Tweede Blad De Gids van den Keizer andag 10 Augustus IS25 UIT DE PERS HET STERKSTE EN BESTE MINISTERIE. De Haagsche Post schrijft in een hoofdartikel o.m. over het ministerie- Colijn: „Toen de Koningin haar eerste keuze liet vallen op den heer Golijn gaf zij voor zooveelste maal blijk van haar grondig inzicht in staatszaken. Sommige bladen hadden gepoogd te betoogen dat iemand wiens partij relatief aan de stembus het meeste had verloren zeker niet in aanmer king zoude kunnen komen voor formateur; en wie uitsluitend oordeelt naar de nor men van verpolitiekte schrijvers kon in derdaad moeilijk tot eenige andere conclu sie komen. Maar het Hoofd van den Staat deelde er blijkbaar anders over; wie ons landsbestuur gaarne' zooveel mogelijk los ziet van al hetgeen verpolitiekt is cht de schijnbaar zonder aarzelen ge dane keuze onvoorwaardelijk toe. Het was inderdaad van geen belang rekening te houden met partij-gedoe; het was daaren tegen van het allergrootste belang dat aan liet hoofd van het Ministerie de beste man kwam die vrij is, en bereid. En een ieder dio niet door den partij-bril kijkt zal toe geven dat do heer Coliin die man is; een krachtige, kordate, beproefde figuur, die men opgewassen acht tegen het werk dat hem wacht." „Reeds bij de samenstelling van zijn Mi nisterie heeft hij het bewijs geleverd dat hij het vertrouwen dat men in hem stelt Verdient. Wie nu eenmaal wil fitten, kan Bok hier wel aanmerkingen maken; maar is ongetwijfeld het beste Ministerie Jat wij in jaren hebben gekend. Wie zou- je, de mogelijkheden der praktijk in bet eg houdend, een beter kunnen snmenstel- en, zelfs op papier? Wij zullen bet blijven «treuren dat niet een paar zetels werden lezet met voormannen van links. Wij we ien niet of hun die werden aangeboden, jog minder of zij hen zouden hebben wil len aanvaarden; maar wij vindon het jam mer dat do gansche linkervleugel blijft zït- ion met leiders zonder praktische ervaring tan daadwerkelijk bewindvoeren. Het land Joude er slechts bij hebben kunnen winnen in het Ministerie zoude er nog sterker floor hebben gestaan als er een paar man hen van links in waren gekomen. Maar fulke begeerlijke toestanden zijn nu een- toaal nog onmogelijk in onze politieke wereld; en, dit In aanmerking genomen, hebben wij hier over het geheel het sterk ste en beste Ministerie dat ondor de om- slandigheden kan worden samengesteld Waar de „Haagsche Post" onmiddellijk na aftreden van het Ministerie-Ruvs de hoop uitsprak dat, in de eerste plaats, de heer Colijn aan Financiën zoude blijven 6n de heer Van Karnebeek aan Buit.cn- landsche Zaken, is het onnoodig hier ihans ingenomenheid te betuigen met het aanblijven dier twee bewindvoerders op liun oude plaatsen, die onder de omstan- fliglieden verreweg de belangrijkste in het Kabinet blijven. .Thr. de Geer krijgt Bin- nenlandsche Zaken, Mr. Sebokking Justi tie en Mr. Rutgers het nog steeds bijzon der belangrijke Departement van Onder- sijs. De Katholieken bezetten bet gewich tige Ministerie van Arbeid met den heer Kooien, die er vermoedelijk beter werk zal doen dan zijn voorganger, de beer Aal- |rse. en die als Kamervoorzitter ren-rel om zijn persoonlijkheid als om zijn capa- titeiten in hoog aanzien is gekomen; ver der krijgen wij Oorlog voor Majoor Lam- hooy, .Koloniën voor den heer Weiter, en Waterstaat voor den heer Bongaerts." FEUILLETON. door René Bazin 10) Audouin vertelde alles tot ln de kïefn- "e bijzonderheden. Hij sprnk voorzichtig Saar met gebaren, die zijn ontroering toon bn. Enkele wandelaars gingen hen voor- U. Charles slapte vooruit en men hoorde em jagersdeimtjea fluiten. Ja, de procureur der Republiek had be- «cht ontvangen van het parket van Col- ^r, dat Gottfried Huber het kind terug- tëchte, dat veertien jaar geleden toever- JOiiwd werd aan Charles Henri Michel louin, rustend kapitein der oavallerie. - Is het kind u toevertrouwd? - Neen, het ia een yerlaten kind. - Ingeschreven in den burgerlijken hnd op uw naam? Pardon, op den naam van zijn vader. Hebt gij over de ouders bericht ont togen? Nooit. Ik heb hem opgenomen, hem woed, hem gekleed en bemind ala ware '1 mijn eigen zoon. p De zaak is dua vanzelf duidelijk; gij het kind moeten teruggeven. |-~ Ik zal het niet doen. Gij moet. 't Is mijn kind. Waarom eischt Hu- frf het op? Ik weet het. niet. Welk vak oefent de vader uit? Hij is houthakker. In Duitschland? BIMWEliLflHP EEN LEERZAME REDEVOERING. Onder dezen titel schrijft „De Rotter dammer" (A. R.) met grooten lof over de rede, op den Katholiekendag door prof. dr. Witlox uitgesproken. Het blad schrijft: „Onze beperkte plaatsruimte laai niet toe, breede verslagen op te nemen van den Ned. „Katholiekendag", wel ke dezer dagen in Den Haag gehou den wordt. Maar we kunnen niet na laten melding te maken van een rede voering van prof. dr. J. Witlox te St. Michielsgestel over het onderwerp: „De Katholieken verkort in hun bur gerrechten, toch oprechte vaderlan ders." Na een uitvoerig overzicht der belang rijke rede te hebben gegeven, schrijft het blad: „Onder leiding van zulke voorman nen zullen onze roomsche landgenoo- ten er niet licht toe komen een mon sterverbond aan te gaan met vrijzinni ge „democraten." Indien door alle geloovige protestan ten zoo diepgaande studie van de ge schiedenis en ook van de werken van Groen van Prinsterer gemaakt was, dan zouden we bij de verkiezingen niet in den rug zijn aangevallen door afzwervende dissidenten." De Minister van Koloniën. Een Katholiek Indisch oordeel Een speciaal telegram van Aneta uit Batavia meldt ons: Van bevoegde Katholieke zijde schrijft men aan de „Nieuwe Soer. Courant": In den lieer Welter is vooral toe te jui chen de drager van de Katholieke begin selen ten aanzien van de koloniale poli tiek, welke beginselen het beste passen in het steeds sterker geaccentueerd streven naar nationale zelfstandigheid en wortelen in de grondgedachte dat hel volk zijn zelf standigheid eerlijk moet verdienen. De voorname werkzaamheid van een Katholiek Minister van Koloniën is de ge- heele uitbouw van de arbeidswetgeving van Indië en het doen van voorzieningen van socialen aard en wordt gekenmerkt door een streven naar een verzoening van de verschillende partijen, waardoor de grondslag voor samenwerking ontslaat. Aan de Katholieke sociologie dient een kans gegeven te worden op het gebied der koloniale zaken. „St. Michael" In de Tweede Kamer. Naar „De Morgen" meldt, zal de heer Bulten zich bij „St.. Michael" aansluiten. De nieuwe Kamer zal dan vier Michaelis- ten tellen. AJs Michaelist werden gekozen dr. Moller en mr. Veraart, terwijl onlangs de heer Van Rijzewijk ook Is toegetreden. Om mogelijk misverstand te voorkomen, zij er aan herinnerd: le. dat Katholieke Kamerleden-Michael- fsten hetzelfde programma hebben onderteekend als de andere leden der Ka tholieke Tweede Kamerfractie. e. dat „St. Michael" niet. Is een Lande lijk Verhond, waardoor het mogelijk kan zijn, dat b.v. een Vuurhoutsche Michaelist heel andere irleëen er op na houdt dan, laten we zeggen: een Heerenveensche. Minister Kooien. Volgens een bericht in de „Rotterdam mer" zal minister Kooien zich metter woon in Den Haag vestigen, en dus Utrecht als woonstad verlaten. Hij heeft in Den Haag het perceel Javastraat 50 aangekocht. Het Koninklijk bezoek aan Haarlem. Omtrent het bezoek der Koninklijke fa milie aan Haarlem on 28 Augustus a s. wordt gemeld, dat de Koningin, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik en waar schijnlijk ook Prinses Juliana, om kwart voor elf aan het Station aankomt en om c.a. 4 uur weder vertrekt. Op het Stationsplein zingt de Kon. Lie- dertafel „Zang en Vriendschap", de Ko ninklijke familie het Wilhelmus toe, waar na naar het Stadhuis wordt gereden. Bij d* Parklaan zullen de Haarfemsehe In de Vogezen. En wilt gij, mijnheer de procureur der Republiek, dat ik, Fransch officier, aan Duitschland een soldaat geef, een sol daat, dien ik opgeleid heb en die mijn land zal bestrijden? Audouin had hevige woorden gebruikt. De procureur had ze aanhoord om het bewijs geleverd te zien. Deze kleine bleeke en blonde man had een vol uur zonder onderbreking de rechten der vaderlijke macht 'bepleit. Daarna, ziende dat hij Audoin niet overtuigen kon. besloot hij: Ib begrijp uwe ontroering, mijnheer, Audouin, ik vind ze billijk. Maar er be staat een wet, zij is duidelijk en tegen u. Ik geef u tot morgenmiddag lijd om mij Charles Huber af te staan. Wat zult ge met hem doen? Hem naar de grens geleiden. Neen, mijnheer. Ik herhaal het: morgenmiddag. En de procureur was heengegaan. De zaak was beslist. Audouin wond zich onder het vertellen meer en meer op. Zijn verminkte arm maakte een dreigend gebaar. Zij naderden de Moezelpoort. De talrijke voorbijgangers keken met verwondering naar den ontroerdeu wandelaar. Zij lach ten en draalden zich om, bang zijn wee- nende dochter te heleedigen, die naast hem voortstapte. De tranen zijn als de dooden: zij dwingen van de menigte eer bied af. Audouin merkte eindelijk op, dat Vero nica zweeg en dat hij alleen sprak. Gij lijdt? zei hij. O! er is reden toe, Veronica; wat dunkt u? Van het begin van Audouin's verhaal af vereenigingen zich opstellen, voor zooveel mogelijk met hun banier of vlag, tot bul- debetooging. Op het Stadhuis worden de raadsleden en verdere autoriteiten aan H. M. voorge steld, waarna om half twaalf de kinder aubade op de Groote Markt plaats heeft met défilé der kinderen. Onmiddellijk daarna begeeft H. M. zicli door de middenstad naar het huis van den Commissaris der Koningin, waar de lunch gebruikt wordt. Na de lunch zal H. M. een kerkconcert bijwonen in de Groote Kerk, waar een spe ciaal samengesteld gemengd koor, onder leiding van den heer George Robert, eenigo liederen zal doen hooren en als solisten optreden mej. Mia Pellenburg, sopraan en George Robert, orgel. Na afloop van het kerkconcert wordt een rijtoer door de stad gemaakt. Voor de komst van Hare Majesteit, zal door koraal-muziek, carillon-bespeling en een concert op de Groote Markt, de dag worden ingewijd. De Rijkoinkomstenbelasting. De Ju li-aflevering van het maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bevat, naar aanleiding van de kortge leden verschenen statistiek der verrui ming van het gemeentelijk belastinggebied en der provinciale financiën over 1922 en 1923, enkele verhoudingscijfers betreffen de het aantal aangeslagenen, het bedrag der Rijksiiikomstenbelasting in hoofdsom, verdeeld naar de hoegrootheid van do be- lastbare inkomens. De belastbare inkomens beneden ƒ2000 vormen 63.33 pet. van het aantal aange slagenen, 34.60 pet. van het bedrag der in komsten, 10.30 pet. van het bedrag der belasting. De belastbare inkomens van 2000 tot 5000 vormen 30.51 van het aantal aan geslagenen, -34.44 pet. van het bedrag der inkomsten, 22.27 pet. van het bedrag der belasting. De belastbare inkomens van 5000 tot 10.000 vormen 4.05 pet. van het aantal aangeslagenen, 10.87 pet. van het bedrag der inkomsten, 11.87 pet. van het bedrag der belasting. De belastbare inkomens van 10.000 en daarboven vormen 1.51 pet. van het aan tal aangeslagenen, 20.09 pet. van het be drag der inkomsten 55.56 pet. van bet bedrag der belasting. Uit deze cijfers blijkt de voor deze be lasting geldende progressie, in verhand waarmpe nog geen 2 pet. van alle aange slagenen ruim 55 pet van de geheele be lasting in hoofdsom moet betalen. Het grootst aantal belastingplichtigen Is aan geslagen voor de lagere Inkomens, n.l. ruim 63 pet. van alle aangeslagenen voor inkomens heneden 2000 en ruim 94 pet. voor inkomens beneden 5000. De pensioengrondslag voor de ambtenaren. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw vestigt de aandacht op art. 150, eerste lid, van de Pensioenwet 1922, zooals dat laatstelijk is gewijzigd bij art. LXVIII van de wet van 28 Mei 1925, ten gevolge waarvan de pensioengrondslag van een ambtenaar niet daall beneden het bedrag van den pensioengrondslag op 30 Juni 1922, indien hij voor 1 September 1925, of indien de afwijking tusschen pen sioengrondslag en wedde na 1 Juli 1925 intreedt binnen drie maanden na dat in treden aan het orgaam in welks dienst hij is, schriftelijk het verlangen te kennen geeft dien (hoogeren) grondslag te willen behouden. Het inzenden van een derge lijke verklaring kan te stade komen hen, wien pensioen berekend, naar den hoo geren grondslag volgens de nonnen der thans vervallen burgerlijke Pensioenwet hooger is dan het pensioen, berekend naar de wedde volgens de bepalingen der Pen sioenwet 1022. De minister merkt voorts op, dat reeds stappen zijn gedaan om de intrekking van hot Kon. Besluit van 4 Juni 1924, hou dende een voorloopige wijziging van het Kon. Besluit van 28 November 1922, ten spoedigste te bevorderen, zoodat een amb tenaar, die den hoogeren pensioengrond slag wenscht te behouden, over dien grond slag de pensioenpremie zal moeten stor ten. CWkbl. v. gem. bel.). Propaganda-comité voor wegenverbetering. Eenigen tijd geleden is hier te lande een comité gevormd, dat zich de propaganda voor snelle verbetering van het Neder landsche wegennet ten doel stelt. De vor ming van dit comité is een uitvloeisel van een op 26 Jan. j.l. in „Diligentia" te 's-Gravenhage, onder presidium van den lieer Edo J. Bergsma, le voorzitter van den A. N. W. B., gehouden druk bezochte vergadering van een groot aantal belang hebbenden bij een veilig en ongehinderd verkeer, op welke vergadering o.m. in een met algemeene stemmen aangenomen mo tie, de wenschelijkheid werd bepleit van een goed wegennet, geschikt voor het snelle en zware verkeer, gelijk thans dit dagelijks in beteekenis en omvang toe neemt. In dit Propaganda-Comité voor Wegen- verbetering (bij verkorting aangeduid mot de beginletters P.C W.) hebben zitting ge nomen do vertegenwoordigers voor de Nij verheid (aangewezen door de werkgevers organisaties), den Landbouw (door Maat schappij van Landbouw), het Toerisme (door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Nederland; en de Kon. Ned. Automobiel- Club), de bedrijfsauto-houders (door den Bond van Bedrijfsauto-hoiulers) en van ilo Vereeniging „Het Nedeflandsche Wegen congres." Het comité bestaat uit de heeren: Edo J. Bergsma, burgemeester der gemeente Enschede, voorzitter; mr. L. G. Korten- horst (Nijverheid); dr. H. Molhuyson (Landbouw): B. W. van Weideren Baron Rengers (Toerisme); A. J. ten hope (Be- drijfsaulohouders) en H. W. O. de Bruyn (Nederlandsche Wegencongres.) Als secretaris heeft het comité zich toe gevoegd den heer P. E. Poaux, journalist te Amsterdam. Het secretariaat van het „P.C.W." (Pro paganda-Comité voor Wegenverbetering) zal van 15 Augustus a.s. gevestigd zijn ten huize van den secretaris P. E. Peaux, Prinsengracht 579, Amsterdam (telefoon nr. 31577.) Hef „P.C.W." stelt zich ten doel door woord en geschrift «en door overleg met verschillende wegbeheerders, krachtig pro paganda te voeren voor deze zoo bij uit stek urgente zaak: de noodzakelijke verbe tering van het Nederlandsche wegennet. Het „P.C.W." wil door een ijverige pro paganda en door het uitgeven van geschrif ten, het publiek doordringen van het groo te belang, zoowel voor de steden als voor het platteland, van een snelle verbetering onzer verkeerswegen. Het „P.C.W." streeft er naar zijn dool te hereiken: door de aandacht te vestigen op de groote voordeelen voor de gemeen schap, van wegen, geschikt voor het mo derne verkeer; door te bevorderen, dat de opbrengst van belastingen, geheven Yoor het gebruik van wegen, ook alleen aan de wegen ten goede kome. Het Propaganda-Comité voor Wegen verbetering heeft zich reeds gewend tot verschillende lichamen, met verzoek om financieelen steun voor zijn arbeid en heeft reeds ten behoeve van het propa gandawerk bijdragen ontvangen van on derscheidene Kamers van Koophandel, van gemeentebesturen, van de Nederland sche Maatschappij voor Handel en Nijver heid, van verschillende werkgeversvereeni- gingen en bonden, die de gebruikers van den weg vertegenwoordigen. Zuld-Afrikaansche landbouwers op bezoek. Vrijdagavond zijn met de mailboot der Maatschappij Zeeland te Vlissingen aan gekomen 30 Zuid-Afrikaansche landbou wers, die werden opgewacht door mr. H. C. Obreen, secretaris van de commissie V voor den Ned.-Zuid-Afrikaanschen handel vertegenwoordiger van het comité van ontvangst. Direct werd per touringcar naar het stadhuis gereden, waarvan, evenals van den St.-Jacohstoren, de vlaggen wap perden. Na de voorstelling werden de gasten toegesproken door den burgemeester van Vlissingen, den heer C. A. van Woelderon, die allen hartelijk welkom heette in hun oude moederland, ln Nederland en iu het bijzonder in Zeeland en Vlissingen, niet als vreemdelingen, maar ala stamverwan ten. Spr. herinnerde aan de jaren 1899 tot UIT DE RADIO WERELD. Wal er vanavond le hooren is. 4.20 Newcnslle.400 M. Concert Miinrhon 495 M. Concert. Londen 305 M. Tijdsein en concert. Manchester 375 M. Kwartet en sopraan-solo. 4.35 Hamburg 395 M. Concert. 4.50 Frankfort 470 M. Concert. 5.05 ftadio-Paris 1750 M. Concert. Birmingham 475 M. Alt-solo en voordr. 5.20 Berlijn 500 M. Concert. ZiiricÜ 615 M. Concert Cardiff 350 M. Orkest. Londen 305 M. Dansmuziek. 530 Hilversum 1050 M. Vóór-avond- concert. 5.50 Miinchcn 485 M. Gramophoonpla* ten. 6.20 Hamburg 395 M. Concert. 7.20 München 485 M. Populair con-4 eert. 8.15 Hilversum 1050 M. Aansluiting van het Kurhaus te Schevenlngen, Volks concert not Residentie-Orkest onder lei ding van Ignaz Neumark. Solist Adolphe Poth. viool. Programma: 1. Ouverture „Obe ron", 2. Vioolconcert D-Dur Op. 61, a. Al legro non troppo, G. M. van Wober l>. Lar ghetto, c. Rondo (Allegro), L. v. Beetho ven, Adolphe Poth. Pauzo. 3. Symphonie No 5 E-MolL P. Tschaikowsky. a. An dante, Allegro con anima; b. Andante can tabile, con alcuna licenza: c. Valse; d. An dante maestoso, Allegro vivace. 8.20 Londen 365 M. en Davontry 1600 M. Dubbel kwartet Dr. Sigel Roush in A Travelogue, 'The Eastern Mountains of the United States". With Appropriate Musi cal Background by Cosano's Octet.. 9 20 Militaire muziek 9.50 Casano's Octet. Waltzes of By gone Days ..The Bleu Danube", (Strauss). „Love in Vienna" (Komzak). „Wine, Wo men. and Song" (Strauss). 10.20 Time Signal Weather Forecast I.ocal News 10.35 Light French Music. Casano's Oo- tet Assisted by Edith Barnett (Solo Piano forte). »,Un Baiser" (Fontenailles), „T/H5- tesse Arabe" (Bizet). Bacchanale („Sam son et Delilah" Saint-Saöns). Edith Bar nett: Rigaudon, Toccata, („Le Tombeau de Coupcrin", Ravel). The Octet: Arabes que, No. 2. Rêverie, ..En Bateau", „The Gollywog's Cake-Wqjk", (Debussy). 8 20 Manchester 375 M. Orkesl en so listen. Newcastle 400 M. Vocaal- ei^ in- atruraentaalconcert. Cardiff 350 W So- listcnconcert. Birmingham 475 Til. Kwin tot en soli. 8.35 Brussel 265 M. ..Le chalet", ope rette. Bournemouth 385 M Orkest en soli. Ziirich 515 M. Concert. De Bildt 1100 M Weerbericht 8.50 Berlijn 500 M. Concert Ham burg 395 M, Concert. Frankfort 470 M. „Blau", blijspel en concert. Miinchcn 485 M. Kamermuziek. Miinster 410 M. Liederen 9.05 Radio-Paris 1750 M. Ttaliaansoh concert. 1902, toen in Nederland en voojal ook te Vlissingen liet lot der Zuid-Afrikaansche vluchtelingen zooveel mogelijk werd ver zacht. Verder werd nog per auto ecu tocht ge maakt over Westkapel le en Domburg naar Middelburg en terug naar Vlissingen Zaterdagmorgen zijn zij per trein van Viissingen, waar zij Vrijdagavond waren aangekomen, naar Goes gereisd. Te Goes werden zij aan hot station ont vangen door het dagelijksch bestuur der Zeeuwsche Landbouwmaatschappij, den inspecteur van den Landbouw, den heer Kakebeeke. Direct werd gereden over Gra venpolder naar de Biezelingsclie Ham, waar men een fraai zicht over de Wcsler- shelde heeft. Verder naar do hofstede van den heer P. Scheele de Putter onder Bio- zelinge, waar do auto's werden verlaten. Op den dorschvloer geschiedde de officieel® verwelkoming door den voorzitter dor Landbouwmaatschappij, die er aan herin nerde hoe de Hollanders zich in Zuid- Afrika vereenigden met de uitgeweken Franschen tot een krachtig volk. In Zee land is hetzelfde gebeurd; evenals in Zuid- Af rika vindt men er vele Fransche na men. De twee stammen groeiden tot één volk, één in geloof, één in rustigen eer bied voor de wet. Maar vooral met een ge voel voor vrijheid. De Afrikanen hebben in had de meter van Charles niet opgehou den stil te schreien. Bij het eerste woord begreep zij hare onmacht, om dat drei gend gevaar af te weren. Zij hoorde Audouin bijna niet. Zij stapte door, terwijl hare tranen onophoudelijk vloeiden, ter wijl zij met betraande oogen naar het kind keek. Charles had eveneens het schreiende aangezicht van zijne motor bemerkt. Hij dacht aan een tweestrijd, dien Audouin of zijne dochter missehen te strijden hadden. Charles naderde de groep, die op dit oogenblik door de Moezelpoort de stad binnenging langs eene straat met aan weerszijden een groote kazerne. Wat dunkt u, herhaalde Audouin. Daar Veronica niet aanstonds antwoord de, hernam hij: Mijn besluit staat vast; zij zullen Charle=? niet krijgen. Wat zult ge er aan doen? vroeg Ve ronica. Ik zal te Parijs naar mijn vriend Irrihar gaan, die bij de keizerlijke garde gediend heeft. Ik hoef maar te zeggen: Charlps is mijn kind, men wil het mii ont nemen, verberg het goed, en hij zal het verbergen. Men zal altijd een geboorte-acte moe ten hebben, om hem op het college te kun nen plaatsen en dan zal hij ontdekt wor den. Welnul hij zal niet naar het college gaanl Dan moeten wij de geboorteacte heb ben als hij soldaat wordt. Dat duurt nog vier jaar, zei Audouin met nadruk, dat i3 me voldoende. Gij zult u zelf moeten verbergen. want men zal een vervolging tegen u in stellen, daar ge hun kind verborgen hebt. Audouin trok de schouders op, keek rondom zich naar de huizon en antwoord de: Wij zullen Toul verlaten, Veronica, maar mijn kind zullen ze uiet krijgen. Hij werd boos, omdat hij werd tegenge sproken, maar vooral oindat hij de on mogelijkheid van zijn plan gevoelde. Hebt gij dan een beter idee, zei hij. Maar spreek danl zeg dan uw meeuing in plaats van de mijne af te keuren. Viudt gij bet niet vreeaelijk, dat ouders hun zoon verlaten, hem laten opvoeden door ande ren en hem dan terugeischen? Ja zeker. Wolk doel beoogen ze? Waarom roe pen zij hun kind terug? Gelooft gij, dat zij er van houden? Zeker, evenzeer als wij. Waarschijn lijk worden te oud en willen zij huu kiud hebben om heu te ondersteunen en te on derhouden. Gespuis! riep Audouin uit Armen, zei Veronica. Zij sloegen den hoek van de Inglemur- straat om. Veronica aarzelde: zij wendde hare oogen af, die Charles ontwaarden op den drempel der woning, op dertig pas sen van daar. Zij antwoordde, haar hoofd naar don grond gericht: Ik denk, dat wij voor den tweeden keer een offer zullen moeten brengen. Kapitein Audouin deed een stap voor waarts, kruiste de armen en hield bleek van woede Veronica staande. Is dat uw laatste woord? Ja. Dan verbied ik u met hem te spre ken, hoort ge. Tk zal de zaak regelen, ik alleenl Hij riep het kind, liet liet binnen ko men en verliet het niet voor het eten. Te gen zijn gewoonte was hij vriendelijk te gen hem, zacht, spaarzaam in zijn woor-* den, terwijl hij hem langen tijd bleef aan kijken, evenals Veronica. Na het souper, toen de avond was ge vallen, zette Audouin zich op den drem pel der deur, die op den tuin uitkwam, en rookte oen pijp Maar hij was stilzwijgend geworden en antwoordde maar kortaf op de vragen van zijn petekind. Hij dacht aan hetgeen zoo eensklaps ging gebeurenj hij herhaalde bij zich zelf de argumenten, die hem tegenover Charles Huber recht vaardigden. Zijne verminkte hand beefde niet alleen, maar ook de gezonde, die de pijp vasthield. Charles Huber speelde in deu tuin. Veronica deed zoo kalm als an* ders baar bezigheden, haar oogleden wo* ren rood van de gestorte tranen. Toen zij haar werk gedaan had, was de hemel met sterren bezaaid. Een diepe stilte heerschte die de stad deed gelijken op een sluime* rend landschap. Audouin richtte zich op. Kom, Charles, zei hij, ik moet met Je spreken. Veronica, voegde hij er aau toe, op de tafel leunend, luister goedt ik zal hem alles zeggen; ik wil. dat hij over zijn lot heslisse. Gij zult niet uit de kamer gaan, mij niet onderbreken en deO kleine niet beinvloeden .Ga mot ons naar hoven. Zij gingen alle drie naar bovort langs de oude trap, die hen zoo dikwijla gedragen had. Chrales ging voorop, dan' volgden Veronica en Audouin. j (Wordt vervolgd.) J

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3