Tweede Blad Dinsdag 16 Juni 1925 DE ZALIGVERKLARING VAN BERNADETTE SOUBIROUS. De Romeinsche correspondent van de (Msbd." seint d.d. Zondag: Heden heeft hier, met het gebruikelijk ritueel, de plechtige zaligverklaring plaats gehad van Bernadette Soubirous in de basiliek van St. Pieter. Een groote menigte geloovigen, zoowel uit ItaliTè zelf als uit den vreemde vooral talrijke Fransche pelgrims waren tegenwoordig woonde de plechtigheden bij. De plechtigheden, waarmede de voorle zing van het decreet der zaligverklaring ring gepaard ging, werden verricht door don titulair-bisschop van Nicosia, mgr. Cheruhini, geassisteerd door de Vaticaan- sche kanunniken Ugolini, Mella en Gra- matica. De voorlezing van het decreet geschiedde door mgr. Barnaba, kanunnik van St. Pie ter. Mgr. Cherubini droeg de pontificale H. Mis op. De basiliek van St. Pieter was schitte rend versierd. De beltenis der nieuwe za lige prijkte in den stralenkrans van Ber nini. Zij was voorgesteld, omhangen met het religieus gewaad en steunend met den voet op een wolkengevaarte, geschraagd door engelen, terwijl men op den achter grond de verschijning der H. Maagd Ma ria te Lourdes ziet. Bit schilderstuk is evenals die, wel ke van de loggia's nederhangen geschil- derd door prof. Giustiniani. Op het schilderstuk, neerhangend yan de buiten-loggia, ziet men tusschen de nieu we zalige en de H. Maagd Maria een stopt van engelen, terwijl beneden het panora ma van Lourdes is voorgesteld. De standaards, van de loggia's rondom de Confessio neerhangend, stellen de won deren voor, welke voor de zaligverklaring voorgesteld zijn geworden. Op den eersten ziet men den 16-jarigen Henri Boissekt, die in September 1913 lijdende was aan ingewondenziekte. Hij was reeds opgegeven door de geneeshèe- ien en had verzocht de H.H. Sacramenten te mogen ontvangen. Zijn biechtvader raadde hem toen aan, een novene te be ginnen ter eere van de toenmaals eerbied waard1'ge Bernadette Soubirous en deed op de borst van den zieke een zakdoek neer- leggen, welke eerst in aanraking was ge- weest met de graftombe van de eerbied waardige. Op het einde der novene, den Ssten December 1913, nam de ziektetoe stand van Henri Bnisselet plotseling een zoodanige wending, dat bij reeds dadelijk zijn legerstede kon verlaten en ziin ge wone bezigheden kon hervatten. Tijdens den wereldoorlog werd bij nar het front gezonden en heeft, na krijgsgevangen te zijn gemaakt, 32 maanden lang al de ont beringen der gevangenschap kunnen door staan. Na zijn terugkeer in het vaderland, legde dr. Martin de verklaring af, dat zijn genezing slechts aan een wonder kon worden toegeschreven. Bé ingewandsziek te was van tuberculeuzen aard geweest. Be andere standaard stelt voor. zuster Meknia van de Congregatie der Voorzie nigheid. Zij werd in het begin van 1920 door de voorspraak dér nieuwe zal1'ge op wonderbare wijze van een maagziekte genezen. Ook zuster Melania was reeds door de doctoren opgegeven, en in dien kestand gaf zij bet uitdrukelijk verlangen te kennen naar Ne vers te worden overge bracht. Zij, die har vergezelden, meenden, 'dat zij onderweg zon sterven.. Nauwel'jks In aanraking gebracht met de graftombe der zalige, voelde zij zich plotseling gene zen. Zij ging haar gezellinnen tegemoet. zeggende: „ïk geloof waarlijk, dat ik ge nezen ben." Naar haar klooster terugge keerd, maakte zij sindsdien heel het ge meenschappelijk leven mede, zonder, nog iéts van haar ziekte gewaar te worden. Zoowel Henri Boisselet als zuster Me lania behooren nog tot de levenden. De laatste was bij de pjlechtigheded tegen woordig. Bij de namiddagplcchtigheden in de St,-Pieter was de toeloop van het volk, dat bij schitterend weder naar de Vati- caansche basiliek optrok, weer enorm. Be Paus daalde onder luide toejuichin gen der geloovigen naar de St.-Pieter af om de nieuwe gelukzalige te vereeren. Donderdag zal de bisschop van Lour des, mgr. Schoepfer, in 9. Ricco een plech tige H. Mis ter eere van de nieuwe zalige opdragen. BI§%B3E§tëLflStëP POLITIEKE REDE MGR. NOLENS. Zondagmiddag sprak Mgr. Dr. W. N. Nolens voor de Katholieke Kiesvereeni- ging in de zaal National te Venlo een poli tieke rede uit. Na een korte inleiding van den voorzit ter nam Mgr. Nolens het woord, terstond de geringe opkomst verontschuldigende wegens het mooie weer. Spr. richt zich niet alleen tot de aanwezigen, doch ook tot de Katholieke kiezers in het algemeen en tot de niet-Katholieken, die op de Katho lieke lijst plachten te stemmen. Spreker constateerde het groot aantal lijsten dat bij de stembus uitkomt; hij zal niet ieder program bespreken, ook niet dat van Anti-Revolutionairen of Chris te- lij k-Historischen. De vrijzinnig-democraten willen een de mocratische regeering, doch dit kan alleen door medewerking van de Katholieken. Ook propageeren zij een andere, niet ge preciseerde bezuiniging en, evenals de so cialisten, de nationale eenzijdige ontwa pening. Wederzijds gelijktijdig ontwapenen ware goed; dit eenzijdig te doen kan geen land in Europa. De socialisatie is blijk baar van het program. We hadden in ons land een commissie daartoe; de conclusie van haar rapport zal wel moeten wezen: verander eerst de natuur van den mensch, socialiseer eerst u zelf. De linksche groepen bestrijden elkaar om het felst; links kan niet regeeron. Doch op een punt, zijn ze het eens, de be strijding der al zoo lang doodverklaarde coalitie. Ze ontkennen ook eendrachtig de -verdiensten der regeering, a.o. de handha ving der orde in 1918, in de maand dat zooveJen van links wankelden en beefdon. Ware rechts niet aan het woord geweest, de afloop had anders geworden. De ver diensten in zake buitenlandsch beleid wor den evenzeer ontkend. De moeilijkheden van destijds zijn al vergeten, o.a. met België. Wie die van nabij kenden, wisten dat er veel kritieke oogenblikken zijn ge weest. Ook de verdiensten op financieel gebied zijn vergeten. Ons land stond op het rand je van faillissement, gelijk vele andere ook Er werd een weg gevonden. Of er geen betere was? Er werd in elk geval geen aangewezen. Bij een anderen gang van zaken ware het voor allen wellicht veel slechter geweest. Er vormt zich een legende, dat het herstel van het financieel evenwicht alleen het werk van den heer Colijn zou wezen. Er worden reclame-plakkaten in dezen zin gebezigd. Zelfs de heer Colijn liet zich in dezen zin uit, de A.-R. partij als zoodanig aanduidend. Spreker is verplicht ëen deel der verantwoordelijkheid daarvan voor de Katholieke partij vast te leggen. Zonder de medewerking der Katholieke ministers en Kamerclubs ware dit niet mogelijk ge weest. Onder de kleine politieke groepjes vin den zich ook Katholieken. Kiezers, die meenen daardoor iets te bereiken, laten hun stem verloren gaan, aangezien daar van toch niemand in de Katholieke Ka merfractie kan opgenomen worden. Stemt, zeide spreker, op de lijst der ge organiseerde Katholieke partij, een partij, 'die men ons in andere landen benijdt. Het doel daarvan is het algemeen belang, van den Staat en alle lagen der bevolking, niet van bijzondere standen. Daartoe behoort de handhaving en het doorvoeren der Christelijke beginselen. Ze heeft te waken voor de belangen en vrijheid der Kerk. Economische belangen, schijnbaar met el kaar in strijd, dienen tot evenwicht te worden gebracht. Spr. schetst vervolgens de ontwikkeling van ons program, hetwelk in laatste re dactie in Januari 1925 met algemeene stemmen werd vastgesteld. Spreker wil in de gekozenen, dus enkel gekozenen op dit program, zten, geen „is- ten" van allerlei soort. Zekere vraagstuk ken zijn naar de studieclubs teruggewezen en kunnen, rijper, later opnieuw; behan deld worden. Alle candidaten zijn spreker gelijkelijk welkom. Politiek is 'n vak, 'n ambacht, 'n kunst. Voor de jongeren be staat immer 't gevaar aan sentimentali- teits-politiek verbonden, bij redevoeringen niet erg, bij stemmingen wel. Ze laten zich ook wel door andere richtingen in- timideeren, door exploitatie van hun onaf hankelijkheidszin. Ze bederven soms den boel erdoor, doch worden gelukkig gauw wijs. Dit gebeurt in de Katholieke Kamer club en zal blijven gebeuren. De club kan zich ook vergissen, doch minder als het christelijke beginselen betreft. Het woord is nu aan de kiezers. Zorgt nu zooveel mogelijk candidaten in de Ka mer te brengen, om zooveel mogelijk in vloed uit te oefenen. Wat na de verkiezingen? Er zijn er al, die een formateur op een presenteer blaadje klaar hebben. Niemand weet dit echter, gelijk ook Colijn verklaarde. Voor wat de toekomst betreft, verwijst spreker dienaangaande naar zijn vroeger aangegeven standpunt, dus bij voorkeur voortzetting der coalitie en hij onmoge lijkheid daarvan nadere overweging, met welke groepen kan worden samengewerkt. Uit deze verklaring werd wel uitgehaald, wat er niet in zit. Het verschil tus- schen Col ij n en spreker in deze kwestie iff, dat de Katholieken de mogelijkheid eener overwe ging niet uitsluiten. Dit ligt misschien aan de groote verantwoordelijkheid, die de tweemaal grootere Katholieke fractie te dragen heeft. Na nogmaals resumeerend de redenen te hebben uiteengezet, waarom op de Katho lieke lijst moet worden gestemd, eindigde spreker zijn rede, die veel bijval vond. De voorzitter, de heer Chr. Haffmans, sprak het dankwoord. Gemengde Berichten HET TRAGISCH ONGELUK TE ROTTERDAM. Een civiele vordering tegen de gemeente? Het parket met den commissaris van politie in de eerste afdeeling, den heer Hanewinkel, en een inspecteur, heeft gis termorgen ter plaatse een onderzoek in gesteld. Verschillende voorwerpen zijn voor de gerechtelijke instructie in beslag genomen. In een zijkamer werd op eenige meters afstand van het bed', waarin de kinderen sliepen nog een kogeltje gevon den. Het paneel, waardoor het noodlottige schot gelost werd, is uitgezaagd en even eens medegenomen. Gistermiddag zou de sectie op het lijk verricht worden. Bij het verhoor, dat de vrouw van den verslagene is afgenomen, heeft deze verklaard, dat zij Zaterdag nacht wakker werd door gestommel op de trap, waarna zij haar man wekte. Daar op is deze naar beneden gegaan om de politie te telefoneeren, doch hij kwam weer boven, zonder verbinding te hebben ge kregen. De vrouw is toen de achterkamer inge vlucht en later, toen er op de deur gesla gen werd, naar beneden geloopen om te telefoneeren. Boven hoorde zij een heftig lawaai en omdat er geschoten werd, durfde zij niet weer terugkofnen. Toen het stil werd, is zij in de slaapkamer terug gekeerd. De politie was toen al binnen. Hoe het komt, dat in de kamer alles over hoop lag, kon zij dus niet verklaren. De vrouw, dio aan t.b.c. lijdt en steeds bed legerig is, heeft met haar drie kleine kin deren voorloopig bij haar moeder onder dak gevonden. Naar wij vernemen heeft de familie van den verslagene eenige foto's van de situ atie laten nemen, daar zij van plan is een civiele vordering tegen de gemeente in te stellen. Een onderhoud met den heer Sirks. Naar aanleiding van het gebeuren heeft de „Tel." een onderhoud gehad met den hoofdcommissaris van politie te Rotter dam, den heer A. S. Sirks. Het spreekt vanzelf, dat het ongeval in Rotterdam veel ontroering heeft gewekt. De publieke opinio heeft zich tegen de po litie gekeerd. Men verwijt de politie een te spoedig gebruik van de revolver, zon der zich af te vragen, of de positie, waar in politiemannen verkeerden, niet recht vaardigde, dat men van de vuurwapenen gebruik maakte. „Het onderzoek, zoo deelde de commis saris mede, is nog niet geheel afgeloopen, zoodat ik nog niet van alle details op de hoogte ben. Ik heb foto's laten maken van de heele situatie. Maar voor zoover lk tot dusver heb kunnen nagaan, moet de geschiedenis geweten worden aan een al- lerongelukkigsten samenloop van omstan digheden. Die ongelukkige afloop wordt door mij diep betreurd en het zou mij een heel ding waard zijn, als het anders ge loopen was. Dat neemt echter niet weg, dat ik niet zal aarzelen om, wanneer blijkt, dat de politie fouten gemaakt heeft, dat volmondig te erkennen. In het onder havige geval is dat tot dusver niet geble ken. De mannen, die daar aan het werk waren, etaan bekend als tactvolle en be kwame politiemannen, die steeds met de meeste bezadigdheid optreden. Zij waren daar in de Schiestraat onder buitenge woon moeilijke omstandigheden aan het werk. Zooals de situatie op het kritieke moment was, konden zij niet anders dan tot de conclusie lcnmen, dat daar achter die deur misdadigers in het nauw zaten, die er uit moesten. Zij moesten daarom op alles voorbereid zijn. Geen oogenblik konden zij maar vermoeden, dat daar ach ter die deur een onschuldige zat. Immers is er bij herhaling geroepen: „politie". Hoe konden zij weten, dat de bewoner zelf een deur zou intrappen. Achteraf is dat nu wel gebleken, maar zelfs nu is het nog niet begrijpelijk, waarom de bewoner dat ge daan heeft. Er is een waschtafelgarnltuur gevonden, dat aan stukken lag en de mo gelijkheid is niet buitengesloten, dat dit stukgeschoten werd. Doch ten gevolge van de schoten konden de gordijnen toch niet afgetrokken worden. De bewoner moet dus in zijn overspanning dingen gedaan heb ben, die de politiemannen in den alleszins begrijpelijken waan brachten, dat de vluchtelingen zich achter de deur bevon den. Nu zal ieder zich nog wol het geval herinneren van den Pool Paraschenko, die zich in een kast verborgen had en van daar uit twee politicmannen en een mili tair doodde en twee politiemannen ernstig verwondde. De politiemannen moesten dus wel op alles voorbereid zijn. Men vergete ook niet dat de misdadigers, die tegenover de politie staan, tegenwoordig heel an ders gewapend zijn dan twintig jaar gele den. Voorzichtigheid is dus steeds gebo den. Er is niet maar „raak geschoten". Het voorloopig onderzoek heeft al uitge maakt, dat, nadat herhaaldelijk „politie" is geroepen, de eerste schoten in de lucht gelost zijn. In totaal zijn er negen scho ten gelost. Wellicht zal men aanmerking maken op de groote hoeveelheid schoten, doch ook dat is verklaarbaar. Er waren drie politiemannen. Iéder heeft ch-A drie schoten gelost en dat is niet veel, als men bedenkt, dat de politie gewapend is met automatische pistolen. Ik zelf zou in de zelfde omstandigheid en gewapend met een automatisch pistool, ook meer dan een schot hebben gelost. Bij een gewone revolver, ''waarbij men meer handelingen moet verrichten, om een nieuw schot te lossen, Is dat iets anders. Ook hebben de politiemannen zich volkomen gehouden aan het voorschrift, omtrent het gebruik van de vuurwapenen. Daarin toch staat, dat het gebruik nooit geoorloofd is, dan, indien het dient tot eigen- of eens anders lijfbehoud of voor schrikaanjaging, indien UIT DE RADIO-WERELÖ. T Wat er vanavond te hcoren ft. 5.20 uur Brussel 265 M. DansmatlnSé. 5.20 Berlijn 500 M. en Ztirlcb 515 M. Concerten. 5.20 München 485 M. Dansmu-» ziek. 5.80 Hilversum 1050 M. Vóór avondconcert. 1. Prinz Eitel Friedrich-Mar6ch. 2. Jo t'aime (Valse). 3. Das Nachtla- ger von Granada. 4. Dem An* donken Beethoven (Urbach). Pauze. 6. Oud-Hollandscho Boerendansen. 7. Spaansche dans. 8. Walzer (Dvorak). 9. Vorspiel „Hansel und Gretel". 10. Finale. 6.35 Eiffeltoren 2600 M. Concert. 8.10 Hilversum 1050 M. Solisten- concert met medewerking van Alex Moszkow8ky, Viool. Cissy Kalker, Alt. Gor de Wilde, Cel list. Mej. Olga Elias en Mevr. Tabakspinder-Roeper. Piano begeleiding. 8.20 Chelmsford 1600 M Kamer muziek. Sonata in C for Flute, Violin, and Piano (Barli). Al legro; Andante; Rondo Alle gretto. Passacaglia for Violin and Viola alone (Handel-Hal- vorsen). „From My Window", by Philemon. Three Old Eng lish Songs for Voice and Vio lin (Rebecca Clarke). Serenade in G for Flute, Violin, and Vio la, (Max Reger). Thóme Var ié (Paderewski). „0 Willow, Wil low" (Traditional). „Ariel's Mockery" (Gordon Bryan). ..Orpheus" (Castelnuovo-Tedos- co). „Should He Upbraid?" (Bishop). Sonata in E Flat for Flute and Piano (J. S. Bach). Andante and Scherzetto for Flute, Violin, and Piano, Op. 8 (Henri Rabaud). 8.20 London 365 M. o.a. Britscho stations: Gemengd program- ma. 8.20 Hamburg 395 M. „Die Verio* bung bei der La terne", operet te van Offenbach. 8.20 Munchen 485 M. „Aliu, Has-* san", komische oifera. 8.35 Brussel 265 M. Sv&phonie* concert. 8.85 Zurich 515 M. Concert. 8.50 Berlijn 500 M. „Aus Operetten und Possen". 8.60 Frankfort 470 M. Symphonio- concert 8.50 Munster 410 M. Robert Kop* pel-avond. 9.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 9.20 Rome 425 M. Nieuws en con* cert. 9.85 Petit Parisien 345 M. Concert. 11.Alio Britsche stations: The So* voy Bands. Nieuwe Philips Radio-Concerten. Tusschen de Philijs' Gloeilampenfa brieken te Eindhoven (N.V. Philips' Radio) en de Maatschappij „Zeebad" te Scheve- ringen is een overeenkomst gesloten tot het uitzenden gedurende het tijdvak van 19 Juni tot 15 September van de in het Kurhaus, in het Palais de Danse en in het Cabaret Kurhaus Bar te geven con certen, operetten, dansmuziek, cabaret* voorstellingen, enz. De kosten van do zo radio-uitzendingen zullen door Philips worden betaald. eD uitzending zal ge schieden in samenwerking met den Hil- versumschen Draadloozen Omroep, d.w.z. per landlijn wordt de muziek overgebracht naar het zendapparaat van de Nederland-» sche Seintoestellenfabriek te Hilversum en daar door de groote Philips radiomastcn den aether ingeslingerd. Het programma der concerten enz. zal' telkenmale tijdig bekend worden .gemaakt geen ander middel aanwezig is, om het gezag te handhaven. Zooals de toestand daar was, moesten de politiemannen wel tot de overtuiging komen, dat hun lijfsbo- houd er mee gemoeid was. Het is natuurlijk zeer gemakkelijk, ach teraf critiek uit te oefenen op het politie- FEUILLETON. HET GEHEIM VAN DE ZEE. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) 21) Hola? vroeg zijn broer, wat is er met Jou aan de hand Antoine, wat heb je? Maar de andere dronk van zijn glas en £&f geen antwoord. En Yann herkende zijn oudsten broer niet en dacht: Die is gek geworden. Hij keek hem lang en nieuwsgierig aan, maar een boer vond het noodiig uit te leg gen: Hij zegt, dat het 't wrak van Porsal is Bij die woorden raakte Yann heelemaal de kluts kwijt. - Antoine, probeerde hij nogmaals, wat ie er toch in 's hemelsnaam gebeurd? Maar Antoine had plotseling zijn be sluit genomen: bij gaf Yann geen ant woord, deed zijn mond niet meer open. Te gen de anderen kon hij praten, -hij kon. ze vertellen wat hij wilde, dat kwam er niet °P aan: zij zouden niets anldekken. Maar jogelijk voelde hij vaag, dat hij aan zijn broer niet kon antwoorden zonder iets te openbaren, dat hij Yann niet maar wat wijs zou kunnen maken, omdat Yann hem veel te na stond door hun bloedverwant-» schap, door hun gewoonten, door hun sa menleven, veel te dicht dan dat zijn ge- eim, het eerste dat er ooit tusschenhen. 33 geweest, kon ontsnappen aan zijn laïf^Tr 9n aan zBn begripsvermogen. Al- h Yann was gevaarlijk, die kon zijn ge* dachten raden, zooals hij zelf Yann's ge dachten kon lezen, voordat hij ze had uit gesproken. Een gebaar, een beweging een enkele oogopslag en Yann zou onmiddel lijk alles begrijpen, wat bij verborgen wilde houden. De jongste hield zich een beetje terzijde, terwijl Antoine bruusk zich haastte om de gelagkamer te verlaten. Het leek of de duivel.in hem gevaren was. En toen zijn oogen, die van Yann ontmoetten grijns lachte hij met een harden trek in zijn stroef gezicht. De jongste geloofde niet an>- ders of zijn broer was betooverd. Na de sluiting van den herberg en na dat de praatgrage troepjes zich hadden verwijderd, moesten ze 't dorp wel uit en de Dreffs gingen op weg naar Kergrall. Op dat oogenblik bemerkte Yann dat Antoine waggelde. Tot nog toe had hij nimmer een druppel drank gebruikt. Je ben dronken, Anto'ne, je ben dron ken, riep de jongste, terwijl hij zijn stap inhield. Maar de oudste zei nog altijd niets. Met ons drieën volgden we hen op eeni- gen afstand, omdat wij schik hadden in het geval. We hadden gedacht, dat zo naar de kust zouden afdalen, waar hun huisje stond. Maar Antoine hield den rotskant en Yann bleef hem op de hielen, zonder ver der een woord te spreken, als zijn schaduw of nog juister, zooals het eene dier het andere volgt, stap voor stap, zwijgend. Toen zagen we hoe Antoine, die blijk baar de aanwezigheid van Yann vergeten was, met wijd-open oogen en gesperde neusgaten over de zee tuurde. Hij leek op een paard, dat op 't punt staat van te hin niken. En opeens begon hij te zingen en te dansen. Yann zag het met ongerustheid aan. Over de lucht, boven de rustige wa tervlakte, dreef een sepia-kleurige wolk in de dnisterede oneindigheid. Het was of en der uitéindep rustte op het land, waar ze stonden, ze leek een poort, die je maar door had te gaan om het geheimzinnige duistere gebied te bereiken, waar lucht en •zee zich samensmolten (Ln een zelfde mysterie. Was het niet of de geest van Antoine dien weg genomen had om heel in de hoogte op een der horens van de wassende maan te springen? Zeer onder den indruk legde Yann zijn hand op den schouder van zijn broer en herhaalde nog dringender zijn vraag: Mlijn God, Antoine, wat heb je toch? Maar de ander maakte zich woedend los. Ook Yann was een eenvoudige, sobere kerel, die tot nog toe tevreden was ge weest met zijn korst brood en zijn visch. Als een gevolg van het primtieve leven, dat het zijne was geweest, had het geld, dat hij immers wist, nimmer te zullen bezit ten, in zijn oogen eigenlijk nooit eenige reeële waarde gekregen: voor ontberingen in de wieg gelegd, had hij ze zonder op standigheid aanvaard, zoodat zijn hegeer- ten en verlangens als 't ware waren op gedroogd verschrompeld als bij zijn broer Ze ontwaakten niet plotseling. Maar do geest van den booze is vrucht baar in het vinden van drogredenen, die de gemoedsrust der menschen verstoort. Bij Yann kwam het verlangen op te weten waar het wrak lag bij wijze van wraak over het zwijgen van Antoine. Bé- hoorde het ook hem niet toe, omdat het aan zijn broer behoorde? Voor de eerste maal kende hij de begeerte. En hij had 't gevoel verongelijkt te zijn. Het werd voor hem een afschuwelijke marteling te zien dat Antoine voortaan aan werken de brui gaf en een drinkeboer werd, wanneer hij tenminste de menschen, die 't weten kon den, mocht gelooven. Heele dagen was hij afwezig en kwam 's nachts pas thuis met waggelenden stap en riekend naar drank. Waar haalde hij 't gold vandaan, dat hij verteerde? Stuk voor stuk zag Yann dat hij allerlei dingen aangeschaft had: een meerschuimen pijp, een leeren portemon- naie die rammelde van de daalders, een mooie vilten hoed, een echte hoed van een rentenier die zijn klak in het ver volg verving. Over al die dingen tobde en piekerde Yann: hij zeurde er niet over, dat zijn broer een geheim achterdeurtje had, dat hem zooveel geld bezorgde, maar en hij bekende het zichzelf eerlijk hij kon niet verdragen, dat zijn broer zich aller lei luxe permitteerde. Want die kleinig heden vertegenwoordigden in de oogen van den jongste don eenigen tastbaren vorm waaronder bij zich rijkdom kon voorstellen. Af en toe kon Yann de lust niet bedwin gen om met zijn vinger over het vilt van den mooien hoed van Antoine te strijken. En als hij hem dan omgekeerd had, keek hij lang in den bol, die met rose zijde ge voerd was, waarop gouden letters prijk ten. Eens zette hij hem zelfs op, drukte de randen omlaag en probeerde of hij or last van den wind mee had. Aaloine liet hem zijn gang gaan en zei niets. Deze betrekkelijk onbeteekenende dingen brachten hem. echter scherp het onder scheid bij tusschen het mijn en het dijn.En hij zwoer, ook het wrak te zullen vindon. Nieuwsgierig om te weten en in' het ver langen het geheim te ontdekken bespiedde hij angstvallig en nauwgezet Antoine's gangen. Als hij bij voorbeeld in zijn boot was gesprongen volgde Yann hem met de oogen vanaf de rots waarop hij zich had geposteerd, 's Nachts ging hij met een roeiboot de plaatsen af,waar hij zijn broer had opgemerkt, zoozeer bezat hem het verlangen. Intusschen moest volgens- sommigen Antoine zijn slag hebben geslagen, maar dg slimme kerel liet de menschen praten. Anderen echter beweerden, dat hij zijn eigenlijke operaties aldoor uitstelde, uit angst dal zijn broer, als een echto verkwia ter, alles zou opmaken. Maar do meest begeerigen, dio af en toe Antoine in het geheim geld toe stop* ten, en speculeerden op zijn dankbaarheid, als hij eens zijn zakken met de schat zou hebben gevuld, vermeerderden hun subsi* dies in de hoop, dat hij eindelijk eens zijn mond zou opendoen en dat zijn mededee* llngen hun voordeel zouden opleveren Doch er waren er ook, die heel scep-M tisch tegenover het geval stonden en stout weg beweerden dat hij profijt trok van do' lichtgeloovigheid der massa en dat zijn' schat lieelomaal niet bestond.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3