Firma J. P. DRIESSEN SPORT EN WEDSTRIJDEN VOETBAL. DIOC. HAARL. BOND. De algemeene vergadering. Zaterdag meldden wij in onze courant, jjl gisteren de algemeene jaarvergadering jen D. H. V. B. zou worden gehouden. jjlffas echter niet juist. De vergadering is tftgesteld op Zondag 12 Juli. Lisse IH. B. C. I (1e KI. Fed.) 2—3. Eindelijk is dan de zooveel besproken ^trijd Lisse IH. B. G. I gespeeld, een onverdiende nederlaag is gewor- ED yoor de thuisclub, die ditmaal uitste- etid in vorm was, op één uitzondering, den ud-voor, na, die het solo-spel nog nleï j,jjnt te zijn afgeleerd. (hn 2.45 uur stellen beide elftallen on er leiding van scheidsrechter Stoette zich n De voorzitter der R.-K. V. V. „Lisse" [(reedt het veld en spreekt met eenige artelijke woorden de club H B. G. toe, ter tlegenheid van het' behaalde kampioen- bap dier afdeeling, welke onder dank orden aanvaard door de ver. H. B. C. lisse trapt af maar de aanval wordt al ioedig onderbroken. Stormenderhand on- rucemt H. B. G. een aanval. We denken zien scoren als de aanval onderbroken (irdl door buitenspel. Lisse komt flink op een keihard schot volgt, de keeper nitgeloopen. maar één der backs kopt bitterend uit doel. Kotzelfde probeert H. (C. maar iets tactischer. Tot driemaal i moet Sprok den bal corner verwerken, [Ike goed genomen, door het achtertrio #hadelijk worden gemaakt. Beide elftal- zwoegen hard maar schoten gaan er en naast. Bij een doorbraak der gas- plaatst de linksbinnen mooi voor, de belandt bij Mooren. die het bruine le- ronhoudbaar in Gerrit's heiligdom jaagt. Bij den uittrap gaat Lisse pijlsnel op het endoel af, d« linksbinnen zet in, maar keeper verwerkt den bal ternauwer- rd corner, welke goed genomen onscha- jjk wordt gemaakt. Voor rust denken ill. B. C. te zien scoren, maar de keeper schitterend uit en verwerkt den bal mer, welke eveneens niets oplevert. Kort nop is het rusten. O1. 10 minuten rust trapt H. B. G. af en wdig mooter, beide keepers gevaarlijke Ion verwerken Plotseling onderneemt B C. een pracht opgezetten aanval, de blsbinnen zet keihard in, maar de bal irdl nauwelijks verwerkt en komt voor voeten van Mooren, die ineens keihard (0-2) C. blijft de meerdere, maar de olen gaan over en naast. Lisse weert dapper. Mooi opgezette aanvallen, arbij vooral de linksbuiten uitblinkt, vol denken Beelen te zien scoren, maar keihard schot belandt bij den keeper, den bal goed verwerkt. Een der Lisse- moet wegens opgeloopen been-bles- het veld verlaten en er wordt het kwartier met 10 man doorgespeeld, snelle run volgt van H. B. C., de bal ndt bij den rechtsbinnen die met een oudbaar schot den stand verhoogt. Dit wordt Lisse te bar. Herliaalde- pogen zij het gastendoel te doorboren, succes blijft uit. Nog 5 minuten van iming is er te beleven. Bij een mooien ival bemachtigt Beelen het leder en het onhoudbaar in de touwen tot ote vreugde van het talrijk publiek. Niet leden hiermede weten ze het leder we- bemaclitigen, v. d. Vlugt krijgt den igespeeld en geeft den keeper geen van kans (23). Bij den uittrap kt H B. G. nog even hard om het doel eenmaal te verkennen, en als scheids- iler Stoette inrukken fluit heeft Lisse erdiend zijn eerste nederlaag geboekt. Teylingen ILisse II A1. ader heet weer werd gisteren een aan- gemaakt met de serie-wedstrijden Teylingen. Om 2 uur stelt Teylingen met. 3 invallers op en Lisse met vier diers. Lisse is dadelijk flink in de rderheid. Bij een uitval van Teylingen mt de linksbuiten echter 'onhoudbaar, minuten later vergroot dezelfde speler voorsprong. Lisse blijft aanvallen -en inuten voor de rust maken zij een ver- d tccenpunt Bust trad in met 21. Na de rust is Teylingen beter in vorm en wegen beide partijen goed tegen elkaar op. Er wordt zelfs goed gespeeld. Na een kwar tier passeert de midvoor met een tam schot den keeper voor de derde maal. Lisse blijft vasthouden en ze komen nog al eens gevaarlijk voor het doel, maar de keeper is in goeden vorm. Er is nog 2 minuten te spelen, Als bij een goed opgezetten aan val de bal belandt bij den Teylinger links binnen, schiet deze van verren afstand op het doel, de keeper trapt over den bal en het einde komt met 41. Teylingen IIB. S. M. 24. Hierna begon de wedstrijd van Teylin gen II en B. S. M. uit Bennebroek. Direct na den aanvang wordt Teylingen op eigen helft teruggedrongen. Als er nauwelijks 10 noinuten is gespeeld is de stand reeds 30 voor B. S. M. Teylingen begint te begrij pen, dat het zoo niet gaat en de Sassenhei- mers gaan terrein^verkennen, maar keeper en backs zijn in goede conditie. Voor de rust wordt niet meer gedoelpunt: rust 30 Na de rust is Bennebroek het eerst in den aanval en weten zij na 5 minuten hun voorsprong te vergrooten. Nu begint het B. S. M. zachtjesaan tegen te loopen. waardoor Teylingen in de meerderheid komt. Zij weet dan ook in 5 minuten tijd 2 doelpunten te maken, waarmee het ein de kwam. Om 5.30 uur volgde de laatste wedstrijd van de veteranen, die onder luid applaus van het publiek het veld betraden. Het was een aardige vertooning, waarin voor al de midhalf van Voorhouts-veteranen, en de rechtsback van Teylingen opviel. Deze wedstrijd werd door de Teylinger veteranen gewonnen met 32. Volledige uitslagen zijn: Teylingen ILisse TI 41 Teylingen IIB. S. M. 24 Teylingen vet.Voorhout vet. 32 R.-K. Sportvereeniglng A. V. V. Zondag werden wederom een tweetal wedstrijden gespeeld voor de A. V V.- serie. Van 1 tot 2.30 uur bekampten Edoh II en L. en S. II elkaar voor de 2e afd. om len en 2en prijs. Het was een wedstrijd, die vlot en enthousiast werd gespeeld en waar in beide elkaar weinig toegaven. Edoh's spel was meer af en iets vlugger. Edoh won dan ook verdiend^ met 2O en won daardoor den len prijs, L. en S. II den 2en prijs. De tweede wedstrijd D. H. L. II Gr. Willem III voor de 1e afd. was het aankij ken wel waard. Beide ploegen gaven zich geheel en vertoonden een keurig spel, voor al het spel van Gr. Willem's keeper viel zeer op; deze toonde over uitstekende kee- persfalenten te beschikken D. H. L. II won ten slotte met 10. Over den scheidsrech ters niets dan lof. R.-K. V. V.—E. M. S. A s. Woensdag 8 Juli des avonds om 8 uur zal er op het E. M. S.-terrein een be langrijke voetbalwedstrijd plaats hebben tusschen E. M. S. I en de kustwacht uit Leiden. Deze wedstrijd zal het aankijken vermoedelijk wel waard zijn. NEDERLANDiSCHE VOETBALBOND. Promotiewedstrijd. AlphenS. V. W. 4—2. Onder een warmte-temperatuur, die hij- na een hittegolf gelijk was, werden Zon dag de promotiewedstrijden voor de 2e klasse, vom-vgpzet met den wpdstrijd Al phenS. V. W. Zooals wij reeds voorza gen, werd de wedslriid een overwinning voor de thuisclub. Voornamelijk voor de rust speelde Alphen met een élan, zooals wij het zelden van dit elftal hadden ge zien en reeds de eerste minuten van het spel wist Alphen zich de leiding to ver zekeren. De Gorinchemmers. hadden dan ook in dit tijdsverloop van den wedstrijd meer zeer weinig in te brengen. Om twee uur fluit scheidsrechter Hak- kert beide elftallen binnen de lijnen. Aan vankelijk is S. V. W. iets sterker en wel dra moet keeper van Leeuwen handelend optreden. Alpheii verplaatst evenwel het Ingezonden Mededeeling HUIS VAN VERTROUWEN BOTERMARKT 2 LEIDEN Sportbekers - Medailles etc. 1967 VRAAGT CATALOGUS - PRIJSCOURANT "*n der manschappen wist zich re- sfbap te geven van het afwezig blij- Van Paul, en hoe men ook zocht, ner- 5^as een spoor van hem te vinden. riep opeens Bertrand uit, ik ge- i dat ik wel weet, waar hij uithangt, 's niet mooi van je, vriendje, zoo zon- afschoid heen te gaan. Wacht, je beste Waad zal e vaarwel komen zeggen, •n toen het avond geworden was, begaf rich op weg naar Tongerloo, waar hij I dacht te vinden. Want deze had hem 1 gesproken over zijn geboortedorp: sansenlot behoudt eerbied voor •k. waar zijn wieg eens stond en waar -rste lachje heeft geklonken. "dits met moeite kwam.hij voort over morsigen, opgebaanden weg. Nacht hem en de stormwind zweepte jye sneeuw en hagelkorrels met ijs- m zijn gelaat. Maar waar vindt de jco hinderpalen, als hartstocht hem '•P in den nacht kwam hij in het aan. waar alles in rust lag, in rust. daar de nacht de zorgen van aa? niet kon verdrijven. Hij klopte °P de eerste deur de beste, en vroeg de moeder van den sansculot, "i wist, dat de vader dood was n van verdriet en in het dorpje ■W verraad van Paul niet onbekend ;*en. nond de woning en wekte de vrouw, «schrikt boven het huilen van den ruwe en onbeschofte stem hoorde -Vreemdeling, wenschte binnen in te worden. [ponw, bulderde Bertrand. waar is J5». waar ia Paul? r*® ging open. Mijn zoon? sprak de vrouw lang zaam, Paul, mijn zoon is dood. Gij liegt; zeg mij, waar hij is. Ruim een paar maanden geleden verzaakte hij aan zijn geloof, verzaakte hij aan zijn ouders, verzaakte hij aan zijn vaderland. Paul, mijn zoon is dood. Gij durft den spot met mij drijven? Gij wilt mij niet zeggen, waar hij is? Ha, ik zal hem zelf wetpn te vinden, den laf aard, die de roemrijke vaan van Dumou- riez verlaat. En hij stormde nu de kamer in, door zocht het huis van de vliering tot den kelder, maar vond noch Paul, noch Pauls gelijke. Mijn God, zou het waar zijn, hoopte de moeder, dat mijn zoon zijn dwaling heeft ingezien en weergekeerd is op het rechte pad. Dat hij wederkeer© naar Tongerloo. Mijn moederhart en moederarmen staan voor hem open. En in een innig gebed keerde de moeder terug naar haar slaap vertrek, waar zij bleef waken en bidden, tot de morgen grauwde en haar weder op riep tot werken en zorgen. En het winter zonnetje brak door de wolken en glinster de vroolijk op het helderreine sneeuwkleed en riep kristallen drupjes van de daken, blijde traantjes, die lente voorspellen en hoop. Bertrand zocht rond, hier en ginds en overal, maar tevergeefs. Misschien was de bloodaard bang om naar Tongerloo terug te keeren. Wie weet, in Bree waant hij zich misschien veilig. Voort naar Bree. En al spatte de dooiende sneeuw ook ver weg bij iederen stap zijner voeten, en al traohtten de hooge en modderige sneeuw hoopen, hier en daar op den hoek eener stTaat of aan den zoom van een bosch, spel spoedig, een corner wordt door Al phen vervolgens niet benut. Als een schot van Benekamp juist is naast gekomen, valt Alphen opnieuw aan. Schouten plaatst het leder mooi voor doel, Peters zorgt voor het overige en het is 10. Aangemoedigd door dit onverwachte succes, vallen de Alphenaren voortdurend vinnig aan. Het S. V. W. doel beleeft ten gevolge daarvan critieke momenten Bij een dezer Aanval len maakt een S. V. W.-back hands. De toegekende penalty wordt door Schouten onhoudbaar ingezet (20.) Enkele minu ten zijn er weer verloopen, als een her nieuwde aanval van Alphen volgt De voorhoede brengt bet leder mooi combinec- rend naar voren en als Benekamp het te pakken krijgt, maakt hij er zonder falen 30 van. Dit is den S. V. W.'ers blijk baar te erg, want aanstonds gaan zij tot den aanval over, doch de verdediging van Alphen weet stand te houden en onver anderd komt spoedig daarop de rust. Na de thee is S. V. W. 't eerst in den aanval, een kogel op doel wordt juist naast geschoten, dan is Alphen weer aan de beurt. Als de voorhoede het leder mooi opbrengt, belandt de bal bij Sehouten. deze geeft het aan Benekamp en de stand is 40. Dan valt er bij Alphen eenige verslapping waar te nemen, waarvan S V. W. handig gebruik maakt, door oen teeenpunt te maken. Er is dan nauwe lijks een minuut verloopen, of het 2e doel punt voor S. V. W. volgt door een schot van haar links-buiten 4—2. Als S. V. W. nog eenieen tijd de meerdere is geweest, beeint Alnhen zich te herstellen de aan vallen welke hieruit volgen hebben door het stand houden der S. V. W.-verdédi ging geen resultaat en onveranderd komt het einde. De scheidsrechter leidde cor rect. De stand luidt thans: gesp.gew.gel.verl.v.t.pnt. Vriendenschaar 3 12 41 4 Alphen 4 12 1 6—6 4 S. V W. 3 1—2 5—8 2 Gecostumeerde wedstrijd. Zaterdagavond werd op het L. F. C.- lerroin ten bate van het N. O. C. de aan gekondigde gecostumeerde wedstrijd ge houden tusschen L. F. C. I en een „Mar ken-elftal. De belangstelling was maar erg matig, zoodat de halen wel niet groot zullen zijn. De „Markers" wisten na goed combinatiespel den stand op 20 te bren gen, doch daarmede hadden, zij al hun kruit verschoten en werd de voorsprong geleidelijk veranderd in een 42 achter stand. Tijdens de pauze werden er onder lei- ding van den heer S. J. Koopmans eenige goedgeslaagde athletiekdemonstraties ge geven. De nederlaagwedstrijden van L. F. C. L. F. C. ISteeds Hooger 11. De wedstrijd L. F. G. ISteeds Hooger I eindigde in een gelijk spel. wat de juiste verhouding weergaf. Hoewel Steeds Hoo ger technisch beter spel vertoonde, wist L. F. C. door haar enthousiasme den strijd gelijk opgaande te houden. Het ge heel is een demonstratie geweest van bij zonder goed voethal. Steeds Hooger had 2 invallers terwijl bij L. F. C. J. Segaar op het appèl ont brak. De eerste aanvallen zijn voor Steeds Hooger, dat na een kwartier spelens door een misverstand in de L. F. C. ach terhoede de leiding nam. L. F. G. komt meer en meer opzetten, en even voor rust weet W. Wagemaker met een scherp schot gelijk te maken. Na de rust is het een gelijk opgaande strijd geweest met beurtelings gevaarlijke momenten, vooral dient vermelding het bijzonder goede kee pen van L. Kruit, die 2 zeker schijnende doelpunten wist te voorkomen. Scheids rechter E. Eeckelaert leidde correct. Het 2e elftal wist B. E. C. I een gelijk spel af te dwingen, wat grootendeels lag aan het schitterende keepen van J. Raap horst, die onpasseerbaar was. Een kleine overwinning had B. E. C. verdiend. De volledige uitslagen zijn: L. F. C. ISteeds Hoogfr I 11 L. F. C. n—B E. C I 00 L. F. C. in—D. V. S. I 0—3 L. F. C. V—D. L. V. n 2—6 L. F C. VI—D. V. S. m 2—3 KORFBAL. U. D. I—Pernix II 2—3 ZWEMMEN. Internationale wedstrijden te Zutphen. Onder zeer groote belangstelling zijn Za terdagmiddag te Zutphen in de Groote Gracht aldaar internationale zwemwedstrij den gehouden. De uitslagen zijn als volgt: 5 X 50 M. estafette voor heeren, vrije slag: 1. Buda- pesti, 2 min 24 2/10 sec.; 2. Het IJ, Am sterdam, 2. 35 sec. Polowedstrijd: Het IJBudapest!, ge wonnen door Budapesti met 73. 1000 M. snelzwemen: 1. J. ter Haar, Zwolle 16 min. 22 2/5 sec.; 2. F. Keseru, (Hongaar) die 50 M. voor den finish den strijd opgaf wegens kramp. De int. wedstrijden van „Het Y'\ „Het Y" verbetert drie Ned. records. In het voormalige Badhuis Obelt te Am sterdam werden gisteren de door „Het Y" georganiseerde internationale zwemwed strijden gehouden. De uitsla-gen luiden, volgens „de Grt.": 50 M. schoolslag voor meisjes tot 16 jaar, vrije deelneming. 1. Mej. B. Hansen (IJ) in 46 sec.; 2. mej. N. Slag (A. D. Z.) in 47 sec.; 3. mej. M. Marlens (IJ) in 47 2/5 sec. 100 M. rugzwemmen, internationaal, vrije deelneming, kampioenschap van Ne derland. 1. L. Czele (T. V E.) Budapest in 1 nrn. 20 1/5 sec.: 2. A J. v. Wilgenburg (A. Z) buiten mededinging in 1 min. 23 2/5 sec.; 3 C. Weber (IJ) in 1 min. 29 sec. 100 M. vrije slag. internationaal. vTije deelneming. Kampioenschap van A'dam. 1. T. Hol ba (T. V. E.) Budapest in 1 min. 6 4/5 sec 2. R. Wijss (IJ) in 1 min. 8 3/4 sec.; 4 H. v. Essen (IJ) in 1 min. 8 4/5 sec. 50 M vrije slag voor IJ-leden. 1. S Koe in 31 sec 2. G. P. Smits in 32 1/5 see.: 3. K. Koel in 36 2/5 sec. 4 X 50 M. wisselslag voor dames (rug-, school-, zij- en vrije slag): 1. De A. D. Z. in 2 min. 54 4/5 sec. met de dames M. Werner, G. Slag. J Rutgers en E. Smits: 2. Het IJ in 2 min. 58 sec. 400 M. vrije slag. internationaal kam pioenschap van Nederland. 1. F. Keserü (T. V. E.) Budapest in 5 min. 49 1/5 sec.; 2 J. Kohier (IJ) in 5 min. 59 1/5 sec., daarmede het Ned. record, dat sinds 1922 op zijn naam staat mot vijf seconden verbeferend."3. G. Dekker (Neptunus) in 6 min. 5 sec. Estafette vrije slag 5 X 50 M. Kam pioenschap van Nederland. 1. Het IJ in 2 m'n. 27 1/5 sec. met de'zwemmers E. van Es, J. Reijnders, R Wijss, H van Essen en J. van Silfhout Hel record weTd hier door het IJ verbelerd met 4 1/5 sec. Schoonspringen Dames: 1. Mej. J. J. Braan (IJ) en A. v. Leeuwen (H. D. Z.\ beiden met 64 punten. 2. Mej. F, v. d. Buret met 60 pnt. 100 Meter schoo'slag, internationaal. Kampioenschap van Amsterdam. 1. R. Wijss (IJ), in 1 min 20 4/5 sec. 2. J. Reijnders (IJ) in 1 min. 23 1/5 sec.: 3. S. Barta (T. V. E. Budapest) in 1 min. 26 2/5 sec. Schoonspringen Heeren: 1 C. Hemsing met 78 pnt. 2. H Lottgering met 75 pnt. 3 E. Davidson met 69 pnt. Wisselslag estafette 4 X 50 M. Kam pioenschap van Amsterdam. 1. T V. E. Budapest in 2 min. 15 8/5 sec. 2. Het IJ in 2 min. 18 4/5 sec. daarmede het Ned. record verbeterend met 4 2/5 sec. De voL» gende zwemmers namen hieraan deel: H. v. Easen, R. Wijss, J. Reijnders en J. van Silfhout. Waterpolowedstrijd. Onder leiding van den h?er M. Blitz (België), verschenen de volgende ploegen in het waiter: Hongarije: doel Barta: achter Zarkanij en A. Peter; midden Z. Rudaz; voor Hom- monay, F. Kezeru en L. Czelo. Het IJ: doel K. Struijs; achter E. Klop-» haus en F. W. Bohlander; midden J. Boh- lander; voor R. Wijss, G. Bohlander en J. Kohier. Direct na den aanvang scoorde Hot IJ uit een vrijen worp, waarna Hommonay gelijk maakte. Silfhout hernam toen uil een vrijen worp de leiding voor Het IJ, die door Kohier en Bohlander tot 51 op-> gevoerd werd. De Hongaren pakten toen wat forscher aan en nadat eerst een schot van Czele miste, scoorde Kezeru voor de rust nog tweemaal, (53). Het viel op dat de Hongaren zich gemakkelijk vrij maak ten, doch in dat opzicht weer niet pft>- duetief genoeg waren. Zwemmen met den bal werd we'nig gedaan, doch alleen het plaatsen was hoofdfactor. De tweede helft was wel het'slechtste deel van den wedstrijd en dank zij da krachtige leiding tan Maurice Blitz, werd ruwheid voorkomen. Het was. een vlot spel, dat jammer* genoeg ontsierd -werd door veel vasthouden onder water. Na een paar IJ-aanvallen, die door den keeper Barta behoorlijk verwerkt werden, scoor Ja Hommoday opzwemmend, (54). Daarna ontwikkelde zeb een gelijk opgaand spel. De wedstrijden der Goudsche Zwemclub. Te Gouda werden gisteren onder groolo belangstelling en begunstigd door uitste-* kond weer de jaarlijksche nationale zwem-' wedstrijden der Goudsche Zwemclub ge houden. De pres'taties waren over het al gemeen ui'tstekend te noemen en mej. "Wi den Turk (R. D Z.) slaagde er zelfs in bi het nummer rugzwemmen voor dames het beslaande record met niet minder dan 5 2/5 sec. te verbeteren en het van i min. 35 2/5 te brengen op 1 min. 31 sec. Voorwaar een schitterende prestatie. In het nummer borstzwemmen voor hee ren was de Dolfijn-man J. G. J. Pronk sterk favoriet Hij werd no. 1,- doch zwom over de baanlengto 1 sec. meer dan ver leden week bij de wedstrijden van D. J. K. De volledige uitslagen luiden, volgens ,de Crt.", als volgt: 50 M. Borstzwemmen voor heeren (Ju niores): 1. S. v. d. Meer (de Waterratten), 32 1/5 sec.; 2. J. M. van Suylekom (Maas), 32 3/5 sec; 3. J. G. Ankerman (H Z P C.), 32 4/5 sec. 100 M. Borstzwemmen voor dames. (Kampioenschap van Nederland) I: 1. M. Baron (O. D. Z 1 min. 20 3/5 sec.; 2. M. Vierdag (A. Z P. G.), 1 min. 24 sec.; 3. M. Braun (O. D. Z.), 1 min. 27 sec. 60 M. Rugzwemmen voor dames: 1. T. de Jel (O. D Z). 43 3/5 sec.; 2. G. vnn Gel der (O. D. Z.), 48 3/5 sec. 100 M. Borstzwemmen voor heeren: 1. J. G J Pronk (Dolfijn) 1 min. 9 4/5 sec.; 2. W. G. Bokhoven (G. Z. C.), 1 min. 13 2/5 sec 3. P. F van Sonus (Maas), 1 nrn. 14 1/5 sec. 100 M. Rugzwemmen voor dames, (kam pioenschap van Nederland): 1. W. den Turk (R. D. Z) 1 min. 31 sec.; 2. G Slag (A. D. Z.) 1 min. 40 4/5 sec.; 3. C. Ley- brand'l (Zeister Z. G), 1 min. 48 4/5 sec. 50 M. Rugzwemmen voor heeren (ju niores): 1. J. G. Ankerman (H. Z. P. G 42 2/5 sec.: 2. L. Korpei shock (Maas), 42 3/5 sec.; 3. G. Prcvoo (S. Z. G 44 2 5 sec. 50 M. Borstzwemmen voor loden G Z. G. (beneden 16 jaar): 1. T. Verjaal, 42 sec.; 2 F. Bik, 46 sec.; 3. H. van Dijk, 46 1/5 seconden. 100 M. rugzwemmen voor heeren: 1. P, F. van Senus (Maas), 1 min. 30 4/5 sec.; 2. L. Korpershock (Maas), 1 min. 38 1/5 sec.; 3 D Lamers (S. V FT 1 nrn 43 2/5 sec. Estafette 4 X 50 M. wisselslag voor da mes (kampioenschap van Nederland): 1. Ploeg R. D. Z, 2 min. 47 2/5 sec.; 2 Ploeg O. D. Z., 2 min. 53 sec 3. Ploeg H Z P. C 3 min. 9 'sec. hem ook tegen te houden, met zijn hooge kaplaarzen overwon hij al die moeilijkhe den en kwam te Bree aan, toen de eerste morgenschemering zich over het winter landschap verspreidde. En zie, alsof het noodlot hem gunstig was, daar gaat zijn vroegere vriend, nu zijn vijand, op korten afstand voor hem uit. Maar wie is clie landman, die hem ver gezelt? Zijn vader? Neen, die is dood. Een vriend? Welnu, dan zal die vriend straks een anderen vriend te betreuren hebben Wat zij die kerk aangluren? Wie weet! Een vermomde priester! Maar neen, zij gaan de kerk voorbij. Wat zoeken zij op dat plein daar, dat zij zoo naar bo ven turen? Ha, ellendig gebouw, een klooster. Verdween daar niemand voor dat raam? Zie, de deur gaat open; zij tre den binnen; de deur krast weer dicht. Dus had ik het daar zooeven toch niet hij hM verkeerde eindje. Paul en een priester, ja ....en Bertrand, die is or ook nog. En krampachtig drukte hij de buks, die onder zijn wijden mantel verborgen hing. Hoe binnen te komen? Maar dat is ook niet noodig. Zie, men ontsteekt licht in de kapel. Men kan wel raden, wat zij van plan zijn. De ramen zijn niet hoog. En Bertrand keek rond, om iets te vin den dat hem erbij kon voeren, en vond in een oud gebouw vlak bij het klooster, oen laddertje, hoog genoeg 'voor zijn doel. En door een gebroken ruit tuurt hij naar bin nen en luistert. 't Is stil in het halfduister. Slechts het knetteren der kleine vlam van*een kaarsje, dat op een bank geplaatst is, breekt van tijd tot tijd den heiligen ernst, terwijl aan de linkerzijde een bijna onhoorbaar gefluis tpr van stemmen opstijgt. Het is daar waar Paul zijn gemoed uitstort voor den dienaar des Allerhoogsten, waar hij zijn misslagen en misdaden bekent met een berouwvol hart. - En er was vreugde in den hemel, waar de engelen juichten over den terugkeer van den verdwaalde en vrede daalde in de ziel van Paul, toen van de lippen des priesters de woorden klonken: Ego te absolve: Ik ontsla u van uwe zonden. Maar op hetzelfde oogenblik klonk er een slag door de kapel, die de ruiten deed rinkelen in de ramen pn de muren deed schudden en het gewplf scheen open te scheuren. Een rood-blauwe vlam flikkerde voor weinige oogenblikken en stinkende kruit damp vervulde de ruimte, waar anders slechs wierook gebrand word en trok als een loodkleurige nevel opwaarts langs de tempelwanden. De onverlaat spoedde zich heen van de plek, waar hij meende bloedige wraak ge nomen te hebben over de handelingen van Paul. Maar de Heer was met de zijnen. De, kogel van de sansculot drong met ge weld door de houten kolom ter linkerzijde van den biechtstoel, doorboorde den ach terwand en stuitte tegen do harde steenen van den muur, zonder een haar te deren, noch van Paul, noch van den priester. Waar de Heer zijne handen uitstrekt, daar lijden de plannen dor boozen schip breuk. Getroost ging Paul heen naar Tonger loo, naar zijne moeder, die hij liefhad en verzorgde, totdat de dood haar opriep naar betere oorden. Bertrand keerde terug naar het leger, met hetwelk hij na korten tijd de reis naar Frankrijk ondernam, oin nooit weer in zijn vaderland terug te keeren. Een bloedig slagveld zag hem vallen en bergt zijn gebeente. Wie tegenwoordig een bezoek brengt aan het stadje Bree, zal er tevergeefs rondzien naar het vroegere klooster. Do Fransche revolutie, die zooveel verandtv- ringen teweegbracht, noodzaakte de patera Augustijnen een goed heenkomen te zoe ken, beducht als ze waren voor do woede van een verblind volk. Lang lag het klooster leeg. Geen gewij de gezangen weerklonken meer in de ka pel. Geen klokje riep de kloosterlingen meer op tot gebed en overweging. Verlaten stonden de biechtstoelen in do ruirntp tot eenigen tijd, nadat de vrede was wcei'ge- keefd over het geteisterde Europa, zij ver kocht werden aan hot kerkbestuur van Heel. In de kleine, maar mooie dorpskerk, die, dank zij de zorgen der tegenwoordige geestelijkheid en parochianen een vergroo ting en verfraaiing ondergaan heeft en ondergaan zal, die getuigen van den vro men godsdienstzin der huidige inwoners, staan in de beide beuken de eerbiedwaar dige biechtstoelen. En nog steeds zijn in deh biechtstoel ter linkerzijde de sporen aanwezig, die do kogel van den sansculot er achter gelaten heeft als om den boeteling, die met een vreedzaam hart deze plek verlaat, er aan te herinneren, dat onder Gods hoede ieder veilig is.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5