ft fangkoor öp verdienstelijke wijze vertolkt. In den namiddag van twee uur tot half |vier was er receptie. Vooraf werd door ,twee leerlingen van de school in een sa menspraak den jubilaris dank gebracht yoor al hetgeen hij voor do kinderen Ijeeft gedaan. Door allo kinderen werd daarna een tweestemmig feestlied gezongen. De ju bilaris verheugde zich over do blijde ge zichten van zijne kinderen, op het feest van bun Pastoor en hoopte, dat de kinderen steeds zouden blijven zijno vreugde en zijne Jkroon. Allo kinderen ontvingen uit de handen ,Van den jubilaris een zakje bruidsuikers en een gedachtenisplaatje aan het feest. Ook de Patronaatsjongens volgden en bo- 'den den jubilaris een groote fruitmand aan, en door de misdienaars werd een keurige lantaarn voor het bezoeken van jfcioken aangeboden. Van de gelegenheid den jubilaris geluk Se wenschen werd door een groot aantal personen gebruik gemaakt o.w. do Hoog- Eerw. Heer Deken Jansen, en de Weleerw. Heer kapelaan v. Diest. Met een plechtig Lof met dezelfde assis tentie als in de Hoogmis werd het kerke lijke feest gesloten. Na het Lof werd in het Patronaatsge bouw het rijk voorziene programma der feestuitvoering afgewerkt. Hierbij waren 'o m. aanwezig de jubilaris met familie, 'de Weleerw. heer Starrenburg, leeraar aan bet Seminarie Hageveld, burgemeester P. iWap, Mevr. Wap, de beide wethouders, en !de heer v. d. Valk Bouman, burgemeester ,van Leiderdorp. Na een welkomstlied door een gemengd koor opende de voorzitter, jde heer Th. Tijssen, den feestavond. Achtereenvolgens werd opgevoerd het blijspel ln één bedrijf „Do twee dooven", 'door de tooneelvereeniging „Liefde voor Tooneel"; het tooneelspel voor meisfes ln vijf tafereelen „De Reisgeleide" door het meisjespatronaat; het drama in één be- 'drijf „Do Edelknaap", door het jongens patronaat en tot slot het blijspel in één bedrijf „De Vliegende Student" door do ■tooneelvereeniging „Liefde voor Tooncel". Do stukken of rollen afzonderlijk te be spreken zou ons te ver voeren; door allen werd goed spel gegeven, wij overdrijven echter niet, wanneer wij het succesnum mer „De Reisgeleide" den grootsten lof toebrengen. Over het spel, zoowel als over 'de strekking en de schitterend afwisse lende lichteffecten was maar een roep: het Is prachtig! Aan Mej. Zwart, uit Leiden, onder wier leiding het jongens- en meisjespatronaat stond, werd als blijk van waardeering door 'do meisejs 'n fruitmand en door de jongens een bloemenmand aangeboden. Tijdens de pauze werd in de frisscho frymnastiekzaal door don heer Hoogzaad, 'de muzikale schets „Een vroolijko slee- vaart" van F. X. Chwatal, voor piano (quatre-mains) viool, trompet, trommel, triangel, mirlitons en glasmuziek, alsmede twee zangstukjes, „Du Hirte Israels" van Bo8tmanskij en „Slaap zacht" van Hub. Cuypers, voor gemengd koor op verdienste lijke wijze uitgevoerd. Ook de onder lei ding van do gymnastiok-moeeter uitgevoer de standen 'en bogendans door de meisjes as zeer mooi. Dezen avond was het dan ook een ware feestuitvoering ter eere van den jubilaris, waaraan ontzettend veel moeite en zorg be steed Is geworden. Een woord van hulde komt zeker toe Ran allen die hieraan hebben medege werkt. Vermelden wij nog, dat gisteren in het Priesterkoor prijkte een door den heer P. Bruines vervaardigd hloemstxik. bestaande uit een kelk van rozen steunende op een voetstuk van Sprengeri's groen, waarin een opschrift van bloemen: „Eert God in den Priester", omgeven met een rand van varen „Scutum", het geheel staande op pilaren van roode dahlia's „Saluti". Hier in waren niet minder dan 350 rozen „Gol den Ophelia" verwerkt. Gisteravond werd het zelfde program ma wederom voor een propvolle zaal met schitterend succes opgevoerd. Het 25-jarig Priester-jubileum van Patsoor Meijer is, dank zij de medewerking van alle jon gelieden, onder leiding van dp commissie, op waardige wijze gevoerd. Alle parochia nen hebben hieraan medegewerkt en ge loond eerbied te hebben voor den Priester. ZILVEREN PRIESTERFEEST PASTOOR V/. J. J. A. B0RSB00M J TE NOORDEN Wanneer men vnn Leiden uit het z.g. Ïlnge land" door fietst, ziet men aan alle anten de torens der kerken omhoog rij zen over de polders, net is een mooi ge zicht, die torens in het Hollandsche land schap. Reeds van zoor verre zijn ze zicht baar. Zoo zagen wij Zondag ook den toren van Noorden zijn spits hoog op steken en feeds uit de verte bemerkten wij h. t:-<laaT moeten wij opnf, want de \lag hangt uit. Pastoor W. J. J. A. Bomboom nog slechts enkele maanden pastoor der paT rochie Noorden jubileerde. Zatordagavond waren de feestelijkheden in Noorden reeds begonnen, toen het feest comité, kerk- en armbestuur den herder van den grens van Nieuwkoop waar de eerw. jubilaris eenigen tijd als kapelaan werkzaam is geweest werd afgehaald. In een zes-tal auto's waren de pastoor, familie en hekenden en de autoriteiten gezeten, en hij de grens der parochie wer den zij opgewacht door do Harmonie, met de pauselijke kleuren versierde ruiters en fietsers. Zóó ging het in een kleurige ju belende stoet naar het dorp langs de hui zen, waar de vlaggen waren uitgestoken. Een klein incidentje had daarbij nog plaats toen het paard van oen der ruiters ver koos in het wafpr te springen, welk voor beeld even later door een fietser gevolgd werd. Behalve een nat pak hadden deze onvrijwilligo „baden" geen onaangename gevolgen. Inmiddels hadden de parochianen zich in de smaakvol versierde kerk verzameld, voor den ingang was o.n. een eerepoort opgericht cn ook de vóórtuin van de pas torie was versierd waar to 7 uur een plechtig Lof werd gehouden. De eerw. jubilaris werd daarbij geassisteerd door den Zeereerw. heer H. P. A van Dijk, pastoor van Nieuwkoop, als diaken, en door den weleerw. heer P. VoHebregt, kapelaan to Hem en Venhuizen (vroeger met pastoor Borsboom werkzaam to Rhoon bij R'dam) als subdiaken. Nadat Zondagmorgen om 7 uur do vroegmis was opgedragen, waaronder zeer velo parochianen ter H: Tafel naderden tot intentie van den pastoor, droeg do zil veren jubilaris te 10 uur (oude tijd") de Plechtige Hoogmis op. Zijn Eerw. werd daarbij geassisteerd door zijn neef, pas toor J. H. W. Borsboom. uit Noordwijk, als preshvter assistens: door den weleerw. heer P. Borsboom, eveneens een neef van den jubilaris) kapelaan te Buitenveldert, als diaken: den weleerw. heer P. Volle- bregt, als subdiaken, terwijl pator Kruvt- wagen O. F. M. (oud-missionaris"), die tij dens de afwezigheid van den pastor de zielzorg waarnam, als oeremoniarius fun geerde. Op het priesterkoor had de hoog eerw. deken Hellegers, van Alphen, plaats genomen. Het zangkoor voerde op zeer verdienstelijke wijze de meerstemmige Missa in honorem Sanctae Mathildis, van Hubert Cuvpers, uit. Na het Evnncdip beklom de Zeereerw heer C. J. A. Borsboom, pastoor van Hooemado en broeder van den jubilaris, den kansel tot het houden van de feestrede. Spr. begon met den feesteling geluk te wenschen mot zijn 25-jarig priesterschap. Nog sinds kort is hij aangesteld tot her der van deze parochie cn spr. wenscht hem dan ook nog vele jaren too van arbeid tot meerdere eer en glorie van God, tot heil der parochianen en tot hun aller eeuwige gelukzaligheid. Met groot ver trouwen wordt deze wensrh door spr. ge daan, want hij vertrouwt, dat God hem verhooren zal omwille van dit volk, dat zeer geloovig. is. Van dat geloof spreekt de ontvangst van gisteren, spreekt de ver- tiering en de feestvreugde van thans. Do parochianen hebben nauwelijks tijd gehad hun nieuwen herder te leoren kennen, en wanneer zij hem thans zulk een hulde be reiden, dan is dat een acte van geloof in de verheven waardighèid van het pries terschap, méér dan een persoonlijke hulde Spr. vónd daarin aanleiding om te spre ken over de verhevenheid van het H Priesterschap. Niet aan hemelreine enge len heeft God deze waardigheid willen schenken,-maar aan den zondigen mensch, opdat do geloovigen des to geruster van God zullen zoeken hun heil. dat Hij nu eenmaal aan stoffelijke middelen heeft willen verhinden. Zooals uit het voorge lezen Evangelie blijkt, genas Jezus eens een doofstomme. Dezelfde wondermacht schonk Hij ook aan zijn priesters. Wan neer deze het H. Doopsel toedienen, ver richten zij dezelfde handelingen als Jezus Christus deed. liet hoogtepunt van de waardigheid van den priester is evenwel gelegen in de opdracht van het H. Mis offer. Steunend op de woorden van Chris tus zelf, zijn wij overtuigd, dat de pries ter, die Christus' woorden nasnreekt: „Dit is Mijn Lichaam, dit is Mijn Bloed" Brood en wijn verandert in het Lichaam en Bloed des Hoeren. Welk een wondere macht is hier aan een zondigen mensch gegeven. Grooter is zij dan een schep pingsmacht, het meest komt zij nabij aan do waardigheid van de Moeder Gods. Evenals zij het Licht der wereld voort bracht, zoo brengt do priester in zekeren zin Christus op het altaar. Een voorafbeelding van het priester schap was de ladder, dien Jacob zag in den droom. Zoo ook is de priester de mid delaar tusschen hemel en aarde; de mid delaar. die de gebeden der geloovigen aan God opdraagt en wederom Gods zegen over de geloovigen aftrekt. Mogen uw parochianen, zoo wendde spr. zich tot don jubileerenden herder, in dat geloof blijven, mogen zij steeds in grooten getale komen, wanneer gij de II. Mis opdraagt. Wanneer deze wensch" die ook de liefste wensch is van uw priester lijk hart, in vervulling gaat, dan zal de liefde en vrede van Jezus Christus wo nen in aller harten en ons allen brengen in de eeuwige jubileering van het aan schouwen en genieten van God in den hemel. Na de H Mis werd het feestlied ge zongen. dat ook na het Lof van Zaterdag avond gezongen was. Te half één had daarna de aanbieding plaats van het huldeblijk der parochie, bestaande uit een fraai eetservies. De pa rochie van Bhoon, de vorige standplaats van pastoor Borsboom. bood een thee- en ontbijtservies aan, terwijl beide parochiën ook tafelzilver ten geschenke gaven. Van de receptie van 12 uur maakten -zeer velen uit Noorden en Nieuwkoop, o.a. de burgemeester, de heer P. A. v. d. Wey- den. en andere gemeentelijke autoriteiten, vrienden en hekenden uit den verten om trek, enz., gebruik om den iubileerenden herder hartelijk geli'k te wenschen. ZILVEREN PRIESTERFEEST t PASTOOR H. TH. BOUTERS TE BLEISWIJK. Katholiek Bleiswijk heeft Zaterdag opfc waardige wijze gevierd het zilveren pries terfeest van zijn beminden, sympathieken Herder, pastoor Boaters. 's Morgens een algemeens H. Communie der parochianen een hartcwensch van den jubilaris, die de feestviering zoo veel mogelijk uitsluitend kerkelijk wilde hou den Om half elf droeg de Jubilaris in de smaakvol versierde kerk een plechtige Hoogmis op, geassisteerd door zijn heer neef den weleerw. pater Bouters O.FM. uit Leiden als diaken en den weleerw. pa ter Marcialis Vreeswijk O.F.M. als sub diaken. Pater Bouters hield de feestpredicatle, met als tekstwoorden: „Gij zijt priester in eeuwigheid." Na er op gewezen te hebben, dat de va- dor en moeder van den Jubilaris dit feest meevieren in den hemel, zeide de gewijde redenaar, te willen uiteenzetten, dat de priester is aangesteld om de menschen te helpen in den hemel te komen. In een met groote aandacht gevolgde predicatie ont wikkelde pater Bouters deze gedachte, er op wijzend, hoe de priester bij het toedie- non der H. Sacramenten, ln verschillende omstandigheden des levens optreedt als een „andere Christus." Het zangkoor, onder de bekwame direc tie van den heer Ch. Baetings, voerde ver dienstelijk uitt de 4-stemmige Veni Creator van Vraneken, de 4-stemraigo Missa in honorem S. Trinitatis van Cuypers, de 4-stemmige Tantum Ergo van Demattia en r.a de H klis do priestereantate van L. Simonis Pr getoonzet door Francken, voer mannen- en jongenskoor, tenor- en bariton-solo. Tot slot zongen alle geloovi gen een feestlied, getoonzet-door den heer Cbr. Baetings. Van 2 tot 34 uur was er receptie, waar van de parochianen een druk gebruik maakten. Door Kerk- cn Armbestuur, waarvan de heer J. J. Reljneveen de woordvoerder was, werd aangeboden een feestgave der parochianen, een som geldp waarvoor allo parochianen gaarne had den bijgedragen. Even voor de receptie kwam het Kerk en Armbestuur der parochie van Hontrak- polder den Jubilaris complimenteereu en hem in couvert een geschenk overhandi gen. De oudste kerkmeester, de heer K. Olgcrs, verklaarde, dat de parochianen van Hontrakpoldor zich gedrongen hadden ge voeld hun oud-pastoor een bewijs van ge negenheid en dankbaarheid te. geven. Pastoor Bouters was de eerste pastoor te Honlratpolder en is gedurende acht jaren de Herder dier parochie geweest. Onder de receptie kwamen ook de school kinderen hun Pastoor huldigen met een grooten, praehtigen bloemenmand. Van do meisjes hield daarbij een toespraak de jongejuffrouw Annie Vroom en van de joneens de jongenheer T. v. d. Bosch. Te 4 uur celebreerde de Jubilaris een plechtig Lof, waaronder het 4-stemmige Te Deum van Vraneken werd uitgevoerd. Om half acht 's avonds brachten de R K. Muziek vereeniging „Eensgezind heid" en het Zangkoor „St. Caecilia" een aubade aan den Jubilaris. De uitvoering van het program van muziek- en zang nummers (o.a. nogmaals de Priesterean tate van Vraneken) gaf blijk dat er on der goede leiding geoefend en gestudeerd was. ZILVEREN PRIESTERFEEST DEKEN P. H. WIJTENBURG TE GOUDA In Gouda is op glorieuse wijze gevierd het zilveren priesterfeest van den zeer eerw. heer Deken P. H. Wijtenburg. Twee jaren is Deken Wijtenburg Pastoor der parochie vau O. L. Vr. Hemelvaart en De- kon van Gouda en in die twee jaar heeft hij aller hoogachting, eerbied en sympa thie verworven, zooala ook uit de schitte rende feestviering Zaterdag en gisteren ten duidelijkste is gebleken. Zaterdagavond is de jubilaris plechtig ontvangen. Per auto was Deken Wijtent burg van Leiden, zijn geboorteplaats, naar Gouda gekomen. Aan de gTens van de stad stapte hij over in oen open rijtuig, verge zeld van zijn Heeroom, den emeritus-De ken Wijtenburg van 's-Gravenhage en van zijn Kapelaans, en van het Kerkbestuur en Armbestuur, die in volgrijtuigen plaats namen. Bij de Kleiwegsbrug, dicht bij de kerk, werd de jubilaris afgehaald door een stoet van 120 bruidjes en 7 edelknaap- jes, onder het plechtig gelui der klokken. Langs den weg was de belangstelling enorm groot. De bruidjes, dragende bloembogen en palmtakken, liepen vooraf, daarachter het rijtuig van den jubilaris, geëscorteerd, door edelknaapjes, vervol gens de rijtuigen met Kerk- en Armbe stuur. Het kerkgebouw was rijk versierd het ontwerp daarvoor was gemaakt door den heer H. Mengelberg, kuntschilder te Utrecht, en de versiering was den jubi laris aangeboden door de Katholieke jeugd van Gouda. Voorafgegaan door bruidjes en pages trad do jubilaris zijn tot in alle paden door de parochianen bezette parochie kerk binnen en schreed langs het midden pad onder een allee van bloemen naar het hoofdaltaar. Nadat een welkomstlied was gezongen hield de voorzitter van het feestcomité, de weleerw. heer Kapelaan J. C. Verhoeff die de groote stuwkracht en bezielende or ganisator van het feest is geweest een korte toespraak. Hij wees daarbij op de blijmoedigheid en hartelijkheid van den jubilaris, een karaktertrek, geërfd van zijn ouders, waardoor hij zich bemind maakte bij God en bij de menschen; waardoor hij ook zooveel idealen in werkelijkheid heeft weten om te zetten, zooals in twee jaar tijd voor zijn parochiekerk te Gouda de ver nieuwing van het priesterkoor, een cen trale verwarming, een nieuwe vloer, enz. En nu op zijn feest zal zijn hartewensch, de verfraaiing der kerk, worden bekroond, doordat de parochianen als feestgave een groote som gelds hebben bijeengebracht, dienendo tot fonds voor de polychromee ring der kerk. Na deze toespraak celebreerde de jubi laris te ongeveev half acht een plechtig Lof. Van de hierbij keurig uitgevoerde ge zangen moge bijzonder vermeld de Tan tum-Ergo van den organist van de kerk, den heer G. v. d. Pavoordt, speciaal voor deze gelegenheid gecomponeerd. Na een Priestercantate (woorden x van Deken Klompé en muziek van W. G. Jan sen) en een feestlied, werd de jubilaris plechtig naar de pastorie geleid. In de pastorie werd door het Kerkbe stuur, waarvan dr. Hoffman de woord voerder was, hot parochie-geschenk aan- geboden. In de avonduren was de mooie eerè- poort voor de kerk verlicht en later schit terde ook de kerktoren in een feëerieke verlichting zoo aan héél Gouda demon- strcorend, hoe de Katholieken hun pries ters, hoe Katholiek Gouda zijn Deken Wij tenburg eert. Zondagmorgen naderden de parochia nen onder de Vroegmis tot de H. Tafel. Om kwart over 10 droeg de jubilaris een plechtige Hoogmis pp. Door het zangkoor werd uitgevoerd de Missa van Max Tilke, opus 58. De zeereerw. heer P. v. d. Pavoordt, pastoor te Schoten, hield de feest predi catie. Na de Hoogmis werd door allen het Feestlied gezongen. 's Middags van 1 tot 3 uur was er een zeer drukke recentie aan de pastorie. 's Avonds om 74 uur een plechtig Dank- Lof met „Te Deum" van Andriessen, waar onder de jubileerende Deken, die het Lof celebreerde, een toespraak hield, om den geloovigen hartelijk te danken voor de eer, in hem aan den priester bewezen. Gisteravond om 10 uur bracht de har monie „St. Caecilia" van de St. Josephs- Gezellen-Vereeniging Gouda I een aubade aan den jubilaris. Uitgevoerd werd o.a.: „Aan U, o Koning der eeuwen". Met deze door tallooze aanhoorde, in drukwekkende muziek, was de schoone feestdag besloten. Maar er wordt nog de beele week feest gevierd! Dinsdag is er enn officieele huldigings avond, waarop wordt opgevoerd het Ora torium „Sacerdos, alter Christus", mys teriespel, toegelicht in poëzie en proza door Kapelaan W. v. Alphen, opgeluis terd door tableaux-vivants en muzikale begeleiding van gemengd koor en orkest, onder directie van den heer Frans Forst- hövel. Verder feesten van Patronaat, St. Jo- sephsgezellen en schoolkinderen. lederen avond tot en met Vrijdag is er verlichting van toren en eerepoort. UiT CE PERS OUD-MINISTER AALBERSE HOOFDREDACTEUR. Met een artikel „Intrede" heeft oud-mi nister prof. Mr. P. J. M. Aalberse zijü functie van hoofdredacteur bij Het Gen trum aanvaard. In zijn eerste artikel schrijft bij o.m.: Jong nog, was 't mijn ideaal, ooit „aan een krant" te komen. Mijn le vensloop was anders. Maar heeft een geestig Franschman eens gezegd, dat de journalistiek tot alles leidt, zelfs tot het Ministersambt, het blijkt dat ook de andere volgorde moge lijk is. En misschien niet geheel onge- wenscht. Het Ministersambt is een leerzaam ambt. In verschillende opzichten. Nooit wordt iemand zóó helder bet verschil tusschen theorie en praktijk Is de politiek de kunst van het mo gelijke, dan is het Ministersambt bij uitstek de practische beoefening van die kunst. Is er wel beter voorberei ding denkbaar voor de journalistiek? Met vreugde aanvaard ib mijn taak, dit gevoelende als do vervulling van een van jongsaf gekoesterden wensch. Maar met zeer bijzondere vreugde kom ik een plaats innemen in de Re dactie van „Het Centrum", waaraan velen met mij vol piëteit steeds zijn blijven denken als aan het blad van Schaapman; „Het Centrum", dat ons in onze jonge jaren trok, omdat wij er onze opbruisende ideeën in ver tolkt vonden: „Het Centrum", waar Ik naast mijn ouden vriend Steenhoff zal mogen werken, die me ln 1901 al op mijn eerste verkiezings campagne in Enschedé vergezelde, cn al dio -jaren daarna gebleven is een vriend en medestrijder en trouw raadsman. Met piëteit aanvaard ik mijn taak. De groote doodo, wiens naam altijd met dien van „Het Centrum" verhon den zal blijven, die mij vóór zijn sterven te Rome als zijn opvolger in Almelo aanwees, Dr. Schaepman, zal ook in de toekomst de richting van „Het Centrum" blijven bepalen. Zijn politiek is de onze; zijn groolo staatkundige gedachten zullen ons leidsterren langs den le volgen weg zijn. Samenwerking van de Christe lijke Partijen, zoolang die samenwer king mogelijk blijkt, bevordering van de eenheid in de Katholieke Par tij door eerbied voor- vrije meeningon en streng vasthouden aan de beginse len, rekening houden in frissclien geest met de veranderde en verande rende omstandigheden recht zonder aanzien der personen, steunen van de sociale organisaties van arbeiders en werkgevers, van landbouwers en middenstanders, ziedaar de hoofd lijnen van Schaepman's politiek, zoo als deze door Nolens is voortgezet Die politiek blijft de politiek van „Het Centrum Zoo aanvaard ik, vol goeden moed en vertrouwen, deze nieuwe taak, ver heugd, dat ik het doen mag op dezen dag, waarop wij onzen arbeid zeer bijzonderlijk mogen stellen sub tutela Matris. BI&PJEföLAND DE STAATSREKENING OVER 1922. Hei tekort ru m 174 millioen grooter dan geraamd. Inged'end is de Staatsrekening ovér 1922. Evenals in vorige jaren geschiedde, wordt ook ditmaal bij de inzending van de Staatsrekening over het laatst afgesloten dienstjaar to gelijker tijd gevoegd een® nota omtrent, den afloop van dat dienst jaar, in dit geval 1922. In do eerste plaats worden wederom hier'n do voornaamste cijfers uit de „Nota belreffende den toestand van 's Lands fi nanciën", ingezonden bij brief van 20 Scy-» tember 1921, vergeleken met de u'lkomsten van het dienstjaar 1922. In die nola zijn: dé uitgaven geraamd op f 854.571.252 88, de middelen geraamd op f4j06 590 233.124. Tekort f247.981.019.754. Ten gevolge van wijzigingen in de ra-» mingen zijn de begrootincrswet'en gebracht op een totaal van 887.231 430.71, we'k t»> taal door wetswijzigingen en aanvullingen ten slotte gebracht is op f 1.156 288 528.02, terwijl de raming der middelen is ver hoogd tot f 607 120 84a 124, h.etgeen het te kort zou hebben doen aaugme en lot f549 161.687.894, indien niet: le. de uitga-» van f 71.858.674.906 heneden het toegpstïw no bedrag waren gebleven; 2e. de Midde len: do raming overschreden haddon met eene som van f 55 185.571.381. De uitgaven bedroegen in werkelijkheid f 1.084.429.853.114. Dc M'ddelep brachten op f662 312.411.51. Er is dus een nadee-i lig slot van f 422.117.441 004 NIEUWE BANKBILJET! 'AN f 10.-» De Directie van De Nederlandsehe Bank maakt bekend, dat zij na 15 Augustus a s. een nieuw model biljet van f 10 in omloop za' brengen De voorzijde wordt orapjst door een in blauwe kleur gedrukten rand van kleine rozetten en is door eene verticale lijn der-» zelfde rozetten in 2 vakken verdeeld. Van deze vakken" is het linkervak, hetwelk iels meer dan X» gedeelte van het bMjet be slaat, onbedrukt gelaten. Hierin is het va-1 fermprk geplaatst, hetwelk een zeilend scheepje voorstelt. Het rechtervak is 'n blauwe kleur gedrukt en vertoont den voJ genden, gegraveerden tekst: DE KEDERLANDSCHE BANK BETAALT AAN TOONDER TIEN GULDEN. De President, De Secretaris, terwijl in de vier hoeken van dit vak het cijfer 10 voorkomt,naar de binnenzijde af- gelijst door randen van dezelfde rozetten als bovengenoemd. De onderzijde van dit gedeelte van het biljet wordt ingenomen door de gegraveerde afbee!d:ngen van eene vrouw in Zeeuwsche kleederdracht, welk® geplaatst is tegen pen geguillocheerden, donkeren achtergrond, waarop in regelma tige herhaling het Romeinsche cijfer X zichtbaar is. De ruimte rondom den evenaenoenvlen tekst is opgevu'd met motieven, welke aan do vruchten en bladeren van den oranj®' appel zijn ontleend. cS De keerzijde van het b:ljet vertoont hnkl eene in den rechthoek geplaatste rozet, op gebouwd uil stervormige, bruine en blauw® lijnfiguren. In de hopken van den rechthoek is bel cijfer 10 aangebracht in paarse kleur ot een meerkipuriee achtergrond. I Ter weerszijden van de rozet is iu ver» cale rVhting artikel 232 van het M etbo<' van Strafrecht in kleine, paarse letters ai

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4