fun tret naar vrijheid veel "geleden, maar Dok hebben zij hun Dingaansdag. Ook de Zeeuwen hebben veel moeten Btrijden, zij tegen het water. Ook den Engelsch spre kenden gasten sprak de heer Dieleman met enkele woorden toe. De heer Kleyhans, leider van het gezel schap, zeide beter in goed Afrikaansch dan slecht HoUandsch te kunnen spreken cu bovendien, hij heeft zijn taal lief. Ook hij herinnerde aan het samengaan van Ne derlanders en Hugenoten, waarbij in 1820 de Engclschen kwamen. Nu is men allen één, als goede Afrikaners. Men heeft ge leerd eerbied voor anderen te hebben, en ook nu brengt spr. hulde aan de Afrikaan- •che moeders. Spr. vraagt geen ander volk het probleem van het Afrikaansche mede op to lossen, dit zal het zelf wel doen. Vervolgens begaf men zich naar de wei de achter de hofstede, waar prachtexem plaren van het Nedcrlandsch-Belgischc trekpaard waren opgesteld, vooral ook het voorbrengen van 8 vierspannen merries 'trok groote bewondering. Daarna werd do reis vóortgezet over Biezelinge Kapello weer door Biezelingen Schore en langs Kruiningen naar Ierseke en verder over Wemeldingen en Kloetinge naar Goes. Reeds op dezen morgentocht waren de gasten vol bewondering over de netheid van de boerderijen, het vruchtbare van den bodem en de goede zorg aan de vruchten besteed. Zij wezen op het verschil met hun land, hier paarden voor de wagens, daar ossen, hier het dragen van de onbekende klompen. Bij het noenmaal bracht de heer Dieleman een dronk uit op de Zuid-Afri- kaansohe vrouwen, in het bijzonder op die welke mede aanzaten, waarop mevrouw WeijersSmits een kleindochter van den bekenden generaal antwoordde met een dronk op Koningin Wilhelmina, Hierop klink het Wilhelmus. Daarna werd een rijtoer gemaakt door den uitgestrekten Wilhelminapolder. Do tocht werd onderbroken met een bezoek bij den heer M. A. Hanken, die aan velen der gasten zijn fokvee liet zien. Hij wees er op dat hij zelden met zulk een genoegen gastheer voor de deelnemers aan een ex- oursie is geweest als nu nu hij de ver wantschap zoo goed voelt. De heer Piet Vermaas bijgenaamd Oom Piet, een oud strijder voor de vrijheid der boeren, dank zeide nu zoo goed te voelen dat zijn groot vader een Nederlaider is geweest, nimmer ls hij* zoo ontvangen als hier in Neder land. De heer Kleijnhans wees ook op het „Eendracht maakt macht". Ook sprak de heer Kleijnhans nog enwele woorden tot de heer Peder Jergensen een Deen, die de tocht ook mede maakte en drukte zijn spijt uit dat men het plan, ook Denemarken te bezoeken, heeft moeten laten varen. Spoedig werd nu teruggekeerd naar Goes waar het volgende telegram aan de Koningin werd verzonden: „Die Sudafri- kaan8e boeren, wat tans Nederland be reis en die goede gasvrijheid van de Ne- derlanse volk geniet, wens hiermee hulle ©rkentiikhid betuig vir goedgunstige ver gunning dour u M. aan ons toegestaan orn aanstaande JDinsdag deur P. M. ontvang te word. Aan het station werd haito'ijk afscheid genomen en herhaaldelijk werd verzekerd dat de tocht op de gasten een diepen aan- genamen en onvergetelijken indruk hoeft gemaakt. Commissie voor de Handelsverdragen. Do drie centrale landbouworganisaties Kehhon een adres verzonden aan den mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw, waarin er op wordt gewezen, dat ln de Commissie voor herziening der han delsverdragen nog steeds geen vertegen woordigers van de land- en tuinbouworga nisaties zijn aangewezen. Deze organisa ties betreuren dit In hooge mate, vooral nu de herziening van gewichtige handelsver dragen aan de orde ls, waarbij de belan gen van den land- en tuinbouw zeer erg betrokken zijn. Zij verzoeken daarom den minister er bij zijn ambgenoot van buiten- landsche zaken op aan te dringen, onver wijld tot aanwijzing van bovenbedoelde vertegenwoordigers over te gaan. Het Mobllisatiekruls. Zaterdagmiddag is op het G. J. van Heekpark te Enschede ten aanschouwe Van een talrijke menigte belangstellenden 'door den oud-opperbevelhebber Snijders, aa eeno toegejuichte rede en een driewerf: »,Leve de Koningin", aan ruim 2000 oud- 'gemobiliseerden in Twente hei mobilisatie- fa-uis uitgereikt. Tijdens de uitreiking had- 'den vliegdemonstraties plaats door een ©squadrille vliegtuigen van de militaire luchtvaartafdeeling Soesterberg. De uit reiking werd gevolgd door een défilé van Dud-gemobillseerden, benevens athletiek- Dn gymnastiek-demonstraties. Generaal Snijders was 's ochtends per fcuto van Oldenzaal gehaald door den heer Ludwig van Heek. In gezelschap van oud kapitein Stroink en reserve-luitenant Ja gers, voorzitter en secreicris van het co mité, werd een rondtoer door Enschede gemaakt en op den huize „Den Kotten" yerverschingen aangeboden. De generaal werd voor het noenmaal ln 'do groote sociëteit, in tegenwoordigheid van het eerecomité, door den heer Van Heek toegesproken. Deze heette den heer Snijders, hartelijk welkom in Twente. Daar bij herinnerde hij aan de bange dagen van ©inde Juli tot begin Augustus 1914, aan de vlotte mobiliseering van leger en vloot en aan het aandeel daarin van den gene raal, in het belang van wede, orde en rust. Een honderdjarig bestaan. 't Was Zaterdag-feest op de fabriek der H.V. Pletterij v.h. L. I. Enthoven Cie. te Helft. Van den gevel van het kantoorge bouw en van een groote in aanbouw zijn de petroleumtank wapperde de vlag. De directeur de heer M. D. Enthoven keerde na een afwezigheid van ruim li Jaar op de fabriek terug. Gedurende dien iijd werd onder zijn leiding te Assiento .(Curagao) voor de Bataafsche Petroleum Mij een tankpark gebouwd. Mede werd bet 100-jarig bestaan der fabriek gevierd en herdacht de heer Enthoven den dag waarop hij vóór 25 jaar aan de fabriek werd verbonden. Omstreeks 11 uur v.m. werd de heer Enthoven en zijne familio ten kantore in de directiekamer ontvangen. Inmiddels verzamelde het personeel zich hij een podium opgesteld op het fabrieks terrein. Nadat de directie had plaats genomen werden verschillende toespraken gehouden en geschenken aangeboden. De directeuren, de heer Lohmann en de heer Enthoven zeiden hierna dank. Verschillende handelsvennootschappen hadden bloemen gezonden; ook ontving de directie telegrafische gelukwenschen uit binnen- en buitenland met het 100-jarig bestaan der fabriek. Gemengde Berichten Ernstig mijnongeval. Twee dooden. Vrijdagavond omstreeks 6 uur heeft er op de mijn Maurits te Lutterade een instor ting plaats gehad. Twee mijnwerkers wer den onder het gesteente bedolven en kon den eerst te ongeveer 10 uur worden be- wijd. Beidon waren intusschen overleden. Het zijn zekere Marx uit Born en W. Cra mers uit Grevenbicht. De eerste was ge huwd en vader van 4 kinderen, de tweede ongehuwd. De mijnwerker Smeets uit Elsloo, zat achter de steenen opgesloten. Hij werd slechts licht gewond. In 10 dagen tijds zijn nu op des Limburgsche staatsmijn 5 mijn werkers gedood. De ontploffing te Ede. Men meldt d.d. Zaterdag uit Ede aan de „Msb": De drio ernstig gewonden, nl. Deynen te Ede, van Leur te Wageningen en Coster- mans te Arnhem, die verpleegd worden in het St. Elizabethsgashuis te Arnhem, maakten het hedenmorgen naar omstand- digheden goed. Beide eerstgenoemden hebben een rus li- gen nacht gehad. De toestand van C. is vooral zeer ernstig. Er bestaat echter ge gronde hoop, dat alle drie in leven zullen blijven. De lijken der drie slachtoffers zijn naar het lijkenhuis te Ede vervoerd, waar he denmiddag om 3 uur opnieuw de sectie zou plaats hebben. De begrafenis van de slachtoffers Foy- kar en van Mos zal Maandag op het Ka tholiek kerkhof te Ede plaats hebben; die van Möller op de Alg. Begraafplaats te Wageningen. Lijk gevonden. Zaterdagmiddag is te Lemmer door een visscher uit zee binnen gebracht het lijk van den 27-jarigen Willem Jansen, die Maandag bij het aanwenden van reddings pogingen voor zijn vader, die te water ge raakt en eveneens verdronken is, op zee is verdronken. Vermist. De 10-jarige K. P. te Berlikum is Dins dagmorgen jl. als naar gewoonte per fiets naar zijn werk gegaan. Sindsdien heeft men Diets meer van hem vernomen. Men ver moedt dat hem een ongeluk is overkomen. Door den bliksem gedood. Te Lamswaardo (gemeente Hontenisse) is een werkman door den bliksem getroffen en gedood. Plotselinge dood. Gistermiddag omstreeks 2 uur is bij het baden te Scheveningen het 21-jarige meis je A. L., waarschijnlijk aan hartverlam ming, plotseling overleden. Overreden en gedood. Vrijdagmorgen is door een tram van Leeuwarden naar Drachten de 66-jarige arbeider A. Noordstra, toen hij met. een tweetal andere arbeiders de trambaan te Nijega zou overstekon gegrepen en over een lengte van 6 k 7 M. meegesleurd. In deerniswaardigen toestand werd de onge lukkige opgenomen en naar zijn woning overgebracht, waar hij bij aankomst al bleek te zijn overleden. De onbewaakte overwegen. In de nabijheid van Oss zijn verschillen de onbewaakte overwegen, welke zeer ge vaarlijk zijn voor passeerende motorrijtui gen en andere voertuigen, omdat men de treinen, welke van de richting 's-Herto- genbosch naderen, zeer slecht kan zien aankomen. Toen Zaterdagmiddag de trein, die het kantoor-personeel der firma Jurgens uit Oss naar Nijmegen vervoert, den onbe- waakten overweg aan de Kortvoortsche straat te Oss naderde, kwam daar tegelij kertijd de heer M. uit Den Bosch per mo torrijwiel aan. Doordat een huis het uit zicht ter plaatse belet, zag de heer M. den trein eerst op het laatste nloment. Ofschoon hij uit alle macht remde, kon hij toch niet tijdig genoeg stoppen en werd hij door den trein gegrepen. De ongelukige werd onge veer 20 meter door den trein meegesleurd. Met verbrijzelde beenen werd de heer M., die vader is van 8 kinderen, zwaar gewond cpgenomen. Indien mogelijk zal hij naar het ziekenhuis te 's-Hertogenbosch worden vervoerd. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Auto In de sloot. Aan den Sloterweg in de Haarlemmer meer reed een auto, waarin twee dames en drie beeren gezeten waren, met een 60 K.M. vaart de bermsloot in. Enkele inzit tenden werden zelfs door de kap uit het voertuig geslingerd. 'Twee werden vrij ern stig gewond, de anderen kwamen met den schrik vrij. De auto werd totaal vernield. Auto omgekanteld. Een vrachtauto van een Amsterdamsche firma, welke bestuurd werd door een leer ling-chauffeur, dié het stuur niet meer meester was, kantelde op den Kruisweg te Haarlemmermeer om, waardoor de vier in zittenden mïn o! meer érnstig gewond wer den. Zij werden naar een ziekenhuis te Haarlem overgebracht, terwijl de verniel de vrachtauto later gedemonteerd en naar Amsterdam vervoerd is. Motorrijder aangeredon Op den Rijksstraatweg bij Duivendrecht is een motorrijder, komende uit Amster dam, door een luxe auto, die uit dezelfde richting kwam, aangereden. Do motorrij der, de bouwopzichter Pool, wilde naar links uitwijken, om het daar in aanbouw zijnde schoolgebouw, dat onder zijn leiding gebouwd wordt, te bereiken. De auto, die vlak achter den motorrijder reed, kon niet dadelijk tot stilstand gebracht worden en daardoor geraakte de motorrijder met zijn fiets onder de auto. De heer Pool liep daarbij verwondingen op en de motorfiets werd geheel vernield. Een glazen buisje ingeslikt. Men meldt uit Doetinchem aan de „Msb.": Het 4-jarig dochtertje van den heer van Dam alhier had het ongeluk een gebroken glazen buisje in te slikken. Het voorwerp blepf steken in den slokdarm. Het kind werd terstond naar Arnhem overgebracht. Maar daar achtte men voor operatief in grijpen de overkomst van prof. Burger uit Amsterdam noodzakelijk. Deze wist het huisje met veel moeite te verwijderen. De toestand der kleine is naar omstandighe den redelijk. Een ongeluk voorkomen. Zaterdagochtend i? aan den Gevers Deynootweg ter hoogte van de Harsten- hoekstraat te 's-Graveiihage, de 76-jarige mevr. M. wonende in de Valcriusstraat te Amsterdam, door de Noord-Zuid-Holland- sche electrische tram aangereden. Dank zij het vlug remmen van den trambestuurder, is mevrouw M. er goed afgekomen. Zij be kwam alleen een schaafwond aan een der armen. Toen de conducteur zag, dat mevr. M. In gezelschap van een heer en een paar kin deren de rails wilde oversteken, waar schuwde hij haar een paar malen zulks niet te doen. Ondanks deze waarschuwin gen liep de oude dame toch op het tram spoor toen de tram zich weer in beweging had gesteld. De conducteur snelde op de dame toe om haar van het tramspoor te trekken. Beiden werden door don tram om ver geworpen. Doch daar door het snel remmen de tram bijna op hetzelfde oogen- blik tot staan werd gebracht, werden zij niet overreden. Inqezonden Mededeelinp. Brutale Inbraak te Haarlem. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is ingebroken in het kantoor van de Ame rican Petroleum Gy aan de Friesche Var- kensmarkt op de Phoenixterreinen te Haarlem. Toen Zaterdagmorgen een terreinknechl op het complex kwam, ontdekte hij, dat er ingebroken was. Voor de deur van hel kantoor lagen gereedschappen. Een raam was uit den gevel genomen en de brand kast was verdwenen. Verder ontdekte hij, dat de inbrekers een paard uit den stal hadden gehaald en dat de wagen van de binnenplaats was medegenomen. Een zich daarin bevindende partij hooi werd ver mist. Men veronderstelt, dat de brandkast op den wagen is vervoerd en dat men het geheel met het hooi bedekt heeft. De in brekers vonden alle gereedschappen, dio zij noodig hadden, op het terrein: in de eerste plaats op het gedeelte waar op het oogenblik gebouwd wordt en in de tweede plaats in een automobiel-ketelwagen, die zij hebben opengebroken, en waaruit een deel van het gereedschap is verdwenen. De recherche stelt een uitgebreid onder zoek in. Tot nu toe heeft men geen spoor van inbrekers ontdekt. Vingerafdrukken konden niet worden genomen, omdat er waarschijnlijk van handschoenen is ge bruik gemaakt. De American Petroleum Cy is tegen inbraak verzekerd. In de brand kast was pl.m. 1000.—, benevens de ge heele administratie van het bedrijf. De in brekers hebben niet het goede moment ge kozen voor de inbraak, want do vertegen woordiger van de A. P. G. voor Haarlem en omstreken, had juist met het hoofd kantoor te Den Haag afgerekend. Veel geld was daarbij verzonden. Volgens den leider van het onderzoek heeft men hier met een brutaal stukje te doen. Nader wordt gemeld: In den loop van den dag zijn het paard en de wagen, waarmede de uit het kantoor der American Petroleum Company gesto len brandkast vervoerd is, in de Bannfe- steeg te Haarlem teruggevonden. Het on derzoek naar de daders duurt voort. Omtrent deze Inbraak deelt de „Courant" nader nog het volgende mede. Toen in de Bannesteeg paard en wagen gevonden wa ren, zocht de recherche direct den omtrek zorgvuldig af. De inspecteur der recherche Zwart had het geluk in een schuurtje in den Waarderpolder de gestolen brandkast te vinden. De brandkast was nog ongeopend De recherche vermoedde dat de inbrekers in den nacht van Zaterdag op Zondag wel zouden komen om de kast open te breken. Rechercheurs stelden zich in het schuurtje verdekt op. Tegen half één 's nachts naderden inder daad met de grootste behoedzaamheid twee personen. Zoodra zij dicht genoeg genaderd waren, werden zij door de politiemannen overvallen. Een verwoede worsteling volg de. Een der verdachten, J. K., wonende in de Nassaustraat, alhier, had een revolver in do hand, maar toen hij ook van achte ren gegrepen werd, viel het wapen uit zijn band in een sloot bij de schuur. Hij werd ra hevig verzot gearresteerd en naar het bureau overgebracht. De andere verdachte maakte van de verwarring gebruik om te vluchten, dadelijk werd hij door de recher che achtervolgd. Het word een jacht door en over slooten. Rechercheurs gingen soms tot aan hun kin door het water. Hoewel de man wist te ontsnappen, weet de politie wie hij is. Evenals K. is hij een oude be kende der politie. De brandkast was nog geheel onbe schadigd en het geld, pl.m. J 1000.zoo wel als de geheele administratie zijn dus behouden. De Haarlemsche recherche heeft prach tig werk geleverd en een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats. Frauduleuze Invoer van suiker Donderdagavond hebben commiezen be slag gelegd op een partij suiker, die te Tilburg frauduleus uit België was inge voerd. Vermoed wordt dat reeds geruimen tijd onder de groenten, die naar de Tilburg- sche markt uit België worden aangevoerd sniker is binnengesmokkeld. Naar het N. v. h. Z. verneemt had bij de grens op een van de twee vrachtauto's die met groenten geladen van Turnhout, naar Til burg reden een kommies plaats genomen. Bij aankomst aldaar werd de auto door eenige andere commiezen opgewacht. De bestuurder van de tweede auto scheen onraad bemerkt te hebben, althans de auto nam op een gegeven oogenblik een andere route en op het oogenblik zoeken de commiezen nog tevergeefs naar deze auto. Op de auto, die te Tilburg door de. kommiezen werd onderzocht, ïs onder de groenten circa 1000 K.G. suiker aange troffen. Men vermoedt te doen te hebben met een combinatie, waarbij met eenige Belgen en een uitgeweken stadgenoot een tweetal Tilhurgsche groentenhanaelaren ie be trokken. Verdacht van brandstichting. De meubelmaker de V., in wiens zaak de brand ontstond, die 28 Juli in de Tuinen te Leeuwarden woedde, is door den rech- ter-commissaris in het Huis van Bewa ring verhoord, waarna hij heden in voor- loopige hechtenis is gesteld. ISuiïen!!. ESericfotsn Kinderen door een vloedgolf verrast. Zes slachtoffers. Een B. T. A.-telegram uit Boulogne sur Wer meldt d.d. Zaterdag; Hedenmiddag namen 35 kinderen van de vacantiekolonie van Wattralos bij Rou- baix, 'n gemeenschappelijk bad in zee, toen plotseling 16 van hen door een vloedgolf werden verrast en meegesleurd. Onmiddellijk begaven zich vier priesters te water, die er in slaagden 10 kinderen te redden. 5 kinderlijkjes zijn reeds .aange spoeld. Omtrent het ongeluk nabij Boulogne zijn nog de volgende bijzonderheden te melden: Volgens de laatste berichten uit Boulog ne zijn 10 kinderen omgekomen. Men ver moedt echter, dat het aantal slachtoffers 11 bedraagt. Men is daarvan niet geheel ze ker daar bij het ongeluk eeu wilde paniek onder de kinderen ontstond en een aantal van hen in de duinen vluchtte, waar ze met veel moeite werden teruggevonden. De vier priesters, die met de grootste inspan ning nog 10 kinderen wisten te redden waren de abbé's Leclerck, Ghampenois en Delforge van het diocees Ryssel en abbé Thomas van het diocees Atrecht. De ramp had plaats op het strand van Hardelet nabij Boulogne. Overstrooming in het Njemengcbied. Volgens een telegram uit Riga zijn de beneden-Njemen en de rivieren inKoer- land tengevolge van voortdurende .stort regens buiten haar oevers getreden. De aangerichte schade is reeds zeer aanzien lijk. De ontoloffinysramp bij Ravenna. Volgens de bladen is het aantal dooden bij de ontploffing in de kruitfabriek San Martino te Lugo tot veertien gestegen. Gouden staven naar boven gehaald. Uit Cairo wordt gemeld: Duikers heb ben staven goud ter waarde van £100.000 gelicht uit het Japansche stoomschip „Ba- zaka-Maroe" dat in 1915 door een vijan delijken onderzeeër tegenover Port Said werd getorpedeerd. Kostbare diamanten verdwenen. De Deensche staatsraad Hanssen pas seerde Zaterdagavond, vergezeld van zijn echtgenoote, met den trein uit Parijs, het station Luik. De trein had in Luik een op onthoud van 40 minuten en mevrouw Hanssen verwijderde zich even, terwijl zij haar echtgenoot een taschje met een waar de van driehonderdenvijftig duizend francs aan juweelen in bewaring gaf. Daar het wat lang duurde voor dat mevrouw te rugkwam, liep haar echtgenoot haar een eindweegs tegemoet. Hij liet het taschje zoolang ïn den coup'é liggen. Toen 't ecHl* raar terugkwam, bleek het bewuste taschje met zijn kostbaren inhoud verdwenen te zijn, Op het traject LuikHerbesthal werd de geheele trein nauwkeurig doorzocht, doch zonder resultaat. De Wimbledonsche stations-recette over Bank Holiday gestolen. Van de geweldige drukte tijdens de va* cantiedagen (Bank Holiday), in Engeland, hebben uit den aard der zaak ook.de spoor* wegen geprofiteerd. Zoo werd aan het Wimbledosstation tijdens het week-end meer dan twaalfduizend gulden ontvangen. Deze som werd naar gewoonte netjes in een ijzeren kist geborgen, en ten einde niet i aandacht te trekken, werd het kistje in pen valies verpakt en aldus verzonden. Tot Waterloo-station ging alles goed, de ver schillende beambten die de kist hadden overgenomen, teekenden voor ontvangst af, doch.... na even op het perron van het Waterloo-station te hebben gestaan, was het valies met zijn koslb'aren inhoud plot* seling op geheimzinnige grijze verdwenen. Door de politie is een nauwgezet onder* zoek ingesteld, dat echter tot op dit oogen blik toe geen resultaat heeft gehad. Men veronderstelt, dat de diefstal het werk van een bende is geweest, die met de verzen* dingswijze van het geld op de hoogte waf en juist deze drukke dagen heeft uitgeko* zen, om haar slag te slaan. Nederlandsch OosMndië. Sabotage? Het „Bat. Nbl." maakt melding van een veel op sabotage gelijkend geval bij Tjika- rang op de Krawanglijn. In den nacht wa ren daar o.a. drie van de z.g dubbele over* wegbarrières uit den grond getrokken en was een daarvan over de rails gelegd. Do overwegwachter kan nog tijdig, toen .hij voor het passeeren van den eersten trein was gewekt, de zaak in orde brengen, zoo dat geen ongeluk voorviel. Men vermoedt, dat de communisten hier weer de hand in het spel hadden. Een goudkat in huis. De familie V. op Belantoeng te Padang ontdekte op een ochtend, dat een wild dier een der kamers van haar woning was bin nengeslopen, aldus de „Sum. Bode." Het gaf een heele consternatie, omdat men in de eerste-oogenblikken geloofde dat men een tijger op bezoek had. De kamer werd afgesloten en de politie met het geval in kennis gesteld. Een hoofdagent tong erop nit om het dier te vangen. Gemakke lijk ging dat niet. Eindelijk gelukte het den hoofdagent het dier een goudkat, een lasso om den nek te werpen. Met de pooten werd de wilde kat vervolgens aan een bamboe vastgebonden en op deze wijze naar het politiecommissariaat getransporteerd, waar het dier, dat zich zeer wild gedroeg met een revolverschot werd afgemaakt. Het dier had een lengte van circa 1.20 M., gemeten van kop tot staart, en een hoog te van circa 40 c M. K.ER§€8B3EtJ®S Priesfer-Convict aan de R. K. Universiteit te Nijmegen. Aan de B. K. Universiteit te Nijmegen, moet verrijzen een tehuis, waar kunnen te zamen komen de priesters, die na de vol tooiing van hunne gewone priesterlijke studiën naar Nijmegen opgaan om zich verder te bekwamen in de II Godgeleerd* heid en de profane wetenschappen. Door deze stichting toch wordt aan deze jeug dige priesters gemakkelijker gemaakt in beoefening te brengen de regels van chr s- telijkc volmaaktheid, die hun tijdens hun Seminarieleven zijn voorgehouden en zal met Gods hulp bereikt worden, dat zij bij het toenemen hunner kennis meer en meer bevestigd worden in do priesterlijke deugd, d:e zij in hunne latere gewichtige bedieningen met de aangewonnen weten- schap aan anderen kunnen mededeelen. Doch waarom de noodzakelijkheid dezer stich'ing verder aangetoond, daar Z. H. de paus op eene plechtige audiëntie daar voor gepleit heeft door zijn woord en door de daad van een aanz:enlijke som voor («at doel beschikbaar te stellen, eene daad, die te luider spreekt, w'jl do behoeften d°r al* gemeene kerk zoo groot zijn, en wijl aan Z. H. de milddadigheidszin van Neerland» Katholieken over bekend is om te welen, dat zij alléén deze stichting kunnen lot stand brengen. Zoo vee1! verlangt Z H evenwel niet van hen, maai; wel verlangt Hii, dat Neer* lands katholieken zijn voorbeeld volgen en naar best vermogen deze nat:onale st;ch« j ting mede helpen tot stand brengen, gel'.'k Hii uitdrukkelijk verklaarde op do /.oo juist genoemde aud-ëntie ja zelfs verklaar* do Hij in mildheid tegenover doze stich ting niet de eerste te willen zijn. Wanneer door zeer velen aan d't pau- se"ijk wooTd gevolg wordt gegeven, dan zal een andere pauselijke hartewensch «n vervulling kunnen gaan, n.l. dat. vole priesters tot hunne hoogere ontwikkel ia? naar Nijmegen opgaan om eens aan do dwaling met meer succes het hoofd Ie kuttï nen bieden tot heil van kerk en staal. Giften voor dit doel, ook de kleinsle, worden gaarne in ontvangst genomen doof ondergeteekende. Met gpvoelens van hoogachting en dan» baarheid Uw dr. in Chr. Dr. F VAN WELIG. Van Schaeck Malhonsincel 4. Nijmegen- Giron. 26552. Kanton Nijmegen. Broeder Modestus t In het klooster te Maastricht is in don ouderdom van 74 jaren overleden de Eer Broeder Modestus (Joh. P. Teurlincx) va de Congregatie der Broeders van de bevlekte Ontvangenis.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4