Tweede Blad Woensdag 24 Juni 1925 HET GEHEIM VAN DE ZEE. D£BOLSJEWISTISCHE VERVOLGING VAN HET CHRISTENOOM. pe Katholieken blijven onverschokken. Onder bovenstaanden titel verscheen den 5<len Maart 1924 bij den uitgever John Jfurray te Londen een boek, dat korten tijd later werd genoemd „bet boek, dat ik invrijheidstelling van mgr. Cieplak be merkte." In de „Maasbode" schrijft de weleerw. leer P. Kemper er o.a. het volgende over: De schrijver van dit werk is Captain Ftancis McCuïlagh, die als correspondent van de New York Herald" vele maanden in Rusland verbleef en tegenwoordig was bij de behandeling van het proces tegen jfgr. Cieplak en zijn mede-priesters. Hij wist, dat men zijn gangen naging en het einde van zijn verblijf dreigde een cóffonblik ernstig gevaar: doch de vrees zich te vergrijpen aan een correspondent van de machtige „New York .Herald" redde wellicht zijn leven. Teruggekeerd in Engeland, werkte hij zijn aanteekenineen til en verzamelde ze in dit boek. Tijdens can laatsten winter reisde bij naar Ame rika om aldaar in vele plaatsen lezingen t? houden over het bolsjewisme in Rus land. Hij is dus inderdaad een goed ken ner der toestanden, die hij beschrijft. Zijn boek ademt-een geest van waarheid. Zijn verslag van het Cieplak-proces ge lijkt op de Acta Martyrum van Ruinart. Woordelijk geeft hij meermalen vragen en intwoorden. Treffend is hij .in zijn per- toons- en karakterbeschrijving. Het doel \an het werk was de waarheid bekend te maken: zijn oprecht en eerlijk gemoed {reef hem daartoe, toen hij bemerkte en norde, hoe men op allerlei wijze deze vervolging om geloofsovertuiging wilde .-mvormen tot een politiek proce's. Treffend beschrijft hij de liefde der pa rochianen, hun trouw aan het Katholiek jeloof: en de overtuiging dringt zich op, dat de Katholieke Kerk in Rusland, ge leid door zulke edele mannen en gevolcrd door zijn vurige geloovigen, niet ten gronde ian gaan. Aangrijpend is zijn verhaal over den dood van Mgr. Budkiewicz, die be schouwd werd als de ziel van het heele icrzet tegen de goddelooze wetgeving en Dien voelt neiging, zoodra hij als een mis dadiger werd neergeschoten, hem te ver heerlijken als een heiligen martelaar. Aan hef hoek is het volgende ontleend: Mgr. Cieplak, de opvolger van Mgr. jjppp, op den zetel van Petrograd, moest pet de sovjet-regeering in de grootste weilijkheden geraken. De moeilijkheden ontstonden door de drie decreten van de sovjet: 1e het decreet, barbij twintig leeken van iedere kerk ver licht werden een contract met de sovjet- peering te teèkenen, waarin het eigen- lomsreeht der regeering over de kerkelij- ;e gebouwen en eigendommen word er- :end; 2e. het decreet, dat alle kelken en ibories en verdere waardevolle voorwer- len der kerk opeischte tot leniging van ïcn hongersnood: 3e. het decreet, dat het odsdionsfig onderricht verbood. Aartsbisschop Cieplak, een man van lauwgezet geweten, was overtuigd, dat hij leen recht had iets toe te geven. Hij keur- e goed, dat zijn priesters voortgingen den inderen godsdienst-onderricht te geven, ij verschoof de inlevering van 't altaar- ilrer, den eenigen „schat" in zijn kerken. Dij verbood een contract betreffende het igcndomsrecht der kerken te teekenen, hij uit Rome daartoe verlof zou heb- *n ontvangen (gedeeltelijk wegens de ge- jfökkige communicatie-middelen verliepen tt jaren voor dit verlof kwam)en het is rel opmerkelijk, dat de bolsjewikl, die ge torende vijf jaar zeker alle pogingen in 't Wk hebben gesteld, geen enkelen Katho-. ieken leek, laat staan één Katholiek prics- er, tot hun partij hebben overgehaald. Deze mislukking van de bolsjewistische •ropaeanda is niet alleen te wiiten aan dé strenge tucht, die in de Kerk van Rome Leerscht, noch ook uitsluitend aan 't optre den van aartsbisschop Cieplak, die er geen geheim van maakte, dat hij eenieder, die eenig vedrag betreffende de kerken met de bolsjewiki zou aangaan, terstond in de ban zou slaan; maar zij is vooral te dan ken aan den eerbied, dien de Katholieke parochianen voor hun priesters gevoelden. De Katholieke priesters zijn de eenige geestelijken geweest, die, niet behoorend tot de Russische kerk, tijdens den gehee- len duur der terreur op hun post zijn ge bleven. Al de overigen Duitschers, Scandinaviërs, Engelschen, Zwitsers vluchtten. Alleen de Katholieke priesters bleven, ofschoon ook zij gelegenheid ge noeg hadden hun parochies in den steek te laten en de wijk te nemen naar War schau of Rome; zij bleven echter niet al leen in Moskou ^n Petrograd, maar in iedere plaats, waar een Kaholieke kerk was gebouwd. Terwijl ik in Januari 192Ó dwars door Siberië trok, vond lk In iedere stad langs den Siberischen spoorweg een Katholieke kerk open; in de ochtendschemering stak de misdienaar de kaarsen aan, en de priester las de H. Mis, zooals die iederen dag gelezen wordt in de Cordilleras, op Tahiti, in Manilla, in de binnenlanden van China, in de St. Pieter, in de Notre-Dame, *iD Londen, op de door den storm gebeukte eilanden der Buiten-Hebriden, in New- York, en hij las die met een rust en kalmte, alsof de wilde golven der revolutie niet rond zijn kerk bruisten en kookten. In deze kalmte en regelmatigheid lag iets, dat een hui ten gewonen indruk maakte. Het was de kalmte en regelmatigheid van een instelling, die niet avn den wil eens men- schen afhankelijk is. 't Was de rust en re gelmatigheid van de zon, die iederen dag oprijst in 't Oosten. Tijdens den duur van het proces word door den procureur een brief van den eerw. heer Yunevich, een der beschuldig den, voorgelezen, waarin hij mededeelde, dat 't hun, dank zij den geloovigen, ..niet slecht" ging, en de mededeeling wekte 'n sar castisch gelach op bij de communisten. De communisten meenden blijkbaar, dat de priesters in weelde hadden geleefd, ter wijl toch ln de 'steden een ieder, uitgezon derd de commissarissen, communisten, roode soldaten en speculanten, vooral in den schrikkelijken winter van 1919, de bit terste armoede had geleden. Gedurende dien winter moesten de inwoners der ste den, die niet tot een der bovengenoemde klassen behoorden, op 't land voedsel gaan zoeken, en verschillende Katholieken toon den hun offervaardigheid door voor hun priesters als voor zich zelf voedsel te zoe- k§n. Menigmaal reisden ze in de felste koude naar buiten, hangend aan de spoor wagens, wel vijftig mijlen van Petrograd; en op hun terugweg gebeurde het dikwijls, dat zij vijftien tot twinig mijlen te voet moesten afleggen, hét voedsel met zich meesleepend, waarvan de roode soldaten hen somtijds nog beroofden. En hierbij moet men niet vergeten, dat zij zelf dik werf ondervoed ware.n slecht gekleed, en armzaligst' schoeisel droegen. Wie met zulk een hartroerende toewijding don spot durft drijven, kan met iedere toewij ding, iedere trouw spotten. 't Kan niet geloochend worden, dat het leven van den Katholieken priester in Buslnnd, reeds in den gunstigsten tijd moeilijk, in 't algemeen na de bolsjewisti sche revolutie allerondraaglijkst werd. De lezer zal in 't verslag van 't proces, waar over dit boek verder handelt, dikwerf de namen van kerken in Petrograd hooren noemen; doch men moet dan daarbij beden ken, dat deze kerken in de meeste gevallen armoedig en klein ziin, waardelooze ruim ten, soms van gegolfd plaatijzer, en in 't algemeen in de ellendigste achterbuurten gelegen, want evenals in vele andere plaat sen, ia ook in Rusland de Katholieke Kerk de Kerk der armen; en ook moet men niet vergeten, dat de priesters, die aan die kerken verbonden zijn, geen eigen woning hebben, maar meestal eenige kamers be wonen op rn armzalige verdieping. En toch waren de meesten dezer priesters man nen van groote ontwikkeling. Allen spra ken meer dan één taal. Eenigen hunner hadden hun opleiding aan de universi- teitert van Italië genoten en bezaten een fijnen smaak op gebied van schilderkunst, muziek, arohitectuur en literatuur. BINNENLAND R. K. WERKLIEDENVERBOND. Maandag jl. vergaderde het Verbonds- bestuur. Medegedeeld werd, dat het D. B. eene commissie benoemd heeft tot bestudeering van de economische belangen, welke voor Nederland vastzitten aan het met België te sluiten verdrag. Besloten werd na de verkiezingen voor de Tweede Kamer pogingen te doen om eindelijk toepassing te verkrijgen van de bepalingen der Arbeidswet ten aanzien van winkels en kantoren; aan te dringen op het tot stand brengen eener wet betref fende de winkelsluiting en, in afwach ting van het optreden eener nieuwe Regee ring, te bestudceren de vraag, welke wijzi- fingen moeten worden aangebracht in de estaande Zondagswet. Verder werd besloten niet in te gaan op een ingekomen verzoek om pogingen te doen ten einde de grens voor vreemde, speciaal voor Duitsche arbeiders te sluiten, wijl het van groot belang voor de Nederlandsche arbeiders werd geacht, de grens-moeilijkheden, zoo spoedig de eco nomische verhoudingen dit toelaten, geheel op te heffen. Vastgesteld werd een concept-reglement voor de vrijwillige steunbewegingen, ter vervanging van het oude, dat niet meer in de nieuwe omstandigheden past. Het D. B. werd gemachtigd wijziging te brengen in de vertegenwoordiging van het Verbond in den Raad van Overleg der R K. Sociale Organisaties. Vastgesteld werden de concepten der financiëele verslagen van Federatie en Vakbureau over 1924. Besproken werden maatregelen om het weekblad „De Volkskrant" wekelijks -te brengen in handen van alle indivldueele leden der aangesloten organisaties. Het D B. ontving opdracht verdere onderhan delingen omtrent deze aangelegenheid te voeren. Benoemd werd eene commissie om te rapporteeren over de vraag, in welken vorm van organisatie de industrie-arbeid sters, wier aantal voortdurend toeneemt en die in de grootst mogelijke zedelijke ge varen verkeeren, wijl ze geen verband hebben met eenige organisatie, het best zouden zijn samen te brengen. Eveneens werd eene commissie be noemd om te rapporteeren over de in richting van een rechtskundigen dienst binnen het Verbond voor de aangesloten organisaties, hare instellingen en hare leden. Ten slotte werden besproken de voor stellen, door de aangesloten Bonden inge zonden voor de in Juli te houden Vak- honds- en Verbondsvergadering. Zuid-Hollandsche Waterschapsbond. In de gisteren te Gouda, onder voorzit terschap van mr. P. Blussé van Oud-Alblas gehouden algemeene vergadering van den Zuid-HoUandschen Watersohapsbond, die door vele afgevaardigden werd bijge woond, is in de vacature-H. van Eeten (overleden) gekozen als persoonlijk lid mr. J. A. Overwater, secr.-penningmeester van het hoogheemraadschap de Alblasserwaard te Gorinchem; in de periodieke vacatures zijn de heeren P. S. Overwater, dijkgraaf van bet waterschap de Oosthoeksche Dij ken te Strijen, en mr. J. Slagter, secret<U ris van het hoogheemraadschap van Rijn land te Leiden, herkozen. De rekening en verantwoording over 1924, sluitend in ontvangsten met f2137.48 en in uitgaven met f 1744.77, werd goedgekeurd. De secretaris, mr. G. J. G. Schilthuia, bracht een uitvoerig verslag uit over de werkzaamheden van het afgeloopen jaar. Daaraan Is het vodgende ontleend: Het jaarverslag over het veertiende le vensjaar van den Zuid-Hollandschen Wa terschapsbond getuigt wederom van bloei der vereeniging. De geldmiddelen verkee ren in een gunstigen toestand. Door zui nig beheer gedurende de 14 vereeniginga- jaren hebben deze met lag» contributies tocb batige jaarsaldo'e kunnen geven tot een totaal van ruim f2500. Dit bezit is ln het afgeloopen jaar vermeerderd door de uitkeering van het legaat van Bilder- beek. Het bestuur maakt van deze gele genheid, gebruik om nogmaals uiting te geven aan z'jue erkentelijkheid voor deze beschikking van den oud-voorzitter. Het aantal leden toont een voortdurea- den groei. Het aantal aangesloten water- schapi en bedraagt thans juist 300, tegen 235 bet vorige jaar. Er zijn échter an het afgeloopen jaar meer dan 16-waterechap- pen toegetreden. Tegenover de meerdere toetreding staat namelijk een aantal wa terschappen, welke hun lidmaatschap heb ben opgezegd in verband met de onteige ningen ten behoeve van de havenuitbrei ding der gemeente Rotterdam. Zoo onder vindt de Waterschapsbond de gevolgen van de uitbreiding der steden in verband met ontpolderingen en onteigeningen. De meeste nieuwe leden kwamen uit Rijnland. Tot^iog toe maakten slechts wei- n'ig polders van dit hoogheemraadschap deel uit van den bond, in tegenstelling vooral met Delfland en Schi eland en de polders op de meeste Zuid-Hollandscihe eilanden. Buiten de leden-water schap pen telt de bond 413 persoonlijke en 63 buitengewone leden. De uitgave van het maandblad. Het Wa- tersohap, dat zijn dertiende jaargang be ëindigde, geschiedt sinds het begin van 1923 voor gezamenlijke rekening van den Bond en de Vereeniging van Noord-Hol- landsche Waterschappen. Het bestuur verloor in 1924 een zijner meest gewaardeerde leden door het over lijden van den heer H. van Eeten, dijk graaf van de Alblasserwaard. In de vorige vergadering heeft het be stuur toegezegd, het wogenvraagstuk in overweging te zullen nemen. .Het bestuur heeft inlichtingen ingewonnen en het on derwerp in onderzoek genomen. Het is tot de conclusie gekomen, dat de bond in de zen weinig voor zijn leden kan doen. Voorts heeft het bondsbestuur zich nog met verschillende andere belangen der waterschappen, bezig gehouden. Herinnerd wordt nog aan de belangstel ling, waarin de windmolen zich bij het publiek verheugt. Het verdient toejuiching dat getracht wordt, den windmolen te behouden waar dit te vereenigen is met het groot ere be lang der ontwatering. Ook hier geldt ech ter, dat men den tijd niet kan laten stil staan en dat men niet meer genoegen kan nemen met waterstanden, in den poldeT, waarmee men een eeuw geleden tevreden was. Een betoog, dat de Eendraohtspolder met windbemaling zooveel minder omslag heeft dan de Zuidplaspolder, die met stoom be malen wordt, kan zeker niet gelden als overtuigend voor de stelling, dat de wind- bemaling behouden dient te blijven. Deze gegeven hebben geen onkel nut voor de Vergelijking van de verschillende bema- hngsinrichtingon, omdat zij niets zeggen omtrent de hoofdoorzaak, het resultaat dat met de bemaling bereikt wordt. Er is niets te veranderen aan het gebrek der wind- bemaling dat de wind dikwijls weg blijft als men hem het meest noodig heeft. Het Jaarverslag werd goedgekeurd. Gemengde Berichten Moordaanslag mot diefstal. Toen in don nacht van Zaterdag op Zondag, omstreeks halftwee de koopman Steven Blankospoor in zijn kosthuis bij Av v. Essen, aan den Renswoudsehenweg, nabij Veenendaal, met zijn rijwiel thuis kwam, hoorde hij in de verte 'n gepraat over moordplannen op hem. Hij ging daarop naar z'n buurman die öp eenigen afstand woont en verbleef daar tot onge veer vijf uur en fietste toen weer in de richting van zijn kosthuis. Spoedig zag hij echter twee mannen op den weg staan, namelijk zijn kostbaas, die een geweer droeg en een zekere Verb. Ziende dat de kostbaas het geweer aan Verb, overgaf, draaide hij zijn rijwiel plotseling om en vluchtte naar zijn buurman terug, een eind achtervolgd door Verb, die terzelf der tijd een schot op hem loste, zonder hem echter te raken. Bij nader onderzoek in zijn kosthuis is gebleken, dat Blankespoor zijn porte feuille miste met pl.m. f 1200. De politie heeft de zaak in handen. V. E. en Verb, zijn reeds in arrest gesteld. ..Tel." UIT DC RADIO-WERELD. Wat er vanavond ta hooren la, 4.45 uur Hilversum 1050 M Dameaoaa< serie. 4.50 Frankfurt 470 M. Concert. 5.20 Berlijn 500 M. Middagconcert. 5.20 M Brussel 265 M. Concert. 5.20 Londen 'Söö M. Dansmuziek. 5.20 Zürich 515 M. Concert. 5.80 Hilversum 1050 M Vóór-avond concert. 1. Die verkaufte Braaf (Marech) 2. Egmont (ouvertu re) 3. 1001 Nacht (Walzer) 4. Humoresque (Dvorak) 5. Mo zart Mosaik. Pauze. 6. Fantasie sur „La Bohème" (Puccini) 7. Pour un baiser (Tosti) 8. A ra gs ness (Man. de Fnlla) 9. Cha- cone (Durand). 10. Finale. 7.Londen 365 M. Muziek. 8 20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Walesmuziek. Suite, ,,La Sourco" (Délihes). „Skvo Boating Song", „Song nf the Volga Boatmen" (Chaliapine- Knenomann). „Jeux d'Eaux" („Waterplay", Ravol). „The Sea" (Palmgron). Intermezzo, ,.On the Bosphortis" (Lincko\ Van 8.50 tot 9.50 uur: gelui den van.de Theems. Daarna: Le Cyerne" (Safnt-SaënsV Au Bord d'une Source" (..Beside a Spring". Liszt). „The 'Wafer Wag-tnil" (Cyril Scott). ..Wa fer Music" (Handel-Harly). To 10.55 uur: Harnmuziek. "8.20 Birmingham 475 M. Concert 8.20 Bournemouth 385 M. Operette muziek. 8.20 Manchester 375 jr. Radio- revue. 8.20 Newcastle 400 M. Mtizlek van Verdi 8.20 Berlijn 500 M. „Der EvangolD mann", tooneelsocl 8.85 Brussel 265 M. Fragmenten' uit „Lohengrin." 8.50 Miinsfer 410 M. Liederen- -eu balladen-avond. 8.50 Ziirich 515 M. Brahms-avond. 9.05 Badio-Paris 1750 M. Festival de la Mor. 9.20 Hamburg 395 M Brahms- avond. 9.20 Rome 425 M. Nieuws en con cert. Een nieuw station te Milaan. In Milaan Is een nieuw omroepstation gebouwd, dat sinds eenige weken geregel de uitzendingen geeft. Des middags wor den nieuwsberichten uitgezonden om 1.50, 2.20, 8.50 en 5.50 A. G. T., terwijl de mu- ziekuitzendingen eiken middag ten 6 20 A. G. T. beginnen. De golflengte is 515 meter. Nog een aanslag. In don nacht van 20 op 21 Juni is op den arbeider .Tan Eiken, wonende in liet Langhiefsveen gem. Odoorn, een aanslag gepleegd. Do man werd aan de linkerzijde van gezicht en hals getroffen door een schot hagel, dat van buitenaf door een ruit op hem werd gelost. Aangehouden is de arbeider Roelof Kromers, te Nieuw- Weerdingo, die tegenovef* do politie reeds een bekentenis heeft afgeloerd Hot wapen een dubbelloops pistool, dat door hem in het veen weggeworpen was, is door de po litie uit een veonput opgeviseht. De dader is naar Assen overgebracht. Schip gezonken. Gistermorgen is op de Ecms, dicht hij Delfzijl, tengevolge van liet ruwe weer hot Duitsche sleepschip „Haren 17" (schip per Sanders) gezonken. Hot seliir» was on weg van Embden naar Cromngon. Do schipper van het motorschip ..Sina", dat het vaartuig on sleeptouwhad. redde do bemanning, welke te DelVjl binnenkwam. Doodelijk ongeval Gisteronmidadg is op den Mathenessor- dijk te Rotterdam, de 12-jarfgo A. L., al daar gewoond hebbend, door 'n auto over reden. De jongen bekwam een ernstige schedelbreuk en overleed kort na aan komst in het groote ziekenhuis, waarheen hij door den Geneeskundigen Dienst was vervoerd. FEUILLETON. door ANDRé SAVXGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) 28) Nauwelijks rimpelde jeen zuchtje het yater, maar de stroom voerde ons tame- jjjs snel naar Jument en vandaar voer 'et schip rondom de Kaap, die gevormd J°rdt door de rotsen van Men-ar-Gluse, men ontwaart als men de twee uiter- 'tó uitloopers van de punt van Pern voor- is. Ik verwachtte, dat mijn oom van Achting zou veranderen zoo gauw als we "ortz-Men achter den rug hadden, hetzij tol soera te zetten naar Men-Du, hetzij om Matraat van Keller in te varen. Doch we integendeel Oost-Noord-Oost en lijderden ons zoodoende hoe langer meer van Quessant. Spoedig lagen cheidene mijlen tusschen ons en de 'U3t, die in den neveligen morgen hoe ®Wr hoe onduidelijker werd. bemanning, die op het vóórplicht >^0 leek mijn verwondering te deelen. (7 volgde zwijgend den loop van - schip, die niemand verklaren kon; we richting spoedig iem pte van g techtifit va~ en zouden bereiken, terwijl we iets er to d® zoogenaamde Groote Straat dl I ^uessant zouden komen waar het lacLti een ^gestrektheid van een hinr een diepte van honderd en w e vademen aanwijst. niemand dacht er aan om hard op uiting te geven aan zijn verbazing. Een dergelijke manifestatie zou op de „Zee meeuw" zeer misplaatst zijn geweest en de manschap was te goed gedrild om zich op dit punt te vergeten. Zelfs de drie nieuwe lingen hielden zich daaraan; en aangezien het consigne wilde, dat de grootste ge heimzinnigheid betracht werd betreffende alles wat aan boord gebeurde, hielden de de drie mannen, die zich reeds gebonden voelden door de gebruiken aan boord, zich systematisch of ze Le Louarn van hua le ven niet hadden gezien. Ternauwernood'wisselden zij een steel- schen blik met elkaar, wanneer ze merk ten, dat op hen niet werd gelet, zooals ik ontdekte. Mengham had zich nog niet vertoond: hij confereerde in zijn hut met Corsen. Af en toe daalde mijn oom bij hen in de kajuit af. Dan liet hij het roer over aan Matelot, den meest vertrouwden matroos, nu Colfaa er niet meer was. Vanaf de plaats, die lk innam vlak bij de kajuitstrap, kon ik zien, hoe Mengham zittend aan de tafel, zijn vingers liet glij den over een oud perkament, dat kraakte bij zijn aanraking en dat hij uit de por- teufeuille te voorschijn had gehaald. In alle richtingen was dat document overtrokken met lange zwarte en roode lijnen en punten, die zonder twijfel richt lijnen voorstelden en daarenboven leek me deze zeer oude kaart volgeschreven met microscopieoh-kleine letters en cijfers, die Mengham met 'n loupe las. Een andere kaart van het Nauw v. Four en de omstre ken van Ouessant lag ontrold terzijde. Nu en dan onderbrak Mengham zijn le zing, boog zich over die tweede kaart en legde er met de grootste zorg kleine vloei- papiertjes op, die ook met aanwijzingen waren beschreven. Toon zei hij vlug oon paar woorden tot Corsen, die met zijn hoofd knikte. Geroepen door Prigent verschenen zij eindelijk op hun beurt aan dek en van dat moment af begonnen we wel een uur lang te laveeren, terwijl er af en toe werd ge peild en men scherp den omtrek in het oog hield. Eindelijk kwam het bevel het zeil te strijken en het anker werd neer ge laten, Het bleek op die plaats 18 vademen diep te zijn en toen het dieplood werd op gehaald zaten er stukken bruine schelp dieren aangekleefd. Prigent en Corsen keken Mengham aan en lachten. Ze hebben ons tenminste niet belo gen, mompelden zij. Nou zeg, wat denken jullie ervan? Vlak er boven op hé? Precies wat ik jullie heb gezegd, fluisterde Mengham. Hij was er altijd trotsch op geweest een uitstekend zeeman te zijn. Zonder precies te weten waarom, zocht ik het nauwste verband tusschen deze ge heimzinnige beraadslagingen en alles wat sedert lang mijn geest vervulde. Ik was er nu vast van overtuigd, dat Het uur nader de, waarop wij een of andere gewichtige ontdekking gingen doen. En dat wilden ze nota bene in Por- sal gaan zoeken, scheen Mengham te spotten. En ln zijn goede luim .deed hij iets heel ongewoons, want hij wendde zich tot de bemanning en riep: Opgepast lui een extra ooilam! En op een teefcen van den „ouwe" ging ik de flesch halen, waaruit ik ieder zijn borrel inschonk. Een dergelijke tractatie gaf de reeder gewoonlijk alleen na vermoeiende uren, als er een dag hard gesjohwd was. De mannen dronken het glas in één teug leeg, alsof 't hun van zelfsprekend toe kwam, zonder een glimlach, zonder een op jo gezondheid of zelfs maar een bedankje. Daarna ging ieder weer op zijn. post. Bij het meerendeel kon jo die soort van stom me onderwerping bespeuren, die altijd loert op een gelegenheid om in verzet te komen en die men vaak ziet bij menschen, die een lange en harde discipline er aan heeft gewend bevelen te ontvangen en uit te voeren zonder tegensporrelen. De steel- sche blikken, die ze naar ons wierpen aan de sfeer van geheimzinnigheid die Meng ham rond ons schiep, zich er rekenschap van gaven, dat iets bfzonders stond te ge beuren. Intusschen werd nog een anker uitge worpen en Corsen stak zich op dek in zijn duikerspak, geholpen door de twee man nen, die hem daarbij in den regel assisteer den. Hij trok zijn met traan-ingesmeerde schoenen aan, die door koperen platen wa ren beveiligd, om z'n polsen gingen gum miebanden, die beletten dat 't water in z'n mouwen zou loopen, een soort va^ metalen schoudermantel werd bevestigd aan een ondoordringbare halskraag en hing op rug en borst af, zijn hoofd kreeg 'n tricotmuts waarover heen de ronde helm kwam, ter wijl zijn schoenen bezwaard werden met dikke stukken lood. Terwijl de luchtpomp in werking werd gezet, legden de twee helpers onder lei ding van Prigent de laatsto hand aan Corsen's toilet, schroefde de buizen aan, hechtte aan rug en horst tweo platen lood, die weer aan do ceintuur bevestigd wer den en ieder twintig kilo wogen en bonden tenslotte aan diezelfde ceintuur het einde van do verbindingslijn, dio voor allo vei-' ligheld Corsen met het schip in communi catie hield. Het ruitjo werd op do helm geschroefd en eindelijk was alles gereed: het gezuig van do pomp dood zich hooren de dui ker kon niet meer ademen dan door de buis. Toen stond hij op, ging moeilijk naar do verschansing en toen met een plotse beweging en zonder gebruik.te ma ken van de ladder sprong Corsen, de bee- nen naar voren de ruimte in, De duiker verdween, kwam weer boven, leek een oogenblik te drijven en zonk ein delijk langzaam. Eenige minuten kon ik met mijn oogen het glinsterend spoor vol gen van het menscholijk Wezen, dat ver loren ging in de vloeibare massa. Het leek een melkwitte mist. Maar lang voordat de bodem was bereikt, was dit visioen reeds verdwenen en men zag nog slechts enorme luchtbellen, die snel aan de oppervlakte verschenen. Bij de ladder die Corsen moest bestijg gen, wanneer hij weer aan boord kwam, stond m'n oom. lette nauwkeurig op d® machine en op de buizen en hield de ver bindingslijn in de hand. Ik vernam toen als antwoord op een vraag van Matelot* dat we nasporingen deden naar do „Rei-* ne-de-Papeete" een vrachtboot, waarvan de mannen verklaarden, dat zo nog nooit hadden gehoord. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3