vveede Blad een leven boete. Maandag 6 Juli 1925 UTTPË PTRS de vrijheidsbond. Maasbode schrijft: Vaar aanleiding van den uitslag, die Jteleurstellend was voor den Vrijheids- «j verklaarde mr. Boon, dat de Vrij- •dsbonders wel gelukkig in bet spel zijn, «r niet ongelukkig in de liefde. „Want de liberalen zich gehandhaafd hebben, ,s!mi velen zich, naar hun oude partij ie te keeren." "Vrijheidsbond heeft een aanmerkelijk rentage stemmen verloren, de liberalen tea zich niet op hun oude getal kun- handbaven, de Vrijheidsbond ziet zich U plaats van 10 zetels toebedeeld; daar- jï.imt dat de zetel van Mej. Van Dotp verloren ging, wat dèn liberalen dns iwee zetels verlies komt; en toch is Yr'jheidsbond tevteden, maakt hij zich c, dat hij zich heeft gehandhaafd, en velen zich hebben gehaast, om naar de de partij terug te keeren. ft'ij geven 't op, deze puzzle op te lossen, reden tot tevredenheid en blijdschap verstaan. I Lijkt alsof deze verkiezingsstrijd met en de Regeering, maar tegen den Vrij- kbond ging. fans heeft bovendien nog een anderen sstgrond uitgedacht. In zijn jongste rlementsfilm" zegt bij: „K-ezers zijn eenmaal als kinderen, ze willen wat in hand hebben." )ns dunkt de kiezers van den Vrijheids hebben ook onder dit opzicht niet te gen gehad "Henri TeT Hall heeft in rui- mate lucifers, spiegeltjes en waaiers uitreiken, en nog is hij niet gekozen orden." een artikel in Het Vaderland Wij verheugen ons, wij hebben daarop hen reeds .gewezen, dat de Vriiheids- qualitatief is versterkt. Droog- tr Forfuyn en Knottenbelt kunnen niet ers dan het aanzien van de Kamer in algemeen en van de Kamerfractie rtoe ze belhoren in het b'jzonder doen :en Bat mr. .T, Gerritsen uitviel achten winst. Met alle respect voor diens per en diens bekwaamheid, was hij zoo ilionair op het geb:ed van Indische po- dat zijn lidmaatschap van een par- iie in haar program had staan: „Be lering van het zelfbestuur in Oost- en f-Indië. onder handhaving van de ihooreheid met het Rijk in Europa", eigen'ijk niet in'den haak was En ge brief heeft ons in de laatste jaren ikt met de klacht en deze kwamen rijk niet van Weitersturmer. dat de Gerrifzen de woordvoerder in de Ka- was van de liberalen over de Tndi- politiek. Wij hadden dan ook ge- pl, dat de Vrijheidsbond hem niet meer iidaat zou hebben gesteld, vooral ook at men in mr. Schurmann, den oud- zitier van den Volksraad, een candi- gehad hebben, die veel beter in Vrijheidsbond op zijn plaats zou ge- I zijn, en die niet afstootend op de zrs, die zich voor de gezonde ontwik- i? van ïndië Jnfceresseeren, zou heb- jswerkt. De handhaving van de candi- ur Gerrif'zen heeft naar onze meening Vrijheidsbond heel wat stemmen ge- i en dus meegewerkt tot den val van teer Bierema, die meer en meer ge- rdeerd landbouwspecialiteit van do lerfractie was geworden.. De val van teer ter Hall is een. zware slag voor Van hem kan men zeggen, dat hij niets verdiend had in de Kamer te maaa- dat hij, toen hij er eenmaal ook niets gedaan heeft om het Ka- Mmaatschap te verliezen." BINNENLAND DE TWEEDE KAMERVERKIEZING. Verlies en Winst. De „Msb." heeft berekend, dat de R.-K. Staatspartij 4.15 pet. in stemmenaantal is achteruitgegaan, de Anti-Rev. Partij 10.93 pet., de Christ.-Hist. Unie 9.01 pet., do Vrijheidsbond (de twee lijsten in totaal) 5.73 pet Daarenntegen won de Vrijz.-Dem. Bond 32.02 pet. en de S. D. A. P. 18.11 pet. Zooals men ziet hebben deze stemmen- cijfers inderdaad het vermoeden kunnen wekken, dat ook de Chr.-Hist. in zetelaan tal zouden achteruitgaan, wat, gelijk men weet, is gebleken feitelijk niet zoo te zijn. Hel a.s. Ministerie. Er gaan, natuurlijk, in de pers allerlei geruchten rond omtrent de samenstelling van het nieuwe ministerie. De befaamde duim is in actie gesteld! Wij maken van die geruchten hier slechts curiositeitshalve melding. De „Tel." schrijft; „In verband met de ingetreden kabinets crisis kunnen wij mededeelen, dat de mi nisters De Visser, Van Swaay, Aalberse en De Graaff het voornemen koesteren, zich niet meer voor een ministers-portefeuille beschikbaar te stellen. Naar in parlementaire kringen verluidt, zou minister Ruys niet ongenegen zijn, eventueel een nieuwe portefeuille to aan vaarden Het „Vaderland" profeteert: „Colijn wordt premier met de portefeuille van Oorlog, op welk hoofdstuk hij vele mil- lioenen wil bezuinigen, Kooien wordt mi nister van Financiën en Rutgers minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen." Het „Volk" doet de volgende ietwat sen- 6ationeele onthulling. „Naar wij vernemen stuit hot streven van een deel der R.-K. Kamerfractie om Kooien minister-president te maken op verzet bij Ruys de Boerenbrouck, die zelf minister-president wil blijven. Ruys wordt daarbij gesteund door Co- lijn, die zegt zfch wel met een aanblijven van den huidigen minister-president te kunnen vereenigen, maar bezwaar heeft, dat een ander Katholiek die plaats in neemt. Gaat Ruys heen of wordt hij tot heen gaan gedwongen, dan maakt Colijn zelf aanspraak op het minister-president schap:" Henri Ter Hall !n Ballingschap. Vrijdagavond word het publiek, dat in het Haagsche „Scala" de revue van Henri ter Hall kwam bekijken verrast door het optreden van dit gewezen Kamerlid zélf. Hij kwam voor het voetlicht om afscheid van het publiek te nemen en beklaagde zich er over, dat hij door de laatste wijzi ging der Kieswet zijn Kamerzetel moest missen. Ten slotte deelde hij mee, dat hij zich vrijwillig uit de politiek terugtrekt en voorloopig naar Noorwegen gaat. Velen zullen zich verbaasd hebben, dat de heer Abr. Staalman, voorkomende op de lijst Staalman-Ter Hall van den Vrij heidsbond, gekozen is verklaard, hoewel de heer Ter Hall méér slemmen verkreeg. De heer Ter Hall immers verkreeg ruim 25000 stemmen, dus ruim drie-vierde van den sfemmendeeler. De heer Staalman kreeg ruim 14000 stemmen, wat lang geen drie-vierde van den kiesdeeler is en toch kreeg de heer Staalman overeenkomstig de huidigen kieswet den zetel toegewezen, ter wijl de heer Ter Hall niet gekozen werd verklaard. De oplossing van dit raadsel moge hier volgen: De heer Staalman stond nummer 1 op de lijst in 12 kiesdistricten, de beer Ter Hall stond nummer 1 in 0 kiesdistricten. In de 12 kiesdistricten, waarin de heer Staal man nummer 1 stond, kreeg de heer Ter Hall zeer veel stemmen, in 2 districten zelfs meer dan do heer Staalman, hoewel hij nummer 2 stond. Doch 't totaal aantal stem men op deze 12 lijsten, op den heer Ter Hall uitgebracht, was niet drie-vierde van den kiesdeeler, zoodat deze stemmen alle op den heer Staalman overgingen. Daardoor kreeg de heer Staalman dus in totaal meer stemmen dan de heer Ter Hall, zoodat de eerste gekozen werd verklaard Is bet dus reeds een eigenaardig geval, dat, hoewel 25000 kiezers den heer Ter Hall wenschten, deze niet gekozen is ver klaard, nóg eigenaardiger is, dat indien de heer Ter Hall in de 12 districten, waarin de heer Staalman nummer 1 stond, minder stemmen had gehad, het totaal aantal stemmen van den heer Staalman overeen komstig ware gedaald, zoodat damde heer Ter Hall gekozen was geweest. Laatstge noemde is dus niet gekozen, omdat er. te veel stemmen op hem werden uitge bracht op de lijsten, waarop hij als num mer 2 voorkwam. Eigenaardig i3 ook het feit, dat in 1918 op den heer Ter Hall ruim 4000 stemmen werden uitgebracht Toen werd hij als nummer 1 op de lijst der Neutrale Partij gekozen. Thans met 25000 stemmen niet. Bovenvermelde slembusuitslag is geens zins, gelijk wellicht menigeen veronder stelt, het gevolg van een leemte in de Kies wet. Uit onze uiteenzetting blijkt reeds, welke wettelijke voorschriften tot het resul taat geleid hebben en 't is de Vrijheids bond zelf, die door de indiening van de bijlijston-Staalman en -Ter Hall en door het feit dat die beide candidaten niet steeds hetzelfde volgnummer kregen, den einduit slag feitelijk aan het toeval heeft overgela ten. Indien op alle bijlijsten de volgorde der candidaten gelijk en bijvoorbeeld de heer Ter Hall 9teeds no. J zon zijn ge plaatst, dan ware. practisch gesproken, de kans op niet-herkiezing van den heer Ter Hall, uitgesloten geweest. Maar de gering ste verandering in de volgorde der candi daten maakt reeds een nieuwe lijst en het gevolg van deze ingewikkelde historie is nu geweest, dat de heer Ter Hall niet in de Kamer terugkomt en do heer Staalman wèl. Wijziging Schlpperswei. Een nieuw diploma voorgesteld. Ingedend is een wetsontwerp tot wijzi ging van de wet van 20 Maart 1920 tot vaststelling van de Schipperswet. Aan de Memorie van Toelichting worcU het volgende ontleend: De redenen, welke den toenmaligen mi nister van Landbouw, Nijverheid en Han del, H. A. van IJsselsteyn, aanleiding heb ben gegeven, om de uitvoering van de Schipperswet 1920 op te schorten, werden uiteengezet in het 19 November 1921 door genoemden bewindsman gegeven antwoord op de desbetreffende vragen van het Twee de Kamerlid J. Brauligam. Toen de ver pachting, dat een intredende verbetering in den toestand van het scheepvaartbe drijf binnen niet al te langen term'jn een ongewijzigde toepassing van deze wet zou de toelaten, niet vervuld werd, moest de vraag onder de oogen worden gezien wat te verrichten ware, om met eerbiediging van de door de Volksvertegenwoordiging ter zake genomen beslissing en met behoud van redelijken waarborg met betrekking tot de veiligheid ter zee, do bezwaren, die het bedrijf van een ongewijzigde toepassing thans zoude ondervinden, te ondervangen. Aan de commissie, welke de totstandko ming der Schipperswet 1920 had voorbe reid, werd deze vraag voorgelegd, terwijl dit college tevens de opdracht ontving, maatregelen te beramen, om de kosten voor de schatkist aan de invoering der wet ver bonden, in te perken. Ten einde de bezwai'em van de werkne mers en werkgevers in hun vollen omvang te leeren kennen, werden vertegenwoordi gers dezer beide categorieën als lid aan deze commissie toegevoegd, waardoor de gelegenheid werd geschapen om met ieders belang in de ruimste mate rekening te hou den. Met het voorstel van de aldus aange vulde commissie, dat in dit wetsontwerp is belichaamd, en dat met behoud van de wet 1920 totstandkoming van een over gangsmaatregel beoogt, die slechts zoo lang van kracht zal blijven als de toestand van het bedrijf zal eisohen, kan de mi nister zich vereenigen. Van de gelegenheid tot wijziging van deze wet is tevens gebruik gemaakt om ten eerste den in artikel 21, eerste lid van de Schipperswet 1920 neergelegdem eisch te doen vervallen, en ten tweede enkele gewenscht geachte verbeteringen op te ne men, die beoogen de toepassing der be treffende voorschriften met het oog op de tijdsomstandigheden zoo soepel mogelijk te maken In dit verband zijn de in de wet vastgelegde eischen van diensttijd daaruit gelicht. Deze eischen "kunnen later bij den op artikel 9 der wet steunenden a'gemee- nen maatregel van bestuur geregeld wor den. Voorts werd door scherper om "jning van de in artikel 11 voor de verschillende rangen gestelde examen eisch en de moge lijkheid geschapen de opleiding voor de zeevaart-examens le vereenvoudigen. In. do eerste plaats zal dit ten goede komen aan degenen, die zich voor hoogeren rang willen bekwamen, door verkort:ug van bunnen studietijd, terwijl deze wijziging tevens wellicht tot vermindering der uit gaven voor het zeevaartonderwijs kan lei den. De wijziging van aft. 11 betreft in de eerste plaats de instelling van een nieuw diploma, n.l. dat van aspirant-machini6t. Hierbij is van den gedachtengang uitge gaan, dat, wil men tot verbetering geraken, men streven moet naar een botere voor opleiding, bijvoorbeeld aansluitende op het u. 1. onderwijs. Geheel in de lijn van dezen gedachtengang lag het ook, dat de eischen bij de verschillende machinisten- liploma's werden herzien in dien zin, dat do zuiver theoretische eischen voor een groot deel van de hoogere naar de lagere diploma's werden overgebracht. Het stellen van den eisch. dat een ge- zagvoorder van eenig sch:p, hoven een wil lekeurig aangenomen lonnenmaat binnen het gebied der kleine vaart voor die vaart onnoodige kennis van zeevaartkunde bezit, wordt door den minister zoozeer in strijd met het gezonde beginsel der wet geacht,» dat hij de bepaling reeds op dien grond niet kan handhaven.' Beoogd wordt voorlichting aan te bren gen, daar, waar deze naar de meening van den min'ster niet kan worden ontbeerd. Het zijn voornamelijk de reederijen van kleine handelsschepen en vlsschersvaar- tuigen. die mot dezen maatregel gebaat zul len zijn, omdat de eischen met betrekking tot het aantal van het op dat soort sche pen te voeren gediplomeerd personeel be langrijk lager zijn gesteld. Doch ook voor de groot reederijen bevat dit artikel een aanzienlijke tegemoetkoming in de ten aanzien van het machinekamerpersonecl gestelde eischon. Ten slotte is het den minister gewenscht voorgekomen, een concessio te doen aan visschers, die reeds te oud zijn, om nog met vrucht den visscherijcursus ter ver krijging van het stuurmansdiploma te kunnen volgen. Aan hen zal gedurende een overgangstijdperk, dat op zes jaar is ge steld, gelegenheid worden gegeven, een diploma te verwerven, mits zij althans in de practische zeevaartkunde voldoende zijn onderlegd. Ingezonden Mededeeiinn. Spaart AraiIcJ PcniiFa- r, daarvoor ontvaogt,' fraaie Gemengde Berichten Verdronken Van den heer A. Meijer uit Knijpo (Tr.) die te Kolderveen, 'n bouwwerk uitvoert, is een 2-jarig meisje in een sloot verdron ken. Te Wervershoof (N.-H.) is het vier jarig dochtertje van den heer Buis bij het plukken van bloemen te water gevallen en verdronken. Het zeven-jarig zoontje van den heer Van Leeuwen, te Amsterdam, woonachtig ln de lo Vogelstraat aan den overkant van het IJ is bij het spelen, op de Bijlelkade, te water gevallen en verdronken. Van een pnssagiersboot, die een tocht UIT DE RADIO-WERE' D. Wat er vanavond te hcoren is. 5 20 Berlijn 500 M. en Zür'Hi 515 M Concerten. 6 00 Hilv r.sum -1050 M. K ndcruii ljt>. 6.20 Hamburg 395 M. Kamermuziek. 7.00 Hilversum 1050 M. Vóór avond concert. 8 05 München 485 M. Populair con cert. 815 Hilversum J050 M. Kurl Discon cert. Buitengewoon Vplks-concorl. onder leiding van prof. Schneevo:gt. Soli.-fc M ir- garefe Dit (piano). 8.20 Lenden 365 M. en Chehnsford 1600 M. Women in Mtisic Medeue kers: Kate Winter (Soprano). Dorothv Howell (Solo Pianoforte) The Wireless Sympho ny Orchestra. The Orchestra: Overture, „Rummer" in the Woods" (Ivy Clayton), Kate Winter: Song Cyc'e, „On .Theluin River" (A. Woodfordo-Findenj. ...Theltim Boat Song": ..The Song of the Bride".„Will the Red Sun Never SeT?"; ..Asimo af Hor Lattice"; „Only a Rose"; ..K'ngfisher Blue". (Witli Orchestra.) 8.50 Dorothy Howell and Orchestras Concerto for Piano and Orchestra (Doro thy Howell). The Orchestra. Pre'ude, ..On the Cliff* of Cornwall" (Ethel Smyth). Kate Winter. „Shy One" "(Rebecca Clan ke); „Crad'e Song", ..Loveliest of Trees the Cherry Now" (Muriel Herbert). 9.20 Overture. „The Wreckers" (Ethel Smyth). 9.30 „From My W:udow", bij Phile mon. 9.35 ..Radio Radiance", A Revue "in Ten to Twelve Beams. Played by a Compa-» ny of West-End Artists. 10.50 Sir Richard Faget on Han 1-Made Speech. Uluslrated by the Cheirophone. The Orchestra: Suite, „Three Famous Pictures" (ITavdn Wood). The Orchestra: March, „Washington Grays" (Craffnla). 11.20 Experimental Transmiss en. 8.20 Newcastle 400 M.; Cardiff 350 M Manchester 375 M. en Birmingham 475 M.Concerten. 8.35 Bnywl 265 M. Fragmenten u t de operette „Ciiefte de Norbonno". Bour-' nemoufch 385 M. Concert De RH| 1100 M. Weerbericht. 8.50 Berlün 500 ,M .Hel Dtlifsch» Lied". Frankfort 470 M. Concert. Hamburg 395 M. Beethovonavond waar na danamuz ek. Munster 410 M Lift*» raire avond Zurich 515 M. Concert 9.05 Radio-Paris 1750 M Fragmenten uit de operette „Le pptM due" München 485 M. Voord r. en concert. 9.20 Rome 425 M. Nieuws en concert. 9.50 M<" r "0 >r Ralletmiiziek vai) Ufr 'Klam maakte, is op tiet IJ, te Ani-icrdam, nabij don steiger van de Pont Valkenweg, een 5-jarig ventje vermoedelijk door het gedrang, te water geraakt en Verdronken Het lijki" is nog niet opgehaald. „De Crt meldt" nader omtrent dit on-« geluk: Omstreeks elf uur, voer in liet groot- clieepsche vaarwater van het IJ, ter hoogte van do Valkenwegponf, een ploiziore hoot van een reederij te Slikkerveer, welke op weg was van Utrecht, naar Zaandam. Het vijfjarig kaaapjo Van Linschoton, die naast zijn vader zat op een bankje, ver loor plotselino liet evenwicht en sloeg over boord. Oogenhlikkolijk werd een dreg na geworpen, doch het "knaapje was reeds in de diepte verdwenen. De boot van de ha venpolitie, die in de buurt was, *oer ter- fond naar de plek des onheils en ook van dit vaartuig werden de dreggen uitgewor pen. Ten slotte verschenen heambf'n van de stadspolitie die met hun dreggen den omtrek afzochten. Doch alles mocht niet haten erj. hel vcnt'n r»;^ meer bo ven. Boor een stier pedood. De landbouwer P. Vaessen uit Tor Worm, gem. Voerendaal, is door een slier aangevallen en aan de verwondingen na hevig lijden overleden Te Sellingerheetse (Gróri is een zoontje van den landhouwer T in de weide door hoornvee "door' Een geweer -1 c' -nder nespronnen. Zondacmor'en wilde e^n 7"t-crf> T). FEUILLETON. faar den roman van LULU VON STRAUSZ UND TORNEY. -O— (Nadruk verboden.) nle Lena liet haar breiwerk met on gelijk, fijn geklik der naalden door a?ers glijden; Annelise zat over haar "ingboek gebogen. ze haar verloofde zag, sloot ze ïoole hoek en stond langzaam óp. ;!°or ik weer?" Leo Dahlen sloeg even om haar taille en kuste haar °P het voorhoofd. „Ik dach, dat je "el klaar kondt zijn en een beetje tijdf ■Pij hebben!" maakte zich met een vlugge Mg van hem los en ging op de ta- aa. tan klaar, Ieo", zeide zo op koelen aaar rekeningboek met beide handen ®end. „Wacht asjeblieft een oogen- ?a alleen maar mijn hoed halen!" ^rde zioh om, om heen te gaan, "'©af op de breede trap van het huis staan. JWnlijk wou ik mijn geweer meene- 12eide ze aarzelend. „De houtvester 'laat aaü>»^9 ^^ibrink een kapitale fronste de wenkbrauwen. gewedr thuis Annelise"", zèide -' smakend. „Je weet, dat Ik dat B Pe'<?a niet graag ziel" gezicht van het meisje vloog een donkere blos; zij hief hot hoofd op; een oogenblik scheen het, alsof ze een heftig antwoord wou geven, dan ging ze plotseling weg. Verlicht opademend keek Dahlen haar na, toen ze de trap opging en in huis ver dween. Dezen keer zou hij dus niet Anne- lise's belangstelling moeten deelen met de reebok aan den Haldbrink! Het was immers heel goed en mooi, als een vrouw ook eens verstand had van dingen, die buiten den haar voorgeteeken- den kring lagen, maar ieder keer over kwam hem toch 'n vaag gevoel van onbe haaglijkheid, als hij haar in het eenvou dige grijze jachtcostuum zag met de buks over den schouder. Zelfs hij, de hartstochtelijke jager, voel de toch steeds nog bij ieder goed schot, ondanks alle trotsche jagersvreugde een licht medelijden, als hij het gedoode wild aan zijn voeten zag; dus kwam hem bij een vrouw passie voor de jacht als iets direct tegennatuurlijks en onbegrijpelijks voor. Dat was weliswaar weer de schuld van de wonderlijke opvoeding van den onden jonkheer. Hij had Annelise steeds meege nomen op zijn jachttochten, zooals hij haar ook aan al het andere krachtige mannenwerk van een eenzaam leven had laten deelnemen. De verzachtende hand van een man, ja van een vrouw heele- maal, had aan Annelise's jeugd ontbroken. Haar moeder was kort na de geboorte van het eenige kind gestorven; was het nu een wonder, dat uit het meisje zoo'n eigen aardig mannelijk karakter was gegroeid? „Annelise werkt bijua teveel tegenwoor dig" zeide tante Lena plotseling, die de zwijgzaamheid van Leo opviel. „Het is goed, dat u haar eens weghaalt, mijnheer von Dahlen! Ik heb al genoeg gepreekt, maar 't kind laat zich niets gezeggen!" Dahlen zag op en glimlachte. Dat het „kind" in zijn doelbewuste energie zich door do goedgemeende voorzorg der zach te oude dame zou laten belemmeren de gedachte daaraan was bijna om te lachen. „Ik heb al gedacht", antwoordde hij peinzend, „of ik haar niet een tijdje mee kan nemen naar Rozenhof, naar mijn ouders. Mijn moeder was vandaag al boos, dat ik teveel weg was; men had hee- lemaal niets aan me met mijn verlof, meende ze. Ik kon het Annelie toch een keer voorstellen!" De oude dame schudde Ietwat angstig het hoofd. „Doet u het liever niet", riep ze waar schuwend uit. „Annelise zegt toch neenl Juist nu bij de hooioogst? Dahlen lachte. „U bent ook al aange tast, tante Lena!" meende hij vroolijk. „Annelise preekte me vanmorgen ook al wat voor over den hooioogst. Maar die kan toch niet eeuwig duren! Laten we wachten tot ze voorbij is. Het zal toch spoedig anders worden", voegde hij eraan toe „Als ik in den herfst ontslag neem en het goed zelf overneem, moet /Annelise als mijn vrouw immers toch mee naar Ro- senhof." Tante Lena zag hem bijna verschrikt aan. „Annelise mee naar Rosenhof?" vroeg ze opgewonden. „Dat zal ze nooit doen! Van Martenhof weggaan, het oude huis leeg iaten staan het is ondenkbaar!" .Voordat Dahlen kon antwoorden, ging de huisdeur open. Annelise stapte naar buiten, den eenvoudigen stroohoed op het blonde haar. „Wij kunnen gaan Leo, ik ben klaar" zeide ze kort. Dahlen nam afscheid van tante Lena, die met haar breiwerk onder den ouden beuk bleef zitten; toen bood hij zijn bruid den arm. „Dank je!" Zij schudde even bet hoofd. „Je weet, dat ik liever alleen loop. Ik ben 't zoo gewoon" voegde'ze er als veront schuldiging aan toe. De lichte ontsfemdbeid, die haar afwij zing gewekt had, hield niet lang aan. Over de korenvelden, wnarirf blauwe ko renbloemen. en brandend roode klaprozen bloeiden, lag de, warmroode schijn der zon; om de zachte toppen der woudbergen hing een blauwe lichte nevel. Het voor schoonheid ontvankelijke oog van Leo Dahlen nam de heele bekoorlijk heid der versmeltende stralendp. bloeien de vormen en kleuren van den Jnni-avond in zich op, zoodat, onbewust voor hem zelf. de bewogenheid zijner ziel in zieh zelf verzonk onder de troostende. heel«»nde werking, die alle schoonheid eigen is, maar bijzonder de eeuwige schoonheid der natuur Annelie liep naast hom met haar regel- matigon, energieken stap; een levendige blos kleurde haar gelaat; zij vertelde van haar dagtaak, vroeg naar Rosenhof, naar zijn ouders en zijn leven In garnizoen; alles op de rustigst, eenvoudige, heldere wijze, die hem in haar w^/en zoo aange trokken had. toen hij haar voor hot eerst leerde kennen, toenmaals, een jaar onge veer geleden, toen zijn ouders, die Rosen hof van een oom geërfd hadden, hierheen kwamen, en hij bij zijn eerste verlof in het vaderland, huurtvisites had gemaakt. Rosenhof was hem lief geworden in dit éóne jaar; hij verheugde zich er in het goed te bewerken, als hij de uniform aan den kapstok zou hebben gehangen. Na tuurlijk zou een flink rentmeester hem terzijde moeten staan, want hij zelf was nog le onervaren, en hij wilde toch ook nog tijd houden voor zijn geestelijke be langen. Ja, het zou een heerlijk leven wor den op Rosenhof. Annelie luisterde zwijgend, toen hij haar van zijn plannen vertelde: slechts nu en dan. zag ze hem ernstig, als vragend aan. „Kind, Annelie, waf zie je er zorgvol uit" zeide Leo lachend, toen htj eens haar blik opving Zoo'n leven kun ie je wel nog niet procion voorstellen? Een leven, waarin niet allien orde en plicbfsbefrnrh- ting en dergelijke voortreffelijke dingefl zïn, maar ook bloemen en zonneschijn duizend an'brr schoone dineon, die op Martenhof niet te vinden zijn!" Annelie sn'woordde niet: er gWd als het ware een schaduw over haar gelaat „Waarom 70" je, dat er op Martenhof niets moois !s". zeide ze langzaam „Ts dan niet jui"t de plichtbetrachting he( hoogste en het mooiste? Zie Leo, zij wendde, zich om en wees op het zonnige landschap voor hen „dat alles, tof aart het bosch daarginds, is bezit van Mar- tenhofl Vroeger was het heel verwaar loosd; mijn vader heeft het pas in d« hoogte gebracht (Wordt vervolgd!

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3