Ie Gids van den Keizer /rijdag 14 Augustus 1325 EEN JUBILEERENQE MISSIE-CONGREGATIE. (Gezelschap van 't Goddelijk Woord: Steil—den). Den Ssten September e.k. zal 't vijftig iai: geleden zijn, dat 'n eenvoudig pries- >r van 'n paar uur over de grens, te Steil au de Maas, bij Yenlo, 'n Miss'eluiis be rin. 't Was 't eerste in geheel Holland en (iiilscliland. Wat 'n verschil vóór 50 jaar en nu!... óén v-as 'n gewone herberg genoeg voor en Stichter en zijn eens to gezellen nu laat er op dezelfde plaats 'n heel com- !«x van gebouwen, waarin 'n 700 men den "wenen en is 't Moederhuis van 'n iroote Congregatie, die bij de 800 priesters dl, in nagenoeg alle dcelen der wereld lersproid Tóén was 't het eenigo missie- luns in Holland en Duilschland; zelfs do iaam ..Missiehuis" bestond nog niet en is teerst aan Sleil gegeven ihans zijn er n ons land alleen meer dan GO. Tóén werd ?!fs door hoogstaande geestelijken zoo'n lichting voor onmogelijk gehouden hans, nu er zoovele zijn, bloeien tocli alle., n een missiehuis behoeft dechts enkele hren to bestaan, of 'i is reeds volop met liu'enten bevolkt. Zeker een gelukkige verandering! En Hei], 't oudste missiehuis op Holland- dien bodem, kan er zich op beroemen, 'n liet .onbedivdenden invloed op die veran- ioring ie hebben uitgeoefend, terwijl 't om- ékcerd ook ruim van die verandering poft geprofileerd, doordat 't in zóó korten jfl (ol zoo hoogeu bloei is kunnen komen. De Stichter. In de ..Frauensirasse" (e Gocli, 'n paar uir van Kevelacr, woonde legen 't' midden er congé eeuw Gerard Jans-en. Hij was n 't stadje bekend als de voerman op Ven- 5 en Nijmegen; als zoodanig was bij zijn jool vader opgevolgd zijn vader was iroeg gestorven. Van nature eenvoudig, nis tig, soms zelfs streng, muntte hij moral uit door 'n diepe godscliensiglieid d kinderlijk Godsvertrouwen, 't Zelfde au ook gezegd worden van z'n vrouw, Inn a -Ca tbarina WeMesen. Ha ar zoon Ar- cl zei later over haar: ..Móéder had een pjzondere liefde voor 't gebed. lederen borgen ging zij al vroor* naar de kerk om jp zooveel H IT. Missen bij te wonen als paar mogelijk was. Dea Zondag bracht ze li;:- geheel in de kerk door; behalve 'n tijdje dat ze thuis haar ontlrjt kwam was ze van 's morgens vroeg (ol omstreeks 11 uur in de kerk. Daarbij nog twee tot drie uur in den loop den namiddag.'' 't Gebeurde wel, dat ie kinderen die al wat grooter werden, laar zeiden: Moeder, ge bidt u nog door (en Hemel heen!" Waarop zij dan ant- ioordde: „Hoeveel moet ik voor u allen an God en de H. Maagd vragen! Ik kan liet alleen voor u zorgen!" 't Kan dan ook rel verwonderen, dat wij bij den Stichter an Steil denzelfden geest van gebed aan heffen; "t schitterend voorbeeld der Moe ier had 'n diepen indruk gemaakt op de inderen. 't Huwelijk tusschen Gerard Janssen en In na Wellesen was mei 11 kinderen geze ten'!. waarvan er drie reeds aks kind stier ende oudste der jongens. Arnold, de la- ere stichter van .Steil, 'n jongen mot 'n wak gestel, maar met 'n vluggen geest, rok al spoedig de opmerkzaamheid van apelaan Ruiter. Door d:ens aandringen reeg Arnold, na vee! tegenstand thuis we ens de kosten, eindelijk toestemming om IP studie Ie gaan. „Had die goede lindaan ■el zoo aangehouden" - verklaarden zijn roers later ..Arnold zou zeker o er z ij n geworden net als 'iü Ar-htoreenvolgens bezocht hii nu de FEUILLETON. door René Bazin P Om vijf uur, toen bet regiment voorbij- tok met schallende trompetten, geleid éor den keizer, die Straatsburg wilde bin "nrijden aan het hofd van zijn 15e artil- tfie, voelde Charles Huber zich zoo onge- ?ld, dal hij nauwelijks de noodige kracht k'zal om in een ambulancewagen te Ëimen. Men bracht hem naar hel militair Iaza- Wli en de dienstdoende geneesheer, een tjoote blonde man, zei zeer zacht, na den ieko onderzocht te hebben: Begin van longontsteking. Gevaarlijke Ksfand. Zuster Francisca, den zieke niet Walen. Yin ïcht dagen verliepen. Audouin had ten kracht of lust meer om wandelingen 'maken als voorheen. Den lfion Januari tjaf hij zich naar de kerk van Saint ■engoult. Hij rustte een weinig uit op een stoel in tl oude sombere schip, een gewoonte, die Jtni den naam van clerieaal bezorgde on- 'tr de veteranen van het tweede keizer- 'ijk, Dan ging hij weer door fen zijdeur ?®r buiten, die met een galerij in ver ding stond. Daar wandelde hij onder gewelfde gangen, beschut tegen den tod in een klein er kant tuintip schit- rocforaatsschooï te Guch: d tarr i 't klein seminarie van *1 bfadom Munster, De Gaes- donk, 'n half uur buiten Gocli, vlak aan de Nederlandst he grens. Arnold bleek al spoe dig 'n goed student te zijn. maar geen hoogvlieger: 'n bijzondere voorliefde had hij voor wiskunde. Na zijn staatsexamen in 1855 deed hij zijn intrede in 't convict te Muns ter j 't z.g. Collegium Borromeüm, en volgde er de philosophielessen aan de academie. Na voltooiing van dien cursus nog te jong om op *t groot-seminarie met de theologie te kunnen beginnen, besloot hij voor.'n tijd "naar de hoogeschool van Bonn te gaan om er zich op de natuurvak- ken toe te leggen. Als stuMomakker had hij er Lamb. Lamers later directeur van de Rijks H. B. S. in Den Bosch, de vader van kapelaan Lamers in cM Hasselt te Til burg cn den bekenden Dr. L mers, apothe ker in Den Bosch. „lederen dag", vertelde Janssen later, „gingen wij samen naar de TT. Mis en allo veertien dagen ontvingen we do H.H. Sacramenten." Na zijn examen als 1 eeraar voor 't gym- n as aim gemaakt te hebben, deed hij zijn intrede in 't groot-seminarie le Munster, om zijn theologie, waarmee hij te Bonn reeds begonnen was, te voltooien. Den loden Aug. 1861 werd hij priester gewijd en Zaterdag daarop deed hij zijn eerste H. Mis te Gocli. Na zijn priesterwijding was hij verschei dene jaren werkzaam als leeraar aan de H. B. S. te Bocholt. Ondanks zijn vele les sen was hij altijd nog bereid, de parochie geestelijken te helpen. Opvallend is in de zen tjjd zijn toenemende neiging tot 'i ge bed. In de school van apostolaat. In de vacantie 1867 maakte hij toevnllg kennis met 'n Jezuïet, Pater MaJfalli, di recteur van 't Apostolaat des Gebeds -in Duilschland en Oostenrijk. Wegens zijn buitengewone vroomheid deed deze hem 't voorstel, 't directeurschap van 't Aposto laat voor 't bisdom Munster op zich te ne men; 't geen Janssen deed. Die kennisma king met 't Apostolaat des Gebeds was voor liem van groote beLeekönis. Weldra was zijn ijver zoo groot, dat hij er niet tegen opzag, weken achtereen van de eeno pasto rie naar de andere te trokken om de pas toors met geestdrift *te sproken over Jt Apotolaat en hun do oprichting in hun pa rochies aan te bevelen, Na 'n paar jaren, had hij nagenoeg alle parochies van 't b:s- dom persoonlijk bezocht. Van af dien tijd begint hij ook meer te ijveren uitvloei sels van zijn eclit-apostoliscae gezindheid voor de teruckeer der protestanten tot lie Kerk, en voor do Missies. Weldra na men deze liefdewerken hem zoozeer in be slag, dat hij zijn Bisschop vroeg, als lee raar ontslagen te worden om zich uitslui tend aan zijn ander werk te kunnen wij donOngetwijfeld waren 't verheven motieven, die hem Y vast positie voor 'n onzekere toekomst deden prijsgeven. Hoezeer hij ook vol ijver was voor de Missies, waarvoor hij geld inzamelde, waarover hij artikelen schreef en brieven van Missionarissen publiceerde (in de Kleine Herz-Jesu-Bote, die h>j sinds 1874 uitgaf); hoezeer hij 't ook betreurde, dat zijn land, in vergelijking met Frankrijk zoo weinig voor de M'ss'es deed; toch gingen er nog verscheidene jaren voorbij, eer hij er toe overging zelf een Missiehuis (o openen. Wel had hij er meermalen op gewezen, dat 'a schande was voor Duilsch land, nog geen enkel missie-seminarie te bezitten, terwijl er in Parijs alleen vijf waren; doch om zelf te beginnen, achtte hij zich geheel ongeschikt. Eerst na lang wachten, nadat al lang gebleken was, dat niemand er toe zou overgaan, na veel ge bed, meende hij in de omstandigheden Gods wil te moeten zien, die hem aanspoorde, zelf te beginnen. Maar, nu eenmaal 't be sluit genomen was, zette hij ook door ondanks alles De Stichting. Na eerst over 'n paar andere stukken grond onderhandeld te hebben, werd dan eindelijk '11 herberg gekocht te Steil aan do Maas, van de familie Ronk. Reeds tevo ren had rector Janssen door artikelen in zijn eigen blaadje giften ontvangen: eerst een van 'n dienstmeid uit Oostenrijk, wat later in-eens 9000 mark uit 't Clarissen klooster te Düsseldorf; uit Nederland kwamen de eerste van eenige geestelijken uit Limburg en u:t 't Fraterhuis te Til- terend in het zonnelicht. De oude kapitein hield van dit een zaam plekje en iederen keer als de wind een weinig hard waaide in do Moezel- vlakte, was hij er te vinden. Reeds was hij daar een uur lang en liep met een weinig gebogen lichaam met vasten tred op en neer. Terwijl hij de trappen afdaalde, kwam een vrouw naar hem toe. Veronica! Haf Gij hier! Een telegram voor ons beiden bestemd, 't Komt van Straatsburg. Hoe bleek zijt ge, Veronica! Is hij dood? Neen! neen! zei ze levendig. Hij zelf hoeft het telegram geteekend. Neen! Zij hield het blauwe papier in haar han den. Audouin, greep het en las hardop: „Mijn peter en meter, ik lig zeer ziek in het militaire hospitaal. Komt. Charles Huber." Hij verfrommelde het papier tot een bal, die in zijn groote hand verdween en sprak: Laat eens kijken, 't Is misschien een valsche tijding, een valstrik. Veronica vroeg met het moedig aange zicht eener moeder, die haar kind verde digt: Wat voor een valstrik? Duitscïiers, die mij over de grens willen hebben, Veronica, en die mij dan duizenden kwellingen zonden doen onder gaan. Dat is dikwijls voorgevallen. Ha! zei Veronica, gij kunt dus zelfs bij dit ongeluk niet redelijk zijn? Hier is geen valstrik, 't is ons kind, dat sterven .t. burg. (Hierbij kunnen we nog verm h!en, dat rector Jans-en later Vvr.-chillomlo ke ren 'n bezoek bracht aan Superior Do Beer on dat beiden 'n groote hoogachting voor elkaar hadden). Den 8sten September 1875 werd 't huis officieel geopend. Rector Janssen hield de feestpredikatie: „Wij weten wel," zei hij o.a., „dal wo uit eigen kracht tot niets in staat zijn, maar wij vertrouwen op God... Slaagt ons werk, dan komt do eer alleen aan Hem toe en zullen wo Hem er voor danken; slaagt 't niet, dan zullen wo ootmoedig op onze horst slaan en zeggen: „Die genade Gods verdienden wij niet." Werkelijk was er reden genoeg tol vrees dat 'n n-iet zou slagen. In dien lijd was in Duilschland de ..Kuituurkamp" in vol len gang; de priesters waren niet eens vei lig in eigen land. Was 't niet vermetel, nu nog aan Missie te. denken? De giften vloeiden in 'L begin zeer schaars, zoodat in 'I Missiehuis de grootste armoede heersch- te. Toen de Rector. eens bezoek Ontving van vier geestelijken, moest hij zelf blij ven staan, omdat er niet meer stoel?n wa ren! Nog erger w^s 't, dat de geest elj- ken hem koel en wantrouwend behandel den. Nauwelijks was er een -priester, die iets van de nieuwe slichting verwachtte. In Duilschland luidde 't oordeel: ..De goe de man is naar Holland gegaan om er van honger te sterven!'' In Holland zei men: „Dat wordt c o n Pruisisch bankroet! Ge zult 't zien: binnen zes weken trekken ze weer do bergen over!" Daarlrj: rector Janssen was geen man mét een klinkenden naam. Hij was van eenvoudige familie, en nooit was hij iets geweest dan leeraar en rector van 'n zusterklooster: hovend en. bezat hij hoe groot zijn deugden ook waren geen bijzondere, uiterlijke talenten; hij was in 't geheel g en aangename, inne mende persoonlijkheid Wat 'l ergste van alles was: spoedig openbaarde zich tusschen hem en zijn eerste volgelingen 'n pastoor. P. Bill, uit Luxemburg en twee theologanten: Reidhert uit Tirol en Anzor uit Beieron haddon zich bij hem aangeslo ten 'n ernstig mcenihgsverschil over den aard. van de stichting, 't Kwam zoo ver, dat Bi'l en .Reichart Steil verlieten. Geen wonder, dat velen zeiden: „Z'ezoo, nu is 'i gedaan! Dal is 't begin van 't ein de!" Maar rector Janssen,-zei: „God zij ge dankt! Nu begin ik er iets van le verwach ten!" (Wordt vervolgd). Buitenl. Weekoverzicht. Wanneer wij lezen van een tornado in Amerika of in een ander ver verwijderd werelddeel, dan plegen wij dat voor ken nisgeving aan te nemen. Tornado's zijn daar nu eenmaal inheemsch, zooals de aardbevingen thuis h o.oren in Japan en bandjirs in Indië. Maar dat de gruwel der verwoesting ook ons gematigd en bezadigd landje treffen kan, dal hebben wij deze week aan den lijve adesvonden. Dezen keer behoorde het bericht van den ramp nu eens niet thuis onder de rubriek „Bui tenland" doch- onder „Binnenland." En zoozeer waren wij onder den indruk van hetgeen in het Oosten van ons land is ge beurd, dat wi.i nauwelijks aandacht schon ken aau het feit, dat de orkaan zich ook heeft voortgeplant in het Noordon van Duitschland, daar oveneens groote ver woestingen heeft aangericht en eenige slachtoffers heeft geëischt. Zoo groot is de verslagenheid hier (e lande over het geen in ouze onmiddellijke nabijheid ge beurde de wervelstorm had evengoed zijn weg over Leiden en omgeving kunnen nemen dat wij geen oog hebben voor heigeen verder op geschiedt. Wij meenen integendeel, dat de aandacht van de go- heelo wereld thans op ons land gevestigd is en dat do wereld stilstaat om in ver bazing en ontzetting naar ons te kijken. Het is heel menschelijk om zoo te denken en wij zijn bij iedere ramp, die ons per soonlijk treft, steeds daartoe geneigd, of schoon wij heel goed weten, dat do we reld heelemaal niet stilstaat en dat h,et buitenland niet of nagenoeg geen aan dacht schenkt aan hetgeen hier voorvalt. Alleen het Belgische koningspaar heeft een telegram van deelneming gezonden aan II. M. <le Koningin. Painlevé heeft het te druk- met geruststellende verklaringen Door oen sterkeren wil dan de zijne aan zijn plicht herinnerd, kon de oude Audouin niet weigeren. Ik zal naar huis gaan, zei hij, mijn hoed, tabak en legitimatiekaart nemen en daar gij het wil, vertrekken. Ik vrees het gevaar niet. Maar, zie eens, Veronica, hij roept ons beiden; gij zoudt hem gaarne zien; kom ook mee. Hare oogen, die tot dan toe niet opge houden hadden haar vader aan te staren, keken droevig voor zich uit. Neen, antwoordde zij, ik heb er over nagedacht; de reis is te duur en mijn les sen verminderen, ga alleen en spoedig. Zij nam hem bij den arm en daalde de trappen af van het klooster van S^int Gengoult. Veronica versnelde den pas. Zij hoorde noch zag iets, en sprak geen woord Hij boog zich nu over haar heen en tracht te haar aan te moedigen met do woorden: Morgen reeds hebt ge nieuws, ik be loof het ugij zult weten, hoe het met onzen Charles, uw kind, gaat; ik beloof het u. IX. Den volgenden dag om tien uur in den morgen, legde kapitein Audouin denzelf den weg af, die acht dagen vroeger, eerst de keizer alleen en daarna door Charles Huber geleid, had gemaakt. Hij kwam in het rijtuig, dat hij in het station genomen; had door de vier kwartieren van Straats burg, over de bruggen en door de voor steden. De koetsier hield sbil voor de poort van een hospitaal dat dagteekende van vóór den oorlog. Achter de omheining lag een laan tusschen twee grasperken en daar te geven over den opstand in Syrië, terwijl van den anderen kant blijkt, dat de lue- stand nog erger is, dan de ergste pessi misten vermoedden. Briands hoofd loopt om met beraadslagingen, besprekingen en verklaringen over zijn Londensclie reis. In Berlijn hebben de rijksdagafgevaardig den in hun verlangen naar vacantia be langrijke wellen er door gejaagd, zeer te gen den zin der oppositie, die alle moge lijke middelen tot obstructie te baat nam. Ook hier interesseerde men zich meer voor de stormen in den rijksdag dan voor de orkaan daarbuiten. Brialids reis. Do Fransche mi nister van bnitenlandsche zaken Briaml heeft in twee dagen heel wat opgeknapt in Londen. Zooals men weet. ging hij met Chamberlain confereeren over den inhoud van liet Fransche antwoord aan Duilsch land inzake de voaligheidskwestie. Daar de standpunten van Frankrijk en Enge land nogal uit elkander loopen, vraagt men zich af, wat is er van beide zijden toegegeven ,om de „volledige overeen stemming" te bereiken, die gisteren be richt werd. Men bedenke echter, dat deze overeenstemming alleen bestaat ten op zichte van Frankrijks antwoordnota en geenszins omtrent het pact zelf. Hot gaat in het bijzonder hierom, dat Engeland zijn verantwoordelijkheden slechts wil beperken tot de waarborging van don status-quo in "West-Europa, dat het hier die verantwoordelijkheid slechts wil aanvaarden als met Duitscliland op den grondslag van volkomen wedorkeerig luid een waarborg verdrag kon worden af gesloten en dat liet waarborgen verlangt, opdat het ook in geval van moeilijkheden die zich hier kunnen, voordoen, niet auto matisch in een oorlog zou kunnen worden, meegesleept. Daarentegen is naast de be scherming van liet eigen gebied voor Frankrijk een dor voornaamste-bedoelin gen, welke moet worden bereikt: de hand having van de Poolsch-Duil .Mie grens en de voorkoming van Oostenrijks aansluiting bij Duitschland. Maar ten aanzien hiervan wil Engeland geen verplichtingen op zich nemen, noch direct noch indirect. Gisteravond zal Briand oen vergadering van den ministerraad voor. Misschien dat daarna iels meer definitiefs, dan tot nu toe hekend, zal worden gepubliceerd. Men zie voor oventuecle nadere gegevens onder de rubriek „Buitenland." Dat men hot trouwens niet overal in Engeland eens is zelfs met de idee van een veiligheidspact, bewijst do crilick van de „Evening Standard", die schrijft: „Hel is Frankrijk's dool oen krachtige natie van 70 millioen menschen lot blij vende machteloosheid te doemen, terwijl 'Duitschland tracht aan dit dwangbuis van militaire ovorheersching cn diplomatieke omsingeling le ontkomen. Frankrijk ge voelt. dat zijn positie in Europa kunst matig is en dat het mot zijn geringe be volking voor de toekomst voortdurend moet vreezen weer te verliezen wat hot thans hoeft gewonnen. Engeland wor>=-M zich slechts te verplichten tot garanties voor het Westelijke, doch niet voor de Oostelijke grenzen. Het zal echter moeilijk vallen, al is het dan maar op papier, een formule lo vinden, waarbij Engeland den status quo in het Westen waarborgt, ter wijl hot do vrijheid behoudt bij conflicten in het Ooslon neutraal te blijven. Een der gelijke beperking is in de praktijk piel mogelijk. Indien een oorlog uitbreekt tus schen Duitschland on Frankrijks bondge noot en in liet Oosten, zal Frankrijk daar in onmiddellijk worden betrokken, en daar mee zou reeds de quaestic van den status quo in hot Westen aan de orde zijn. Op het oogenfolik is Frankrijk zonder het te hebben gewild in twee koloniale oorlogen betrokken. Dit zal Engeland te denken ge ven, en geen enk.de Britsche regeering ken een regeling onderteekenen. waarbij ec-n vrij volk zich zou verplichten, zijn bloed en zijn geld te offeren voor een zaak, die noch liet hart noch het verstand van dat volk raakt." De opstand in S y r i Niette genstaande alle geruststellende verklarin gen van Painlevé en niettegenstaande alle sussende berichten, welke Havas zich laat seinen zelfs van een aartsbisschop, blijkt de opstand in Syrië van zeer erosli-n-n achter een gewelfde doorgang. Een onderofficier kwam uit het wacht huis. Wat wilt ge? Audouin begreep hem zonder Duitscli te kennen en zei snel met de stem van oen overste: Ik wil Charles Huber zien die hier ziek ligt. Hij, die zich anders bij het zien van een Duitscli uniform verontrustte, dacht op dit oogenblik aan niets dan aan zijn Char les, aan zijn kind, dat hem riep. Angstig vroeg hij zich af: Leeft hij nog? Hoe zal ik hem aantreffen? Wat is hom overko men? Zal hij mij herkennen? Zal men ons alleen ln ton? De onderofficier deed eenigo slappen naar oen tweede plein, beplant met aliovti- boomen. Maar juist wilde een der zusters van Niederbronn naar de ziekenzalen gaan: hij ontsloeg zich van de karwei door aan Audouin een teekea te geven om do religieuze te volgen, die over de binnen plaats liep. Hijzelf bleef dien vreemden bezoeker nakijken, die met een ruiterman- tel gekleed was. Het ging hem door het hoofd, dat hij zoo iets als een vreemden overste, misschien een generaal, in het hospitaal toeliet, cn hij trok misnoegd aan zijn grooten rooden baard. Audouin steeg de trap op naar de eer ste verdieping rechts. De hospitaalzusler ging voor hem uit. O mijn Charles! zei hij hardop, mijn Charles! De zuster zocht naar Fransche woorden om den bezoeker nieuws te geven. Zij kwam uit Silezië en was nog maar eenigo maanden hier. aard. Daar de I». vtdcoeK ude generaal Sar rail een logo-man is en een vriendje v u: Harriotwijt do rechterzijde in Frankrijk do troebelen aldaar aan de ontacti.schu. maal regelen van dezen bewindsman en. eischt de rechtse!)e pers zijn terugroeping.. Het spreekt vanzelf, dat het linkscho kar tel met hand en tand aan hom blijft vast houden en op zijn beurt aandringt op te rugroeping van maarschalk Lyauley uit Marokko. Het gaat den Fransehen dan ook niet voorspoedig, noch in Syrië noch in Ma rokko Telegrammen uit Marokko spreken al weer van operaties, welke ten doel heb ben do positie der troepen te „verbeteren" door het front te verkorten. Wat niets an ders heteekent dan: do terugtocht, en heuseh niet vrijwillig! Onder den druk van al deze narigheden, gaan er weer stemmen op om een groot deel van hot Fransche koloniale bezit maar te verknopen, eenerzijds om aldus aan geld le komen voor de aflossing der oorlogssehulden, anderzijds om aldus nieu we koloniale moeilijkheden te ontgaan. Men behoeft deze denkbeelden niet ernstig op te vatten. Van een verkoop van kolo niën is in Frankrijk nog geen sprake. Maar teekenend voor het heerschend pos simisme is het toch wel, dat weer over zulke denkbeelden wordt gesproken. Opge merkt dient hier dan hij, dat Syrië een mandaallaiul is. Hier kan in elk geval van verkoop geen sprake zijn. Men zou b.v. Madagascar, Indo-Ghina en de Antillen willen verkoopen. UIT OE PERS DR. WITLOX' STELLING. Kolonel Van Dam van Isselt hooft mot verwondering kennis genomen van de redo door dr. Witlox op den Katholiekendag go- houden over „Do katholieken verkort in hun burgerrechten, toch oprechte Neder landers." De uitstekende historicus had doen uit komen, dat de Nederlandschc katholieken ook in 1072 waren trouw gebleven en dat zij zelfs tegenover den inval van den bis schop van Munster Nederlanders hieven, zooals bij de verdediging van Groninger bleek. En dit, terwijl juist in Groningen de tal rijke katholieken aan harde verdrukking hadden blootgestaan en in al de veroverde plaatsen de bisschop terstond den katho lieken godsdienst had hersteld. De kolonel zegt dit met een glimlach lo hebben gelezen. Waarom? vraagt het „Huisgezin": De Fransche krijgsvoering was verre van zachtzinnig on de Mnnster- sc.he bisschop een ongemakkelijk heer. Toegegeven: do krijgsvoering was, zooals ze in de heele zeventiende eeuw, gedurende den dertigjarigen oorlog en later, geweest is, barbaarse.li. Maar men moet zich toch even in denken, wat het voor de katholieken Leteekende, een eeuw lang onderdrukt, yc: 'gd, K de .rel gesteld te zijn, om te beseffen, dat hun vaderlands liefde ondanks alles groot moest zijn, om weerstand te bieden aan do ver lokking, hun geloof weer in volle vrij heid te kunnen belijden, hun gods dienstplichten openlijk te kunnen uit oefenen, idjen zij zich togen hen, die do bevrijding uit hatelijke handen en boeien brachten, niet verzetten. Kolonel Van Dam van Isselt be grijpt blijkbaar niet, wat vrije gods dienstoefening heteekent, noch hoe helhaftig een volksdeel is geweest, dat naast en met zijn onderdrukkers te gen don vreemdeling partij koos. Hoe vreemd dc kolonel tegenover do kwestie staat, bewijstzijn kantteeke- nirig hij do mededeoling. dat de bis schop van Munster in alle veroverde plaatsen terstond den katholieken, godsdienst herstelde, den katholie ken godsdienst „dier dagen"? vraagt hij. De katholieke godsdienst was in do dagen van den bisschop van Munster geen andere dan hij duizend jaar vroeger was en nu nog is. Het feit, dat bisschop toen tevens staatshoofd was en desnoods leger overste. deed aan het wezen van den godsdienst niets af. Dorfreliike vraagstukken, en andere, Hij is nog hij kennis, zei ze. TT ij vraagt gedurig naar u. Zijt gij zijn bloed verwant uit Frankrijk? Alleen een vriend. anfw»>ordd& Audouin, oen vriend uit zijn kindsheid. Madame, is hij erg ziek? Ja Een siddering liep door zijn lichaam en koud zweet parelde op zijne slapen IT ij zweeg. Traag beklom hij de treden. Itij was zoo bleek, dat de zuster in de gang van de eerste verdieping zich voor do tweede maal omkeerde en zei: Rust wat, mijnheer! Maar hij, doof voor deze deelneming, wilde een Duitsche zijn aandoening niet laten blijken en zei: Ga voort, houd u niet langer mét mij bezig. Na een vijftigtal treden kwamen zij in de witte klaarto van een ziekenzaal. In de zaal stonden acht ledige opge maakte bedden. Dit bemerkte Audouin het eerst. Toen zag hij opeens een militairen geneesheer kort hij zich. Verwonderd en als door gewoonte, groette hij als een sol daat, door de hand aan zijn hoed le hroiv gen. De dokter beantwoordde zijn groet 't Was oen jonge man, gekleed in een langen, donkerbruinen mantel, bezet met twee rijen koperen knoopen en een zwarte broek met rood biesje. Hij was een hoofd kleiner dan Audouin. Deze zeide ontroerd, als was het in oorlogstijd: Rustend kapitein, Charles Henri Mi chel Audouin, vier veldslagen, dus een to* gen u, een arm verloren in 1870. Tusschett uw zieken bevindt zich Charles Huh'-i% dien ik heb opgevoed. Mag ik hem zien» (Slot volgt).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 9