Het Leidsche Fabriekswezen brick „De Sphinx" en dc Glasfabriek Stella" te Maastricht, wordt nader ge- meid, dat deze fusie thans spoedig haar beslag zal krijgen en zal ingaan op 1 Juli a. b. De nieuw op te richten N. V. zal don naam dragon van Kristalunie-Maastricht. ITet ligt in de bedoeling van den raad van bestuur de dagelijksche leiding op te dragen aan een uit zijn midden te benoe men gedelegeerde, benevens aan een di recteur. Voor deze functie komen in aan merking de directeuren der beide glasfa brieken, de heeren Ir. L. M. de Nerée tot Babberich en A. H. Kouwenberg. Bij deze fusie zal één van beide fabrie ken in de naaste toekomst geheel worden stilgelegd, om zuiver bedrijfseconomische redenen. De Hanze. De R. K. Middenstandsvereoniging „De Hanze" in het bisdom Haarlem zal een Centrale Raadsvergadering houden op Dinsdag 6 October in „Bellevue" te Am sterdam. De Hanzehank in het Bisdom Haarlem Tiet persbureau Vas Dias heeft Zater dag een bericht verspreid van den vol genden inhoud: „Wij vernemen, dat aan de crediteuren van de Hanze-bank, Bisdom Haarlem, 40 b 50 pet zal worden uitbetaald". Dienzelfden dag heeft genoemd pers bureau dit bericht echter weer ingetrok ken. Een der bladen, het „Leidsche Dagblad" neemt het echter in zijn nummer van gis teren op, en schrijft er bij: „Officieel is dit nog wel niet, maar de afwikkeling der zaak schijnt tot dat resultaat te zullen leiden". Uit de beste bron kunnen wij mede- dealen, dat de afwikkeling der zaak nog niet in een stadium is. dat eenig resultaat kan worden aangedui* Uit den gemeenteraad van Gouda. In de raadsvergadering te Gouda heeft wederom een onverkwikkelijke discussie plaats gehad in verhand met de bewering van den heer Van Staal, dat een gemeen te-ambtenaar in strijd met diens positie gehandeld zou hebben. Met nadruk heeft de voorzitter gezegd, dat alle stukken ter zake aan den Raad zijn verstrekt en dat B en W gaarne het volle licht over deze zaak willen doen schijnen. Tegenover de uitdagende beweringen van den heer Van Staal, die aan het college van B. en W. vprweet, deze zaak niet objectief te behan delen en geen eerlijke strijdmiddelen te be zigen, kwam de voorzitter met kracht op, omdat uit het ingestelde onderzoek en de daaromtrent verkregen bescheiden naar zijn overtuiging ten volle was komen vast ti1 staan, dat do bedoelde ambtenaar van zijn positie geen misbruik had gemaakt. Na een zeer heftig-debat, waarbij talrijke scherpe interrupties aan het adres van den heer Van Staal werden gelanceerd, be sloot de raad tot publicatie van do beschei den van deze zaak over te gaan, waarbij dan 4° hoer Van Staal zijn gegevens zou stellen in handen van B en W., om ook deze te publiceeren. ten einde het volle licht op het gebeurde te doen schijnen. Anton Jurgens' Ver. Fabrieken. Door den heer A. M. van Oss le 's-Gra- venhage is een aot:e op touw gezet tegen do N.V. Anten Jurgens' Vereenigde Fa brieken tot uitkeering van achterstallig dividend op de gewone aaudeelen. Bij den heer v. Oss zijn tal van adhaesie-hetui- gingen met deze actie ontvangen. Mr. v. Houten heeft nu de Jurgens' Fabrieken voor de rechtbank te Den Bosch doen dag vaarden en gesommeerd tot uitkeering van 6 pet primair dividend op de ge wone aandeden over 1023 en 1924 en 3 pet. over 1922 op grond van de stntua:re bepalingen. „Tel1.'* Zondag is. te Apeldoorn op 102-jari- gen leeftijd overleden Apeldoorn's oudste inwoner, de heer B. G. de Winter. Wouter Hutschenruyter heeft om ge zondheidsredenen met 1 Sept. ontslag ge nomen als directeur van de muziekschool van Toonkunst te Rotterdam. De gewone audiëntie van den "Minis ter van Financiën zal Maandag 22 Juni niet plaats hebben; die van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen zal op Donderdag 18 Juni niet en die van den Minister vap Koloniën zal op Vrijdag 19 Juni niet plaats hebben. KERKNIEUWS. HET H. JAAR. Men schrijft uit Rome aan de „Msb.": De stroom van pelgrims zal ook gedu rende den zomer blijven aanhouden. Reeds nu zijn voor de maand Juli aangekondigd bedevaarten van Egypte, Tunis, Algiers, Carthago. Athene. ConstantinopeL Bul garije, Madera, Malta, van den Libanon en van Syrië. Vijf bedevaarten zullen uit Amerika komen, andere uit Spanje, Frankrijk, Tsje- cho-Slowakije, Oostenrijk en Roemenië. Verder zullen de wekelijksche treinen met pelgrims uit Duitschland aankomen en wordt verwacht een internationale bede vaart van tertiarissen van 'de Orde der Servieten. BENOEMINGEN. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem hoeft de volgende weleerw. heeren benoemd lot Pastoor: te Oosterblokker B. J. Her mans, te Oud-Beierland L. N. Geldermans, die kapelaan was te Naaldwijk: te 't Veld D. J. J. de Kok, te Zuid-Zijpe N. J Bak ker, die kapelaan was te A'dara (H.H. Nic. fn Barbara). I Pastoor T. L. Hebben t. Vrijdag is. volgens de ..Msb.'' te Moyel (L.) vrij plotseling op 60-jarigen leeftijd icvorleden de weleerw. heer T. L. Hebben. Missionaris E. Janssen, t In den ouderdom van 38 jaren is in de missie van Mongolië overleden de Z E. Pa ter E. Janssen geboren te tramproy, mis sionaris van de Congregatie van Scheut. Mgr. dr. Smit. Het ..Hsgz." verneemt, dat Mgr. dr. Smit nog ongeveer een maand in liet vaderland zal blijven. Met Mgr. vertrekt dan naar de Miss'o, de zeereprw heer Krijn, kapelaan le Terwinselen, bij Heerlen. Congres van Directeuren der Derde Orde. Op Woensdag 17 Juni a.s. wordt in het Minderbroedersklooster le Nieuwe Niedorp een congres gehouden van Directeuren der Derde Orde en belangstellende priesters. Dit congres is uitgeschreven door het Cen traal Bureau der Derde Orde te Weert. De agenda vermeldt o.m., inleiding: de die pere betekenis der Derde-Orde-beweging door paler dr. Fidentius van den Borne 0 F. M.: overzicht van de Jeugdorganisa tie der Derde Orde. STAOSüiEUWS UIT DE OMGEVING KAAG. Inbraak. In den'nacht van Zondag op Maandag is ingebroken bij den heer Gr. alhier. Door de(n) dief (dieven) werd een portemonnaie met eenig kleingeld meegenomen, welk bedrag echter niet van beteekenis was. Door de politie werden Maandag afdrukken genomen van voet- stappen, welke, naar men hoopt, de da ders aan het licht zullen brengen. Brand. Maandagmiddag ongeveer drie uur werden de bewoners opgeschrikt door een brand, welke ontstaan was in de fouragehandel en graanmaalderij van den heer J. B. In een minimum van tijd sloe gen de vlammen door het dak en de ra men hoog in de lucht, zoodat de brand spuit van Abbenes, welke inmiddels ge arriveerd was, slechts het werk kon over nemen van de omwonenden, n.l. het nat- spuiten van de belendende perceelen, het huis van J B. zelf en van den heer N. v. d. V., welke perceelen evenwel hier door veel waterschade bekwamen. Bin nen zeer korten tijd was het groot e houten perceel geheel uitgebrand en kon de spuit inrukken. De brand was door de ontzetten de rookkolommen op grooten afstand zichtbaar. TER AAR. R. K. Kiesverceniying. Voor onze Roomsche mannen en vrouwen zal Zon dag 21 Juni des avonds om 6 uur (zonne tijd) een openluchtmeeting worden gehou den op hel plein der R. K. School. Als spreker zal optreden de heer W. G. de Vroom, hoofd der R. K. School te Bleijs- wijk. De R. K. Muziekvereeniging zal de stemming door eenige nummers verhoo- gen. Wij twijfelen niet of onze R. K. kie zers en kiezeressen, wonen zooveel moge lijk deze bijeenkomst bij. Polderbestuur. Zaterdag vergaderden de stemgerechtigde Ingelanden van den Bloklandschen en Korteraarschen" polder. Na opening met een toepasselijk woord door den voorzitter, den heer B. Cats, werd door den Secretaris-penningmeester, den hoer van Heiningen, Leimuiden, re kening en verantwoording uitgebracht. Bestuurkosten. Ontvangsten 1304.90, uitgaven -ƒ 890.03, batig saldo 414.87. Begrooting 1925, inkomsten en uitgaven 1514.05. omslag 3.per H A. Afd. IIT. ontvangsten f 1353.-87. uitgaven 1068.96. batig saldo f 284.94. Begroo ting 1233 91, lasten 7.per H..4. Afd. 23 uitgaven 8802,05, ontvang sten 6890.29, nadeelig slot f 1911.75. Begrooting 9829.80, lasten 20 per H.A., of vijf gulden minder dan vorig jaar. Afd. 34 inkomsten 1528.29, uit gaven 1356.24, saldo 72.05. Begroo ting 940.49, lasten 4 of 2 minder per H A. Afd. Tuln-weiland inkomsten 440.04. uitgaven 434.93, saldo f 5.11. Begrooting 439. Ontvangsten en uitga ven Tuinland 7, weiland f 4. Door de hoeren C. van Rijzen, C. Lek en J. Kals- hoven werd de rekening nagezien en in orde bevonden. Daarna volgde nog eenige discussie over hoog en laag water. De vraag werd* gesteld, de werken uit te voe ren in eigen beheer; besloten werd zoo veel mogelijk aan te besteden. Brand. Maandagmiddag is op het tuinland van W. F. de keet tot den grond toe afgebrand. Een aantal broeiramen, zakken en gereedschappen kwamen in de vlammen om. WARMOND. Ontsnapt. Het komt hier niet zooveel voor, dat wij onder het Raadhuis eenige dagen aaneen, een arrestant herbergen. Dit is nu echter geschied met den ver dachte van de inbraak hij ds. Woldendorp en andere inbraken in de omgeving. Van nacht heeft deze verdachte, J. v. V., koop man uit Den Haag, onze gemeente weder verlaten. Als zeer ervaren vakman heeft hij de twee grendels aan den buitenkant van de celdeur er af weten te schuiven en kon daarna zonder veel moeite weer zijn intrede doen in de vrije wereld. Men tracht nu zijn tegenwoordige verblijfplaats op te sporen, wal mogelijk niet zoo gemak kelijk zal gaan, daar geen enkel spoor aanwijst waarheen hij vertrokken is. Gis teren waren van hem juist nog foto's ge nomen en verklaarde hij nog zijn volle te vredenheid over de behandeling enz. welke hij hier genoot, en hij daarom nog wat bleef. ACADEMIE-NIEUWS LEIDEN. Geslaagd voor het: Doctoraal examen Geneeskunde de hoe ren H. S. Hogerzeil (Den Haag), W. F. Warffemius (Delft), A. Tielenius Kruijt- hoff (Delft); Candidaats-examen Romaansche Taai en Letterkunde (Fransch) mej. J. Hume- feld Den Haag). PROPAGANDISTEN. Donderdag om Sï* uur is er een bijeen komst in het gebouw van den R.K. Volks bond, waarop worden verwacht alle pro pagandisten van de drie parochiale pro- paga n da-clubs. Kcsten bijzonder vervolgonderwijs. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben gistermiddag behandeld een beroep van twee bijzondere schoolbesturen te Lei den tegen het besluit van den Raad dier gemeente d.d. 26 Januari 1925, tot vast stelling van de bijdragen in de kosten van het bijzonder vervolgonderwijs over 1923. De gemeenteraad had de bijdrage voor het bijzonder vervolgonderwijs vastgesteld op 13.44 per leerling en was daarbij uit gegaan van art. 102 der l.o.-wet, dat be paalt, dat bedoelde bijdrage wordt vastge steld over hetgeen „over 't afgeloopen jaar" per leerling is besteed voor het open baar vervolgonderwijs. Wijl de bijdrage over 1923 gevraagd werd had de Raad als maatstaf genomen het jaar 1922. De schoolbesturen meenden, dat in dit geval over 't afgeloopen jaar moest wor den verstaan 1923 en dan zou de bijdrage, naar hun meening, hooger zijn in verband met het feit, dat de Rijkssubsidie voor sa larissen van het personeel in dat jaar was komen te vervallen. Daardoor zouden de netto-kosten voor 1922 lager zijn dan voor 1923. Gedeputeerde Staten stelden bij hun on derzoek de vraag aan het Gemeentebestuur van Leiden, wat de finaneieele uitkomst zou zijn, indien de Schoolbesturen in het gelijk zouden worden gesteld. Men is toen tot de eigenaardige ontdekking gekomen, dat in het laatste geval de bijdrage onge veer 4 gulden minder zou zijn en zou be dragen 9.37 per leerling. Dit was hieruit te verklaren, dat hetgeen over 1923 ver antwoord was als rijksbijdrage, niet de subsidie is over het kalenderjaar 1923, maar over den cursus 1922/23. Rapporteur in deze zaak was mr. Rut gers. De beslissing van Géd. Staten volgt later. R. K. Huisvestings-Comité. De straatcollecte die gisteren voor bo venstaand Liefdewerk alhier is gehouden, heeft opgebracht de som van 869.31'S. Bouw- cn woningbureau H. A. W. I. 't Is nog slechts enkele maanden gele den, dat in perceel Hoogewoerd 77 ge opend werd het bouw- en woningbureau H. A. W. I. De directie heeft in die weinige maan den aan dit bureau een groote bekendheid weten te g(even. Een bewijs, dat er hier ter stede werkelijk aan een goed woning bureau behoefte was. Alleen reeds de naam van het kantour was onbewust een groote -réclame, want ieder moest weten wat H. A. W. I. beteekent. Voor degenen die het nog niet weten, zij het hier ver meld, dat het kantoor onder bouwkundige leiding zich belast met verkoop, koop, verhuur en huur van onroerende goede ren, zoowel Heerenhuizen, Middenstands- en Arbeiderswoningen, Winkelhuizen cn Bouwterreinen, Nieuwbouw en verhouw van woningen, Exploitatie van alle onroe rende goederen. Taxatie enz. enz. Het kantoor verstrekt hypotheken, cre- dieten enz. tegen billijke rente en sluit met de meest solide maatschappijen assuran tiën. En het bureau verricht zijn taak naar belmoren, want als we zoo de eigen woninggids eens inkijken, dan zien we er een menigte huizen en diverse zaken in Leiden zoowel als omgeving, ja zelfs in Den Haag, Utrecht en Alkmaar, te huur of te koop staan. Is het dan wonder, dat het kantoor op de Hoogewoerd gevolgd werd door een tweede, dat vandaag in perceel Breestraat 52a, geoper.d wordt? Het getuigt ongetwijfeld van durf en ondernemingsgeest van de directie reeds zoo spoedig een tweede kantoor te ope nen, maar het is tevens een bewijs, dat er voor een dergelijk bureau, voornamelijk wijl het ligt in het hart van de stad, een groote behoefte bestaat. Ook hier vindt men een geriefelijk ingericht kantoorlo kaal met ruime wachtkamer. De directie wentellen wij met deze uitbreiding veel succes. De collecte ten bate van de verkiezings actie. gedurende vijf Zondagen gehouden aan den uitgang van de St. Petruskerk heeft opgebracht 285.68. Ook de vol gende Zondagen wordt deze collecte nog gehouden. De studentensociëteit Minerva heeft gisteren 50 jaar bestaan. Wegens de op handen zijnde lustrumfeesten is dit gou den jubileum alleen herdacht met een feestmaaltijd en is de eigenlijke viering tot het najaar uitgesteld. Bij den houthandel gebr. v. Hoeken wordt sedert eenigen tijd een actie ge voerd voor verbetering der arbeidsvoor waarden. Zaterdag j.L is door de geza menlijke arbeidersbonden- een stemming gehouden onder het personeel over de vraag, of krachtdadig tegen de firma zal worden opgetreden. De uitslag van deze stemming is, dat met overgroote meerderheid is besloten, om een ultimaium te stellen, dat Zaterdag 20 Juni a.s. afloopt. Weigert de firma op de gestelde eischen in te gaan, dan zal Maandag 22 dezer de staking uitbreken. De eischen betreffen de invoering van een collectief contract, met verhoog-ing der bestaande loonen en een regeling voor vacantiedagen en ziekte. Bij den lompenhandel Gebr. Palm wordt een actie gevoerd om een beter loon te verkrijgen. Aan den werkgever is een schrijven gericht, waarin de eisch wordt gesteld de iconen op 20 te brengen. Gistermiddag omstreeks 3 uur is N. K. met zijn auto op den Nieuwe Rijn gere den tegen een handwagen, die achter een sleeperswagen stond en dien hij niet gezien had. Beide wielen van den handwagen werden vernield. Toen gistermiddag de barbier H. A. H. bij den bandelaar in lompen v. W„ in de Bakkersteeg, eenige flessclien wilde koo- pen, nam een 13-jarige jongen een flesch bij den nek vast. Hij hield dit deel echter in handen en de flesch viel op den voet van den kooper. Het glas drong door de schoen in den voet, zoodat H. zich door den E. H. D. moest laten verbinden. n. In dubbelen zin kon Leidens bestuur in het tweeregelig versje, boven den ingang der deur van het stadhuis, naar waarheid vermelden: „U hand my had gheTaeckt, Heer." Niet alleen toch had de stad gedurende het bange beleg veel, ontzaglijk veel ge leden, maar hare welvaart, eertijds zoo groot, was eenige jaren te voren reeds ge heel gaan kwijnen. Hoe dat kwam? Legden de lakenkoopers zich niet meer, gelijk voor heen, op het maken van deugdelijke lakens toe? Ook dat was over 't geheel het geval niet, maar de goede zaken, die zij maakten, had de ijverzucht van Duffel in Zuid- Brabant opgewekt. In dezer fabrieksstad was men begonnen lakens van gelijke lengte en breedte als te Leiden te vervaar digen. Uiterlijk hadden zij met deze veel overeenkomst. Ze waren echter lang zoo deugdelijk niet, daar zij van veel slechter wol en stof waren vervaardigd. Zij, die ze uit Duffel namen, konden er meer op winnen dan op de Leidsche lakens, eene reden, dat zij ze liever had den dan deze, welke zij voormaals aan hunne afnemers verkochten. Dezen lieten zich door het wapen, waarvan ze voorzien waren, verschalken: evenals het Leidsche bestond dat van Duffel uit twee gekruiste sleutels. Dat zij bedrogen werden, wijl de Duffelsche lakens niet zoo lang konden ge dragen worden, ondervonden zij tot Jjunne schade, doch inmiddels was het debiet van het Leidsch fabrikaat zoo zeer afgenomen, dat het zelfs de regeering van Leiden-niet baatte, al liet zij het publiek waarschuwen er vooral acht op te gevcnl dat onder het wapen Leiden stond, en dit alleen de echte, vanouds deugdelijke lakens waren. Bij deze min edele concurrentie, welke de Leidsche lakenkoopers van de Duffel sche ondervonden, kwam de bedrieglijke handelwijze der kooplieden van Hamburg en andere Oostzeehavens het nadeel, dat men hier Ier stede reeds leed, nog ver- grooten. Gelijk elders was nok in die steden de afzet der Leidsche lakens groot ge weest. Zij wisten dat die er bij voorkeur nog gewild waren, en om zeiven nog groo- ter gewin te hebben, ontboden zij ze voor taan vóór zij hier ter stede geverfd waren, en ontvingen ze daardoor zooveel te goed- kooper. Doch eene vaste kleur, gelijk hier, vermochten zij niet te geven. Deze kunst verstond men alleen te Leaden. Die uitheem sche kooplieden lieten de in Leiden bereide lakens nu verder met de minste kosten, door middel van galnoteD, zwart maken, hetgeen door het publiek niet scheen ge merkt te worden. Bij het dragen, als er kleederen van gemaakt waren, werden ze, zoodra zij slechts begonnen te worden, ros' en kaal en ondervond men de nadeelen van dergelijke eigengeverfde lakens. De vraag naar Leidsch laken vermin derde gaandeweg. Het duurde evenwel een geraimen tijd, eer men het bedrog der uit- heemsehe kooplieden vernam. De menigte biervan onkundig, schreef dit aan minder goede qualiteit of slechter bewerking dey in Leiden vervaardigde lakens toe, waar door dit fabrikaat zelf in minachting ge raakte. Te laat werden de heeren van het gerecht en de waardijns met deze laakbare praktijken in kennis gesteld, zoodat het niet meer scheen te baten, dat zij tot echt heid der in hunne stad gemaakte lakens deze nog van een bijloodje of zegeltje voor zagen. Jammer dat het toezicht hier ter stede door de groote concurrentie eenigszins wis begonnen te verslappen en de waardijns bij de keuring weieens te oogluikend waren te werk geeaan, om althans minder deug delijke lakens, welke tegen den dalenden prijs- konden geleverd worden, van de hand te doen; waardoor Duffel en Ham burg vrij spel kregen. Ziedaar de oorzaken van den grooten teruggang der lakennering hier ter stede, tot groote schade Aan zoovelen, die er eer tijds hun bestaan in vonden en nu weinig of geen A*erdiensten hadden. Zoo was de toestand' eenige jaren vóór het bange beleg, toen de armoede binnen onzn goede stad reeds schrikbarend was toegenomen. Maar de verlossing van Lei den in 1574 was, hoe vreemd het ook moge klinken, middellijk de oorzaak van de her leving der weleer zoo bloeiende laken nering. Nu men hier geen vervolging had te duchten, kwamen vele lakenkoopers uit Brabant, Vlaanderen en andere provinciën, die om de wreedheid van het Spaansch bewind, zelfs met achterlating van have en goed naar elders uitweken, zich deels in Engeland of Duitschland, deels binnen deze stad (vanouds om hare lakennering bekend) vestigen. Die vluchtelingen wer den door de Leidenaars met vreugde ont vangen en verkregen van het gerecht verlof hunne vroegere nering hier ter stede voort te zetten om in eigen onderhoud te kun nen voorzien, waardoor het aantal getou wen van lieverlede weder aanwies, de concurrentie met de Zuid-Nederlandsche OElWEENTELIji<Ë~AANKONDlSÜ GEMEENTELIJKE VISCHVERKU Aan den Gemeentelijken Visch» Vischmarkt 18, telef. 1225, is DAG verkrijgbaar: SCHELVISCH a —0.27, SCHOL a 0.12—0.14—03d' KABELJAUW a ƒ0.25. TARBOTV per pond en NIEUWE HARING a per stuk. N. C. DE GIJSELAAR, Leiden, 16 Juni 1925. Katholieke Ageni LEIDEN. Dinsdag. R. K. Graf Bond, 3ondsg(j te 8 uur Woensdag. R. K. Fabrieksarbeider; Bondsgebouw, te 8 uur. Woensdag. R. K. Leidsche Radioclu! Pancratius-Patronaat, te 8; Donderdag. Centrale Propagandist^ gadering. Bondsgcbouw, uur. Maandag. Openlucht-Meeting, De B: te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagdiens apotheken wordt van Maandag tot en met Zondag 21 Juni i genomen door de apotheken van dei G F. Reijst, Steenstraat 35, tel. 136, i J van Driesum, Mare 76, tel. AT" lakenkoopers ophield en de vroegere vaart in Leiden begon te herleven. Ten tweeden male dankte Leiden zuidelijke broeders zijn bloei. Om den goeden naam der fe lakens weer te herstellen, besloten geerders der stad, op initiatief vat verdienstelijken, volijverigen secretarü Van Hout, den raad in te winnen a die de draperie goed verstonden. Vtj hunne inlichtingen en raadgevingen den nieuwe keuren en ordonnantia het stuk der draperie ontworpen, *i iedereen verplicht werd ze getrouw i leven, ten einde de nering binnen stad mocht blijven bestaan. Men wildi kooplieden de zekerheid geven, dal goede waren geleverd werden. "Wie <L maakte bepalingen durfde te ontdi werd streng gestraft, ja bij voortgang hem de uitoefening van zijn bedrijf boden. Door al die maatregelen herleefdei oude roem der Leidsche draperie eni de, binnen weinige jaren, de wrf hier ter stede terug, waarom de regee der stad naar waarheid bonden getï „Mijn mond u gonst nu smaeebt, terwijl zij nog niet lang geleden nw erkennen: „U hand mv had gheraeckt, Heer' LAPgP" EM TU1MB0I WAT ELKE MAAND TE DOEN GG (6e helft Juni.) Landbouwers, hebt gij al kalizoulet steld? Noen? H<\ast u dan, om kunnen profiteeren van de zomerhit die voor orders, gedaan tusschen 15 g Juni, bedraagt: voor kainiet f 10- kalizout 20 12voor kalizontf 20.— per 10.000 K G. Wie bergruimte heeft, kan zich di! besparen Neem er voorts nota van. kainiet voortaan niet meer geleverd r met een garantie van 12.4 maar! kali. Het buitenland vraagt thans werk. Wij maakten dezer dagen ki met een nieuw soort bietenschoffel, we bestelden hij den smid D Schothor-' Schildwolde (Gr.): een nieuwe nrak(; vinding. De schoffel is in 't midden hoog gebogen, zoodat hij over de plantjes hpengaat en het onkruid er omheen weghaalt Zeer eenvoudig, het ei van Columbus, 't Is een nitria van den heer J. Doornhos Ez te Sc!' wolde, welke ons direct voldeed en ingang zal vinden Veel bictenpli zijn aangevreten door de zwarte lw van den aaskever en de lichtgroene ven van een schildpadtorretie. Mens met een oplossing van Parijsch 100 gram (1 ons^ (op 100 Liter 1 waaraan 1 K.G kalk wordt toegevoegd is probaat, maar men doe het sp« wanf de vrelerij gaat snel voort. Er is veel rogge plat geregend: milde Mei Avas niet gerekend, anders veel Chili in den zak gebleven. Waar rogge niet meer opstond, kan het land' gebruikt Avorden voor koolrapen. De roggè kan trt persvoeder worden: men late ze echter niet een of langer in het zwad liggen, maar; ze direct op een hoop. Is ze nat van regen, des te beter, dan broeit ze i' en zakt beter, waardoor schimmelvori wordt voorkomen. Hetzelfde bereikt als de rogge met laagjes, gras wordt sl wisseld. Op 't vrijgekomen land kan c ook nog boekweit of spurrie zaaien. - verschillende velden in het noorden ons land komt Hooghalensche (zure) te weer voor. De aanwending van zws' zure ammoniak heeft dit in de hand! werkt. Niet de prijs moet beslissen of men stikstofmest zw. ammoniak of ChilisalP1 (of Norge-salpeter) zal gebruiken, ma31 kalktoesland van den bodem, dien kan laten onderzoeken aan het Pf°el! tion te Wageningen (kosten f 2.50 monster). Het eenige om veilig te zich voor mogelijk groote schade te bel; den is: zijn grond te bemonsteren enE ster te laten onderzoeken. 't Is nu een goede tijd daarvoor, men thans aan 't Proefstation het nu' druk heeft dan in den winter, wannf# monsters van alle kanten worden zonden.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2