S)e fcoidóohd (Bou/ta/nt MAANDAG 24 AUGUSTUS 1925 No. 5029 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 16e Jaargang. De ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bijvooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwart&aL Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post 1 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaUng van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct, met Geïllustreerd Zondagsblad 9 it Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen L TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 s POSTBUS No. II Qift nummer bestaat uit twee bladen. V Per se ongelijk. De stoere werker mgr. dr. Ariëns, wiens stalen energie op sociaal terrein meer heeft welen tot stand te-brengen dan tien andere respectabele werkers te zamen li ij heeft, eens dit krachtige woord gespro ken: „Wie aan zijn Bisschop ongehoor zaam is heeft per se ongelijk". Per se ongelijk, dat wil zeggen, dat hij ongelijk heeft, ongeacht de kwes tie, waarover het gaat, alleen reeds o m- d a t hij ongehoorzaam is. En de verkla ring daarvan ligt voor de hand: De Bis schoppen zijn de aangewezene gezagsdra gers, om het Katholieke volk te bestu ren, om de Katholieken te leiden in hun godsdienstig leven naar hun eeuwige be- sternmiug. Wie dus aan zijn Bisschop ongehoorzaam is, wie zicli aan diens lei ding onttrekt, zich daartegen verzet, hij gaat in tegen de door God gewilde en vastgestelde orde zulks kan hij onmoge lijk voor zijn geweten verantwoorden; hij heeft dus per se ongelijk. Wie zich aan zijn Bisschop onderwerpt, hij, en hij alléén, kan zich voor God ver antwoorden. ook z(~"- zou het misschien 'ns een keer later schijnen, dat de over heid zich zou hebben vergist. De onder daan heeft dan gehandeld, zooals hij, als Katholiek, handelen móest; hij kon, hij mocht niet anders. Anders dan mgr. dr. Ariëns denkt- over den plicht van gehoorzaamheid blijk baar een groepje Katholieke Haagsche jongens, die wij niet kennen, maar van wie wij toch wel met zekerheid mogen ver klaren, dat zij, al zouden zij zich ook nog zoo uitrekken, niet kunnen reiken tot aan de knieën van 'n Ariëns. Zooals gemeld in ons nummer van Vrij dag, zijn op een vergadering van de R.-K. Voetbalver. Graaf Willem II te 's-Graven- hage eenige Bisschoppelijke voorschriften omtrent de R.-K. Voetbalsport in stem=_ mïng gebracht, verworpen en onaanneme lijk verklaard. Het bestuur, dat voor de Bisschoppe lijke voorschriften was, is toen, natuurlijk, afgetreden, en, gemeld wordt, dat de leden (er waren vijf aanwezigen, die voor stem den; het aantal tegenstemmers weten wij niet) ziin overgegaan naar den Ned. Voet halbond. Op een Katholieke Verceniging wordt over Bisschoppelijke voorschriften.v. ge stemd. Deze on-Katholioke handelwijze al léén reeds pleit voor de noodzakelijkheid, dat de jongelui-toetballers in een stevige Kathoh'ek gefundeerde organisatie worden vereenigd, opdat zij loeren kennen en be oefenen de plichten, die zij vooral ook la ter als mannen in de maatschappij zul len hebben te vervullen. In dat opzicht is het Haagsche voor beeld van „Graaf Willem II" leerzaam óók voor Katholieke ouders buiten 's-Gra- venhage. In dit verband willen wij ook verwijzen naar wat in ons tweede blad van heden (rubriek sport) over Katholieke sporlvereenigingen wordt geschreven. Inzameling Stormramp 1925 Vorige opgave 402.10 Uit een kiuderspaarpot 0.50 Totaal 402.60. De hulpverleening mag zeker nu nog niet verloopen! Ontvangen giften door het R.-K. Huls- vestinge-Comité: T. S. voor de slachtoffers uit Noord-Brabant 'f 10. N. N. 2.50 N.N. uit dankbaarheid, ter eere van den H. Antonius 2.50 Van V20.— Een kleinigheid tot zekere in tentie 2.50 Bij den Pennignmeestor van het Storm ramp-Comité zijn weer de volgende giften ingekomen: P. Qf 2.50 Mej. Pk. de J. 12. Prof. H. W. 10.— J. N. v. d. R. 25.*»— J. V. v. W20.— Mr. Eg. de V. 250. w. k'. 1!!17! .1 7 10!— F. E2 Bewoner Utrecktscke Jaagpad 2. Mr. H. K. 10.— Ir. F. S. 2.50 L. M. 10.— C V100.— Prof. Dr. J. H100.— P. J. v. d. Z. Jr10.-* J. J. N. T 25.— H. v. d. W5. Mevr. R. A2.50 V10.— Dr. PI. S. v. R5.— P'of Mr A. J. B10.— H. W. B10.— D. B25.— A. S10.— Mej. Dr. C. S50.— H. F. 25.— Prof. Dr. P. C. T. v. d. H. 15.— Giften worden nog gaarne ingewacht bij den Penningmeester, den heer F. Muys van de Moer, Plantsoen 49, Giron. 57471. BUETiNLAItD De Veiligheidskwestie. Eerv belangrijke weck. Deze week belooft door de politieke ge> beurtenissen belangrijk te worden. Te Berlijn wordt heden (Maandag) aan den Duitschen kanselier de Fransche nota over het veiligheidspact overhandigd, wel ke de goedkeuring van Groot-Britlannië en de andere mogendheden heeft ontvangen. Men hoopt, dat dit document, hetwelk een antwoord vormt op de Duitscke nota "van 20 Juli een eind zal maken aan de uit wisseling van nota's en den weg zal handn voor besprekingen tussclien Duïtsche en geallieerde vertegenwoordigers. Te Londen bestaat er eenige verwach ting, dat het begin van deze besprekingen nog mogelijk zal zijn voordat de Britschc delegatie tegen het einde van deze maand tef bijwoning van de volkenbondsvergade ring naar Genève vertrekt. De Fransche nota zal in de bladen van Vrijdag a.s. gepubliceerd worden. Voorts worden Vandaag te Londen stap pen ondernomen om een ander Europeesch vraagstuk tot oplossing te brengen, wan neer Winston Churchill, kanselier van de schatkist en Caillaux, de Fransche minis ter van financiën, hun besprekingen over het schuldenprobleem zullen aanvangen. Duitschland. -rurrreKe opstootjes Te Gelsenkïrchen. Zeven personen gewond. De afdeeling Gelsenkirchen van de Wekrwolf had gieter in. aansluiting aan een vaandeluitreiking een Deutschen Tag georganiseerd, waarvoor de belangstelling van de zijde der bevolking zeer groot was. De optocht, waaraan ongeveer 7000 per sonen deelnamen, werd systematisch door communistische afdeelingep gestoord. Bij de gevechten vielen van communistische zijde revolverschoten; zeven leden van do nationaal-socialisten werden, ten deele zwaar, gewond. De politie arresteerde on geveer 30 leden van den Roten Front- kampferhund, op wie wapenen werden ge vonden. De rest van den dag verliep zon der s'oonvs. Frankrijk. Het socialistisch congres te Marseille. Het secretariaat t ij del ijk naar Zwitserland. Zaterdag is het Internationaal Socialis tisch Congres te Marseille geopend. De partijen van 24 tot de Tweede Internatio nale toegetreden landen nemen daaraan deel. Het congres zal zich bovenal bezig hou den met de bestudeering van -drie proble men: 1. de houding van de Internationale t.o.v. de koloniale kwestie; 2. de ontwapening in verband met den Volkenbond; 3. de verhouding van de Internationale tot de Communistische Internationale. De zittingen van het congres zullen tot den 27sten Augustus duren. Het Executief Comité heelt besloten voor de a.s. periode het secretariaat, dat thans te Londen is gevestigd, naar Zwitserland over te brengen, voornamelijk om Friedrich Adler, die om persoonlijke re denen niet langer te Londen blijven kan, zijn post van secretaris-generaal te doen behouden. Het voorstel daartoe deed Hen derson in naam van de Labour Party en het werd met algemeene stemmen aange nomen. Oostenrijk. Een monarchistische leider gearresteerd. De „Vos3. Ztg." meldt uit Wcenen: Te gen den leider der Oostenrijksche monar chistische partij, den voormaligen afdee- lingschef dr. Schager, is een vervolging in gesteld wegens hoogverraad. Bij het door zoeken zijner woning was veel bezwarend materiaal gevonden en werd een uitgebrei de correspondentie met vooraanstaande monarchistische leiders in Hongarije in beslag genomen. De Balkan. De arbitrage-politiek. De actie van Reulis. Omtrent de pogingen van den Griekschen minister van bui teniandsche zaken. Rentis. om tussclien de Ralkan-Stalen een arb<- DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewono advertenliSn 30 cent per reqel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het - dubbele van het tarief berekend. s Kleine advertontiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen werden aangeboden of gevraagd, huur en ver huur, koop en verkoop 10.50. tragepact te doen sluiten meldt een draad loos telegram uit Parijs nog, dat Rentis nu uitnoodigingen tot het houden van be sprekingen aan Juogo-Slavië en de Turk- sche regeering heeft gericht. Aan Sofia is voorloopig nog eeen uit- noodiging gezonden, daar de Grieksche regeering bevreesd is, dat in verband met de Joego-Slaviscli-Grieksche betrekkingen een uituoodiging aan Bulgarije den indruk zou kunnen wekken, dat Griekenland zijn positie tegenover Joego-Slavië tracht te versterken. In politieke kringen to Parijs heeft de slap van Griekenland een gunstigen indruk gemaakt, doch men is van oordeel, dat Bul garije onvoorwaardelijk bij dit pact be trokken moet zijn. aangezien het anders weinig waaide zal li ebben Na de vraag gesteld to hebben, of de Bal- kan-staten wel ooit zoodanige toestanden zullen kunnen scheppen, dat een gezonde toekomst gewaarborgd wordt, merkt „La Bulgarie" o.a. over de arbitrage-actie van Rentis nog op: Men heeft gesproken van het sluiten van - een garantie-^pact tussclien alle Balkan- stalen of lusschen eenige van hen, maar men heeft zich niet voldoende rekonschaiD gegeven van den grondslag, waarop dit pact voor alles moet gebaseerd zijn, n.l. op vriendschappelijke betrekkingen tussclien de onderteekenende staten en op 'n vooraf gaande regeling van alle vraagstukken, die de landen nog gescheiden houden. Men heeft voorgesteld, het is waar, om geschillen door middel van verplichte ar bitrage op te lossen. Doch men heeft het voordeel van het pact alleen lot de over winnende stalen willen beperken, terwijl men er tegelijkertijd een krachtig dwang middel van maakt tegen overwonnen lan den, met name tegen Bulgarije. Zeker, er werd ook verklaard, dat Bulgarije tot een dergelijk pact zou kunnen toetreden, maar alleen als liet pact eenmaal tussclien de overwinnendo staten gesloten was en dan nog als Bulgarije zich aan de voorwaax--j don, die wonier opgeley onderwerpt. om, wat 't nog aan vrijheid gelaten is, te laten garandeeren? Wat blijft dan te doen? In ieder geval niet veel. De garantie, d:e het 'land zoo edelmoediig zou worden aan geboden, zou niet zooveel baat afwerpen. Devraagstukken, welke op het oogen- blik de Balkanstaten verdeeld houden, z'jn van zoodanigen aard, dat zij ondanks al les en alles eerst dienen opgelost te wor den, want zij hebben betrekking op de vi tale belangen der landen. De toekomst van den Balkan Hangt af van een uauwkeurig reken:n<?-houden met de wettige rechten en vitale belangen der landen, waaruit hij bestaat. Op dezen eer bied voor de belangen juist moet de toe komstige Balkan-entente gegrondvest wor den: Syrië. Wordt Suëida nog belegerd? Ongerustheid in Parijs. „Sinds 2 Augustus heerscht er volstrekte rust in Djebel Druse", meldt Havas. „Volgens officieele berichten uit Syrië worden de onderhandelingen met de Dru- sen normaal voortgezet", zegt Belga. Noch het eene,- noch het andere l>ericht geeft echter aanwijzingen over enkele der gewichtigste quaest'es. B.v. wordt de cita del in de hoofdstad Suëida nog belegerd of is zij bevrijd? Hel bericht van de Times, dat de sterkte ontzet zou zijn, werd lot nog toe niet bevestigd. En daarom gaat men zicli in kringen, die voor den radicalen generaal Sarra.il weinig sympathie hebben, bezorgd maken over het lot der Fransche bezetting. Zoo wijst de Echo de Paris er op, dat sedert 21 Juli zes- tot zevenhon derd Fransche soldaten in de oude citadel zijn geblokkeerd. Men meldde dat zij voor 49 dagen levensmiddelen hadden. Doch hebben zij dien voorraad nog sedert het feitelijke garnizoen aangevuld is met ele menten uit naburige posten, met vluchte lingen uit de eerste hulpcolonne, die werd verslagen, en met eenige Fransche bewo ners der stad, onder wie drie vrouwen? In elk geval zijn reeds dertig dagen ver streken. De twee eerste colonnes, die te hunner hulp zijn gesneld, zijn verslagen. Waters er sedert dien gedaan om de be legerden te redden? De Drusen hebben slechts eenige duizenden slecht gewapen de strijders onder de wapenen. Indien ge neraal Sarrail er r.iet in slaagt ze klein te krijgen niet de 8000 of 10.000 mannen, die hij op zijn geheole effectief (21.000 man) op de heen kan brengen, is het te vreezen, dat hij niet alleen tegenover een opstand der Drusen, maar ook tegenover een Ara- bischen opstand komt te staan, die heel wat ernstiger zou zijn. Wat beteekent het stilzwiigen van den „proconsul" Sarrail, vraagt het blad. Veel gr oo t ere verliezen. Uit Damascus wordt gemeld, dat de Fransche verliezen tengevolge van den op stand der Drusen in Syrië veel ernstiger zijn dan in de officieele communique's werd gemeld. Naar schatting werden meer dan 2000 Franschen gedood, onder wie? 23 Fransche oficieren. Do Drusen hebben 11 kanonnen, 30 machinegeweren en veel munitie veroverd. Verscheidene vliegtuigen werden neergeschoten. Gemeld wordt, dat de guerillit-oorlog voortduurt. De Franschen hebben reeds 5000 man versterking gezonden en de vol gende week "worden opnieuw 7000 mau verwacht. Arabië. Een aanval op Medina. Oroote se hade aangericht. Naar uit betrouwbare bron wordt gemeld, zijn do Wahabieten een aanval op Medina begonnen. Twee dagen geleden is het vuur op de stad geopend. Hierdoor is grooto schade aangericht, waaronder de koepel der grooto moskee, waarin zich hot graf van Mohammed bevindt. De moskee die gewijd is aan Hamxa, den oom van den profeet, is verwoest. Afrika. De moord op den Egyptischon Sirdar De daders terechtgesteld. Zeven van de acht verdachten zijn schul dig verklaard aan den moord op sir Lee Stack op 19 November j.l. te Cairo. Ze zijn hedenmorgen opgehangen. De strijd in Marokko. Het Spaansche officieele communiqué betreffende Marokko meldt: In den nacht van Zaterdag op Zondag is zonder inci denten een groot Spaansch convooi op liet eiland Alhucemas geland. Spaansche vlieg tuigen hebben Adjdir gebombardeerd. De vijand antwoordde zwak met mitrailleur- Onrust in den Belgischen Congo. 5 0 inboorlingeen vermoord. n'wïr.r» -run ven bende inboorlingen. die door godsdienstig fanatisme waren bevan gen, om in de buurt van Sakania (Belg. Congoeen opstandige beweging te begin nen. Vijftig inboorlingen werden door ben vermoord. Een afdeeling inheemsche politie die was afgezonden, om don opstand te onderdrukken, werd mot vci-liozen terugge slagen. De Belgische autoriteiten hebben troepen uit Elizabethville g-zonden. China. De Chineesche troebelen Een Italiaansche missionaris gevangen De Italiaansche consul-generaal te Kan ton stelde de legatie op de hoogte van het uit Chineesche bron afkomstige bericht, dat roode vrijwilligers te Sjifoeng 17 Augustus pater Bianchi, een Italiaanschen •katholieken zendeling gevangen hebben genomen. Een aanval op de bolsjewiki te Sjanghai De tegenzin tegen de bolsjewistische sec tie der plaatselijke arbeidersleiders heeft Zaterdag haar hoogtepunt gevonden door een aanval op het hoofdkwartier te Sjang hai der algemeene arbeidersbeweging door een met stokken, messen en andere wa pens voorziene menigte Aan beide zijden waren verscheidene gewonden. Naar wordt gemeld, zijn een of twee Rood en ge dood. Naar de aanvallers verklaren, zijn zij door de Rooden bedrogen en beroofd BINNENLAND Koninklijke Besluiten. Burgemeeator. Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester der gemeente Westwoud G. P. Ha verkamp, secretaris dier gemeente. Een extra-uitkeering aan rijksambtenaren? Wij vermelden onder voorbehoud, dat volgens den F/aagschen redacteur van „Het Volk" het departement van Financiën van de Regeering opdracht zou hebben ge kregen om te becijferen wat oen uitkeering aan alle ambtenaren van 14 dagen of een maand extra-salaris zou kosten. Do redac teur herinnert in verband met dit bericht aan een communiqué van begin Juni, waarin de Regeering als haar meening ten opzichte van een noodmaatregel voor do ambtenaren kenbaar maakte, dat zij vóór de verkiezingen daartoe niet wilde over gaan, doch in September de onderhande lingen met de Centrale Commissie voor Georgahioeerd Overleg zou horvatten. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND De arbitrage-politiek van den Griekschen minister Rentis op den Balkan. Verontrustende berichten uit Syrië. De Wahabieten hebben een aanval op Medina gedaan. Weer een treinbotsing in Frankrijk Reeds 3 lijken gevonden. (Telegrammen). BINNENLAND. Overleden is de heer H. v. Kol, oud afgevaardigde der S.D.A.P. in Tweede en Eerste Kamer (2de blad). Een Finsche bark overvaren en gezonken (Gemengde Berichten, 2de blad). Eerw. Heer C. J. Hcnning, leeraar aan go-» noemd' seminarie. Een drievoudig jubileum. Het zangkoor der St. Joseplïkerk to Utrecht bestond gisteren vijf-en-twintig jaar. Do heer W. Galesloot was vijf-en* twintig jaar directeur terwijl de heer Vree-i dendaal vijf-en-twinlig jaar lid was. Des morgens kwart voor elf werd in do feestelijk versierde kerk een plecht1 ge Hoogmis opgedragen, beslpten met een ju- be'end To Deuni. Na do Hoogmis werd in de pastorie "en buitengewoon druk bezochte receptie ge houden. Do Z.Eerw. heer pastoor Jansen prees de verdiensten van het koor en zijn directeur en leden. Diverse geschenken werden aangeboden. De vadof van den di-» recteur, de heer W. Galesloot, de bekende mimicus, was hij een en ander to/enwoor- d'g Lflwn. FM TüliMiamiiai Veeziekten in Fr'esland. Men meldt ons irt Lemmer: Kwam do gevreesde veeziekte het mond en klauwzeer tot heden in onze omgeving met hare grooto vcestape's nog sporadisch voor, thans zijn er reeds verschillende boe- ren, wier vee «s aangetast. Een treui'go aanblik maak! het, de arme dieren daar zoo hulpeloos op het land te zien staan. In slechts weinige dagen is hun vleesch ver-» dwenen en is de mclkopbrengst min;oin. Het korte gras kunnen ze niet eten, zoodat men gedwongen is hij te voederen. Daar naast hoort men ook nog van andere ziek ten, die ons rundvee teisteren in onze wetdestreek. Di! beteekent natuurlijk ook voor de vleesch houwers een grooto schade post. Zoo komt o m. voor ..houttong", i on ziekte, waarbij de tong van 'I rund hard wordt. Een en ander veroorzaakt natuur-i lijk een aanmerkelijk lage rnelkophrengst. Ook sterven er vele kalveren aan deze ziekte KERKNIEUWS Seminarie Hagcveld. Tot subregent van het seminarie Hagc veld te TL emstede is benoemd de Wei- «F|T 'r?rr ALKEMAOE. Auto te water. Zaterda,graai' i is een door den heer v. T. uit Katwijk aan den Rijn bestuurde personenauto in den Ringsloot bij de Fransche brug gereden. Oorzaak van liet ongeval is niet bekend. De hoer v. T. (do bestuurder die alleen in de auto zat) heeft zichzelf kunnen redden. De auto is gelicht door S. v. d. M. van hier en bleek weinig schade#bckomeii to hebben. LANGERAAR. Cursus. In de R. K. school zal te be ginnen op Donderdag 3 September a.s. een moedercursus worden begonnen onder leiding van een gediplomeerd verpleegster. Belanghebbenden kunnen zich opgeven hij Mej. S. A. van ZwietenSpierenburg. Herwonnen Levenskracht. Vamvego het bestuur der R. K. Landarbeidershond zal Zondag 6 September oen speldjesdag voor Herwonnen Levenskracht worden gehouden. NOORDWIJK AAN ZEE. Een kinderfeest. Nu do vacanties w<y derom ton einde raken en veel der gasten binnen eenige dagen wederom huiswaarts trekken, hadden eenige pensionhouders en gasten gemeend goed te doen alvorens do badplaats te. verlaten een kinderfeest to organiseeren, zooals dat in meerdere had plaatsen gebruikelijk is. Zoo was er dan Zaterdag den geheelen dag feest voor do kleine badgastjes. Er hadden overdag ver schillende spelen, als zakloopon, hardloo- pen, turfrapen enz. plaats, waarvoor fraaie' prijzen beschikbar waren gesteld, to half negen gaf het Fanfarecorps „Excel sior" een uitvoering voor het bordes van het pension „Noordzee", le negen uur werd door de kindereneen liebtstoot ge houden langs het strand, hetwelk in do verte een fantastisch gezicht opleverde door de vele honderden flambouwen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1