ice jaargang. DONDERDAG 16 JUL8 1925 No. 4997 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 3)e £oicbdie 0ou/ïa/nt 10ONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Leiden t9 cent per week 12.50 per kwartaal, ooxa Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. per post f 2.95 per kwartaal. GeBlnstreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver- tegen betaifng van 50 ct. per kwartaal, bij voor- jaliDg. Afzonderlijke nummere 5 ct., met Geïllustreerd 9 4L DM blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 n POSTBUS No. II fiainmsr bestaat uit twee Prof. A. Th. SEIJSENER f. naiuigcrn om 8lA uur is prof. A. Th. jr in het St. Elisabethsgesticht te 'overleden. eJlieid omknelt ons hart, nu wij dit «richt moeien neerschrijven, en met lfid zullen zeer velen dit vernemen. 5 Gods onnaspeurlijke Beschikking, ju lid Katholieke volk. de Katholieke schap, het Haarlemsche diocees en Seminarie ?s ontvallen een braaf en r priester. fénschen moeten ons onderwerpen deze Goddelijke Beschikking. Maar ma? en 't kan niet anders ons bedroefd zijn onder dozen slag. Seijsener was voor allen, die hem Jj kenden, een priester van oprech- nvoud en van hartelijke vriendschap, ocliie ie Warmond, wier geestelijke rjiuc hij eerst als kapelaan en later |g: professor tijdens de ziekte van vorigen pasioor Mgr. Smeulders mede-behartigd die parochie, mot hoeveel ijver en toewijding, met wijsheid en goedheid hij-dié taak e. En zijn vrienden verliezen in en, naar volle waarheid: he sten Seijsener was oprecht eenvoudig en dan zelfs ietwat verlegen, wat io zijn optreden naar huiten wel m was. .„Seijsener was een man van gedegen oiwno wetenschap. Zijne colleges in tepliie worden door de studenten 'Groot-Seminarie op hoogen pri_j3 en ten. zeerste gewaardeerd. En in jder 'kring stichtte hij nut met zijn iliap; voor do studenten te Leiden en gaf hij colleges in de Thomisti- jsbegeerte. ook voor de Kalholieko leidde hij te Leiden een cur- wetenschappolijke tijdschriften en verschenen vole wetenschappelijke, bevattelijke en glasheldere ar- i Met dankbare waardeering herin- fij-er aan, dat prof. Seijsener her- malen op ons verzoek ook dn „De ie Courant" zijn artikelen heeft ge laat sfe hummer van .."De Nieuwe lazen we in ©en der artikelen: „Er vloelc schijnbaar op ons Katholieke I, dat van de vroege dood overlijden als van den nohelen ion voovtreffélijkeh beoefenaar der iliap, dien wij in prof. Seijsener D, stelt ons de zeif-verwajfende png voor don geest, of wij voor de iu zulke mouse hen God wel dank- noeg zijn of wij wel trachten, gave waardig te zijn 5 het in liet 3even van den mensoh k gebeurt, zoo is het. vandaag in het rail de Kerk in het Haarlemscho Onze vereerde en beminde Bis- ileeft mét zijn Bisdom een glorie- do voltooiing van het nieuw Kler'n- „Hageveld" te Heemstede, welks vandaag wordt geconsacreerd ver den jubel van dozen lang-ver- Bnraedag trekken nu plotseling wolkon van dropfheid heen nu zelfden dag een der beste zonen Bisschop, oen clor beste priesters van lom op zulk een jeugdigen Heef tijd A. Th. Seijsener is geboren te Al- ld. Rijn in 18SG. Hij volbracht zijn te Haceveld en Warmond» werd :n 'jeugdigen leeftijd priester gewijd, ■noemd tot kapelaan te Warmond. 191Q| ontving de nog gepn 25-jart- 1 «Ier de aanstelling tot hoogleeraar d 'jsbegoerlo aan hef groot-seminarie tnoiul. als opvolger van prof. Boyj Seijsener was geestelijk adviseur «fd ho len on Omstreken der Dioc i; R. K. Onderwijzers, moderator '?loof en Wetenschap" te Leiden, e vereen:gingen, maar vooral voor wnide aan G. en W. was prof. fnog sTechts korten tijd verbonden Boyerhiden ©en zeer ernstig ver- [Sèijsener blijft loven in onze Her- I als een zeer bekwaam en zeer ^oefenaar dor wetenschap een edel e'"n hartelijk vriend! een voorheeï- Wer! i is opgeroepen voor den rechter- de. Ontzagwekkende Majesteit, terug verlangt van wien Hij veel r,u stijgen falloozer gebeden, ®el offers, op tot voor Gods troon, «onderden, die veel aan den over- (ebben te danken. R. I P. BUITENLAND België. De Belgische schuld aan de V. S. Wat te Versailles beloofd was. In verband met de debatten over de be grooting dor Openbare Schuld heeft de Belgische Kamer zich gistermiddag bezig gehouden met de schuld, welker betaling door de Vei-. Staten wordt verlangd. Hymans, die België bij de vredesonder handelingen te Versailles vertegenwoordig de, voerde hierbij het woord. Het verzoek om terugbetaling, zeido hij, heeft in Bel gië veel beroering gewekt. België had te Versailles een voorkeursrecht van mil liard op de Duitsche betalingen gevraagd, henevens kwijtschelding van zijn oorlogs schuld aan de- geallieerden. Dezo voor keursbehandeling was een van de redenen, waarom België instemde met het verdrag van Versailles. Hymans wees op den te genstand, dien hij moest overwinnen om de kwijtschelding der oorlogsschulden te verkrijgen. Wilson, Clémenceau en Lloyd George gaven slechts toe, nadat de Belgi sche gedelegeerden hadden verklaard, dat zij naar Brussel zouden teriigkeeren om het Belgische parlement te raadplegen. Het is natuurlijk juist, dat het verdrag door de parlementen moest worden gerati ficeerd, maar wie had toen kunnen den ken, dat do handteekening van Wilson zou worden verloochend? Wij staan thans voor hej; ongenadige feit: de Ver. Staten heb ben het verdrag niet geratificeerd. Onze gevolmachtigden, die naar Washington zul len vertrekken, zullen, daar ben ik zeker van, begrepen worden door het Ameri- kaansche volk, wanneer zij een beroep doen op de gerechtigheid en de wereldmoraal. (Levendige toejuichingen). De minister van 'Buitenlandsche Zaken Vandervelde dankte Hymans voor zijn uit eenzetting en zeide: Er bestaan moreele verplichtingeil, waaraan een groot volk zich niet kan onttrekken zonder aan pres tige in te boeten. (Levendige toejuichingen op alle banken). Een internationaal oorlogsmonument. Het plan, om door een internationaal oorlogsmonument, do herinnering levendig te houden aan het lijden, de offers en vooral de samenwerking der volken ge durende den oorlog, gaat zijn verwezenlij king tegemoet. België en de Belgische regeering heb ben onvoorwaardelijk hun goedkeuring ge hecht aan het plan. De koning van België en alle staatshoof den der geallieerde landen hebben het werk onder hunne hooge bescherming ge nomen. Het monument zal gevestigd worden op het plateau van Gointe te Luik en 3 a 4 millioen franks kosten. Het Waalsche congres te Luik. Een belangrijke motie. Zondag kwam te Luik het tweede con gres hijeen van de „Ligue d'action Wal- lonne", waarop de huidige politieke toe stand in België een voornaam punt van behandeling is geweest. Ten slotte werd de volgende motie aan genomen: „Overwegende, dat de huidige centrali- seerende Belgische staat, Walen en Vla mingen letterlijk tegen elkaar in liet har nas jaagt, zullen wij er bij al de Waalsche volksvertegenwoordigers op aandringen, dat zij in de Kamer, alle voorstellen be treffende de herinrichting van België op federatie ven grondslag met zelfbestuur voor Vlaanderen, Wallonië en de Brussel- sclie streek zullen steunen. Naar aanleiding van de besprekingen, op dit congres, schrijft „De Schelde" o,m: „Lezen we nu onbevooroordeeld het re laas van het jongste congres van de „Ac tion wallonne", dan stellen we met een on- uitsjB£fikeJijk genoegen vast, dat deze Waalsch-Vlaamsche betrekkingen reeds een positief resultaat hebben afgeworpen in dien zin, dat de Walen beginnen in te zien, boe het vernietigend Belgisch re giem Vlaanderen heeft benadeeld en thans Wallonië bedreigt, en hoe alleen zelfbe stuur voor beide volken in beide staten politieke rust brengen kan. Duitschland. Het afscheid van Mgr. Pacelli van München. Dinsdagavond heeft het centraal comité van de Bciersche Katholieken in het Odeon te München een afscheidsfeest voor den vortrekkenden nuntius Pacello georgani seerd. De zaal was stampvol en duizen den menschen stonden voor het ge bouw, die niet meer binnen konden komen De minister-president, alle leden van het kabinet, do commandant van dé Bciersche troepen, generaal Kress von Kressenstein, de gezanten van het rijk, van Pruisen en Wurlemberg, leden van het huis Witelsbacli, de heer von Kalir en voormannen op sociaal en economisch ge bied waren aanwezig. Eerst zong het domkoor „Ecce sacer- dos" van Briickner, daarna hield minis- i ter-president Held een rede, waarin hij de groot© verdiensten van-den uit Beieren ver trekkenden nuntius in het rechte licht stelde. Do verhouding van den staat tot de curie is, zoo zeide liij, in de laatste eeuw nog nooit zoo goed geweest als ge durende de jaren, waarin mgr. Pacelli te München was. Mgr. Pacelli, wiens ver diensten voor 't tot stand komen van het concordaat niet genoeg kunnen worden ge prezen, is een bevorderaar van den n rede geweest en latere geschieden is vorsc li era zullen moeten inzien, wat de nuntius in het jaar 1917, toen het vredesaanbod plaats had, voor Duitschland heeft gedaan Vervolgens trad kardinaal Faulhaber als spreker op, stormachtig door de ver gadering begroet. Hij prees de verdiensten van mgr. Pacelli voor de liefdadigheid en voor hetgeen bij voor de Katholieke stu denten heeft gedaan en op kerkpolitiek go bied heeft verricht. Ook de burgemeester van München heeft nog een rede gehouden, waarna do nun tius zelf in uitstekend Duitsch dankte. De mijnen in Wéstfalen. De vereeniging der mijneigenaars in het Rijnland en in West falen, zullen het be staande arbeidscontract tusschen de werk gevers en de werknemers per 1 Agustus met ingang van 3Q September opzeggen. De mijneigenaars willen een langoren arbeidstijd invoeren. Bovendien overwegen zij 5 der arbeiders, dat wil zeggen onge veer 12.500 ma®, te ontslaan. De ciseh, dat de werktijd verlengd moet worden, ver wekt te meer verbazing, daar op bet oogenblik in Rijnland en West falen reeds een groote overproductie »aan steenkool beslaat. Danzig en hst Poolsche concordaat. De Duitsche katholieken te Danzig heb ben een protestvergadering gehouden te gen 't concordaat, door Polen met den Paus gesloten. Daarin komt n.l. de bepa ling voor, dat de bevoegheid van den apos- tolischen nuntius te "Warschau zich ook zal uitstrekken tot het gebit-u der vrije stad Danzig. De Danziger katholieken zien in een dergelijke bepaling een gevaar voor het Duitsche karakter in de vrije stad. Besloten werd tot den paus het verzoek te richten het gebied der vrije stad tot een afzonderlijk en vrij bisdom te verheffen. Engeland. Het conflict in de mijnen. Een ernstige wending t® Scar boroug h. Na een zitting van twee uren met geslo ten deuren hoeft gistervóormiddag het mijnwerkerscongres te Scarborough een tweetal besluiten genomen, die waarschijn lijk de uitsluiting op 31 Juli van alle in het mijnbedrijf werkzame arbeiders ten gevolge zullen hebben. Het congres besloot namelijk éénstemmig, dat de mijnwerkers niet aan het door de regeeringscommissie in te stellen onderzoek zullen deelnemen en voorts, dat de federatie van mijnwerkers moet weigeren, met de mijneigenaars we der in recktstreeksche onderhandelingen te treden, vóórdat de intrekking der thans geldende loonovereenkomst ongedaan zal zijn gemaakt en de door de mijneigenaars voorgestelde loonsverlagingen zijn inge trokken. Gedurende den naelit en gister voormid dag is in den boezem van het congres ver bitterd gestreden, daar de gematigde ele menten de opvatting vertegenwoordigen, dat deze besluiten de mijnwerkers op het verlies van een groot deel der publieke sympathie zullen komen te staan, indien liet tot een op de spits drijven van bet con flict mocht komen.. Klaarblijkelijk echter hebben bij do stemming de radicale ele menten volledig succes gehad. Reeds gis teravond hebben de mijneigenaars laten ver klaren, dat zij er niet aan denken, hun loon voorstellen of de opzegging der thans gel dende loonovereenkomst in te trekken, zoodat er momenteel geen vooruitzicht be staat, dat de onderhandelingen zullen wor den hervat. Alhoewel 't congres te Scarborough zijn besprekingen thans heeft ten einde ge bracht, blijft het toch nog bijeen, teneinde over eventueele van de regeering of van de zijde der mijneigenaars uitgaande stap pen te kunnen beslissen. In bet door het congres gepubliceerde communiqué wordt o m. betoogd: „Wij strijden voor een loon- 'standaard die aan de mijnwerkers een behoorlijk bestaan zal verzekeren en aan steun zal hot ons niet ontbreken." Met deze laatste zinsnede wordt gedoeld op don reeds toegezegden steun van bet algemeen vakvereenigingscongres. In verband mot de houding der mijn werkers wordt verwacht, dat de voorge stelde commissie van onderzoek voorloo- pig niet met haar werkzaamheden zal be ginnen. Tsjecho-Slowakije Hel conflict tusschen Praag en Rome Een ernstige S taatscrisis uitgebroken In Tsjecho-Slowakije is tengevolge van de kerkelïjk-politieke pariijgesehillea een DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT! Go won e advortentiën 30 een» per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. r Kleine advertanfiën, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen wewden aangeboden of gevraagd, huur cn ver» huur, koop en verkoop 10.50. acute coalitie- en regeeringscrisis uitge broken. Do Tsjechische uationaal-socialistische partij, welke tot do regeeringsmeerderheid behoort, blijft vastbonden aan het indienen eenor dringende interpellatie, over liet naar aanleiding van de Huss-feesten plaats gehad hebbend vertrek van den pauselijken nuntius. Daar de regeerkig de parlementaire behandeling vermijdt en de minister van buitenlandsche zaken, Benes, met zijn dringende uiteenzettingen de nationaal- socialistische partij, waartoe hij zelf be hoort, niet overtuigde, heeft de leider der partij, de minister van posterijen Streibrny zijn ontslag ingediend. Benes zal, ondanks zijn lidmaatschap van de Tsjechische nationaal-socialis- tlsche partij, in functie blijven. Naar verluidt, zal de oppositie der Tsjechische nationaal-socialisten zich reeds bij de onmiddellijk voor do deur staande beraadslagingen over de kies- rechthervorming doen gelden, wat tot groote moeilijkheden voor het bestaande regime zou leiden. Marokko. §-fet Britsche antwoord op de Fransch-Spaansche voorstellen Geen interventie Chamberlain, minister van Buitenland- sclie Zaken, heeft lieden in bet Lagerhuis de termen van liet antwoord der Britsche regeering op de voorstellen van de Fran- scbe en Spaansche regeeriügen tot Enge- land's medewerking met betrekking tot Marokko bekend gemaakt. Hij zeide, dat de Fransche en -Spaansche regeeringen hadden voorgesteld dat Britsche marine- strijdkrachten hun medewerking zouden verleenen aan liet toezicht van smokkel handel in wapenen in de territoriale wa-^ teren van Tanger. alsmede binnen zes* mijlen van de Fransche en Spaansche zones in Marokko en voorts, dat contin genten van Britsche, Fransche en Spaan sche troepen naar de Tanger-zone gezon den zullen worden, teneinde te verhinde ren. dat versterkingen van rebellen daar aankomen, en, indien noodig, om de stad zelve te beschermen. De Britsche regeering lieeft geantwoord dat zij. hoewel zij gereed staat, om de be palingen opgelegd door de Tnnger-con- ventie, en betrekking hebbend op de sa menwerking inzake bet onderdrukken van den smokkelhandel in de territoriale wateren, uit te voeren, niet van plan is om deel te nemen aan eenige actie buiten deze wateren, terwijl zij zich evenmin kan nederleggen bij de stilzwijgende uitbrei ding van de territoriale wateren tot buiten de driemijls-grens. De regeering moet er zich togen verzet ten om contingenten naar Tanger te stu ren, daar zij gelooft dat zulk een maat regel een aanval op do stad ■•••L,r zou provoceeren dan tegengaan. China. Een internationale conferentie? Voorstel van Amerika. De regeering heeft zich in verbinding gesteld met de onderteekenaars van het „negen-mogendheden-verdrag" met het doei zoo spoedig mogelijk te Peking een conferentie te doen houden. Naar verluidt is Coolidgc van oordeel, dat de conferentie behoort te beraadsla gen en dit ook zal doen over de ta- riefquaesties, de exterritorialiteit en alle andere aangelegenheden, die dóór de over eenkomst van Washington worden gere geld. Verklaard wordt, dat de stappen van Amerika zich tot dusver hebben bepaald tot pogingen om de deelneming der negen onderteekenaars te verkrijgen. De Ver. Staten hebben geenerlel overeenkomst ge sloten met Groot-Brittannië of Japan no pens. China. Het standpunt van Japan. Baron Sjideliara, de minister van bui tenlandsche zaken, verklaarde, dat Japan bereid is deel te nemen aan een conferen tie inzake China, indien deze gehouden wordt, doch hij gelooft, dat een conferentie niet noodzakelijk is daar do quaestie waarschijnlijk zal worde" geregeld door de onderhandelingen, welke thans gaande zijn tusschen. den gemeenteraad van Sjanghai en hét consulaire corps. Hij ont kende, dat er een geheime overeenkomst nopens China bestaat tusschen Groot- Brittannië, Amerika en Japan en dat Groot-Brittannië en Japan dienaangaan de een bijzondere overeenkomst zouden willen sluiten. De actie der bolsjewikl. Door den Engelscben minister van oor log werd in antwoord op een desbetref fende vraag verklaard, dat de Engelscbo regeering over inlichtingen beschikt, vol gens welke in China Duitsche chemici den aanmaak van gifgassen ter hand heb ben genomen, terwijl Russische militaire deskundigen zon mu».-. ld. ten eiu le de HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND. Het conflict der mijnwerkers heeft een ernstige wending genomen. Minister Vandervelde over de Belgische schuld aan de Ver. Staten. Hel conflict tusschen Rome en Praag verscherpt. BINNENLAND. Prof. A. Th. Seijsener. hoogleeraar aan het groot-seminarie te Warmond, is he denmorgen in het St. Elisabethsgesticht te Leiden op 3t-Jarigen leeftijd overleden. De consecratie van de Kapel van het nieuwe klein seminarie „Hageveld" te Voorhout (2de blad). De kabinetsformateur Colijn. militaire voorbereidingen ven leiden. BINNENLAND Koninklijke Besluiten. Posten tolcgrafio. Bij Kon. besluit van 7 Juli is met in gang van 1 Juli, aan den tijdelijk buiten gewoon geëmployeerde bij den 'raaf- dienst H. Sanders eervol ontslag verleend en zijn benoemd, met ingang van lfi Juli, tot directeur van het post- en telegraaf kantoor to Venlo J. de Wit, thans in ge lijke betrekking te Oss, tót directeur van het post- on telegraafkantoor te hnuMoa M. J. Baak, thans in gelijke betrokking te Hellevoetsluis en, met ingang van 1 Angus tus, tot adjunct-directeur bij den dienst der posterijen H. Sl.robo.-, tlnns commies der posterijen tet^zrafi" DE KAB! NETS-FORM A Zooals gisteren in een gedeelte ouzet oplage is 'medegedeeld, heeft Hare Ma jesteit opgedragen aan don lieer Colijn oen nieuw Kabinet te formccren. Deze heeft de benoeming nog wel in beraad ge houden, maar vermoedelijk is dit slechts een formaliteit. Zoo de heer Colijn Kabin- tsfornia'. me wordt zal hij. in het nieuwe ministerie zitting nemend, waarschijnlijk voor zich nemen aldus verluidt da porte feuille van Financiën. „De Maasbode" schrijft naar aanleiding van deze opdracht o.ra.: „Verrassends biedt deze benoeming niet veel, al kan zij sommigen, ook >vel ter rechterzijde, mishagen. Wijs mij don man. die het eerder moest zijn, kan men weï zeggen mot een variant op Coli.in's eigen woorden, waarmee hij zijn financieel be leid verdedigde. Van Katholieke zii z-'1 men Nh'üig loyaal slaan tegenover de ze benoeming. Te meer waar wij hier welicht voor ons heb ben de eenige mogelijkheid om ie geraken tot een rechlsch ministerie. Wat zij wil len, die reeds heet van de naald op den eigen avond dor benoeming tegenover oen Kabinet-Colijn in de oppositie gaan. zoo als „De Residentiebode", die ook wol ver- eerend gezelschap zal krijgen van ..Do Morgen", zouden wij locb gaarne eens be antwoord willen zjen. Ook ons advies om toch "ven geduld to hebben tot het program er is, vermeldt het Baagsche Katholieke blad, om echter on zen raad in den wind te slaan». Immers, zegt het, Colijn heeft zijn program reeds bekend gemaakt, namelijk tien jaren stil stand van de sociale wetgeving. Ons vak van journalist bergt toch wel groote ge varen van oppervlakkigheid, dat onze collega dat aan Colijn kan toesehriiven. Diens rede worde nog maar eens nagele zen .Of liever, het program van het Ka binet, de eerstvolgende Troonrede -v i Ie afgewacht. Wel zal het een unicum zijn, dal een nog ongeboren Kabinet zóó bejegend worclt door eigen geestverwanten Geluk kig mag men, in de overtuiging rial het program wat anders zal wezen dan onze collega verwacht, hij dezen laatste (i rlang een betere stemming tegemoet zien. Hier staan wij o.i. voor de eo": mo gelijkheid om een rechtsch Kabinet te er langen. Tusschen dit en een zoogenaamd Nationaal Kabinet zal, als wij all" om standigheden in aanmerking nemen, wei geen derde mogelijkheid schuilen." Ncd. Middenstandsbond Jaarvergadering De Asser Handelsvereeniging. die dit jaar haar 25-jarig bestaan herdenkt, had het op prijs gesteld de gastvrouw Ie mo gen zijn van den Ned. Middenstand -bond bij gelegenheid der algemeeno bondsver gadering en liet 22o Middenstands-congres, Dinsdagavond werden do congressisten officieel door hot gemeentebestuur ontvan gen. waarbij burgemeester mr. J. Lobman waardeerende woorden sprak n-m liet adre> v.iu .ten Nederlandschen Midden-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1