W.E.Z. ft.-K. Bond voor Drctffe 'PewnëcrtL De belastingdruk voor groote ge zinnen. Op de laatst gehouden Algemeene Ver gadering te Breda werd onderstaande mo tie met algemeene stemmen aangenomen en besloten deze tor kennis tc brengen vau de Regeering en van de Kath. Staatspartij en te publiceeren in do pers. .De Nedorlandscho R. K. Bond voor Groote Gezinnen, gevestigd te Nijmegen, in algemeene vergadering bijeen te Breda op 18 Juli 1925; Gelet op hel feit, dat bij do jongste no velle op lvet wetsontwerp Weeldebelasting 'oor den Minister van Financiën de vroe- voorgestelde kinderaftrek uil de Bijks- 'instenbelasting, werd verminderd van '1.tot f200.per kind: horwegende dat door deze wijziging de belering in belastingdruk zich beperkt lol de inkomens beneden f3000. dat overigens als een gevolg van de toe gepaste progressie de voorgestelde kinder aftrek in vergelijking met den bestaan- den aftrek voor de groote gezinnen van Vil iele beteeken is is: dat de laatst voorgestelde maatregelen een hoogere opbrengst aan Rijksinkom- stonbelasting veraekerl van 4 5 milhoop golden voor een zeer groot deel komende len laste van de groote gezinnen; dat geen teivnen werden gevonden om gelijktijdig do opbrengst aan Verdedig gingsbelasting II te verhoogen door her ziening van hef tarief dezer belasting: dat er alzoo, blijkbaar de voorkeur aan is gegeven om de hooge nkomens te ont zien boven bet voorstaan van de belangen der groote gezinnen: dal mitsdien de ingediende ontwerpen Weeldebelasting bel oren veeleer een ver zwaring dan een verlichting van belas tingdruk voor de groote gezinnen teweeg te brengen; dat onder deze omstandigheden door den Bond geen prijs wordt gesteld op handha ving van hpt ingediende ontwerp Weelde belasting, zooals het werd gewijzigd; dat de ontwerpen Weeldebelasting in de aangebrachte wijziging geacht worden niet meer te ligogn in dè lijn van een1 Christelijk Kabinet, hetwelk z:ch mede tot taak heeft gestold de groofe-gez'nsbelan- gen Ie bevorderen; Draagl lie' hoofdesluur op ziVh te wen den tot de Begeering met eerb:edig ver zoek het onhvprp Weeldebelasting, zooals bet thans \'4>or behandebng gereed ligt, door den Minister van Financiën te doen wijzigen in dien geest, dat op meer rede lijke wijze worde tegemoet gekomen aan de reehtmat'ge verlangens der groote ge zinnen Gaat over tot de orde van den dag." De Emmabloem. De opbrengst. De opbrengst van den verkoop van de Emmabloem beeft dit jaar 95.281.55? bedragen (1924 91.270 49.) H. van Kol. t Omtrent het overlijden van don beer TT van Kol seint Renter,nog uit Brussel, dat bij Zaterdagmiddag om 2 uur, dood voor zijn .yhrijfiafol zittend, gevonden is. De ben' van Kol leed al eenige jaren aan slagaderbreuk. A. H. Plegl. t Te Weerselo is op 78-jarigen leeftijd overleden de beer A. H Plegt. R K. lid van de Prov. .Staten van Overi.isel. De schoonheid van Holland. In een artikel Holland zegt Karl Schef- fer is de Voss. Ztg.: In zekeren zin is Hol land het moo'ste land van Europa. Wat hel dat maakt zijn een ruim bezit aan oude cultuur en een levendigheid, welke geen doode plekken duldt. Wat in Holland boeit is de nog volkomen eenheid van ver leden en heden, van historie en leven. De moderne Hol andsehe stad schijnt immer nog een burgerstad der gothiek en der re naissance, de historische Hollandsche stad echter is in geen enkelen vorm verstard, ze is nog een Wend organisme. Ze is zon der gewelddadige onderbreking ouder ge worden volgens de wet, waarnaar ze is geboren." Hetzelfde is bet geval met het landschap. Niet slechts met door groen overwelfde grachten, maar ook met de wijde wereld der weiden en velden. Het Hollandsche landschap is niet m'nder romantiek dan hi-l 1 la'! ia an se he, maar het is dit op gansch andere wijze Deze romantiek ie niet he roïsch en niet plechtig, ze is om zoo te zeg' on burgerlijk, ze is niet eeuwig op haar Zondagse!), doch een romantiek van alen dag. De bestanddeelen van dit ro- mantisch proza zijn weiden tot den hori zont in "de verte af-ms'oion door boomenu- lis-on. door rijen ofzonderlijk slaande bosohjes, in oneindig veel plannen ver- dee'd, doorweven van smallp grachten, waar'n het gras welig groeit, bont bespren keld met de zwarte, wilt'e en gele plekken van het grazende vee ovprwe'fd door een ihoogen hemel Zaclrt in boomgroepen ge vlijd liggen de landelijke huizen, in een als tijdloos aandoende bouwwijze, en intiem h',vokend op de maat der mensehelijke g£- fdallo. En parkachtige landhuizen me' mooie oude alleecn en statige empïrehuizen zijn in hef landschap a's voleens een plan verdeeld. Overat ziet het oog heelden, als di1 oude Hollandsche landschapschilders, a's de gobr. Maris, als Mauve en Israels ze nog voor enkele tientallen jaren hebben geschilderd. Het landschap is heel een- 1 voudig, maar toch is het ondoorgrondelijk in vcrblauwend© diepte van ruimte; het geeft z ch over aan het licht en siraa't dit als kleur terug. Dit is de weelde van het ,.int ome landschap". Er is geen land van Europa dat meer zichtbaar het rhythme en de melod.e van de monschelijken wil heeft aangenomen en zoo tot kunstwerk is go- werden als dit vruchtbare on de zee ver overde gebied achter een broeden önvrucht- baren dningordel. Het nuftiee is overal met von'TvfncüT gewiFT, mna-r Fe' ïs alp ven zei f veranderd in een idvlle. Ook houdt dit 'famlarhap, dat er driehonderd jaar gele den al net zoo heeft uitgezien, en desniette min niets opdringerigs historisch heeft, niet op voor de poorten der steden. Het dringt :nlegended in de stad door. En de .stad houdt niet met de laatste huizen op. Ze zet zich over het bede land vooTt en verandert het in een enkele groote tuin stad. En daarom staan stedeling en buiten man niet vreemd of ajs vijand tegenover elkaar. Men zid geen klasse, maar een volk. De gewone audiëntie van den Minis ter van Koloniën zal op Vrijdag 28 Augus tus niet plaats hebben. KERKNIEUWS BENOEMINGEN. Z. D. H. do Bisschop vau Haarlem heeft benoemd tot: Pastoor te Schoten (H. Ba- vo) den Weleerw. Heer M. Th. v. d. Drift. Leeraar aan het Seminarie H age veld to Homdede; Professoren de Philisophie aan lief Groot Seminarie te Warmo n d, den Weleerw. Heer J. H Nickel, kapelaan te Zaandam; Subregent aan hel Seminarie Hageveld te Heemstede, den We'Wrw. Heer 0. J. Henning, leeraar aan genoemd Seminarie; Leeraren aan hetzelfde Semi narie, dë Weleerw. Heereii Kapelaans H. J. van Deursen (Rotterdam, H N'colaas) en G. G. van Trigl te Langendijk: verder tot kapelaan do volgende E.E. Heeren: Zaandam: W. J. v. Hessing; Assendelft: H. M. van Spanje (Neomyst): Rotterdam (H. Nieolaas") L. Brink: Amsterdam (O. L. Vr. v. LouTdes) A. n Harst; Mcdemblik: N. Bijl (Neomyst); Langendijk: J P. v. Houten; L a n g o r a a r: J. L. Wortel; 's Heerenhoek: H. H Westdijk (Neomyst); Botterdam (H. Elisabeth): J. J. Middel burg: H^fe (H.TT. Petrus en Paulus): J G. de Groo»; Botterdam (H Familie): J. A. J. van Baoy: Haarlem (O L. Vr Ro zenkrans): J. F. Bots; Dordrecht (H. Bonifacius): A. J. M v. d. Horst; Amster dam (O. L. Vr. Kon. des Vredes): A. Th. Hendriks: Lis se; .T F. M. Zegers; Hoofddorp; A G. D AndreoTi (Neomyst); tot Assistent: Warmond (H. Mat thias): F J. W. Hansen; Wassenaar (St. Jacobus-stichting): P. A A. Ver- hoeckx; Rotterdam (H.H Mart. v. Gor- cum): H P M. van Geest De nieuw benoemde hoegleeraar aan het Groot Seminarie te Warmond, do weleerw. heer Niekel, is priester gewijd in 1916, en was kapelaan te Zoeterwoude (Dorp) en Zaandam. De aan het Klein Seminarie benoemde leeraren, de weleerw. heeren v. Deursen en Van Trigt, zijn resp. 2 en 1 jaar pries ter. WAT IS ER IN LOURDES TE ZIEN? Indien u nog niet wist wie of wat, dui zenden menschen wist te trekken in zo mer en winter naar Lourdes, dan zullen de Fransche posterijen u wel even inlichten. In Frankrijk wordt voor toeristen plaatsen naast het poststempel een korte opsomming gegeven van de bezienswaar digheden (iets dergelijks als in Noordwijk) Deze stempels, die dus ten doel hebben de aandacht te vragen voor wat in die en die stad interessant en beroemd is, bevat ten voor Loux-des de volgende woorden: Lourdes, Pyreneesch.... Museum, Kasteel. Klaarblijkelijk is dat alles! Stel u voor, dat het museum werd op geheven en het kasteel werd opgeblazen zou er niemand dan meer naar Lour des gaan? Gelukkig dat Lourdes en de H. Maagd geen behoefte hebben aan de publiciteit- dienst der Fransche posterijen. LAND- EN TUINBOUW Waarom veroorzaken onrijpe appels buikpijn? Het is wel merkwaardig, dat dikwijls de meest voorkomende en de best bekende feiten van ons dagelijksch leven bijzon der moeilijk verklaard kunnen worden. Ieder natuur-onderzoeker zal er een aan tal van kunnen opnoemen. Vooral de me dicus komt zulk een groot aantal onver klaarbare dingen dagelijks tegen, dat bij zichzelf meestal niet eens meer bewust is, dat hij ze niet kan verklaren. Zoo zal men b.v. tevergeefs een verklaring vinden van de leelijk uitziende tong en den kwa lijk riekende adem bij maagstoornissen. De redactie van de ..Lancet" schrijft, dat zo evenmin een verklaring kan vinden voor het ieder huismoeder bekende feit, dat onrijpe appelen buikpijn veroorzaken. Ieder kent het verschijnsel en ook anders angstige moeders maken zich niet be zorgd, als ze hun kinderen met bleeke ge zichten zien krimpen van de buikpijn, in dien ze maar weten, dat hun zoon öf dochter zich aan onrijpe appels heeft te goed gedaan. Waarom veroorzaken rijpe vruchten geen, onrijpe wel buikpijn? Ziedaar de vraag. We weten niet zoo heel veel van het rijpingsproces van vruchten; maar wat wij er van weten helpt niet om de vraag te beantwoorden. Onrijpe appels' bevatten veel zetmeel; bij het rijpingsproces wordt dit omgezet in suiker, meest lacvulose. Maar zetmeel eten wij, in veel grooter hoeveelheden dan in onrijpe appels aan wezig is, zonder eenige schade. Onrijpe appels zijn zuur. Deze zuurgraad wordt minder tijdens het rijpingsproces Maar wij kunnen zonder stoornis organische zu ren Verdragen en neutraliseer en; wij eten vaak vruchten, die evenveel zuur bevatten als onrijpe appels. Ontegenzeggelijk kun nen zouten van organische zuren, wijn steen- cn citroenzuur b.v., in groote hoe- Ingezonden Mededeeling. Naturel VALENCIA ANNANAS Je fijnste limonade LIMONADE GAZEUZE Alleen op Kroondesch. Je meest zindelijke verpakking. W. A. ELSHOF &ZOON HP. ARL,STRAAT - LEIDEN 2434 veelheden purgeerend werken en ook wel buikpijn veroorzaken, maar dat juist in onrijpe appelen genoeg organische zuren voorkomen om het verschijnsel te verkla ren, lijkt uitgesloten. Appelzuur Is niet giftiger dan de andere bovengenoemde zuren. In. sommige vruchten komt wel eens een werkelijke giftslof voor, b.v. glu- coside, maar een dergelijk gif is in on rijpe appels nog nooit aangetoond; boven dien zou men moeten aannemen, dat het met het rijpingsproces teniet ging. Misschien is het 't waarschijnlijkst nog om aan te nemen, dat do buikpijn veroor zaakt wordt door de groote hoeveelheid onverteerbare stof, in casu cellulose, die in de onrijpe vruchten aanwezig is; rijpe vruchten bevatten per kub. cm. minder cellulose, omdat zij waterrijker zijn en meer vruchtvleesch bevatten. Rijpe vruch ten zijn bovendien veel zachter, de cel- wanden zijn veel- gemakkelijker verteer baar. Maar als dat zoo- is, dan moest heel goed kauwen aan het onrijpe fruit de be zwaren voorkomen. Men zou dus de proef kunnen nemen met een aantal groene onrijpe appels fijn te malen, te zeven en ze dan toe te dienen aan zijn jeugdige kennissen. De „Lancet" meent, dat deze proef wel niet zal geno men worden en dat het raadsel dus wel voorloopig onopgelost zal blijven. SJOT CE OM GE VIN G_ HILLEGOM. Personalia. Tot onderwijzer aap de R.-K. Par. Jongensschool aan de Maria- straat (afd. L. O.), is met ingang van 1 Sept^iber in de vacature-A. P. Schijven benoemd de heer P J. J. Bakker alhier. KATWIJK AAN DEN RIJN. Wü-Gele-Kruis. Naar we vernemen is het de bedoeling van het Bestuur van de Vereeniging „Het "Wit-Gele-Kruis", dat de Zuster zeer spoedig iederen dag aanwe zig zal zijn in. het Wijkgebouw aan den Zeeweg. Ook ,voor de' verpleging thuis blijkt voor de patiënten hieraan behoefte te bestaan. Meer en meer blijkt hoe goed het ingezien is tot de oprichting eener der gelijke veroeniging over Ie gaan. Dit blijkt nu al voldoende 5 maanden na de oprich ting. Ook van de verpïegingsartikelen wordt moer en meer gebruik gemaakt. LANGERAAR Kerknieuws. Door Z. D. H. den Bis schop is onze kapelaan, de Weleerw. heer J. P. van Houten, die in 1923 alhier is benoemd, overgeplaatst naar Langendijk. In diens plaats is benoemd de weleerw. heer J. L. Wortel, kapelaan te 's-Heeren- hoek. Voetbal. Zondag speelde S. D O. I tegen Hercules te Alphen a. d. Rijn. Dezen keer wist S. D. O. I met 43 te winnen. S. D. O. II, welke speelde tegen een onlangs opgerichte R.-K. club te Kor- leraar, won met 32. LISSE Kerknieuws. Door Z. D. H. den Bisschop is kapelaan A. TH. Hendriks, die in 1922 alhier is benoemd, overge plaatst naar Amsterdam (O. L. Vr. Kon. des Vredes) en in diens plaats is benoemd de weleerw. hper J. T. M. Zegers, kape laan te Hoofddorp (priester gewijd in 1923). NOORDWIJK Geboren: Lina Calharina Johanna, d van P. J. G. v. d. Plas en J. A. Rem- merswaal. Frieda Everdina, d. van E. Dekker en E. Slrohn. Ondertrouwd: Th. Oostdam. 29 j. en P. G. Warmerdam, 28 j. te Noord- wijkerhout. J. H. J de Groot. 23 j. en C M. M. v. d. Kamp, 24 j. te Sassenheim J. der Nederlanden, 28 j. te Hillegom en L. v. d. Niet, 23 j. Overleden: J. J. C. Nnlkens, d. 33 j. NOORDWIJKERHOUT. Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert hedenavond te 7 uur: Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Schrijven van Ged. St., inzake verordening op het haven- en kadegeld. 3. Verzoek van do Oranjevereeniging te Noordwijkerhout en van de feestcommissie in ,,Dp Zilk" om subsidie. 4. Bespreking Waterleiding- kwestie. TER AAR Twist. Maandagmorgen, toen de 10-jarige Roelof Lubbers naar school ging, werd deze door een ongeveer 11- jarig meisje van een arkbewoner, die haar koopwaren langs de huizen aanbood, on dervraagd naar den weg. De jongen wees den weg. maar er ontstond toch een woor denwisseling, welke zoo hoog liep,dat het meisje een knipmes trok en de jongen een tamelijk diepe snede over de hand toe bracht. Mej. Treur legde het voorloopig verband, waarna de jongen door zijn va der naar Dr. Bruinzeel was gebracht, waar hij verder werd verpleegd. Het knipmes is door de politie in beslag geno men. WARMOND. Kerknieuws. Door Z, D.- H. den Bis schop is benoemd tol assistent alhier de weleerw. heer T. J. W. Hansen, die as sistent was in de St. Jacobus-stichting te Wassenaar. R.-K. Volksbond. Gisteravond "*Yer- gaderde in ..De Zon" de afdeeling van den Ned. R.-K. Volksbond. Na opening der vergadering door den voorzitter, den heer Haverkort, werden de notulen, wegens afwezigheid van den secretaris, den heer Q. v. d. Kerkhof, door een der bestuursleden voorgelezen endaar- na goedgekeurd. De voorz. heette hierop welkom het lid M. Sikking; hij hoopte dat hij wederom zijn krachten zou helpen wijden aan den bloei der afdeeb'ng, zooals hij dat eertijds reeds gedaan heeft als lid en bestuurslid. Hierop volgde mededeeling van inge komen stukken, waaronder de mededee ling dat een destijds ontbonden afdeeling, n.l. de potbloemencultuur nog een vorde ring heeft op de Hanzebank, groot 12300. Verder over een te houden cursus in Am sterdam en Rotterdam, welk schrijven aangehouden Averd tot- een volgende ver«s gad erin g. Door het hoofdbestuur werd warm aan bevolen lotenverkoop en steun voor Her wonnen Levenskracht. Door den heer G. te Wiel werd het drie maandelijks verslag uitgebracht van de financiën der afdeelingkas, dat met een kassaldo van f 36.06 sloot. De heer A. de Groot gaf een gelijk over zicht van de Ziekenkas, dat met een kas saldo sloot van f 67.79. Bij de hieropvolgende rondvraag hield de heer de Dunne een krachtig pleidooi voor het lezen van „De Volkskrant". Van bestuurszijde zal getracht worden in ieder geval lezers Ie krijgen voor de week- editie. Na een collecte voor „Hulp in nood", die f 1.87 opbracht werd de vergadering gesloten. Een nieuw vaandel. Gisteren hebben wij gebruik gemaakt van de gelegenheid tot het bezichtigen van het nieuwe vaan del van den R.-K. Politiebond, afd. War mond en omstreken, wat ons zeker in alle opzichten heeft voldaan, zoowel in afwer king als in uitvoering. Het vaandel is van modernen vorm en loopt naar beneden breed uit. Het geheel is op donkerblauw fluweel- zijde vervaardigd waarop het in goud om lijste medaillon keurig uitkomt. Vooral de in frissche kleuren gegeven voorstelling van St. Michaël en den draak, is lofwaardig uitgevoerd, en de jonge, kloe ke, strijdlustige figuur van den aartsengel, die met een forschen stoot de doodende speer op den draak werpt, geven dit beeld iets bekoorlijks. Boven dit beeld is een goudenfranje draperie, waarboven een fraai uitgevoerd wapen van Haarlems Bisschop en daaron der zijn in goud aangebracht de woorden „Ned. R.-K. Politiebond". Onder het medaillon staat op een gou den lint: „Sf. Michaël" en daarondër: „Af deeling Warmond en Omstreken". Onder is zwaar gouden franje met drie zware gouden kwasten aangebracht, ter wijl voor aanvulling de zijkanten van eenige goudborduurbewerking zijn voor zien. De banierstok is van een fraai verguld kruis voorzien: do banier is met gouden banden bevestigt aan den dwarsstok. Het geheel geeft een schitterend aan zien, is een banier waarop de afdeeling trots kan zijn, waarmede de firma van Oven uil Den Haag eer behaalt en waar van de opdrachtgevers zeker voldoening zullen hebben. STADSNIEUWS EEN LEERRIJK VERSLAG. I. Wij hebben ontvangen het verslag van de Vereenigingen, afdeelingen der Zita- Vereeniging te Leiden, over de jaren 1923 en 1924. Uit zuinigheidsoverwegingen, zoo lezen wij in dat verslag, werd over 1923 geen af zonderlijk jaarverslag uitgegven. Maar het bestuur heeft gemeend, dat de zuinigheid de wijsheid niet mag bedriegen, en dus nu een verslag over beide jaren doen ver schijnen. Wat heel goed is gezien. Want hoe meerdere bekendheid wordf gegeven aan de Zita-Vereeniging, des te meer sym pathie zal deze zoo nuttige Vereeniging ook trekken daadwerkelijke sympathie, o.a. beslaande in financieelen steun, de onmisbare voorwaarde, om den ingespannen arbeid van besturen en werkende leden niet tevergeefscli doen zijn Aan het hoofd der 'Zita-Vereeniging staat een Centraal Bestuur. Dit bestuur is aldus samengesteld: Pater R. C. H Bouters, Voorzitter; de heer J. G. H. P. Boer tee, Secretaris; de heer J Bots, Pen ningmeester; de heer F. A. M. Gründe- mann, le Commissaris: de heer J. F. X. Sanders, 2e Commissaris. De afdeelingen, aan welke de Centrale, zonder inmenging in de interne aangele genheden, leiding geeft, zijn: de Afdeeliu- ^gen Patronaat, Vakschool, Bescherming van Meisjes en Margarita van Cortona- stichting waaraan, als onderafdeeling van de Vereeniging lot Bescherming van Meis jes, in 1923 werd toegevoegd de Kapel. In de verslagen dier afdeelingen wordt een overzicht gegeven van den veelomval- tenden arbeid, welke door de onderschei dene afdeelingen verricht wordt, ieder in bijzondere richting, alle tol hetzelfde doel. Evenwel de nuchtere cijfers der ex ploitatierekeningen bewijzen echter dat, ondanks de meest economische wijze van beheer, de inkomsten niet evenredig zijn aan de noodzakelijke uitgaven. Na de bede om hulp tot dekking van vorige tekorten, na de vurige opwekking tot bijstand in geld en gebeden, voorko mende in het jaarverslag over 1922, ver trouwde de Vereeniging dat de contribu- tiën, vrijwillige bijdragen en de offers, gestort bij de collecte's in de Parochieker ken, in zoodanige mate zouden toevloeien, dat althans over de jaren 1923/24 de na- deelige saldo's opgeheven zouden zijn. De vorige tekorten zijn echter niet ge dekt en de tekorten over 1923/24 veroor zaken wederom nieuwe zorgen. GEMEENTELIJKE AANK0N0IGIN6E GEMEENTELIJKE VISCH VERKOOP. Aan den gemeentelijken vischwinkel Vischmarkt 18, tel 1225 is WOEXSD\( verkrijgbaar: SCHELVISCH a f012^ 0 20, SCHOL k f 0.16—0.26 en GEH. KA. BELJAUW k f0.25 per pond. N. C. DE GIJSELA AR Burgemeester Leiden, 25 Augustus 1925. B. en W. van Leiden brengen ter alge meene kennis, dat: a. J. de Groot te Leiden, een verzoek heeft in gediend ter bekoming van verlol voor den verkoop van alcoholvrijen drank voor gebruik ter plaatse van verkoop i5 het perceel Haarlemmerstraat no. 189: b. Wa. Ga. Fellkamp te Leiden, ei verzoek heeft ingediend ter bekoming van verlof voor den verkoop van alcohol houdenden; anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop ia liet'perceel Broostraat 110. 152. KathoSieke &get*e3a LEIDEN Donderdag. Repetitie Zangkoor R. K. Vrouwenbond, te 6.30 uur. (D( gewone repetities nemen weer een aanvang.) De avond-, nacht- en Zondagdienst dei apothekers wordt van Maandag 24 tot en met Zondag 30 Augustus a.s. waargeno men door de apotheken van de H.H. P du Croix, Rapenburg 9, Telefoon 807, en G. H. Blanken, Hoogewoerd 171, telef. 50' Deze tekorten moeten aangevuld worden, aangevuld uit het stamkapitaal der a/dee ling Centrale, die de noodige gelden aan de afdeelingen B. v. M. en M. v. C. beeft voorgeschoten, doch hiermede kan uit den aard der zaak niet steeds worden voortge gaan. Vele katholieken kennen niet voldoende het wezen, het streven en het doel de,r Zit a organisatie, waarin iedere afdeeling op bijzonder terrein arbeidt met het doel: „Racmsch-Katholieke meisjes te be schermen godsdienstzin, ontwikkeling en goede zeden bij haar te beyerderen". De adieve arbeid van de afdeelingen heeft een directen invloed op het geestelijk en stoffelijk welzijn van meer dan 500 meisjes en daardoor behoort do Zita-Ve#- eeniging tot de grootste en invloedrijkste vereenigingen van eodsdienstig-socialen aard in Leiden. Excursietocht R. K. Bend van Handels- en Kantoorbedienden. Ofschoon het weer zich niet te best lit aanzien waren toch verschillende deelne mers (hun aantal overtrof de verwachtin gen) Zondagmorgen om elf uur aan iip Terweepark .bij elkaar gekomen voor ill tocht der afd. Leiden van den Ned. R. K Bojid van Handels-, Kantoor- en Winkel bedienden naar Groenendaal, terwijl ver schillende andere deelnemers van de tr gebruik maakten. Met een stevig windje in den rug werd naar Groenendaal gefietst, terwijl zich on- derweg de deelnemers van de afd. Li en Hillegom aansloten. Op Groenendaa1 zelf voegden zich de deelnemers der afd Haarlem en Amsterdam erbij, zoodat het over het geheel een flinke bijeenkomst werd, waarbij vooral tie Leidsche afdee ling met een flink aantal deelnemers heel goed uitkwam. Eerst zette men zich aan de koffie toen dat afgeloopen was maakten alle deelnemers een wandeling door de bos schen, alwaar ze af en toe op een buitj^ regen getracteerd werden: de schoonheid der oihgeving deed hen echter hierop e< mi acht slaan Hierna vereenigden zich allen in de groote zail van restaurant Groenendaa en zullen er naar schatting ruim hon derd personen aanwezig geweest zijn. Na dat de Bondsvoorzitter, de heer v. Ha- mersveld, de leden namens de afd. Leiden en het Bondsbestuur een hartelijk welkom toegeroepen en nog enkele opwek kende woorden inzake de propaganda sproken had, zette het lid Starrenburj zich direct aan de piano, door wiens to doen de dansparen zich al heel gauw over den vloer bewogen. Gedurende den heelen tijd heeft dit lid zich danig aan de piano geweerd, waarvoor hem zeker een woord van lof toekomt. De verschillende dansen werden afgewis seld door zang en voordrachten van de le den Kok ën le Foher, die de aanwezigenl deden schateren van het lachen en die er op een uitstekende wijze voor gezorgd hebben, dat er in de zaal een vroolijke stemming bleef heerschen. Na woorden van dank tot dit trio, ver gezeld door luide bijvalsuitingen der aan wezigen, trok men al wandelende naar I nieuwe seminarie Hageveld. Reeds in de majestueuze oprijlaan van het seminarie kon men bemerken, dat de uitbundige vroo lijkheid voor een andere stemming plaats maakte en vol nieuwsgierigheid trok men dan ook liet nieuwe seminarie binnen. On der geleide van den huisbewaarder i dit vol bewondering en aandacht van ho-i ven tot beneden bezichtigd en te oordeclen naar de groote belangstelling in alles en de verschilende uitroepen, die gehoord werden, bleek het voor allen een heel bij zondere attractie te zijn; langen tijd werd er vooral vertoefd in de nieuwe kapel en in de bibliotheek. - j Na verloop van li uur weer builen ge komen zijnde, werd door den beer v. Ha- mersveld een woord van dank en afscheid gesproken, waarna allen zeer voldaan en enthousiast de thuisreis aanvaardden, deels per fiets en deels per tram, zoodat men ongeveer te 7.15 uur in Leiden terug kwam. Het bestuur der afd. Leiden kan met ga-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2