YW7./A n' Jt leiilsclie Courant' VerbcLwïngs vit ver keep Hulpgebouw Manufacturen, Hulpgebouw Bedden en Tapijten, Tweede Blad Vanaf heden zijn onze Hulpgebouwen den geheelen dag geopend, d. w. z. van half negen v.m. toi 8 uur n.m. Zaterdags tot half elf. Breestraal 31, tegenover 'f Postkanfoor. Haarlemmerstraat 54. Vrijdag 19 'Juni 1925 ^ÜIT DE OMGEVING HILLEGOM. Sint Martinuskerk. Gistermorgen had de plechtige inzege ning plaats van het nieuw gebouwde ge deelte der St. Martinuskerk. Deze plechtig heid werd verricht door den Hoogeerw. heer H. J. Zondag, Deken en Pastoor te Vogelenzang, geassisteerd door de Wel- èenv. heeren Rijk, Kap. te Texel, en Schoe- maker, Kap. der Parochie, resp. als Dia- I keu en subdiaken. Na de inzegening werd door den Zeereerw. heer J. J. A. A. Krook, Pastoor der Parochie, de H. Mis opgedragen. Het kerkgebouw was vrijwel met geloo- 1 vigea gevuld. Onder de aanwezigen merk ten we o.a. op den Zeereerw. heer B. van Leeuwen, Pastoor van St. Joseph, weth. J. H. M. Balvers, leden van Kerk- en Armbestuur, den heer A. Leliveld, aanne mer van den bouw, den heer J. W. On- stenk, dag. opzichter, etc. Na de H. Mis hield de hoogeerw De ken een mooie toespraak. Z.Eerw. begon met de parochianen van Sint Martin us ran ganscher harte geluk te wenschen niet het tot hiertoe voltooide gedeelte der nieuwe Parochiekerk. Een schoon stuk bouwwerk is daarmee reeds voltooid en met machtiging van Z. D. H. don Bis- L schop door mij ingezegend, om in gebruik genomen te kunnen worden. Een schoon stuk bouwwerk inderdaad, xnnar met als vanzelfsprekend groote financieel© lasten. Om deze te verlichten rekenen wij op uwe groote, bekende offervaardigheid, waar- l door het tevens mogelijk zal zijn het reeds bestaande gedeelte tot geheéle vol tooiing te brengen. Dezen morgen is de eerste H. Mis upge- dragen tot intentie van het groote werk Moge het gebed er toe medewerken, om door uwe bereidwilligheid u*v Herder in I staat te stellen, het geheel af te bouwen. Het werk immers is tot vermeerdering van den luister en de eere Gods. Door ijverige medewerking van -de Katholie- len, zal God ook zijn Zegen id-ruime mate over U doen nederdalen. I Alvorens hu verder over te gaan tot het f ophangen van den Kruisweg wees de De ken in schoone woorden op de beteekenis van den kruisweg. Rietschelft verbrand. Doof* het ach teloos wegwerpen van een lucifer geraak te een rietschelft van de firma K. van Bourgondiën en Zn., staande aan den Ruigenhoek in brand. Zo brandde bijna geheel uit. Een en ander was niet verze- t kerdeen schadepostje dus. Men zij toch voorzichtig! KATWIJK AAN DEN RIJN. Bevoorrechting. Sinds meer dan een jaar is onze gemeente in het gelukkig be zit eener sproeiwagen. Niettegenstaande deze machine geregeld in werking is in liet deel der gemeente aan de zee gelegen, I heeft deze haar diensten nog nimmer te Katwijk a. d. Rijn bewezen. Naar we. ver nemen bestaat bij verschillende inwoners het voornemen hiertegen bij het Gemeente bestuur te protesteeren. Men hoopt het ge meentebestuur hiermede op deze onbillijk heid to kunnen wijzen. NOORDWIJK. Bouwvergunning. Door het gemeen tebestuur is een bouwvergunning verleend i aan Mevrouw B. van Straaton Cramer te 's Hage voor het bouwen van een land huisje in het Breloftpark. WASSENAAR. Arrestatie. Door do politie is aan gehouden een knecht van de wed. W., die uit de woning van P. een biljet van 10 had weggenomen. Na een scherp verhoor bekende hij zijn daad. Personalia. Tot onderwijzeres aan de R.-K. Meisjesschool alhier 'is benoemd inoj. M. P. J. H. Schrijnemakers te Am sterdam Gemeenteraad. De Raad dezer ge meente vergadert Woensdag 24 Juni, des morgens te 10 uur. Agenda 1. Ingekomen stukken. 2. Ont heffingen bouwverbod. 3. Herbenoeming controleur werkloozenkassen. 4. Vaststel ling wegenplan JrDe Drie Papegaaien". 5. Wijziging bcgrooting. 6. Benoeming on derwijzeres openb. U.L.O. school. 7. Be noeming hoofd openb. TJ.L.O. school. 8. Aanwijzing tegenwoordig Raadhuis tot tij delijke. TF.L.O. school en verjiuur woning aan het hoofd dier school. 9. Wijziging Algem. Politieverordening. WOUBRUGGE. Een afscheid. Gisteravond vertrok van de scheepswerf „De Dageraad" alhier de beer J. van der Snoek, timmerman, we gens zijn benoeming als Binnenvader in het Herv. Gasthuis te IJse'stein. Daar hij gedurende 40 jaar bij de firma Boot werkzaam was geweest, werd hem door 'het gezamenlijk personeel een thee- kast aangeboden, en door het ziekenfonds op die werf, waarvan hij jaren secretaris is geweest, werd hem een spiegel geschon ken. De directeur der werf, de heer W. A. Boot, hield een toespraak tot den heer v. d. Snoek, prees den lust en den ijver, al die jaren bij den arbeid betoond en bood hem 'n waardevol gouden horloge aan met inscriptie. Ook verschillende personen van (le werf voerden het woord. Zichtbaar on der den indruk, dankte de heer v. d Snoek voor de hartelijkheid bij zijn vertrek nu ondervonden. Uit een en ander blijkt dat een goeden geest op de werf alhier heerscht. Personalia. De heer Joh. van Reenen ambtenaar ter Secretarie, slaagde te 's-Gravenhage voor het examen gemeente secretaris. SASSENHEIM. Concert. Ondanks het ongunstige weer van gisteravond werd onder leiding van Dir. Smolders een concert gegeven in het park Rusthof door de fanfarecorpsen van Sassenheim, Alphen en Rijnsburg. De opbrengst van dezen avond komt .ten bate aan het comité tot bestrijding der tuberculose, tot stichting van lighallen te Sassenheim. Niettegenstaande het koele weer was de belangstelling groot: allen zochten een luwe plek om zoo van d" muziek te kunnen genieten. Tegen 10 uur begaven de muzikanten zich naar het ge meentehuis, alwaar de Burgemeester een dank- en afscheidswoord sprak aan de medewerkende leden van de genoemde corpsen. Spr. bracht ook dank aan allen die voor dit doel éen offer hadden ge bracht. Ten slotte wenschte spr. de muzi kanten een gezellig samenzijn. Het Wil helmus werd gespeeld, waarna allen vol daan huiswaarts keerden. Het aantal ver kochte kaarten bedraagt 1200. OE^ R3JRT3TREEK ALPHEN AAN DEN RIJN. Concert. Programma voor het volks concert te geven door de R. K. Zangver. „O. B. K." op Woensdag 24 Juni a.s. 8 uur nam. in de muziektent. 1. Het liedje van den Bergenaar. 2. Hoe heit dit kindeken. 3. Serenade van een landsknecht. 4. Moeder en kind. 5. Zo mermorgen. Pauze. 6. Komt verwondert u hier menschen. 7. BruiloftsmaTsch. 3. Boven de sterren. 9. Vlaamsche kermis. Personalia. Te Rotterdam slaagde gisleren voor de acte lager onderwijs Mej. A. Oudejans alhier. Te water. Gisteren reed zekere H., vergezeld van zijn hond, op zijn rijwiel langs wijk Steekt. Door het sarren van eenige personen schoot het dier voor het wiel, waardoor berijder en fiets in de sloot raakten, 't Kostte heel wat moeite om hem op 't droge te brengen. Op reis. Naar wij vernemen zal op Zaterdag 27 Juni bij gelegenheid van het huwelijk van een der firmanten der fir ma Samson, haar geheele personeel per extra trein een pleizierreis worden aange boden naar Amsterdam, teneinde met spe ciale trams 't personeel in de gelegenheid te stellen de voornaamste punten der hoofdstad te bezoeken. O.m. bevat het pro gramma voor dien dag een bezoek aan Artis. KOUDEKERK. Statuten. Do S^crt. no.' 116 bevat de N.V. Mij. tot Exploitatie van Steen- en an- N.V. M tot Exploitatie van Sten- en an dere fabrieken, voorheen J. E. M. van Beers, alhier. ZWAMMERDAM. Personalia. Voor het akte examen L. O. zijn te Rotterdam geslaagd de da mes A. Oudejans en K. M. Wessel, alhier. a—n—a—a—i Ingezonden Mededeelinq. Kougevat neemt AKKER'» Sffuott&a Abdijsiroop SPORT VOETBAL. DIOG. HAABL. VOETBALBOND. Jaarvergadering District Leiden. De algemeen© vergadering van het District Ledden vaai den D. H. V. B. zal worden gehouden Zaterdag 27 Juni a.s. des nam. 6 uur-precies, in het St. Pancra- tius-Patronaat, Hooigracht 18, te Leiden. De vereenigingen, behoorende tol, boven genoemd District, moeten ziich doen verte genwoordigen, daar de vergadering ver plichtend is. Niet aanwezig zal de betref fende vereeniging volgons reglement wor den beboet. Do agenda voor deze vergadering is als volgt: 1. Opening door den voorz. 2. Notulen. 3 Rekening en verantwoording van den Pen ningmeester. 4. Bespreking agenda jaar vergadering vah den D. H. V. B. welke 12 Juli te Den Haag gehouden wordt. 5. Be stuursverkiezing. 6. Wat verder ter ..tafel zal worden gebracht. 7. Rondvraag en sluiting. Wij vertrouwen, dat alle vereenigdngen zich zullen doen vertegenwoordigen en dat meerdere R. K. sportbeoefenaren van hun belangstelling zullen blijk geven. Ook H H. scheidsrechters hebben op deze vergade ring vrije toegang. Aller opkomst is drin gend gewenscht. De Secretaris-Penningmeester, D. HAVERKORN. KORFBAL. Nederlandsche Korfbalbond. In zijn laatst gehouden vergadering be sloot het bestuur van den Nederlandschen Korfbalbond voortaan aan het begin van het seizoen de promotie en degradatiere geling bekend te maken. De samenstelling van het jaarverslag werd opgedragen aan den heer L. D. Versluys, secretaris-pen ningmeester. Het advies der strafcommis- sie Zuid-Holland, om een speler van de Haagsche club Emma tot Januari 1926 te schorsen werd overgenomen. Een schrijven van de vereeniging Haarlem werd in han den gesteld der technische commissie. In dit schrijven werd de vraag gesteld, of een na afloop van een wedstrijd te nemen strafworp mag genomen worden door een speler(ster), die op het moment der al of niet begane overtreding niet in het vak speelde, waarin dio overtreding begaan werd. De beschrijvingsbrief voor de jaarlijk- sche algemeene vergadering werd vast gesteld en bepaald, dat deze vergadering op 12 Juli te Utrecht zal worden gehou den. Hot bondsbureau zal van 15 Juli tot 15 Augustus gesloten worden. Quick ontbonden. De Arnhemsche Korfbalclub Quick, een der oudslo Goldersche eerste klassers, is ontbonden. ATHLETIEK. Paulen In Stockholm. I Gisteren startte onze landgenoot Paulen te Stockholm voor het nummer 400 Meter, dat hij in goeden stijl gemakkelijk won in een tijd van 49.8 sec. Tweede was Bijlen (Stockholm) in 51.4 sec. Het nummer 5000 Meter was voor Wide (Stockholm) tijd 14 min. 40.4 sec., hetgeen een nieuw Zweedsch record is. Tweede werd de Fin, Berg in 15 min. 12.7 sec. „Tel." WATERPOLO. De Zijl I—L .Z. C. Ill 1—1. Gisteravond heeft „de Zijl" gedebuteerd als polospelende vereeniging in een pret tig gespeelden wedstrijd tegen het 3e ze vental der L. Z. C. Beide partijen wisten eenmaal het doel te vinden; deze uitslag gaf goed de verhouding weer. In de ploeg van „de Zijl" zitten wel enkele spelers, die door goede oefening de geheimen van het waterpolospel zullen bemeesteren KERKNIEUWS Wa! een Chineesch Missionaris vertelde Een Limburgse-U Missionaris, Paler Scherjon, Lazarist (van Venlo geboortig) is. na 23 jaar onafgebroken verblijf iu Cbina, in zijn vaderland teruggekeerd. Ir. China priester gewijd, kent hi, het „Hemelscbe Rijk" door en door. Zijn residentie Tang-shan ligt „slechts" een dagreis sporens van Peking. Het bis dom, waar hij onder Mgr. Cruris met 15 andere HoHandscbe lazaristen en Glii- neesche priesters hot Evangelie verkon digt, wordt begrensd door den beroemden Chineeschon muur en don Golf van Che-li. Het is even groot en even diebt bevolkt als ons land. In zijn district waren bij zijn eerste komst in China precies geteld 40 christe nen, thans 10.000. Het harde \yerk der Missionarissen is dan toch niet vergeefsch geweest Hoewel gewoon priester, dient hij er mot Pauselijke machtiging het Sa-" crament des Vormsels too. En, zooals in de Oosterscho Kerk, wordt het Vormsel' ook gegeven aan de kleinste kinderen in stervensgevaar. Do Chineezen zijn ons in dit opzicht dus nog ver vooruit! Eigenaardig. In Tang-shan heeft de Missionaris een buitongewonen invloed ofschoon hij onder de circa 200.000 inwo ners der stad slechts 500 katholieken telt. Tang-shan is nl. een groote industrieplaats en bezit de grootste kolenmijnen van Chi na. Er zijn niet minder dan 70.000 mijn werkers (in heel Zuid-Limburg •maar oO.OOO). De kleinste van de vijf mijnen produceert per dag 2600 ton steenkolen, de grootste 7000 ton Bij de telkens dreigende stakingen is het de Missionaris, die gekozen wordt tot vertrouwensman, tot onderhandelaar tus- sehen de heidensche arbeiders en de Chi- neesch-Europeesche directies. En toen rijke bolsjewieken uit Rusland kwamen, om het volk op te ruien, koos dit zonder aarzelen partij voor do Missionarissen tegen de bolsjewieken. Pater Scherjon is directeur van een hos pitaal, waar de gekwetste mijuwerkers horden verzorgd. Het' is op moderne leest geschoeid, voorzien van eleetriciteit, cen trale verwarming en Röntgeninrichting. Hij is directeur van een groot gesticht, door de directies van do mijnen en fabrie ken voor hem gebouwd. Daar worden de talrijke vondelingen opgenomen (H. Kinds heid), de weesjongens leeren er ambach ten, zooals tapijten weven enz., ouden van dagen, blinden en verminkten worden er verpleegd. Do gouverneur der provincie en de Cliineesche minister van verkeer zijn de beschermers van het gesticht en komen het meermalen bezoeken. Bij de burgeroorlogen, die de laatste ja ren de streek teisterden, bleef de Missie ongedeerd, hoewel 170.000 soldaten plun-< derend rondlrokken. Duizenden vrouwen en kinderen vluchtlen naar do Missie; daar* voelden zo zich voilig. Toen de Mis sionaris den belegeraars er op wees, dat hun kanonnen do Mis^egebouwen konden treffen, veranderden zij onmiddellijk do stelling van hun geschut. In 1922 brak een hongersnood uit, de oögst was mislukt, zoodat men zelfs de schors van de boomen al. Do Missionaris was in staat, voor 87.000 dollar vogeltjes zaad, een soort graan, onder de uitgehon gerde bevolking uit te deelen. De Cliinee sche kranten konden geen woorden van lof genopg vinden. Het valt licht te begrijpen, dat liet chris tendom aldus in aanzien en achting stijgt. Als er maar meer Missionarissen en Zus ters waren! De Eurnpeesche indringers zijn in China gehaat. Maar als iemand op straat het waagt den Missionaris, die door zijn Mee ding niet van anderen te onderscheiden is, oen scheldnaam: Europeesche duivel, na te roepen, zullen de voorbijgangers niet nalaten hem te waarschuwen: dat is geen Europeesche duivel, dat is een priester! Om een volksbetooging te ontwijken, moest de Missionaris in den nacht vertrek ken. Voor zijn vertrek gaf de opperman-» darijn te zijner eer een groot diner, (niet minder dan 167 porties stonden er op liet menu) en verschillende autoriteiten boden k-in geschenken aan, die hij echter ter wille van zijn vrijheid en onafhankelijk heid meende te moou-n weigeren FEUILLETON. HET GEHEIM VAN DE ZEE. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) Hoe kou ik bij eenige mogelijkheid uit verwarde kreten opmaken, waarover Hpt eigenlijk ging? Daarbij kwam nog, dat de wind steeds heviger te keer ging, dat de zee hol stond en dat het gedonder van do golven, dat zich met het on weder ver lengde, af en toe het geschreeuw over stemde. Doch langzamerhand raakten mijn ooren aan 't lawaai een beetje gewend, ik begon onkele woorden te onderscheiden en zoo w?reep ik, dat ze het met Le Louarn aan den stok hadden. Je hebt altijd de pik op hem gehad, i'ep er een. 7" Ik verzeker je, dat hij ons allen ver raden zou hebbenhij liep me overal op t eiland te zoeken, riep onze'namen en Ij*® 't misschien ook over de ligging van de boot. Ec luisterde met geweldige belangstel- 'ig. Om nog beter te kunnen hooren druk- e it me zelf als 't ware half te pletter te- ^en vloer. Ik zag hoe allen zich tegen I®® keerden en hem mot verwijten over hadden. Het leek er op, of ik getuige was een of ander geheim tribunaal, waar- de man, die onbeweeglijk aan het eind aa de tafel zat, de president had kunnen LJn. Do vent was totaal gek, raasde Le Louarn, sinds hij zijn gezicht had verloren in de machinekamer van de stoomboot, waarop hij voer. Verbeeldt je eens, dat h:j Mengham had ontmoet... Een woord en de ander zou alles hebben begrepen. Yann, zei ik, vervolgde Le Louarn en in mijn ontroering geloofde ik, dat bet kloppen van mijn hart mijn aanwezigheid aan de schurken moest verraden, die daar onder mij aan 't twisten waren Yann, hou je bok, of je verraadt ons allemaal. Hij her kende mijn stem niet eens meer, wou niet naar me luisteren. nou toen heb ik hem in het water gewipt. Uit wraak. Uit wraak en uit jaloezie. Iedereen weet, dat hij met 't zelfde meisje geloopen heeft, waarmee jij 't wil aanleggen. En nou heeft bij zijn geheim mee genomen. In hun woede waren er verschillende op Le Louarn losgestormd Maar hij slaagde er in ze van zich af te houden. Yann is gek, heb ik gedacht... hij zal ons verraden Maar we hebben toch 'nog altijd Antoine. Op dat oogenblik keerden zich allen naar den roerloozen man. wiens identiteit me plotseling klaar was. Maar zoo min als te voren kwam er eenige beweging in hem. Een zaak irriteerde me boven mate: dat was de stoutheid waarmee Antoine gesla gen leek. Geen verwensching, geen verwijt tegen dengene, die met zooveel cynisme de misdaad vergoeilijkte, waarvan ik getuige was geweest. Hij gaf zelfs geen teeken van leven, toen men zjjn naam noemde. Evenzeer als hij zich absoluut buiten het debat had gehouden toonde hij zich vol maakt onverschillig tegenover het lawaai van de bende, die zijn woning overweldigd bad om er een twist uit te vechten. 'Hij heeft immers het wrak gezien, schreeuwde Le Louarn. Beter dan Yann kan hij zeggen waar het is. Laat hij zijn mond open doen. Een gemeene laeh liet zich hooren; En de man, die deze woorden had uit gesproken hij stond vlak bij den ouden vissclier gaf een zoo- heftigen vuistslag op de tafel, dat de eenige, die zwijgend deze bijeenkomst had bijgewoond, of juis ter het lijk, op zij zakte en met 'n doffen plof op den grond viel. Het ouwe mirakel was vergeven van de drank, riep er een, een beroerte heeft er waarsohijnlijk een eind aan gemaakt." Er ontstond nu een onbeschrijfelijk tu mult. Le Louarn verbleekte. Door zijn moord op Yann had hij zich de schat laten ontsnappen, omdat nu ook Antoine niet meer tot de levenden behoorde. De heele bende viel op hem aan maar met zijn herculische kracht wist de ma troos zich opnieuw los te maken en was met een sprong de deur uit. De anderen renden hem achterna en langzamerhand verklonken hun stemmen en hun voetstap pen en ik hoorde weldra niets meer dan het geloei van de golven en den wind. Maar ik paste er wel voor op mijn schuilhoek te verlaten. Ik bleef dien nacht in de hut. Toen ik den volgenden morgen vertrok, wierp .'k een b ik in het woonver trek. Het lijk van Antoine lag nog altijd bij de tafel. Weldra was ik terug in Porsal en vond er Mengham, Corsen on mijn oom. Ook zij waren juist teruggekeerd. Ik hoef wel niet te zeggen, dat ik over mijn ervaringen van den laatsten nacht zweeg. Le Louarn was ook present; zijn gezicht leek me nog al tamelijk opgezet en zijn rechterpo's was gezwachteld met een bebloede doek. De Zeemeeuw was weer vlot. Wat gin gen we nu doen? 'a Middags verwijderden zich de drie vrienden in do richting van de hut. Ik begreep de teleurstelling, die hen daar wachtte: de doode had hun niets meer te zoggen. Ik zag ze 's nachts dan ook zwijgend en uit huu humeur terugkee- ren. Den volgenden morgen lichtten we vroegtijdig het anker en zeilden we terug naar Ouessant. Ik was overtuigd, dat zoowel voor Mengham zoo goed als voor de anderen het geheim voorgoed onopgelost zou blij ven tenzij Mengham mogelijk over nog an dere voldoende gegevens beschikte. En ik vroeg me met koortsachtige nieuwsgierig heid af, wat er nog eens van de schat te recht zou komen. Maar zooals men allicht begrijpen zal, ik zei tegen niemand ook maar een stom woord van alles wat ik ondervonden had. En in do weken, die volgden en we weer overladen met werk waren, want dat ging weer door a s vroeger, herhaalde ik dik wijls de woorden, waarvan ik volop de e- lc gen hei d had de heteekenis te overwe gen: hooren, zien en zwijgen XI. Ramoïineau. Oom Prigent had een hond, die Ramoïi neau heette. Het was 'n basterd, met grijs haar, misschien eon beetje hoog op do pooten, maar heelm.nl niet leelijk, hij zonder intelligent en zooveel hield z jn baas van iiern als ik niet g )of, dat ooit een meester aan een dier gehecht is ge weest. Dat was tamelijk verwonderlijk van een zoo ruw man als den kapitein van de „Zeemeeuw''. Hij zou misschien wel eer» beste echtgenoot en vader zijn geweest, maar hij was geen van beide. Doch aange zien hij nu eenmaal niet in de gelegenheid was vrouw en kinderen met zich mee te nemen, terwijl hij integendeel onder zekere voorwaarden een hond bij zich kon hou den, had kapitein Prigent, zooals zooveel zeelui een voorwerp uitgekozen voor zijn genegenheid, waarschijnlijk om die zachte gemoedsaandoening levendig te houden en in dit geval was dat voorwerp zijn hond. Ramonneau was er lang niet ongevoelig voor en hij had alle deugden om die gene genheid waard te z ja. Als mijn oom al leen uitvoer, kwam Ramonneau aan boord en sliep met hem in zijn kajuit, naast don kapitein als een welkome gast. Maar ala Mengham aan boord was, moest de hond aan wal blijven en mijn oom zocht daar dan een behoorlijk kosthuis voor hem, waarheen hij hem bracht met trnncn in de oogen.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3