[eiilsciie Cent" weede Blad Zaterdag 27 Juni 1925 Baitenl. Weekoverzicht. r Eau isf dezer dagen zagen wij in een der een artikel, waarin werd aange- ind, hoe veilig tegenwoordig het vliegen li de groote internationale luchtlijnen. ,>pn verzekeringsmaatschappij annón- ook nog deze week dat men voorlaan tegen vliegongelukken kon 'rzeketen onder de gewone voorwaarden, mede aangevende, dat zij het risico bet luohtvaartverkeer op één lijn stel- jt alle andere middelen van vervoer, nu komt. Vlak daarop het bericht van vreeselijk ongeluk met een der vlieg- v_ van de K. L. M., een der secuurste jatsckappijen. Drie passagiers en do loot kwamen er bij om. Dit is het grootste ongeluk, dat de K. j[, te boeken heeft in al de jaren, dat de luchtlijn AmsterdamParijs ex- lilcorf, en het gevolg zal zijn dat het ver- mwen, hetwelk liet publiek langzaraer- is gaan stellen in de aviatiek, weer geduchte schok krijgt. Niettegenstaan de schitterende diensten, welke het cghrig nog zoo pas aan Amundsen en de non heeft bewezen. Niettegenstaande het dat de verzekeringsmaatschappijen het i gelijk stollen mpt dat van alle an- verkccrsmiddelen. Niettegenstaande roep van groote accuratesse en voor- litigheid. die van de Kon. Luehlvaart- latechappij uitgaat. Doek ook bier blijkt, dat met alle mo- lijke voorzorgen, een ongeluk dikwijls te vermijden is. Datzelfde overdenkt men ook wel eens, icer men de volkeren en de regeerin- alle moeite ziet doen, om door onder- verdragen en waarborgpacten een Bstigen oorlog buiten te sluiten. Eon altijd durende vrede op aarde zal oen onbereikbaar ideaal blijven, even een absofuut gevaarloos verkgersmid- Niettcmin moet men zijn best doen, tenminste te voorkomen wat voorko- ban worden. Hot garantièpact. Ook het raafiepact, wanneer het tenminste tot Bud komt, zal niet do pretentie hebben pi oorlog tusschen de West-Europee- mogeiidheden onmogelijk te maken, fect zal het ontslaan van een oorlog Büilijker maken en dat is al heel wat. Oiamhorlain heeft deze week eenige sdedeelingon gedaan over den stand van veiligheidskwestie, mededeeiingen, die l spanning waren tegemoet gezien. 1# Engeland had men zich bezorgd ge jokt over den aarcl 'van de verplichtin- voor dit lancl zouden voortvloeien een eventueel waarborgverdrag. De lede Labourpartij, een deel der libera- ra een klein deel der conservatieven, de publieke opinie in de Dominions liter zich, zijn (om uiteenloopende mo ven) gekant tegen bindende Engelsche lichtingen op bet vasteland. Cbaiiherlain betoogde tegenover ben, een politiek van isolatie principieel Mogelijk was voor Engeland. In dit towlevo geval kon men moeilijk spre- van verplichtingen, want er bestaat ea verdrag of ontworp-verdrag, maar „voorloopige uiteenzetting van prin- Tot de principieele toezeggingen nort, dat Engeland' op zich hoeft ge wen zijn verplichtingen volgens bet leahomlsverdrag scherper te omscbrij- voor een bepaald gebied: de west van Duifschland. Die verplichtingen "m dan zóó zijn, dat een Engelsche arliorg onmiddellijk in werking treedt, „ongeacht de waarborgverdragen en verplichtingen van het volkenbondsver- de misdadiger zijn toevlucht tot ge- '1 neemt". We in dat geval onmiddellijk zal uit- «•n, wie misdadiger is en of er een Shiger is, dat zei Chamberlain niet; Het R oer gebied. Met groote ingenomenheid maakte Chanibêiluin mel ding van het besluit der Fransche regee- ring om de ontruiming van het Roerge bied te bespoedigen. Wij nebben reeds meegedeeld, dal de-Fransche ministerraad de maatregelen heeft goedgekeurd, die met het oog op de ontruiming van hel Roergebied moetc-n worden genomen en levens, dat hierbij werd vermeld: het is de bedoeling weldra met de operaties te be ginnen. De aankondiging, dat de Fransche re- geering met vle ontruiming van het Roer gebied een begin zal maken, zal een. ge ruststelling zijn voor do Duitschers, die nu dan tocli het bewijs krijgen, dat met do politiek van Poincaré voorgoed is 'ge broken. En zij zal ook een beslissing in zake de ontruiming van de Keulse hc zone vergemakkelijken. Maar overigens, èn in Engeland èn in Duitschlahd wordt hierop gewezen, is deze ontruiming niet anders dan de in lossing van de gegeven belofte ter confe rentie vai# Londen, toen in een door de heeren Herriot, Tlieunis en Hymans 011- dorteekond èn aan dr. Marx gericht schrij ven, de Frahsche en Belgische ministers zich verbonden op 16 Augustus '1925 het Roergebied te zullen hebben ontruimd, in dien het plan-Dawes te goeder trouw tfou ziju uitgevoerd. Dit laatste is geschied, naar do Commissie van Herstel heeft vastgesteld, en er was dus voor Frankrijk en België geen reden na half" Augustus in het Roergebied te blijven. Volgens de mc- dedeeling van Chamberlain zou nu ech ter blijkbaar de bedoeling zijrr, de ontrui ming reeds vóór 1G Augustus te voltooien. België. De nieuwe Belgische re- geering- is dezer dagen met haar program voor liet voetlicht gekomen. Veel zeggend is dat program niet; het is vrij algemeen en vaag, wat ook -moeilijk anders kon, gezien liet groote verschil van inzicht tus schen de partijen, waaróp het ministerie steunt. Het is immers een 3-parlijen-kabinet en niemand wil den ander een streepje voor geven, intogendel zijn zij er op uit, elkaar vliegen af to vangen. De liberalen zijn spinnijdig, omdat zij zoo slap vertegen woordigd zijn in bet kabinet en hebben een stelselmatige oppositie aangekondigd. De conservatieve katholieken zijn uiterst wantrouwend tegenover de socialisten en waken er zorgvuldig voor, dat zij een niet te groot overwicht krijgen. Zoodoenda is van oen. principieele poli tiek geen sprake, doch moet men zich be perken tot programpunten, waarover al thans geen al te groot meeningsverschil bestaat. Alleen in de militaire kwestie heeft de rogeering- een duidelijke verklaring afge legd: de regeering zal streven naar een verlichting van do persoonlijke lasten, o.a door uitbreiding van het vrijwilligersstel- sel en in afwachting hiervan zal dan al dadelijk worden voorgesteld om de tijdelij ke bepalingen van de militiewet betreffen de de dertiende en veertiende maanden van den dienstplicht op te heffen. De Marokk o-k w e s t i e. In een uitvoerige rede heeft de Franscho minis ter-president Painlevé een uiteenzetting gegeven van het Marokkaansche vraag stuk en van de politiek der Fransche re- geering te dezer zake. Hij zette uiteen, dat de moeilijkheden in Marokko uitsluitend een gevolg zijn van de actie van Abd-el- Krim, wiens troepen het Fransche protec- loraatsgebied binnendrongen. Van impe rialisme was er geen sprake. Men wilde niets liever dan een vrede, waarbij de be langen van Franschen, Spanjaarden en Marokkanen gebaat zouden zijn. Maar zulk een vrede werd bemoeib'jkt door de communistische actie, niet alleen omdat dezo Abd-el-Krim aanmoedigde te volhar den in zijiT oorlogszucht en bij de Rifka- bylen toch niet te verwezenlijken verwack tiugen wekte, maar ook omdat van com munistische zijde op allerlei wijzen ge poogd werd reebtstreeksebe hulp te ver- leenen aan de tegen Frankrijk oorlogvoe- rendo Rifkabylen. Painlevé deed een krachtig beroep op de socialisten om niet in een nationale zaak de regeering in den steek te laten, zich niet van de natie af te scheiden en de zijde te kiezen van de communisten, die hun land en volk verrieden. Painlevé's oproep tot nationale eenheid in deze zaak, waarin zoo groote nationale belangen op hot spel slaan, bleef niet zon der succes - al was er dan ook nog een groep socialisten, die niet voor de regee ring wilde of durfde stemmen. Met overweldigende meerderheid werd een motie aangenomen, waarin o.a. acte wordt genomen van de verklaring der re- geering om do internationale verdragen te eerbiedigen en de vrije ontwikkeling van de Rifs te waarborgen De communisten alleen stemden legen Maar dertig socialisten onthielden zich Van bet oorlogsfront in Marokko is niet zoo heel veel nieuws. De spaarzame berichten gewagen ech ter van voortdurende aanvallen der Riffs. Hun energie schijnt dus nog ongebroken, ondanks do telkens herhaalde bewering dat er moedeloosheid heerscht onder Abd- el-Ki'ims aanhangers en dat deze zijn vol gelingen slechts met de uiterste moeite en door het toepassen van wreede straffen bij elkaar weet te houden. China. De toestand in China wordt met den dag ernstiger. Men zou dit land nu kunnen vergelijken met een groot veen- veld, waarin het vuur smeult. Men ziet er betrekkelijk weinig van, doch onder de oppervlakto brandt het veen al verder en verder door en op som mige plaatsen breekt het plotseling uit om een huis of schuur in laaiende vlam men to doen opgaan. Zoo gaat liet in China eveneens. Zulk een log gevaarte als het reusachtige „He- •melsclie Rijk" met zijn 330 miilioen in woners is niet opeens in opstand; doch langzaam maar zeker vreet het vuur voort en de uitbarstingen worden talrijker en feller. Van de binnenlanden boort men nog weinig. Een moordaanslag bier en daar. Vreemdelingen komen in allerijl naar de z.g. tractaathavens. Moer hoort men niet. Het meeste nieuws komt uit Peking, Shanghai, Kanton en Hongkong, waar de centra van de troebelen gelegen zijn In Kanton is op liet oogonblik het communis me l*er en meester. Russen schijnen er de leiding te hebben. Daar is de toestand dan ook het ergste. Een schietpartij heeft er plaats gehad op de buifenlandsche wijk Sjamien en de Chinoezn hebben een ulti matum gezonden, dat deze wijk onver wijld ontruimd moest worden. Ook in Shanghai wordt de toestand dreigend. Eeij complot is er ontdekt; studenten zou den in auto's door de buitenlandscbe wij- "ken gaan rijden en de huizen der buiten landers met bommen besloken. Gelukkig is deze aanslag verijdeld. De „N. R. C.rt." schrijft over de troebe len in China onder meer het volgende: Twee jaar geleden' kregen de Turken ge daan, dat do capitulaties, die hen eeuwen lang tegepover de Europeesche naties in een iuferieuren toestand hadden geplaatst, afgeschaft worden. De weerslag hiervan is te bespeuren geweest in China in een 'strooming, die ook een eind wilde maken aan do buitenlaudscko con'role over de zoogenaamde tractaat-liavens, en in hot instellen van een Ghmeesche jurisdictie over eigendommen en personen van vreem delingen. De „tractaat-havons" in China ziju, gelijk men zal weten, zoowel zee- on rivierhavens als eenige steden in het bin nenland, dio volgens vroeger gesloten trac- taten voor do vreemdelingen geopend zijn, om er handel to drijven Het tractaat van Nanking van 1842 stelde slechts vijf ha vens voor vreemdelingen open, namelijk Kanton, Amoy, Foelsjou, Ningpo en Sjan ghai. Gaandeweg zijn er steeds meer bij gekomen, zoodat het er nu ruim veertig zijn, onder welke „havens" ook steden zijn begrepen, die zoo diep het binnenland in liggen als Moekden,' Haukou, Itsjang en Tsjangsja. Er zijn nu 21 tractaat-mogend- beden in Cliina (ons land heeft in 1863 zijn tractaat met China gesloten), van wel ke Duitscliland, Bolivië, Perzië en Chili eerst afstand hebben gedaan van de con sulaire jurisdictie. In 1924 werden de normaio betrekkingen hersteld met de Sovjet-Russische."regeoring bij een over komst, waarbij do Sovjet-regeering even eens er in toestemde bare exterritoriale rechten en consulaire jurisdictie prijs te geven, en Mexico beeft al eenige jaren ge leden bij een wisseling van nota's het voornemen te kennen gegeven om afstand te doen van dezelfde voorrechten bij een herziening van bet geldende tractaat van 1899. Men begrijpt dat "deze evolutie, waarbij groote staten als Duitschland, De vijf geboden voor den Katholieken kiezer. 1. Hij (zij) gaat op Woensdag 1 Juli stemmen. 2. Hij (zij) vergde niet zijn (haar) op roeping kaart mede te brengen. (In ruil van tlie oproepingskaart krijgt men* van den voorzitter van het slembureau liet stembiljet.) 3. In het stemhokje zoekt hij (zij) op het stembiljet op lijst 23 en maakt één wit puntje rood, n.l. het puntje in het zwarte hokje vóór den naam van den eersten eandidaat. (Als men zich vergist heeft kan men van den Voorzitter van het slom- bureau een nieuw slembiljet kri.w.-n 4. Hij (zij) doet overigens niets aan hot stembiljet. Vouwt dit weer dicht en werpt het in de stembus 5. Hij (zij) wekke kennissen, vrienden en buren op om nok te gaan stemmen op de Katholieke lijst Wie geen opicn-pingskaart heeft onwil gen kan bij den voorzitter van hot stembu reau informeeren of hij (zij) op de kie zerslijst staat. Zoo ja, dan krijgt niei; alsnog oen oproepingskaart. Sovjet-Rusland, Chili en Mexico zijn voor gegaan, den stoot moet hebben gegeven tot een beweging in China tot vrijmaking van de vreemde inmenging, gelijk die ook in de Jongturksche beweging zoo sterk op den voorgrond is gekomen. De andore factor, dio het vuurtje tegen de vreemdelingen aanwakkert, is natuur lijk oeconomische agitatie tot verbetering der arbeidsvoorwaarden in de buitenland scbe fabrieken te Sjanghai en Hongkong (een Brilsche kolonie) enz. Nu zeggen ook al Chinecscbo hulsbedienden aan Europeanen den dienst op. Dat de bewe ging zich vooral richt tegen Engeland en Japan moet vermoedelijk hieruit, ver klaard worden, dat deze twee mogendhe den het sterkst vertegenwoordigd zijn in China zoowel met' hun onderdanen als met hun belangen. Als men de ruim 85.000 Russen buiten beschouwing laat, zijn or van de 325.000 vreemdelingen, die in 1923 in China gevestigd waren, alleen 202.000 Japaneezen en 15.000 Engelschen, tegenover b.v. 9350 Amerikanen, 3300 Franschen, 2200 Duitschers, 550 Neder landers enz. foriazonden Mededeeling MIJNHARDT's Staal-TableHen .90» %Maag-Tabletten.75 Zenuw-Tabletten .75» Laxeer-Tabjetten .60» Hoofdpijn-Tableiien 60 a Bij Apoth. en Drogisten.». UIT PE OMGEVING SASSENHEIM. Gemeenteraad. De „Overplaats." Admini strateur-boekhouder der be drijven. Donderdagavond 7 uur vergaderde do Raad dozer gemeente. Voorz. de burgemeester, afwezig de hee ren Bader en Bisschops. De notulen der vorige, vergaderingen worden goedgekeurd. Punt 1. Ingekomen stukken en mede deel ingen. Proces-verbaal van kasopname bij den gemeenteontvanger, waarbij alles in orde is bevonden. Mededeeling, dat do huurder van de boerderij aan de Kcrklaan is ovorleden en de woning opnieuw is verhuurd aan J. J. v. d. Geest op dezelfde voorwaarden. Eenige hoeren meenden, dat de gemeente eenigszins verplicht .was tot schadeloos stelling aan den lieer v. d. Geest, wat door den Voorz. en weth. Warnaar bestreden werd. Door de gemeente zijn in dozen tijd van bollen-diefstallen weder, evenals in 1921 1922, twee agenten, A. Knegt en T. J. v. d Mey aangesteld voor 13 per week. Het beer-ophalen in deze gemeente is in handen gegeven van gebrs. Kniest, dio de beschikking hebben over het gemeente materiaal, zonder hulp van een gemeente man. Ook liet straatvuil zal door deze per sonen worden opgehaald. De kosten be dragen 30 per week. Gebrs. Kniest wenschtcn beer-verzamclputten. Deze zul len worden aangelegd. Verder deelde de Voorz. mede, dat de vuilnisbelt in bel vervol? slechts op be paalde uren en dagen zal geopend zijn. De heer v. d. Geest vreest, dat het vuilnis dan in den omtrek zal worden neergeworpen. Van de Ghr. H. B. S te Leiden was een verzoek ingekomen, om f26 26 hij te dra gen in de kosten van onderwijs aan twee leerlingen uil deze gemeente in 1923. B. on W. stellen voor gunstig op dit verzoek te beschikken. Z. h. st. goedgekeurd. B. en W. hebben besloten het gemeente^ sportterrein voor de schooljeugd to openen op de middagen, dal er niet door sport verenigingen gespoeld wordt. Zondags mag er niet gespeeld worden. Door bewoners van do „Overplaats" is een verzoek ingediend hel prikkeldraad van bet open sink bouwgrond aldaar te verwijderen, naar aanleiding van een kor telings plaats gehad hebbend ongeluk. Zij verzoeken het terrein als kinderspeel plaats beschikbaar te stollen. Do heer v.'Breda is" voor openstelling van hot open hoekje als kinderspeel plaats. Do heer Kroon zou gaas inplaats van prikkeldraad aangebracht willen zien. Dit laatste zegt do Voorz. toe. Do Voorz. doelt mede, dat wegens de liooge kosten en liet vervallen der tuintjes van de verbreeding der Hoofdstraat vol gens het kleine plan weinig zal komen. Mogelijk, dat er plaatselijke verbreedin gen plaats zullen hebben. Do beer Speelman wil het nogmaals bij den rijksambtenaar probeeren en betoogt, dat de 3 M. vorbroeding voor trottoir niet alleen plaatselijk, maar ook rijksbelang is Weth. Warnaar heeft een ander plan, n.l. een verbreeding van 4 M. vanaf do tramrail. 2 M. voor den weg en 2 M voor trottoir De boomenrij aan do zijde der R.- K. Kerk die, volgons welb. Warnaar niet veel waard is, zal dan moeten verdwijnen. Ook dit plan zal aan den rijksambte naar worden voorgelegd Van den gemoenleopzichter A. I Ver hoog is een verzoekschrift ingekomen om zijn gratificatie van 250, verleend bij do verbloeding van den weg bij „Vreden- steiu", om te zetten in oen honorarium van 400. Do. beer Verhoog geeft toe, dat hij in dit geval geen aanspraak kan ma ken op-do gewone 5 pot van uitgevoerde werken. Na eenige bespreking wordt «lil verzoek in handen gestold van een commissie, be staande uit do heeren v. Heemstra, v Rhijn en v.-d. Geest. De heei>ei\ Krom et v. d. Geest wonschten dergclijko twijfel achtige «■•allen lo voorkomen door do aanstelling van een vasten gemeen'eop- zichter. Punt 2. Exploitatie en balans wcruing- bouwvercen. „Vooruitgang". Deze werd goedgekeurd. Punt 3.'Idem g.i-bedrijf. Hel iaar 1924 sloot met een winst van 2038.92. Goed gekeurd. Punt 4. Huur grond en woningbedrijf. Dit wordt uitgesteld tót do volgende ver gadering 5. Inlichtingen zijn gevraagd aan liet Rijks toezicht op do volksgezondheid in zake oprichting van een vloeschwaren- fabrlekjo aan den Nieuwen Verkeersweg. Het rappo/t wordt voorgelezen. De Voorz. wil toestemming vorleenen onder strenge voorwaarden. Na eenige bespreking wordt het voorstel verworpen, met de licoron v. Breda en Krom vóój* 6. Op de O. L. School wordt handwerk- ondorwijs gegeven door een onderwijzeres tegen 180 per jaar. Do bijz. scholen .heb ben liet recht dit bedrag ook voor zich op to eischen, waarom B en en W. voor stellen het aantal lesuren te verminderen cn liet honorarium terug to brengen op 112.50 por jaar. Dit wordt goedgek •uid. De beer Krom stemde tegen 7. Goedgekeurd word: dat de gemeente toetreedt tot de Vereeniging van Neder* landsche Gemeenten, en tol rle Vereeni- ging voor Volks- en Schoolbaden. 9 en 10. De begrooling Grond- en Wo ningbedrijf 1925 en de - Beheersveiorde ning Grond- on Woninghouwbedrijf wor- -d«n goedgekeurd. FEUILLETON. ET GEHEIM VAN DE ZEE. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) Het enorm stuk metaal verhief zich zoo team, dat 't soms was of 't tusschen ■eel en aarde bleef zweven. 'Daar kqmt 't, daar komt 't.... kalm 1 nou maar.... Laten zakken, laten Sen.... Het was zou geweldig, dat we eerst niet ';n hoo we op 't dek zouden krijgen. moest dwars over het dek worden ge en daar versperde het, zich uitstrek- j1 van den voet van den mast tot het erdek, hot groote luik van het ruim. nioest zoo gauw mogelijk worden ge- a m was we^ra bezaaid met stukken van door roest verteerd ijzer, uren waren we er mee bezig; onder- aten wo zoo goed en zoo kwaad bet 0 bemanning, met slijk besmeurd a'van zweet en water zag er dood- Boeid uit. j\JLen was weer boven gekomen. Hij ZUQ duikerpak echter niet uittrek- 'Jfn GOn Sesprck met Mengkam '•J"g er op aan, dat er zou worden gwerkt. opperend ontving de bemanning het w u- ^ouarn kwam uit een groep Iogc i n en verklaarde, dat hij niet u" oar te gaan, dat hij niet meer ir JrMen°hain was er eckt de man L ^°°t bij stuk te houden. Hij trad woedend op den muiter toe en dreigde, dat hij hem naar beneden zou zenden naar de kajuit met al de eerbewij zen aan zijn rang verschuldigd, maar dat hij hem aan wal zou zetten zoo gauw als hij éen haven aandeed. De matroos boog zijn hoofd, hernam zijn plaats tusschen de anderen en toog weer aan 't werk. We spitsten ons er op, dat we spoedig weer iets van belang zouden krijgen. Dit maal duurde het echter heel lang. Eindelijk gaf de lijn zeven achtereen volgende rukken. We zetten de windas opnieuw in werking. Onder water was nog niets te onderscheiden. Eindelijk ver scheen 'n zwaar voorworp, zwart en glim mend en rechthoekig, iets dat leek op een kist. Eerst dacht ik aan een doodkist, maar toen het aan de takel ronddraaide zag ik dat het daarvoor niet lang genoeg was en toen ontdekte ik dat 't 'n geldkist was. Het was, echter onmogelijk uit te maken, of ze van hout of van ijzer was. Zware ijzeren banden waren er om heen geslagen, je kon ze zien tusschen het zee wier, dat de kist overdekte. Toen ze einde lijk op dek stond, moesten vijf man ze schuiven voor den ingang van de hut en de lui verbaasden zich over de zwaarte. Ik herinner me, dat op dat moment iemand zei, dat er wel iets anders in zou zitten dan lampenglazen. Ik schoot in den lach om die grap, maar toen ik mijn hoofd ophief, zag ik de gezichten van die om me heen stonden al de matrozen waren op de kist afgekomen en het was me, of ik er niet een meer van herkende, -zoo leken hun gezichten me plotseling ver anderd. Ik had nooit kunnen denken, dat de gelddoorst in enkele seconden zoo sterk zijn stempel kon drukken op het mensche- lijk gelaat. Een schandelijke begeerte scheen plotseling alle hartstochten te heb ben ontketend, dio ieder onzer, ook do slechtsten, met schaamte verbergen'. Mengkam was woedend en stuurde ieder terug naar zijn plaats, want er was alweer wat op komst. Mij echter reikte hij een hamer en een breekijzer over. Hier jochie, maak jij je maar eens verdienstelijk met dat open te maken. Het duurde niet lang, ondanks de drie zware hangsloten, die getuigden van de zorg, waarmee men de geldkist had wil len bewaren voor een schendende hand. Met mijn hamer verbrak ik stuk voor stuk do ringen. Toen gebruikte ik het breek ijzer en ondanks de ijzeren banden, die van roest verteerd waren, week het dek sel. Het hout kraakte, plotseling vloog het deksel open en een stroom van goud vloeide over den rand.Weldra lag op het dek een stapeltje vreemde goudstukken, schitterend in de zon, die er neervielen met oen wonderlijk geluid. Ik zal mijn leven lang de ontroering niet vergeten, dio zich van mij meester maakte, terwijl ik met mijn handen in het goud graaide, dat me nochtans nooit zou toebehooren. Ik daclit, dat ik droomde.... Want on danks de wonderlijke verhalen, die ons bedrijf in de oogen der buitenstaanders zoo'n bekoring geven die gewagen van schatten en kostbaarheden en kistjes ge vuld met diamanten 'en edelgesteenten. Het beetje ondervinding dat ik nu reeds aan boord van de „Zeemeeuw" hfid opge daan, was voldoende om me er van te overtuigen, dat het met de werkelijkheid heel anders was gestold. Mengkam kwam me te hulp en vulde twee zakken met hel goud, dat de kist be vatte. De zon ging onder, maar de werkzaam heden werden in goede orde voortgezet. Weer kwam iets naar hoven. Ditmaal verhief zich een witte vrouwenfiguur bo ven den zeespiegel, je zou gezegd hebben een mènschélijk wezen, dat door den dood was verstijfd en dat nu door de stralen van deondergaande zon werd gepurperd. Tot nu too had in aan de voorsteven van enkelo koopvaardijschepen wel eens grofgesneden beelden gezien, die bont geverfd, Neptunus, of do Jaargetijden, of een of andere oorlogsgod of muse moesten voorstellen en later heb ik in verschillen de maritieme musea en arsenalen wel meer van dergelijko beeltenissen bewon derd, die eertijds de fregaten van onze marino hadden versierd. Zij waren bijna altijd heel zwaar en plomp, en mistten steeds het leven cn het persoonlijk ca chet, die het ken toeken zijn van echte kunst. Maar de figuur, die thans aan de takel zweefde, trof mij juist door haar gewel dig realisme. De bleeke kleur evenaarde die van een lijk. De gouden versierselen, die armbanden, ringen en een halssnoer verbeeldden, looiden haar als een weelde rig personage. Maar het treffendst wa ren haar haren, die glansden van het wa ter en op haar schouders afhingen, haar oogen van oen dof email en haar glim lach, ja haar wonderlijke glimlach, die bij ons allemaal een onaangename, bijna beangstigende sensatio te weeg bracht. En toen zo eindelijk op het dek lag, op de zeeplanten, die haar als 't ware wilden beschermen, beving ons een soort van zinsverbijstering.... Ik kan voor dat ge- fascinerde gevoel geen ander woord vin den. Er was niets luidruchtigs in; integen deel het was iets ijzig-kouds als bij haat of jaloezie. Do manschappen wierpen ver stolen blikken naar do figuur of bespiedden hun kameraden met wantrouwend ge- gluur, wat maakte dat hun oogen met bloed beloopen waren.... Maar wie zou er ook onbewogen hebben kunnen blijven bij do dingen, dio vervolgens gebeurden. Met schoppen en stompen haddon Meng ham en Prigent enkele monsohon van do equipage naar hun plaats moeten jagen, die in stomme bewondering het beeld stonden aan to gapen, toen een vaatje, dat men juist had opgeheschen, in de lucht open barstte en over liet dek van de ..Zee meeuw" een stortvloed van goudstukken uitgoot. Eenige mannen bukten zich om er van op te rapen, anderen trapten met hun voelen op geldstukken, die wegrolden. Sommigen, geloof ik. vergaten zichzelf zoo zeer, dat zij er heimelijk in hun zak ken stopten, maar Mengbam en Prigent hadden liet te druk om daar aandacht aan te wijden. Want voortdurend kwamen andere overblijf-, icn van- het schip naar hoven, gedeelten van den romp met span ten van zeer oud hout, zoodat we hier blijkbaar te doch haddon met een schip uit historische lijden de beeltenis van de voorsteven had er zonder twijfel toe be hoord en zonder ophouden gingen we voort met onzen cyclopische» arbeid Tegen zeven uur werd eindelijk b -I- ion 't laatste stuk voor dien dag naar h .ven to halen. Ditmaal was het een geweldig brok. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5