculo 1134, voor alle geteisterde stre ken 15011.50, voor speciale doeleinden f 1025. Prins Hendrik te Borculo. Gistermiddag om 3 uur kwam Prins Hendrik te Borculo aan, waar op het stad huis verschillende autoriteiten, voorzitters der commissies enz. aan hem werden voor- gesleld. Onder geleide van den burgemees ter deed de prins een rondgang door de etad, waar o.a. de Ned. Hcrv. KeTk en de B. K. Kerk bezocht werden. In deze laatste werd de Pr'ns rondgeleid door pastoor J, IJ. Kroot. ■'VSJSTlJvr Bich eenige .oogenhlikken onderhield. Na afloop van den rondgang werd ten stad- huize de thee gebruikt en te vier uur ver liet de Prins Borculo per auto, meldt het „Hbd." Voorloopige vrijstelling van belasting. In antwoord op een verzoek van den burgemeester van Borculo heeft de Mi nister van Financiën goedgevonden, dat ten aanzien van hen, die door de storm ramp aanzienlijke schade hebben geleden, voorshands geen maatregelen tot invorde ring van de personeele belasting en van de Inkomstenbelasting enz. moeten worden genomen. De toestand te Langenboom. Door do deskundige commiss'e zijn de R. K. kerk, de molen en tal van nog ten 'decle overeind geb'oven woningen in Lan genboom, in Oventje enz. afgekeurd. De kerk moet geheel worden afgebroken; zoo bok de molen van 't Oventjo en bedoelde buizen. 1 Do omvang der ramp wordt hierdoor dus iVveer grooter. 1 De kerk en de molen zijn thans met hout to draad afgerasterd. De school te Langenboom zal gedeelte lijk worden afgebroken; het dak is thans geheel verwijderd en binnen korten tijd hoopt men met het bouwen te kunnen be ginnen. Ook te Langenboom zijn verschillende (noodwoningen Ingericht en worden nog dagelijks nieuwe bijgebouwd. Het huis van Öen heer Schornwater is men geheel aan 't vernieuwen; steenen, pannen, en verder benoodlgd materiaal zijn reeds aange voerd. Met de kerk en klooster te Langen boom heeft men nog geen aanvang ge maakt. Wel is men op 't oogenblik aan 't /fcerk met het stichten van een tent, al- fwaar de Eerw. Paters tijdens de werk zaamheden verbonden aan de opbouwing yan kerk en klooster zullen kunnen ver blijven. Voorloopig wordt des Zondags en bok door de week de H. Mis gedaan in het patronaat, dat bijna niets door den storm beeft geleden. Ook te Zeeland wordt druk gewerkt, meldt men aan de ,/s-H. Crt.'' Over het ftverk der soldaten der Genietroepen,, is men taitstebend tevreden. Dagelijks worden feroote autovrachten planken en verder benoodigd materiaal aangevoerd, voor het bouwen van noodwoningen in de verwoeste Jfreek. Oproeping. Een bandelaar In hrandsloffen deed aan bet Huisvestingscomité te Borculo een gra fts aanbod van een wagon cokes ter distri-» Ira He onder de slachtoffers van de ramp In Borculo. L ®°°T 600 ongelukkig toeval is deze brief .verloren gegaan, alvorens deze door de jcentrale administratie was ingeschreven In beantwoord. Den milderi gever wordt verzocRT 2#Jn aanbod te herhalen. Te Hengelo heeft een collecte, Zaterdag en Zondag door het Boode Kruis gehou den, ten bate van de slachtoffers van de stormramp, ruim f 8500 opgebracht. Te Neede, waar de storm mede groote vewoestingen aanrichtte, beeft de burge meester van het Papcfonds toezegging ontvangen van een gift van f 8000 voor herstel der schade. Van particulieren heeft hij reeds f 3200 ontvangen. Te Alkmaar is in totaal bijna f 12.490 bijeengebracht. Een kerkcollecte te Tilburg heeft f5708 opgebracht. Het drama in de Lassusstraa! te Amsterdam Gistermorgen zag de bemanning van een der gem. politieboolen, welk vaartuig in de Houthaven voer, een lijk drijven, 't werd binnen boord gehaald en spoedig herkend als dat van den dokter, die in het drama in de Lassusstraat betrokken is ge weest. Hij heeft dus uitvoering gegeven aan hetgeen hij in den brief aan een zijner familiebeden schreef. Gebleken is, dat hij geruimen tijd, ook vóór het geval zich in perceel Lassusstraat 5 afspeelde, in hoogst opgewonden toe stand verkeerde. Zij, die de finesses van de zaak kennen, schrijven dit uitsluitend toe aan de vrouw in kwestie, die hem tot het uiterste moet hebben getart en ge prikkeld. De aanvaring op de Noordzee. Omtrent de aanvaring van de Finsche hark Tjcrimai op de Noordzee met den Nederl. stoomtrawler Christine Catharina heeft, naar we vernemen, de schipper van dien trawler A. van Pel aan de directie der Aneta-maatschappij, eigenaresse der „Ca tharina" het volgende gerapporteerd: Wij zijn 14 Augustus 12 uur 's middags van IJmuiden vertrokken om te visschen op de Noordzee en we hebben daar ge- vischt tot 21 Augustus 11 uur 's avonds op 55 graden 51 min. Noorderbreedte en 5 graden 40 min. Oosterlengte en stoomden daarna 60 mijl Zuidwaarts, om daar, Zaterdag nog te yisschen en Zondag In IJmuiden aan te komen. Zaterdagmorgen 22 Augustus om 3.45 uur kwam een rood licht in het Zuid ten Westen in zicht, dat van een zeilschip bleek te zijn- Het ging vlak voor ons om, waar door een aanvaring onvermijdelijk was Ik liet op volle kracht achteruit stoomen: de machine werkte direct, doch de vaart was zoo groot, dat het vaartuig in het midden werd aangevaren en het schip bin nen tien minuten zonk. Ik wist niet, wat voor schip het was en ook niet dat het zinken zou. Ik hield direct op het schip aan en moest bijna op volle kracht loopen om het te krijgen. Inmiddels was het schip voor don wind omgedraaid en lag Zuid West. Vlak hij hoorden wij de mensehen roepen en ik zag, dat het schip i onze sioep uitgezet en naar net wrafcüout gaande zagen wij twee sloepen omgekeerd drijven- met menschen er op. Onze sloep haalde eerst van de eene sloep 6 menschen en daarna van de andere 5. Bij navraag bleek, dat nog twee man ontbraken. Wij hoorden roepen onder do eerste sloep. Eer dat mij sloep er bij was kwam er een man onderuit en deze werd in onze sloep gezet. Na nogmaals gevraagd te hebben, hoe veel man ontbraken, en wie, zeide de stuur man, dat alleen de kapitein nog ontbrak. De sloepen werden gekeerd, doch er bleek geen mensch onder te zitten. We zijn toen zacht aan door het wrak-, hout gaan stoomen en zagen na ongeveer 5 min. den kapitein drijven. Hij werd di rect aan boord gebracht. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mochten niet meer haten. Na onderzoek of wij water maakten, zijn wij op gaan stoomen naar IJmuiden. Onze lekken waren allen ongeveer 1 meter boven de waterlijn. Do zee was kabhelig geworden en wij maakten toen veel water. De pompen werkten goed en toen de lekken zooveel mogelijk gestopt waren, zijn wij doorgestoomd naar IJmuiden, waar wij 23 Augustus 's morgens 1 uur 80 min. behouden aankwamen. Het Finsche schip kwam van Londen en was op weg naar Maryhaven. Onmenschelijk. Men meldt aan „Do Morgen" uit Uden- Eout: Vorige week werd hij de smid J. B. op last van den Burgemeester de electrische meter afgesloten en verwijderd. B., over deze daad ernstig gebelgd, be gaf zich naar den burgemeester en dreig de, bij niet terugplaatsing van den meter zijne vrouw met een 2-tal kinderen op straat te smijten. Aan zijn dreigement werd nie? voldaan met gevolg dat weldra zijn kroost op de straat stond. Volgens ooggetulgenis Is de vrouw naar den burgemeester gegaan om kennis van het voorgevallene te geven, waarop "het hoofd der gemeente de politie last gaf den onverlaat te sommeeren zijn vrouw en kin^ deren in huis terug te nemen. Nauwelijks had de politie zijn infrede in de smidse gedaan of een gloeiend stuk ijzer dat juist in het vuur zat, werd den agent in het aangezicht geslagen. Weldra ont stond een formeele vechtpartij waarhij een tweedp agent ter hulpe snelde, met gevolg dat zij den onverlaat wisten t© overmees teren. Het gevolg was opbrengen naar het bureau. Inmiddels was dr.'LobacÉ ontboden, die na den agent, die erg gehavend was, ver bonden te hebben, zi< h naar B. begaf om hem eveneens te verhinden, deze verzette zich met gevolg dat de bloedende wondon niet gestopt werden. De agent heeft een drietal vrij ernstige brandwonden aan het hoofd en hals beko men terwijl B. een hoofdwonde heeft opge- loopen. u INGEZONDEN MEDEDEELING. Enorme sorieering. Zeer voordeelige prijze Haarl.str. 114, B. zal zijn straf voor deze daad - niet ontgaan. De echtgenoote en kinderen werden voor loopig door de buren opgenomen. Een gevaarlijk individu gepakt. Maandagmorgen in alle vroegte heeft in de boerderij van den landbouwer Groenen boom te Botterdam, een inbraak met gc- welpleging plaats gehad. Op een zolderka mertje sliep de dienstbode, de 28-jarige M. C., in een ledikant, terwijl in dezelfde kamer in een bedstede do 30-jarige dochter des huizes T. Groenenboom, ter ruste lag. Te half zes werd de dienstbode plotse ling wakker en bemerkte zij, dat er een man in de kamer stond. Zoodra deze zag, dat hij ontdekt was, sprong hij op het bed toe, haalde een groot mes te voorschijn en schreeuwde: „Je geld, of je leven, en houd je mond!" De man sleurde daarop het meisje uit bed en dreigde haar te zullen vermoorden als zij niet zei waar het geld van Groenenboom was. Het meisje ver klaarde, dit niet te weten, waarop een he vige worsteling volgde. De dienstbode wist zich plotseling te verplaatsen in de richting van de bedstede en daar de dochter te wekken, doch de man beval ook deze te blijven liggen, of anders haar te zullen vermoorden. De dienstbode sleepte hij mede de trap af, doch op de onderste trede wist zij zich los te rukken en te ontkomen. Zij vluchtte den koestal en de schuur door, waarna zij op het "erf kwam, steeds achtervolgd door den man met het mes Luidkeels schreeuwde zij om hulp, hetgeen de aandacht trok van den 23-jarigen arbei der C. J. v. d. B., die in den tuin achter het huis aan het werk was. Te zamen met nog een knecht begonnen zij den man, die op de komst der knechts de vlucht had ge nomen, te achtervolgen over den Dordt- schen Straatweg en den Groenen' Hilled ijk. Bij de Voordo verloren zij hem uit het oog. Do beide knechts waarschuwden onmiddel lijk een agent van politie, die op De Dreef woont. Per fiets zette deze de achtervol ging vóórt. De dienstbode had hij de achtervolging ontdekt, dat de man tijdens de worsteling zijn broek gescheurd had. Er werd dus naar een man met een gescheurde broek inderdaad slaagde men er m, uem uvy middags op den Oostvarkenoordschenweg te arresteeren. Het bleek de 24-jarige smid J. A. van H. uit LTselmonde te zijn, die den vorigen dag uit de strafgevangenis te Botterdam was ontslagen, waar hij wegens diefstal met braak negen maanden gezeten had. De man werd overgebracht naar het bureau Nassnukade. Aanvankelijk ontkende hij alle schuld, doch gisterenmorgen legde hij, na een scherp verhoor, een volledige bekente nis af. Vroeger was hij bij de familie Groe nenboom geweest en dus volledig met de situatie op de hoogte. Des morgen had hij den tijd, dat Groenenboom de kooien molk, afgewaeht, om het huis binnen te ko men. Er wordt niets vermist. Het mes is op het erf teruggevonden. Een kordate zuster. Een ongeval, dat gelukkig goed is afgo- loopen, kwam, naar do Zw. Crt. meldt, voor in het Sophia-ziekenhuis te Zwolle. In een vlaag van angst wilde een manne lijke patiënt onverhoeds van de eerste ver dieping naar de zijde van de Philosofon- allee uit een dor geopende vensters sprin gen. Een verpleegster snelde hem na, greep hem vast en gilde om hulp. Het was een angstig gezicht, den man een oogenblik huiten het raam te zien hangen. Op het hulpgeroep kwam van allo zijden personeel toeloopen en kon de ongelukkige beneden worden opgevangen en binnen gebracht- Het bleek, dat hij, dank zij het kordate op treden der zuster, behoudens enkele kleine schrammen, geen enkel letsel had opge daan. Branden De woning, toebehoorende aan M. .gebouwd door J. te Nieuw-Amsterdnm, is geheel afgebrand. Verzekering dekt de schade. Te Bergeijk is het woonhuis der wed TL Burgmans in de Broekstraat afgebrand Van den inboedel is weinig gered. Een paard kwam in de vlammen om. Assu rantie dekt de schade. Dronken motorrijders. Te Nes (N.-H.) heeft de politie twee mo torrijders uit Nieuwer-Amstel, aangehou den, toen zij dronken en zonder licht des avonds laat daar in volle vaart rondreden. Diefstal In een belastingkantoor. Een dienstmeisje van den heer B. te Kerkrade ging voor haar patroon belas ting betalen en kreeg 28 zilverbons van f 2.50 mede. Toen zij aan het loket kwam bemerkte zij tot haar grooten schrjk dat ze geen geld meer had, ofschoon ze beslist wist. dat ze het geld nog had toen ze in het kantoor kwam. Ze deelde haar bevin ding mede, aan den beambte aan het loket en ook de aanwezige inspecteur der belas tingen, die zijn kantoren heeft in hetzelfde gebouw als de ontvanger, werd gewaar schuwd. De beambten werden een voor een ondervraagd en ook zekere G. die pas sinds 1 Augustus als wachtgelder in dienst was getreden. Ook deze beweerde bij hoog en laag, dat hij niets ^an het geld wist en toen de inspecteur dreigde de politio te zullen waarschuwen, gaf G. te verstaan dat hij zich dan zeer zou verheugen, want hij wist van het geld niets. De commissaris van politie kwam en bij fouilleering vielen de zilverbons onder de armen van G. uit. Ont kennen kon niet meer baten. G. is ter be schikking van de justitie gesteld. Berooving. Een Geldersch lederhandelaar kwam op den Schiedamschen dijk te Rotterdam in kennis met een man en een vrouw. Met hen bezocht hij verschillende café's en werd zoo bevriend met dit echtpaar, dat hij het naar een woning in de Vischsteeg verge zelde. Na daar eenigen tijd vertoefd te hebben, is hij er hardhandig de deur uitge zet. Buiten gekomen miste hij zijn porte- monnaio met f 65 en twee recu's van leder, dat hij op het station D. P. in bewaring had gegeven. Toen Is hij naar de politie geloo- pen. Een onderzoek werd ingsteld en wel dra bleek, dat het leder op het station op de recu's was afgehaald, doch do gegevens die men aan het station verkreeg stelden de politie in staat den koopman P. H. van A. en zijn vrouw M. J. B. aan te houden, welk echtpaar door het stationspersoneel werd herkend als de menschen, die het leder hadden afgehaald en door den leder handelaar als de lieden, met wie hij op stap was geweest. De koopman P. H. van A. had nog f 60 in zijn bezit en het leder werd in beslag genomen. Een boeienkoning Ingerekend Zondag, den eersten Kermisdag, waren de kermisgangers te Kruisland (N.-Br.) ge tuige van een nog al Interessant voorval voor zulk een plattelandsgehucht Terwijl een boeienkoning zijn toeren stond te verrichten, werd hij door de ma- rechaussées aangehouden onder verden king van diefstal van een gouden broche ten nadeele van een juffrouw die de ker mis te Bruinisse had bezocht, waar ook deze boeienkoning zijn kunsten had ver toond. Bij onderzoek bleek hij ook werkelijk m het bezit van de vermiste broche, waarin de politie aanleiding vond den sterken man en fèfgfë ,WG4$. ,le, Ioor *en zotk voort te zetten. Buiten!. Berichten Noodweer In Zuid-Oost-Frankrijk. Groote overstroomingen; aanzienlijke schade. Op talrijke punlen in Zuid-Oostelijk Frankrijk heeft een hevig onweder gewoed. Tengevolge van de daarmede gepaard gaande wolkbreuken zijn verscheidene plaatsen en dorpjes onder water geloopen. Bruggen werden weggeslagen en wegen ge deeltelijk weggespoeld. De schade is aan zienlijk. Nieuwe aardbeving op Sicilië. Volgens een draadloos bericht uit Lon den is gistermorgen een zware aardschok gevoeld in Catania. Een aantal huizen is beschadigd. Onder de bevolking ontstond een paniek, doch niemand is gekwetst. Vier personen door den bliksem getroffen. Aan de „Messagero" wordt uit Genua gemeld, dat bij Santuario Delia Guardia eenige toeristen door een zwaar -onweder werden overvallen. Zij zochten een schuil plaats onder een boom, doch de bliksem sloeg hierin en doodde een man, zijn schoonmoeder en zijn kind benevens zijn 20-jarigen neef. De vier overige personen w.o. zich de vrouw en een zwager van den getroffene bevonden, bleven ongedeerd. Een locomobiel gesprongen. Bij het aanzetten van een dorschmachi- ne is op een hoeve te Chapelle-Neuve (Fr.) 'een locomobiel uit elkaar gesprongen. De stukken vlogen honderd meter ver. De personen werden door brokstukken der machine gedood, twee personen ernstig en vijftien personen licht gewond. Zware brand te Montreal. Maandagavond is to Montreal een brand uitgebroken, waardoor een blok flatwonin gen en twintig andere huizen verwoest z'ijn De schade is nog niet te schatten. Per soonlijke ongelukken worden niet gemeld. Een auto-ongeluk bij de Wasserkuppe. Op de terugreis van Fulda naar de Was serkuppe heeft een ongeluk plaats gehad met den auto, waarin zich de zeilvliegers Seiler en Weber bevonden. De auto sloeg bij een bocht over den kop. Beide vliegers werden dood onder de puinhoopen van daan gehaald. Een smokkeldrama te Esschen. In den nacht van Zondag op Maandag, omstreeks één uur, is de 31-jarige douane beambte Wagenmaeckers, wonende te Es schen (België) voor de deur van zijn huis onverhoeds door een onbekende aangeval len, die hem ernstig toetakelde. Het slacht offer ontving niet minder dan 28 messte ken, over zijn geheele lichaam, doch er s'cFiJnT geen gevaar voor zijn leven Te Ke* staan. De aangevallene is terstond in verple-» ging genomen. Het parket, dat spoedig ter plaatse was, heeft een streng en nauwkeu rig onderzoek gelast. Men koestert ver denking tegen een inwoner van Esschen, die vroeger eens op heeterdaad bij een smokkelaffaire door Wagenmaeckers be- betrapt is. Deze verdachte wordt thans ge zocht en zal ongetwijfeld spoedig gevon-t den worden. i) Wespen als onheilstichters. Te Witham (Essex, Engeland) heeft een zwerm wespen een 2-tal ongelukken ver oorzaakt. Een inwoner van Streatham reed me? zijn auto, waarin ook zijn vrouw en tweo kinderen gezeten waren langs een weg in eerstgenoemde plaats, toen hij plotseling door een wespenzwerm overvallen werd. Terwijl hij trachtte de wespen te verdrij ven, raakte hij het meesterschap over het stuurrad kwijt, tengevolge waarvan de auto in een sloot terecht kwam en vernield werd. Twee uren later passeerde een andere automobilist in gezelschap van zijn vrouw en vier kinderen denzelfden weg. Ook hij werd door de wespen aangevallen en raak te zijn stuur kwijt, waardoor zijn wagen tegen een telegraafpaal botste. Het wespennest werd daarop opgë-* spoord en vernietigd, ten einde verdere onheilen te voorkomen. Nederlandsch Oost-Indië. De afscheidsreceptie van Minister Weiter. De afscheidsreceptie van den heer Wei ter was zeer druk bezocht. De geheelo Raad van Ned.-Indië, alle departements hoofden, verschillende hoogo regeerings- personen, alle kopstukken uit den handel, scheepvaart en financieele wereld, bene vens vele particulieren waren aanwezig. KERKNIEUWS Benoemingen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft benoemd de "volgende weleerw. Paters: tot kapelaan te Amsterdam (H. Ignatius) A. Bergefurt S.J. die kapelaan was te Rotter dam; tot kapelaan te Amsterdam (H. Igna tius, Bijkerk St.-Josephkapel) P. Theunis- sen S.J.; tot kapelaan te Rotterdam (O.L*. Vrouw 0.0.) R. Bonman S.J.; tot kapelaan te 's-Gravcnhage (O. L. Vrouw 0. O.) A. van Zeelst S.J.; tot assistent te 's-Graven- hage (H. Theresia) J. Frencken S.J. RECHTZAKEN HAAGSCHE RECHTBANK. Veroordeeld is: P. J. v. L., koffiehuis- bediende te Leiden, wegens heling tot 3 maanden gevangenisstraf met aftrek van ts~i.i_ _hpe.h tenia Ifl^D- EN TUINBOUW De uitvoer van bloembollen. Men schrijft uit Hillegom aan het „Hb!.": Er is al meermalen op gewezen, dat 1925 zal blijken een buitengewoon gunstig bloem bollenjaar te zijn geweest. Er zijn ontzag lijke prijzen gemaakt, waarvan iu deze ge heele hollenstreek de bewijzen zichtbaar zijn. Voor den buitenstaander is de hollentijd gedaan als de bloemen in het veld ver dord zijn of afgesneden; nrnar voor .den vakman komt dan nog het groote werk. En nu is het bijzondere van deze cultuur, dat het eigen land zich na het uitbloeien der blpemen eigenlijk weinig meer aan het be drijf laat gelegen liggen. Niet moer dan 5 pet. van den geheelen bollen-oogst blijft in het land; het overige dus zoo goed als de geheele voorraad is bestemd voor export. Wat die export beteekent voor deze streek valt voor dit jaar in cijfers nog r.»et uit te drukken; maar men krijgt er een denkbeeld van als men nu gadeslaat het dagelijksche vervoer van honderden kis ten bollen. De uit tp voeren voorraad is zocr groot, dat in Hillegom, het centrum van den export, nu al dagen lang tot laat in den avond wordt gewérkt aan het ver voeren en laden. In Lisse, 'Sassenheitn, Voorhout is het evenens een groote bedrij vigheid; maar aan de Hillegomsche haven voelt men zich in deze dagen als aan het IJ. De havenkade is voor den gewonen tijd ruim genoeg en de vaart biedt dan vol doende plaats voor de schepen, die. hier moeten aanleggen; bij den export van dit jaar is er echter aan den wal en in het water veel ruimte te kort. Zwaar beladen vrachtauto's brengen de honderden kis-» ten aan; motorbooten en stoombooten la den onafgebroken, en inmiddels lost men aan den anderen kant de schuiten met leege kisten, waaruit blijkt, dat we voor eerst door den voorraad nog niet heen zijn. Er gaan vooral groote hoeveelheden Ijya cinthen uit, maar.overigens omvat de <x« port de geheele cultuur: crocussen, hyaern- then, tulpen, narcissen, gladiolen. En als schip na schip onzo nu zoo levendige ha ven verlaat, dan welen we, dat straks «le zeeschepen de bollen zoo goed als over do geheele wereld zullen vervoeren Want er is een buitengewoon ruim afzetgebied. Er gaan groote voorraadpn naar Engeland en Amerika, maar ook naar de Scandinavi sche landen en Duitsehlaiul: en zelfs wordi er ook weer gesproken van eenigen afzet naar Rusland. De mnnpen, die de relaties voor dit bedrijf in hot buitenland moeten bevestigen, zoeken of uitbreiden hebbetf dan ook met zeer veel succes gewerkt. 1 Als binnenkort de rust weer in de haJ ven zal znjn teruggekeerd en 'do laatste bollen varen, zullen, na de kweekers, oos de exporteurs kunnen terugzien op een schitterend bollen-jaar.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4