Tweede Blad Donderdag 30 Juli 1925 BHËtaEiLflKP )e Gids van den Keizer 1 Jl I j Sanatorium „Berg en Bosch". (Viering Eerste Lustrum. Dinsdagmorgen werd met een plechtige JI. Mis, waarna lofzang Te Deum, opge- [dragon door Rector A. Naber in de kapel [tan „Berg en Bosch", de viering van hot eerste lustrum van dit Sanatorium ingezet Tegelijkertijd werd een bidstond geleid 'door ds. G. Haltink. I Om 11.30 vermeldde het programma jinderspelen op het terrein achter het Jloofdgebouw, die, 't minder gunstige weer jn aanmerking genomen, toch naar wensch jlaagdcn. Om half twee had de eigenlijke hsrden- ling plaala. In tegenwoordigheid van ver killende eerw. heeren geestelijken en af gevaardigden van verschillende R. K. or ganisaties, van het Dagelijksch bestuur der gemeente, een groot aantal oud-verpleeg den en verpleegden werd door den heer J. g. Lycklama, voorzitter der Lustrumcom- nissie, de feest vergadering geopend. Dit (eest was op initiatief vau de oud-verpleeg den georganiseerd. Na de opening hield ie heer H. W. Smulders, wel houder van Utrecht, een feestrede, waarin hij de moei lijke wordingsgeschiedenis van deze stich ting van „Herwonnen Levenskracht" her- hulde bracht aan het bestuur, den vooral, en niet het minst aan len geneesheer-directeur, en aan allen, die bun zorg en krachten wijddeu aan de lij lende menschheid in dit sanatorium. Achtereenvolgens werden nu woorden tan dank en hulde en ook van opwekking om dit schoone werk voort te door den voorzitter der lustrum- den voorzitter van het bestuur Herwonnen Levenskracht en door den roorzitter van het R. K. Werklieden ver kind. Pastoor van Scjiaik, geestelijk adviseur het Werkliedenverbond en van Her- Levenskracht, gaf eveneens de re- ienen tot dankbaarheid op dezen Wethouder M. van Wijhe Ezn. bracht iamens B. en W. den gelukwensch en be tuiging van sympathie over, waarna een en de directeur-geneesheer nog en- oorden spraken. D: oud-patienten boden het sanatorium oeikas aan. waarvoor de eerste steen rerd gelegd. Be geneesheer-directeur lankti* voor d:t geschenk en na een woord an den heer Serrarens was de plechtig- afgeloopen. Een communistische „verklaring". De Tribune publiceert een verklaring van cn aantal communisten, ten deele leden an de C. P. H., die tengevolge van de ont- van de innerlijke crisis in de waren uitgetreden, anderdeels ge S.D.A.P -leden en tot dusver nog in een communistische partij georga- liseerden, die hebben besloten zich geza- aenlijk bij de G. P. H., sectie der Corain- »n. aan te melden Zij stemmen volkomen n met de besluiten der Internationale en in deze, uit de Russiches revolutie ge- organisatie de internationale sa- van de revolutionaire krachten 4:e in deze phase der kapitalistische ont- rikkeling leiding geven aan den. strijd der irbeidersklasse voor het communisme." De nieuwe periode, die in het leven der P H. is aangebroken, heeft, meenen zij, mogelijkheid geschapen de G. P. H. te tot een krachtige sectie der Gomin- ïm, tot een massa-partij, „waarbinnen üe revolutionairen bun diensten aan de roofe zaak der bevrijding van de arbei kunnen geven." Wij verklaren ons. aldus de onderteeke- met de algemeene politieke jn der tegenwoordige partij-leiding, met der optreden de tv'puwp periode in het leven der partij aangebroken is en zijn bereid de partij en de tegenwoordige lei ding te verdedigen tegen alle pogingen, van rechts en links, de politiek der partij in tegenstelling te brengen tot de politiek der Internationale. Van de onderteekenaars noemen wij de heeren E. Bouwman en H. Sneevliet, te Amsterdam, en mevrouw H. Roland Holst, to Zundert. Geraengsja Berichten Hevige brand In den IJpolder. 5 Voorraadschuren in vlammen opgegaan. Men meldt ons uit Amsterdam: Een arbeider, die gistermiddag tegen 5 uur in de groote IJpolder bij den Molen weg werkzaam was, zag, dat in een van de schuren van de „Maria Hoeve" brand was ontstaan. Hij spoedde zich naar do plaats des onheils om den bouvvboer Klaas de Vries te waarschuwen. Aan blusschen met eigen middelen viel al niet meer te den ken Door middel van een telefoon, die' zich op ongeveer 10 minuten afstand be vindt, werd de Amsterdamsche branweer gewaarschuwd, daar de hofstede zich nog binnen het grondgebied van Amsterdam bevindt. Deze rukte uit met 2 motorspui ten, de polderspuit en de te Sloterdijk ge- stationneerde handspuit. Het duurde even wel nog geruimen tijd voor dit materieel arriveerde, want de „Maria Hoeve", een van de grootste boerenplaatsen, toebehoo- rende aan den heer Laan-te Bloemendaal, ligt ongevegr een uur van Sloterdijk. Toen de brandweer ter plaatse verscheen had het vuur zich reeds sterk uitgebreid en stonden de 5 schuren in brand, waarvan 4 gevuld met landbouwproducten en werk tuigen en een de hooioogst bevatte. Tegen deze vuurzee was weinig te be ginnen, temeer waar de polderslooten meer modder dan water bevatten. Eerst toen een gedeelte van een dezer sloten van de overtollige modder was bevrijd kon be hoorlijk water gegeven worden. Er werden 6 slangen uitgelegd, die meerendeels wer den gebruikt om het woonhuis, dat reeds vlam begon te vatten te behouden. De 5 schuren met hun kostbaren inhoud gingen verloren. Tot laat in den avond bleef de brand weer aan het werk onder leiding van den «commandant. De schade wordt door verzekering ge dekt. Verdronken. Gistermiddag was de 6-jarige N. P. te 's-Gravenhago met een kameraadtje aan 't viscbjes scheppen in de beek bij de Sport- laan, toen hij van den wal gleed en juist voor 't riool, waarde beek dieper is dan elders, in 't water viel en verdween. Zijn vriendje was zoo ontsteld, dat hij niets an ders wist te doen dan naar huis loopen om 't gebeurde te vertellen. Toeu men dan ook ter plaatse kwam was 't reeds te laat om hulp te bieden. De politie heeft het lijkje na lang zoeken gevonden. Gestikt in de bedstede. De burgemeester der gemeente Opslcr- Iand heeft te TJreterp een onderzoek inge steld naar de doodsoorzaak van een kindje van pl.m. 10 maanden, dat dood in de bedstede werd gevonden. Het bleek, dat de kleine, toen de moeder moest gaan mel ken, goed ingepakt „veiligheidshalve" in de bedstede was opgesloten. Toen de moe der thuiskwam, was het kind gestikt. Door een stier doodgedrukt. Dit Veendam wordt aan de „Tel." ge meld: De 64-jarige rentenier Meerten, vroe ger landbouwer, is gistermiddag in dp stal van een hotelier te Noordbroek door een slier 'doodgedrukt. Fen woedende stier. Te Heithuijzen werd de landbouwer R. A .door een woedenden stier aangevallen. Hij werd met drie gebroken ribben opge nomen. Indien niet tijdige hulo was komen opdagen, ware wellicht zijn leven er mee gemoeid geweest. Noodlottige val. Gistermiddag zijn te Tilburg Iwee schil- dersknechten, de 19-jarige Vorselaars en de 20-jarige Van Riel, terwijl zij beiden aan het verven waren aan gebouwen van de R.-K. zusterschool aan den Ouden dijk, ten gevolge van het breken van een kabel, van een hoogte van ruim tien me ter naar beneden gestort. V., die er erg aan toe Is, bekwam twee gecompliceerde beenbreuken en is inwendig ernstig ge kneusd. Zijn toestand is zorgwekkend. Van Riel bekwam een enkelfractuur en even eens inwendige kneuzingen. Zijn toestand is thans minder ernstig. Beiden zijn in het gasthuis opgenomen. Ernstig ongeluk. Toen gistermorgen de trein van R uur 32 uit Haarlem naar Amsterdam vertrokken was, bemerkte de machinist, dat de sto ker, die op den tender werkte, met zijn hoofd in aanraking was gekomen met de seinbrug nabij de Centrale werkplaats der spoorwegen. De machinist stopte onmid dellijk. De stoker werd van den tender ge dragen en in zeer zorgelijken toestand naar het gasthuis vervoerd. Botsing tusschen melkwagen en auto. Gisterochtend omstreeks zeven uur had op den Muiderstraatweg nabij de Vinke- brug te Diemen een botsing plaats tus schen een melkwagen van den veehouder W. Vedder uit Over-Dieraen en een vracht auto met aanhangwagen van de Mij. „We genbouw" te Utrecht. De melkwagen kwam bij bet passeeren in aanraking met dezen wagen,, waardoor eerstgenoemd voerlui? kantelde, en tegen den onderkant van den v/(jg belandde. De bestuurder kwam er met enkele schrammen goed af. De arbeider A. H., die ook op den wagen zat. werd aan beide boenen niet ernstig verwond. Op den melkwagen waren twaalf bussen melk en 200 eieren geladen, die verloren' gingen. De vrachtauto met wagen, waarop 18000 kilo specie was, reed na de botsing geheel Dpar links en zakten beiden in den berm van den weg. De wagens stonden gedeel telijk op het tramspoor van de Gooische Stoomtram. Het tramverkeer ondervond eenige uren stagnatie. De melkwagen was totaal in elkaar gedrukt. Uit het raam gevallen. Te Maastricht is gistermorgen de 27- jarige knecht Dickmans bij het laden van een vrachtauto uit een zolderraam geval len en stervend naar het gesticht Calva- riënberg gdbracht. Een zeilboot omgeslagen. Op de Loosdrechtscho plassen is een door vijf personen bemande zeilboot ten gevolge van een hevigen rukwind omge slagen. Gelukkig zijn de drenkelingen dogr een kapitein van een motorboot, die toeval lig kwam aanvaren, gered. Ondeugdelijk water. Te Avereest zijn twee jongens van 7 en 13 jaar, na water uit een veenput ge dronken te hebben, onwel geworden en den volgenden dag overleden. Do genees- •heer acht de ondeugdelijkheid van het water de oorzaak. Vlampijp eener locomotief gesprongen. Toon do sneltrein S71 vail Amsterdam, die 's avonds 5.10 het Centraal Station te Amsterdam verlaat, het station te Weesp passeerde, bemerkte de machinist, dat het vuur van onder de machine uitsloeg. Even verder, op de Vechtbrug, bracht de machi nist den trein tot staan, ten einde een on derzoek in te stellen. Het bleek, dat een der vlampijpen gesprongen was, zoodat de reis met deze machine niet vervolgd kon worden. Er werd naar Bussum getelefo neerd om een reserve-machine, welke, na dat zij ter plaatse gearriveerd was, eerst den sneltrein met de onklaar geraakte machine op een zijspoor reed, om daarna den trein de reis naar Hilversum te la ten vervolgen. De door het machinedefect veroorzaakte vertraging van circa 40 minuten, had ten gevolge, dat het vijftal forensentreinen, welke tusschen 5 en 6 uur van Amsterdam naar Hilversum vertrekken, tusschen de verschillende blokhuizen op het traject Amstordam-Weesp tot staan gebracht moesten worden. Een geyaarlijke dronkaard. Do Weerdjesstraat te Arnhem is het tooneel geweest van een ernstige vecht partij, meldt de „Tel." In een woning aldaar werd een ver jaardagsfeest gevierd, waarbij het niet aan spiritualiën ontbrak. Een der feestvieren den, de 23-jarige S., snelde plotseling naar buiten en viel een niets kwaads ver moederen wandelaar aan, wien hij een klap in het gelaat gaf. De man koos de wijste partij en liep door, maar S. achter volgde hem met een geopend mes in de hand. Een der buurtbewoners, de 29-jarige R., wees den onder den invloed van sterken- drank verkeerenden S. op het onverant woordelijke van zijn daad, doch deze keer de zich nu tot R. R. zette het op een loo pen doch werd achtervolgd door S. Toen de eerste een stal in vluchtte werd hij nog juist gepakt door S., die hem een diepe snede over de hand toebracht. R. is in het gemeenteziekenhuis onder geneeskundige behandeling gesteld. S. begaf zich na zijn daad naar huis, waar hij later door de politie gearres teerd is. Bliksem ingeslagen. Tusschen Bunschoten en Scherpenhoove is door Jiet inslaan van. den bliksem do boerenhofstede De Veenhof afgebrand. Ruim 20.000 pond hooi ia verloren ge gaan. Zware brand te Bilthoven. Dinsdagmiddag om ongeveer kwart over één ontdekten bewoners van een villa aan de Rembrandtlaan te Bilthoven. dat er rook kwam uit een loorls achter de villa gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het station, en in eigendom toebehoorende aan het bouwbedrijf van de heeren Smit en Hoogland. Nauwelijks aldus het „Utr. Dagblad" wap dit geconstateerd, of de vlammen sloegen reeds uit het dak van het gebouwtje, aangewakkerd door een feilen Westenwind, dje vlak o'p het brandende perceel stond. In minder dan geen tijd stond dit in lichte laaie; het vuur vond blijkbaar gretig voedsel in het tal rijke houtmateriaal, krullen, planken, de len, enz., die hier bewaard werden. Nog voordat de brandweer kon water geven, begon ook het belendende perceel vlam Ie vatten. Hierin is gevestigd de werkplaats van de N V. Bilthovensch houtbedrijf, wel ke zich bezighoudt met het fabriceeren van houten bloemenmandjes en -stan daardjes. Het duurde niet lang of ook dit gebouwtje geleek een vuurzee. Een houten kantoorgebouwtje, gelegen naast het tweede perceel vatte te circa half twee ook vlam, zoodat toen de vlam mengloed enorm genoemd mocht worden. De wind wakkerde de vlammen dermate aan, dat men, ondanks het optreden der Bilthovensche brandweer, die inmiddels met twee slangen water gaf, begon te vree zen voor de naastliggende klokkenfabriek van den heer Breetvelt, waarvan aan den Westkant alle ruiten reeds gesprongen waren, terwijl ook de dakgoot lustig brandde. De villa aan de Rembrandtlaan begon ook gevaar te loopen; van de serre waren al enkele ruiten gebarsten, de verf begon te bladderen, zoodal men het raad zaam oordeelde, het huisraad hieruit weg te halen en zoolang in den tuin van het huis te deponeeren. De brandweer bepaalde zich tot het nnt- iioudon van de belendende pereeplen. de klokkenfabriek en de villa. De fabriek be kwam groote waterschade. Tegen tweeën was men den brand mees ter en kon met het opruiraingswork een aanvang gemaakt worden. De beide werk plaatsen en het kantoorgebouwtje bleken totaal in den asch te liggen. De politie stelt naar do oorzaak een on derzoek in. Men meent dat de brand aan onvoorzichtig stoken to wijten is. In de loods van het bouwbedrijf toch heeft men in een omgeving vap louter houtkrullen een lustig vuurtje gestookt onder een lijm pot Badlicefsjesdief gesnapt. Gistermorgen is het de Haa-rschf politie gelukt, den man te arresteeren. dio ver dacht wordt den laatsten tijd diefstal vnn sieraden en geld uit hadkoetsjes op hot strand te Scheveningen te hebben ge pleegd Reeds hebben de politie vele aangiften bereikt van diefstal uit die koetsjes, ge pleegd terwijl de eigenaars in zee baad den; hot mocht haar echter niet gelukken te ontdekken wie de dief was. Gistermorgen zag een rechercheur iemand in een der koetsjes binnensluipen. Hij vond het eenigszins verdacht en toen de man er even later weer uifkwnm, werd hij door den politieman gearresteerd. UIT DE RADIÖ-WERELB, Wat ar vanavond ts hooren li. 4.35 Hamburg 385 M. „NorÜaoQl Volksszenen". Münohon 485 M, Öoiii eert. 4.50 Frankfort 470 M. Middagconcert* Manchester 875 M. Orkestmuziek. 5.05 Radio-Paria 1750 M. Kindercon-* eert. 5.20 Berlijn 600 M. Middagconcert Brussel 205 M. Kinderconcert. Zürlchi 515 M. Concert. 5.30 Hilversum 1050 M. Voór^-avond concert. 6.20 Hamburg 395 M. „Der Musikaat im fremden Land." 6.30 Newcastle 400 M. Het stations* trio. 7.Londen 365 M. Muziek. 7.20 München 485 M. Populair con cert. 8.10 Hilvernum 1050 M. Avondconcert met medewerking van Adrino Savelli, co loratuur zangeres, en Henri Bloemgarten, bas. Het orkest onder leiding van Frau- Qois Lupgens. 8.20 Londen 365 M. en Daventry 1600 M. An Hour of Band Music. Band of the 2nd Batt. The King's Royal Rifle Corps te Wembley. March, „Ernst August" (Blackenburg), Overutre „Morning, Noon, and Night", (Suppé). Selection, „Madame Pompadour" (Fall). Cornet Solo, „Sotly Awakes My Heart" (Saint-Saëns). Suite, „Antony and Cleopatra" (Gruenwald). Tone Poem, „Fin landia" (Sibelius). Overture, „Orpheus in the Underworld" (OffenbaclO. Hungarian Dance (AIoszkowskiL 8.20 -Birmingham 475 M. Dansavond. München 485 Af. „Teja", drama in l acte, waarna muziek. Newcastle 400 M. Concert. 8.35 Brussel 265 M. Lichte muziek. Z'irich 515 Ar. Concert eu voordr. Do Bildt 1100 Al. Weerbericht. 8.50 Berlijn 500 AI. Liederen en balla den. Frankfort 470 M. Dansmuziek. Hamburg 395 M. Volksconcert. Man chestor 375 Af. Zang en humor. Alïmslor ilO M. Concert. 9.05 Radio-Paris 1750 M.' Concert. 9.20 Daventry 1600 M. „Radio Radian ce" (4e editie), een revue gespeeld door West-End-artisten. Londen 365 M. Ka- mermuriek en poëzie. 9.25 Pel.t Pirisië i 345 M. Concert. Rome 425 AL Fragmenten uit de opera „T a Favorita" 10.20 Frankf< rt 470 M. FragnenLen uit opera's. Het bleek, dat do rechercheur een gou den slag geslagen had, want in liet bezit van den aangehoudene waren verschillen de gouden voorwerpen, die hti kort fe vo ren uit een ffadkoefaje gestolen had. Het is do Duitschor M., die te 's-Graven ha ge op kamers woont. •Toen de politie een onderzoek in zijn woning instelde, vond zij daar nog een vprzameling voorwerpen, afkomstig van de in den laatsten tijd gepleegde diefstal len. Bodemverzakkingen. 4 In de gemeente Kerkrado komen den laatsten tijd ernstige bodemvevzakkingen voor, tengevolge van den mijnbouw. Onder den grond wordt gewerkt door miinwer- kers van de miinon Laura. Willem Sophie, Staatsmijn Wilhelmina on de Domjuiale mijnen. Op den Kaalheidersfeenweg zi:n de ver zakkingen zeer goed waarneembaar, fu het midden van den druk bega non en be reden, pas nieuw bekeiden steenweg komen groote gaten. De kelders in de huizen zak ken. In Spekholzorhoide zün straten, dio wel 25 k 40 c.M. zijn gezakt. In Chëvre- mont is een straat circa 70 c.M. gezakt. Buiienl. Belichten Sneltrein in RoemeniA ontspoord. Hot aantal slachtoffers onbekend. Volgens een bericht uit Boekarest is Dinsdag bij het station Ciulnitza een snel trein ontspoord. De locomotief en een wa gon werden totaal vernield. Het verkeer is gestoord. Het aantal slachtoffers is nog niet beleend. FEUILLETON. door René Bazin Vier jaar na den oorlog bracht de be aming van Audouin tot kapitein een meer welstand in het armelijk huis- ouden: het leven scheen hun aangenamer men maakte plannen voor de toe- omst. Afaar weldra naderde de beproe- langdurige zenuwaandoeningen hadden «0 linkerarm van den officier aangetast; arm, die in een nacht van dat ver- thrikkelijk jaar in den ambulancewagen Vroren was, en nooit had kunnen gene- ®n. De aanhoudend verergerende pijn oodzaakte hem eerst een verlof, daarna pensioen, toegekend aan verminkten, De nog jonge kapitein vestigde H te Toul, zijne geboortsfad. Hij leed 'V bij de gedachte aan zijn ongeschikt- til voor den dienst. Hij leefde da/rr met dochter in een woning in de rue hnglemur, onder de forens der hoofd- Reel de stad kende dien reusachtigen fleren zenuwachtigen man met zijn gele aardigen knevel en lange haren. De Meren lachten, wanneer zij den on ver wandelaar zagen, hi den winter volgde hij de marchee- troepen in de bosschon of op het ^citieterrein van Dammarfin in de fjjrt ran bet in aanbouw zijnde fort. waar soldaten waren, was hij, ge huldin een ruitermantel. Menigmaal zagen ze hem den arm omhoog steken, als gaf hij bevelen met de sabel in- de vuist. Wan neer het ontplooide escadron de lijn ver brak, hoorden men hem grommen en brommen; dikwijls koutte hij, gezeten op een bank, tusschen de boomen op de hel ling, met zijne makkers; was het een offi cier van het oude leger, dan was hij vroolijk; was hef een recruut, dan toonde hij zich waardig. Afaar zijn kameraden werden een voor een door den dood weggerukt. Hij hield niet van lezen, bezat niets dan een sterk geheugen, was een openhartige maar zelfzuchtige kerel, die het militair bedrijf en het verachten van den dood al tijd en eeuwig ophemelde. Hij leefde In de hoop nog eens een hel dendaad te mogen verrichten Als de oorlog zal uitbreken, zei hij, en de vijand voor Toul zal verschijnen, zult gij mij op het paard zien stijgen, Ve ronica; ik heb nog een arm om de sabel te hanteeren, en ik zal me verheugen, als zij schrik voor mij zullen hebben. Zij zul len mij herkennen en zij die nog jong zijn, zullen tot de anderen roepen: 't Is een kurassier van Reichshoffen, jongens, slaat hem het eerst neerl En ik zal.voor Frank rijk sterven, Veronica. Reeds vier jaren* besteedde Veronica hare krachten om vreugde in dit huis te brengen. Paar het pensioen van haar vader ontoereikend was. werkte zij. Zij verspilde geen uur: zij geleek veel op haar vader, had, gelijk hij, een lang plat voor hoofd en een langen neus die voor een ander aangezicht scheen gemaakt te zijn Hare witte gelaatskleur herinnerde aan het Aziatische type van haar vader. Om haar voorhoofd verhief zich. in een hal- ven cirkel, haar overvloedig kastanjebruin haar. De vrouwen der officieren, die den spot dreven met het uiterlijk van Veronica Audouin, voegden er altijd, als zij gezegd hadden, dat zij leelijk was, aan toe: Zij heeft niets dan haren: 't Was dan op den Januari-avond in 1879, dat het jonge meisje den roman be studeerde, dien zij 's anderendaags voor de dochters van den kolonel verklaren zou. Zij herlas voor een laatste maal de inlei ding, toen kapitein Audouin haar opnieuw onderbrak. Hij plaatste de laars, dien hij in de hand hield, met veel lawaai op don schoorsteenmantel en vroeg: Hoort gij niet, Veronica? Daar klopt iemind aan dé tuinpoort. Zij stond op, sloot de piano en bleef on beweeglijk staan. Wie zon het zijn on dat late uur? Zij luisterden aandachtig, de eene in het kleine salon, de andere in de kouken. Veronica vervolgde weldra blijde: 't Is de avondklok, vader, anders niéts Eiken avond luidde het avondklokje in den naburigen toren. Ik verzeker u, dat 'er wordt geklopt, hernam do vader luide. Hij richtte zich op en ging naar de keukendeur. Doze deur kwam op een klein, hellend tuintje uit. In een hoek stond de pomp en in den andere groeiden zomer's bloemen Terwijl de vader naar buiten ging, had Veronica do lamp genomen en liep naar de deur, terwijl ze met- do eene hand het gla^ tegen den binnenstroomenden wind beschermde en het tuintje trachtte to ver lichten. Wat wilt gij? riep kapitein Audouin Wie zijt gij? Men komt zoo laat niet bij de menschen binnen. Alloen het geluid van naderende stap pen was hoorbaar. Veronica hief de lamn een weinig omhoog en in de duisternis vertoonde zich eene vrouw, in pen dool; gehuld mof bleok gelaat en twee wil4 starende nogen. Zij kwam recht op de deur af, zonder de stem te hooren, die tot haar riep: Wie ziit gij? Veronica deinsde terug en was tot mid den in de koukén gegaan, toen de vrouw binnentrad en dicht bij de deur tegen den muur leunde Hot was oene door ellende uitgemergelde en hijgende arme vrouw. Zij was nog jong; de regen had hare haren op het gezicht vastgekleefd. Het water droop uit haar kleeren. Maar geef toch antwoord! zei kapi tein Audouin. Afet een slag sloot hij de deur en vorwijderdp zich eenige slappen om deze verschijning, die tegen den muur leunde, heter te kunnen opnemen. De vrouw keek maar altijd naar Vero nica. Onder haren voorschoot hield rij een onziclilbnren last verborgen; zij ant woordde niet, maar haar knrien knikten, hare handen lieten iets'los, dat zij droeg en op den vloer rolde. TTot was een linnen doek, waaruit iets te voorschim kwam en daar zagen zij het half naakte lichaam van een kindje. Ach! mijn God! riep Veronica uit Afaar hoe is het mogelijk? Afat een kind in dat hondenweer!.En het is geval len! Haastig zetfe zij de lamp op tafel, wierp zich op de knieën en wikkelde het kind opnieuw in de doeken. Het scheelt gelukkig niets.... Neem het, hier. Nog altijd geknield, het kleine pakje omhoog heffend, zag zij, dat de moeder zich niet bukte om het aan te nemen: in tegendeel, de vrouw tastte 'heimelijk met de rechterhand naar den muur. bereikte den koperen knop der deur cn wilde zoo de deur openen en vluchten. Zij zag Verorflea niet meer, maar we! den man, die haar den weg versperde en ziende, dat zij" gevangon was, vroeg zij bleek: Laat mij gaan, mijnheer. Gaarne. Afaar neem uw kind mede., Zij antwoordde met een nog zwakkero' stem: Neen, ik kan niet.... "Bewaar hem. Ik kan hem niet meenemen, waar ik heenga. Waarheen gaflt ge dan? Naar de Moezel. Zoo sprekend, had zij de deurknop giv grepen en hem omgedraaid. Zij slaakto oen scherpen kreet, die zich met het ge-* huil van don wind vermengde. - Audouin had zich op haar geworpen eflt haar bij den pols gegrepen. Hij trok haar tot bij den schoorsteen.^ Ha zoo! Gij zijt dus krankzinnig? In de Moezel!.... Neen, neen, gij komt er niet uit. Verzet u maar niet. Onnoodig. Gij zijt niet do sterkste. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5