Even een stille van nadenken. „Lize." „Ja mevrouw." „Leg jij vast mijn zwarte costuum klaar; je weet wel, met die kant. Gelukkig dat ik al gekapt ben. En ook mijn lakschoenen, je weet wel, met die strikken. Ik zal maar gauw even met dien meneer gaan spre ken." Een oogenblik later ruischte mevrouw mijn wachtkamer binnen. Door het gesprek, dat ik wel bad moeten boeren, was ik een beetje op mijn bestuurs- teentjes getrapt, maar daar bemerkte me vrouw niets van, zoo geagiteerd was zij. .,'t Spijl mij vreeselijk, meneer Zoo-en-zoo, dat ik momenteel onverwacht zoo weinig lijd heb. Ik word ergens gewachtGa toch even zitten.. Ja, die zaak waar- ever wc zouden spreken, ziel u, heelemaal doordacht heb ik die nog niet. Zou 't 11 misschien, als ik vragen mag, over een paar dagen nog eens schikken?.... 'k Zal dan zorgen. „Pardon, mevrouw, onze afspraak was, dat we 't nu zouden overleggen. U heeft zelf dezen avond opgegeven en het schikt mij beuseh niet.... ,,'t Spijt me vreeselijk..Ta, wat dan.. Mag ik u er over-schrijven?" Mijn ijverige collega luchtte blijkbaar op bij dit prachtidee en wachtte met duidelijke spanning mijn antwoord. „Zooals u wilt, mevrouw". ..Dank u, dank u. Mag ik u den even uit laten. U neemt me toch niet kwalijk?" „O, derangeer u nietPermitteer me alleen deze vraag: als u naar de kerk moet in plaats van naar de comedie, heeft u dan ook zoo'n haast?" Mevrouw keek boos, schelde hef meisje om mij uit te laten en zweefde weg. En dat om zoo'n onschuldige vraag. AJO. JODGFORM. Door PIERRE L'ERMITTE. Baptiste, avenue des Champs Elys- sees 328, een beetje gauw asjeblieft! Behendig deed de koetsier de twee groote paarden keeren en draafde naai den kant van de opgegeven avenue. De dunne lucht was vol ijzel en de straat nat en glibberig. In het rijtuig was het koud, zonder waterstoof, zoodat dan ook de jonge graaf in de zijden kousen en de lakschoenen spoedig ijskoude voeten had. Dat was trouwens zijn eigen schuld; dan had hij maar niet naar het bal moeten gaan, zooals hij zich dat dien morgen had voorgenomen. Men zou weer pro- beeren hem uit te huwelijken; voor den veertienden keer. Het is merkwaardig, hoe sommige rneu- schen er verzot op zijn, iemand te willen uithuwelijken en dadelijk kwamen hij het jonge mensch zwartgallige gedachten op. Van adel, jong, rijk, christen, veraf schuwde hij de wereld. Dien morgen nog, toen liij te paard de lange lanen van het park doordraafde, bad hij zich de vraag gesteld: Wat zal ik eens worden? Priester? Ik geloof niet, dat ik daar roeping voor heb. Trouwen? Hoe vreeselijk, als daar in mijn ernstig leven een van die salon vlindertjes kwam binnenvallen; een van die ijdelheids-blocmpjes, veel plaats inne mend en pretentieus. Alleen blijven? Neen, hij had tegen zich de eerste, de groote ver vloeking Gods uitgesproken in het begin van de tijden: Het is niet goed, dat de mensch al leen zij. En hij herinnerde zich, hoe hij toen met een loome beweging het paard had aangezet, zoodat op dien lentedag de hoe ven de jonge droge afgevallen bladeren deden kraken. Zooals in dat jonge hart nog de hoop zong maar tegelijk met een voorgevoel van veel teleurstellingen, die hem nog zouden wachten, en 't aanvoelen van de ijdelheid der dingen hier beneden. Zou het zelfs wel de moeite waard zijn om een besluit te nemen? Men installeert zich niet voor goed in een hotel, in de coupé van een express? Welnu, dat wat eerst hier henedon be treft, dat was eerst uiterst belangwekkend, dan gewoon interessant (de herhaling) en eindelijk de eentonigheid en verveling van altijd dezelfde dingen. Een noodza kelijke gong naar het VTeeselijke hierna maals te midden van onverschilligen, die aan alles denken behalve aan het eindsta tion, waar men komt als een doodvermoei de reiziger over de doodsbrug. Een gekras van de raderen langs het trottoir, de graaf steekt het hoofd uit het portierraampje en herkent het huis, no 328 van de avenue. De lueht is opgehelderd: en tusschen de donkere wolken komen nu lichtere plek ken, waarin in stilte millioenen sterren schitteren. Een balzaal met hecle kleine salons er rond heen. Hier een buffel; daar zaten de mama's bij elkaar; verder wordt door ernstige papa's bridge gespeeld. In het midden der zaal wordt gedanst: jongelui, jonge meisjes, keurige heeren en dames in rijken toiletten komen, gaan, glijden over het stoffig parket en balan- c-eeren af en toe van rechts naar links in vreemdsoortige bewegingen.' Met één oogopslag overziet de nieuw- aangekomene het heele schouwspel. Daten dat moet nu het aardseh Paradijs zijn. En ze schuiven voor hem heen, de uit verkorenen dezer wereld. Gelukkig met het toiletje, dat maar eens kan dienen en waaraan ze misschien twee maanden lang gedacht hebben; bedwelmd door de op windende omgeving, dansend en maar steeds dansend met groote voldane oogen, waarin niets dan leegheid ligt. Meer dan ooit komt de jonge man onder den indruk van de ijdelheid van al die feesten en een gedachte welt bij hem op, die hem geen rust laat. Ik zou twintig jaren en nog wel dc schoonste van mijn leven hebben ge werkt om deze ziel, die ik onontwikkeld van mijn ouders kreeg, te volmaken, om haar te doen trillen bij het contact van al 'wat schoon is en groot, van alles wat hei lig is en puur door middel van studie en offers zon ik haar fijngevoelig, werkzaam en christelijk hebben gemaakt. En dat al les om haar te leggen aan de voeten van deze onbeduidende meisjes. En daar hij geen behoefte gevoelde met iemand te praten, mengde hij zicli tus schen do 'dansenden, denkende: Met gelijke ideeën had ik zeker beter ge^ niet te komen; tenzij God het heeft toe» laten, om mij er toe te brengen een defj] tief besluit te nemen. Maar wie a zegt, moet ook b zeggen De graaf danst dan ook zonder overft ging, maar enfin hij springt, draait, wal zelfs heel goed en men schijnt over bi tevreden te zijn. Hij is reeds aan de zesde danseuze, 4 bleek, blond meisje. Hij is haar gaan gen, een beetje omdat hij medelijden n haar had. Ze zat alleen achter in de en het leek, of dat het bal haar al bt weinig boeide. Ze begon met een verontschuldiging,] was vermoeid. Maar de graaf, zonder weten waarom, hield aan. Misschien uit trots, omdat zijn uitnoodiging alti met vreugde werd aangenomen. Wie clan dit meisje, dat ze niet, zooals de m deren, bloost van genoegen en fierheid,j graaf X haar ten dans vraagt. Ze ziet er niet zoo opgemaakt uit als ai dere meisjes, haar toilet is eenvoudig, a| uiterst eenvoudig. En dan, wat een vrees de parfum? Men zou zeggen een fijne in geur, die een laboratoriumlucht moeha bergen, iets raadselachtigs, dat haar q geeft en haar atmosfeer blijkt te zijn. C alles dacht de graaf, terwijl hij zijn dan« ze naar het midden van de zaal leidde U zal me schandelijk nieuwsgij vinden, begon hij. Schandelijk? Maar ik heb de gave om alle k fums te onderscheiden. Allen? antwoordde Hélène de B.,t BESCHRIJVING OER PLAAT. No. 221. Een aardige jurk voor meisjes tot 12 jaay Men kan als stof shantung in de naturel-kleur nemen. Het jurkje heeft een spleet over de borst onder den hals en terweerszijden daarvai over de heele lengte twee plooien. Vanuit den taillenaad valt het rokje met wat meerdere ruimte af waarts behalve midden-voor, waar het recht en vlak blijft. In do beide z jden, vlak op den taillenaad make men smalle strookjes eenvoudige broderie in eenige bruine kleuren- deze broderie loopt niet over den rug door. Het ronde kraagje van den hals wordt van een zelfde soort bro derie voorzien Kousen beige en schoenen bruin. Patroon ff)90 No. 222. Deze kleine zus draagt een eenvoudig recht jurkje van kasha naturel. Voor den hals treffen we een splitje am en links en rechts (laarvan over de borst twee plooien die eindigen in de zakjes. Precies in het verlengde daarvan vallen twee stolpplooien. -De hals af-ezet met een kraagje en de zakjes omboord met een strookje. z;jn van bruiroode kasha. Kou- 1 en lichtbeige en schoentjes bruin. Patroon tot 8 iaar fOfi7^ j No. 223. Een cnarmant jurkje van effen witte Mousseline; teel eenvoudig ge houden met een sluiting op de borst en een rokje met eenige verwijding. De garnee- ring bestaat uit ruches en strooken van lila voile Drie wijde strooken van deze stof vormen de einden der mouwen. Het sluitstrookje over de borst is eveneens lila en kan bezet, worden met bolle parlemoeren knoopjes Kousen in een tint rose, schoe nen wit linnen en een hoed in de tint lila. Patroon tol 12 jaar f 0.90. No. 224 Voor oudere meisjes 14 tot 16 jaar is deze chique zomermantel van licht beige ribs travers. Een correct zitten de vorm in de elegance van dezen mantel, die geen aniere versiering heeft a's twee ondergezette paneelen in de z'jden vanaf de taille, van boven van drie lijnen in beige, glanzende zijde voorz on. Kies bij dezen mantel uw hoed in dezelfde tint beige of anders brirn. Patroon f 1.35. LANGE CASAQUES. Toen. ruim een jaar geleden, de bekende tuniekrnbes plotseling een 'crrooten opgang maakten, was het te voorzien dat de heer schappij van de blouses daardoor een ge voelige knak kon krijgen, wat dan lang zamerhand ook gebeurd is. Blouses in den eigenlijken z'n. hebben vrijwel afgedaan hij de jongere generatie en daarvoor in- p'nals hebben we den ca sa que gekregen, die den laatsten tijd zichzelf weer over leeft in den zen lan™n casaque. Het is een uiterst practisch-kleedingsfuk. dat men gemakkelijk en vooral op oudere rokken waarmee men zoo dikvrjls geen raad weet kan dragen, als men slechts zorgt de stof voor den casaque zoo te kiezen, dat ze in kleur coed bij een benandden rr.k past. Onze plaat geeft eenige modellen van lange casaques: No 225. heel eenvoudig met een strook plisée over de borst, No. 226. effrr en voorzien van een onschuld;g liToderietje in goed afstekende kleur: en No 227 een model mot hooeen hels, met ren si0'-1 en sfmnken langs dez^n de mou wen en over bet onde-sl» gedo^'e. o'ke stronk een fraai etend" donkerder kleur. Patronen dezer casaques a f 0.75 por stuk. DE KARTEL. 'Voor zeer elegante zomerkleeding komt de mantel van chantil'e-kantstof in aan merking, waarbij een tulle hoed behoort, gegarneerd met dezelfde kantstof. Met deze kantstof verkrijgt men zeer smaakvolle effecten, daar de stof uiterst soepel en de plooi-valling z&or loeiend is. Prachtige resultaten worden verkregen wanneer aan mantels van deze stof de moderne, golvende verwijding aan den on derkant wordt aangebracht. Zeer charmant is wit met zwarte ohaniille kantstof en. volgens berichten uit Parijs speelt zij een. groote rol in de elegante wereld. De mantel is „het" kleedingstuk van heden. Bij de dunne zomertoiletten draagt men den „dag-mantel'' welke bij elke japon past. dan nog een voor den avond en nog een kort sportjasje, dat tevens op de fiets goede diensten bewijst. De zeer elegante mantels van zwarte, gewerkte zijde wor den, naar ik vroeger reeds schreef, ggvoerd met de stof der japon (veelal van een lichtere kleur zijde), waardoor de naam „complet" is toegepast. De „dag-mantel" vertoont meestal zijwaarts eenige plooien of rimpelwerk. Overigens is hij nauw en aansluitend. De kraag is plat en de revers dikwijls sjaalvormig. Vele mantels zijn ongevoerd, de anderen hebben een lichte voering van zijde. Avondmantels zijn buitensporig fraai van uitvoering; zoowel stof als garneering dragen er toe hij het effect van „over lading" te veroorzaken. Vele stoffen zijn sterk-g)anzend en me iaal-kleur ig; van goud of zilver doorwerkt 'damast of laken. Bovendien gepft de gar- neeruig, welke wordt aangebracht een ver meerdering van uitbundigheid. Bontranden worden zeer ruim in volant-achtigen vorm aan kraag en zoom gezet; rijkp, kleurige borduursels ziet meu op voor-«en achter baan prijken. Ook ruime volants van stof in bijkomende kleur worden ovevdad:g ter garneering aangewend. ANNIE M M OE VROUW IN DE KEUKEN. Wij zijn. geachte lezeressen, in den fruit- tijd. Een tijd voor de jeugd om te water tanden, en oen tijd van drukte voor meni ge huismoeder, die zich toelegt 0111 fruit in te maken of jam of compotes wil conscr- veeren. Nu dames, wij hebbesn dit al eens te zamon bereid.'Ook hebben wij toen, een methode besproken, hoe wij met behulp van zwavel het fruit eerst opgekookt, zonder suiker kunnen bewaren in flesschen. Ik.ben daarom niet van plan om hier in herhaling te treden. Het is altijd prach tig als wij te zamen eens iets bereiden wat men niet zoo gemakkelijk in een re ceptenboekje kan vinden. Daarom willen wij nu eens fruit bereiden voor direct ge bruik. Als hier sprake is van fruit, bereiden, uil dit niet zeggen, dames, dat het af lo Keuren is om ons Hollandscb fruit, zoo te eten! Neen hoor! Laat uw kinderen, en gij zelf ook, maar gepust zich eens te goed doei}, aan onze heerlijkê aardbeien en kersen. Mits niet in overdaad gebruikt, is dit gezond, en zuivert het bloed. Fruit bereiden voor de tafel, is niets anders dan, met bijvoeging van verschillende in grediënten, smaak en aroma verhoo- gen en door variatie, het dikwijls eten van hetzelfde fruit aantrekkelijk te maken. Laten wij beginnen met verschillende bereidingen van aardbeien.' Aardbeien met vruchtenroom Maak een kilo aardbeien schoon, wasch ze goed af en laat ze op een vergiet uit druipen. Kook 200 gram witte suiker met 100 gram water, waarin een ^citroenschil en sinaasappelschil tot een stroopje. Doe de aardbeien in een diepen fruitschaal en giet het stroopje door een puntzeef, gloei end beet over de aardbeien. Klop met een gard V* liter versche room voorzichtig tot ze stijf wordt. Men kan bij de room voor het kloppen een weinig volle melk voegen. Meng hel sap van een citroen en een sinaasappel met 100 gram poedersui ker met een houten lepel tot de suiker ge smolten is. Voeg er drie eierdooiers bij, al roerende, en giet alles door een puntzeef in een schoon emaillepannetje en klop dc massa op het vuur, tot 't bijna kookt. Zet bet dan van het vuur om te bekoelen. Sla de drie eiwitten tot schuim. Voeg nu de eierdooiers mot citroen en sinaasappelsap Lij de room, dan het eiwit, roer alles goed dooreen met een gard en giet de aldus be reide room op de aardbeien, strijk de room glad. zoodat ze de aardbeien geheel bedekt, en dien de aardbeien op met bis cuit apart er bij. A a r d b e i en op z'n Russisch. Kook een siroop van 250 gram suiker met 100 gram water. Bestrooi in een jschaal of kom 1 Kg. schoongemaakte en gewasschen aardbeien met. 100 gram poe dersuiker. Gist er een klein likeurglaasje Kirsch, een dito Marasquin en Curacao bij. Schudt de aardbeien goed op en giet alles in de gloeiend heete siroop. Schudt de massa nogmaals goed om, en giet alles op een diepen compoteschaal. Presenteer er biscuits bij. Aardbeien met rijst. Kook een liter melk, waarin een stokje vanille, een stukje boter en 150 gram witte suiker. Als de melk kookt, voegt men er 250 gram Carolinerijst bij, roer de rijst goed om met een houten lepel, en laat ze gedekt langzaam koken, van tijd tot tijd roerende. Als fle rijst stijf is, zet ze van het fornuis om te bekoelen. Is de kook- hitter er af, dan voegt men er drie eier dooiers bij. Klop het eiwit lot schuim voeg het goed roerende bij de rijst, en vul er een Charlotte-vorra (ringvorm) mede. Is die een weinig bekoeld, dan keert men den ring om op een ronde of langwerpige schotel. Wrijf een half Kg. schoongemaak te en gewasschen aardbeien door een paar- deharen zeef tot puré. Roer er 100 gram poedersuiker en een glaasje, marasquin door en giet ze in den ringvorm. Bestrooi nog een halve kilo aardbeien met poedersuiker en schudt ze dooreen met een eetlepel Curacao, scliik ze vervol gens om den ring rijst, en dien ze op. Aardbeien beignets. Neem daarvoor groote aardbeien (dub bele Boskoopers), maak ze schoon, wasch ze af, en doe ze in een kom, waarna men ze moet bestrooien en omschudden met poedersuiker en een lepel marasquin. Maak een dik beslag van een pond bloem en een halve liter bier, voeg er een voor een 3 eieren bij en een lepel slaolie. Haal de aardbeien door het deeg en bak ze in gloeiend vet. Laat ze afdruipen op een stuk grauw papier. Schik de beignets op een schotel en- bestrooi ze met poedersuiker. Aardbeien-souflé. Besmeer een vuurvasten schotel met ge smolten boter en bestrooi hem met poe dersuiker. Maak een beslag van 4 lepels bloem en 2 maatjes melk. Voeg er een snuifje zout een weinig poedersuiker en vanille en één voor één vier heele eieren bij Wrijf alles door een puntzeef in den vuur vasten schotel en zet de pouflé in een heete oven. Als ze na een kwartier goed is opgekomen, dan is ze gaar, neem ze uit de oven, plaats de souflé in den vuurvasten schotel op een schaal of bord, doet in het midden puré van aardbeien (zie rijst met aardbeien). Bestrooi alles met poedersui ker en presenteer gesuikerde aardbeien apart er bij. F r 11 i t - s a 1 a d e. Neem daarvoor een gelijke hoeveelheid aardbeien, kersen, aalbessen en frambo zen. Ontdoe al het fruit van steen en kroon, wasch het fruit goed schoon en maak er een of 2 diepe fruitschalen mede vol. Bestrooi het fruit met poedersuiker, (100 gram poedersuiker voor ieder pond fruit) en besproei iedere fruitschaal met een glaasje Kirsch. Rond het fruit kan men aan schijven gesneden bananen 1 gen, als garnituur. Aardbeienjam. Neem daarvoor zoogenaamde Breli sche, dat zijn kleine bloedroode aardbej Goed schoongemaakt en gewasschen. men de aardbeien op het vuur met weinig water, en voor iederen kilo aai heien 350 gram witte suiker. Laat de aai beien goed, al roerende, koken, tot ze dikke massa vormen, die aan de kj blijft hangen. Doe de jam dan zoo mogelijk in uitgezwavelde glazen pot Koud zijnde, bedekt men de jam met in cognac gedrenkt perkament, en M weg voor 't gebruik. L. G. PATRONEN NAAR MAAT. Papieren patronen op maat gemat kunnen besteld worden onder toezei»! of bijvoeging van het bepaalde W plus 15 cent porto, aan het Comptoiri Patrons. Molenstraat 48 B, Den Haa? maten op. te geven volgens onderstaat téekeninir.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 10