Je Leidsclic Conl" Tweede Blad Donderdag 25 Juni 1925 UIT DE PERS de betweterij van de r. k. volkspartij. De Maasbode schrijft: Wie kennis nam van hetgeen nu weer n Rotterdam tot uiting werd gebracht na mens de groep geloofsgenooten, welke zich het geweten niet bezwaard gevoelen door fiet verbreken van de Katholieke politieke eenheid, moet toch wel den indruk gekre gen hebben, dat deze Katholieken al te slerk aan eigen inzicht hechten. Het kan hun niet onbekend zijn, hoe zij met hun dissidente organisatie recht draads ingaan tegen het verlangen hunner Kerkelijke Overheid. Dit blijkt wel uit het feit, dat zij trachten hun houding te recht vaardigen met een beroep op een Pauselij ke encvcliek. Alsof in concreto zulk zij het onbedoeld aansturen op een scheu- i ring in de Katholieke gelederen ooit in lir.scherming ware te nemen met een ver wijzing naar het algemeen beginsel, dat do Kerk als zoodanig geen voorkeur heeft voor de-een of andere politieke partij. Maar terwijl deze menschen. die het in alles beter weten dan hun geestelijke leids lieden,- meenen gerechtigd te zijn, aan de Kerk een halt toe te roepen, ontzien zij zich niet tegelijkertijd de overgroot© meerderheid hunner geloofsgenooten, hun Bisschoppen incluis, voor minderwaardige Katholieken uit te maken. Ze zien blijk baar niet in, hoe ze aldus hun eigen ver schansingen radicaal omver stooten; want cenerzijds de Kerk terugwijzen en aan don anderen kant voor zich' het monopo lie opeischen van Katholiek inzicht in de politiek, dat lijkt in een logischen gedash- tengang toch niet bestaanbaar. Immers deze broeders in den geloove welen het ook in dit opzicht weer beter dan alle theologen en moralisten te 'zamen. Deze kleine kudde pretendeert tegen alle gezag in de zuivere leer van de Kerkvaders en speciaal van den H. Tho mas in practijk te brengen. Hèt is een bewering, die in den loop der geschiedenis meer werd gehoord en voor Roomsche ooren een onaangenamer klank heeft. Toch ligt er huns ondanks de- erkenning aan ten grondslag, dat ook in de politiek de Katholieken één lijn beboe ren te trekken. En dit geeft hoop, dat zij Ie eeniger tijd tot de overtuiging geraken, Katholieke belangen meer te zul'.en bevorderen door vóór alles naar die nood zakelijke eenheid te streven. Zelfs al moet men dan het offer oren- fen van eigen inzicht. STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Vergadering van den Ge&eenteraad van Le den, op Maandag 29 Juna 1925, des na- (ags te twee uur. De vergadering zal, zoo noocLig, des avonds worden voortgezet. Te behandelen onderwerpen: lo. Benoeming van een onderwijzer aan de school voor Buitengewoon Lager Onder wijs. 2o. Benoeming van een lid der Commis sie lot wering vein Schoolverzuim. 3o. Benoeming van een Lid van het Col lege van Vrouwen-Kraammoeders. Lo. Praeadviee op het verzoek van Dr. D. Brouwer, om ontheffing van zijne be trekking van tijdelijk leeraar aan de Kweekschool voor Onderwijzers en Onder wijzeressen. 5o. Praeadvies op het verzoek van J. Caristiaanse, om eervol ontslag a's on derwijzer aan de school Haverstraat B. Praeadvies op het verzoek van Mevr. A. C. Montaguevan Mier Lee, om eervol ontslag als Regentes van het H. G. of Arme Wees- en Kinderhuis. 7o. Rekening, dienst 1924, van de Plaatselijke Schoolcommissie. 8o. Voorstel: a. tot ontbinding van de met M. S. van Gelderen gesloten huurovereenkomst, in zake het perceel Vrouwenkerksteeg No. 10; b. tot verhuring van het sub. a bedoeld perceel aan H. Regeer Jr. 9o. Voorstel tot overname in oigendom en onderhoud bij de gemeente van het per ceel aan de Van OldenbarnevelcLstraat, Sectie P, No. 919. Voorstel tot overname in eigendom en onderhoud bij de gemeente van een ge deelte van het perceel Sectie D, ongenum merd en tot vaststelling van den desbetref- fenden begrootingsstaat. llo. Voorstel in zake het sluiten van kasgeldleeningen, gedurende het 3e kwar taal 1925. 12o. Voorstel tot wijziging van de be grooting, dienst 1924, in verband met de kosten van uitbreiding, verandering, enz. van schoolgebouwen voor bijzonder lager onderwijs. 13o. Voorstel tot wijziging der begroo ting. dienst 1924, in verhand met de nieu we begrootingsvoorschriften, ten opzichte van pensoenen, wachtgelden, ongevallen en invaliditeitsverzekering, enz. 14o. Voorstel! tot het aanbrengen van eenige wijzigingent van administratieven aard in de begrooting voor 1924. 15o. Voorstel tot overbrenging van de nadeelige sloten van den kapitaaldienst van 1922 en 1923 op dien van 1924 en tot verdeeling van die sloten over de verschil lende hoofdstukken en paragrafen. 16o. Voorstel tot verhooging van eenige posten der begrooting, dienst 1924, waar van de raming te laag ia gebleken. 17o. Voorstel tot het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten te 's-Gravenhage en tot het vaststellen van de daartoe vereisohte administratieve voorschriften. 18o. Voorstel tot wijziging en aanvul ling van de met de gemeente Waddinxveen gesloten overeenkomst, betreffende de le vering van electriciteit aan die genrffente door de Stedelijke Electrioiteitsfabriek te Leiden. 19o. Voorstel om goed te keuren dat de beschoeiing van den wal der Stedelijke Fabrieken van gas en electrioibeit aan de zijde van de Maresingelgracht wordt ver zwaard en dat de kosten daarvan uit de middelen van het vernieuwingsfonds der Gasfabriek worden betaald. 20o. Voorstel tot wijziging van het Raadsbesluit van 24 September 1923, in zake het gemeentelijk woningbouwplan be noorden den Heerensingel. 21o. Voorstöl tot verlenging van den termijn van ontruiming van eenige onbe- woonbaarverklaarde woningen. 22o. Praeadvies op het verzoek van de afd. Leiden van den Nederl. Bondi van Lee raren en Leerarcssen bij het Nijverheids onderwijs, in zake. de vermindering van de salarissen van het personeel der nij verheidsscholen, ingevolge het K. B. van 31 Januari 1925, S. 27. 23o. Praeadvies op de motie van de .heeren Huurfhan, Zuidema en Spendel, in zake de verbreeding van het gedeelte van den Rijnsburgerweg tusschen den spoor wegovergang en de Poelbrug. 24o. Praeadvies op het voorstel van Mevr, van Itallievan Embden en den heer Sijtsma, om jaarlijks een bedrag van tgn hoogste f 1000 beschikbaar te stellen ter bevordering van de opvoering van eer- *ste klasse-uitvoeringen in den Leidschen Schouwburg. 25o. Voorstel tot aanvaarding van de voorwaarden, waaronder het Hoogheem raadschap Rijnland vergunnig heeft ver leend tot het loozèn van rioolstoffen in de Slaagh- of Stinksloot en tot het doen aan vangen van den aanleg der centrale riolee- ring, tevens praeadvies op het voorstel- Knuttel om de rioleering der wijken I en IV dadelijk ter hand te nemen. Benoeming. Doordat de heer A. van der Meer deze gemeente metterwoon heeft verlaten is in de Commisie tot Wering van Schoolver zuim eene vacature ontstaan. In verband met de vervulling dezer va cature bieden B. en W. de volgende aan beveling van twee benoembaren aan: lo. J. L. vau Heteren, hoofd dear bijzondere school aan de Haarlemmerstraat 240; 2o. N. B. M. Vreeburg, hoofd der bijzondere school aan de Caeciliastraat 1115. Verhuring. Ingevolge Raadsbesluit \an 29 Maart 1920 werd aan M. S. van Gelderen tegen een huurprijs van f 130 per jaar ver huurd het pakhuis aan de Vrouwenkerk- steeg No. 10, met bepaling, dat de huur zou worden aangegaan tot 1 Mei 1921 en geacht zou worden telkens voor den tijd van één jaar te zijn verlengd, indien zij niet drie maanden vóór het eindigen van den huurtermijn door een der partijen werd opgezegd. Op 10 Maart 1925 richtte de heer van Geideren tot B. on W. het verzoek de huur te mogen overdoen aan H. Regeer Jr. Hoewel adressant wegens het niet in acht nemen van den opzeggingstermijn, tot 1 Mei 1926 aan het huurcontract is gebon den, bestaat bij B. en W. tegen inwilli ging van het verzoek geen bezwaar, nu een ander bereid is de huur onder dezelfde voorwaarden en tegen den bestaanden huurprijs over te nemen. In verband met 'n door Ged. Staten ge maakte opmerking, heeft de omschrijving van den huurtermijn eenige wijziging on dergaan. Was het to't nog toe gebruikelijk de huur aan te gaan voor één jaar met 6ti0zwijgende verlenging van jaar tot jaar, welke verlenging dus. indien geen wijzi ging in de overeenkomst werd gebracht van onbepaalden duur kon zijn, dn den vervolge zal deze stilzwijgende verlenging ten hoogste voor een tijdvak van 10 jaren mogen gelden. In overeenstemming met het advies van de commissie van fabricage geven B. en W. den Raad mitsdien in overweging: A. met ingfng van een nader door het College te bepalen datum, de ingevolge raadsbesluit van 29 Maart 1920 met M. S. van Gelderen gesloten huurovereeit- komst inzake het perceel aan de Vrouwen- kerksteeg No. 10 te ontbinden; B. met ingang van een nader door het College te bepalen datum aan H. Regeer Jr. legen een huurprijs van f 130 per jaar le verhuren genoemd perceel aan de Vrou wenkerksteeg. Onbewoonbaar-verklaringen. Uit een ingesteld onderzoek is B. en W. gebleken, dat de hieronder sub. I en II a tot en met g vermelde, onbewoonbaar ver klaarde woningen, die moeten worden ont ruimd reap, op 21 Juli 1925. 21 Juli 1925. 28 Juli 1925, 29 Juli 1925, 4 Augustus 1925, 12 Augustus 1925, 19 Augustus 192Ö en 25 Augustus 1925, door de bewoners nog niet zijn verlaten. Aangezien het den bewoners van deze woningen tot nog toe niet is mogen ge lukken een andere woning te vinden, be staat er, naar het oordeel zoowel van B. en W. als van de Gezondheidscommissie, aanleiding den termijn yan ontruiming te verlengen tot 3 September 1925. Dit tijdstip is gekozen, omdat alsdan op eenizclfdon datum de termijn v^n ontrui ming van allo onbewoonbaar verklaarde woningen eindigt. B. en W. geven den Raad in overwe ging te .bepalen, dat uiterlijk op 8 Septem ber 1925 moeten zijn ontruimd: I. de bij raadsbesluit van 80 Juli 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen Olie- 1 slagerspoor.t (Glarasteeg) Nis. 1, 2, 3 en 4, Karelshof (v. d. Werfstraat) Nis. 1, 2 en 4; II. de bij raadsbesluit van 27 Augustus 1923 onbewoonbaar verklaarde woningen: a. Paradijssteeg Nia. 81 en 31a; Post- hoornhof (v. d. Werfstraat) Nie. 1, 3, 4, 5 en 7; Bouwelouwensleeg No. 31; Bijle veldshof (Kort Galgewater No. 17) Nis. 2 en 3; b. Bijleveldshof (Kort Galgewater No. 17) No. 1; Reineveststeeg No. 2a; Katten- poort (Glarasteeg No. 85) Nis. 2, 8, 4, 5, 6, 7, 8 en 9; Klimmende Leeuwsteeg Nis. 1 en 4; c. Koolgracht No. 16; d. Bijleveldshof (Kort Galgewater No. 17) Nis. 8, 9, 10, 11, 12, 13 en 14; e. Bijleveldshof (Kort Galgewater No. 17) No. 15; Klimmende Leeuwsteeg Nis en 7; f. Groen hazengracht Nis. 7 en 7a; Mira- ke'steeg No. 19; Koddesleeg No. 1; g. Paradijssteeg No. 37; Zwarte Hands- poort' (Middelslegracht) Nis. 8, 10, 11 en 12. De rioleeringsplannen. In de Raadsvergadering van 26 Novem ber 1923 werd in beginsel besloten tot het maken van een centrale rioleering der ge meente en werd ten behoeve van den bouw van het Noordelijk pompstation met pers leiding naar de Slaagh- of Stinksloot een bedrag van f 180.500.ter beschikk ng van B. en W. gesteld. B. on W. hebben na dit besluit terstond de voorbereiding van de invoering der centrale rioleering ter hand genomen en zich daarbij onder meer-in verbinding ge steld met het Hoogheemraadschap van Rijnland, ten einde omtrent de 'loozing van den rioolimhoud op Rijnlands boezem overeenstemming te verkrijgen. De besprekingen, door B en W. met Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijn land dienaangaande gevoerd, leidden er toe, dat overeenstemming werd bereikt ten aanzien van de beide volgende punten: Rijnland zou toeelaan, dat gedurende een beperkt aantal jaren een voorloopigo loo- zing werd gemaakt naar de Slaagh- of Stinksloot, mits de aan te voeren stoffen in voldoende mate met schoon singelwater werden verdund, en voorts zou nog niets worden beslist omtrent hetgeen na afloop van de voorloopige vergunning behoorde te geschieden, aangezien de later te tref fen maatregelen geheel zouden afhangen von de resnllaten der voorloopigo loozing, van den boekoanstigen stand der techniek van het reinigingsvraagstuk en van de middelen tot waterverversching, waarover Rijnland te zijner fjjd zou kunnen beschik ken. De vergunning om te loozen in de Slaaghsloot ware dan, zoo stelden B. en W. nader aan Rijnland voor, voorloopig te verleenen voor een tijdvak van 6 jaren, te rekenen^vanaf den dag van ingebruikne ming van net Noordelijk pompstation. Op 8 April j.ï. verleenden Dijkgraaf en Hoog heemraden daarop aan de gemeente de voorloopige vergunning tot het loozen van het hoofdriool der centrale rioleering in de Slaagh- of Stinksloot. Hieruit blijkt, en B. en W. constateeren dit met voldoe ning, dat het Hoogheemraadschap bereid is zijn medewerking te verleenen bj het tot stand komen van het voor onze ge meente zoo belangrijke rioleeringswerk. Intusschen meenden B. en W., behalve ten aanzien van een voorschrift van tech- nischen aard en van betrekkelijk onder geschikt belang, wat betreft den duur der vergunning op wijziging der voorwaarden te moeten aandringen. De vergunning toch is verleend, „voorloopig tot 1 Januari 1932 terwijl, zoo Als hierboven redds werd me degedeeld, door B. en W. vergunning was gevraagd voor een tijdvak van zes jaren, te rekenen vanaf den dag fan ingebruik neming van het Noordelijk pompstation. De tijd, welke gemoeid zal zijn met de vol ledige voorbereiding, uitwerking en uit voering van het eerste gedeelte -van het rioleeringsplan, moest n.l. naar de mea ning van B. en W. niet in mindering ko men op den eigenlijken proeftijd, dien B. en W. op 0 jaar bepaald had willen zien. Bij brief van 18 Mei j.Ü. berichtten Dijk graaf en Hoogheemraden B. en W. even wel, dat zij mét het verleenen van de ver gunning voor de looaimg deT centeale rio leering op de Slaagh- of Stinksloot reeds tot de uiterste grens waren gegaan van wat het College in dezen voor de gemeente kon doen en dat zij er met het oog op de belangen van het Hoogheemraadschap en de daarbinnen gelegen polders niet toe konden overgaan den duur van de vergun ning te verlengen. Dijkgraaf en Hoogheem raden waren intusschen te zijner tijd tot verlenging berend, wanneer de loozing op de Slaaghsloot naar hun oordeel geen hin derlijke verontreiniging van Rijnlands boezem had veroorzaakt. Het komt B. en W., met de Commissie van Fabricage, voor, dat de vergunning van Rijnland onder de daarbij gestelde voorwaarden dient te worden aanvaard. B. en W. geven den Raad thans in over weging de voorwaarden, verbonden aan de ontheffing van de betrokken verbods bepalingen, welke Dijkgraaf en Hoogheem raden van Rijnland op 8 April 1925 ter zake van het maken van eene centrale rio leering aan de gemeente Lriden hebben verleend, te nanvaarden en hun CoRege te machtigen alsnu met den aanleg van de 1 UIT DE RAQI0-WER~LD. 1 Wat er vaavond te honren is. 4 50 uur Frankfort 470 M f,meert. 5.20 uur Brus.se! 205 M. .Muziek. 5 20 uur Ziirich 515 Af R.-rlijn 500 M. en München 435 Al. Concerten 5.30 uur Hilversum J050 Af Vóór-avond concert- lm HMcnkampi (Blankenburg) Guvcrture; ..Cori Olm". (Bcetl. c ;-n); Auf- förderung zum Tanz (AVehev), Voorspel ..Tristan und Tsoldo" (Wagner); Fantasie ..Fausl", (Gounod), Antante cantabile uit kwartet op. 11 (Tschai- kowsky), Afabel (Kanh-Fiori- tol Lieberfreud. (TCreisler)* Finale. 7.20 uur Londen 365 M. Tijdsein Big Ben, voordracht en muziek. 8.20 uur Londen 365 M. en Chelmsford 1600 Ar. „The Go-Optimists" uit de Hippodrome te Ports mouth, en Scenes van „No, no Naunette" uit liet Palace Theatre. 8.20 uur Miinchen 485 Af. Kamermu ziek. 8.35 uur Brussel 265 M. Concert. 8.50 uur Zürleh 515 M Auriand-SchweD zer Abend 8.50 uur Berlijn 500 M Muziek en voordracht 8 50 uur Miinster 410 M Concert. 8.50 uur Fmnkfurt 470 Af Strijkorkest. P.uur Hilversum 1050 Af. Kurhaus- concert. 9.05 uur Radio-Paris 1750 Af Russi sche muziek. 9.20 uur Rome 425 M Nieuws en con cert. 9.20 uur Hamburg 395 Af ..Exotisch» Traumerei". 9.25 uur Petit Parisien 345 Af. Afuziek. 10 50 uur Alle Britsche Stations: The Savov Bands Hef Radio-zendstation fe De Bildt. De „Staatscourant" van gisteren bevat het volgende bericht: De regeling betreffende het gebruik van het radio-zendstation, dat Is gebouwd aan het Centraal Bureau van het Kon Neder- lendsch Meteorologisch Instituut te De Bilt, en betreffende de verhouding van den dienst van dat radio-zendstation tot den radiodienst van het openbaar ver keer, alsmede tot dien ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart en den militairen radiodienst zal met ingang van AVoensdag l Juli a.s. in werking treden. centra/Ie rioleering een aanvang te maken. De toelichting op de óverige hierboven vermelde agenda-punten is ïveds in een vorig nummer gegeven. Gemengde Beriohfen Plotselinge dood In de van Brnlcolstraat te Rotterdam waren gisterenavond eenige buurjongens aan hot spelen. Ze zouden ook hnrdloopon. Daarbij zakte de 13-jarige D de J wo nende in de van Brakolstraat plotseling in elkaar en verloor hel bewustzijn. Te hulp geroepen goneeshooron konden slechts den dood tengevolge van hartverlamming con stateeren üot lijk werd de vming der ouders binnengedragen. Noodlottig ongeval. Gisterenmiddag geraakte het zoontje van den heer J. B. Koop le Coevonh n tijdens het spel in een veewagen onder de neer vallende deur. Levensgevaarlijk gewond is het ventje naar huis vervoerd Hef schietongeval te Rotterdam Het raadslid L. G. A. Coremans heeft, naar aanleiding van het drama in de Delftscliestraat te Rotterdam, de volgende vraag tot den burgemeesester gericht: Is u bekend met het ontactvol optreden van een inspecteur van politie, waardoor een onschuldig persoon, vader van een huisgezin, is gevallen? Wat denkt de bur gemeester te dben met den inspecteur, die blijk gaf niet geschikt te zijn voor zijn taak? Acht de burgemeester hot niet strikt noodzakelijk zorg to dragen, dat het huis gezin van het slachtoffer door de ge meente finaiu-iccl wordt gesteund? FEUILLETON. HET GEHEIM VAN DE ZEE. doop ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) 29) Ik vermoedde dat dit verband hield met M feit, dat er nooit aanteekening van Was gehouden, omdat men haar ligging onbereikbaar had geacht. Maar wat kwam de naam van het schip er eigenlijk op aan? „Mengkam vertelde, wat hij kwijt wilde zijn. Le Louarn, die ik heimelijk bespiedde, •wk me niet minder te brandeD van nieuwsgierigheid dan ik zelf. Ik merkte °°k, dat een der mannen Graneck ge naamd ik was z'n naam inmiddels te weten gekomen zich tersluiks bij hem nad gevoegd. Nauwelijks tien minuten waren verloo- Pen of Corsen gaf een teeken, dat hij naar oven kwam. En toen men het buitenste van zijn helm had losgeschroefd ver- v ïi Z'°k gélaat van den duiker, die q „arde, dat onze ligging niet goed was. P Ain aanwijzing veranderden we onmid van positie. a"at dit gedaan was, ging men op- uw met zorg peilen in de roeiboot. En r de tweede maal zagen we de luoht- w m ^eel haar lengte onderdompelen, 0118 ^eed vermoeden die lastige *j>'sIa°eUVrea namen altijd heel wat tijd in liani^ r we no2 altijd niet d6 juiste hadden bereikt Inderdaad verscheen Corsen weer. spoedig. Afaar hij stelde ons onmiddellijk gerust met de mededeeling, dat hij in wes telijke richting meende den vorm van een kiel te hebben ontdekt. Ons schip voer dus weer verder in de aangeduide richting Hier is 't, zei eindelijk de duiker, ter wijl de manschappen eenig ongeduld lie ten bh'j ken. En bet was geeD wonder, dat ze zich verbaasden over dit langdurige bezoek. Ge woonlijk wekte de juistheid, waarmee Mengham en mijn oom de „Zeemeeuw" stuurden naar de plaats waar moest ge werkt worden, hun stomme bewondering. En meer dan een vroeg zich af, wat we eigenlijk aan 't doen waren. Als ik me thans de gebeurtenissen voor den geest haal, die vervolgens plaatsgre pen, blijf ik de overtuiging toegedaan, dat de bemanning, die niet gewend was aan een dergelijke langdurige krachtsinspan ning, heel gauw begrepen had, dat ze de hand zou krijgen in een ondeneming, die geheir moest blijven, een van dis stout moedige en clandestiene ondernemingen, nog wel die zoo bizonder geschikt zijn om de slechte hartstochten en begeerten wak ker te schudden. Dit moet de reden ge weest zijn, dat bij enkelen de gedachte is kunnen rijpen gedwongen of vrijwil lig zich meester te maken van een deel van de niet onaanzienlijke buit, als dé om standigheden er voor maar even gunstig waren. En zoo kon een gevaarlijke op standige geest ontstaan en zelfs een for- meele opstand, waarvan Alengham zich te laat rekenschap gaf. Wat Le Louarn betreft, liii liet nu lang zamer! and zijn teruggetrokkenheid varen Bij gelegenheid wisselde hij zelfs enkele woorden met Craneck. Intusschen was den heelen dag verspild met te vergeefsc'ie on derzoekingen. Alen hoopte nochtans spoe dig op een resultaat. Alaar na een kwar tier kwam Corsen weer aan boord en we hoorden van hem, dat, wat hij in 't half duister op den bodem voor een wrak had aangezien een rots was geweest. Er begon nu een doffe ontmoediging over ons te komen en er gingen reeds stemmen op die zeiden, dat 't tijd was om er mee op te houden. Maar Mengham, was niet do man om zoo gauw bij de pak ken te gaan neerzitten. Goed, zei hij, terwijl hij ondanks den tegenvaller een opgewekt gezicht zette, we zullen een stevig maal opdisschen en mor gen beginnen we opnieuw. Iedereen is doodop, voegde hij er bij, en ik zoo goed als de anderen. Op dat moment kwam een matroos, Pennor genaamd, als ik me wel herinner naar voren, daartoe aangezet door zijn kameraden en vroeg of we niet teruggin gen naar Pen-ar-Roc'h om daar te gaan slapen. Ik weet 't niet hoor, antwoordde Mengham sarcastisch. Daar moet je ma^r met den kapitein over spreken.'Die zal je misschien wel nachtpermissie geven, als je er maar op aandringt. In den régel begonnen de lui zoo'n beetje te lachen om den baas aangenaam te zijn als hij zulk soort grapjes verkocht Maar dezen avond was er geen spoor van vroolijkheid om deze snakerij. Corsen en mij ook tei'zijde n-mende zei Alengham echter op bezorgden toon. 't Is niet veel zaaks geweekt van daag. Ik ben bang, dat we aan 't verkeer de adres zijn. Een oogenhlik zweeg hij, doch vervolgdo toen: Ik heb 't altijd wel gedacht, dat hij ons bij de neus nam.Hij beweerde te veel en toch weer te weinig en nou. Mengham voltooide den zin niet, maar ik begreep dat hij zeggen wou: En nou is Le Dreff dood. Ons middagmaal was heelemaal niet vroolijk. Toen we gereed waren gingen we weer aan dek. In. gedachten verzonken en moe schenen Mengham en de beide ande ren aan de onbewegelijke watervlakte te vragen hoe zo konden aanvullen wat hun nog ontbrak aan hetgeen ze wel wisten Wat mij betreft, ik was ingedompeld, verontrust door benauwde droomen als een gevolg van de talrijke emoties van dien dag. Vreemde schrikbeelden doemden in mij op: op eens leek de zee me bevolkt met tallooze duikers: hun helmen rond en blinkend stegen op van den bodem naar de oppervlakte als luchtblazen en werden wanstaltig groot en hun enorme glas- oogen schitterden met een fosforesceeren- den glans. Van alle kanten doken ze op. Ook waren er heel kleine bij die zoo aan boord sprongen. Angstig werd ik wakker en richtte me op en hoorde de eentonige stemmen van Corsen en mijn oom, die af en toe het droge relaas van Alengham onderbraken. En dan dommelde ik weer verder. En daar meende ik plotseling te zien, Tlak voor me een man die met den onver- moei haren stap van een automaat de wa tervlakte overs"! reed, net hoofd stijf in den nek, den neus in de lucht, de armen uitgestrekt als voelsor i 'en, en die zijn •j'ofc plantte in de diep'e van de golven. De blinde! En weer meende ik te hoe ren het afschuwelijke liedje, dal me op rnijn nachtelijke omzwervingen door het eiland zoo vaak had doen huiveren. Do blinde, herhaalde ik nog eens en terwijl ik mijn oogen opende, kwam ik weder tot bewustzijn. Blijkbaar had ik hardop gesproken en herhaald wat ik meende gehoord te heb ben. Mengham, Corsen en mijn oom ston den om mij heen en bekeken me nieuws- giorig. Hoe had ik me zoo kunnen laten gaan in een onverklaarbaar soort delirium? Hot was zonder twijfel het gevolg van een langdurige overspanning, waaraan al mijn vorige emoties en getob niet vreemd waren. Mijn hersens hadden te veel ge peinsd, ik bod de beheersching van mijn zenuwen verloren. Ik had gedroomd en ik had gemeend de werkelijkheid te zien. langzamerhand kwam ik weer tot me zelf en terwijl Alengham me op den schou der klopte, zei hij al lachend: Zoo, zoo, was je aan 't droomen, vent? Vertel eens op, waar ging het over. Ik was zoo* in de war, dat ik tranen uit barstte. Maar li ij bleef aandringen en ik zei met 't oog op Le Louarn: Voorzichtig En toen vertelde ik: Yann, le blinde, zocht Le Louarn overal. En op een avond greep Le Louarn hem beet en vermoordde hem.... Ik heb al lang willen sproken, en alles willen zeggen.... Alaar U commandeerde me al tijd mijn mond te houden, voegde ik ei snikkend bij. (Wordt vervolgd)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3