lezers de L Z. C. uit oe omgevimg kerknieuws. gehoord de besprekingen over hel af wijzen door de arbeidersorganisaties van het Landelijk Collectief Contract, gepaard gaande aan opheffing van de staking in ben Haag; van oordeel, dat een L. C. C. voor de patroons geen waarde heeft indien de ar beiders daardoor niet verplicht worden te werken op de voorwaarden van dit L. C.C.; besluit, de patroons in Den Haag met alle ten dienste .staande middelen te steu nen, zoolang deze strijd van de zijde der arbeiders beleekent een agitatie, om ook tijdens den duur van een L. C. C. voor bepaalde arbeidsvoorwaarden in staking te mogen gaan". In de vergadering van den neutralen patroonsbond is de volgende motie aange nomen: „De Patroonsbond voor de Bouwbedrij ven in Nederland, besluit, de Haagscbe patroons met alle ten dienste staande middelen te steunen; machtigt in dit verband het Dagelijkscb Bestuur oxn de gewen sch te maatregelen to nemen en tevens voorbereidingen te tref fen om, indien dit noodig geacht mocht worden, te 'kunnen overgaan tot een alge- n:°ene uitsluiting". Men ziet, dal de Katholieke Bond gelukkig in het geheel niet spreekt van uitsluiting, dat als uiterste middel ge rechtvaardigd kan zijn, maar ook dan is een twees n»ij d e n d zwaard. De neutrale bond spreekt ook sleehls zeer voorwaardelijk van het middel der uitsluiting. Conti nu-werk. De Minister van Arbeid, H. en N. heeft Ban hoofden of bestuurders van onderne mingen, waarin de in art. 39, onder A of -IJ, van het Werktijdenbesluit voor fabrie ken of werkplaatsen 1923 genoemde ar beid wordt verricht, in alle gemeenten des Rijks vergund, dat in bun ondernemingen van 1 Juli tot en met 30 Sept. mannelijke arbeiders van 18 jaar of ouder, die arbeid verrichten ingevolge het bepaalde hij art. 39 van genoemd Werktijdenbesluit, voor zoover dit noodig is om in een continu wer kend gedeelte van een© fabriek of werk plaats arbeid in een drieploegensleisel mo gelijk te maken, in afwijking van het be paalde bij art. 24 der Arbeidswet 1919, al daar arbeid verrichten; a. gedurende 62 uren per week, mits niet langer dan 168 uren in drie achtereenvol gende weken; b. in drie achtereenvolgende weken ge durende 56 uren, tusschen 10 uur nam. en 6 uur voorin. („St.-Ct.") Sobrieias. Ter gelegenheid van den Derden Neder- landschen Katholiekendag te 's-Graven- hage houdt Sobriëtas op Woensdag 5 Augustus een nevenvergadering ip een dor zalen van den Dierentuin, n.m. lialf vijf. Sprekers zijn Mgr. Dr. A. Ariëns, pas toor te Maarssen en Prof. Dr. G. Brom, van de R. K. Universiteit te Nijmegen. In drankbestrijderskringen bestaat voor deze vergadering zeer veel belangstelling. Naar wij vernemen, zal ook Jhr. Mr. Ch. Ruys do Beerenbrouck, beschermheer der Federatie Sobriëtps, deze vergadering bij wonen. Op 4- Augustus vindt plaats een verga dering der 4 Priester Kruisverbonden, op dezelfde plaats en hetzelfde uur. In September organiseert de R. K. Drankweer een Blauwe Maand over het geheele land, gedurende welke ook de jaarlijksche bloemendag plaats vindt. Uit den Rotterdamschen Raad. Donderdagmiddag vergaderde de Raad. Door den heer Coremans (Rapaillepartij) was een interpellatie aangevraagd in ver band met het drama in de Delftschestraat in den nacht van 13 op 14 Juni. Naar aan leiding hiervan voerde ook het communis tische raadslid Van Bur ink het woord. De burgemeester echter weigerde Van Bur ink 't woord te geven, daar hij van meening was, dat deze een aparte interpellatie had moeien aanvragen. Naar aanleiding hiervan begon het raadslid Van Burink obstructie te voeren, welke ten slotte zóó heftig werd, dat de burgemeester zich genoodzaakt zag tegen 3 uur de vergadering te schorsen. Na eenigen lijd werd de vergadering heropend. Opnieuw begon Van Burink ob structie te voeren. Ten slotte stelde de burgemeester voor, het raadslid uit de vergadering te verwij deren, welk voorstel werd aangenomen met 23 tegen 13 stemmen. Toen Van Burink weigerde de zaal te verlaten, worden vier rechercheurs geroe pen, die hem naar huiten'le:dden. Deze verzette zich niet. Nadat het raadslid verwijderd was, kon de vergadering voortgang hebben. HILLEGOM. Gtwetensgeld. De Minister van Finan ciën maakt bekend, dat ten behoeve van 's Rijks schatkist is ontvangen bij den ontvanger der directe belastingen, enz. al hier, f 1416.60 wegens gewetensgeld; als voren, f 770.15 wegens gewetensgeld. Veiling. In Hotel Sistermans werd ten overstaan van Notaris Goldenberg alhier en Mr. .1? A. de la Hayze te Heemstede hij opbod geveild: 1. De villa ..Emendala' met schuur en tuin, te Hillegom aan de Wccrcsteinstraat, groot 7 A. 55 c A. Hoog ste bieder de heer P. J. de Mooy f 9000. 2. Perceel Bloembollengrond in den Vossi polder, groot 1.75.50 H.A. Hoogste biedt dezelfde f 5500. 3. perceel id. groot 0.8 H.A., dezelfde f 3000. 4. perceel id. groot I.14.89 H.A., dezelfde f4000. 5. perceel id groot 1.03.10 H.A., dezelfde f 3100. 6. per ceel id. groot 0.62.50 H.A dezelfde f 1800. 7. perceel id. groot 0.46.90 H.A.. P. A. Ze straten f 2000. 8. perceel id., groot 0136.00 Zoekt ofi uw stembiljet kalm op de zesde Sijs! van de tweede rij en maakt dan rood liet hokje voor den eersten naam (Kooien). H.A. dezelfde f 1200. Toeslag Donder dag a.S'. NOORDWIJK. Voetbalclub. Het zoo klein opgezette plannetje om met de voetbalclub S. J. G. een uitstapje te gaan maken naar Volen- dam, aanvankelijk bedoeld per auto, is na dien door onderlinge bespreking uitgewas sen tot een groot plan om per boot deze reis te ondernemen, waaraan nu ongeveer 175 personen deelnemen. Morgen zullen allo deelnemers eerst de H. Mis van 6 uur bijwonen, waarna men zich direct naar het Sch ie begeeft ter inscheping, daar men zich met de motorhouten van de Gebr. Gor dijn en W. Sleenvoorden naar de Kaag zal begeven, alwaar zal worden overge stapt op de Volhardingboot. De reis zal veraangenaamd worden door muziek van het Fanfarecorps „Excelsior" en zangnum mers. Op de boot zal tegen billijke prijzen goede consumptie verkrijgbaar zijn. Bij aankomst, te Volendam gaat men in optocht met muziek naar het Volendam-terrein waaraan de voetbalclub Volendam even eens deelneemt. No, afloop zal do terugreis weder worden aangevangen met dezelfde gelegenheden.Laten wij hopen, dat het weer voor deze tocht gunstig moge zijn! VEUR. Weekbericht Coöp. Tuinbouwveiling. De aanvoeren zijn ook in de af- geloopen week zeer belangrijk geweest. Bloemkool Le Cerf, die nu aan de beurt is en in heel goede kwaliteit wordt aange voerd, werd verhandeld in prijzen van 25.90 tot 45 70 per 100 en de vroege kool bracht het soms nog tot f 35.60 per 100 stuks. Rijen komkommers in het be gin der week van f 10.50 tot 12.80, brachten heden op van 14.70 tot f 19.60 per 100, terwijl de gele werden verkocht voor 11.60 tot 15.80 per 100. Bij tien duizenden werd de andijvie aangevoerd en prijzen waren, begunstigd door het koele weer, zeer goed, beliepen van 3,10 tot 7.90 per 100 struik voor le soort en voor de lichte van 1.30 tot 2.50. Ook salade vond grage koopers, in prijzen van 2.70 lot 4.50 per 100. Peen werd ook ruim en in goede kwaliteit aangevoerd en bracht op van 14.60 tot f 25.50 per 100 bos. Heel jnooie spinazie vond nog koo pers tot 26.50 per 100 K.G. en postelein van 14,60 tot 18.50 per 100 K.G. En kele partijtjes tomaten uit de koude kas sen werden verkocht per pond voor 37 tot 44- cent voor A. Spitskool bracht, op van 12.50 tot 17.80 per 100 stuks. De han del was de afgeloopen week, in 't bijzonder ook voor het buitenland, zeer levendig. WARMOND. R.-K. Kiesvereeniging. Gisteravond vergaderde de R.-K. Kiesvereeniging in „De Zon", in welke vergadering de heer W. Mooijman, lid van de Prov. Staten, Den Haag, als spreker optrad. De Voorz., de heer C. Zwetsloot, leidde met een kort woord de vergadering in, waarna hij het woord gaf aan den spreker In een vrij belangrijke, en goed gedocu menteerde lezing, bracht spreker zeer duidelijk naar voren het groote belang van den stemmingsdag van 1 Juli, en toonde aan wat ons huidig rechts be wind gedaan had, en zeker ook nog zal doen. Thans moeten wij, aldus spr., allen als één man optrekken voor de eenheid in onze partij. Welke denkrichting men ook is toegedaan, ongetwijfeld, zal ieder optrekken voor eigen partij en lijst, en stemmen op lijst 23. De zeer interessante rede, die met aan- daclrt gevolgd was, werd door een dank baar applaus beloond, en hoewel de op komst bevredigend was, was zij een druk ker bezoek overwaard geweest. Van de gelegenheid tot stellen van vra gen werd geen gebruik gemaakt, waarna de voorzitter mededeelde, dat voor de. R.- K. kiezers de zaal Dinsdagavond te half tien beschikbaar zal zijn om, door mid del van de radio, te luisteren naar de rede van mr. baron van Wijnbergen. Verder zal den leden nog een stemlijst toegezonden worden, zoodat ieder op zijn gemak zal kunnen zien wat hij te doen heeft. Op den stemmingsdag zullen een paar propagandisten bij de Raadhuistrap- pen staan om zoo noodig nog aanwijzingen te doen. Do vergadering werd hierna gesloten. Ingezonden Mededeeling. Ingezonden Mededeeling, NATION ALEBANKVEREENIGING ALPHEN a/d.RIJM-ROELOFARENDSVEEN IMCASSEERING In verband met de lage water temperatuur zijn de tot nader bekend te maken datum uitgesteld. 18166 BESTUUR L.Z.C. SYADSÜIEUtilfS DENKT AAN DE PAROCHIALE IN LICHTINGS-BUREAU'S DIE MORGEN ZITTING HOUDEN. (Ziet Advertentie). De R. K. Leidsche Radioclub en de a.s. verkiezingen. Dinsdagavond 30 Juni van 9.50 lot 10.20 spreekt Mr. A. Baron van Wijnbergen door de Radio een laatste woord van op wekking tot de R. K. kiezers in Nederland De R. K Radioclub te Leiden heeft ge meend dat het op haar weg lag, zooveel mogelijk aan de propaganda voor de Roomscbe zaak deel te nemen, door alle Katholieke kiezers in de gelegenheid te stellen deze politieke rede door middel van de radio op te vangen. Daarom stelt zij Dinsdagavond te 9 uur het verga derlokaal in het gebouw van het St. Pan- cratiuspatronaal Hooigracht 18, waar een prachtinstallatie met" meerdere loudspea kers aanwezig zal zijn, gratis toegan kelijk voor alle Katholieke kiezers en kie- zeressen en zij vertrouwt dat uit een groo te opkomst van belangstellenden moge blijken, dat haar initiatief in deze wordt gewaardeerd. De propaganda-fietstocht. De pi'opaganda-fietstocht van vanmid dag zal de volgende route nemen: Pieters kerkhof, Kloksteeg, Kaiserstraat, Witte Singel, Heerenstraat, Kastanjekade, Mei doornstraat, Koninginnelaan, Heerenstraat Douzastraat, Raamsteeg, Korevaarstraat, Geeregracht, Levendaal, Rijnstraat. Hoo- gewoerd, Zijlsingel, Lage Rijndijk, Sibold- straat, Parkstraat, Aljehstraat, Kooipark, Heerensingel, Alexanderslraat, Sophia- straat, Maresingel, Mauritsstraat, v. d. Duynstraat, Gasstraat, Molenstraat, Prins Frederikstraat, Maresingel, Pasteurstraat, Musschenbroekstraat, Haarlemmerweg, Mare, Oude Singel, Beestenmarkt, Steen straat, Boerhaavestraat, Morschstraat, Haarlemmerstraat, Heerengracht, Nieu we Rijn, Hooigracht, Pelikaanstraat, Oude Ve§t, Turfmarkt, Prineessekade, Noord- einde, Haagweg, Da Costastraat, Burger straat, De Genestetstraat, Haagweg, Noord einde, Breestraat, Papengracht, Gerecht, Pieterskerkhof. De roetplaag Het lid van den gemeenteraad, de heer R. Zuidema, heeft aan den Raad verlof gevraagd in de e.v. Raadsvergadering tot B. en W. de Volgende vragen te mogen -richten: 1. I's het B. en ,W. hekend, dat. bet roet, afkomstig van de Gemeentelijke Lichtfa brieken of van de Gemeentelijke-Vuilver branding, aan tal van ingezetenen zeer veel last en hinder veroorzaakt en dat geheele wijken van deze roetplaag de on aangename en nadeelige gevolgen onder vinden? 2. Zijn B. en W. niet van oordeel, dat deze roetplaag voor vele ingezetenen niet alleen hoogst onaangenaam, maar dat zij ook in hooge mate schadelijk moet worden geacht voor de volksgezondheid? 3. Zijn B. en W. bereid mede te deelen, of zij maatregelen hebben genomen of zul len nemen, en indien ja, welke, om aan dezen onhoudbaren toestand definitief een einde te maken? Aan den. Raad dezer gemeente is het volgend adres verzonden: Geeft met vcrschuldigden eerbied te kennen het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Geslichtsarfsen; dat het hem getroffen heeft, dat in den oproep voor de betrekking van tweeden geneesheer aan het Krankzinnigengesticht „Endegeest" wederom een jaarwedde van 5000 tot 6000 als belooning in uitzicht wordt gesteld; dat hij er op wil wijzen, dat de betrek king van dezen geneeskundige hem een zware en leidende positie geeft; dat hij beleefd onder Uwe aandacht brengt, dat dit door hem een onvoldoende belooning wordt geacht voor een weten schappelijk ambtenaar,die als regel in deze functie zijn hoogste positie heeft be reikt; dat de geneeskundige daarvoor noodig heeft een langdurige speciale voor-oplei ding, niet alleen in de psychiatrie en neu rologie, doch in dit geval ook in de pae- dologie; dat de bezoldiging van geneeskundigen, die geen speciale voor-opleiding hebben genoten, bijv. vaste geneesheeren aan zie kenfondsen, dikwijls een veel hooger sala ris genieten; .dat ook de geneesheeren aan andere krankzinnigengestichten als regel een hoo- gere bezoldiging genieten, waardoor „En degeest" zich op den duur dus niet zal kunnen voorzien van volkomen .weten schappelijk opgeleide ambtenaren, zooals algemeen voor een dergelijken werkkring in hel belang der lijders noodzakelijk wordt geacht. Redenen waarom bovengenoemd Bi stuur Uw College eerbiedig verzoekt het daarheen te willen leiden, dat het salaris van dezen ambtenaar worde herzien in voor hem gunsti'gen. zin. Vijftigjarig jubileum. Op Woensdag 1 Juli zal de hekend zaak in manufacturen, bedden, dekens en slaapkamer-ameublementen van den heer B. de Koning, Haarlemmerstraat, hoek Donkersteeg, vijftig jaar beslaan. Dit ongetwijfeld heugelijke feit zal op dezen datum echter niet worden herdacht, maar in September a.s., ivijl de herden king ervan gepaard zal gaan met 1 flinke reclame voor hol a.s. winterseizoen Ter gelegener tijd komen wij hierop nader terug. De minister van Financiën maakt be kend, dat ten behoeve van 's Rijks schat kist is ontvangen hij den ontvanger der directe belastingen enz., alhier, f ^82.41 wegens te weinig betaalde belasting over het belastingjaar 19241925 Het mitrailleurspeleton van bet 4e reg Infanterie alhier zal van 1 tot en net 9 Juli deelnemen aan de Vierde serie schiet oefeningen in de legerplaats bij Hars kamp. Gisterenavond om 7 uur is zekere K., toen hij per rijwiel van- de Warmonder- Lrug in de .richting van den Maresingel eed, aangereden door een luxe auto van den heer V., die van de Haarlemmervaart kwam. K. kwam er zonder ongelukken af, doch zijn rijwiel werd zwaar beschadigd. Gisterenavondongeveer 7.30 uur had op de Hoogewoerd een aanrijding plaats tusschen de electrisqhe tram en de vracht auto van den heer v. d. M. Toen de tram even voorbij de Kraaier- straat reed, stopte deze voor hel uitlaten van een passagier. De autobestuurder had daar niet op gerekend en reed met z'n auto tegen de tram op. De beide spatbor den werden hierdoor beschadigd. Programma van het Parkconcert op Dinsdag 30 Juni, des avonds te 8 uur: No. 1. „Peter Cornelius", marseh, Mendelssohn; 2. Ouverture ,;Titus", Mo zart; 3. „Neue Liebe, Neuer Leben", wals, Geijp; 4. „Dageraad in 't Geuldal", Fan tasie (le uitv.), Kessels; 5. 2 kwartelten voor koper-instrumenten (le uitv.), Geijp; 6. „Am Schone Rhein gedenk ich dein", wals, Kéler-Bela; 7. L. M. C. marsch, Geijp. LEGER En VLOOT De a.s. herhalingsoefeningen. Naar wij. vernemen zullen dit jaar de herhalingsoefeningen niet meer in groot, doch in klein verband plaats vinden. Do le divisie gaat 23 September per spoor naai' het oostelijk gedeelte der pro vincie Utrecht en keert daarna Vrijdag 25 September naar Ede terug. Eveneens komt 18 September het 6e R. V. A. uit Leiden te Ede aan, marcheert Dinsdag 22 September naar Veenendaal en vertrekt 25 September weer naar zijn gar nizoen. De oefeningen van -do 2e divis:e zullen gehouden worden te Arnhem op 21 September. Het 4e R. V. A. komt 19 Sentember te Assen aan en oefent met de regimenten infanterie uit As^en en Leeuwarden te Assen. Dit regiment keert Vrijdag 25 Septem ber per spoor naar Ede terug. De 3e divisie concentreert de 3 regimen ten infanterie te Breda en 3 regimenten infanterie te Ven'o. Het 3e R. V A. uit-Breda gaat 21 Sep tember per spoor naar Venlo, het 7e R. V. A. uit Bergen op Zoom komt op dien da tum in Breda en heiden keeren 25 Sep tember weer huiswaarts. De 4e divisie oefent te Amersfoort met 3 regimenten infanterie en 2 regimenten veld-artillerie, waaraan toegevoegd alle hulpdiensten, op 23 en 24 September, te gen de lichte brigade, we'kc- in die dagen te Ze:sf, Maarn en omstreken-is gecon centreerd. LUCHTVAART. Noodlanding op Kijkduin. Gistermiddag omstreeks halfzes heeft een groot Engelsch vliegtuig, 'gemerkt G.E.B.D.Q., op weg naar Engeland, na boven de duinen hij Kijkduin te hebben ge cirkeld, op liet strand ten Zuiden van het Badhotel Kijkduin een noodlanding ge- daau. De zee stond hoog, zoodat het strand slechts smal en mul was. De noodlanding liep evenwel vlot van stapel en het-vlieg tuig kwam hij paal 23 met den kop aan het water tot staan. De piloot en de vier passagiers bleven Ongedeerd en zijn in het Badhotel opgenomen. Blijkbaar hapert er iels aan den motor van het toestel. Getracht zal worden dit euvel te herstellen en he den hij laag water op" te stijgen om de reis te vervolgen. Het vliegtuig, dat onder'poliüebewakim staat, vond gisteravond, vooral uit Loos duinen, veel bekijks. De post, die aan boord was, is door 'n postwagen van hier afge haald om verder te worden geëxpediteerd Naar de Missie. Voor velen onzer lezers die graag het. gebéd van den Zaligmaker, om meer werk lieden voor Zijn oogst, tot het hunne ma ken, zal het een voldoening zijn le vern. men, dal morgen in de kathedraal van Carthago door Mgr. Lemartre 40 missio narissen van- 0. L. Vr. van Afrika (Wtite Paters) priester worden gewijd. Daaronder zijn 3 Hollanders: De Paters A. Teepe uit den Haag C. Witlox uit Udeniiout en H. v. Boxtel uit' Ewijk, Kteine Heilige Treeske. Bernard Verhoeven wijdt in „De Nieuw Eeuw" een beschouwing aan de onlangs heiligverklaarde Theresia van Lisieux, in de volksmond kleine heilige Treeske ge naamd, die als een andere Jeanne d'Arc do katholieke' wereld veroverde. Aan deze beschouwing ontkenen wij het volgende Het zou wonder zijn als Holland me zijn heilige kloosterzielen een Petite Thé- rèse opleverde .want de Eransche onweer slaanbare gratie, de zekerheid van te zul- GEMEENTELIJKE AANKONDIGING B. on W. van Leiden; Gezien het verzoek van: a. do firma A. Dieben en Zn., 0m V(, gunning tot uitbreiding van de wafich-! richting in het perceel Witte Singel No i kadastraal bekend Gemeente Leiden i tie M. No. 1939; 1 b. A. van Heeringen en A. van Re» ringen, om vergunning tot oprichting twee bewaarplaatsen voor benzine in perceel Smidsteeg No. 55, kadastraal kend Gemeente Leiden, Sectie B. No. 9( o. W, Heuvelman, om vergunning oprichting van een smederij in een gei te van het perceel Nieuwst raat No. kadastraal bekend Gemeente Leiden S» tie I. No. 2539; GeTet op de arlt. 6 en 7 der H ndentt Geven bij dezen kennis aan het publj, dat genoemde verzoekerr met de Dijlagem de Secretarie dezer gemeente ter visie legd. zijn; alsmede dat op Zaterdag 11 Juli e.k. voormiddags te half elf uren op Raadhuis, gelegenheid zal worden gegev om bezwaren tegen deze verzoeken ii brengen, terwijl zij er de aandacht op tigen, d'at niet tot beroep gerechtigd r die niet overeenkomstig art. 7 Hinderwet voor- het gemeentebestuur een zijner leden zijn verschenen, lenii hunne bezwaren Tv-vutnpvïo- tr-r. tp KaihoSieke Agenda LEIDEN. Zondag. Bijeenkomst aan de Haarlemn vaart van de Bedevaartgang! naar Noordwijk, te 5.30 uur. Dinsdag. Radio-avond St. Pancratius; tronaat, Hooigracht, te 8 uur, Donderdag. R. K. Bouwvakarbeiders!» „St. Jozef", Bondsgebouw, le De avond-, naehtr en Zondagdienst 1 apotheken wordt van Maandag 22 I met Zondag 28 Juni a.s. waargenois door de apotheek van den beer H. J Proot, Maarsmanssteeg 17, Telef. 435. Van Zaterdagavond 8 u tot Maani morgen- '8 uur nemen de volgende bs artsen den dienst waar: Dr Horst, Havenkade, Tel. 1577, Dr. Janssens, Rapenburg 49, Tel. 9' Dr."Weebers, Hooigracht 31, Tel. 38' De Geneeskundige Zondagsdiens! Oegst.geest wordt waargenomen door Timmermans, telef. 390. len veroveren, d:,e in het geestelijke» Franchise a's Theresia kenmerkte, ist vereeruigbaar mot onze koppige volhard verschanst achter beschaamdheid' co v. antrouwen, verheten en verlegen io(< genheid. De vaderland se hé heiligen, die Ihansi onze aandacht werven, de heilige Fft Cani'sius en de eerbiedwaardige Pc Donders; z:e hen slechts in het gelaat go kent hun karakter. Hekier van stu; grandioze wilskracht, onbuigzame zf gors in de hitte van den da.g, die zicb geklemde lippen laten slopen en uitte den door de vermoeienissen van het zj tolaat of de tropenzon. Het type vai Hollandse ben he'lige, den stillen oi bare, staat in de verstorven gezichten prent. En toch. en toch, met al den vooïips van vaderlandschen trots, zullen aijfê devotie der Hollandsche geloovigen zwaren kamp hebben tegen de k'eiue' ldg© van Lisieux. Ongeveer zooals de gelschen tegen. Jeanne d'Arc! Als God! almacht wil verheerlijkt zien, kiesl geen geniale Napoleon maar een d« kind als Jeanne d'Arc, kiest bij eenf Teresia als den triomfantelijken güo van Zijn Almacht. ITenri Ghéon, de hervormer van hel llgentooneel, kist. bij voorkeur zijn dellen onder de kinderlijke heilige^ aan den saint malgré lui toe. En bij hoeft, hij zijn ivel'ge productiviteit, Fn rijk nauwelijks te verlaten. Dat zegt Frankrijk, is nog altijd een land vaik gen. Er js iets uitdagends in de s'oï der heiligen, waarmee Georges Goy«' religieuze balans van Frankrijk p.'ols van alle twijfelachtigheid onthiel van de -onweerstaanbare uitdaginf lieftallig ultimatum aan de Goddelijk macht door de heilige van Lisieux. In de maagdelijke Vrouw heeft zid liohaanid en belichaamt z'ch telkens' de kracht van herstel en zuivering; wereld kan' redden. Goethe's das' Weibliche zicht uns hinan, door Beatrice in de kunst lang te voren Ck lijk gewaarmerkt, s door Goü Zelf menseden ziel gelegd, toen Hij aau dergang van het Paradijs, de Vruo» vijandin aan Satan tegenover steldt hoop, dat de redding door middel ff reine Vrouw te wachten is. moet diep menschheid wonen. En nergens heeft God zoo tastbar- wereldgeschiedenis ingegrepen, als neer Hij het verbond met de men® door Maria alls Middelares, als hd' bekrachtigde, door zich voor Zijn' culeuze tusschenkomslen te bedien® kinderlijke maagden. De myslieko van den Boodschap des Engels J simpele: Mij geschiede naar uw het eeuwige tweegezang van de L met het hulpelooze schepsel, dal ff volstrekte overgave volstroomt ffj macht en de drager wordt vaii hel® Er moet iets in Frtfïikrijk ziju, a3 Vaderlijke verteederiiig tot zich trf kan het anders zijn, dat. liet iijke er telkens als een fontein me' blieme onverwachtheid opspnk. Frankrijk trots of misschien doof

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2