h. min Dames- en Kinderhoeden Dames-Robes FaJIiOfl VERKOOP woiisiiii J.VAN DER STOK J.VAN DER STOK i. JOH. KNEGTEL EXTRA AANBIEDING doek! Ze zijn katholiek, maar.ze lezen mijn krant: een uit Rotterdam Die daar k jopt elke week een Leven Hij lees' het en keipt het dan in de papierman 1 en vandaar maakt het de reis door heel het huis tot in de keuken en spreekt.0, die blinddoek!" We kwamen aan een kranten-kiosk. 's Duivels oogen spatten vonken. „Tel nu eens de katholieke kranten vooruit, tel nu eens!" En ik telde: „121" Dat was alles. „Tel nu ook de mijne!" En zijn stok danste van het eene dagblad naar het andere. „Kijk, dit blad behoort mij toe door zijn hoofdartikel; dat daar is het mijne door zijn feuilleton. Dat blad behoort aan mij door zijn advertenties; dit door zijn illus traties. En dit. En dat!" Bij het getal 37 viel eindelijk de stok. 't Was juist. In ver schillende graden zorgde elk blad voor het zaakje van den duivel. Een priester ging voorbij. De zwarte schrok ervan, keek hem dan opmerkzaam na. „Zelfs die daar.... draagt den blind doek. Zie, hij is doodmoe.... zooeven heeft hij gepreektgoed gepreekt. Hij heeft me zelfs geboeid, de man.Voor al het slot was fijn bewerkt. Maar hij sprak slechts voor 400 menschen, die zon der zijn preek ook wel gelooven. Maar ik Je hebt mijn krantenhuisje gezien!. Let eens op, tot hoe velen dat spreekt!" 't Was juist namiddag 5 uur. In drom men trokken de menschen voorbij. Kan- toorheeren en klerken, arbeiders, school jongens en schoolmeisjes gingen de kiosk voorbij. De juffrouw aan het loket had geen handen genoog om de bladen uit te reiken. Elke vijf minuten reden fietsers aan met enorme pakken kranten, die nog vochtig waren van do rotatiepers, die ze had uit gespuwd. Satan strekte zijn beenderigen wijsvin ger uit en schreeuwde met heesche triom- phantelijSe stem: Zie je mijn kansel? En die priester daar bemerkt niet, dat tusschen zijn en mijn preek betzelfde onderscheid bestaat als tusschen het machinegeweer van heden en de handboog van weleer. Neen, hij ziet 't niet.. ..Daarin zul je me toch wel gelijk willen geven. Hij kijkt naar mijn kiosk zon der te schrikken of te ontstellen; dat huis je, dat hem bijna elk uur van den dag zielen ontsteelt, zelfs zielen van kinderen, die alle zijn omgekocht door Bloed!.... Ja, waarachtig, die priester draagt ook den blinddoek." Er komt een vrouw voorbij; zij heeft het Lof bijgewoond. „Zie je haar? Ze gaat naar de H. Mis, is lid van twee Broederschappen. En toch is ze een mijner trouwe abonné's, en be taalt eiken dag tien cent voor mijn „Alge- meeno." „0, één dubpeltje, zou één van je blinde Katholieken zeggen. Jij weet ech ter wel, dat, hoewel ée* druppeltje zooveel als niets is, de oceaan toch uit niets dan uit zulke druppeltjes bestaat. Met het druppeltje dezer geloovigen en hun gelij ken bouw ik !n het villapark die paleizen, die van mij zijn en voorzie ze van rotatie persen en draadlooze, om met de hoofd steden van heel de wereld verbonden te zijnDeze katholieke vrouw, ook zij draagt den blinddoek!" Hij zette zijn lorgnet recht onder aller lei grootdoende gebaren en ging dan voort: „Ik, de engel der duisternis, ik draag geen blinddoekIk zie klaar, o zoo klaar. Ik ben trotsch op mijn pers. Hoe dikwijls heb ik mijne vrienden, de redac teuren mijner bladen, 's avonds laat om 'den hals willen vallen.... Mijn preek springt als een kat van kiosk tot kiosk. Zij wordt gehoord, in allo stadswijken, zij vult de stations, ze stapt in den trein, ja alle treinen, ze is op de schepen, ja alle schepen. Onderwijs dringt ze door in alle scholen, gaat van stad tot stad, van dorp tot dorp, van gehucht tot gehucht, van herberg tot herberg. Zij staat eerst dan stil, wanneer geen zielen meer te vergifti gen zijn. Ze mobiliseert zelfs do jeugd. ook ik heb mijn jonkers.En de katho lieken zien niets.... Ja, die blinddoek!" We waren ondertusschen aan het kleine bescheiden lokaal gekomen, waar de ka tholieken hun congres hielden. Satan Ter eere van den H. Joseph. Het eerste gedeelte der leening ten laste der St. Joseph-Kerk te Leiden, is bijna geplaatst. Nog enkele Obligaties f 50.- zijn daarvan verkrijgbaar. Koopt deze Obligaties, die tpzegbaar zijn na een vooraf gaande waarschuwing van zes «ïaanden. Het tweede gedeelte der •eening in Obligaties van 1000.- en f 500.- aioet voor een groot gedeelte ^og worden geplaatst. Wie helpt ons door een of meerdere Obligaties te koopen. Namens de Bouwcommissie der te stichten St. Joseph Kerk. A. LEUSEN, Pr. LEIOEN, Voorzitter riooigracht 15. Postrekening 3c 645. 10956 Teratond gevraagd: een ne R.K. MEISJE foor dag en nacht, die ook ehulpsaam kan zyn in een Winkel v.g.g.v., niet beneden de 16 jaar. Adrea: E. j. d. PUTTEN, Bohoolotraat 14, Noordwyk •an Zee. 11123b schokschouderde van verachting, spot en hoon flikkerde uit zijn oogen: „Is dat alles?" Ik keek mijn zwarten Goliath moedig in de oogen, en riep: „De zaal van het laatste Avondmaal was nog kleiner". Een afschuwelijke godslastering was het antwoord. Maar ik ging verder: „On danks je oogenblikkelijke zegepraal, ge loof ik toch aan de eindoverwinning van Hem, Die de woorden des eeuwigen levens heeft.... Ik geloof dat de geest zal waaien, waar hij wil. Dat zullen de katho lieken zien.... klaar zien. Maar op dien dag, op dien dag.... En voor Satans neus sloeg ik de deur dicht, trad in de zaal, waar juist Pater X in meesleepende taal sprak over het Apostolaat der Goede Pers. ONGELUKKIGE NIEUWSGIERIGHEID. Pater A. Koenen O. P., schrijft In de Lectuur voor de leden van den St. Domi- nicus-Penning: Onder de kleine negerjongens en nege rinnetjes, over wie onze Hollandsche vrienden en verwanten zoo graag hooren vertellen, zijn vele werkelijk zeer mooie kindertjes, donkere krullobollen. Als ze lachen kun je de mooie witte tanden zien blinken tusschen de omlijsting der kers- rcode lippen. Met hun heldere lachende kijkers ste len ze direct je vriendschap. En al zijn ze ook soms eens lastig op je catechismus, warmbloedig beweerlijk je kunt niet lang kwaad kijken. 't Zijn echte kinderen van het zonne land, vrij en open, gelijk de natuur een voudig gelijk de geiten, kippen en pape gaaien, waar ze hun middagen tusschen verdroomen en als ze moe zijn van al het drukke beweeg van een heelen ochtend. De groote moeders hier zijn alles voor haar kinderen; zij, vaak arme negervrou wen, zullen ze verdedigen, zooals een tij gerin haar jongen. Jammer dat er de op voeding vaak onder lijdt. De echte dege lijke opvoeding, zooals wij ze van onze ouders ontvingen, is hier al zeer zeldzaam. Vele vaders en moeders verwennen hier hun kinderen en is een kind ouder gewor den, dan regeert vaak dat kleine eigen zinnige willertje. Atalla heeft een dochtertje, een meis je van drie jaar, een lief kopje met guitige oogen en een vroolijken lach. De kinderen in de buurt houden veel van Marietje. Het is een klein ding met allerlei beminnelijke gaven. Maar 't mooiste en beminnelijkste is Marietje in haar godsvrucht. Want hoewel drie jaar heeft ze een bijzondere liefde voor Maria en soms vraagt ze om met moeder naar de kerk te gaan; dan loopt ze naar het beeld van Maria en ïacht ze en babbelt wat kinderlijke woordjes tot de Moeder Gods. Er is zooveel vrooms aan te kweeken in 't zieltje van menig negerkind! Is het te verwonderen dat die Jonge vrouw innig van haar klein Rietje houdt? Op een Zondag kleedt moeder haar kleine en ze denkt het kind mooi te maken en op te sieren met 't een rooden strik In de haren te vlechten. Maar Marietje heeft liever een witten Daarom zocht de moe der een wit lint. 't Kind is tevreden en sa men gaan ze naar de H. Mis Heel den dag zal Marietje het witte lint mogen dragen Op de Zondagmiddagen trekt hier de halve stad naar 't voetbalveld, de beste ma nier om den tijd door te komen, daar er niets anders aan feestelijkheden of wat ook bestaat. En omdat hier geen treinen zijn en geen trams, maar allen en alles vervoerd wordt met auto's, is 't op den grooten weg, die midden door de stad is aangelegd, op de Zondagmiddagen een be weging en een drukte als op de Europee- sche Hoogstraat. De wandelaars trekken op langs de huizen, over den weg rijden en rossen de auto's want er is haast bij: hoe meer malen ze op en neer rijden en één of meer voetballiefhebbers of met hun tijd geen raad wetende menschen vervoe ren, des te meer is verdiend. De auto's scheren langs elkaar heen als zwaluwen in Holland. Ook de groote omnibus ram melt zwaar en log op en neer en vervoert twintig, dertig menschen tegelijk. Dit duurt tot ongeveer half vier, dan wordt de weg weer voor kalme menschen begaanbaar. Ze kunnen dan een uurtje een luchtje scheppen, maar niet veel langer, want dan eischen de vliegende auto's weer den weg voor zich; personenvervoer van voetbal veld naar stad. Zoo gaat 't ook dezen Zondag. Maar de drukte is verveelvoud, want gisteren is een Zweedsche oorlogsboot binnengeloo- pen, een groote driepijper met een paar honderd man aan boord. Nog in zee ont vingen ze een telegrafiscben oproep, om te matchen. Vandaag zal de spannende wedstrijd plaats grijpen, 't Belang van Curasao, neen, van heel Holland is er mee gemoeid: winnen of sterven. Er zijn dus vandaag nog veel meer menschen te vervoeren. Zoo mogelijk rijden nu de auto's met nog grootere versnelling. De thuisblijvers, die aan den grooten weg wonen, hangen uit de raamopeningen en zien naar dien geweldigen optocht voor Koning-Voetbal; zij, die in zijstraten en steegjes wonen, willen toch ook iets zien, velen staan langs de hulzen.... ongeluk kige nieuwsgierigheid! Atalla heeft met haar Rietje haar huisje verlaten. Een eindje voorbij het prachti ge College der Fraters, waar Curasao's jongelingschap opleiding geniet, staan ze tegen den muur. Marietjes oogen glinste ren van pret, wat een getoeter! De auto's rijden en rossen en vliegen voorbij Plots, in een ondenkbaar pogenblik rent er één recht naar den muur waar moeder en kind staan. Een snijdende gil. Ecd toe loop van menschen. Stremming in 't ver keer. De toegeschoten hulpvaardigen vin den een klein kind met een diepe gapenda wonde over heel het voorhoojdZe ondersteunen de moeder, die mank loopt van pijn in 't been, dragen haar Rietje naar 't ziekenhuis. Waardoor het ongeluk plaats had weet ik niet. Sommigen vertellen dat de chauf feur dronken wg^, anderen beweren Iets stuk aan 't stuur, weer anderen zijn er, die voor zeker geven dat een flesch rum in de auto gevonden werd. Het Ziekenhuis op Curacao is een groot gebouw. De inwendige inrichting kan met de beste Hollandsche Ziekenhuizen wed ijveren. En dat moet wel, wan! de drukke scheepvaart, niet zonder ongelukken, en het ontbreken van flinke ziekenhuizen op de andere eilanden, eischt een hospitaal, waar de ernstige zieken en verongelukten kunnen worden verpleegd. De Zusters Franciscanessen houden het gebouw helder en frNeh, de goede Zusters zijn alles voor de zieken. Hoe zwaar ook haar leven, steeds zijn ze bereid alles voor allen te zijn. Geen moeite schrikt ze af, met blijen, opgewekion geest wijden ze zich dagelijks aan baar zware roeping; de verzorging der zieke ledematen van Christus. Zoo leven ze voortdurend te mid-' den van hen, die lijden, steeds getuigen van verdriet en smart. De Rector van het hospitaal gaat eiken dag als een ver troostende enge! van ziekbed naar ziek bed, bemoedigt bedroefden, sterkt sterven den, troost familieleden en vrienden, die bij een doodsbed staan. En toch, als ik des avonds in het ziekenhuis kom, hoor ik Priester en Zusters, gewend eiken dag zooveel treurigs mee te maken^ over niets anders spreken als over het treurig onge luk van dezen middag. Moeder *n kind liggen in 't ziekenhuis Beweegloos ligt de kleine op haar bedje, het begeerde witte haarlint is rood ver kleurd van bloed. Doktoren zijn telefonisch ontboden. De Zusters verzorgen Marietjes moeder, die kreunt van harteleed en in Laar diepe moedersmart geen lichaams pijnen volt. Voor 't ziekenhuis loopen fa milieleden en vrienden angstig bezorgd over het lot van kleine Rie, in groot me delijden met de moeder. De Zusters lieten me de medaille zien, die het kind gedragen heeft: de auto sloeg er een stuk uit, zoo hevig was de schok. Voorzichtig vervoeren de zachte Zuster handen de kleine naar de operatiekamer. Het werk der gencesheeren begint. Splin- ters van voorhoofd en glasscherven moe ten uit de hersens verwijderd. Rietje ligt er stil en stijf. De operatie duurt lang. De avond is ingevallen. Nog loopen er menschen voor 't ziekenhuis. Tot de blijde tijding rond gaat: De operatie is goed ver- aan den Rc.UZEN UITVERKOOP van onzen geheelen voorraad tegen Spotkoopjes. Zie de Etalages! HAARL.STRAAT 145-147 LE I D E N. „,<0 BAKKERS! Er wordt gevraagd een Bak kersleerling, ongeveer 16 jaar, R.K., zoo spoedig mogelijk, door R. Q. STIJNMAN. Brood- en Banketbakkerij, Langeraar. 11143b Café-Billard -'t Haantje". Ruime bewaarplaat-s voor Rijwielen, centrum der stad, nabij de Stads-Gehoorzaal. Beleefd aanbevelend, Jac. J. Paardekooper, Vrouw estceg no. 16. Ariverteeren doet verkoopen. loopen, 't kind loeft. Er is hoop het te be houden Den anderen dag is het 's morgens na veel lijden gestorven. Met moeite ging Ma rietje in bed op de knieën zitten en strekte de handjes omhoog. Een oogenblik sloeg bet kind de oogen wijd open ten hemel. Toen viel 't met een zucht achterover De uitvaart was prachtig. Bruidjes in het wit gekleed droegen bloemkransen en feestelijk zong het koor: Looft kinderen, looft den Heer! Marietjes reine kinderziel zingt voor het eerst in den hemel met de millioenen engelen Gods lof. In de woning treurt stil de moeder, om dat er voor goed Rietjes kinderlijk babbel stemmetje is verstomd. UIT DE PERS TOT ST. JUTTEMIS WACHTEN. De Volkskrant schrijft: Onze sociaal-democraten zitten op een bondgenootschap met de katholieken te wachten. Wees verzekerd, dat ze niet dood zullen bldjven op een program-artikel of een verkiezingsleus. Had de heer Schaper er indertijd nog niet zoo heel lang geleden niet een jaarlijksch contigent van 13.000 man voor over om met de katholieken de regeering te aanvaarden? En daar komt nu de partijgenoot C. van der Pol medewerker op zijn tijd van het' orgaan der Evangelische Maatschap pij in het „Volk" verzekeren, dat zeker „voor nog een groot aantal jaren" samen werking van sociaal-democraten en katho lieken „ondenkbaar" is. Daar zitten Albarda, Schaper en de an deren. En waarom is het ondenkbaar? Omdat het kerkelijk gezag het niet wil. Dit zal „op het juiste moment" zijn veto uitspreken, en „uit ia de pret''. Zoo beziet de heer Van der Pol de zaak het is onze zienswijze niet en daar om is hij van oordeel, dat de samenwer king eerst mogelijk zal zijn, als ze niet meer noodig is: als, met andere woorden, de meeste katholieken sociaal-democraten zijn geworden. De heer Van der Pol schrijft letterlijk: „Wel moeten wij het grootst mogelijk deel der katholieken*tot ras-echte sociaale-de- mocraten maken. Dit. kan." En als dit geschied is. is het Ep'sdopaat vanzelf voor samenwerking te vinden. Nu heeft de heer Van der Pol wel een termijn van een groot aantal jaren bedon gen om de katholieken tot ras-echte-so ciaal-democraten te maken, maar in theo rie is wat hij veronderstelt mogelijk. We hebben het aan Frankrijk en België gezien Doch h'j zelf zal moeten toegeven, dat de voorwaarden om van katholieken so ciaal-democraten te maken, hier, op het oogenblik althans, niet aanwezig ziin. Het geval, dat katholieken tot politieke samenwerking met de sociaal-democraten zouden besluiten, kunnen wij ons denken Denken b v, als de rechtsche partijen in de minderheid zouden geraken en geen an- dre mogelijkheid voor een regeeringsmeer- derheid overbleef. Denken ook. indien, bij éen rechtsche meerderheid, de andere partijen een anti katholieke politiek zoudpn wenschen te voeren of op het terrein, der socia'e, f'- nancieele en economische wetgeving den oud-liberalen koers verkozen op te gaan Maar in deze gevallen zou er voor ..h°t grootst mogelijke deel der katholieken" nog geen aanleiding zijn, om söi^al-demo craten te worden. Veronderstel ze'fs. dat een invloedv'jk deel der katholieke partij op den slechten inval kwr.m. in da po'itiek react'onna:r te worden, dan zouden de overigen kunnen worden genoopt de politieke eenhe-'d te verbreken en zich ze^s'and'g te o iën toe ren Maar ook in dat geval zouden de 'n po- litieken zin dissidente kathoVeken er geen oogenbbk aan denken of behoeven te den ken. sociaal-demoeraat te worden In één woord, als de heer Van dev Pol. die een voorstander :s van vers4and;g en talm berusten, met ie samenwerking l. schen katholieken en sociaal-democrat,, wil wachten tot bet grootste deel der sten ras-echte sociaal-democraten geworden, dan zal hij geduld moeten oefc nen tot een tijd, die met St Juttemis overeenkomst heeft. Ingezonden Stukken (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie De Leidsche kaasmarkt. Sinds de Leidsche kaasmarkt kwam te beslat Zijn minstens 50 jaren voorbij gegaan Men wist toen al dat beginselen moeiLn zijn En dat vondt zijn oorzaak in het terrein Eerst reed men van alle kanten bij, Langs het water plaatste men wel 20 een rij. En was daar geen plaatsje open meer, Er kwam politie met de passage in de wei Door de groote aanvoeren van allen kant Nam men uit noodzaak organisatie ter hand Men sloot den ingang aan de eene zij En plaatste de wagens rij aan rij. En, zooals nu, gebeurde het vroeger ocl wel Dat een v. d. A. of v. d. B. per fiets kwaa in de knel En dat zoo iemand zich niet ontziet, Hierover te mopperen, begrijp ik niet Zoo iemand moest toch dunkt mij, weten Dat Leiden van de kaasboeren blijft aai het eten, Door marktgeld, waaggeld, stalgeld, inclusief, Hetgeen gekocht wordt voor huishouden o| gerief. En velen die van zaken moeten bestaan, Zien steeds vriend'lijk de kaashoertjes aan. Zij hebben voor hen een flinke bediening ,en een praatje. Zij geven meer winst als een fietsbelastiug. plaatje. Wat het terrein betreft, ik kan niet snappen, Dat men dat niet weet- op te knappen. En zorgen kan dat geen gevaar bestaat Bij het rijden der tram op de Haarlem merstraat Zie bier! Men plaatse de ambtenaar, da op de entrée past, Hoek Botermarkt en Korenbrugsteeg, terwijl een agent heeft de lastj Dat door de boeren, die van Hoogstraat esj Boommarkt komen, I Met hun wagens de Maarsmanssteeg worl genomen, Men geeft verder orders en zorgt dal dl zaak niet verwart En men plaatst de eerstkomenden op di Botermarkt, Is hier geen plaats meer, dan zonder j dralen, Laat men de volgende links omhalen, Dan komen die op de oude plaats te staan En is de opstopping op de Haarlemmer' straat van de baan Men kan dan ook langs de Hooigracht 'J nid» En zoo het gevaarlijke terrein nog mee bevrijden, Dan zullen de kaasbooron, die ramp voa fietsende heerenf Nog van het heerlijke lommer kunnen i profiteer^ Hopen we hierdoor nog meer namen te kunnen bod» Van kaasboeren die de Leidsche kaas markt bezoeken M 't Juiste oogenblik. Ik weet niet wat me scheelt: ik ba heelemaal in de war.mijn geheugd laat me in den steel:ik weet merffl niet meer wat ik vandaag gedaan bel) Kunt u me soms vijf en twintig-!»? leen en? Oc-k eer: reden. Hij: Maar waarom heb je het dan kocht? Je zegt zelf, dat je 't niet nooüij hebt. 1 Zij: Wat een dwaze redeneer-in? il dat! Hoe kon ik nu weten of ik 't noodig had, voor ik het had gekocht! j DAMES. Wij hebben een zeer voor dseüge partij Kinderjurkstroot en 1"« voor exba lage prijst 70 cM. breed, prima quality 00 cent per el. Haarlammsrstr. 145). PUBLIEKE De Deurwaarder P. VJ THIcL zal op Dinsdag" Juni 1925, des voorroi<Lj_' iO1/? uur, nabij de Morse poort te Leiden, pu^ verkoopen een Woonschu# (circa 3 ton) voorzien kamer en slaaphainefi2-. geschikt voor vacantiedo I einden. iilililililllllniilllll!!! De Zaak van de Haarlemmerstraat - is VERPLAATST naar - BOTERMARKT 19 in het perc. van de Fa. KREYKIBORG Gedurende eenige dagen 1 van diverse soorten 1 Koppen en Scholels in de bekende en courante modellen, zooals: Wit, Biauw Zwiebel, Lange Lijs, Reed en Blauw Japan sch, Goudlijn, enz. SPOED! Ter overn. aangeboden: een pracht Jongensrijwiel voor de leeftijd van 8 tot 12 jaar, met leeren Kettingkaet en een Damesrijwiel zoo goed als nieuw, voor spotprijs. Te zien: Bloemstraat No. 80, Lagen Rijndijk. 11131b AFBRAAK. 6000 Roode holle Pannen, 100 2X3 lang 6 M. Amerik. greene Balken en Zolders, Ramen, Deuren, nieuwe Pomp, party Grove Puin. Te zien en te bevracen: op het Werk, H. Rijndijk 173, Zoeterwoude. 11125b Noordeinde 27 - LEIDEN - Tel. 5SQ5 Prima Limonade, in verschillende smaken.' per flesch 85 Ct.per '/2 Ct. Rietjes gratis. Ranja C. P. per flesch f i.40; p. fl. f 0.75 Limonade Bootz, per literflesch f 1.50; per literflesch f 0.88. Extra fijne Limonade, per flesch f 1.20; per Vs flesch f 0.65. 4 flesschen Wijn naar keuze 2.60 Betere kwaliteit, 4 flesschen f3.- Levering van B!£R, C3SLR, enz. 2^" Bestellingen worden thuisbezorgd. ni35 Er biedt zich aan: een netfa R.K. DIENSTBODE. Brieven onder No. 7372, Agentschap Leidsche Courant, Alphen ad. Rijn. Nootdorp. Abonnementen en adverten- tiën worden aangenomendooi B. JASPERSt f 2.50 „2.50 „2.b0 „2.40 „2.50 1.75 DIK VET SPEK IMAGER SPEK RAUWE REUZEL GESM. REUZEL GESM. RL'NDVET VETTE LAPPEN alles per 5 pond Runderlappen vanafff 0.70 per pond. 11149b Aanbèvelend, JOH. DUINDAM KOORNBRUGSTEEG 2

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 4