R.H.W. Limonade Inqezonden Mededeeling. ETIKET WORDT NAGEBOOTST, LET OP R.H.W. in zoo'n geval zou dr. Kuyper zelfs de Overheid willen doen terzijde gaan. Zoo ver zou spr. niet gaan, maar wel zou spr. Overheid en Volksvertegenwoordiging zoo veel mogelijk aan gewetensbezwaren wil len doen tegemoet komen. De Overheid mag ook niet medewerken om gewetens bezwaren te kweeken. Onze wetgeving moet van óén klare gedachte uitgaan, zoowel voor het individu als de gemeenschap. Wie niet naar de stembus gaat, levert geen gevaar op dan voor den statisticus, wiens berekeningen moeilijker worden. Overigens levert bet wegblijven van de slembus geen gevaar op. Ook zij men voorzichtig met het bestempelen van al lerlei bezwaren als gewetensbezwaren. Als zoodanig zou spr. b.v. die zien van principieele anarchisten. Maar men be geeft zich op een gevaarlijk terrein als men een gewetensbezwaar door derden wil laten toetsen. Een burger zal dus wel eens moeien lijden tengevolge van zijn ge wetensbezwaren. De Kamer vergelijke eens het toetsen in de dienstweigerings- wct met deze materie. Wat ook het lot zij van dit ontwerp, spr. hoopt dat de Regee ring de materie nog eens in haar geheelen omvang zal bezien. De heer Mondeis CS. D.) acht de be schouwingen van den heer Slofemaker de ÉBruine eigenlijk thuis juist bij een zoo algemeeno beschouwing dezer materie. Snr. zal zieh thans moeten honden op den beganen grond van het détail dat ons thans bezig houdt. Spr. wijst echter op de punten van verschil ten deze in verschil lende wetsontwerpen. Ook spr. wijst op het verschil tusschen ontwerp en Memorie van Toelichting, welke laatste rept van godsdienstige overtuiging, terwijl in het eerst gewetensbezwaren worden genoemd. De Minister acht de controle op andere dan godsdienstige bezwaren te moeilijk Sur. begrijpt niet waarom dit argument hier wel gelden moet en niet heeft gegol den bij de Dlenstweigeringswet. Ook in de Eedswet worden aaD gewetensbezwaren ruimere grenzen gesteld. Spr. is niet be reid, een pregoratief te scheppen voor godsdienstige overtuiging en andere gewe tensbezwaren geweld aan te doen. Spr. zal tegen stemmen. De heer Rins de Beerenhrouc-k, Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, verklaart dat de Rcgeering had gehoopt, dal dit ontwerp zoo tijdig in de Eerste Kamer ware behandeld, dat het nog voor de komende verkiezingen van kracht was Door den loop der omstandig heden is dit anders geloopen. Ook spr. had met den heer Slotemaker de Bruine gaarne meer ah^meene en eenvoudiger retrelen gezien. Daarop kon hier echter niet gewaeht worden. Op dit oogenblik doen verschillende burgemeesters - reeds wat de reeeering thans voorstelt. Spr. zet dit nader uiteen. Aanneming van het ont- wern sanctioneert, wat reeds in verschil lende gemeen teft geschiedt. Verwerping veroorzaakt dat elk gemeentebestuur op eigen manier te werk gaat. Tiet wetsontwerp wordt verworpen met 24 tegen 14 stemmen; tegen de heeren Slingenberg 'V. D.\ Cramer CS. D.), Ver- knnfpren CC H.), mevr. Pothuis—Smit 15» DA, Men dels CS D.\ de Zeeuw CS. P.), W. Fransen CR. K.), Smeenge CV. B.), van Natmll van Amnsen CV. B.L de Giiso- laar CC. TT.L Westerdi.ik CV. D.). de Vos van Steenwiik CC HA. Rugge (S. DA, Arntz CR KA. Rink (V BA. v. Wasse- raer Van" Calwijck CC. HA, Moltmaker CS. DA. Wibaut CS DA. V.'ittert v. Hoogland 'IV KA. de Vrms CC. HA. Ossen dorp CS. P\ Polak' CS DA. van der Hoeven CC. HA en Lindcver CS. DA Bi.i de wetsontwerpen, die zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming wer- d"n aangenomen, was er ook nog een, ivaarbii'de regeering in het Eindverslag een kleine reprimande kreeg voor haar rdigheid. Ditmaal was de heer Coliin de gelukkige. Het geldt hier de quaestie van de dading met de Coöperatieve Groen- tandro"erij-inmnkérij en handel voor de Bloembollenstreek „Codro" een erfenisje van 't crisisbeleid van den heer Van IJs- S'dsteyn Naar aanleiding van het feit. dat dezp onderneming in de wet werd aangeduid met den naam Codro, consta teerde de commissie van rapporteurs: „Ho redactie dor wetten laat. naar het oordeel van (enkele) leden, vooral in de Ln.ste zeer voel te wensehen over, en wel hoofdzakelijk, tengevolge van toe nemende slordigheid." Re Kamer beraadslaagde nog over de hegrooling van Suriname voor 1925. ,Dat wordt unfc langzamerhand een paskwil. Morgen kemt de begrooting voor Curacao ann de oide. terwijl de mail reeds berich ten bracht, dat de Koloniale Raad daar de begrooting \an 1926 heeft behandeld. De behandelde begrooting voor Suri name voor 1925 is evenelas die voor Cu rasao ingediend 17 Doe. 1924, het Voor- loopig V," slag der Tweede Kamer is ge dateerd ro Maart '25. de Memorie van Antwoord is van 30 Maart Re Eerste Kamer begon zich met de zaak te oceupeeren op 30 Mei, en op 23 Juni werd zes dagen voor het verstrijken van hel eerste half jaar, de begrooting vastgesteld! Redevoeringen werden gehouden door de heeren Arntz CR K.), Cramer (V. B) en De Waal Malefijt CA. R.) De begrooting werd ten slotte zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Vandaag Curacao, een paar aanvullende begrootingen en het voorstel-Mej. "Wester man Is er nog tijd. dan komen nog de mili taire pensioenwetten. STADSNIEUWS R. K. Volkspartij. In een der zalen van het Leidsche Volkshuis aan den Apothekersdijk werd gisteravond een propagandavergadering gehouden voor de R K. Volkspartij, ge organiseerd door eenige leden van de af- deeling Rotterdam. Als leider van de vergadering fungeer de de heer N. J. Drieesen, die in zijn ope ningswoord de ongeveer 40 aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Verder wees spr. op aller plicht om op 1 Juli Roomsoh Ka tholiek te stemmen. Naar spr.'s meening behoefde dit niet enkel te wezen op lijst 23, men kan ook zonder gewetensbezwaar stemmen op lijst 24, de lijst der R. K. Volkspartij, die van een meer democrati sche geest doortrokken js, den geest n.l. van de Rerum Novarum. Hierna verkreeg het woord de heer P. A. J. Peelers uit Rotterdam, die mede deelde, dat deze vergadering was belegd om het programma der R. K. V. P. meer bekend te maken. Daartoe wilde spr. het programma der partij nader toelichten. Vooraf wilde spr. echter eenige bemerkin gen maken naar aanleiding van verschil lende persberichten uit den laatsten tijd. Het programma der R. K. V. P., dat in de grooto pers in een hoekje geduwd werd, doch in de kleinere bladen meer naar vo ren werd gebracht, is nimmer door iemand bestreden. Dit kon men ook niet doen, doch daarom zocht men aanmerking te maken op de candidaten der partij. Wij hebben, aldus spr., geen jonkheeren of baronnen in de partij, maar tegenover de Uitlating ^an prof. Veraart, dat geen enkele candi- daat der R. K. V. P. kon t ppen aan een enkele der candidaten der R. K. Staats partij, merkt spr. op, dat hun candidaten in ieder geval menschen zijn met gezond verstand. Do R. K. V. P. is ook geen standspartij, ook geen Arte-partij. Ieder Katholiek kan lid worden, ten bewijzo waarvan spr. naar \cren brengt de zinsnede uit de Encycliek „Sapieptiae Christiana©", n.l. dat de Kerk als zoodanig weigert stelling te nemen voor. een bepaalde politieke partij. Spr. ontvouwt hiervoor het program der R. K. V. P. 1 Instandhouding van het Gezantschap bij den H. Stoel. 2. Opheffing van het processieverbod. Naar aanleiding hiervan herinnert spr. oraan en bejammert hij het, dat onder een Katholiek „ministerie" en onder een Ka tholieken minister-president, het voorstel tot opheffing van hot processie-verbod werd ingetrokken voor behoud der coali tie. (Hier is do spreker ongetwijfeld Roomseher dan de Bisschoppen van Ne derland! Red.) S. Bevordering van den missie-arbeid o.m. door schrapping van art. 123 van het Regeeringsreglemenl van Ned. Indië. Spr. wijst erop, dat de regeeringen in alle landen aan de Katholieke missiona rissen in hun koloniën volle vrijheid* geven tot m;ssioneeren, alleen Holland en Rus land niet. (De K'a'tholieke Staatspartij heeft een zelfde programpunt. Red.) 4. Bestrijding van den woeker in al zijn vormen. Hierover zou de heer Kuypers een en an der mededeelen. 5. Steun aan groote gezinnen o.m. door bestrijding van opdrijving van de prijzen der eerste levensbehoeften. 6 Billijker verdeeling van den belas tingdruk. Verhooging van de aftrek voor levensonderhoud en kinderen. 7. Intrekking bezoldigingsbesluit 1925. In verband hiermede wijst spr. erop, dat de gulden thans door verlaging vau bet index-cijfer meer waard is dan eeni ge jartn geleden. Wijl nu de leeningen van den Slaat destijds aangegaan zijn voor 6 pet., is de waarde van deze route even eens verdubbeld, 't Komt echter bij Co- lijn niet op deze leeniugen om te zetten. Zulks zou nadeelig zijn voor het kringetje van den t'olijD-aanhang. 3 Reorganisatie van de arbeidsinspec tie. Herstel en uitbreiding der socale wet geving, wcarb'j handhaving vn doorvoe ring van de Arbeidswet-19-19, ook voor hotelpersoneel, handels- en kantoorbedien den. In verband hiermede wijst spr. o.m. op den langen arbeidsduur in het bankbedrijf, dat veelal in banden is van Duitsche ka pitalisten. Spr. wil een nieuwe regeling op de Naaml. Vennootschappen, waardoor meer dere aansprakelijkheid gelegd wordt op di recteuren en commissarissen. In dit ver band wijst spr. op het Spaarfonds voor Bodemcultuur, dat <lcn middenstand groo- te verliezen heeft opgeleverd. Verder op de reserves voor personeel, die bankkapitaal blijven en bij een foutloopen der zaken als zoodanig aan de bank blijven. 9. Bevordering van de medezeggenschap van de werknemers in de bedrijven. Uit breiding van de Arbeidsgesehillenwet. 10. Handhaving der huurcommissiewet- ten. Verlaging van de huren der woningen, die met overheidssteun zijn gebouwd. 11. Actieve welvaartspeiltiek oa. door productieve werkverschaffing tegen be hoorlijk loon. 12. Beschermende maatregelen voor den middenstand. Bevordering van de na tionale industrie. 13. Bevordering van het verkrijgen in eigendom van woning, land en opstal. 14. Afschaffing van den dienstdwang. Geleidelijke ontwapening, voerende naar nationale ontwapening. 15. Regeling van de rechtspositie van het overheidspersoneel. 16. Centralisatie van het onderwijs in Nederland en doorvoering van de gelijk stelling van het openbaar en het bijzonder onderwijs in onze gebiedsdeel en buiten Europa. In verband hiermede wijst spr. o.m. op bet groole aantal scholen in sommige klei nere pTaalscn, wal onnoodig© geldverspil ling is. 17. Uitbreiding eai verbetering van hert Nijverheids- en Landbouwonderwijs. 18. Algemeen verplichtend stellen van het 7e leerjaar. 19. Het treffen van regeeringsmaalre- gelen voor den econotnischen opbloei van Suriname en van de West-Indische eilan den. (Eenige dezer programpunten beeft ook de R. K. Staatspartij. Verscheidene andere zijn of overbodig of erg vaag of onuitvoer baar. Red.) Hierna was het woord aan den heer M. G. J. Kuypers uit Rotterdam, die in zijn inleiding allereerst een uiteenzetting gaf van bet kiesstelsel van voor 50 jaar en zijn geleidelijke ontwikkeling. Do politiek was tientallen jaren geleden in handen van enkele hoogc oomos, die be slisten wie naar de Tweede Kamer zouden gaan. Door de afvaardiging van Dr. Schaepman kocht men echter een kat in den zak", want deze streefde'vanaf zijn eerste optreden naar algemeen kiesrecht. Daardoor heeft. dr. Schaepman steeds met een groot aantal van die hoogc oom-es over hoop gelegen. Toen de Rerum Novarum verscheen begon, ook het volk te verlangen naar de regeering. Daardoor kwam mr. Pius Arts in de Ka mer, weldra gevolgd door mannen als Aalberse, Nolen-s, Engels en vele anderen. Door de invoering van het evenredig- en vrouwenkiesrecht ontstond een nieuwe toestand die aan enkelingen door het po litiek advies weer do touwtjes in handen gaven. Zoo werd bij de vorige verk:ezing mr. Arts gewipt en daarom werd.hij thans door een groep kiezers eandidaat gesteld. Hij zou herkozen zijn, indien verschillen de invloeden daartoe hadden medegewerkt. Toen ontstond ook do N. K. P. Hierna kwatm spr. tot de sociale kwes tie. Aalberse noemde spr. een eerlijk man, die weet waarvoor hij strijdt. Reeds 30 jaar geleden had spr. met mr. Aalberse diepgaande meeningaverschillen naar aan- le:ding van het dogma van het Katholieke geloof, dat alle rente ter wille van een geleende som woeker is en ongeoorloofd, dat aJ3o winstbejag bij het leenen van geld moet worden uitgesloten. Doch sedert Calvijn de geheele Christe lijke maatschappij in de war beeft ge stuurd en nimmer op dit punt afdoende is •bestreden, dwaalde het menschdom meer en meer van het Christendom af. Calvijn leerde, dat een matige rente bij het leenen van geld wel geoorloofd is. Ondanks Paus Benedictus XIV in 1750 daartegen waarschuwde werd de toestand hoe langer hoe erger en toen na do Fran- sche revolutie de verschillende landen in geldnood zaten en de geldfokkerij algemeen werd ontstond er een toestand, waarmede de Kerk rekening moest houden. In 1904 stelde spr. aan mr. Aalberse eenige ar'like'en over deze kwestie voor het Sociaal 1 Weekblad ter hand, doch deze durfde aanvankelijk niet tot opname be sluiten, hoewel hij moest toegeven dat de waarde ervan even groot was ais van de werken der builenlandsche theologen. Toen desondanks tot publicatie werd overge gaan, deed mgr. Nolens de grendel op de deur en de publicatie werd stop gezet. Men begon toen te trachten hier in Hol land de sociale kwestie op te lossen. Toen kwam echter do oorlog en eenst daarna kreeg mr. Aalberse gelegenheid, zijn ideeën in praktijk te brengen. Do staatsschuld hoopte zich echter op en de staat stond op den rand van het bankroet. Dat zagen ook de zakenrnenschen van de N. K. P. Om hen te verzoenen werd het roer omgegooid en de sociale arbo:d stop gezet. Tegelijkertijd kwam de grondwetsher ziening aan de orde en de opheffing van het processieverbod, waarbij de houding van de Kath. Staatspartij veel teleurstel ling wekte. Toen ontstond de R. K. Volkspartij, om dat men de Staatspartij niet Roomsch ge noeg achtte. Daarbij kwam de kwestie over hét rentebeginsel, dat de grondslag werd der R. K. Volkspartij. Verder zette spr. uiteen, hoe, in tegen stelling met Prof. Veraart en do socialis ten, de R. K. Volkspartij op het standpunt staat vau de leer der oude kerkvaders en van Thomas van Aqu'no aangaande den eigendom. De R. K. Volkspartij tast het eigendomsrecht niet aan. Integendeel zij is voor ontwikkeling van de industrie, maar tegen de woekerpraktijkea van het bankkapitaal, waardoor ook de .midden stand wordt gedrukt. Een gezonde midden stand is in het belang van k«wk en maat schappij. Waartegen de 11. K. Volkspartij te velde trekt, dal zijn de kapitalistische woekeraars, die in 0MB maatschappij, doordrenkt van het Calvinisme, de groote •heeren zijn, maar in de katholieke mid deleeuwen werden gegeesetd en gebrand merkt! Ondanks dit alles moest spr. echter toe geven, dat men niet met z'n hoofd door een muur kan loopen en dat men den. toe stand heeft te aanvaartteö zooals hij nu is. In de prakt'jk zullende Volkspartijers dan ook hun stem moeten geven aan 1 ee nlingen, al zijn ze niet renteloos. Tenslotte behandelde spr. de coalitie kwestie. Spr. zou heusch niet bang zijn voor een verbreking der coalitie-banden, omdat dit geen beginsel-kwestie is Til ver band hiermede wijst spr. naar Duitsch- land, waar onder een socialistische regee ring te Berlijn een plechtige Sacraments processie werd gehouden. Ten laatste betoogde spr.. dat indien de Kath. Staatsparty in sociaal en politiek opzicht de leer der Kath. Kerk inzake bet rerilevraagstuk niet aanvaardt, dat er dan voortaan slechts één© partij, de R. K. Volkspartij zou zijn! Er volgde eene korte gedacht enwisseiing op deze rede. die niet veel te bettekenen had, waarna de vergadering werd geslo ten. Wij hebben een uitgebreid verslag gege ven van de gisteravond alhier gehouden vergadering van de R. K. Volkspartij, op dat de enkelen, die misschien nog mochten aarzelen, nu zeker niet op deze partij 'hun stem zullen uitbrengen. Het door de leiders gisteravond gespro kene pleit het is o.i. zonneklaar te gen hen. Wat 'n aanmatiging om voor zich op te eischen den waren democratischen geest, den geest van de „Rerum Novarum" een aanmatiging, die ten top stijgt, als de heer Kuypers het heeft over het „dogma" van het renteverbod!! Over „gezond ver stand" gesproken!! Do leiders van de R. K. Volkspartij zul len van ons niet kunnen zeggen, dat wij hun vergadering in Leiden hebben dood gezwegen. Wij hebben ten deze ook in ons blad laten annonceeren en wij plaatsen er nu een uitgebreid verslag van, zelfs zonder veel commentaar. De R. K. Volkspartij pleit al voldoende tegen zichzelf. DE LUSTRUMFEESTEN. Het A—Z-spel. Een welgeslaagde proef. De tijden van de grootscbe maskerades zijn voorbij. Dat was vóór den oorlog lang geleden, toen heel de Leidsche burge rij genoot van dezo lustrumvieringen. Wanneer men op één plaats geheel den kleurigen en rijken stoet had zien voorbij trekken, holde men op een draf naar een andere straat, om het schitterende schouw spel nog eens te genieten. En dat alles kostte geen cent dat was een dubbel ge not! De Hollander kent geen grooter ge noegen, dan gratis van iets profiteeren en de Leidenaar is ook in dit opzicht een ras echte Hollander. Thans moet de doorsnee Leidenaar zich tevreden stellen met tersluiks te gluren naar het „vreemde" toonecl, dat sinds weken in wording verkeerde aan den Zoe- terwoudsche Singel. Gisteravond liep half Leklen uit, om den stoet te zien van offi cieel© persoonlijkheden, dio in rijtuigen en auto's kwamen aangereden, en van niet- officieele persoonlijkheden, die zwaar in gepakt, al loopende of per tram, zich be gaven naar het Openluchtspel. Het zag er dreigend uit. Groote zware wolken dreven over de Singelgracht en deden ieder oogenblik een herhaling vree zen van de malsche buitjes, die in den vóóravond waren neergoplast. Doch het viel mee. Wel zijn er gisteravond een paar buitjes neergevallen, doch men lette er weinig op, negeerde ze men was er te gen gewapend. Vrijwel niemand had zich door het drei gende weer laten afschrikken, want het was op alle tribunes propvol. Op de overdekte tribune, midden in, hadden de officieele personen plaats ge nomen. Wij zagen er o.a. den burgemees ter en bet college van B. en W. en verder de senaten en afgevaardigden van diverse tu-dentenoorporaties met hun dames. „Alle maal menschen, wier hooge hoed eon nummer te klein is"! zei een student, wien de feestvreugde in den bol geslagen was. De vent werd eruit gezet.... Do belangstelling voor dit AZ-spel strekt zich verder uit, dan de studenten wereld en wat daaraan vast zat. De opvoe ring van dit stuk is een gebeurtenis op tooneelgebied en een belangrijke proefne ming. Toen Hermaai Toirliuck dezen win ter in den foyer van de Stadsgehoorzaal over dit spel sprak voor de leden van de Leidsche Kunstvereeniging, zeide hij, dat deze opvoering voor hem een beslissende proef zou zijn. Van het al of niet wegsla gen-zou het afhangen, of hij in deze vim- ting verder werkzaam zou zijn of niet. lierman Teirlinek met Joh. do Mees ter Jr., de schepper van dit spefl, heeft bij genoemde gelegenheid een uiteenzet ting gegeven van de bedoelingen, welke hij had en van de beweegredenen, die hem gebracht hadden tot het maken van het AZ-spel. Hij weet de malaise in de toonedwereid, waarover allerwegen wordt geklaagd, aan het feit, dat de tegenwoordige kunst het volk niet meer weet te pakken, doordat de kunstproducten zóo individualistisch zijn geworden, dat een ander dan de schepper ze niet appeeieeren kan. Er is in onzen tijd een streven een reactie tegen het toene mende individualisme naar universalis me, naar saamhoorigheid, naar gemeen schapskunst, een kunst waarvan allen te zamen gelijkelijk kunnen genieten. Zulk een tooneelkunst wil Teirlinek ons voorzet ten. Alle geredeneer acht hij uit den booze, weg ermee. Het pubb'ek wil iets zien gebeu ren; als het redeneeven en filosofeeren wil, gaat het een boom opzetten of een boek le zen, maar daarvoor gaat het niet naar een tooneelspel. Vandaar dat in het AZ-spel het levende woord geen rol speelt. Het is- louter leven en bewegen, een spel van klein en licht, begeleid door den klank van rhybhmische muziek. De actie op het too- neel spreekt onmiddellijk tot iedcr-n toe schouwer. Men behoeft zich geen hoofd pijn te peinzen bij het zoeken en raden naar de bedoelingen van het spel. Het is alles klaar en duidelijk. Maar van deu anderen kant mag het spel toch ook weer niet te simplistisch worden, want dan gaat de aardigheid er spoedig ai'. Behalve schitterend licht-gespeel en kleurentoovering. moet de actie levendig zijn en boeiend, moeten er verrassende vondsten zijn. welke het publiek telkens dwingen tot nog grooter aandacht en het doen uitroepen; „Hel dat is aardig, dat is mooi!" Dat was de opzet van de makers van het AZ-spel en hun bedoeling was een proef neming te doen tot hervorming van het dramatische tooneel. Zoodoende was de opvoering van gisteren meer dan een lus trum-viering. Zijn de ontwerpers van het spel in hun bedoelingen geslaagd? Voor een groot gedeelte zeer zeker. Zij zijn erin geslaagd om gedurende twee uur de werkelijkheid te doen vergeten en one GEMEENTELIJKE AANKONpjlp GEMEENTELIJKE VISCHVERKto Aan den Gemeentelijken Vischi! Vischmarkt 18, tel. 1225 is verkrijgbaar: SCHELVISCH f 0.38, SCHOL a f 0.16—f0.36, a f 0.55 per pond en NIEUWE Hu a f0.06 per stuk. N. G- DE GIJSELAÜ Burgern* Leiden, 24 Juni 1925. STEMMING voor de TWEEDE KAMER DER STATEN GENERAAL. De burgemeester van Leiden maall kond, dat ter secretarie der genu voor een ieder ter inzage is nederge en, tegen betaling der kosten, in af«i verkrijgbaar wordt gesteld, do lijst v kiezers aan wie is gezonden de pingskaart, bedoeld in art. 53 der wet, voor de stemming in deze te, te houden op 1 Juli aanstaande^ verkiezing van de leden van de 3 Kamer der Staten-Generaal en wien niet voorkomt op de kiezerslijst dezet meente. N. G. DE GT.TSELAj Burgemi Leiden, 24 Juni 1925. VERKIEZING. De burgemeester der gemeente Vestigt de aandacht van de ingozd op den iulioud van de artt. 55 en 5 Kieswet, luidende als volgt: Art. 55. Personen, bij wie en bestuurders bijzondere ondernemingen gene waarbij personen, die den leoftijj vijf-en-twintig jaren hebben bereik! dienstbetrekking zijn, zijn, voor niet bij algemeenen maatregel stuur vrijstelling is verleend, vevplid zorgen, dat ieder van dezen, die I is tot de keuze mede te werken, gedi de ten minste twee achtereonvtj uren tusschen acht uren des voormll en vijf uren des namiddags daartoe geilheid vinde. Art. 56. Personen en bestuurders, in hel gaande artikel bedoeld, zijn, voor i arbeid wordt verricht in fabrieÜ werkplaatsen, verplicht te zorgen, 1 het arbeidslokaal, en zoo er moordei kalen zijn, in liet grootste of wol j dan één arbeidslokaal,. gedurende werkdagen vóór en op den lol slem bepaalden tijd op eene zichtbare i opgehangen eene door ben of vai) nentwege onderteekende lijst, de uren het voorgaand artikel bedoeld, dende, voor elk afzonderlik of grof? wijze of voor allo gezamenlijk, Het Kon. besluit van 24 Mej (Staatsblad No. 109) tot aanwijwij vrijstellingen bedoeld in art 57 der I wet luidt als volgt: Art. 1. „Vrijstelling wordt vorlflond de in art, 57 „der Kieswet be do olds „sonen en bestuurders van Kizondei „stellingen en ondernemingen ton „zien van bij hen in dienstbetrt „zijnde personen, welke uit hoofde „die dienstbetrekking op don di| „stemming tusschen de in vermeldi „genoemde tijdstippen niet gedurende „achtereenvolgende uren vertoeven i „gemeente op welker kiezerslijst zij „komen." Art. 2. „Vrijstelling als omsotiro „het voorgaand artikel wordt voorü „ïeend aan geneeskundigen „kers ten aanzien van bii hep in 4 ..betrekking zijnde personen, alsmd „personen en bestuurders van him „instellingen en ondernemingen Ion „zien van bij in dienstbetrekking „ziekenverplegers". N. C. DE G11 SELA Burged Leiden, 24 Juni 1925. B. en W. van Leiden brengen ter meene kennis dat W. F. ven der B Jr. een verzoek heeft ingediend tor ming van verlof voor den verkoop i eohólvrijen drank voor gebruik lor I se van verkoop in het perceel P Rijn 43. Katholieke fegoni LEIDEN. Zondag. Bijeenkomst aan de Haarlui vaart van de. Bedevaar!?' naar Noordwijk, te 5.30 out O E GS TG EE ST. Donderdag. Propagandavergaderingj Propagandaclub „SI. "Wiuj te 8 uur. De avond-, nacht- en ZondagdiM apotheken wordt van Maandag 22 met Zondag 28 Juni a.s. waarfl door de apotheek van den heer tt Proot, Maarsmanssteeg 17, Telef. A® te laten meeleven met het gebeuren1 tooneel. Wondermooie effecten wisten zij ken en alles was perfect duidelijk- Kleuren, klanken, gebaren, alles nieerde tot een prachtig geheel. het kijken en luisteren een Maar de fout, waaraan ook ve'e openluchtspelen niet zijn ontkom*®- hier o.i. niet volkomen vermeden' zekere gerektheid en eentonigheid- Bij het eerste bedrijf, wanneer W kige leven in bet land geschel-^** het geen kwaad, wanneer wij maal dezelfde groepen zien ternjj is o.i. drie- a viermaal toch wel ie» Maar wanneer in het laatste w®

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2