Je lutein Coufant" Derde Blad Vrijdag 5 Juni 1925 BINNENLAND Centraal Bureau K. S. A. K. S. A.-examens Staatsinrichting, tfa 'Afgelegd mondeling examen werd j10l K. S. A.-diploma „Staatsinrichting'4 behaald te Leiden: door de heeren L. A. N. van Dommelen, Zoeterwoude; A. van der Linden, Zeist; R Pirovano, Wijk aan Duin; J. D. A. Schils, Roosendaal; P. G. van Wees, Bovenkerk; te Utrecht: door de heeren Jac. G. van don Anker, Gulomborg; J, de Boer Wz„ Obdam; B. «T. Ooslor- hrook, Be Lutle CO.); T. C. A. Bervoets, Utrecht; Th. Mul, Spanbroek; K. Jonge ling, Zulphen; to Maastricht door do hee ren- N. L. L. Jötten, Spaubeck (L.); A. ,T Boon, Sclmesberg (L.): W. Larik, Vaals, L. Gbr. ten Bruggenkate. Maas tricht; Aug. Beckers, NuthEng. LTonée, Ëeerssen CL-)- Rc examens worden nog voortgezet te Eindhoven en te Leiden. T. i o f <3 ow e r k ..Pastoor Verlira ak" In het begin van dit jaar werd aan het Centraal Bureau der K. S. A. als onder- afdeelir.g van zijn reeds bestaanden dieast der „Leeluurbemiddeline" opgericht het: ILiefdewerk ..Pasfoor Verbraak", met bet [doel om de militaire zielzorg in Ned. Oosl- Indië te ondersteunen met een goed ge regelde. en afdoende lectuurvoorziening. Voor een voortreffelijk beheer der beschik bare boeken was in Indië reeds gezorgd, terwijl het Ministerie van Koloniën bereid Wérd gevonden, om zich te belasten mot de overzending Een herhaald beroep op de symnathie an het Nederlandsclie volk voor zijn wakkere soldaten in de over- zeesche gewesten leverde tot op 31 Mei 1925 de volgende* resultaten op: 1 Verzonden hoeken. Naar Indië zijn reeds afgezonden 13 groote paketten, Ie zamen inhoudende omstreeks 300 welvcr- i zorgde boekdoelen. 2. Ontvangen gelden. In totaal is aan giften ontvangen een bedrag van 117,80. Deze gelden zijn echter, geheel verbruikt j voor bindloon, emballage en verzending dor paketten naar Den Haag. 3 Toezending van kranten en tijd- sclirifien. Niet minder dan 35 bereidver klaringen. werden ontvangen om geregeld. l).v. eenmaal per week, een bundel R.-K. kranten en tijdschriften naar Indië te zonden. Binnenkort zal bet Bureau aan (loze soldatenvricndén het adres verstrek ken van de cantine, het tehuis of do mi litaire wachtpost, waarheen zij bun wel doende bundels kunnen sturer. Hiermede is evenwel de laak van bet liefdewerk nog slechts ten halve volbracht. Hot wenscht dit mooie «werk der lectuur voorziening golieel tot stand te brengen. Derhalve doet het nogmaals de bede om voor dit doel hetzij hoeken en gebonden il lustraties, hetzij geld, hetzij een beïeid- vorklaring als bovenbedoeld tp doen toeko men aan: het Centraal Bureau der K. S. A, afd. „Past. Verbraak", Stcenschuur 17. Leiden. It.-KEmigrat ie-Vereeniging. De ooor het Centraal Bureau der K. S. A. in het leven geroepen R.-K. Emigratie- voreeniging, die zich ten doel stelt voor lichting te geven aan katholieke emigran ten en dezen behulpzaam te zijn onder godsdienstig en economisch opzicht, hield op 20 Mei j.l. haar eerste vergadering. De statuten werden in deze vergadering definitief vastgesteld en besloten werd de koninklijke goedkeuring op die statuten aan te vragen. Als leden zijn thans tot de vereeniging toegetreden: de Ned. Boerenbond, het D. K. Werkliedenverbond, de 'Alg. R. K. V.'orkgeversvereenlging en de R. K. Jour- nausUmveveeniging. Als voorloopig bestuur werden gekozen de boeren: A. C. de Bruijn, Mr. H. van Haaslert en Mr. A Tepe. Reeds werd door de commissie die de oprichting dor vereeniging voorbereidde niet de Ned. Vereeniging Landverhuizing en met de Emigratie-Centrale Holland, beide .gevestigd in den Haag, oene rege ling getroffen tot permanente samenwer king. De vereeniging heeft reeds een aan vang gemaakt met liet inwinnen van in formaties in al die landen, die voor emi gratie in aanmerking komen, welke infor maties in hoofdzaak ten doel hebben om trent de toestanden op godsdienstig en ze delijk gebied in die landen over de noodigc gegevens te kunnen beschikken. De voor lichting in economisch opzicht zal ver strekt worden in overleg en samenwerking met de beide bovengenoemde vereenigin- gen. Uitdrukkelijk zij hier nog vermeld, dat do vereeniging niet beoogt de emigratie te bevorderen: doch zij zal er naar strevon om katholieken, die zicli in den vreemde wensclien te vestigen, zoo goed mogelijk van voorlichting (e kunnen dienen. Wie dus wil emigreeren kan zich daar voor aanmelden hij do Ned. Vereeniging Landverhuizing, Bezuidenhoutscheweg 07, Den Haag, welke vereeniging zich alsdan met het secretariaat der R. K. Emigratie- vereeniging om'a-ent den aanmelder in verbinding stelt, of rechtstreeks bij het secretariaat dor R. K. Emigrat ie-vereeni- ging: Stcenschuur 17, Leiden. Federatie R. K. Bijzondere Onderwijzers. V ij f d o jaarvergadering. Dinsdag hield de Federatie van Alge- meeue Dioc. Vereenigingen van R. K Bijz. Onderwijzers in Nederland haar vijfde jaarvergadering in lïotel Noord- Brabant te Utrecht. De heer H. G. de Boer. voorzitter der Federatie, opende de vergadering. Spreker roept het welkom toe aan de voorzitter en secretaris der zuster-federa- tie, de Canisius-Federatie. Hij memoreert het feit, dal de heer Verwcij uit Noord- wijk Maandag zijn zilveren jubilé als on derwijzer herdacht en dankt hem voor de vele zorgen door hem in die jaren gewijd aan de Federatie-belangen. Wat dc heer Verweij voor liet Katholieke Schoolblad heeft gedaan is zeer veel. Spreker hoopt dat de heer Verweij nog langen tijd dc Federatie zal blijven dienen. (Applaus en bravo-geroep). De heer Luijf, secretaris der Federatie, deelt mee, dat Pastoor Beukers, Adviseur der D. V. in Haarlem, tot zijn spijt ver hinderd is, deze vergadering bij te wonen. Verder wordt van enkele bestuurswisse lingen mededeeling gedaan. De voorzitter feliciteert den beer Wild schut, die gekozen is. en de heeren Spel ler en v. Rooij, die herkozen zijn lot lid van het Federatie-bestuur. Spreker verwelkomt verder pastoor van Schaik, adviseur der Federatie en bet lid der Tweede Kamer, den lieer J. G. Su- ring, die inlussclïen ter vergadering zijn gekomen. De voorzitter herdenkt hierna bet 2e lustrum der Federatie en werpt een kor ten terugblik op bet verleden. Spreker huldigt den heer E. J. Luyf, de groote stuwkracht der organisatie (ap plaus) die het heele lustrum de Federatie gediend heeft. Ook de penningmeester, de heer Van der Krogt, uit Leiden, wordt on der applaus gehuldigd. Ten slotte wordt de geestelijke Adviseur Pastoor van Schaik, hartelijk bedankt voor alles wat hij in 't belang van de Fe deratie heeft gedaan. (Applaus). De heer Luyf huldigt den heer De Boer, die de afgcloopen 5 jaar gewerkt en ge zwoegd heeft voor de Federatie, eerst als 2e secretaris, daarna als voorzitter. Hij hoopt, dat hij de komende 5 jaar met de zelfde energie werkzaam zal kunnen blij ven. De Controle-Commissie over 1924 heeft alles uitstekend in ordebevonden. De rekening en verantwoording worden goedgekeurd. De begrooting van den Penningmeester wordt in ontvangsten en uitgaven goedere- keurd. De contributie wordt op 1.50 per lid vastgesteld. De begrooting sluit met een bedrag aan inkomsten en uitgaven van ruim f 3676.50. De heer Brugman, voorzitter der Cani sius-Federatie, .'.sirak de hoon uit. dal de Commissie van Samenwerking eens zal uitgroeien tot het bestuur van de ééue R K. Federatie in Nederland. Spr. hoopt, dat we over 5 jaar met toestemming van het Doorluchtig Episcopaat zullen hebben liet groote ééne Verbond van dc R. K. Onderwijzers in Nederland. Aan de orde komt de volgende motie: „De St. Willibrordus-Federatie, Fe deratie van Algemeene Diocesane Ver eenigingen van R. K. Bijz. Onderwij zers in Nederland in vergadering bijeen te Utrecht op 2 Juni 1925, spreekt den wensch uit, dat de Regee ring hel Bezoldigingsbesluit 1925, dat op 1 Januari 1926 in vollen omvang in werking zal treden, zoodanig zal wijzi gen, dat op de salarisnomen van het Be zoldigingsbesluit 1920 slechts een nood zakelijke korting echter minder dan respectievelijk 10 en 20 pet. voor ge huwden en ongehuwden wordt toe gepast en zulks vast te stellen in over leg met de Commissie van Georgani seerd Overleg en deze regeling ook gel dend te doen zijn -voor lien, die na 1 Januari 1925 in dienst zijn getreden, besluit deze motie te doen zenden aan de Regeering". De Voorzitter licht de motie toe. Zij be doelt te kennen te geven, dat de onderwij zers niet tevreden kunnen en mogen zijn met wat thans wettelijk op papier staat.* Zij geeft tevens te kennen, dat aan de getallen van het Bezoldigingsbesluit 1920 wordt vastgehouden, met dic-n verstande dal zij die na 1 Jan. 1925 worden aange steld in positie worden gelijk gesteld met degenen die tevoren zijn aangesteld. Spreker verklaart persoonlijk de over tuiging (e hebben, dat er ten aanzien van dc salaVisregeling vóór 1926 iels gebeuren zal. Het zal. naar sprekers overtuiging, in 1926 niet slechter zijn dan in 1925. Dc heer Luyf zegt, dat in do R.K. Centrale mededeelingen zijn ingekomen van do Commisie voor Georganiseerd Overleg. En die mededeelingen komen van de Regee ring. Deze mededeelingen zeggen veel en zeggen weinig, maar.er is strikte ge heimhouding over opgelegd. Spreker kan er dus niets over zeggen. Hij vraagt het vertrouwen der leden. Er wordt in dc Centrale voor de belangen der leden ge werkt, hard gewerkt. Spr. heeft overigens dezelfde overtui ging als de voorzitter dat er vóór 1926 iets zal gebeuren. Een stem: „Ten gunste of ten ongun- sle". De heer Luyf benadrukt, dat, naar zijn overtuiging, vóór 1926 iets ten gunste der onderwijzers zal gebeuren. Spreker brengt verder hartelijk dank aan den lieer Van Breukelen, zijn voorganger in de Centrale. Over de motie voeren verschillende af gevaardigden het. woord en verscheidene wijzigingen worden voorgesteld. Na een pauze werd de motie inzake de bezoldigingen als volgt geformuleerd en aangenomen: „De St. Willibrordusfedoratie. Federa tie van Algemeene Diocesane Vereenigin gen, van R. K. Bijz. Onderwijzers in Ne derland, in vergadering bijeen te Utrecht op 2 Juni 1925, spreekt den wensch uit, dat de Regee ring het Bezoldigingsbesluit 1925, waarop slechts voor den duur van 1925 overgangs bepalingen genoemd in art. 27 van dat Be sluit, geld rad zijn, vóór 1 Januari 1926. zoodanig zal wijzigen, dat de salarisge tallen van het bezoldigingsbesluit 1920 zooveel mogelijk zullen worden benaderd, zulks vast te stellen in overleg met de Commissie voor het Georganiseerd Over leg: besluit etc. etc." Daarop kwam in bespreking de toe stand van „Het Katholieke Schoolblad". Uit hel jaarverslag van den redactiesecre- laris, den heer Frans Wisse, bleek, dat dc toestand van het orgaan niet vooruitgaan de is. Het aantal pagina's liep met 248 te rug. Dit terugloopen was gebiedend nood zakelijk in verband met het nadeelig saldo De heer J. Th. van Lent, uit Utrecht, maakte in hel algemeen de opmerking, dat uit do diverse jaarverslagen te weinig blijkt, dat de Federatie in de eerste plaats een ideëel doel, heeft na te streven. De organisatie valt niet direct gelijk te stel len met een gewone vakverecniging: zij heefl een rroole vera ntwonrdMi ikheid to- genover de jeugd, tegenover de gansche katholieke maatschappij. De organisatie moei optreden practisch en zakelijk, maar dient in alles toch de loon der christelijke liefde te bewaren. Natuurlijk moeten de materieoio belangen behartigd worden, maar men mag zich daardoor niet geheel laten bcheerschen. In verbaud hiermecfp waarschuwt spreker tegen het toeschrij ven van minderwaardige bedoelingen aan 'ïegéeringspersonen, dikwijls zonder door slaand bewijs. We moeten bedenken, dat we „charge d'&mes" hebben en zorgen dat we do sympathie van inyloedrijke perso nen niet verliezen. De spreker, die herhaaldelijk werd ge ïnterrumpeerd, bedoelde zijn opmerkingen geheel in 't algemeen en vroeg geen de bat. De voorzitter meende dat men het in sommige opzichten met den heer Van Lent eens kan zijn; in andere opzichten echter kan men meenen, in tegenstelling met den heer Van Lent, dat de organisatie juist verder had moeten gaan dan ze gegaan is. Spreker citeert hier de meening van een professor in de filosofie aan een groot-seminarie en zou deze meening met andere kunnen uitbreiden. Anderen dwin gen ons, de groote belangstelling aan de materïeole dingen te wijden, die we er thans aan moeten wijden. Inmiddels waren bij stemming be noemd: tot voorzitter de heer De Boer, tot secretaris de heer Luyf, tot. penningmees ter de lieer v. d. Krogt. Uitvoerig werd dan nog over den toe stand van het orgaan gesproken en tal van raadgevingen werden gegeven. Men zal trachten hel blad intensiever te ex- ploiteercn. Besloten werd, in de vacature van Federatie-redacteur niet meer te voorzien. Besloten werd he( Uitgavefonds te doen voortbestaan. De verslagen van Ondersteuningsfonds en Onderlinge Interdiocesane Ziekteverze kering, werd goedgekeurd. Voor de laat ste is echter een reorganisatie aanhangig, waarover breedvoerig werd gediscussieerd Hierop wenschle de afd Amsterdam hef Federatiebestuur, per motie, te huldi gen, waarhij het vertrouwen werd uitge sproken dat liet bestuur op den ingeslagen weg zal voortgaan, speciaal in wat de actie van liet afgcloopen jaar betreft. Een motie die onder applaus werd aangeno men. Voorts werd nog besloten, dat de Fede ratie zich zal stellen onder bescherming van Sint Willibrord, waardoor zo in het vervolg kortweg St. Willibrordusfedcratie zal worden genoemd. Ook werd aangeno men een voorstel van het H B, der St. Lebuinusveroeniging, waarbij het Federa tiebestuur wordt opgedragen, aan het Doorl. Episcopaat te verzoeken, een actie te mogen voeren, om (en spoedigste een zoo groot mogelijke organisatorische een heid van alle katholieke onderwijzers in Nederland, zoowel openbare als bijzonde re, te bereiken. Een perscommissie zal worden gevormd, om het publiek beter voor te lichten over onderwijszaken en be sloten werd er bij het Doorl. Episcopaat op aan Ie drimren. dal er zoo spoedig mo gelijk voor alle diocesen van Nederland uniformiteit- komo in de studie voor do godsdienstdiploma's. Tenslotte werd nog besloten, eon actie Ié voeren tegen hel in stituut der assistenten in de L. O.-wet. Na rondvraag vol ede sluiting. KERKNIEUWS. Pastoor M. H. Rademaker, t In den ouderdom van 72 jaren is. na voorzien Ie zijn van dc II.H. Sacramenten der Stervenden, overleden do Zeoreer- waarde Heer M. II. Rademaker, pastoor te Vinnen. Pastoor Rademaker werd gebo ren 30 December 1853 te Doetinchem ILij werd pi e ster gewijd 15 Aug. 1880. Ach tereenvolgens werd Z Eerw. benoemd lot asistent te Utrecht (II. Cath.) op 29 Juli 1882, tot kapelaan te Vleuten op 24 Maart 1884. lot kapelaan Ie Arnhem (IT. Mart.) op 30 Sopl. 1892, lot assistent te Baarn op 20 Oei. 1893. lol kapelaan te Groningen (H. Mart.) 24 Jan. 1898. Op 6 April 1900 volgde zijn benoeming tot pastoor te Om men. Sinds 7 Anril 1905 was do Zecreerw. Heer Rademaker pastoor te Vinnen De overledene behoord-" tot den krrtg van de meest vertrouwde vr:enf!ou 'ai Dr. UIT DE RADIO-WERELD. Wat er vanavond ie hooren is. 4.45 uur: Hilversum 1050 M. Dames causerie. 4.50 Berlijn 500 M. Concert. 5.20 Brussel 265 M. Concert. 6.20 Hamburg 395 M. „Die Ila'ie- nischcv Opor". 6.30 Hilversum 1050 M. Vóór avond-concert. 6.3."> Ei Heitoren 2600 M. Concert. 6.50 Müuchen 485 'M. Concert. 7.50 Berlijn 500 M. „Rigoletto" (Verdi). 8.20 Londen 365 Ar. en Chelmsford 1000 M. „Uit de nieuwe we reld". Selection, „Christopher Columbus" (Frarichetti). Ne gro Spirituals. „I Know do Lord's Laid His Hands on Me", „Nobody Knows do Trouble I've Seen''. „Swing Low, Sweet Chariot". „Ev'ry Time I Feel de Spirit", „Stan di n' in de Need o' Prayer" (John Payne); Symphony No. 5 in E Minor („From the Now World", Dvorak): The London Radio Repertory Players in „Christopher Columbus'', go-* volgd door primitieve India- nonzangen. Short Selection from" Reminiscences of the Plantation" (Chambers). 8.20 Birminghem 475 M. Bourne mouth 385 M. Manchester 375 M. Newcastle 400 M.: Concer ten. 8 20 Hamburg 395 M. „Am Tee- tisch", blijspel in 3 acten. 8.30 Hilversum 1050 Ar. Lezing van den lieer Ravelli over: „Vacant lie aan de Italiaansche mee-» ren." Gevolgd door gram»-» foonpla ten. 8.35 Brussel 265 AL Concert en operette-muziek. 8.50 Frankfurt 470 AL „Brei allo Schachteln" operette. 8.50 Miinchen 485 Ar. Symphonic-» concert. 8.50 Munster 410 AL „Der eingen bildete Kranke" van Molière. 8.50 Rome 425 AL Nieuws en con-» cert. 8.50 Zurich 515 AI. Dansavond 9.05 Radio-Paris 1750 AT F rag-» monten uit „La fille de ATme Angol". 10.50 Londen 365 AT en Chelmsford 1600 Ar. Populaire Ouvertures. „The Marriage of Figaro (AIo- zart); „William Tell" (Rossi-» ui): „Poet and Peasant" (Sup- pé); „Tannhauser" (Wagner). Sciiaopman met wien lii.i niet medewer king van Dr. Luider, schroef hel bekende werk „De Geschiedvervalsohing". Als Hor- dei'd werd hij door zijne parochianen zeer bemind en geacht om zijn harlolfjken een voud en groote zachtmoedigheid Msbd." Een uouden herrienkinnsfeest. Men meldt uit Haarlem d.d. g:slor aan de „ATshd.": Heden werd in „Boekenrode" in Aerdonhoii' liet gouden jubileum gevierd van de vestiging der Eerw. Zusters Fran ciscanessen, dochters van de H.IL Harten van Jesus en Maria in Nederland. Z. 1). IT. de Bisschop van Haarlem. ATgr A. J Ca'lier droeg in de n:euwe kapel van hel Moederhuis een plechtige Hoogmis op Tevoren was door Mgr. de Consecratie van hel nieuwe altaar verricht. Gedurende de H. Mis werd Mgr. geassisteerd als pres byter assistens door den HoogEerw. Heer Mgr. AT P J. Mollmann. vh-ar■■onoraal van hel bisdom Haarlem, als daken door den ZeerEcrw. heer Pastoor II. G. J. Son- daal en als sub-diaken door den Zeer-» Eerw. rector Dr. E. Hamer. Aks troon- diakens fungeerden de Hoogeerw. plebaan L A. A. AT. We.stcwoudt ep de hoogeerw. pater superior Schafer. De verdere assistentie* werden verleend door Eerw. pastoors en kapelaans uit den omtrek. Na de H. Alis richtte Mgr. zich tot de aanwezige zusters ATgr. wees erop, hoe het nieuwe altaar was toegewijd aan den II. Francisoiis van Ass:sië. Mgr. spoord9 de zusters aan, om den H. Franci$cus in y\ju onthechting aan het aardsche na to FEUILLETON. het geheim VAN de zee. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling v (Nadruk verboden) Aan onze rechterhand verhief zich '1 huis- Je, dal m'n makker me aanwees. Een oogen- »lik bleef ik staan om 't tamelijk armoedige huisje beter op te kunnen nemen, waarin de vrouw woonde, die millioenen had we len machtig te worden en die Colfas nieu wen moed gaf. „Als hij de kans maar kreeg". Het huis lag geheel alleen. Geen enkel ander dak was aan den horizont zicht baar. Alles hier ademde stilte en verlaten heid. Een ijl rookwolkje verhief zich ho len do met leien gedekte nok. Hier en daar vvat struikgewas. En rondom dc zee. Ik kreeg een geweldig verlangen om tenminste de zoo benijde vrouw tc zien. Ze komt nooit buiten, zei Colfas. Zou ze gelukkig zijn? vroeg ik. Ik zou gelukkig zijn, dat verzeker ik ïe - J'ien gingen we van elkaar, voorbij de laatste huisjes van 't ge- i" hl Kevmonem, dat reeds in zoete rust wa*. zor(o ij. ]lcf op een drafje, dwars door e velden. En ik vroeg me af, hoe ik vóór - enghain en zijn twee onafscheidelijke flietgcz.'llen aan boord zou kunnen ko- toen ik bij 't licht van de maar tot 'jn onuitsprekelijke verbazing hen onl- cklc, terwijl ze verdekt waren opgesteld achter een laag muurtje langs den weg •aar I.unpaid Ik stond onmiddellijk stil. Wat voerden ze daar uit? Verborgen ze zich of liever, lagen ze voor iemand op de loer. Vijf minuten later weerklonken voet stappen op den weg. Een man ging voor bij. En toen hij verdwenen was in do duisternis, bracht mij de wind de woor den over die aan Corsen's mond waren ontsnapt. Laten we in. ieder geval voor hem oppassen. Mijn óoren suisden. Kom, spotte Mengliam, ik zou wel eens willen zien, dat die lummel zich be moeide met dingen, die hem niet aangaan Ha, dacht ik, ze zijn dus op hun hoede. En dit vervulde mij met intens genoe gen: ik had Le Louaru herkend. Ik had het trouwens wel gedacht, dat Alengham zich er niet tusschen zou laten nemen, zoo zonder meer. Onder de verschillende dingen, die ik hier opsom en welke mij geleidelijk in mijn argwaan versterkten, moet ik ook nog een heel ongewoon feit vermeldden, dat twee weken later plaats greep en waarvan ik eerst laat terloops hoorde voor den herberg van Calais, toen ik van een wandeling terugkeerde. Een troepje mannen stond daar in druk gesprek. ATen vertelde, dat kort na zondsondergang Alengham en de twee an deren een bootje hadden losgemaakt, dat aan een inwoner van Kergadon behoorde en dat zij zich met forsche roeislagen had den verwijderd. Van het geschreeuw van den eigenaar hadden zij eenvoudig geen notitie genomen en toen de roeiboot uit het gezicht verdwenen was, had de man een klacht ingediend hij de maire van Lampaul en'zijn bezitting töruggeëischt. Alen verdiepte zich in gissingen om dit zonderling gedrag (o verklaren, terwijl iiet toch zoo eenvoudig was geweest om even te vragen het schuitje te mogen lee- nen. Bovenal vroeg men zich af, wat toch wel 't doel van deze tocht mocht zijn en iedereen was 't er over eens, dat ze iets bijzonders in hun schild voerden. Het wonderbaarlijkste was echter, dat naar de laatste berichten, noch de drie mannen en bij gevolg noch minder de boot naar Ker gadon was teruggekeerd. Eerst later kwam een man vertellen, dat de boot een eind verder gevonden was, gestrand, en hcolmaal met water gevuld. Was er een ongeluk gebeurd? Tamelijk ongerust keerde ik aan boord terug. Mijn angst vermeerderde, toen ik ze daar niet zag. Toen ik reeds te bed lag verschenen zo eindelijk. Afijn oom en Cor son waren zoo nat als een poedel, maar y/ij maakten geen enkele toespeling op hetgeen hun tijdens hun tocht overkomen was en ik paste er wel zalig yoor op iets te vra gen. Maar den volgenden dag, toen we tot zes uur gewerkt hadden aan liet sloopen van ijzeren platen, die van 't wrak van de Ala- homedaan gekomen waren bij Alen Glas, kwamen wc zoo Iaat voor anker voor Pen- ar-Roeh, dat Alengham besloot aan boord tc eten. Doodelijk vermoeid viel ik in slaap nog voor we met eten klaar waren. Toen ik na een uur wakker werd, bestu deerde Mengliam, mijn oom en Corscn een zeekaart, die op tafel lag uitgespreid. Daarnaast lag de fameuse portefeuille. Nou, zijn jullie al droog, spotte de oude. Blijkbaar had liij pret in het onge luk van den vorigen avond. Ja. Maar ik zou niet graag willen, dat me allo dag zoo iets overkwam. Het scheelde maar 'n haar, of ik was er hij geweest, gromde Corsen.'t Is 'n won der, dat ik er nog zoo goed ben afgekomen En nou zie je weer, dat het praatje niet waar is, dat een duiker verdrinkt, als ie in 't water valt. Bah, antwoordde Alengham, praatjes vullen geen gaatjes, ouwe jongen. De zaak is dat je op je vet blijft drijven. Zonder het lood aan je schoenen, zak je niet naai den bodem. Een oogenblik zwegen zij, toen vervolg de Mengliam triomfantelijk: Je zal toe moeten geven Prigent, dat ik alles hij elkaar gelijk had, toen ik be slag op die brief lei. ATet jullie tweeën hadden jullie stomme dingen gedaan. Malligheid, meneer Alengham... Denk je dat we ooit iets op louw zouden hebben gezet zonder jou? Hi, hi, hi, lachte de ouwe als bij een goede grap. Je kan nooit weten. Hij hield even op, terwijl hij een stuk papier bestudeerde, dat hij in zijn hand hield en vervolgde toen heel ernstig: Hel komt er op de allereerste plaats op aan, te welen te komen, of je dit ern stig moei opvatten.... In zulk soort din gen ben ik altijd hang. dat ik met 'n grap penmaker te doen heli. Wat is er waar van die Dreff? Om dat aan de weet te komen moe ten we naar Porsal, verklaarde mijn oom Ja, dat zou moeten, was ook Aleng- ham's opinie. Dan kunnen we tegelijk zien of heigeen die brief vertelt overeenstemt mei lu'igoen we gisteravond hebben be vonden. Hel was oen béelje aan de natte natte kant hè? Maar, wie voor den duivel had ook kunnen denken, dat we daar op een zandbank zouden stooten.... Do gol ven hebben ons keurig onderste hoven gewipt. Toen op zijn onderwerp terugkomend: Ja, dat moet dan maar, we moeien hem gaan opzoeken en 'ns met hom pra len.... Maar 't is gewaagd.... Als we met hem gesproken hebben zullen we op 'n goeie dag daar 'ns gaan peilen en dan zullen we pas kunnen oord eel en of 't do moeite waard is. Maar ik heb er nog al- lijd geen vertrouwen in. Voor een vis- scher heeft hij mij te veel praatjes Een geslepen kerel of een gek, dat is de indruk die hij op mij maakt. Hij zweeg opnieuw en toen, als open baarde hij een geheim: Toch zou het verduiveld merkwaar dig zijn als we op dezelfde goudader uit waren. Mijn overtuiging is. dat hel een heel oud schip is, waarvan ik vroeger de ligging al eens nauwkeurig heb bepaald. In ieder geval: Monden dicht, beval hij, terwijl hij do portefeuille dicht maakte. Hij grijnslachte en zei: En jullie verraden en verkoopen mc niel, hè? Waarop de twee mannen riepen: Maar dat is toch idioot! Wie zou Alengham ooit kunnen bedriegen. Nou, nou, ik heb wel sterker dingen gezien. En ik begin oud te worden Ze lachten. We zullen aan wal gaan, zei do eigenaar van de „Zeemeeuw", terwijl i»ij opstond. (Wordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7