Tweede Blad Maandag 24 Augustus 1925 DE FAMILIE HOLLMANN ll BINNENLAND H. VAN KOL. t y Uit 's-Gravenhage ontvingen wij Zater dagavond het bericht, dat het oud-lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, de heer Henri van Kol, te Aeywaille nabij Luik in België Is overleden. Men weet dat de heer Van Kol onlangs hij een botsing met een auto een rib heeft gekneusd. Na een kort ziekbed is hij gis termiddag aan de gevolgen overleden, i Het stoffelijk overschot wordt verbrand op Westerveld. Henri Hubert van Kol werd in 1852 ge- horen te Eindhoven; hij volgde eenige schoolcursussen en studeerde te Delft aan de Polytechnische school. In 1876 vertrok hij als jong Ingenieur naar Ned.-Indië, waar hij twee groote werken voltooide: de kanalisatie van de Sampejan in Besoeki, en de irrigatie van West-Brebes in het Te- galsche In de uren, die hem van den in- gonieursarbeid overbleven, bestudeerde do heer Van Kol, reeds in 1871 S.D A.P.Vr geworden, de sociale guaestie en schreef verscheidene populaire werkjes, waarvan enkelen een herdruk beleefden, andere ge heel of gedeeltelijk in vreemde talen wer den overgenomen. In 1895 werd de heer Van Kol afge keurd voor den Indischen dienst en ont ving hij zijn pensioen als ingenieur le klasse bij den Waterstaat. In 1897 werd hij Tweede Kamerlid. Hij had zitting voor het kiesdistrict Enschede, dat in 1901 en 1905 zijn mandaat vernieuwde. Vooral de koloniale politiek vormde een voornaam deel van zijn twaalfjarigen ar beid in het Ned. parlement. Niet herkozen in 1909, maakte de heer Van Kol, die veel fortuin bezat, zijn vrijen tijd ten nutte door het bezoeken van vreem 'de koloniën in verschillende streken van den aardbol. Nederlandsch-Indië werd bij 'die vergelijkende studie niet vergeten en (behalve een tocht naar de Gajoelanden). heeft hij o.a. Sumatra en Bali in verschil lende richtingen doorkruist. Alle Mdham- medaanscho landen der Noordkust 'van Afrika kregen een beurt en toen de Pro vinciale Staten van Friesland hem in 191?» kozen tot lid der Eerste Kamer, moest hij een studiereis van 10 maanden door China Korea en Japan afbreken. Hij bleef lid van de Eerste" Kamer tot 1924. Over zijn reizen zijn verschillende boe ken verschenen. HET CONFLICT IN DE METAAL INDUSTRIE. Het standpunt der socialistische -organisatie. De Algeraeene Nederlandsche Metaalbe- werkersbond, de socialistische organisatie, heeft Vrijdagavond ook haar antwoord -op den brief van den Metaalbond gegeven Het luidt: .,Uw geëerd schrijven d.d. 11 Augustus j.l. heeft een punt van ernstige bespreking in ons bestuur uitgemaakt. Tn antwoord op uw verzoek, een duide lijke verklaring te willen geven ter zake van de door u bedoelde principieele kwes tie, doelen wij u het volgende mede: Ons bestuur kan zich niet vereenigen met hot standpunt, dat met betrekking tot 'de vraag, of in een of meer ondernemingen van onze industrie langer dan 48 uur per week zal worden gewerkt, een beslissing van de regeering bindend zal zijn. Uw oordeel, dat de vakvereeniging zich niet zou mogen verzetten tegen verkregen everwerkvergunningen nu. vooral omdat zij daarmee een macht zou vormen die zich boven de regeering stelt, Is geheel onjuist, zooals trouwens het uitgangspunt van heel uw gedachtengang" te dezer zake onjuist is. Uw standpunt zou juist zijn. indien in de arbeidswet 1919 stond omschreven, hoe lang er gewerkt moet worden. De wet be paalt in al Eaar artikelen maximumgren zen zonder meer. Elke ondernemer is vrij om korter dan den wettelijk vastgestelden tijd te laten werken, en in dit geval han delt hij niet, noch naar de letter, noch naar den geest, in strijd met de wet en stelt zich evenmin boven de regeering. "Wanneer de vakvereeniging zich dus niet kan vereenigen met en door een mi nisterieel besluit verhoogden maximum duur, is er evenmin sprake van „een macht, boven de regeering vormen." Maar ook geheel afgezien van hel boven staande, kan ons bestuur er niet aan me dewerken den minister van Arbeid cf diens hoogsten. ambtenaar te laten beslis sen, hoe lang de arbeiders in onze indus trie moeten werken. Zoo «f.oed als het loonvraagstuk, moet ook hel vraagstuk van den arbeidsduur, dat bovendien met het loonvraagstuk in uiterst rauw verband staat, een zaak van overlig tusschen werkgevers zijn en blij ven. Tot dat overleg verkiaren wij ons als steeds gaarne bereid. De mogelijkh';id om lin aanzien van een uniforme regeling In de metaalnijver heid met uw bond tot overeenstemming te komen, achten wij nog altijd aanwezig en voor besprekingen ten aanzien biervan stellen we ons gaarne beschikbaar." Voorkeur Nednrlandsch fabrikaat bij overheidsopdrachten. Steenkool, cokes. De Rijkscommissie werkverruiming beeft aan den Minister van Binnenlandscbe Za ken en Landbouw medegedeeld, dat zij her haaldelijk heeft kunnen vaststellen, dat aan het ministerieel rondschrijven betreffende bet voorkeur geven aan Nederlandse!» fa brikaat gevolg wordt gegeven. Toch is het der commissie gebleken, dat er nog gemeentebesturen zijn, die, alhoe wel zij in het algemeen bij liet opdracht geven van belangrijke bestellingen nauw gezet rekening houden met de belangen der Nederlandsche nijverheid, over het hoofd schijnen te zien, dat zij ook de werkgele genheid hier te lande kunnen bevorderen door de noodige steenkolen (speciaal an- thraciet) en gietcokes van Nederlandsche mijnen te betrekken. De commissie beeft in enkele gevallen de ervaring opgedaan, dat in de leverings voorwaarden, waarnaar de levering van kolen en antlrraciet werd aanbesteed, spe ciale producten van buitenlalidschen oor sprong werden verlangd, niet omdat spe ciaal de voorkeur daaraan werd gegeven, maar omdat deze leveringsvoorwaarden dateerden uit een tijd, dat minder dan thans mot de belangen der Nederlandsche nijverheid werd rekening gehouden en dat verzuimd was de botreffende bepaling in de leveringsvoorwaarden in verband met de gewijzigde omstandigheden te verande ren. Aangezien het uit een oogpunt van werk verruiming ook van belang is, dat zooveel mogelijk steenkolen en cokes van Neder landsche mijnen worden betrokken, hééft de minisLnr var» binnenlandscbe zaken en landbouw de gemeentebesfm cn uitgriiuo- digd, wel te willen bevorderen, dat hier mede bij het doen van bestellingen reke ning worde gehouden omdat, zoo tegen een en ander bezwaren mochten bestaan, niet tot bestelling van buitenlandsche pro ducten worde overgegaan, alvorens de rijkscommissie werkverruiming is geboord. R. K. Overheidspersoneel. S a 1 a r 1 s-e 1 s c h e n. Dezer dagen werd te 's-Gravenhage door de R. K. Centrale van' Burgerlijk- over heidspersoneel een vergadering gehouden, welke in hoofdzaak werd belegd om de vraag onder de oogen te zien. of namens do R. K. Centrale bij de subcommissie be noemd- uit de Centrale Commissie voor Ambtenarenzaken, voorstellen zouden wor den ingediend, betreffende de thans gel dende salarisregcling voor het rijksperso neel. Na ampele bespreking besloten bet door de R. K. Centrale ingenomen standpunt te blijven handhaven. Zooals bekend, werd bij de onder de vo rige regeeringsperiode gevoerde salaris actie er op aangedrongen, het Bezoldi gingsbesluit 1920 te handhaven, met dien verstande, dat wanneer overeenstemming zou worden bereikt op een salariskorting 1 van 5 pc!, voor gehuwden en 7* pet. voor ongehuwden, zooals eertijds mede door tot comité van tien tot grondslag was ge nomen, de katholieke Centrale haar mede werking daartoe zou verleenen. "Wat de actie van het oogenhlik betreft, werd besloten, het standpunt te blijven in nemen, dat nog dit jaar een uitkeering in eens zal moeter plaats vinden. Voorts beslot de centrale, na het be kend worden der troonrede opnieuw in vergadering bijeen te komen, teneinde eventueel.maatregelen te nemen, waardoor èn Regeering èn Kamerleden mot de eischen van het Katholiek overheidsperso neel opnieuw zouden worden in kennis ge steld. R. K. Hanzebond „St. Relnoldus." Jaarvergadering. Verleden week werd te Hilversum de jaarvergadering gehouden van den R. K. Bond van Werkgevers in het Meubelma kers-, Behangers-, Stoffeerders- en Bedden makersbedrijf „St. Reinoldus." De afdeeling Hilversum had voor een keurige ontvangst der talrijke afgevaar digden zorg gedragen en bood bij den aan vang der vergadering bij monde van den voorzitter der afdeeling, den heer F. van RoSsum, het hoofdbestuur een artistiek zeer geslaagd- Bondsvaandel aan. De bondsvoorzitter gaf'in zijn openings rede een terugblik over het afgeloopèn jaar Onder de ingekomen stukken maakte een van het Nationaal Hanze Bureau in gekomen schrijven betreffende ziekteverze kering een punt van langdurige beraadsla ging uit. Besloten werd te dezer zake sa menwerking te zooken in den Vakraad. Ingekomen waren voorts van een afdee ling klachten over reebtsfreeksebe leverin gen door fabrikanten aan particulieren. Deze klachten werden uit de vergadoring onderstreept en toegelicht. Het bondsbe- stuur vermeldde wat te dezer zake reeds is ondernomen en zal met betrekking lót de ingekomen klachten voor zoover ze van concreten aard zijn in samenwerking met de andere patroonsorganisaties krachtig op treden om dezen ongewenschten toestand te beëindigen. Het jaarverslag van den secretaris word onder applaus en oen woord van dank aan den samensteller, den heer A. Cornet, vastgesteld Gelijkelijk geschiedde met de verslagen van den penningmeester. De af tredende bestuursleden, de heeren A. Cor net, G. de Wolf, en J. Hermans werden herkozen. De heer F. van Rossom werd opnieuw aangewezen als lid van den Be- drijfsraad. In den namiddag hield de Rijksnijver- heidsconsulent, de heer ir. F. Begeman, een interessante inleiding over den pijver- heidsdienst en de meubelindustrie. Aan de daarop volgende discussies werd door ver scheidene aanwezigen deelgenomen. Een voorloopige bespreking der collec tieve arbeidsovereenkomst leidde tot do vaststelling van oen aantal desiderata door afgevaardigden. Aan bet bojidsbestuur werd voorloopig blanco mandaat verleend. Uitvoerige discussies ontsponnen zich rondom hot wetsontwerp tot uitbreiding der Zegelwet (Weeldebelasting), dat, mede op aanwijzing van den Middenstandsraad, thans voorstelt artikelen in het Meubel- makersbedrijf te belasten, welke in het eerste ontwerp niet voorzien waren. Pe vergadering betreurde levendig, dat te de zen opzichte het advies der betrekkelijke vakbonden niet is gevraagd. Mededeelingen werden vorts gedaan om trent de T. H. O. V. A„ de Inkoopvcr- eeniging, welke voor de leden van den bond ia opgericht en welke haar eerste successen reeds mocht boeken. Tot aan sluiting van alle leden werd krachtig aan gespoord. Nadat Utrecht als plaats voor de volgen de vergadering was aangewezen, werd de vergadering na geanimeerde rondvraag gesloten. De tweede dag werd ingezet met een H. Mis, welke door den Zeereerw. bondsadvi- seur werd opgedragen In de kapel van de R. K. Ziekenverpleging. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan de tapijtfabrieken der firma Tijmen de Witt Sc Zn., waar de vervaardiging van karpetten, velvet en bouclé onder deskun dige leiding werd bezichtigd. ïn den namiddag maakten de afgevaar digden met hunne dames een" autotooht door het Gooi. Dq tentoonstelling van de schoen- en leder industrie te Waalwijk. De openingsdag. Met de opening Zaterdagmiddag der tentoonstelling 6cheen reeds terstond een geanimeerde feeststemming in Waalwijk te zijn gewekt. Muziekkorpsen trokken raar het feestterrein en voerden een stroom van volk mee. Een dichte menigte bleef voor de hoofdpoort van de expositie het druk gedoe gadeslaan, maar ook hon derden stapten reeds het terrein op, om een eerste bezoek te brengen in hel indus triepaleis en de machtige toonzalen, die zij langzaam hadden zien oprijzen en waarin thans het beste wat de schoen- entleder industrie kan aanbieden in rijke verschei denheid te bewonderen was. Op de muziek- kiosk weerde de Waalwijksche harmonie zie1, dapper en zorgde, dat de opgewekt heid en vro.olijkhold er ln bleven. In de avonduren kwam het Kon. Mu ziekkorps Goulmy en Baar concerteeren en trok zooals vanzelf spreekt enorm veel belangstelling. Opeens gloeiden dan de electrische gloei lampjes aan, waarmee al de lijnen van ge bouwen en gazons zijn bezet. Het was een sprookjesspel in den vallenden avond de meer dan 15000 gloeilampjes te zien aan flitsen. De Waalwijksche tentoonstelling kan baar openingsdag reeds als geslaagd be schouwen. Gemengde Berichten DE STORMRAMP. f De herstelarbeid In Borculo. In verband met het tegen Zaterdag aangekondigde vertrek van het detache ment geniesoldaten, dat behoorde tot een lichting, welke voor enkele weken onder de wapenen was en nu zal worden ver vangen door andere troepen, heeft bur gemeester De Muralt Vrijdagavond do of ficieren toegesproken. Spr. dankte manschappen, kader en of ficieren voor de wijze, waarop-allen in do bange uren, welke Borculo heeft doorge maakt, hebben geholpen. In het bijzonder bracht spr. hulde aan kapitein Daniels, die op zoo rustige wijze zijn moeilijk werk verrichtte en aan kapitein Gerders voor zijn wakker optreden. Nog kon spr. mededcclen, dat het ge meentebestuur verguld zilveren horinno- ringsmedailles zal laten -maken, welke aan de officieren zullen worden uitgereikt. Kapitein Daniels dankte ook namens zijn mede-officieren, voor de waardee ring, welke uit de woorden van den bur gemeester was geblekon, en roemde de samenwerking, welke de militairen heb ben genoten. Een „Ruïne van Borculo". Omtrent Lat voornemen van den burge meester van Borculo, jlir. de Muralt, een der ruines te Borculo te laten bestaan als herinnering aan de stormramp van 10 Augustus, vernemen wij nader, dat hij daarvoor heeft gedacht aan bet zoo goed als geheel verwoeste gebouw van de Her vormde Kerk. Jhr. de Muralt ploegt hieromtrent thans overleg met do Kerkvoogdij. Bouwbureau voor Gelderland. In aansluiting op hetgeen wij mede deelden omtrent de werkwijze van het Bouwbureau, dat thans aan den arbeid zal gaan onder toezicht van het Prov. Co mité en zijn werk zal verrichten voor den geheelen Achterhoek, doch wiens leiding ln andere gemoenten dan Borculo eenigs- zins gedecentraliseerd zou worden, kun nen wij nog het volgende meedeelen: Aan gezien de heer Westerhout als lid van het bouwbureau te Borculo bedankt heeft, Is in deze functie benoemd de heer G. J. Postel Hzn., architect te Locbem, lid van de Gelderscbe Schoonheidscommissie. Zooals men weet, heeft dit bouwbureau de algemeen advlseerende, controleerende en administreerende leiding aan den heer G. Feenstra, architect te Arnhem opgedra gen in overleg met hot bouwbureau te Borculo. Voor de practische leiding te Ruurlo en Zeihom is aangewezen de heer UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond (a hoeren la: 4.20 Londen 865 M. Concert New castle 400 M. „Concert Manchester 875 M. Zang. 4.50 Frankfort 470 M. Concert Mün-i chen 485 M. Concert. 5.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 5.20 Zürich 515 M. Concert Londen 365 M. Dansmuziek. 5.30 Hilversum 1050 M. Vóór-avond concert. 6.10 Berlijn 500 M. Middag-concert. 1 6.20 Birmingham 475 M. Orkest Hamburg 395 M. Kindorconcert. 7.35 München 485 M Avond-concert. 8.15 Hilversum 1050 M. Aansluiting van het Kurhaus le SclieVeningen. Wagner-" Volksconcert. Het Residontio-Orkest, on der leiding van Ignaz Neumark. Aangebo den door N.V. Philips Radio en de N.S.F, Programma: 1. Ouverture „Rienzi". 2. Ein- zug der Gotter in Walhall (uit het Mu ziekdrama „Das Rheingold"). 3. Album- blatt. (Vioolsoló: Adolphe Potli). 4 Wo- tan's Abschied von dor Briinhilde und Feuerzauber (uit „Die Walkdre). Pauze. 5. Ouverture „Der fliegende Hollander". 6. Charfreitagszauber (Uit „Parsifal"). 7. Siegfried's Rheinfahrt (Uit „Götterdam- merung"). 8. Vorspiel „Die Metstersingor von Nürnberg." 8.20 Londen 365 M. en Daventrv 1600 M. An Hour of Variety John Henry. G. Ramon Newton and Dilly, Mayerl (Synco pated Duets). Pete Mandell (Solo Banjo). E. W. Hinchliffe (Solo Bassoon). Pete Mandell; „Honolulu Moon" T»eg Batton); „Get Going" (Pete Mandell). E. W. Hinchliffe: „Lucy Long" (Fred Godfrey). G. Ramon Newton and Bill? Mayerl' „I've Got A Real Daddy Now". Piano-Solo „The Jazz Master", „Whore Is That Girl That Was Stolen From Me0" John Henry will Entertain Pete Man dell: „Do You Forget?" (Batten and Ko- nyon). „Tako Your Pick" (Pete Mandell)* E. W. Hinchliffe: „My Old Bassoon". 9.20 C Famon Newton and Billy Mayerl! Chick, Chick, Chicken". „Did Tosti Raise His Bowler Hat?", „Mississippi Shivers", A Concert Party at The .Sea Side. 10.20 Time Signal, Weather Forecast Local News. 10.35 Bransby Williams In Dickons Characters. 8.20 Manchester 375 M. Kamermuziek Newcastle 400 M. Oude muziekCar diff 350 M. Orkest Birmingham 475 M. Militair concert en zang. 8.35 Bournemouth 335 M Orkest eu soli Brussel 265 M. Fracrmenlen uit „Deux cogs vivaient en palx". De Bildt 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 M. Gemengd orkest Hamburg 895 M., Radio-drama's Frank fort 470 M. Symphonio-eoncert Miin- ster 410 M. Operette „Der kleine Herzog" Zurich 515 M. Concert. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.20 Miinchcn 485 M. Concert. D. Kuipers, gcmeenlc-architect fo Ruur lo, voor die te Didam de lieer J R Hogen- kamp te Doesburg, voor die te Berg do ge meente-architect de heer J. Vorhoven eu voor die te Honmen do beer A. W. van 't Huilenaar to Bommel. Borculo en Neodo vallen direct onder de leiding van het bouwbureau. Voor Doolinchem is de ge meente-architect voor het toezicht aange wezen. Het architectenbureau Gerritsen en End to Arnhem zal het Bouwbureau de behulp zame hand bieden. Het Prov. Comité houdt het algemeen toezicht. Door het personeel der Nederlandsche Spoorwegen geplaatst aan de hoofdadml- nistratio en aan de Lijnbureaux te Utrecht is 1070.85 bijeengebracht voor de slacht offers van de stormramp, welk bedrag bij het Plaatselijk Comité^ gestort is. Do opbrengst der te Breda door hot R.K. Huisvestingscomité op Woensdag 1.1. gehouden collecte voor de slachtoffers der Stormramp bedraagt 9146.13/4. Een Finsche bark overvaren en gezonken. Eén doode. Zondagmorgen hpoft do trawler „IJmul- don 13", de „Christina Catharina", tq FEUILLETON. Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. Ij (Nadruk verboden.) 5) s Het meisje Lad een staldeur geopend en Eet jonge vee drong, strompelde onhandig, alsof het zijn beenen nog niet in zijn macht had en toch oer-grappig in zijn botte bui telingen, het plein op. Wél een dozijn kal veren, roode en zwarte, galoppeerden daar beneden door elkander, alsof het hun piot- Keling in den kop was geslagen. Eva moest luid lachen om die kluchtige vertooning. t)an kwam als de dolle jacht, knorrend en snuivend, een kude zwijnen uit c n andore deur naar bulten, raasde als bezeL rond, dat de hoenders luid kakelend uit t v.car stoven eh woelde eindelijk behagelijk in den hoop zand, die waarschijnlijk voor dat doel in een hoek van de plaats lag. r Een wijl duurde het tumult daar bene den, dan was het ultluchtingsproces van het vee geëindigd, en weer waren het de jongeman en de meld, die het overmoedige volkje met moeite en een groote dosis list hl zijn behuizing terugdreef. Onmiddellijk daarop sprong hij op een paard, dat hij Voor de staldeur zelf gezadeld had. Hij liet fcich aan het huis door de meid een paar ingepakte boterhammen geven, schudde Eaar krachtig de hand ten afscheid en fsed weg, gevolgd door een jachthond, k Eva meende dat hij vluchtig tot haar had opgekeken, maar gegroet had hij haar niet, Bah! dacht ze weer, wat kan men van die menschen anders verwachtenI een boer is een hoer, al ziet hij er ook nog zoo Intelligent uit. Beneden was het nu kalm geworden. Eva ging van het venster weg en keek radeloos rond. Wat zou ze nu aanvangen? Geen bock had ze mee mogen nemen, en zelfs als ze zich over de voorschriften van den dok (er wilde heenzetten en er een lee- nen lieve tijd! wat zou ze bij haar gast vrouw anders kunnen zoeken dan oen ka lender of hoogstens, een boek over land bouw. Hoe zou ze den langen dag om- krijgen? Zij voelde ook een geweldigen honger nu maar dat zou ze die mevrouw Holl- mann voor niets in de wereld hebben be kend. Wolf von Butflar, als je me zoo kon zien! Wat zou je triomfeeren, moest ze denken. Een doffe wanhoop overviel liaar. En als nu weer het meisje met bezem en blik ver scheen, om haar kamer te doen, nam ze de vlucht 'en maakte aanstalten, om on danks de hitte, een wandeling te gaan ma ken. Thuis zou ze de veronderstelling zich aan deze temperatuur ln den vrije bloot te stellen, als een beleediging hebben ge voeld. „^levrouw Hollraan meent, cls.t de freule liever zelf haar bed zou willen opmaken", vertelde het meisje. Eva keek haar aan, alsof ze die woorden niet verstaan had. Haar heele leven lang had zo nog nooit haar bed opgemaakt ze wist heelemaal niet, hoe ze dat aan moest leggen. Op zoo iets antwoordde ze heelemaal niet. Ze liep heneden weer door do ruime, koele vestibule. Een deur stond open, een geur van melk en zuivel kwam naar huiten. Waarachtig daar waren de melkkamers, onder hetzelfde dak als de woning der fa milie.... wat een primitieve toestand. De jonge meid stond midden in de kam er s en draaide den karnmolen. Ze had den hoofddoek nu afgenomen en Eva zag dat het inderdaad een beeldmooi meisje was. Jammer, dat ze geen boeren nationale dracht droeg! Dit meisje, moest met haar groote, stralende oogen en het frisscho bruine gezicht een prachtig model zijn voor den schilder. Bij deze gedachten ver gat Eva voor een oogenhlik haar woede. Maar toen het meisje rustig onderzoekend haar blik beantwoordde ja heel onbe schaamd onderzoekend, meende Eva toen sloeg haar stemming weer ofh. Dat was blijkbaar een brutaal ding en kokette dorpsschoone. Geen wonder, als de rent meester haar met zijn plagerijen het hoofd op hol hrachtl „Bestel u mevrouw Hollmann", zeide ze zeer uit de hoogte, „dat ik uitgegaan ben en niet weet, wanneer ik terugkom". „Graag", antwoordde de andere, koel hoffelijk. Of je het graag doet of niet Is mij egaal, dacht Eva en ging. Men liet haar werkelijk gaan, zonder ook maar te vragen, of ze dan werkelijk niets wilde eten en daarvoor betaalde ze nu pension. Bartel was het plein aan het vegen. De goedmoedige, praatgrage oude lachte haar gemoedelijk toe en scheen wel zin in een praatje te hebben. Maar zij liep hem met een onverschilligen groet voorbij. Zij liep den hoek van het huis om, den tuin in, waarvan mevrouw Hollmann gis teren had gesproken een echte boeren- tuin met groentebedden on een stuk wei met fruitboomen. Het oog der practische huisvrouw moest zich vermeien aan* de keurigheid die er heerschto en den weel- derigen groei. Eva vond de lijnrechte bedden vervelend en ergerde zich dat men de bron. die hel der en met een sterke straal uit den rots grond sprong, niet eens een schilderachtige omlijsting gegeven had. Ginds, aan den an deren kant van den tuin, kleurde het frisch. Daar was wel het gedeelte voor de bloemen. Maar ze wilde ze heelemaal niet zien, daar stonden de planten zeker ook zoo pedant in rechte lijnen, als hier de groenten Ze had er niet op gelet, dat iemand tus schen de bedden aan het werk was. Pas toen deze zich plotseling uit haar gehukte houding oprichtte, herkende ze mevrouw Hollmann, die- met het plukken van peen bezig was. Eva nam zich amper de 'tijd, om haar goeden morgen te wenschen. „Krijgen we die vanmiddag?" vroeg zo veschrikt. „Ja, juffrouw Gerhardt. Hoe mooi frisch ze zijn, niet waar?" „Mevrouw Hollmann, het spijt me, maar ik moet u zeggen, ik kan dezen kost niet verdragen al die zware en vette gerech ten ik hen er niet aan gewoon!" „Lieve juffrouw Gerhardt, daar vergist u zich. Groenten, witte kaas en haver mout, zijn juist licht verteerbare en daar bij toch voedzame gerechtenu heeft ïyet de zware en gecompliceerde gerechten thuis ragouts, meelspijzen en mayonaisen: do maag bedorven, zoodat zo nu weigert, eenvoudigen gezonden kost op te nomen. Het gaat haar als een verwend kind i maar dat komt wel mettertijd: zoo gauw als u maar eens flink uitgehongerd is, zult u ook in onze levenswijze smaak krijgen kijk eens, lachen deze sappige peentjes u niet tegen?" Eva haalde de schouders op „Dat kan ik niet zeggen!" Dan ging ze. Met die vreeselijke robuste vrouw was immers toch niet te praten. „Ga maar flink in do zon wandelen", riep mevrouw Hollmann haar nog na, „die kookt u de ongezonde sappen wel weer er uit. Maar u moest u veel lichter kleeden. Waarom rijgt u zich in hier op het land?" Eva haalde de schouders op. „Ik ben er gewoon aan." En in 't verder gaan dacht ze: lichter kleeden? alsof een mouselinen japon niet dunner is dan haar linnen kleed. Toen ze de tuinpoort uit was, breidden zich breede akkervelden voor haar uit. Pas op den achtergrond verhieven zich weer de steenen wallen van hot gebergte. Schrelle, brandende zonnegloed lag over de velden en een gruwen beving Eva, voor zo zich in dien gloed waagde. Gek moest ze zijn, om in deze zon te gaan wandelen, om „de on-* gezonde sappen eruit te laten koken. Ginds aan den linkorkant wuifde eont boschje, waarschijnlijk dat, waarin het meertje moest liggen. Daar Kep ze Eeen, zorgvuldig de parasol boven haar Jjooid houdend. (Wordt vervolgd),

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3