Tweede Blad Donderdag 20 Augustus 1925 BINNENLAND DE INTREKKING VAN CRISIS- WETTEN. Enkel© wetten worden, nog gehandhaafd. Een wetsontwerp is ingediend tot in trekking van verschillende orisiswetten. Do intrekking wordt daarbij voorgesteld van de volgende wetten: Wet van 4 September 1914, houdende bepalingen, strekkende om den rechter de gelegenheid te geven dadoliike uitwinning te voorkomen naar aanleiding van gelde lijke moeilijkheden, ten gevolee van de te genwoordige buitengewone omstandighe- heden; wet van 11 Juni 1915. tot toelating in de tegenwoordige buitengewone om standigheden van voorloopige hechten s wegens het in art. 45 der wet van 23 Mei 1899 eerst omschreven misdrijf; wet van 29 Juli 1910, tot verlenging en herstel van in de Merkenwet genoemde termijnen: Distributiewet 1910; Sqhepenvorderinga- wet 1917, gelijk deze wet nader is gewij zigd; Wet van 1 Sept. 1917, houdende b;j- zondere maatregelen ten aanzien van het goederenverkeer met het buitenland, ge lijk deze wet nader is gewijzigd; Wet van 12 Januari 1918 tot vaststelling van bepa lingen in het belang van den omloop van 's Rijks munten; Wet van 23 Februari 1918, houdende bepal'ngen betreffende het slachten van paarden, runderen schapen en varkens, gelijk deze wet nader is ge wijzigd; Wet van 20 April 1918, betrefen- do nadere uitbreiding van den landstorm; Scheurwet 1918; Grisis-enquetewet 1918, Wet van 7 December 1918, tot verzekering van de dienstvaardigheid van spoorwegen, waarop uitsluitend met bepenkte snelheid wordt vervoerd, in de buitengewone om standigheden; en de werkloosheidsverzeke ringsnoodwet 1919. Rekening houdende met het dienaan gaande van verschillende zijden geuüe verlangen zegt de regeering in haar toe lichting meent de regeerng niet langer te moeten wachten met het doen van stap pen, ten einde te komen tot opheffing van die maatregelen, waarvan een langer voortbestaan geen reden heeft. Een stelselmatige intrekking van alle nog van kracht zijnde crisiswetten op het' huidige oogenblik, zou, zegt de Regeering, verder gaan dan met het oog op de daar mede verbonden belangen geraden zou z'jn. DE BRIEF VAN DEN METAALBOND. Het standpunt der R. K. organisatie. Thans heeft ook de Ned R K. Metaal- bewerkersbond geantwoord op het sohrij- van van den Metaalbond. Naar R. K. bla den meidon, geeft de organisatie in haar schrijven in 'n puntsgewijze formuleering, een uiteenzetting van haar standpunt. Wij ontleenen het volgende: I. In het aJlgemeen zijn we niet tegen noodzakelijk overwerken. II De vraag of er overgewerkt moet worden, behoort te zijn een kwestie vau overleg tusschen werkgevers- en werkne mersorganisaties. III In dit raam bezien aohten wij het onjuist een systeem te aanvaarden, waar bij de beslissing over de vraag of er over gewerkt zal worden, in handen gelegd wordt van de regeering of een regeerings- ambtenaar. IV. Gelet op bovenstaande behoort o.i. vóórdat 'n aanvrage tot het verkrijgen van een algemeene overwerkvergunning ge richt wordt tot de autoriteiten, overleg ge pleegd te.worden door de betrokken orga nisaties. V. Leidt .dit overleg niet tot overeen stemming, dan kan de werkgever ("organi satie) zich wenden tot de autoriteiten. VI. Is een der partijen hert met de be slissing der autoriteiten niet eens, dan wordt de kwestie ter beslissing voorgelegd aan een door partijen parilatisch samen gestelde commissie. Deze commissie kiest zich een onpartijdig voorzitter. De beslis sing van deze commissie is voor beide par- t'jen bindend. VII. Wanneer de loonvraag of andere arbeidsvoorwaarden aan het overwerken worden verbonden, of indien de verleende overwerkvergunning gesaboteerd wordt, behoudt onze organisatie zioh het recht voor, zich daartegen met alle middelen, waarover zij beschikt, te verzetten. Waar wij in bovenstaande punten ons standpunt in zake overwerken hebben uit eengezet. achten w;J een bespreking daar over met u wel gewenscht. Los van het bovenstaande meent de R. K. hond dat een bespreking over het Schiedamsch-Rotterdamsch conflict wel gewenscht is, in verband met zijn oplos sing. Dit te meer, omdat, naar de meening dezer R. K organisatie de opvatting van den Metaalbond, betreffende haar stand punt in zake het conflict, onjuist is. De marechaussee te Wagenlngen. Voorloopig van overplaatsing naar Ede afgezien. Op de vragen van den heer Bulten in verband met de voorgenomen overplaat sing van de te Wageningen gestationneer- de marechaussees naar de gemeente Ede, heeft de heer Lambooy, Minister van Oor log, o.m het volgende geantwoord: De verplaatsing van de thans te Wage ningen gevestigde brigade Koninklijke ma rechaussee naar Ede heeft een punt van overweging uitgemaakt. Aanleiding tot die overweging was de omstandigheid, dat aan de kazerneering der brigade te Wageningen, ook nadat het gemeentebestuur verbeteringen aan de kazerne zou hebben aangebracht, verschil lende bezwaren zijn verbonden, terwijl zoo wel de inspecteuf der Koninklijke mare chaussee als de er bij betrokken procu reur-generaal, fungeerend directeur van politie, van meening zijn, 'dat aan de on- derwerpelijke verplaatsing, ongeacht de aanwezigheid van politietroepen te Ede, uit politioneel en uit justitieel oogpunt voordeelen verbonden zijn en de mogelijk heid niet buitengesloten' was, dat de ge meente Ede op aannemelijke huurvoor waarden zorg zou dragen voor een goede huisvesting der brigade. Intusschen heeft de gemeenteraad van Ede zich niet vereenigd met den voorgeno men houw ecner marechausseekazerne, in verband waarmede voorshands van eene verplaatsing der brigade Koninklijke ma rechaussee van Wageningen naar Ede moet worden afgezien. Het Kon. bezoek aan Haarlem. Betreffende het .Koninklijk bezoek aan Haarlem op Vrijdag 28 Augustus a.s deelt men ons nader mede, dat H M. de Ko ningin vergezeld zal zijn van Prins Hen drik en Prinses Juliana. Aan het programma der feestelijkheden kan worden ontleend: Aankomst der hoo- ge gasten des vorm. 10.47 aan het station Ontvangst ten stadhnize. Aubade en défilé van 4000 schoolkinderen, fees^oncert in de Groote Kerk. met medewerking van Mia Peltenburg (sopraan) en Georg. Robert (organist) als solisten en een gemengd kGor, onder leiding van Robert. Voorts een huldebetooging van een 40- tal Haarlemsche voreenigingen met banie ren. De koninklijke familie maakt, na het kerkeoncert een grooten rijtoer, eindigend aan het station, waarna te 4.08 het Vertrek plaats heeft. Des avonds beeft een militaire taptoe plaats, onder leiding van dpn oud-kapel meester Eug. H. Rap, terwijl de feestelijk heden besloten worden met dnn3 en vuur werk in het Bron gebouw. Centraal Verrekcnkantoor voor Brandstoffen. Het proces, dat al sinds eenige jaren loopt tusschen de deelgerechtigden in het restitutiefonds van het Centraal Verrp- kenkantoor voor Brandstoffen en genoemd lichaam is in eerste instantie door de deel- gerechtigden gewonnen. Do Regeering heeft hiertegen appèl aangeteekend, doch thans- een accoord aangeboden om den deobremers do volle hun toekomende som men uit te koeren, zoo zij afzien- van do rente dier sommen over het tijdvak, gedu rende hetwelk hot proces heeft geloopen. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. De Raad dezer gemeente vergadert op Maandag 24 Augustus, des nam t© 2 uur Te behandelen onderwerpen' lo. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de Hoogduitsche taal aan liet Gymna sium, voor den cursus 19251920. 2o. Benoeming van eene tijdelijke Ieerares in het Nederlandsch aan de Hoo- gere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19251926. 3o. Benoeming van eene tijdelijke Ieerares in het Duitsch aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19251920. 4o. Benoeming van een tijdelijk leeraar in de plant- en dierkunde aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus, voor den cursus 19251926. 5o. Benoeming van negen leden der Commissie tot wering van Schoolverzuim. 6o. Balans en Verlies- en Winstreke ning, dienst 1924, vaii het Grondbedrijf. 7o. Rekening, dienst 1924, van het Bur gerlijk Armbestuur. 8o. Staat van af- en overschrijving op de begrooting, dienst 1924, van den Dis- tricts-Keuringsdienst van Waren. 9o. Balans en Verlies- en Winstrekening dienst 1924, van den Districts-Keurings- dienst van Waren. lOo. Voorstel tot overbrenging van het dienstjaar 1924, op dat van 1925 van gel den in verband met de voldoening van onbetaald gebleven vorderingen en het nog niet verwerkt of verbruikt zijn van ver leende credietén, alsmede tot overbrenging van verschillende ontvang- en uitgaaf posten van den Kapitaaldienst. llo. Rekening van de Ontvangsten en Uitgaven der gemeente over het jaar 1924, met inbegrip van die der Haarlemmer- trekvaart. 12o. Voorstel lot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder door Gedeputeer de Staten vergunning is verleend voor den aanleg en de exploitatie van een hoog spanningslijn, uitgaande van een hoog spanningskabel in de gemeente Zevenhui zen, ten behoeve van de levering van draaistroom aan de gemeente Moerkapolle, alsmede aan den polder „De Honderd Morgen of Wilde Veenen". 13o. Voorstel: a. tot goedkeuring van de bedragen over het jaar 1924 besteed voor ri?rmalo uit breidingen der Gasfabriek en der Electrici- teitsfabriek; b. tot aanvulling van het uitbreidings kapitaal der Electriciteitsfabriek; c. tot vaststelling van den desbetreffend den begrootingsstaat. 14o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Noordwijker- hout, door de Stedelijke Electriciteitsfa briek te Leiden. 15o. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst, betreffende de levering van electriciteit in de gemeente Koudekerk, door de Stedelijke Electriciteitsfabriek te Leiden en tot wijziging van de met de ge- moonlo Koudekerk gesloten overeenkomst betreffende de levering van gas in die ge meente door de Stedelijke Gasfabriek te Leiden. 16o. Praeadvies op het verzoek van de Nederlandsche Vereenlging van Fahrikan ten van Timmerwerken, in zake de wijze waarop de aanvragen en de toewijzing van timmerwerken geschieden. 17o. Voorstel: a. tot nadere regeling van het verhaal van bijdragen voor Inkoop van diensttijd ingevolge de Pensioenwet 1922; b. tot het verleenen van een tegemoetko ming in de bijdrage voor inkoop van diensttijd voor pensioen aan thans in dienst der gemeente zijnde ambtenaren, die vóór 1 Juli 1925 een verzoek tot in koop van diensttijd voor pensioen inge volge de Pensioenwet 1922 hebben inge zonden. 18o. Voorstel om Burg. en Weth. te machtigen: a. tot den aankoop van eene automobiel- motorspuit met afneembare ladder, in plaats van eene automobiel-reddingsladder b. tot den verkoop van niet meer voor de brandweer geschikt of benoodigd ma terieel. 19o. Voorstel: a. tot beschikbaarstelling van gelden voor de vernieuwing en verplaatsing van de Janvossenhrug en de demping van de Volmolengracht; b. tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de uitdieping van tien Nieuwen Rijn tusschen het Rijn- en Schiekanaal en de Singelbrug en de daar mede gepaard gaande Vernieuwing van de walbeschoeiing; c. inzake de jaarlijksche uitvoering van diepwerken; d. inzake het adres van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, betreffende den toestand van de wateren en bruggen in de gemeente. Benoemingen. B. en W. stelien den gemeenteraad voor, de tijdelijke aanstelling van de dames dr. S. Hofker en docta B A. W. Broee van Dort tot Ieerares in het Nederlandsch en het Duitsch aan de H B. S. met 5-jarigen cursus met 1 jaar te verlengen. Ter benoeming tot leeraar In de plant en dierkunde aan de H. B. S. bevelen B. en W. aan de heeren: dr. J. A. W. Groene- wegon, leeraar aan de R. H. B. S. te Bre da, on C. F. Gammel, onderwijzer bij het 1. o. te 's-Gravenhage. Commissie tot Wering van Schoolverzuim. Aangezien de leden van de commissie tot Wering van Schoolverzuim- in 1922 zijn benoemd, treden zij allen met 1 September a.s. af. In verband daarmede bieden B. en W. den raad de navolgende aanbevelingen aan: A. lo. W. F. de Bree, aftredend lid, 2o. W. Garo. B. lo. D. Bosma, aftredend lid, 2o. J G. van Scbaik. C. lo. M. J. B. Herfst aftredend lid, 2o. A. Somerwil Az. D. lo. P. G. Hoeks, aftredend lid, 2o. Jac. Zit man E. lo. A. J. den Hollander, aftredend lid, 2o. E Engberte. F. lo. R. G. M. Hue- ber, aftredend lid, 2o. R. W. Pelle. G. lo. Ph. Bank A.Jzn., aftredend lid. 2o. H. F. W. Meijeraan. H. lo. J. Schouten Az., af tredend lid, 2o G. van Putten. I. lo. N. B. M. Vreeburg, aftredend lid, 2o. G. J. van der Ploeg. Uitbreiding Gasfabriek en Electriciteits fabriek. Onder verwijzing naar een schrijven van Commissarissen der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit geven B. en W. den raad in overweging: lo. goed te keuren, dat over het jaar 1924 voor normale uitbreidingen der gas fabriek 70.000 en der electriciteitsfabriek 116.000 is besteed; 2o het uitbreidingskapitaal der electri citeitsfabriek aan te vullen met 170.000, onder bepaling, dat jaarlijks door de fa briek aan do gemeente zal worden betaald 5i renté van het door haar geleende ka pitaal en dat, te beginnen met het jaar 1926, jaarlijks 5 zal worden afgelost. B. en W. deelen den raad mede, dat de normale uitbreidingen van de Stedelijke Fabrieken van Gas en Electriciteit, in ver band met de levering van gae en electrlcl-, telt volgens de bestnande verordeningen en contracten, in 1924 hebben bedragen: voor de gasfabriek: persleidingen 15 000 dienstleidingen 12.500, Muntleidingen 7.500, meters f 85.000, totaal 70.000. voor de electriciteitsfabriek: hoogsp. ka belnet buitengemeenten 10.000, transf. stations 13.000, laagsp. kabelnet 45.000 dienstgebouwen 6000, meters 12.000, transformatoren 15.000, hulsaansluitin gen 15 000, totaal 116.000. De uitbreidingen van de gasfabriek kon den uit de in vorige jaren verstrekte ka pitalen worden bestreden, zoodat daar voor geen aanvulling van het uitbreidings kapitaal noodlg ls. Wat betreft de electriciteitsfabriek wordt er aan herinnerd, dat behalve de hierboven vermelde bedragen der normale uitbreidingen, in het afgeloopen jaar nog een totaal bedrag van rond 54.000 werd besteed ten behoeve van uitbreidingen voor de electriciteitsvoorziening van Moer kapolle, Warmond, Zoeterwoude en Lei derdorp, waaraan de Baad bij besluiten van respect. 7 April, 19 Mei en 10 Novem ber 1924 bereids zijne goedkeuring hechtte. Het kapitaal der electriciteitsfabriek zal derhalve met een bedrag van 170000 dienen te worden aangevuld. Met het oog op het voorschrift van art. 25 van de verordening, houdende regle ment op het beheer en bestuur der Fa- UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren Is. v 4.35. Hamburg, 895 M. Italiaansche min ziek. ^ran^^ort 470 M. Middagconcert, 5.20. Berlijn, 500 M. Middagconcert. Brussel, 265 M. Kinderconcert. 5.30. Hilversum, 1050 M. Vóór-avond concert. 5.35. Radio-Paris,* 1750 M. Concert. 6.20. Hamburg, 395 M. Concert. Müncben, 485 M. Concert. 8.10. Hilversum, 1050 M. Solisten-Con cert, Mien Bouwmeester-Verheydt, So praan; J. Steinmetz, Tenor. Het H.D.O.- Orkest. 8-20- Daventry, 1600 M. „Radio Radian ce (Fifth Edition). A Revue in Four teen Beams. Played by a Company of West-end artists. Te circa 9 uur; Een half uur aan (1© kade te Folkstone. Het arriveeren van een Kanaalboot. Daarna aansluiting bij Lon den. 8.20. Birmingham, 475 M. Een uur met Gounod. Londen, 865 M. Concert. Manchester, 375 M. Concert. Newcastle 400 M. Muziek en humor. 8.35. Brussel, 265 M. Liohte muziek. h De Bildt, 1100 M. Weerbericht. 8.50. Berlijn, 500 M. Militair concert. Frankfort, 470 M. Concert. Munster, 410 M. Liederen, waarna muziek van Puo- cini. 9.05. Hamburg, 395 M. Jessolavond. München, 48£ M. Duetten. Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.35. Petit Parisien, 345 M. Concert. Rome, 425 M. Selecties uit de Opera „Faust" van Gounod. 10.50. Alle Britsche stations: „The Sa voy Bands. brieken, dat de aflossing van kapitalen verband moet houden met de afschrijvint der uitbreidingen, waarvoor zij noodig zijp ware de aflossing van gemeld kapitaal op ^parlijks 5 te bepalen. Commissarissen der Lichtfabrieken go- ven B. en W. mitsdien in overweging den raad voot te stellen: lo. goed te keuren, dat over het Jaar 1924 voor normale uitbreidingen der Gas fabriek 70.000 en der Electriciteitsfa briek 116.000 is besteed; 2o. hpt uilbreldingskapitaal dor Electri citeitsfabriek aan te vullen met 170.000, onder bepaling, dat jaarlijks door de fa briek aan de gemeente zal worden be taald een nader door uw College te bepa len rente van het door haar geloonde ka pitaal en dat, te beginnen met het jaar 1926, jaarlijks 5 zal worden afgelost. Brandweer. Zooals in liet ter visie liegend rapport' van den Commandant der Brandeer, d.d. 10 November 1924, wordt vermeld, is hij het laatste vanwege het Rijkstoezicht op het gebruik van stoomtoostellon gehouden onderzoek naar den staat van stoomspuit No. 2 gebleken, dat die oude spuit in zulk een slechten topstand verkeert, dat zij niet langer dienst kan blijven doen. tenzü be langrijke herstellingen worden aange bracht. De kosten dier herstellingen zullen volgens de door den Commandant overge legde prijs opgaven pl.m. 700 bedragen. Do spuit zal dan weder kunnen werken met een straal en derhalve van een zeer ge ringe capaciteit blijven. Het aanwezige blusschingsmateriaal laat vermindering met ééne spuit niet toe, zoodat, aangezien: de koeten van herstel niet evenredig zullen zijn aan het nut, dat de spuit na hare herstelling zal kunnen afwerpen, het aan beveling verdient stoomspuit No. 2 door ander blusschingsmaterieel te vervangen. Aanvankelijk meenden B. en W. met den Commandant, dat die vervanging zou kunnen plaats hebben door het aanschaf fen van eene kleine door handkracht voort' te bewegen motorspuit, doch bij verdere overweging kwamen wij op grond van na dere mededoelingen van don Commandant tot de conclusie, dat op die wijzo wel een betrekkelijk goedkoop 3000 A 4000), doch niet een goed en aan redelijke eischerl voldoend brandbluschmiddel voor eene ge meente als Leiden zou worden verkregen. De oplossing moest derhalve in eens. andere richting worden gezocht. Ton einde oen juist inzicht in den stand van zaken te geven, brengen B. en W. den FEUILLETON. DE FAMILIE HOLLMANN. Naar het Duitsch van E. KRICKEBERG. —O— (Nadruk verboden.) Zoo philosofeerde ze zich in een sterk pessimistische bui, terwijl ze langzaam voortliep naast den man, die de handkar duwde. Het was haar welkom die onaangename hndervinding aanstonds bij de aankomst Op te doen. Waarom had ze zich door den 'doktor laten bepraten, het aanbod aan te nemen; dat haar reeds bij het begin zoo tveinig aanlokkelijk toescheen! Had ze het 'geld niet, om een verblijf in de mooiste plaatsen van de Zwitsersche bergen te be talen? Wat moeten dat voor lompe hienschen zijn, die haar in plaats van een fatsoenlijk rijtuig dezen onzindelijken dag- Jooner met zijn kruiwagen tegemoet zon den. Dat ze ook dat niet eens hadden hoeven te doen en dat 't in ieder geval een fettentie beteekende, daaraan dacht freule Gerhardt heelemaal niet. Nu, na deze ontvangst zou zo zich ver eer geen illusies over die menschen maken. Ze verwachtte geen vriendelijkheden meer van hen, maar ze zou daarom dee te Energieker op haar recht staan, voor haar feeld daaraan beantwoordende prestaties te eischen oog om oog, tand om tand. De weg was natuurlijk niet slechts een ball uur. Hij was bijna dubbel zoo lang wie beeft al eens ooit het juiste bescheid gekregen op dergelijke tijdvragenl Voor Eva scheen hij zich eindeloos uit te rek ken. Maar ze zakte niet uitgeput in el kaar, voelde ook geen zonnesteek aanko men daar was ze veel te opgewonden voor. Zij stond er zelf verstomd over, dat ze bij haar lijdenden toestand nog zooveel kracht b^zat, om zich te ergeren. Thuis had ze die zeker niet kunnen bijeenkrij gen Daar zou ze in eerf' donkergemaakto kamer op een divan liggen en de men schen, die haar tot zoo iets in staat dach ten, eenvoudig voor waanzinnig uitmaken. En hier stond haar aan het eind van den weg nog een nieuwe inspanning te wachten. Het goed lag aan den anderen kant van het dorp aan den rand van een bergketen. Ze moest nu dus nog een berg opklauteren voor ze aan het doel van haar tocht was aangekomen. Doodmoe, verhit en stoffig, zooals nog nooit in haar leven, kwam Eva op hot landgoed aan. Hei vormde een groot vierkant en was rond om door gebouwen ingesloten.Het woon huis, waarvan de achelwitte muren haar reeds van ver de oogen hadden verblind, was een langgerekt gebouw van twee ver diepingen met een rood pannendak en be trekkelijk weinig vensters In dikke muren blijkbaar een heel oud gebouw. Eenige friezen sierden de wanden, ove rigons was het totaal onversierd en kaal. Geen vriendelijk balkon, geen erker, brak stemming-vol de strakke eentonigheid van den gevel, maar door zijn groote en mas sale macht werkte het huis imposant, en de voorname trap voor den ingang hoorde vanzelf bij dit oude heerenhuis. Voorplein en stalgebouwen rondom straalden van zindelijkheid. Het heele be- dlijf maakte een imponeerend statigen in druk. liet sprak van degelijkheid en ge zetenheid zijner bezitters en had iets gast- vrij's, Iets vertrouwen wekkends. Eva had op dit oogenblik geen zin voor Iets ander3 dan voor haar ergernis. Zij keek om naar het stille, van schitterenden zonnegloed overgoten voorplein. Geen levend wezen was te zien, zelfs de kippen en duiven waren voor de hitte ge vlucht in den pchaduw der stallen. De huisdeur was vast gesloten, achter de ven sters waren de blinden gesloten. Als uit gestorven of in een tooverban lag het goed voor haar. Kwam er dan niemand om haar te be groeten? Radeloos keek Eva om. Nu ston den haar werkelijk de tranen in de oogen. ^Haar begeleider zette zijn kar neer, snoof, veegde met zijn bonte zakdoek met veel omhaal het voorhoofd af en wilde zich storten in een woordenrijke beschrijving der hitte, maar Eva sneed hem kort den pas af. „Roep eens iemand!" „Nou" meende hij gemoedelijk, „me vrouw Hollmann zal wel komen. Zij is nu ln den middagtijd alleen thuis en de zieke koe zal haar wel werk bezorgen.... Nou, danr is ze all" Uit de stallen kwam met vluggen, wils kracht! gen stap een groote robuste vrouw met een kaarsrechte mannenhouding. Een echte kurassier, dacht Eva. Het hoofd op de breede schouders der vrouw leek vreemd klein, maar de trekken waren scherp en krachtig gesneden, kaakbeen deren en kin energiek gevormd. Haar teint was dat vlekkige bruin van menschen, wier gezicht dikwijls onbe schermd aan alle weer wordt blootgesteld. Die kleur alleen zou een afschuw voor Eva geweest zijn. Waterblauwe oogen koken scherp onderzoekend vanonder het smalle voorhoofd en weinig sprekende blonde wenkbrauwen uit, en het bruine haar lag glad en vast gescheiden om het hoofd. Een beauté was mevrouw Hollman heel zeker niet, ze had ook heelemaal niets frappants over zich een landelijke grondbezitster zooals er bij bosjes zijn. De eerste indruk, dien men van haar kreeg, was die van een kerngezonde, flinke vrouw, die stevig op haar beenen stond en wist, wat ze wilde. Zij droeg een practisch linnenkleed en om de heupen een groote blauwe schort, maar ofschoon ze uit de stallen kwam, leek ze van kop tot teen penibel zindelijk. Zonder een spoor van verlegenheid of on beholpenheid, maar ook zonder nieuwsgie righeid of opdringerige attentie stak ze Eva ongekunsteld vertrouwelijk de hand toe, alsof ze een buurvrouw begroette. „Juffrouw Gerhardt, niet waar? Wees welkom. Ik hoop, dat het u bij ons niet te landelijk en eenzaam zal zijnl" Geen verontschuldiging wegens de on gastvrije ontvangst, geen hoffelijke woor den, dat men blij was in dergelijke dingen, die den mensch in den omgang zoo in vlcesch en bloed zitten dat ze hem heel van zelf over de lippen vloeien. Eva deed zich des te vormeiijker voor. „Ik heb op het oogenblik behoefte aan een koelen dronk en een verfrisschend bad. De weg van het station hierheen was ver schrikkelijk, ik zal bet lang niet uit de leden kunnen krijgen." Dat klonk heel verwijtend. „Ik kan dal toch alleboi hebben?" Do heldere oogen van mevrouw Holl- mann kekon rustig-vriendelijk in het gei ergerde gezicht van haar Jonge gast. Om haar lippen speelde iets als verloren hu- mor- o „Een bad jammer genoeg niet, mijn juffer! Een koele dronk met emmers, als u wenscht. We hebben een voortreffelijk ken put." Mijn jufferl Zooals de dienstmeisjes thans door de kooplui genoemd worden. Niet eens fatsoenlijke omgangsvormen had die robuste vrouw. Maar u zult toch ook dikwijls behoefte hebben een bad te nemen. Heeft u dan geen inrichting daarvoor? Dat zou inn mers verschrikkelijk zijn. Nu speelde de humor ook in do oogeil van mevrouw Hollmann. „U zult nog meer ontgoochelingen bij ons beleven, me vrouw Gerhardt! Wij hebben wel ook dikwijls behoefte aan een bad. als andere menschen, en ook een inrichting maar ig den oogsttijd kunnen we ons de buiten* sporigheid van een warm bad alleen Zondagsmorgens permitteeren daarvoof ligt ginds in het struikgewas een meertj* uitstekend voor baden goschikt." „Goddank", ontsnapte Eva. „Nu ben I* wel te moe om naar het meer te gaan* -Laat me astublieft veel water op mijn ka mer brengen en een citroenlimonado, alg lk vragen mag." J (Wordt vervolgdX

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3