deelt men anders. Daar is men zuinig, ja. trotsc'h op. TI ijOch. wal zal ik daarop zeggen. Tk: Zog maar liever niemendal, want ik sloeg den spijker op z'n kop. Weet ge wat belor zmi wezen? •TTij: Wat dan. Tk: A's er nog heel wat meer van die kunstschatten werden gemaakt, al werd er niets anders mee gedaan dan ze naa-«' d:o srr.ri'Inen 'n den kelder te zetten. Dat zon werk gever., armoede lenigen en het Jevens- pe;? verheffen. TT; 5r Daar is wel wat van aan. Ik: Merk dan we 011. dat vooral de Ka- llïn'ieke Kerk po«' nlïg in die richting bo ze is geweest en nog is. Hij... zo' niemendal. Ik: Maar als je hij je verkoopplan blijft, je hpht daar zoo'n mooie horlogeketting en m sschien. wel een armen buurman Toen waren we echter gauw over een an- .l< onderwerp bezii.'. Van ontwikkeling gesproken. Meneer pastoor was laatst op huisbe zoek hij "een mevrouw met drie kindertjes. Hij werd allercharmantst ontvangen en kreeg allerlei goeds te hooren van gezegde BESCHRIIVING DER PLAAT. No. 234. Een sobere maar zeer elegante japon welke ook bij slechtere weersgesteld heid gedragen kan worden. Zij is gemaakt van marineblauwe ripstof. Zij is gegar neerd met. strooken links eD rechts over de borst en onder langs den rok: verder mouwomslagjes en een soort ceintuurband die in bet midden zoodanig verlengd is dat hij ter sluiting der japon geknoopt of ge strikt kan worden. Al deze strooken zijn van de zelfde blauwe ripstof doch zoodanig geknipt, dal de rips in de lengte loopen (in tegenstelling dus met de rest). Revers en kraag worden op een 1 c.M. breed rand je na bedekt door een wit crêpe de chine los kraAgje, dal in boeken en punten cles- gewenscht met een enkele steek wordt vastgezet Van dezelfde witte zij is ook het fronljc. Daar hot vokgedeelte een loshan gende overslag hoeft wordt hieronder een strook aangebracht welke bevestigd wordt bij de naden van do strooken welke vanaf tie schouders over de heupen neerdalen. Neem lichtbeige, kousen, en zwarte schoe nen Patroon f 1 35 No. 235. Jurkjes voor meisjes tot 8 jaar. lijfje en mouwen worden gemaakt van ef fen groene crepe bij welke men een Schot- sche ruit zoekt van dezelfde kleur voor liet onderste gedeelte der jurk. Het kraagje bestaat uit twee strookjes witte batist met een doorgeknipt a jour randje afgemnakl. Lichtbeige kousen en zwarte of bruine Hchoene'n. Patroon 0.67!^. 236. Chique middagjapon v. licht lila rips. De strooken langs den zoom en de split der tuniek hebben de rips der stof in tegenover gestelde richting Do ja.poh is gegarneerd met een kraag, manchetjes en zakken wel ke overtrokken en zijn met belangrijk donker der crêpe de ebinc: van deze stof is ook de jabot welke uil den overslag van bet lijfje te voorschijnt komt. Een hoed in bijpassend donker lila. kousen erijsrose en schoenen zwart. Patroon 1 35. IDEÉEN VOOR EEN CEINTUUR. 1. Drie banden van veldbloempjes op witte jongedamesjapon. 2. Ceintuur met tascb van dof rood leer beschilderd met motiefjes in roode ja- panlak. 3. Ceintuur met rozet sluiting: beide sa mengesteld uit smalle gefronsde strookjes blauwe zijde' te dragen op een witte japon. 4 Rood lalcceinturtje met zilveren of nikkelen sluiting: te dragen op een gepli seer de grijze japon. 5 Rozqf van changeant-grijze tafzijde op grijze japon. fi Ceintuur met strik en rozetten van beb'e satijn op bruine japon. 7 Ceinluur van wit satijn op witte crê pe do cbine-japon. Dp beide afhangende doelen zijn voorzien van ruim geplooide smalle m overelkaar vallende stronk,jps. 8 Een oude kleurige zijden doek of foulard nonchalant geknoopt. 0. Een moderne smalle sjaal thans tot ceintuur getransformeerd. WAT MOET IK AAN DOEN? Deze vraag wordt zoo menigmaal door jonge meisjes of vrouwen geuit, gepaard gaande met een d.open zucht en een rim pel van zorg in liet voorhoofd. „Tk bob Diets om aan te trekken" zeg gen zij onthutst, wanneer ze op een feest geïnviteerd worden. Soms zelfs hoort men deze klacht, wanneer de invitatie slechts fcn gewoon huiselijk feestje geldt. En deze klacht is bijna altijd ongegrond, want het helioeft voor de meeste vrouwen geen waarheid 'te zijn, dat bet met haar garde robe zdó gesteld is, dat de eerste de boste invitatie baar wanhopig doet worden om baar kleeding. ..Ik zou wel graag' daar naar toe gaan", zeggen zij dan, „maar ik heb niets om aan te doen!" Er is zoo weinig voor noodig om een mrkelijk keurige, gecompleteerde garde- r< Le te bezitten, die ons in staat stelt voor elke gelegenheid „iets" te hebben om „aan te trekken." Door verstandig onze keus te doen ten opzichte van de hoeveelheid en de verschei denheid (die heelomaab niet overdadig be hoeft te zijn) zullen wij ons-zelf voor veel onnangenaanis vrijwaren. Natuurlijk gaat eenieder naar kracht en vermogen te werk. Is de beurs ruim. dan is zonder veel hoofdbreken dc klet ïvnkast spoedig gevuld, doch is de beurs klein, kindertjes, die er geluk!,ig niet bij waren, anders zouden ze bepaald hoovaardig zijn geworden. „0, meneer pastoor, het zijn zulke schat ten. En aanleg dat ze hebben! Ik zal er he slist pleizier van hebben. En weet u wat zoo pleizierig is: zo willen alle drie wat anders. Eméranec heeft verbazend veel aanleg voor muziek, 't Kind is niet tevre den als ze niet een paar uur per dag ge studeerd heeft. Ze leeft voor d'r piano. Heerlijk, nietwaar? Ik laat haar dan ook door een uitstekenden meester les geven. Eerst had ze een leeraar, maar die was al te bar tegen het schaap. Als ze een paar noten miste, was het dadelijk: u moet be ter studeeren. En dat voor een kind, dat toch waarlijk zoo haar best deed". „Is u daar werkelijk zoo van overtuigd?" kon dc pastoor er eindelijk tusschenin krijgen. „Van overtuigd, Eerwaarde! Er kan geen moeilijk stuk uitkomen of ze koopt het en in een ommezientje kan ze het spelen. Laatst nog. „Ma ar vertel me nu eens iets over uw andere kinderen", „O ja. Ik kom over die lieve Emérance maar niet uitgepraat. Ze is mijn eenige dochter, weel u. Ik héb nog twee jongens. dan eerst is hot een kunststukje, om een complete garderobe bij elkaar te krijgen! Maar het jonge meisje of de vrouw, in 'f. bezit van een goeden smaak, wat han digheid en met 'n „goeden kijk" op die dingen, zal met tien vaardige vingers al een goed stuk op weg zijn. Een lapje hier, een lapje daar op den kop getikt en voila, een keurig toiletje 1 De goede smaak is noodig om dat te kiezen wat ons uiterlijk op z'n voordeeligst uit doet komen en het practisch-overleg moet er zijn, om iets fe kiezen wat niet spoedig door vorm of kleur vervelen zal. Het costuum „trois pièces" is zeer aan ie bevelen. Ge hebt dan mantel, mantel- costuum, japon, blouse cn rok. Het „trois pièces" costuum of wel hot „complet", bestaat veelal uit een driekwart mantel en japon, of uit mantel, casaque en rok, waaraan dit laatste zijn naam van „trois pièces" ontleent. De casaque kunt ge los op den rok dra gen, zoodat dit bovenstuk voor vele ver anderingen vatbaar is. Ge draagt het op uw middag-wandeling als japon van één stof: voor een diner ruilt ge de casaque van effen stof, voor een van zijde of kantstof en voor een avondpartij draagt ge over den nauwen fourreau een lange tunique van zijde of zilver-lamé. Zoo zult ge met één costuum, steeds verschillende effecten kunnen verkrijgen. Ormoodig te zeggen, dat schoeisel in overeensteimfcing met bet costuum gekozen moet worden. Annie M. M. DE VROUW IN DE KEUKEN. Er is geen vrucht geachte lezeressen die meer internationaal is ingeburgerd dan wel de tomaat. Bchooronde tot do Zuidvruchten die hun geboortegrond bob ben in Italië, Spanje en Portugal wordt de tomaat met bijzondere voorliefde door bijna alle Europeesche volken gebruikt, en niet bel minst door de Noordsche volken, zooals Engeland, Denemarken, Zweden, Noorwegen, Polen en Rusland, waar (le tomaat met duizenden kilo's wordt inge voerd voor de consumptie. En hier in Hol land is de tomaat sinds ongeveer 15 jaar een bloeiend handelsartikel geworden. In het Westland kunstmatig geteeld, wordt hij met honderd duizenden Kilo's Uitge voerd naar Duitscbland, Engeland en de Noordsche landen. Ongeacht nog, wat Italië, Spanje en Portugal in den vorm van tomaten-pure in (lie landen invoeren. Hoe staat het nu, dames, met de to maat, in onze Hollandsche keuken? Och, dames! laat ik er maar recht voor uit komen! De meeste Hollandsche huismoe ders kijken nog op de tomaat neer, alsof zij willen zeggen: „Een vreemde eend in dc bijt." In onze kouken is de tomaat nog weinig bekend en een oud-Hollandseh spreekwoord zegt: „Wat de boer niet kent, dat eet hij niet!" En toch, dames, die arme tomaat ver dient toch wel wat anders dan met min- achür.g te worden aangekeken. Daarom Pierre wordt bepaald schilder. Die teekent al wat hij ziet. Zijn leermeester (ik heb een uitstekenden voor hem uitgezocht) prijst hem zeer. Hij neemt hem mee naar bui ten om naar de natuur te teekenen en dat gaat prachtig. Ik zal u straks eens iets van hem laten zien. Bepaald snoezig. Ik denk hem binnenkort op de toeken-acade mie te doen, want men moet voor zijn kin deren doen wat men kan. nietwaar?" „Natuurlijk mevrouw. Maar mag ik u eens iets vragen. „Naar Charles zeker. Die is helaas niet artistiek aangelegd, maar zal toch zijn weg wel maken. Dat 's een koopman. In reke nen is hij nummer één en telkens als hij kans ziet, een of ander (kleinigheden na tuurlijk) te koopen en dan met winst van de hand le doen. „Handelt die niet een beetje te vlug, mevrouw?" „Hoe kunt u het zeggen, meneer pas toor! Dat 's voor hem hetzelfde als voor Pierre het teekenen naar de natuur. Ik doe hem beslist op de Hoogere Handels school, want wat er in zit zal ik er -uitha len ook. Bat is men verplicht jegens zijn kinderen, nietwaar? 't Kost me soms wel veel opoffering, maar dat heb ik er graag voor over". wil ik trachten u wat meer sympathie te doen opvatten voor de tomaat. Vooreerst moet ik u- allen opmerkzaam maken dat er geen vrucht bestaat, dio (behalve de Soyaboon), wat voedingswaar de betreft, het vleesch meer nabij komt als wel de tomaat. Het is waar, rijk is do tomaat aan waterdeelen, 92 doch rijk is de tomaat ook aan mineralen en dit maakt de tomaat juist zoo voedzaam. Het gebruik van tomalen zet bloed aan en zuivert het bloed te gelijk. Vermengd met andere spijzen, doet de tomaat die spijzen in smaak en invoedingswaarde tevens toenemen. Voor kinderen en jonge meis jes, vooral zij die lijden aan bleekzucht en bloedarmoede, is het veelvuldig ge bruik van tomaten ten zeerste aan te be velen. En daar nu de meèste onzer huis moeders tot de bereiding van tomaten en baar practisch gebruik er voor staan als voor een groot vraagteeken, zal bet uw goedkeuring wel wegdrageD, als wij eens gezamenlijk de tomaat op verschillende manieren gaan bereiden. Tomate n-s a 1 a d e. Men neemt daarvoor goed rijpe i n.;'' Maak met een scherp mesje van boven een kruisje in het vel, ontdoe ze van het kroontje, wasch ze af en plaats ze in een emaille vergiet of in een schoone filtreer- mand. Zet een pan met water op het vuur. Als hel water' kookt zet men de tomaten met haar mand in het kookend water, laat het water weer tegen de kook komen, haal den mand of vergiet met tomaten er uit en dompel ze schielijk in koud water. Ont doe nu de tomaten met een mesje van hun schil, snij ze aan dunne schijven en schik ze schuin op een glazen of sleenon slabak. Besprenkel ze met een weing sla olie en bestrooi ze met fijn gesneden uien en fijn gehakte pieterselie. Men diene deze salade meestal op als voorgerecht vóór het middagmaal, maar zij laat zich ook zeer goed gebruiken als een „toetje" na ons „twaalf uurtje" of 's avonds. Tomatensoep. Veronderstel dat wij voor 10 personen tomatensoep moeten bereiden, dan neme men één Kilo soepvlecsch en snij dit aan kleine stukjes. Doe in oen pair van 5 liter inhoud 150 gram boter en zet dit op hel vuur. Fruit daarin het vleesch. hetwelk men van te voren gezouten heeft, goed bruin, voeg er bij 4 gesneden uien, een paar gesneden preien, een gesneden struik seldery, wat pieterselie, eenige gestooten peperkorrels, 3 kruidnagelen en een paar takjes tliijra, roer alles goed om met een bouten spadel en laat .de groente naast het vuur gedekt bijna gaar fruiten. Snij 20 tomaten in vieren, voeg die bij de groen te en roer alles om met bijvoeging van 4 lepels bloem. Laat nu alles nog 10 minu ten gedekt smoren op den kant van bet fornuis Daarna giet men al roerende met oen gard de pan bijna vol met kokend water, breng alles al roerende aan de „Prachtig, mevrouw, prachtig. En ik wensch u veel succes. Maar permitteer me nu de vraag: boe staat het met den Gods- dienstigen aanleg van uw „O, meneer pastoor, ze gaan iederen Zondag naar de kerk en...." „Ja, dat spreekt vanzelf. Ik zie ze trou wens wel. Bij mijn voorganger zijn ze aan genomen en hebben ze hun eerste plechti ge H. Communie gedaan, maar hebben .ze nadien nog wel eens wat aan hun verdere Godsdienstige ontwikkeling gedaan?" „Ze hebben de leering toch bezocht, Eerwaarde?" „Maar daarna?" „Hoe bedoelt u dat?" „Lezen ze b.v. wel eens een Godsdien stig boek? Of maakt u hen wel eens op merkzaam op de schoonheid van onzen H. Godsdienst?" „Ja, ziet u, dat ligt zoo niet op mijn weg". „Neem me niet kwalijk, mevrouw, maar denkt u niet, dat de Godsdienst toch wel minstens evenveel behartiging verdient als do andere gaven van uw kinderen? En hiervoor slooft u zich niet uit". „Wat moet ik doen?" „Heel eenvoudig. Voor de geestesgaven van uw kroost zoekt u do beste leermees kook, schuim de soep af en laat de soep ongeveer li uur zachtjes koken. Daarna zet men de pan zonder deksel aan den kant van het fornuis, zoodat zij, niet kokende, toch tegen de kook blijft. Zoodoende gooit de soep al het vet naar boven, hetwelk men met een emaille lepel verwijderen kan. Als men het vet heeft afgeschept, zet dan een paardeharen zeef op een evengroote schoone pan als die waar de soep in is en wrijf dan al de soep door de zeef. Maak haar af met zout naar smaak en een halve flescb witte wijn. Doe er voor gar nituur wat in water gaar gekookte rijst in en dien de soep op. Desvorkiezende wat gehakte pieterselie bij presenteeren. Tomatensaus. Men fruit in boter een gesneden ui, wat, gestooten peperkorrels en een takje tbijm. Als de uien gaar zijn, roert men er met een gard een lepel bloem door, doe er wat vleeschjus op, en zes, in vieren gesneden, tomaten. Laat alles gedekt koken, ongeveer een half uur. Wrijf de saus door een punt- zeef en maak haar af meL een scheut Ja- pansehe Soya. Deze saus gebruikt men bij kalfsvleesch, lamscoteletten, kalfstong en ook bij gekookte makreel en rivierviseb. ters. Doe ook zoo voor bun zielegaven n zend ze b.v. naar de Congregatie of laa hen lid worden van een R.-K. Vereenigin? waar ze nog eens wat anders hooren dai over muziek, natuur en cijfers". „Daar hebben ze geen tijd voor". „Maar mevrouw! Vooreerst, zal dat zoo'n vaart niet loopen met dien tijd. Daar val wel ben uurtje voor te vinden. Maar bo vendien: de deugd heeft toch ook recht ot verzorging. Of denkt u dat te midden va do gevaren dezer wereld de deugd niet zo moeten worden versterkt en aangevuurd} „Daar heb ik nooit zoo over gedacht Eerwaarde". „Dat neem ik u ook niet kwalijk, m» vrouw, maar ik zou in mijn plicht tekoj schieten als ik u daar niet eens op wees En wilt u er nu eens uw gedachter ovi laten gaan? Onderzoek eens, hoe het mi de geestesrichting uwer kinderen gestel is en heusch, daar zal ik even graag een iets over vernemen als over hun ande gaven. Ze zijn nu nog jong en jon; boompjes, dat weet uNiet dat ik m« zelf een der beste leermeesters wil öoeme maar als u ze eens bij mij wilt zenden... „Meneer pastoor, ik zal zelf meekomen „Prachtig, mevrouw". AJO. ii L I volgt. Twee maatjes azijn 10 laat.! r koken met 300 gram witte candijsui i Als de candij is opgelost, voegt men k gesneden Spaansehe pepers, een thee! gemalen gember, 10 schoongemaakte on d gesneden chalottcn en 5 gesneden knol !o pitten aan toe. Laat alles gedekt I t zachtjes koken, voeg er dan een liter Dl concentreerde tomatenpure bij, breng li saus al roerende aan de kook en wrij t. dan door een fijn paardenharen zeef. (1e saus in kleine flacons, sluit ze o kurk en lak en zet ze weg voor gehl V D Gezouten tomaten. b Wil men tomaten zoo bewaren dan men dit op de volgende manier doen. 8 doe de tomaten van bun kroon. Wascj n goed schoon. Doe een weinig zont in groote Keulsche pot. Dan een laagje e maten dan weer zout en zoo vervol tot de pot vol is. De tomaten prikt' van te voren met èen stopnaald I prikje is voldoende.) Op 10 K G. lom gebruikt men 100 gram zout. Dus even als op zuurkool. Bedek de tomaten roet 11 doekje, waarop een plankje en ben ze met een klein steentje, zóó dat ze te b,-".) "°drukt worden. L. G. BO sr PATROMEN NAAR MAAT. f Papieren patronen op maat gem»!1 kunnen besteld worden onder toezend 'e of bijvoeging van het bepaalde bed «i plus 15 cent por'o, aan het Comptoir t Patrons, Molenstraat 48 B. DeP ïïaae ft maten op te geven volgens ondersta! a teckoniniT i Tomatenpure. (Geconcentreerd om te bewaren.) Van 10 Kilo tomaten trekt men de kroon af, wasch ze goed schoon en doe ze in een groote ketel of pan met bijvoe ging van 1 liter water. Zet (1e ketel op het vuur en als liet water kookt, zet (lan de ketel naast het vuur en laat de tomalen, 2 uren gedekt, zachtjes koken. Wrijf dan de tomaten door een paardenharen zeef en breng de puré al roerende nog eens aan de kook. Giet nu de puré .in een groote ketel over waarin men een schoone linnen zak gespannen heeft. De zak moet zoodanig ïn de ketel han gen, dat zij een decimeter van den bodem afhangt. Al bet water zakt dan uit de puré in de ketel en men houdt de dikke puré in de zak over. Dit gebeurd natuur lijk niet zoo gauw, daarom kan men de puré zoo laten uitzakken tot den anderen dag. Dan moet de pufé ln een ketel of pan weer langzam heet gemaakt worden. Dit doet men het beste naast het vuur. Van tijd tot tijd roerende. Als de puré ko kend heet is, roert men er 10 gram, in een weinig water opgeloste, Benzolzuve Natron door. Doe de puré zoo heet moge lijk in heele of halve flesschen; kurk en lak de flesschen dicht en zet de flesschen te bewaren op een koele plaats. Deze puré kan tnen dan. gebruiken voor soepen of sauzen. Koude Tomatensaus. Deze saus is een delicatesse door Enge land in den handel gebracht en wordt ge bruikt bij koud vleesch, visch en kaas. Liefhebbers van een piquante smaak ge bruiken deze saus ook als bijvoeging in dc jus bij het diner. Zij wordt bereid als

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 10