fo Veenendaal, met een oud gêweer op schadelijk wild schieten, toen gelijk met bet schot het geweer finaal uit elkander vloog. Zwaar aan zijn hand verminkt, werd hij .onmiddellijk, op advies van den spoe dig Ier plaatse zijnden geneesheer dr. Vergouwen, per auto naar het ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Kokende thee over het tichaam. Aan boord van het stoomschip „Korfo 10", liggende in de Petroleumhaven te Rotterdam, is Woensdagavond, toen men voorbij Zaltbommel voer, een ongeval ge beurd. Het 1-jarig zoontje van den schip persknecht H. H., had in de roef een pot kokende thee over het lichaampje gekre gen. Men beeft hem aan boord zoo goed en zoo kwaad als bet ging verbonden. Toen is men doorgevaren. Bij aankomst te Rotterdam is het kindje naar het zie kenhuis gebracht, alwaar het Vrijdag nacht is overleden. Door een autobus gedood. Men meldt ons uit Maastricht: Te Roh- ïem is Zaterdagavond door een autobus van de firma Tisette een 21-jarige onder wijzer, die per rijwiel van Amby kwam overreden en gedood. Autobus in de stoot Zaterdagavond is te Loosduinen een autobus van de W. S. M. op den Monser- schen weg in een sloot gereden. De chauf feur week git voor een paar fietsers, maar kwam daardoor in botsing met een vrachtwagen die in de richting van Den Haag ging, Hij raakte zijn stuur kwijt en reed naar de sloot. Een telefoonpaal, die geheel afknapte en een dichte haag. bra ken de vaart, zoodat de bus overeind bleef. Van de acht passagiers werden er vier gewond door het brekende glas. Een kraan van de brandweer, geholpen door een groot aantal nieuwsgierigen, heeft de auto weer op den weg gebracht en naar de remisie vervoerd. Door de tram overreden. Zaterdagmiddag om even" over vier, wil de een 11-jarig knaapje, op de Palmgracht te Amsterdam woonachtig, een van we vele voetovergangen op den Adm. de Ruyter- weg, die door witte paaltjes gemarkeerd worden, oversteken. Vermoedelijk heeft bet ventje niet uitgekeken en bemerkte dan ook niet, dat uit de richting Sloterdijk een sneldienst naar Amsterdam naderde. De bestuurder remde met alle kracht, doch bet was te laat. Het slachtoffer kreeg een slag van den eersten wagen, geraakte er onder en vier vielen van het eerste rijtuig en twee van het volgende gingen hem over de beentjes. Daar hij onder de wie len van de eerste truck van den tweeden wagen lag, moest men het tramrijtuig op vijzelen. Deerlijk verminkt en bloedende uit neus en ooren werd de jongen, na door dr. Jongkind uit Sloterdijk, die toeval lig passeerde verbonden te zijn. per ambulance auto van den Geneeskundigen Dienst, naar het Wilhelminagasthuis ver voerd, alwaar het knaapje in den loop van den avond overleden is. De moordaanslag ie Casiricum. De gearresteerde inzake den moordaan slag te Noord-Bakkum heeft voor den burgemeester bekend een schot te hebben gelost, doch het was niet zijn bedoeling den kweeker te raken. Hij had, volgens zijn mededeeling in de lucht geschoten: een reden daarvoor had hij eigenlijk niet Een autobus rijdt een huis binnen. Te Houthem is, naar „de Crt." meldt, gistermiddag op een recht stuk weg een groote autobus van de L. A B vermoe delijk door het breken van de stuurstang, dwars over den weg in een huis gereden, bewoond door den heer Reintjes-Debie. De voorgevel, zoowel van de benedenverdie ping, waar een winkel in kruidenierswa ren gedreven wordt, als van de geheele bovenverdieping, werd door het zware gevaarte in elkander gereden. De autobus kwam met de voorkap midden in den win kel terecht, daar groote schade veroorza kend. In de autobus zaten, behalve den chauffeur, twaalf personen, die geen van allen letsel kregen Toevallig bevonden zich de bewoner3 in feet achterhuis, zoo dat niemand gewond werd. De autobus is zwaar beschadigd. Het huis, waarvan de voorgevel finaal is verdwenen, is met bal ken gestut, daar men door het doorbuigen der zoldering, verdere instorting vreesde. Onveiligheid op de wegen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland beeft de volgende circultire gezonden aan de burgemeesters, der ge meenten in Zuid-Holland betreffende de on veiligheid op de wegen in verband met het motorverkeer. 9 „Het zal ook aan uw aandacht niet zijn ontgaan, dat in den laatsten tijd de dag bladen herhaaldelijk melding maakten van min of meer ernstige ongelukken door het gebruik van motorrijtuigen veroorzaakt. In vele gevallen zijn deze ongelukken te wijten aan onvoorzichtigheid of roeke loosheid van de bestuurders dier veertul- gen, die zich niet storen aan de bepaling van art. 15 der Motor- en Rijwielwet, krachtens welke het aan bestuurders van een motorrijtuig of rijwiel verboden is, daarmede over den weg te rijden op zoo danige wijze of met zoodanige snelheid, dat de vrijheid of de veiligheid van het verkeer op dien weg wordt belemmerd, of in gevaar gebracht, noch aan de voor schriften der gemeentelijke politieverorde ningen, welke in. het belang van de vrij heid of de veiligheid van het verkeer zijn vastgesteld. Het is daarom, dat ik met na druk een beroep doe op uwe medewerking om, voor zooveel van u afhangt, te bevor deren dat door een voortdurend en nauw gezet politietoezicht op de handhaving en nalecing van voormelde voorschriften aan het door mij bedoelde, zich steeds uitbrei dende euvel paal en perk worden gesteld." Brand. Zaterdag ontstond tegen middernacht brand in de woning van v. H., te Zaltbom mel. vermoedelijk door broeiing van het hooi. De schuur naast het huis, werd ge heel, het woonhuis gedeeltelijk vernield. Verzekering dekt voor een deel de schade Ernstige brand In een manufacturen- magazijn. Men meldt ons uit Rotterdam: Zondagmorgen werd brandmeester Van Breemen gewaarschuwd, dat dikke rook wolken door de kelderopeningen drongen van het groote manufacturenmagazijn aan den Binnenweg 75 alhier, van de firma f. van Dantzig. De hrandweer werd onmiddellijk gealar meerd en verschillende spuiten rukten uit naar het terrein, waar een vrij zware brand moest woeden. Aangekomen voor den grooten winkel konden de brandweer lieden niet naar binnen, omdat een verstik kende rook het geheele gebouw vulde. De reddingsbrigade moest ontboden worden opdat men met behulp van rookmaskers een onderzoek zou kunnen instellen. Na- dal dit was geschied bleek de vuurhaard zich te bevinden in den kelder, die een oppervlakte heeft van ongeveer 120 M2. en geheel gevuld was met emballage en goe deren. Daar bleek een felle brand te woe den en- hoofdman Poortman, die intusschen de leiding van het blusschingswerk op zich had genomen, vond het noodzakelijk dat zooveel mogelijk water in den kelder werd gestort, opdat voorkomen kon wor den. dat de vlammen een goed heenkomen zochten naar den winkel Met 7 stralen op de waterleiding en 2 op éën der stoom spuiten werd gedurende een half uur een groote watermassa in den kelder gewor pen. De vuurzee echter was zoo sterk, dat reeds op een vijftal plaatsen de vloer was doorgebrand en de vlammen verschil lende artikelen op de benedenverdieping hadden aangetast. Door energiek optreden der brandweer was men na een uur hard werken den brand meester en kon men deze beperkt houden tot den kelder. Een enorme brand werd daardoor voorkomen. De schade is niettemin aanzienlijk. De oorzaak wordt gezocht in het weewerpen van een eindje sigaar of sigaret door een voorbijganger, aangezien éën der ramen van den kelder open was. Duinbrand bij Zandvoorf. Vermoedelijk door vonken uit een loco? motief ontstond Vriidag weer een duin brand te Zandvoort, nabij het Visschers- pad, ter hoogte van den overgang naar het Erelsveld. Do jachtopziener E. Bol, en de wachter van Rijnland, de heer K. van der Merten, wisten met een aohttal jongens, die zich heel kranig hebben geweerd, het vuur te bestrijden. Dat het ernstig was bewezen de metersoog oplaaiende vlammen. Onge veer 6000 M2. werd zwart gebrand. Brandstichting. Vrijdag werd in een woning in de Plankstraat, te Maastricht, bewoond door K., een brand door de bewoners van het huis gebluscht. K. is echter onder verden king van brandstichting in arrest genomen. Ontvlucht en gepakt De politie te IJmuiden hield na binnen komst van een stoomtreiler een der op varenden aan, genaamd A. R., die 21 Juni uit het St. Bavogesticht te Noordwijker- hout was ontvlucht en ondertusschen een reis mei een stoomtreiler had meege maakt. Daar de man nog niet genezen was, is hij door twee broeders naar het gesticht teruggebracht. Oplichter aangehouden. Zooals men weet, is eenige weken gele den de opzichter J. C. van de Woningstich ting te Rotterdam, plotseling verdwenen met medeneming van 5000.Hij is te Vlissingen gearresteerd en naar Rotterdam overgebracht, alwaar hij bij zijn verhoor beeft bekend Hij deelde mede, dat hij naar België was geweest, vervolgens een autotocht door Frankrijk had gemaakt en nadat al het geld verdwenen was per schip weer naar Vlissingen was gegaan. Nau welijks had hij voet,aan wal gezet, of hij werd gearresteerd. De man is overgebracht naar het Huis van Bewaring. Geheime distilleerderij. Bij een bewoner van den Aalsmeerder- weg te Haarlemmermeer is een geheim distilleerderij ontdekt. De inrich ting werd in beslag genomen, terwijl pro ces-verbaal werd opgemaakt. Verduistering. De penningmeester van het Onderlinge Ziekenfonds te Westeremden (Gron.) H. B., is aangehouden als verdacht van ver duistering van gelden ten nadeelo van dat fonds en van een niet onbelangrijk bedrag, behoorende aan een provinciaal zieken fonds. Meer dan 17000 gesignaleerde personen. Verschenen is een lijst van namen van personen, gesignaleerd in het „Algemeen Politieblad", welke signalementen op 1 Ja nuari 1925 nog niet warpn ingetrokken of vervallen", uitgave van het departement van Justitie Uit deze lijst blijkt, dat in het jaar 1924 ongeveer 17300 personen zijn gesignaleerd. Onwettige drankverkoop In het Vredespaleis. Er is dertijds heel wat te doen geweest, toen voor het Vredespaleis, te 's-Graven- hage, een buitengewone vergunning werd aangevraagd voor den verkoop van ster ken drank in het klein. Niet zonder verzet van raadsleden-geheelonthouders veree- r.igde de Gemeenteraad zich toen met het verzoek. Het schijnt, dat deze vergunning den exploitant niet veel winst oplevert, ten minste de man is, zonder daartoe de ver- eischte vergunning te hebben, het beroep van slijter er hij gaan uitoefenen en ver kocht de jenever en de oude klare ook per maat en'per flesch aan allerlei bezoekers, die dagelijks het Vredespaleis in- en uit gaan. Drooggelegde Amerikanen moeten het als een bijzondere attractie hebben be schouwd „jenever Vredespaleis" in Ame rika binnen te smokkelen. De politie is er echter achter gekomen en heeft de slijterij stopgezet. Tegen den ex ploitant is proces-verbaal opgemaakt. Lucht-souvenlr. Zaterdag is op een serre in de van Wesseltlaan te Naarden een fototoestel te recht gekomen, dat uit een vliegmachine is gevallen. Eenige ruilen zijn verbrijzeld, terwijl het fototoestel geheel vetnield is. Uit welk vliegtuig het fototoestel gevallen is, is nog niet bekend. Een luchtballon gedaald. Omstreeks zonsondergang verscheen Vrij dag een luchtballon aan den horizon in de richting van Axel. Al spoedig zweefde de ballon boven Sas van Gent op betrekkelijk geringe hoogte, zoo laag zelfs, dat het anker bijna in aan raking kwam met den baan van den kerk toren. De in het schuitje zittende luchtreizi gers bogen zich ver over den rand heen en maakten driftige handgebaren, waarmede te verstaan willende geven, dat zij wensch- ten te dalen. Bovendien riepen zij uit bun scheepsroeper, dat dit inderdaad bun voor nemen was en dat men het anker moest grijpen. Toen ging de ballon nog wel een paar kilometers verder en kwam op Belgisch grondgebied op een weiland behouden neer. Door inmiddels toegeschoten hulp gelukte het den luchtreizigers bet gas to laten ontsnappen. Twee Belgische jongens, die zich te dicht bij de openning bevonden, werden door het uitstroomende gas bedwelmd en moesten bewusteloos worden weggedragen. Zij kwamen evenwel spoedig bij, zoodat alles nog gunstig afliep. De ballon was opgestegen tpr gelegenheid van de kermis te Sint Nicolaas. „Tel." Biaitenl. Berichten NIEUWE AARDBEVING IN JAPAN. Het Zuidelijk gedeelte geteisterd. Groote verwoestingen en vele slachtoffers. In Japan hebben twee nieuwe hevige aardbevingen plaats gehad. De eerste bad plaats Zaterdagmorgen om 2.30 uur en de tweede om 4.30 uur. Zij troffen de geheele Zuidelijke helft van het Japansche schier eiland. Er zouden twee steden en honder den huizen verwoest zijn en men vreest, dat er vele menschenlevens te betreuren zijn. De materieele schade is aanzienlijk De treinen vertrokken niet. Danszaal ingestort. 75 personen gedood. Uit Boston (Ver. Staten) wordt gemeld, dat daar een ontzettende ramp heeft plaats gehad, waarbij 75 menschen wer den gedood en 50 gewond, doordien de tweede verdieping der Pickwick Club in zakte. Een 150-tal menschen was juist aan het dansen op de verdieping die inzakte en een groot aantal personen werd dan ook onder de neerstortende puinhoopei* bedolven. Talrijke personen hoorde men om hulp rcepen. De meeste geworden zijn vrouwen. Roald Amundsen te Oslo. Schitterend ontvanger. Zaterdagavond kwamen Amundsen en zijn metgezellen aan boord van de ,.Alb. W. Sermer" te Horten aan. Een afdeeling marine-vliegers vloog hun tegemoet In de fjord en vergezelde hun tot Horten. Daar vonden evenwel geen offic;eele feestelijk heden plaats Er was slechts een kleine, officieuze ontvangst. Amundsen's vliegtuig werd na aan komst van de „Selmer" direct gelost en ge reed gemaakt voor de vlucht van g:steren, van Horten naar Oslo. Amundsen en zijn metgezellen bestegen bet toestel gisteroch tend kort voor 12 uur en vlogen onmiddel lijk naar Oslo, begele;d door alle marine vliegtuigen, die te Horten gestationueerd zijn. Toen deze luchtvloot Oslo naderde, kwamen legeryliegtirgen ha-ar tegemoet. In alle straten van de haven tot aan het koninklijk paleis stonden de menschen dicht opeengehoopt, teTwijl overal de vlag gen uit de vensters hingen. Alleen de machine van Amundsen daal de, terwijl de andere vliegtuigen in de lucht bleven cirkelen, toen de ontvangst- plechtigheden plaats vonden. Bij Amundsen's Handing barstte de me nigte los in donderende toejuichingn, wel ke vele minuten aanhielden. AmD, zette het eerst voet aan land, gevols? Ellsworth, Riiser, Larsen, DieS Omdal en Voight. Zij werden ver^S door den burgemeester van Oslo en' voorzitter van het Storting. Luide 1 juicht door de duizenden langs den reden allen onmiddellijk naar het h> lijk paleis, waar zij door den konint den ontvangen. Deze speldde Am*, de gouden medaille voor Goed Burgej, op de borst, een zeer zelden verleend» wijs, dat tevoren slechts driemaal wa* gekend. Ellsworth werd commande® de orde van St. Olav, de anderen ridders in deze órde. l1 Na deze audiëntie reden de bekro 1 onderzoekers naar het Grand Hotel, de regeering kamers voor hen had gg veerd. Toen zij de Universiteit voor] den, werden 'zij door een koor van personen toegezongen. Gisteravond de koning hun een gala-diner aan. f heelen avond waren de straten vol ach en, die telkens weer om Amundi zijn makkers riepen. In tegenstelling tot zijn vorige lingen heeft Amundsen thans verf] dat hij nieuwe plannen heeft voo? Poolvlucht, maar niet in samen® met dr. Eckener, doch onder de Noj vlag.^ De thans volbrachte vlucht mod de hij, als een verkenningstocht bescln worden, die waardevolle ervaringen opgeleverd voor de verwezenlijkt nieuwe plannen. Santa Barbara opnieuw geeteislr f Santa Barbara (Californië) is op i door zware aardschokken ge'eislori l door zijn vele menschen gewond: d? n zen welke nog stonden zijn thans i gestort. Zeven mannen gedood onder g i omwaaienden muur. 1 Tijdens een hevigen storm is op terreinen van de Burmah Oil Coram Syriam, nabij Rangoon, een hoogc 1 omgewaaid, waaronder een gnot i inlanders beschutting bad gezoek liet ongevaal werden 7 man cednol ongeveer 50 anderen gewond. Met een kano over den Lachine wali Een Canadees, Art Christie, heeft stoute stukje bestaan, om in een kat Lachine waterval (Quebec) af Ie Hoewel hij verscheidene malen in lev vaar verkeerde, is hij heelhuids In aangekomen. Hij is de eerste hl.rnl dit waagstuk heeft volvoerd, waarm deze eer aan de IndiancT^hcef' i KERKNIEUWS. Het zevende eeuwfeest van St. Fram Men meldt uit Rome d.d. 3 dezer .,Msbd Mussolvni heeft den directeur tijdschrift „San Francesco", pater les Fosco O.F.M ontvangen en hei zekerd, dat Italië het 7de eeuwfee den dood van den H. Franc"scusj zal ,vieren. Zoo spoedig mogelijk zal Mussoft sisië bezoeken om daar alles namat betrokken persoonlijkheden te besj Bisschcpswijd:ug in Z.-Afrik Men meldt uit Rome d.d. 3 Julii „Msbd.": De H Vader heeft den eersten Afrikaanschen bissehop benoemd, persoon van m?r D. O'Leary OF. nu toe vicaris apostoFcus in Trans* prelaat zal zijn resulentie tp .Tolru hebben. De nieuwe bisschop is uit Kimbei komstig en bevindt zich op 't ooget Bloemfontein Paus Pius XT heeft mede een werk voltooid, waartoe door Paus Benedictus XV aanet werd in Zijn schrijven aan de Zir kaansche geestelijkheid. De burgers van Kimberley. de wier omgeving de meeste dia wereld gevonden worden, hebba O'Leary een ring met een zeer len diamant geschonken. De Biechtstoel te Keel Het was in het jaar 1792. De oorlogs wees t striemde niet alleen Frankrijk, maar reikte verder en deelde met onverbidde lijke hand zijn felle slagen uit over bet wispelturige België en het verdwaasde Ne derland Het dappere leger van Dumourlez, dat, badde het voor een edele zaak gestreden, bproemd inplaats van berucht zou gewor den zijn, verspreidde zijn tallooze benden over een groot gedeelte der zuidelijke Ne derlanden en bracht er het volk, terwijl de kroten van vrijheid .gelijkheid en broeder schap over steden en dorpen en gehuchten weerklonken, de wreedste slavernij, de schromelijkste verwarring, den felsten broederhaat. Ook de Kempen werden niet gespaard 'door dien geduchten orkaan, die slechts verwoesting en ellende op. zijn pad ach- ïerliet. In het lommerrijke dorpje Tongerloo, ïusschen de kleine Limburgsche steden Bree en Maeseljk, leefde een gelukkig huisgezin. Het had wel geen overvloed, maar was toch tevredeü met hetgeen de schrale Kempengrond opleverde, waarover de hand des Heeren zichtbaar Zijn zege ningen uitstrooide. Helaas, waarom moest ook dit gezin de jammeren van den oorlog ondervinden? De oudste zoon des huizes had voor ja ren rijn geboortedorp verlaten, om heen ïe trekken naar Brussel, waar bij ruim rveel kon verdienen als op bet dorp in Kempen en' vanwaar hij op geregelde tijden wederkeerde, om het overschot van zijn loon ter hand te stellen aan zijn ouders, die hem onderhouden hadd9n toen hij nog jong was en die hij nu wil de steunen in hun ouderdom. Maar die bezoeken werden langzamer hand al minder en minder en al reikte hij nu en dan zijn moeder ook nog een geld stuk over, dan scheen dat meeT een gift te zijn, dan wel een blijk, van kinderliefde en kinderplicht. En de oude vrouw bad dan haar zoon bij haar te blijven op het dorp en de vader voegde zijn wenschen bij die der moeder. Zij zouden dan samen arbeiden en tevreden zijn. Vermoedden zij wat de donkere toe komst haar in den schoot borg? Maar de zoon had de stad liefgekregen. Daar hoofde en leerde men iets anders dan hier in Tongerloo. Zoo'n dorpje was wel honderd jaar ten achter. Hier loopt het volk nog aan den leiband van zijn zoogenaamde overheid; buurman, die een roede gronds meer bezit dan zijn over buur, verbeeldt rich een heer te zijn; de een kan bij den ander de zon niet in het water zien schijnen. Onnoozele dorpsbe woners I Dan weet men het beter in de steden, in de brandpunten der bescha ving. En hij keerde weer naar Brussel. En toen de ordelooze benden van deü Fransohen generaal rich in allerlei rioh- tingen verspreidden over het land der Vlamingen en "Walen, toen was Paul, zoo heette de Kempenaar, een der eersteü, die bet eenvoudige gewaad van huisbe diende verwisselde voor de bonte kleeding der sansculotten. En alsof dit kleed de gansche inborst van den voorbeen in zijn hart toch nog niet door en door bedorven jongeling ver anderde, werd hij een der wreedsten op de strooptochten door zijn eigen land. Nie mand, die hem op deze tochten trouwer vergezelde dan Bertrand, een overlooper uit de provincie Brabant. Waar de verwilderde troep, van grijs aards tot knapen, zijn schreden richtte, daar bevonden die twee rich in de voorste rijen. Geen streek werd bezocht, geen dorp werd betreden, of brandschatting en plun dering en moord en brandstichting volg den elkander op. Het was in bet laatst van December. Een koud-grijze nevel hing - onbeweeglijk als een lijkgewaad over de geteisterde streek, toen een afdeeling sansculotten een nachtverblijf zocht in een verlaten dorp. Krijgsgedruisch vulde weldra de stille en eenzame straten en ruwe verwensebin- pen werden den vluchtelingen nagezon den, die niets deden dan hun have en lijf in veiligheid brengen. De krijgers hadden honger; het rantsoen bij het leger was klein. Daarom werd er rondgezocht en rondgesnuffeld in ieder huis, in elk gebouw maar schraal was gewoonlijk de vondst. Bibberend in den kouden avondmist liepen ook Paul en Bertrand van huis tot huis, die geen be woner meer herbergden en geen voedsel meer borgen. Eensklaps stond Paul stil. Hij meende stemmen gehoord te hebben in een naburige woning. En ja, hij bad zich niet vergist; een dof gemompel trof hun ooren. En met spoedden zij zich heen naar de plaats, vanwaar het gerucht scheen te komen. Laat ons eens luisteren, wat die schelmen daar toch te overleggen hebben, sprak Bertrand. Men luisterde. Zij bidden, de dwazen, fluisterde Paul.Zij meenen zeker, dat hun gebed hen vrijwaren zal, ons voedsel te bezor gen. Vooruit, naar binnen. Hier buiten is het koud. Zij drukten de deur open en juist toen het tweetal het woonvertrek binnen stormde, klonk van- de lippen der huis moeder, die met haar kroost het avond gebed bad, de hemelsche bede: Heer ontfermu over de verdwaalde zonen der Kempen. Bertrand grijslachte, maar Paul bleef als van den bliksem getroffen staan. Die woorden golden ook hem, ook hij was in de Kempen geboren. Zelfs het rpeest bedorven hart bevat snaren, die rein en zuiver blijven, zilveren snaren, waarop de roest geen invloed heeft, maar die verborgen rusten in de diepte van het gemoed. Slechts het toeval, of beter gezegd, slechts hoogere bestiering doet ze trillen en ontlokt er bij wijlen too- nen aan, liefelijker dan engelenzang. Het was de laatste reine snaar, die trilde in het hart van Paul. Hij voelde zich geroerd door het gebed der moeder Zou ook zijn moeder bidden voor die kin deren der Kempen, die hun broeders ver moordden, ben verbrandden: ook bid den voor hem, voor wien kerken en kloos ters zelfs niets heiligs meer bevatten? Die gedachten vlogen door zijn hoofd en deden zijn boezem jagen. En de ruwe sansculot opende den mond niet. om die ongelukkigen te beleedigen, noch strekte zijn handen uit om te rooven, wat van zijn gading was. Bertrand zocht rond, in kasten en ka mers en kelders; maar al wat hij vond, was een oud roggebrood; het was niet de eerste maal, dat de sansculotten zoek brachten aan het dorp. Is dat alles, wat gij ons kunt? sprak hij. Haal beter voél vrees het ergste. Dat brood is alles, wat sprak de vrouw. Neem het mee. 1!' ik u niet geven. Knaag daar uw tanden zelf"' bromde hij en ging heen, ge vol? Paul. Zij zochten elders. Maar hoi k de Bertrand, dat hij Paul. dis nooit van debedaardsten was.' zoo afgetrokken zag. Hij vroeg de oorzaak en voegde er spottend Denk je misschien nog aanj kwezel dier oude? Ik seloof, dat ik ziek wori Paul. Ik ben zoo moe. Laat on?* gaan zoeken. En weldra lagen beiden in d? van den slaap Den voleeu dag ft gende dagen bleef Paul stil ent slagen. Boven lipt krijgsrumoer stilte van den nacht klonk hem gebed der vrome moeder in i' „Heer ontferm U over de verdti nen der Kempen" en dat gebed I het verleden voor den geest, 1^* vreden was en gelukkig en zi° met hem en beeldde hem de tod donker en zwart en spiegelde eeuwigheid voor, lang, eindeloos 't werd hem bang om het har'- midden zijner ruwe makkers, t moordenaars, evenals hij Ln I zijn eigenwaan, die hem bedroef kleed, dat hem zoo fiad toegoj hij vluchtte heen, weg uit het f* bende. Waarheen?

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4