flEDEDEELING 3@d@ om hulp! 16e Jaargang. WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1925 No. 5020 ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling or Leiden 19 cent per week I 2.50 per kwartaal, onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal, anco per post 1 2.95 per kwartaal, t Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné's ver- jgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor- betaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd odagsblad 9 Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen l Bureaux: RAPENBURG No. 1C - LEIDEN TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone adverlentiën 30 cent per regeL Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het 5 dubbele van het tarief berekend. s Kleine adverlentiën, van ten hoogste 80 woorden, waarin betrekkingen wenden aangeboden of gevraagd, huur on ver huur, koop eu vérkoop I O.SO. it nummer bestaat uit twee lades. inwege den R.K. Feestdag Maria welvaart zal „De Leidsche urant" Zaterdag 15 Augustus JET verschijnen. H. Adverteerders worden beleefd rzocht hiermede rekening te willen 1 uden en hunne advertentiën voor t nummer van Vrijdag, uiterlijk nderdag af te geven. De Administratie. liet ontzetting is ongetwijfeld ieder ver- jd geworden bij li et lezen van de tragk- ramp, die een gedeelte van ons land, er ïe het bijzonder Borculo in den liter hoek en Zeeland en Mill in Noord- tbani, getroffen heeft. 'n de nadere berichten omtrent deze [schrikkelijke ramp bevestigen den eer- 11 indruk, dat die landstreek geteisterd zooals tot heden nimmer is gebeurd. •n stikdonkere nacht streek plotseling 'i' over de stil-vredige landouwen, waar ileburgers bun dagelijkschen arbeid [richt on en met die ijzingwekkende lerris stak een orkaan op, die zijns i.ikc hier niet heeft gehad...een or- In, :3;g deed ineenstorten al wat na mcc-izamen arbeid was tot stand ge en. Halve dorpen werden verwoest, |zcn en erven gingen ten gronde, veld- issen werden vernield, de machtige, (loorgrondelijkc en onbegrijpelijke na- r bracht in enkele oogenblikken droef- d en ellende, nameloos wee! .angzaam slechts dringt tot "ons door [oveil liging, dat die wedvarende, mooie [ken thans verwoest zijn. Maar beter sterker wortelt zich de overtuiging, dat hulp, spoedige hulp dringend nood- lijk is. moet worden voorzien in de onmid- npoden der burgers, die van have zijn beroofd. |\rij, Hollanders, hebben reeds zoo me- liaaaï nooden gelenigd, voqral ook noo- van buitenlanders. IVij deen thans een beroep op al onze •is cm ook nü, nu het onzen eigen ooien betreft, te steunen, spontaan mild. In afwachling van de regeling van het Ipbefcon aan de ongelukkige slachtof- 's var. de ramp, nemen wij gaarne in 'vangst alle giften, gro.ote en kleine, die leniging van de geteisterde gebieden ii'dón ingezonden. Helpt ons allen in het wekken van he istelling en deelneming in het lot der looze slachtoffers! öe in-cekenlijst wordt geopend met een l var: „De Leidsche Courant" 50. rsor.eel N V. ..Be Leidsche Crt." 30. N. 1.— Totaal 81. Een oproep van het I.K. Huisvestingscomité. Het bestuur van liet R. K. Ned. Hiusves- corr té zendt ons den volgenden op- Het Ned. R. K. Huisvestingscomité, cen tal bureau te 's-Hertogenl>osch, heeft be- Mcu in verband met de stormramp deel nemen aan de hulpveiTeening. Het heeft zijn voornaamste comités, gevestigd in nabijheid der geteisterde streken tele- afï-S'ih verzocht maatregelen le nemen c onderbrengen van dakloojvn, k'n- ien en volw.i--enen, voor zoover die on derbrenging noodzakelijk zal blijken te zijn. Het verzoekt zijn comité's, die voor on derbrenging in-aanmerking komen, zich op liet ontvangen van dakloozen voorbereid le houden. Het. centraal bureau beeft zich reeds met verschillende autoriteiten in ver binding gesteld en verzoekt aan gemeente lijke en geestelijke autoriteiten in de ge teisterde plaatsen telegrafisch mededeeling, wanneer in luin gemeente dakloozen zijn, die onderbrenging behoeven. In afwachting van de samenstelling van oen groot landelijk comité, dat de onmid dellijke hulpverlcening zal organiseeven, zal hef R. IC. Huisvestingscomité giften voor de geteisterde streken in ontvangst nemen en noodigt liet door deze al zijn af- deelingen in het land uit voor dit doel gel den in te zamelen. Hel bestuur van het R. K. Huisvestingscomité heeft besloten, zelf een bedrag van f 1000 beschikbaar ie stel len voor onmiddellijke hulpvev'leenirtg in Oostelijk Noord-Brabant en een gelijk be drag voor hiilpvcrloening in de streken van Borculo enz. Giften kunnen gezonden worden aan de plaalselijko afdoelingen: den aleemeenen penningmeester le Ben Bosch, postbus no. 5, gironummer~3A3'i8, en aan de Ned. Bank te Ben Bosch op de rekening van liet co mité. Hot comité verleent steun zonder on derscheid van' godsdienstige gezindten. Voor wat Noord-Brabant betreft 'is overleg gepleegd met den Commissaris der Konin gin. die de plannen zeer toejuichte. Eenigc leden van het bestuur zijn naar de geteis terde streken hij het dorpje Zeeland ver trokken om ter plaatse do hulpverleening te regelen. De eomile's in "Noord-Brabant worden uilgcnoodigd, zich voor onmiddel lijke onderbrenging van dakloozen gereed te houden. Hét comité vertrouwt, dat zijn oproep om steun algemeen benni>.v-< -rd zal worden. Be lieer en -mevrouw ..Rclow ky" heb- ben gelegenheid gehad tijdens bun gegeven viool- en piano-recital ten huize van Jao. Pronk, Lunchroom „Noordzee", te Kat wijk a. Zee. op 11 Augustus de eerste steen plus 30 gulden te zenden ter wederopbouw, aan den burgemeester van Borculo. De directeur van hotel „Groot Badhuis" te Zandvoort, de lieer Gunters, hield gis teravond tijdens het diner onder de gasten van zijn hotel een inzameling voor de slachtoffers van den stormramp. In totaal werd 1152.90 geofferd. BUITENLAND België. De staking der Belgische metaalbewerkers. Het referendum vóór voortzetting. Gelijk hekend, had de "Belgische Melaal- bevverkersbond een referendum uitgeschre ven over de aan te nemen houding tegen over de door de gemengde commissie ge dane compromis-voorstellen. I>e resultaten van dit referendum zijn hedenmorgen te Brussel bekend gemaakt, waar alle inge komen stemmen gegroepeerd en geteld zijn. Een overgroote meerderheid heeft zich uitgesproken voor een voortzetting der staking, waarbij gedurende een maand 80.000 man betrokken zijn. Duitschland. De wanordelijke rijksdag. Het is Maandag in den Rijksdag weer eens zeer stormachtig toegegaan. Het on geluk wilde, dat de (Duitscli-nationale) vice-president Griif presideerde, die er nu eenmaal geen slag van heeft om leiding aan de vergadering te geven en volslagen hulpeloos is, als kwaadwillige elementen het er op aanleggen de orde te verstoren en den geregelden voortgang van zaken te sabotecren. En zulke kwaadwillige elemen ten zitten er in de communistische fractie hij tientallen, zoodat liet niet te verwonde ren valt, dat het vandaag weer een janboel werd. die de gebeurtenissen -van Zaterdag nog in de schaduw stelde. Eén der commu nisten, de afgevaardigde Schiitz. riep op een gegeven oogenblik den vice-president „alter Schieber" toe en werd daftivop door Griif van verdere deelneming aan de zit ting uit gesloten. Het behoeft geen beloog, dat Sehiitz zich hiervan niets aantrok en rustig bleef zitten. Graf sloot hem deswege eerst van acht en vervolgens van twintig zittingen uit, wat heide malen een gewel dig tumult tengevolge had. Zoodra Griif zich weer verstaanbaar kon maken, deel de bij mede, dat hij Schiilz met geweld uit de zaal zou laten verwijderen. Hij liet eerst de publieke tribune ontruimen en nauwelijks was dit geschied of er ver schenen tien rechercheurs, die Sehütz ver zochten hen te willen volgen. In slede hieraan gevolg te geven, eisehte de com munist op brutalen toon de legitimaties van de rechercheurs te zien. Die maakten echter korte metten, pakten den afge vaardigde hij den kraag en sleurden hem onder luid protest van de communisten en de sociaal-democraten de zaal uit. Hel zou te ver voeren alle onderbrekin gen en lawaaiscènes der zitting stuk voor stuk te beschrijven. "Wij volstaan mei de vermelding, dat op een gegeven oogenblik de communisten zoo formidabel te keer - gingen, dat Graf dreigde de gehecle frac tie door politie uit do zaal te laten zetten. Natuurlijk was dit olie op het "vuur: de communisten drongen onder het uitstoo- ten van vorwenschingen en beleedigingen en met dreigend gebalde vuisten op Griif toe en deze wist in zijn jammerlijke hul peloosheid nietsanders te doen dan vijf vau de ergste -schreeuwers van de zitting uit te sluiten. Dezelfde eomedie speelde zich weer af Alle vijf weigerden de zaal le verlaten en (en slotte moesten er 20 rechercheurs aan te pas komen om de hoeren op straat le zetten. Gelukkig verscheen kort daarop president Löbc. die het presidium over nam. Ook onder zijn leiding kwam het weliswaar nog herhaaldelijk tot wanorde lijkheden, maar deze droegen toch niet liet ernstige karakter van de incidenten, die Graf door zijn ontactisch optreden had uitgelokt. De grondwetsfeesten van de Rijksvlag. Zondag heeft de „Roiclisbaimer" de grondwelsfeesten ingezet mei een reusach tige grool-Buitsche beloogip'g. Reeds in don morgen verzamelden zich de duizen den uit alle deelen van het Rijk gekomen deelnemers op verschillende punten van de hoofdstad. In het park van Treptow was een groot spreekgestoelte opgericht, versierd met eikenloof en reiuiblikeinsehe vlaggen. De talrijke deelnemers droegen bijna al len kleine zwart-Tood-gouden vlaggetjes in de hand Het oprukken van de beloogers duurde bijna twee uur. Verschillende woordvoerders, als de voorzitter van de Rijksvlag Otto Hörsing, die o.a. verklaarde, dat de grondwet van Weimar oen middel is om alles wat Duitsch heet. te zamen te kunnenvatlen, generaal v. Deimling, Kocli enz., spraken de menigte toe. Hörsting verklaarde le vens, dat hij in de aanwezigheid van Oostenrijkscbe broeders een aanwijzing zag, dat de Croot-Duilsche idee zicli steeds verder ontwikkelt. Een der Oostenrijkse he gedelegeerden gaf in zijn rode, waarin hij dank bracht voor de warme ontvangst der Oostenrijk scbe republikeinen, uiting aan zijn wenseh dat de grenspalen tussehen Duitschland en Oostenrijk nu eindelijk mogen vallen. Het Nationalistisch complot in Duitschland. Het onderzoek in verhand met liet com plot tegen dr. Schoot lier heeft ten gevol ge gehad, dat een vrij belangrijke hoeveel heid ontplofbare stoffen is ontdekt, en wel in het bezit van een aantal jongelieden, van wie er verscheidene in betrekking schijnen te staan tot den geheimen Beier- schen bond. Oberland. Negen personen zijn gearresteerd. Frankrijk. De positie der regeering. De socialisten en Paiujevé. Nu de voornaamste uitslagen van de be sprekingen in de socialistische federaties bekend zijn, blijkt wel, dat er voor Pain- levé absoluut geen kans meer beslaat nog op den steun van socialistische zijde te kunnen rekenen. De grootste' federaties, als die van de Seine, bot departement Nord en andere industrie-centra hebben allen de stounpoliiiek afgekeurd. De socia listen willen geheel en al terug naar de politiek van voor den oorlog, met het stem-wei,geren aan de hegrooting, enz. Ook tegenover de Marokkozaak nomen zij weer het oude standpunt in van alle veroordee- ling en tegenwerking van de practischo koloniale politiek. Daardoor wordt dus ook het laken doorgesneden tussehen hen en de radicalen van Herriot. Het ministerie is <|narmoe veroordeeld; zoowol do politiek van Painlevé als die van Brinnd en Caillaux. Zulks kan tot groote wijzigingen in de politieke constel latie aanleiding geven, aangezien Briand en Gaillaux om de erfenis Painlevé over te nemen een wedstrijd zullen moeten hou den in bet zwenken naar rechts. De kamer terugkeer zal dus ingeluid wor den niet een groot politiek debat en daar bij zat bet ministerie slechts overeind kunnen blijven, zoo het een positief pro gram kan brengen, dat voor do republi- keinschc oppositie aannemelijk is. Maar dan nog blijft de toestand uiterst onzeker en is geen constante meerderheid te vormen. Men voelt dan ook do kamer ontbinding aankomen en het schijnt, dat men van socialistische zijde vooral op die mogelijkheid hoopt. In elk geval bereidt rood zich reeds op een verkiezingscam pagne voor. Engeland. Briand te Londen. Een optimistische stemming. De Fransche minister van Buitenland- sche Zaken, Briand, heeft zijn arbeid gis termorgen reeds vroegtijdig aangevangen. Vóór 9 uur heeft hij le zamen met Berthe- lot en Fromagoot in zijn hotel de stukken bestudeerd, die onderwerp der besprekin gen tussehen Briand en Chamberlain zul len uitmaken. Tegen tien uur begaf hij zich, vergezeld van den Franschen ge zant, naar den .koning, die hem in Buc kingham Palace gedurende twintig minu ten in audiëntie ontving. Naar Briand verzekerde, is deze audiëntie bijzonder hartelijk geweest. Tussehen elf en twaalf uur begaf hij zich vervolgens naar het Foreign Office. Hier ving onmiddellijk een conferentie met Chamberlain aan, die an derhalf uur duurde en waaraan niet al leen de heide ministers, doch ook de staatssecretarissen en do rechtsgeleerde deskundigen deelnamen. Op deze confe rentie werd in zeker opzicht het te volgen programma der besprekingen vastgelegd. Tevens overhandigde Briand daarbij bet Fransche ontwerp eener antwoordnota aan Duitschland-, alsook het ontwerp voor een veiligheidspact, welke ontwerpen door de rechtsgeleerden van de Quai d'Orsay zijn opgesteld en die reeds het onderwerp voor oen Fransch-Engelschc gedaclüen- wisseling hebben gevormd. Om half twee werden de besprekingen tussehen de sldnts lieden tot drie uur geschorst. Vervolgens werd opnieuw tot gisteravond zes uur ge confereerd. Over den indruk der eerste bijeenkomst laat men zich in Engelsche en Fransche regeeringskringen optimistisch uit. Fran sche diplomaten verklaarden zelfs, dat men waarschijnlijk reeds beden princi pieel tot overeenstemming zal komen. Voorts wordt van welingelichte zijde nog verklaard, dat de zitting van gisternamid dag aan de bespreking der Fransche ant woordnota aan Duitschland was gewijd. Van Engelsche zijde wordt' er naar ge streefd, deze nota zóódanig in te kleedon, dat zij Diet alleen het slot der schriftelijke gedachtenwisseling tussehen Duitschland cn de geallieerden zal vormen, doch ook zal dienen als inleiding en alseersten voorbereidenden slap voor het houden van mondelinge besprekingen tussehen de Duitsche en de geallieerde staatslieden. Echter werd levens van Engelsche zijde betoogd, dat men in Londen instemt met de Fransche opvatting, dal men te voren tussehen de geallieerden zelf tot overeen stemming moet geraken ten aanzien der principes, die aan het Pact ten grondslag moeten worden gelegd. Echter wil men Duitschland niet voor een fait accompli plaatsen, daar liet niet de bedoeling is, Duitschland tot Iels te dwingen, doch dat hier door Duitschland een vrijwillige bij drage wordt geleverd tot verbetering der betrekkingen tussehen de betrokken lan den. Spanje. Een nieuw complot tegen den Koning. Volgens berichten aan de bladen, zou de Spaansche geheime politie oen nieuw complot tegen het leven van den Koning hebben ontdekt, dat te San Sebastian zou worden uitgevoerd, welke stad binnenkort door Koning Alfonso zal worden bezocht. De anarchist, die den aanslag zou plegen, en verscheidene handlangers zijn gearres teerd. Marokko. De strijd met de Mooren. Nieuwe concentratie der DJ e b a 11 a's. De Djeballa-slammen verzamelen zich opnieuw. Hun leiders bevinden zich te Adjir bij Abd-el-Krim, maar boodschap pers komen aan de volksstammen opdracht geven, zich op een nieuwe campagne voor te bereiden. Men verwacht, dat een aanval zal worden gedaan op de Spaansche linie nabij Tetoean en legen de Fransche linie in liet Arballa-dislrict, enkele mijlen ten Zuiden van Alcazar. Eergisteravond werd een kleine inval in de Tangerzone, niet'ver van do stad, ondernomen. Een kudde gei ten werd door de invallers ontvoerd en een Spaansche geitenhoeder gewond. De daders zijn onbekend gebleven, doch de aanval wordt van eenig belang geacht, als zijnde een verbreking van de lange periode van rust. Veel verbazing is te Tangcr gew HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. De socialisten en het kabinet-Painlevé. Briands besprekingen te Londen. Nieuwe concentratie der Djeballa's ir, Marokko. BINNENLAND. Nadere bijzonderheden over de ramp in den Achterhoek en Noord-Brabant. Een inschrijving voor de slachtoffers geopend. De Zuid-Afrikaansche boeren door H.M de Koningin ontvangen. (Eerste blad). De aanslag van den ex-kroonprins in de forensenbelasting. (Eerste blad). doordat ter elfder ure de proclamatie van den nieuwen Kalief der Spaansche zone i? uitgesteld. Er loopen allerlei vermoedens omtrent de reden hiervan. Do officieele reden te Madrid gegeven is, dat het huidige tijdsbestek niet voor oen proclamatie ge schikt is. Syrië. De troebelen in Syrië. Ernstige economische gevolgen. Het Arabische blad „Al Mohaltam" legt nadruk op de economische gevolgou, dia de strijd in Hauran, de graanschuur van Syrië, met zich medebrengt. De oogst van dit jaar is gedeeltelijk mislukt, wat reeds geleid heeft tol duurder brood en overeen komstige prijsstijging van andero levens middelen in geheel Syrië. Een voortzetting van den strijd zou het zaaien voor den nieuwen oogst in gevaar brengen,waardoor het volgende jaar een ernstige toestand zuu ontslaan. Hel blad zegt, overtuigd te zijn, dat een schikking zeer wel-mogelijk is, daar de opstand niet het gevolg is van haat hij do Drusen tegenover de Franschen. Inte gendeel, de Drusen hebben bet Fransche mandaat aanvaard en indien zij thans ou- afhakolijkheid eischen, is dit slechts een natuurlijke ontwikkeling van de stemming onder de leden van den stam, nu de vijan delijkheden eenmaal begonnen zijn. Hei blad wijt de oorzaak der moeilijkheden-aan liet optreden van Carbillet, den Franschen gouverneur, die geen rekening hoeft ge houden met den natuurlijken trots en den moed der Drusen. Het blad meent, dat, indien de mandaatsrogeoring do bemid deling van aanzienlijke Syriërs zou wil len inroepen, de Drusen daaraan gaarne gevolg zouden geven. Spoorlijn vernield. Gemeld wordt, dat do Drusen de spoor lijn tussehen Geraa en Maima over een grooten afstand hebben vernield en dat de Franschen drie vliegtuigen hebben ver loven. Door do Drusen worden pogingen aangewend, om de Bedoeïnen in Hauran tot opstand te bewegen. Enkele verdachte agitators zijn door de Franschen gearres teerd. Op een poort te Jeruzalem is een met de hand geschreven biljet gevonden, waarin wordt tegengesproken dat de Dru sen Christen-Arabieren zoude» hebben aangevallen. Officieel wordt uit Beyro.-th gonu-M, dat de Drusen ook Moslemdorpen hebben aangevallen en vele Moslem hebben ge dood. Dientengevolge hebben zich velo Mohammedanen als vrijwilligers bij de Franschen aangemeld. Dè Fransche troe pensterkte in Socüida bedraagt niet meer dan zeshonderd man, terwijl liet aantal dor Drusen op vijftienduizend wordt ge raamd. BINNENLAND Michaëlistische Kamerleden. Bij bel bericht van do „Morgen" over do Michaëlistische Kamerloden toekent bot „Centrum" aan: „Er is ons niets van bekend,, dat de heo-i ren dr. Moller en prof. Veraart als Mi- chaöiisten gekozen zijn. Volgens onze moo ning zijn zij evenals alle andero Ka me lm leden gekozen als lid der katholieke Staats partij en op geen anderen titel. Een split-i sing-brengen in onze katholieke Kamer-» fractie door de onderscheiding tussehen Mie.haëlisten en niet-Michaelistisohe leden lijkt ons overigens niet aanbe\-!en?waar dig." Het bezoek der Zuid-Afrikaansche landbouwers. O.nt v an gst door H. M. (lp Koningin, Hei gezelschap Zuid-Afrik ..insein» land bouwers. dat ons land bezoekt, is gideren-» middag ten paleize Het Loo door de Konin-» gin ontvangen. De boeren, die met den trein van 12A2 lo Apeldoorn aank\\ «men, wSen daar begroet door den veorz.lt'w e.n s.'cn-t iris d,.r V. V. V Ape'doorn Voo uit, J F W I.-, en -i H S <-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1