MAANDAG 13 JULI 1925 No. 4994 Bureaux: RAPENBURG No. 10 - LEIDEN 16e Jaargang. Ste &2icbdve (Bou/tomt Do ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week f 2.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week f2.60 per kwartaal. Franco per post f 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad Is voor de Abonné'a ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Jfondagsblad 9 nL Dit blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen F TEL. INT. ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 z POSTBUS No. II DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT) O o wo no advert onllën 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het n dubbele van het tarief berekend. r Kleine advcrtenllën. van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen werden aangeboden of gevraagd, huur en ven huur, koop en verkoop 10.50. git nummer beataat uit tares bladen. De uitslag der Kamerverkiezing. Wie veel couranten moet leaen, loopt vooral de laatste dagen wel 'ns kans de kluts kwijt Ie raken. Is do Kamerverkie zing nu gunstig voor de Katholieken afge lopen, of n:et? Heel gunstig, zeggen verschillende bla den, waaronder ook niet-Katholiekc. Hèèlcmaal niet gunstig, zeggen andere persorganen, waaronder ook Katholieke. *1 Schijnt wel ietwat aanmatigend, om in deze omstandigheden te verklaren: zóó is bel. Maar wij willen het er toch op wagen, Voor ons staat vast, dat de uitslag voor de Kathol'eken gunstig kan worden ge noemd, gezien wat vorige verkiezingen ons in deze hebben geleerd en gelet op den strijd, die tegen wat rechts en wat Katho liek is gevoerd is geworden; een striid, handelijk-misleidend en vol leugen en be drog. Vorige verkiez:ngen toch hebben ons ge leerd. dat or zijn een groot aantal Katlio- iiok-'gedoopton. die vrij gemakkelijk rood stemmen, en des te gemakkelijker naar ge lang de propaganda voor rood tegen rechts heviger en feller is en meer vat heeft op de massa. Wij spreken van Katholiek-gedoopten, omdat wie Ka- tliokek leeft niet rood stemt. Zoo ging hét voorheen - ook nu no^f, maar lang niet in zoo sterke mate met het liberaal stemmen door Katholieken. Welnu, waar bij iedere verkiezing dit verschijnsel is waar te nemen, daar kan het ons niet. anders dan meevallen, dat het nu geen grootere afmetingen heeft aange nomen, gelet op. zooals wij zeiden, dc-n aan alle ridderlijkheid gespeenden strijd, die tegen rechts is gevoerd. Natuurlijk volgt hieruit niet dat wij nu maar d'en uitslag der Kamerverkiezing hebben te aanvaarden als zijnde gunstig voor de Katholieken heel' welvoldaan en kruisjes-tevreden. Natuurlijk niet. Er moet onzerzijds worden gewerkt en hard gewerkt, opdat wij degenen, die nu van ons zijn afgevallen, terugkrijgen opdat in den vervolge de S. D. A. P. min der gemakkelijk vat hebbe op een zeker klein gedeelte der Katholieken! BUITENLAND Duitschland. Hel communisme in Duitschland. Een plan de campagne van Zinowje f. In een brief aan de Duitsche Communis- lisce partij, welker congres a.s. Zondag be gint, heeft Zinowjef, naar do Berlijnsche correspondent van de „Times" bericht, de politieke richtlijnen aangegeven, die leiding aan dit congres moeten geven. Deze brief van Zinowjef geeft de neder laag van de communisten in November 1023, toen hot krachtig optreden der regee ring hun hoop op revolutie den bodem in sloeg, ronduit toe. Zinowjef houdt vol, dat de Duitsche proletarische revolutie onver mijdelijk komen zal, maar hij geeft toe dat de beweging in die richting vertraagd is w dat men nog ver van het uitbreken der revolutie verwijderd is. Hij geeft in overweging de „pauze" te Kobruiken voor organisatorische" doelein den en beveelt opnieuw aan, de Duitsche vakvereenigingen van binnen uit te ver evoren. Dat deze pogingen tot dusver ge taald hebben, schrijft Zinowjef toe aan de •.domheden van den uiterst-linkschen vleugel der partij". De partij, zegt hij, heeft niet meer dan een tiende van haar energie jan dezen arbeid in do vakvereenigingen besteed, terwijl liet grootste deel aan „po lilick" werd verspild. De Duitsche vak vereenigingen komen tot nieuwen bloei en worden eiken dag numeriek sterker, maar baar leiders noemt Zinowjef reformistisch va reacfionnair, en daardoor een bolwerk van de bourgeoisie en het kapitalisme. Hij voorspelt echter, dat zich in betrek- Mijk korten tijd een linkervleugel in de vakbeweging zal vormen. „En als wij", Wat hij voort, „den weerstand van den re- jetionnairen vleugel in de Duitsche vak beweging gebleken hebben, zullen wij er veel toe hebben bijgedrff|;en om den weg te banen naar do wereldrevolutie". Hot congres zal zich zeer moeten bezig houden met den nieuwen toestand, in het leven geroepen door de verkiezing van "mdenburg tot rijkspresident, en de kan- op het herstel der monarchie, die hier van hot gevolg zijn. De executieve der Gom ®"nistischo Internationale is van oordeel, at de Duitsche communisten* een grove °ut begingen, toen zij niet luisterden naar aar advies, om zich na de eerste stem- •ag voor het presidentschap te verstaan D1 de sociaal-democraten en den commu- pischen candidaat Thülmann onder ze- voorwaarden terug te trekken. 'Oorts wordt een plan voorgelegd om in zekere omstandigheden met de sociaal-de mocraten samen te werken. Bij de propa ganda hiervoor onder de socialisten, moet men uitgaan van de volgende vier punten: le. er bestaat in Duitschland geen on middellijke revolutionnaire situatie; een lange periode van voorbereiding staat voor den boeg; 2e. er bestaat een ernstig gevaar voor herstel van de monarchie, en een deel der socialistische arbeiders zal schouder aan schouder met do communisten oprukken, om dat te bestrijden; 3e. ondanks de corruptie onder de so cialistische leiders is het een feif^ dat do meerderheid der Duitsche arbeiders trouw blijft aan de democratie en daarop haar stem uitbrengt; 4e. de communisten hebben ernstige fou ten begaan in zake het vraagstuk van do vakbeweging, en dit is het punt, waarop er een keer kan komen in de verhouding tus- schen do Communistische Partij en de so ciaal-democratische arbeiders. Het congres wordt voorts aangespoord zijn leden meer vrijheid van diccussie toe le staan en niet te snel over te gaan tot royement van partijleden, vooral niet wan neer het arbeiders betreft. Ontruiming van Dusseldorf? In verband met do in de Duitsche pers tot uiting komende bezorgdheid, dat Duis burg en Dusseldorf niet tegelijk met het Ruhrgebiod ontruimd zouden worden, is van belang een bericht van de „Köln. Volksztg.", dat de Franschen in Dussel dorf in toenemende mate overgaan tot het vrijgeven van in beslag genomen ^gebou wen. Zoo is gisteren een der grootste on derwijsinrichtingen van de stad, door de Franschen ontruimd, terwijl in het voor uitzicht werd, gesteld, dat binnenkort moer ontruimingen zouden volgen. Frankrijk. De begrooting aangenomen. Eindelijk overeenstemming bereikt. Do Kamer heeft hedenmorgen te 1 uur do begróoting met 421150 stemmen aan genomen. Do socialisten stemden tegen. De Senaat nam de begrooting aan met 278 6 stemmen. De begrooting is in even- Zwicht gebraert met frs. 33.150.814.678 aau 'ontvangsten en frs. 33.137.180.618 aan uit gaven. Het sluitingsdecreet werd voorgelezen en te kwart voor zessen werden de zittin gen opgeheven. De kwes-tie der omzet belasting. De voornaamste strijd tusschen de Ka mer en den min. van Financiën had plaats over de gedeeltelijke opheffing van de om zetbelasting. Zooals bekend, verzet de Se naat zich tegen deze opheffing, in welk verzet zij door Caillaux wordt gesteund. Voor de meerderheid van de Kamer is de gedeeltelijke opheffing van de omzetbelas ting evenwel een principieel kwestie, daar deze door haar bij de verkiezing werd be loofd. Zij beteekent toch een.eersten stap op den weg van de vermindering der indirecte belastingen. Vandaar ook, dat de Senaat er zich met zooveel kracht tegen verzet. Léon Blum contra Caillaux. Voor de stemming van Zaterdagmiddag over het amendement, om de betreffende artieklen nit de wet te lichten, had de laat ste scherpe kruising der degens plaats tus schen Léon Blum en Caillaux. Blum noo- digde de meerderheid der Kamer uit bij haar standpunt te blijven en hij vroeg de regeering, in dezen strijd tusschen Kamer en Senaat een absolute neutraliteit in acht te nemen. 1 Caillaux verklaarde daarentegen de zaak tot een nationale kwestie. Met grooten aan drang vroeg hij aan de linkerzijde der Ka mer met eenige maanden geduld genoegen te nemen tot de groote saneeringsvoorstel- len der regeering ter sprake zouden ko men, dus tot den herfst. De stemming had onder groote levendigheid plaats. Het amendement, om de betreffen de artikelen uit de wet te lichten, werd ver worpen mét 263 tegen 261 stemmen. De socialisten slemden tegen het amendement. Caillaux was dus met twee stemmen meerderheid verslagen. Verdere gevolgen zal deze stemming niet hebben, daar Cail laux niet de vertrouwenskwestie had ge steld. Maar het échec is voor hem onaan genaam, daar hij zich met groote steUig- heid had uitgesproken. De identiteitskaarten voor vreemdelingen. Wat de kosten van de identiteitskaarten voor vreemdelingen betreft, vereenigde de Kamer zich met de transactioneele for mule van den Senaat. De kosten werden vastgesteld op 68 francs en 10 francs voor arbeiders en studenten. Caillaux Senator. Caillaux werd gister bij eerste stem ming met 641 van de 739 uitgebrachte stemmen tot lid van den Senaat voor het departement Sarthe gekozen in de plaats van Gignon. Engeland. Het conflict in de Engelsche mijnen. De oplossing thans mogelijk geacht. Een officieele mededeling, bekend ge maakt door het departement voor de mij nen, wordt als een aanwijzing beschouwd dat de crisis in de mijnen een meer hoop volle wending heefi genomen. Betreffende de jongste ontwikkeling van deze crisis wordt in deze mededeeling verklaard dat Brideeman, de eerste lord van de Admira liteit, die namens de regeering als bemid delaar optreedt, do mogelijkheid van do heropening der onderhandelingen 'tusschen heide partijen vergroot heeft, hetgeen te danken is aan zijn laatste «samenkomsten met do mijn-eigenaren en de mijnwerkers federatie. De leiders der mijnwerkers vergaarden dat zij niet bereid waren om do mijn-eige naren te ontmoeten tenzij deze laatsten be loofden do opzegging der beslaande loon- overeenokmst in le trékken en af te zien van hun voorstellen voor een nieuwe over eenkomst. Evan Williams, de ores id ent van den mijneigenaarsbond heeft verklaard dat hij, hoewél hiï n:et V m toe^'- ^men Ln de voorgestelde intrekking van de opze«"»:-*g der bestaande overeenkomst, de mijn-eige naren zou aanbevelen om de mijnwerkers te ontmoeten in een open situatie", waar bij eerstgenoemde hun huidige voorstellen zouden intrekken en de besprekingen we der opvatten bij hol punt, waarop zij ziju geslaakt, voorafgaande* aan de opzegging der beslaande overeenkomst. Gisteren ant woordde het bestuur van de mijnwerkers- federatie met de weinig zeggende mede- deeliug „het te betreuren dal de mijn eigenaren ons redelijk verzoek hebben ge weigerd". Het blijkt echter dat de conces sie der mijn c*...aren door het bestuur der mijn werkers f edera li e slechts haastig is besproken, eenige minuten voor het van Londen naar Scarborough vertrok, waar gedurende de komende week de jaarlijk- sclie conferentie der mijn werk ersfedera't ie zal worden gehouden. Het wordt dan ook waarschijnlijk geacht dat het aanbod der mijn-eigenaren mor gen opnieuw 1e Scarborough zal worden overwogen. Rusland. De wrijving met Engeland. Dreigende woorden van F r o e n z e. In een toespraak tot de soldaten van het Russische roode leger heeft de volkscom missaris van oor'og Froenze verklaard, dat het roode leger zich op een oorlog met Groot-Brilannië moet voorliereiden. De jongste gebeurtenissen, zeidc lr'j, laten er geen twijfel aan beslaan, dat. Engeland van plan is de vijandelijkheden to openen. Rusland is door ziin verdrag mot China gebonden en mag niet toelaten, dat Enge land met Japan over een verdeeling van Clhina onderhandelt. Hij besloot met de waarschuwing, dat hot bondgenootschap van den Russischcn heer met den Chinee- schen draak een macht is, die de heele we reld kan trolseeren. Marokko. De strijd met de Moeren. De bedreiging van Taza. Volgens berichten uit Marokko aan do Londensche bladen staan de Rif-troepen thans 20 K.M. van Taza, dat ernstig be dreigd geacht wordt. Ook in de richting van Fez is de druk der Riffs sterker, Turkije. Het herstel van het Kalifaat. Een geheime organisatie te Gonstantinopel ontdekt. Volgens berichten uit Constantinopel heeft de politie oen geheime organisatie ontdekt, welke het herstel van het kalifaat ten doel zou hebben. Deze organisatie had vertakkingen in Syrië en Egypte. Vijftien personen werden gearresteerd, terwijl do arrestatie van anderen waarschijnlijk is. China. De troebelen in China. Mishandeling van Chineezen. Terwijl verschillende Engelsche bladen dag aan dag verzekeren dat de rust in Sjanghai is hersteld en do staking dage lijks afneemt, erkent 'de „Morning Post" heden, dat wel is waar de volksopslootjes door den strengere bewaking hebben op gehouden, doch dat dagelijks een groot aantal loyale Chineezen uit de vreemde lingen-nederzettingen worden wegge voerd en naar Chineesch gebied overge bracht, waar ze geslagen en gepijnigd worden vrijgelaten, terwijl andere heele- maal verdwijnen. Geïntimideerd door de ze terreur, hebben duizenden Chineezen zich nu bij de stakers aangesloten, zoodat het elcctrisch licht niet nieer functioneert en de waterleiding eerstdaags zal worden afgesloten. De Chineescho militairen heb ben zooveel mogelijk hulp verleend, maar de Chineescho politie heeft zicli bij de terroristen aangesloten. Het Japansche gezantschap te Peking heeft aan het Cliineesche ministerie van buitenlandsclie zaken een nota doen toeko men, waarin het verklaart dat het oen gedetailleerde rekening voor schadever goeding zal opstellen en aanbieden. Er is nu een proclamatie uitgevaardigd- door den militairen commandant van Tsjang Tso Lin in do districten rond om Shanghai, waarhij intimidatie verboden wordt onder bedreiging met zware straf fen. Dit beteekent. dat do oorlogslord aan Moekden zich definitief geschaard heeft aan do zijde van den vrede. In de proclamatie wordt gezegd, dat de staking China bedreigt en wordt bevel ge geven weer aan 't werk te gaan en den vredo to bewaren. Alle vakvereenigingen hebben order gekregen bijzonderheden te zenden over dé samenstelling barer be sturen en deze mogen slechts in strikte overeenstemming met de wet hun functies blijven uitoefenen. De bevelhebbers van Tsang Tso Lin heb ben reeds een bewijs gegeven van den ernst van bun optreden door het hoofd kwartier der stakers te sluiten. Het rapport van bot e o r p 8 d i p 1 o m a t i cf u e te Peking. De Commissie van onderzoek van het corps diplomatique in Peking, dat de inci denten, welke op 30 Mei in Sjanhai plaats hadden, zou onderzoeken, heeft baar werkzaamheden beëindigd. Zij is tot de conclusie gekomen, dat de voorzitter van den gemeenteraad van Sjanghai, een Amerikaan en de politiechef, een En- gelschman, wecrens bun houding op 30 Mei moeten worden ontslagen. Intussclien is er tusschen bet corps di plomatique en den, „gemeenteraad" van Sjanghai, welke door 2300 buite.nland- schc belastingbetalers word gekozen, een ernstig meeninrrs verschil ontstaan. Do kwestie is namelijk gerezen of de gemeen teraad verantwoordelijk is tegenover het corps diplomatique of tegenover de belas tingbetalers, die hem heeft gekozen. Ecuador. Onbloedige revolutie in Ecuador. Het leger neemt bet beheer over. Een onbloedige revolutie heeft plaats ge vonden in Ecuador. Het leger beeft de re geering afgezet en de leiding der zaken overgenomen. De autoriteiten van Quito, de hoohl- stacl van Ecuador zijn gevangen gezel. De revolutionnaire beweging schijnt wijd ver takt te zijn. De lei dop van den opstand, welke te Guayaquil het eerst tot uitbarsting is go- lcomAu sehünt "miovaal Francisco Gomez te zijn, wiens troepen verschillende mini steries bezet hebben. BINNENLAND Koninklijke Besluiten. Burgemcest er's. Bij Kon. besluit is aan H. A van do Westeringh, met ingang van 1 October a.s., op zijn-verzoek eervol ontslag ver leend als burgemeester der gemeente Vce- nendaai. De S.-D. Tweede Kamerfractie. De beer Al bar da voorzitter. De sociaal-democratische Tweede Ka merfractie heeft Zaterdag-vergaderd Ier benoeming van bet bestuur der fractie. De lieeren Schaper eu Sanncs hadden zich niet meer beschikbaar gesteld voor een bestuursfunctie. Tot eerste voorzitter is gekozen de beer Albarda; tot tweede voorzitter de heer Vliegen en tot secrelaris-penningmeesler de heer IJzerman. Het oude bestuur blijft in functie tot September, zoodat de heer Schaper tot dien tijd waarnemend voorzitter is, we gens het uittreden van den heer Troel- stra. Colijn Kabinetsformateur? Naar in parlementaire kringen verluidt, aldus de „Msbd." is de opdracht aan den heer Colijn om een nieuw kabinet te formeren, eerlang te verwachten. De Alkmaarsche Ziekenhuiskwestie. De correspondent van „De Tijd" schrijft nog hierover: Zooals wij reeds in 't kort meedeelden, heeft de Raad van Alkmaar Donderdag middag de voorstellen* van 15. en W„ om over te gaan tot den bouw van een groot HET VOORNAAMSTE NIEUWS» BUITENLAND. De Fransche begrooting in Kamer en Senaat aangenomen. Bloedige revolutie in Ecuador. BINNENLAND. Het Haagsche conflict in de bouwvak' ken (2de blad). OMGEVING. Het nieuwe Veilingsgebouw te Lisse (2d« blad). centraal ziekenhuis in het Gadettenschool- gebouw, aangenomen. Bij de langdurige discussies voerde al lereerst mr. H. A. J. M. Kusters (Kntli.) het woord. Spr. herinnerde op do eerstn plaats aan de zich op een der muren der Raadzaal bevindende spreuk „Salus po- pul i suprema lex". „Het lieil van de be volking, zij de hoogste wet", in verband met de belangrijke beslissing, die thans ge nomen zou worden. Spr. ging vervolgen»: na wat de taak der overheid in hot algo-- meen is ten aanzien van do ziokenhuisver- pleging. Spr. kwam daarbij tot do conclu sie, na het ontslaan der ziekenhuizen na der naar voren te hebben gebracht, dat do taak der overheid thans is de sfndsar- menzorg en verder, maar alleen in het al leruiterste geval en zoo voorzichtig moge lijk, voor de nieergcgoedon slechts aanvul lend en steunend op te treden. Ware in Alkmaar geen behoorlijk ziekenhuis, do zaak zou er geheel anders voorslaan, maar nu Alkmaar een der meest moderne Kath ziekenhuizen zal krijgen, zal do aanvul lende (aak der gemeente beperkt moetor, blijven. Spr. citeerde uit raadsverslagen van andere gemeenten (o.a. Leiden) om te laten zien, hoe men daar er over dacht De taak, die Alkmaar heeft te vervullet hangt samen met drie der buitengemeen ten. Spr. toonde dit aan de hand van een rapport van dr. Wortman in hel „Witte Kruis", het rapport van de Mij. tot be vordering der geneeskunde en do bespre kingen op hef congres voor openbare ge zondheid nader aan. Hij besprak do cij fers van de verschillende jaren over do verpleging in bet stadsziekenhuis en con stateerde, dat verschillende medici in dit laatste twee jaren de opname van patiën ten van huiten hebben beinvlood. Spr. heeft zelden een slechter rapport gezien dan dat der zieken li uiseommissie, zij heeft niét aan baar opdracht voldaan. Spr. be twistte voorts de deugdelijkheid van do Cadettenschool als ziekenhuis in verband mot de oppervlakte en do verwarming. Een zenuwlijdersafdeeliiig vond spr. over bodig, in verband niet Gaslricum en hot St.-Glisabethsgestichl. Hij besprak verder de actie, welke voor dit neutrale ziekenhuis is gevoerd, o.a. door een lid van het hoofdcomité in „Do Protestant", waarin het anti-Katholieke van deze zaak wel op den voorgrond kwam. De gift van liet hoofdbestuur van bel Roode Kruis heeft de symnalhio der Katholieken voor deze veroenieing nlot vergroot. Spr. noemde do verantwoording van dongene, die een lid van liet Konink lijk Tjui.- adviseerde oen gift te schenken, zwaar. Hij hekelde ook de houding van flen burgemeester en van oen Alkmaar sche rechter, menschen, die toch oninrtij dig moeten ziju, die partij gekozen had den. De Katholieken kunnen thans in den burgemeester niet meer zien don burger vader en pacificator van voorheen. Spr. behandelde dan de cijfers der zio- kenhuiscommissie en kwam tot do conclu sie. dal dit nieuwe ziekenhuis per jaar 60.000 zal kosten, wat voor Alkmaar een veel te zwaar offer is. S^r. deed een voor stel over te gaan tot den houw van een nieuw ziekenhuis van 80 bedden pl.m. 16 voor kraamverpleging pl.m. 16 barakbod- den, wat een uil gaaf zal vorderen van 545.000, mot een nadeefi saldo van 26480. Do heer J. Kogelaar (G.-II.) bestreed ook de voorstellen van B. en W. Spr. be rekende. dat, als dit nieuwe ziekenhui er komt. Alkmaar met zijn 300 bedden (St.- FJisnbethseestioht 180 en Cadettenschool 120) geheel Noord-Ho/land buiten de groo te sleden zal kunnen helpen. De voorzitter, mr. W. G. Wendelaar, verdedigde het voorstel van B. en W. Spr. was van meening, dal de 15.000, welk® het ziekenhuis de gemeente méér zal kos ten, een gemiddelde is, (Je eerste jaren wat meer en dan minder. Sor. zal steeds voor de beide ziekenhuizen iiveren en be treurt de anti-Katholieke hetze. Wethouder W.sterlinf CS.D.A.P.) vond het rapport in de groote liinen goed. Snr. is van meening, dat eigenlijk niemand te gen een gemeenschapsziekenhuis moest zijn. Wethouder Leesberg (Kath.) wilde deze zaak steunen als het de gemeente niet meer dan ƒ45.000 'ejaars kostte. Hier aan is spr. echter gnan twijfelen na do vergaderingen der commissie. De heer S!ui> CA -B.) beantwoordde da vraa of -I ov.uh-il vo-.r 1.1vule-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1