„De LeÉÉ Cnuranl" Tweede Blad Woensdag 26 Augustus 1925 UIT DE PERS EEN DERPE ORDE VOOR PROTESTANTEN. De Maasbode schrijft: "Wij meenen dat Harnack reeds in een van zijn groote werken over het moderne Christendom wees op de behoefte van het Protestantisme aan geestelijke broeder schappen in den geest der religieuse or den der Katholieke Kerk. Nu schrijft in het vrijzinnige weekblad ,.De Hervorming" de predikant van N.- Helvoet, die den merkwaardigen naam draagt van A. Priester, over een nieuw gestichte Derde Orde voor Protestanten Idoor den Parijschen predikant W. Monod in het leven geroepen op het voetspoor van den H. Franciscus van Assisië, die na twee religieuze orden, een voor mannen en een voor vrouwen te hebben opgericht, eindelijk nog een Derde Orde in het leven riep voor leeken, de zoogenaamde Tertia rissen. W. Monod noemt zijn stichting „les veil- leurs", tiers-ordre „Protestant". In Juni 1922 hield ds. Monod te Straats burg een preek in dezen zin op het con gres van het sociale Christendom. Reeds den 20sten April 1923 had de oprichtings vergadering van defe derde orde plaats. De twee hoofdgedachten die naar voren kwamen, waren: arbeiden om de Protes tantsche vroomheid te verdiepen en te verrijken, en samenwerken tot het herstel van Europa. De orde dezer „veilleurs wil het dage- lijksch leven in overeenstemming brengen met den geest der zaligsprekingen, den geest van blijdschap, eenvoud en barm hartigheid. Door stil gebed, vrijwillige disciplinde en dienende liefde tracht men de waarden der ziel te redden. Zonder gebon den te zijn door de formule van een dog ma wil men 't ideaal der bergrede nabij komen. Daarom ontzeggen de „waken den" zich bepaalde uitgaven om te kunnen geven en onttrekken zij zich aan zekere plichtplegingen in het verkeer*met de medemenschen, om vrijen tijd te krijgen om hen te dienen. Zij willen zich niet al leen onthouden van al wat voor hen zelf in zedelijk opzicht schadelijk is, maar ook van al wat het zijn kan voor den naaste. Zoo vormen zij onder elkaar een ge meenschap, die heilig en eenvoudig leven beoogt, en willen zij in den boezem der Protestantsche Kerk een navolging van Christus in praktijk brengen. Zoo ziet men dat Ds. Monod voorstaat een teruggrijpen naar het beginsel van as cos o, dol J- modern Protestantisme bepleitte. Ook Monod wil voor zijn tertiarissen drie dagelijksche geestelijke oefeningen, waardoor de dag geheiligd en gewijd zal worden. Monod stelt zich voor, om dit doel voor de leeken te vergemakkelijken, een offï- cieele handleiding voor de derde orde te schrijven. Reeds schreef hijeen boekje dat daar voor dienen kon „Vademecum pastoral". De Protestantsche derde-ordelingen moe ten zich ook verplichten eiken Zondag ter kerke te géan, onverschillig wie er preekt. Ook moeten zij in het begin van iedere maand een bijbelsche gedachte kiezen, waaromheen zich gedurende die maand al hun gedachten en gebeden als 't ware kristalliseeren moeten. Men wil op deze wijze ook komen tot de samenstelling van een kalender, ten dienste van Protestant sche Christenen, die voor het gansche jaar onderwerpen ter overdenking aangeeft. Men ziet, dat alles riekt zeer sterk naar de goede oude Roomsche ascetiek. Zelfs tot een soort van getijdenboek komt men terug. Eens in 't jaar zullen de tertiarissen ook een soort van retraite meemaken, en »nen zal ook een zekeren tijd „novioe" moe ien zijn, alvorens men tot de eigenlijke >rde zal kunnen toetreden. De Hollandsche predikant, Ds. Priester, staat dan ook nog wat vreemd tegenover deze stichting, waarvan hij bekent dat hij de geestelijke beweging niet zoo dadelijk kan overzien. Ook Monod zelf ziet wel het gevaar van naar de Roomsche Kerk af te glijden. Want hij vertelt in zijn brochure over de stichting, dat hij er toe gekomen is doordat hij na den oorlog te Parijs in aan raking kwam met jonge menschen, die hun leven in overeenstemming wilden brengen met de voorschriften van het Evangelie, met het buitengewone van de Bergrede en de dwaasheid van het Kruis. Later echter gingen sommigen meer consequent over naar het Roomsch-Ka- tholicisme, terwijl anderen tot het wereld- sche leven terugkeerden. Dus ook hier weder: „entweder oder" (het een of het ander). BINNENLAND Ds Duitsche margarine-Industrie De invloed der Hollands che oonourrentie Naar de B.B.C. verneemt heeft de ma- garinefabriek Dr. A. Schroeder A.Q. te Berlijn de fabricage van margarine stop gezet. Hiertoe werd de maatschappij ge noodzaakt door de scherpe buitenlandsche concurrentie, speciaal van Hollandsche zijde. De betalingen -geschiedden bovendien slecht, hetgeen blijkt uit den hoogen stand der debiteurenrekening dezer maatsohap- pij, ten bedrage van M. 400.000. De productie van „Eskimo"-ijs, waar mede de maatschappij is begonnen, zal echter tegen den winter ook beperkt wor den, zoodat van een dividendultkeering dit jaar geen sprake is. De Duitsche kabellndustrie. De concurrentie met de Engelsche, Amerikaansche en Nederlandsch e industrie Bij de laatste inschrijving van de stad Dublin voor de leverantie van kabels ter lengte van 25.000 yards zijn de Duitsche offertes ongeveer 60 lager geweest dan die van de mededingende Engelsche en Amerikaansche maatschappijen. De order werd aan de Deutsche Kahelwerken A. G., te Berlijn toegewezen tegen een prijs van 9 sh. Gi d. per 100 yards, terwijl de En gelsche maatschappijen gemeenschappe lijk een ofefrte hadden gemaakt tegen 1.16. De offerte van de Deutsche Kabel- werke was overigens nog niet de laagste, daar oen N e-d erlandsch e firma en de Kabelwerke Duisburg tegen nog lagere prijzen aanboden. De Engelsche vakpers, wijst op de prijsverschillen, welke ook op de Amerikaansche markt vallen op te mer ken en vreest dat de Duitsche kabelindus trie langzamerhand een monopolistische positie op de wereldmarkt zal gaan inne men. „Tel." Dekenfabriek stopgezet Tweeduizend arbeiders werkloos Met ingang van gisteren i3 het bedrijf van de N. V. de Wit Go's Dekenfabrie- ken te Helmond, stopgezet, waardoor pl.m. 2000 arbeiders werkloos zijn gewor den. Niet alleen de fabrieken te Helmond, doch ook die te Geldrop, Gemert, Deurne en Asten zijn heden gesloten en aan het personeel ontslag aangezegd. Er worden onderhandelingen gevoerd, om het bedrijf, na een belangrijke reor ganisatie, voort te zetten. De loonraad bij de Ned. Spoorwegen Mr. dr. D. A. P. N. Kooien heeft als voorzitter van den Loonraad bij de Ne- derlandsche Spoorwegen bedankt wegens zijn benoeming tot minister van Arbeid. Het conflict in de Metaalindustrie De Rijksbemiddelaar heeft de partijen, betrokken bij het conflict in de metaal industrie opgeroepen tot bespreking op Vrijdag a.s. in Den Haag. A. F. Bijvoet t Op 71-jarigen leeftijd is te Bloemendaal overleden de heer A. F. Bijvoet, oudste firmant der firma Gebr. Bijvoet. De heer Bijvoet was op het gebied van bloem bollencultuur een vooraanstaand man en speciaal op het gebied van het kweeken van bolgewassen. Verschillende onder scheidingen mocht hij verwerven, waar onder enkele groote medailles. ff£meenfeiaaii Van Bloemen- daal.' In laatstgenoemd jaar werd hij niet herkozen, doch was nu eerste plaatsver vanger op de Roomsche lijst. De begrafenis zal plaats hebben Don derdag a.s. op het katholieke kerkhof te Overheen. De tentoonstelling voor de Schoen- en Lederindustrie te Waalwijk. Het stille en gemoedelijk treintje, dat anders genoegelijk van Lage Zwaluwe door de Langstraat naar 's-Hertogenbosch sukkelt, om de vijf min. stoppend om een handelsreiziger of een Brabaptsch boerin netje uit te laten stappen, is nu uitgedijd tot een omvang van een internationalen express, die de reizigers bij honderden vervoert, schrijft „Het Vaderland" waar aan wij deze beschouwing ontleenen. Het knooppunt van al deze drukte is Waal wijk, waar tot 31 Augustus een tentoon stelling voor de schoen- en lederindustrie gehouden wordt naar aanleiding van het 25-jarig bestaan van den Algemeenen Bond van Schoenfabrikanten. Eeni je weken ge leden reeds hebben wij in een artikel ver teld, hoe de schoenfabrikarten deze ten toonstelling met moed en grootsche op vattingen hebben uitgepaald, haar makend tot een bewijs, dat de Nederlandsche schoenindustrie de concurrentie met het buitenland heeft leeren weerstaan. De exposanten hebben blijk gegeven er evenzoo over te denken als het tentoonstel- lingsbestuur. De expositie is in alle op zichten interessant, en dat niet alleen voor den fabrikant of den winkelier, maar ook voor den leek, die niet weet hoe een schoen gemaakt wordt, maar wel de pro ducten waardeeren kan. De machinehal verheugt zich ln de meeste belangstelling. Daar is dan ook het meest sprekende voor een leek te vin den. Het is ondoenlijk om van alle ma chines een beschrijving te geven. Wij vol staan met een beschrijving van Gén ma chine. Men kan nagaan, hoeveel interes sants er ln deze hal te zien is, wanneer men weet, dat er een inzender Is, die al leen reeds tachtig machines exposeert De machine, die wij uitkiezen, is de meetmachine. Het machinale meten, dat zeer nauwkeurig geschiedt, heeft de ruwe oppervlakte-berekening van vroeger ver drongen en de levering van huiden bij het gewicht raakt er langzamerhand door buiten gebruik. De machine herinnert door een grooten mangel, die voorzien ia van een wijzerplaat met een schaal verdeeling in Engelsche voeten, de gebruikelijke maat voor leder, en in meters, Het te meten vel wordt tus8chen de rollen geschoven, de machine aangezet en van de schaal kan men met een oogopslag de nauwkeurige oppervlakte van het gemeten vel aflezen, hoe grillig van vorm zij ook moge wezen, en de gaten, die erin zitten niet meegere kend. Aardig wordt dat bij de firma Al berts gedemonstreerd, die verschillende stukken leder van bekende grootte heeft laten maken, zoodat men de nauwkeurige werking van het meettoestel zelf kan con troleeren. En thans de schoenenafdeeling. Wij heb ben twee hils nog niet van begin tot ein de kunnen bekijken, er is te veel tentoon gesteld om het alles op één dag nauwkeu rig te bezichtigen en te beschrijven; daar om volstaan we voorloopig met de stands van de Koninklijke Stoomschoenfabriek van A. H. van Schijndel, firma Timmer mans van Turenhout, de N.V. E. W. Klij- berg Pernot's Stoomachoenfabriek Hol- landia en de N.V. Stoomschoenfabriek v.h Jos. Groenen, allen te Waalwijk. Deze inzenders hebben van hun stands bijzonder veel werk gemaakt. Niet alleen boden zij tegen elkander op met fraaie in richting, ook hot tentoongestelde wedijvert onderling om de eereplaats. Er is schoen werk, dat we tot heden alleen nog zagen in de chique magazijnen van de Parijsche boulevards. Scheveningen heeft het dit zomerseizoen nog niet gebracht, maar de Haagsche beau monde zal het stellig in het winterseizoen lanceeren. Want er zijn damesscboentjes, die even chiq en modieus zijn als japonnen. Het nieuwste snufje is parelmoerlak, iriseerend en glanzend van kleur. Dan zijn er schoentjes van goud en zilverbrokaat, van satijn met decoratieve patronen doorweven, met hakjes versierd en verfraaid met parels, turkooizen en robijnen. Combinaties van fijne ledersoor ten en slangen- en krokodillenvel zijn hau- tes nouveautés. Van Schijndel pronkt met een paar schoentjes, die de bagatel van ƒ.750 kosten, een exquise attentie van een rijken amoureux aan zijn verwende poule de luxe vormend. De fabriek van Timmermans van Tu renhout bracht een zeer interessante col lectie samen van schoeisel uit vele landen van de wereld. Van Eskimodracht komt men op de Ghineesche klompjes, via Turk- sche sandaaltjes en met ringen versierde voetbekleedsels uit de Levant. Ingezonden Mededeeling. Open huid? Klorosterbalsem Aeelt alle wonden Gemengde Berichten DE STORMRAMP. Bij het R.-K. Huisvestings-Comlté Ingekomen giften. Eerste verantwoording Door den secretaris-penningmeester van het Ned. R.-K. Huisvestings-Gomitó zijn tot dusver de volgende giften ontvangen voor de slachtoffers van de stormramp: Gift van het hooftihggi'v1* *1^». "V""1;.V» ~,Viu0, D. V. B., id. f 100; L. v. G., id. f 10; L. M. ld. f 3; Rector F., id. f25; S. D„ id. f 10; Mr. F. V., Over- vcen f5; P. V., Bergen op Zoom f5; M. M. T., Bussum f 10; fa. J. D., Venlo f 11.75; T. V., Wapensveld f 50; G. D., Am sterdam f2; N.V. Grasso's Machinefabr. en personeel 's-Bosch f 300; P. H. P., Nij megen f30; G. d. B., Wernhoutsburg f5; A. de B., Utrecht f 10; J. Ph. M. G. Rijsen- burg f 10; Th. v. K., Tilburg f5; fam. B., Heusden f3; J. B. H., Goevorden f8; K. G. v. B., Amsterdam f 10; D. G. M. N., Amsterdam f2.50; J. J. P., Beek f5; W. A. J. M. O., Oostwlerum f5; H. A. M. O., Roermond f 10; F. U. J. H. W., Overschio f2.46; Fr. v. S., 's-Hage f 10; W.'W., 's-Hage f25; G. J. N. P., 's-Bosch f 10; E. A. Sch., Amsterdam f 10; A. B., Nieuw koop f25; v. K., Overveen f 10; Broeders St. Jozef-gesticht, 's-Bosch f 2.50; Comité DeurneZeilberg f 100; Joh. G., Vlijmen f 10; H. J. B. H., Rosmalen f 10; fa. H. L. v. R., 's-Bosch f 10; N. N., Wormer f 20; Jan B. P., Breda f 50; L. v. d. V., A'dam f5; A. S. v. d. Y., Loosduinen f5; P. de W., Maassluis f 10; J. M. J. Jansen, Bus sum f 10; Ned. Boekhuis, Tilburg f 5; Franciscanessen, Amsterdam f 10; H. L., Venlo, f5; Comité Den Haag f3700; W., Overveen f2000; N. N., 's-Bosch f 1; A. B. id. f 2.50; Huisgezin, 's-Bosch, le af dracht f 1592.50; T. B., Zaandijk f 2.10; M. C., Sittard f 10; Dr. A. v. M., 's-Bosch f25; Jhr. P. v. d. D. d. W., Hintham f25; J. A. K., Oldenzaal f5; M. v. H., Maarsse- veen f30; R., Dussen f45; W. v. T., A'dam f 10; J. R., id. f25; Dr v. A., Vaads f5; parochie Vlijmen f400; ld. Reek f335.23; id. Kaatsheuvel f525; fam. B., Amersfoort f75; parochie Bergeijk 't Loo f275; Boerenbond, id, f25; Comité Til burg, le afdracht f 2400; Klooster Naza- reth, Oirschot f 50; parochie Steensel f234; Th. v. d. K.. Renkum f75; Gez. E., Harderwijk f5; N. N., Enschedé f5; M. L. E. H., Gulpen f 10; parochie H. Hart, Rothem f 93.50; Comité Den Bosch, speld jesdag f 1440.76; parochie Vorstenbosch f208.50; J. W. S. A'dam f 10, F. J., id. f 10; P. E., id. f2.50; Th. M„ id. f5; be woners St. Geertruikerkhof, 's-Bosch f30.65; parochie Maasbommel f 100; idem id. Haaren f 572; id. St. MichieLs-Gestel f625; hoofdraad St. Vine. Vereen., Den Haag f 800; Comité Bergen op Zoom f 1602; Inst. St. Marie, Huijbergen f 100; parochie Lepelstraat f 160; id. Engelen f160; id. Cromvoirt f161; comité Beers f597.15, id. St. Hubert f505.12; id. Lede- acker f 175; id. Mill f 1313.424id. Oeffeit f 500; id. Oploo f 1140.10; idem Rijkevoort f 78fr, W. K., Spaarndam f3.50; R.-K. Ver. van beheerders van Coöp. Zuivelf. in Brab. en Limb, f 25; F. v. K., Utrecht f 10; parochie Hurwenen f 35.20; v. d. B. Utrecht f50; E. T., Oosterbeek f 10; pa rochie Ommel f 160; fam. B., A'dam f 50; Th. W. v. H., Bolsward f 2.50; parochie Heeze f 451.77id. Groot Linden f120; idem Katwijk en Klein Linden f 125; pa- roehie O. L. Vr. Geb., Dussen f 203; col lecte Luijksgestel f 315; parochie Esboek UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond te hooren Is. 4.20 Newcastle 400 M. Concert. 4.35 Hamburg 395 M. „Die Mette vtra Marienburg", tooneel met muxiek. 4.50 Frankfort 470 M. MiddagoonoerL 5.20 Berlijn 500 M. Kinderfeest. Londen 365 M. Dansmuziek. Ziir'ch Ö15 M. Concert. 5.30 Hilversum 395 M. Vóór-avond- ooncert. 6.20 Hamburg 395 M. Sprookjes en liederen. 6.35 Rif fel toren 2600 M Gonoert. 6.50 München 465 M. Populair con cert. 8.15 Hamburg 895 M. Liederen van Duitsche rivieren. Hilversum 1050 M. Aansluiting van het Kurhaus te Scheve ningen Solistenconcert. Het Residentie Or kest onder leiding van Prof. Georg Schnee- voigt. Solist: Ignoz Friedman, piano. Aan geboden door N.V. Philips Radio en de N. S. F. Programma: 1. Ouverture ..Dor Kor- sar" (H. Berlioz). 2 Concert E-Moll voor pianoforte en orkost. Op 11. (F. Chopin), a. Allegro maestoso, b. Romanze. c. Ron do. Ignaz Friedman. Pauze. 3. Arien und antike Tanze (eerste uitvoering) (Ottorino Resphigi). 4. Serenade D. Moll (Obligaat cello: Charles van Isterdael). (R. Volk- mann). 5. „Mephisto" (Wals) (F. Liszt). 8.20 Daventry 1600 M. Chamber Mu sic, relayed from Haslemere Hall, Surrey. French Muaic. Basse Danse in G Minor for Five Viols (Pierre Attaingnant, 1530); Allemande Grave in D Minor for Three Viols and Organ (Henri Dumont, 1657); Suite in A Major for Treble Viol (Do Gaix d'HervcloIs, 1736); „Plaite" in D Major for the Viola da Gamba (Marin Mara:s, c. 1700); Sonata for the Violin in D Major (J. M. Leclair, 1723); Suite in G Major for Three Viole da Gamba and Harpsichord (Marin Marais. 1686); Suite No. 23 in F Major for the Harpsichord (Frangois Gou- perin.^ 1717); „T/Audacieuse"; „Les Trico- teuses"; „L'Arlequine"; „Les Satyrs". „Ginquièmo Conoert" in D Minor for Harpsichord. Violin, and Viola da Gamba (Jean Philippe Rameau, 1742); „Fugue la Forqueray"; „La Cup s"; „La Marais". 8.20 Birmingham 475 M. Bachpro- gramma. Bournemputh 385 M. Concert. Londen 365 M. Balladenconcert. Manchester 375 M. Concert. Newcastle 400 M. Dansmuziek. 8.35 Brussel 265 M. „Philemon en Baucis" opera comique (Gounod). München 485 M. Gemengd programma. De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Kamermuziek. Frankfort 470 M. Concert. Miinster 410 M. Duitsche avond. Zurich 515 M. Aria's. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.20 Rome 42ö M N euws en concert. RADI0-0MROEP-AMSTERDAM EN NATIONALE OMROEP. Men schrijft aan de R. K. Radio-gids: doel: Amsterdam als hoofdplaats van Ne derland van een zender te voorzien, te be wijzen, dat de R. O. A. moet worden: de Nationale Omroep. Op welke grond bepleit de R. O A. de noodzakelijkheid, of laat ons liever zeggen de wenschelijkheid om den grooten zender van den N. 0. te Amsterdam te plaatsen? De raming van oprichlings- en exploi tatiekosten latende voor wat zij is (dit wil geenszins zeggen, dat wij er mede accoord gaan), zullen wij de bewijsvoering van do R O. A. stuk voor stuk nagaan, om dan te komen tot datgene, wat wij, Katholieken, met recht mogen wenschen. De R. O. A. zegt: Amsterdam moet in aanmerking komen als standplaats van den grooten zender van den N. 0. en wel om de volgende redenen: A. Londen, Brussel, Parijs, Berlijn enz. hebben allen hun zendstation. Amsterdam als de grootste stad van Nederland komt hiervoor ook in aanmerking. B. Het ligt in het centrum van 't dichtst bewoonde gedeelto van Nederland. Kristal- ontvangst mogelijk voor dat gedeelte. C. Het is de grootste stad van Neder land, waar de voornaamste gebeurtenissen op het gebied van muziek enz. plaats vin den. Overbrengen per lange lijn telefoon overbodig. Storingen en inductie-geluiden tot een minimum terug gebracht. D. Exploitatie-kosten kleiner, doordat de meeste artisten, dank zij de spoorweg verbindingen, denzelfden avond hun woon plaats kunnen hereiken. Voor hen; die dit niet kunnen, bieden de Amsterdamsche ho tels alle comfort. E. In Amsterdam staat de zender geheel f155; id. Rcusel f300; id. Vierlingsbeek f700; Comité Tilburg, 2e afdracht f580.07, parochie Heesch f 370; Abdij v. Berne, Heeswijk f 100; Comité Helmond f 019.50; parochie Nistelrode f441.05; P. J. N. H., 's-Bosch f 10; adm. Stad. Oss, le af dracht f88.50; parochie Kerkdriel f140; id. Altforst f175; id. Winssen f454.75; id. Overasselt f 300; id. Past. v. Aken, Nij megen, f400; id. Ooy f195; ld. Neerbosch f209.14; Mej. W., 's-Hage f100; Comité Leerdam f 34; Leerlingen op school Baexem f 12.44; Chr. H., id. f40; Comité Zwaag f157; id. Zwaagdijk f231; id. On- derdijk f210; ld. Lutjebroek f192; T. B., A'dam. f5; Sigarenfabriek „Vesnia" 's-Bosch f 10; Comité Chaam f722.05; par. Besoyen f 300; Comité Oosteind (Ooster hout) f560; N. N., 's-Bosch f 10; Comité Valkenswaard f675; id. Leende f347.25; id. Maarhooze f 185.75; id. Budol (dorp) f736.03; Schoot f85; Dorplein f112; id. Bergeyk-Wiebosch £65; id. Riethoven f 309.50; id. Aalst f 163.20; id. Liempde f220; id. Beugen f705; parochie Vinkei bij Geffen f 128 Jjl. Stiphout f 152.60; Meijersche Crt. Eindhoven,* le afdracht f2000; Mej. v. B., Nijmegen f 10); par. Niftrik f315; Comité Heerlen, le afdracht f250; W. v. B., Waalwijk f 15; v. M., Winschoten f 2.50; parochie H. Lambertus Haren bij Megen f 110; parochie St. Pe- i vrij van elke gedaohte aan reclame van oen bepaalde fabriek. Hierop l» het volgende aan te merkent Ad A. Engeland bezit cljn N. O. in de B. B. 0. Zijn hoofdeender ie niet te Londen, doch te Daventry. Londen heeft eleohte een plaatselijkon zender, overeenkomende met een der twee, door den R. O. A. geprojeo- teerde, kleinere zenders. Aldus redoneeren-* do zou Amsterdam een dezer kleinere zen ders moeten hebben. Frankrijk, België en Dultscbland heb ben geen N. O., dus gaat de vergelijking hiermede niet op. Ad B. Een zeer gezocht argument. Is soms de Zuiderzee, welke circa één derde beslaat van het oppervlak van den cirkel, waar binnen rondom Amsterdam kristal-* ontvangst mogelijk wordt geacht, zoo dicht bevolkt, dat daarvoor het grootste godeelte der provincies Utrecht on Zuid-Holland daar buiten moeten vallen? Ad G. Op grond van dit argument zou minstons evenzeer Den Haag in aanmer king komen. Storingen bij overbrengst per lijntele- foon kunnen, bij voldoende, medewerking van den kant der telefoonbedrijven, prao- tisch nul zijn. Ad D. Wat de spoorwegverbindingen be* treft, verkeeron zoowel Den Haag als Rot terdam en Utrecht in dezelfde gunstige omstandigheden. In die plaatsen zijn ook zeer comfortabele hotels. Ad E. Dit argument geldt niet alleen voor Amsterdam, doch tevens voor alle plaatsen in geheel Nederland, behalve dan Hilversum. De noodzakelijkheid, dat Amsterdam de standplaats moet zijn van den hoofdzen der van den N. O., is hiermede vriRtol be wezen geen noodzakelijkheid te zijn. Maar buiten de keuze der plaats, beant woordt de opzet van den N. O., als door den R. O. A. geprojecteerd, niet aan de gerechtvaardigde wenschen van ons Ka tholieken. Wij, Katholieken, ongeveer één derde der bevolking uitmakende, moeten of een eigen zender bezitten, of minstens naar eigen keuze kunnen beschikken over een zender, die met een eenvoudig ont vangtoestel over geheel het land te hooren is. En deze eisch klemt nog niet zoozeer wegens ons aantal, dan wel om de groote zedelijke en godsdienstige belangen, die hierbij op het spel staan. Men zal ons mogelijk tegenwerpen, dat we niet kunnen beletten, dat onze menschen ook luisteren naar andere stations, welke programma's uitzenden, die minder voor hen geschikt zijn. Zeker kunnen we dat niet; maar wij kunnen ook niet geheel beletten, dut zij ver keerde boekon lezen, of minder goede ver makelijkheden bijwonen. Doch, zijn wij daarom onthoven van don plicht om te zorgen voor goede lectuur en voor ge schikte ontspanningsgelegenheden als pa tronaten, R. K. Tooneolveroenigingen enz Rust dan op ons niet evenzeer de plicht te zorgen, dat wij steeds hebben te beschik ken over goede, onverdachte Radio-pro- manier* bereikt, die anders geheel buiten ons bereik liggen? Wel oen prachtigo ge legenheid voor specifiek Katholiek sociale economische en apologetische cursussen, cursussen voor algemeene ontwikkeling, enz., enz. En waarom zouden wij achterblijven? Beschikken wij, Katholioken, niet over - machtige kerk- en andore koren, welke on zen schat van Katholieke gezangen ten go- lioore kunnen brengen? nebhen wij niet uitstekende artisten en geleerden op alle gebied, welke gaarne hunne beste krach ten ter beschikking stellen dor goede zaak? Wegens gebrek aan krachten en aan stof behoeven wij dus onze wenschen aangaan de een Katholieken Omroep niet achter te stéllen bij anderen. Bovendien, zullen wij niet alleen onze geloofsgenootïn door een Katholieken Om roep menig uur van gffnot en ontspanning verschaffen, doch ook vele zwakkeren on der ons zullen wij tot steun zijn, velen, ja duizenden, die niet In de gelegenheid zijn tot meer algemeene en vooral tot meer godsdienstige en sociale ontwikkeling te ko men, zullen wij op deze manier kunnen helpen. Een Katholieke Omroep is dus oen drin* gende elsch. Laat ons allen»daartoe mede werken door lid te worden der reeds opge* richte en nog op te richten R. K. Radio- Vereenigingen en door steun te geven aan onzen R. K. Radio-Oids door het nemen van abonnementen, enz. Wij wijzen in dit verband op de slnda eenigen tijd hier ter stede opgerichte Leid-* sche R. K. Radio-club, wier secretariaat gevestigd is Ojido Vest 199a. Red. trus, Boxtel f790.78; P. J. d. R., Beek bij Breda f 100; F. S., Utrecht f25; L. T.. Maastricht f10; Par. Kekerdom f 82.50; A. v. L-, te P. f25; Regent Hageveld, Heemstede f50; J. L. W., R'dam f25; J. T., Bussum f 10; B. en v. E., A'dam f 160| collecte Broeksittard f64.80; comité SL Oydenrode f 820; fahriekspersonoel fa. Azijnman, 's-Bosch f 56.55; collecte Markt* bonden, 's-Bosch f224.31; J« B., Nijme gen f 10; Par. H. Lambertus, Rosmalen f 350; comité Helmond, 3e afdracht f 365f collecte Maashees f218.70; ld. Holthoei f 124; id. Ulicoten f 150; id. Loon op Zand f194; comité Oirschot f1241; parochie Elshout f315; A. v. B., Arnhem f 5; 8. K., Alkmaar f5; J. P. M. en Zonen, Haarlem f25; J. B. II., A'dam f 1.50; I., A'dam f2.50; A. J. M., id. £25; colleote Mogen f232; comité Boekei f1135; J. B., Baarn f 10; J. J. F., Nijmegen f20; M. v< E., Zeddam f2; B., A'dam f 10; E. ten R., Bloemendaal f 100; Dagblad De Grondwet Roosendaal, le afdracht f485.90; Wed. Ac Th., Haarlem f35; porsoneel N.V. C. Ko lenberg, A'dam f 27.50; G. H. B., A'dam f2; Dagblad Huisgezin, 2o afdracht f 1294.90; 8o afdracht f 1476.371 (hieron der ia begrepen de opbrengst van.de paro chies Haarsteeg f2ó0; Herpt f 132, Geldrop f535, St. Joachimsmoer f 110. St. Lambertus, Gemonde £300); jongens uit

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3