Tweede B!ad HET GEHEIM VAN DE ZEE. Donderdag 4 luni 1925 LASTER VAN „HET VOLK". Onder den titel „Heksen en Spoken. Een Jcapelaan als Heksenbezweerder" bevai Het Volk" in zijn nummer van Dinsdag avond een sensatiewekkend en totaal leu genachtig verhaal in de bekenden laster lijken trant. Het luidt als volgt: Van onzen Doetinchemsche correspon dent: Het kind van het gezin B. te 's Heeren^ berg was reeds gedurende drie dagen giek en bleef gedurig schreeuwen. Ten einde raad werd heer kapelaan gewaar schuwd. Kapelaan Hoerbekke kwam, zag en sneed bet hoofdkussen open, waarin hij twee veerenferansen vond. Nu wist men wat do oorzaak van de ziekte der kleine was: het was behekst. (De grootmoeder staat als heks bekend). Op last van heer kapelaan en politie wer den de kransen, na zorgvuldig met pe troleum te zijn begoten, verbrand. Onder de bedrijven door prevelde de kapelaan allerlei gebeden, om de heks te bezwe ren en eindelijk hield het geschreeuw van het kind op en was het genezen. Na tuurlijk ging een en ander gepaard met groote belangstelling. Maar is het niet ergerlijk dat de gees telijkheid dit oude bijgeloof, inplaats van uit te roeien, versterkt? Op de domme, achterlijke bevolking van dit katholieke plaatsje maakt zulks natuurlijk indruk. „Be Tijd" schrijft naar aanleiding daar van: „Klaarblijkelijk is de anti-papi&tische mentaliteit der redactie van „Het Volk", die altijd kl$ar is om ook de meest dwaze dineren te gelooven, welke men haar tegen de Kerk en hare bedienaren o~ de mouw gelieft te spelden, weer eens beet genomen door haar vrienden, die haar al meer der gelijke poetsen hebben ""hakken. Be waarheid van bet. geheel verdraaid voorgesteld geval is juist, dat de socia list B., van wien in bovenstaand verhaal de spTake gaat, een buitenwoon b:jge- loovig man is, znoals er velen <ziin in de S. B. A. P. Gelijk talrijke socialisten bij— geloovig werden en in heksen en spoken gaan gelooven, zoodra zij aan 'bet cbris^- telijk geloof w'et meer „doen", zoo ver ging het ook dezen rooden B. die nooit ka tholiek is geweest noch geworden. (H'ij -stigde zich uit het liberaal-soc'absti'sche Dootinchem in het katholieke 's Heeren- k'-• en wel in het socialistisch-avontuur- uurtje van deze plaats). Trcö heeft zich het gevail nu toegedra- door „Het Volk" zoo klakkeloos en ?'""Ter nader onderzoek gepubliceerd? Dinsdag 20 Mei j.l. vervoegde zich aan 'k R. K. Pastorie to 's Heeronberg een man, die vertelde, dat in het gezin B. een kind was „behekst", en of de pastoor zou willen meekomen. Daar de geestelijke bet bijgeloovig buurtje kende, waar de man vandaan kwam en waar zooveel rooden en ongeloovigen bijeenbuizen, lachte bij om de mededeel mg en antwoordde: „Met zulke dwaasheden bemoe;en wij ons niet. Geloof toch niet aan zoo'n non sens en bijgeloof". Baar de man aandrong, herhaalde de pastoor, dat bij met dat bijgeloof niets te maken wilde hebben. Men zou maar naar de politie gaan, dan zou die de spoken „wel in de gevangenis b"en?en". Be man is toen naar de politie gegaan, die ook om de dwaasheid lachte, maar toch op het aandringen meeging. Een tijd later versoheen de man op nieuw aan de pastorie, nu met het' kransje, waarvan in „Het Volk" sprake is, en dat in het kussen van bet zieke kind zou zijn gevonden. Opnieuw echter lachte de pas toor hem uit en weigerde zich met bet ge val in te laten. Bij wijze van grap vertelde de geestelijke het geval aan de heeren kapelaans. Be Weleerw. heer Oerbokke (niet Hoer bekke zooals ..Het Volk" verminkt), vond bet TPrmalreb'iV "mop? om er eens te gaan FEUILLETON. door ANDRÓ SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) Het eenige feit, waarop ik zou kunnen bouwen, omdat het lag buiten den kring TaQ mijn eigen waarnemingen, was de al gemeene opinie, de verhalen, waarop Col- las gezinspeeld had en Colfas, daarvan bad ik me al gauw overtuigd, had niet gelogen: heel Ouessant sprak openlijk over een schat. De brievenbesteller had in kleuren en geuren het gebeurde mot den brief rondgebazuind en er werd natuur lijk een bijzondere beteekenis daardoor aan gehecht. Nochtans zou deze gebeur^ tenis op zich zelf, zoo min als de houding van Mengham, in staat zijn geweest, der gelijke geruchten zoo snel te verspreiden. Be zaak was, dat zo in Ouessant in vruchtbare aarde vielen. Aangezien de eilandbewoners op de hoogte waren van allerlei soort wrakken de vloed bracht dikwijls brokstukken er van aan de kust en zij er altijd op Wj waren er een te vinden, dat hen op *lag rijk zou maken, aanvaardden ze grif jp®mogelijke veronderstellingen. De ont dekking van zoo'n schat kon hen niet ver bassen: ze waren er op voorbereid, want ^droomden er aldoor van. «vat eenige steun aan die algemeene verwachting gaf, was een legende, die van ader Qp zoon werd overgelevrd, dat er- n3 bij de kust een schip met goud ver kijken, In heï huis van B. wees hij 'dezen en de omstanders op het zinne'ooz^ van hun bijgeloof. Juist dus hot tegendeel van de gebeden, bezweringen en de fratsen met het kus sen, die „Het Volk" den kapelaan laat ver- toonen. „Omdat je niet gelooft aldus de ka pelaan daarom doe je aan zulke domme dingen. Weg met dat bijgeloof!" Ziedaar de waarheid. Maar om het domme bijgeloof van die rooms oh e geestelijken nu maar eens voor de roode galerij flink aan de kaak te kun- nen stellen, plakt, de papen vretende ren dactie het averechfsche verhaal van haar Doetinchemschen correspondent op de plaats van het hoofdartikel het gaat tegen de verkiezingen en moraliseert: Is het niet achterlijk, dat de geeste lijkheid dit oude bijgeloof, inplaats van uit te roeien, versterkt? Op de domme, achterlijke bevolking van dit katholieke plaatsje maakt zulks natuurlijk indruk. Inderdaad, hoe bijgeloovig is toch de redact:e van dat brave „Volk", die onze geestel'Hken voor zulke rechtzinnige gelo vigen in de hekserij verslijt, en hoe bekla genswaardig het „VoW-putt'ek, dat zoo veel bijgeloof van haar redactie slikken moet. O, witgedaste wolf in den schaaps pels, gij hebt geb'jfc, maar met een va riant in het refrein van uw passiepreek: „Is het rn'ot ergerlijk, dat de S. D. A. P. dit oud1© bijgeloof, in plaats van uit te roeien, versterkt? Op de domme, aohter- li jke bevolking van d;t socialistisch buurtje maakt zulks natuurlijk indruk!" En nu, citroenen venter, loon met uw knollen. BINES^MLAKD De arbeidsgeschlllenwet. Een jaar practijk. De Arbeidsgeschillenwet heeft thans een jaar practijk achter den rug. De resultaten van dit eerste jaar zijn gunstig te noemen. De „R.-K. Vakbeweging" zegt er o.a. van: „Wien het niet om de conflicten te doen is, kan tevreden zijn, want op bet aantal en op den duur der conflicten heeft het op treden der Rijksbemiddelaars een gunsti- gen invloed gehad. Daarom kunnen ook de werkgevers niet anders dan tevreden zijn, want ook voor hen beteekent dat minder schade en min der winstderving. Om nog maar te zwijgen over de zedelijk® en sociale winst, die door minder arbeids conflicten wordt behaald." De droogmaking der Zuiderzee Wetsontwerpen. Verschenen zijn wetsontwerpen tot wij ziging der wetten van Juni en December 1918 tot afsluiting en droogmaking der Zuiderzee en tot instelling van een fonds ten behoeve dier afsluiting en droogma king. Met deze wetsontwerpen wordt in hoofd zaak beoogd: a. krachtig ter hand te nemen de uit voering van de werken voor het maken van een afsluitdijk en voor de droogma king van den N.W.-polder; b. de kosten, verbonden aan het ma ken van den afsluitdijk, niet te doen druk ken op de rekening der droogmakings- werken, doch deze voor de helft te kwij ten uit de gewone middelen, te vinden uit leèningen. De vraag, of reeds thans het oogenhlik gekomen is de periode, waarin de uitvoe ring van de werken in gematigd tempo werd aangevangen en voortgezet, af te sluiten, met andere woorden, of de toe stand van 's lands financiën reeds thans gedoogt, dat de uitvoering met kracht wordt aangevat, moet naar de meening van de regeering in bevestigenden zin worden beantwoord. Aangezien tal van omstandigheden moe ten worden voorbehouden en men thans voorbereidt, hetgeen eerst over ongeveer een 10-tal jaren zich zal gaan verwerke lijken, schijnt het geraden, dat men zich voorshands in de uitvoering van hel groot- sche plan voor niet langer tijd vastlegt en thans tot niet meer besluit dan lot het geen in die periode kan tot stand komen, te weten: het maken van den afsluitdijk en gaan was. Maar de plaats waar, bleef onzeker. Een oud handschrift, dat zich Bevond in het marine-archief te Brest vermeldde, dat de schipbreuk had plaats gevonden bij Lampaulmaar was Lampaul op Ouessant daarmee bedoeld, of Lampaul-Planarzel, ten zuiden van Aber-Ildut? Een nadere aanduiding bestond er niet. Doch nu begon men zich weer voor de de zaak te interesseoren, de menschen hadden er hun mond vol van, zoo zelfs, dat de pastoor er zich mee ging bemoeien Op een goeden Zondag preekte hij er over onder de Hoogmis. Hij hield zijn parochianen voor, dat de ware rijkdom men niet bestonden in aardsche goederen, en dat men aan de zee haar geheimen niet mocht betwisten en de schatten, die God aan haar bodem had toevertrouwd, dat het daar-en-boven zondig was om dooden te bestelen. Maar de menschen stoorden zich weinig aan de woorden van den braven pastoor en gingen hun gang. Iedereen, die voor het eerst op hot eiland verscheen, beschouwden ze onmiddellijk als een schatgraver, ze vertelden zelfs dat er binnenkort directeuren te wachten waren van een Engelsche Maatschappij, die spoedig zouden worden gevolgd door een schip van de nieuwste constructie en met de nieuwste uitvindingen, zoodat men zou kunnen werken op de grootste diepten. Intussohen bleven T langham en zijn beide helpers het middelpunt der alge meene belangstelling en meer dan eens bemerkte ik, dat men al onze gangen na ging- Het eenige wat ik nog meer wist, was, en droogmaken van de Wieringermeer. waarmee omstreeks 125 milioen gemoeid zal zijn. De regeering zou derhalve de plannen voor de overige inpolderingen voorshands verder technisch willen laten uitwerken en de studie daaraan verder doen voortzetten. De totale kosten der werken worden geschat op 860 millioen, de kapitaalwaar- de der droog te leggen gronden op 510 millioen. De te betalen rente tijdens de droogma kingen totdat de gronden hun normale kapitaalwaarde bezitten, op 188 millioen. Kleinfabrikanten In de sigarenlnduslrle.> De in te richten oentrale werkplaats. In, een nota naar aanleiding van het eindverslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot wijziging van het zevend© hoofdstuk B (Financiën) der staatsbegroo ting voor het dienstaar 1925 (diverse on derwerpen) merkt de minister op, dat naast de kleinfabrikanten, aan wie tijde lijk een bedrijfvergunning kon worden verleend, er nog velen bestaan, aan wie zoodanige vergunning niet kon worden verstrekt, omdat hun localiteit niet voldoet aan de Tabakswet. Het ligt in de bedoeling de in te richten centrale werkplaats in de eerste plaats door de laatstbedoelde groep van kleinfabrikanten te doen ge bruiken. Wil men do belanghebbenden niet noodzaken him bedrijf te staken ,dan blijft niets anders over dan uitvoering te ge ven aan het onderwerpelijk voorstel, dat zeer zeker van het Rijk uitgaven zal vor deren, die echter gedeeltelijk worden go- dekt door de van de belanghebbenden te vorderen huren en waardoor tevens wordt bereikt, dat de controle op het bedrijf be langrijk wordt vereenvoudigd en dus ont duiking van den accijns wordt tegenge gaan. Eerst nadat to Amsterdam de centrale werkplaats in gebruik zal zijn genomen, zal kunnen worden beslist omtrent de stichting van zoodanige werkplaatsen in enkele andere centra van de sigarenin- dustrie. Op het platteland zal het dikwijls de voorkeur verdienen, belanghebbenden door individueelen steun hulp te verleenen voor de inrichting van een aan de eischen der wet voldoende werkplaats. Ned. R. K. Middenstandsbond. Vergadering van het Hoofdbestuur. Dezer dagen vergaderde het hoofdbe stuur van den Nederl. R. K. Midden standsbond, onder leiding van den heer C Struycken te Den Haag. In zake de commissie-Kooien werd het wenschelijk geacht dat in een te vormen R. K. Partijraad ook een plaats wordt in geruimd voor vertegenwoordigers van de sociale organisaties, indien althans de taak van den Partijraad zou uitsluiten be- moeiienissen met de politieke verkiezin gen. Besloten werd dezen wensch aan de Commissie-Kooien kenbaar te maken. Het blijkt dat er ïwlon .au dt. nisatie zijn, die hare verplichting om lid te zijn van de standsorganisatie niet nako men. Het vakbestuur en den Vakraad zal daarop worden gewezen, en hun zal wor den verzocht maatregelen daaromtrent te beramen. De in zake organisatie van den R. K. jeugdigen middenstand gevormde commis sie van de vijf geestelijke adviseurs der Diocesane Bonden bracht ter vergadering haar rapport uit. Waar de gelegenheid ontbroken had voor het bestuur om van dit rapport vooraf kennis te nemen, werd de behandeling er van tot de volgende ver gadering aangehouden. Van het Nederl. R. K. Huisvestingsco mité was een uitnoodiging ontvangen om een lid aan te wijzen voor het hoofdbe stuur van het „Nederl. R. K. Huisvestings comité" en met genoemd comité samen te werken. Voor het hoofdbestuur van ge noemd comité werd aangewezen de heer Struycken. Er werd uitvoerig van gedachten gewis seld over de voorbereiding van het congres 1925 de dagindeeling enz. Reeds heeft het hoofdbestuur van Haarlem besloten op 6 October de Centrale Raadsvergadering te houden. Daardoor wordt het deelnemen aan het congres door de Haarlemsche af gevaardigden beduidend vergemakkelijkt. dat de beroemde brief van Porsal kwam. Maar zou daar wezenlijk iets in staan van zoo'n wrak? Colfas twijfelde er geen se conde aan. Tevergeefs probeerde ik 't hem» uit zijn hoofd te praten.. Ik was immers zoo dikwijls bij hen en nooit had ik er iets van bemerkt.... De matroos bleef echter op zijn stuk staan. Ach wat, je bent toch niet altijd bij ze, weerlegde hij. Inderdaad, op sommige avonden zei Mengham me zonder omwegen, dat ik maar eens moest gaan wandelen naar Stiff b.v., of Gwalgrach, om te kijken of die plaatsen „nog bestonden". Ha, riep Colfas triumfantelijk, ter wijl hij zich de handen wreef, daar heb je al 't bewijs, dat ze er mee doende zijn. Bij eenig nadenken herinnerde ik me, dat ik altijd weg moest als hun gesprek ken bijzonder levendig werden, wat al va ker en vaker gebeurde, zoodat ik zeker drie van de vier dagen alleen werd gelaten als de bel luidde, dat we aan wal konden gaan. Maar moest dat nu precies wij zen op een „schat" en konden dat niet gewone zakelijke besprokingen zijn, die met het bedrijf verban' hielden?.... Ik voelde het meest voor d o prozaïsche op lossing. Wat loopen de ideeën van de menschen toch ver uit elkaar, overpeinsde ik, ter wijl ik 't enthousiasme van Colfas be wonderde, die verontwaardigd was over mijn scepticisme. Met Corsen leek het vak me troosteloos: onze dagelijksche eentoni ge arbeid, de herhaling'van eeuwig dezelf de manoeuvres, zonder eenige verrassing, zonder eenige ontdekking, die mijn nieuwsgierigheid gaande maakte, altijd die Den zesden October 'a avonds wordt een reünie gehouden; ook zal het hoofdbestuur recepiceren. Woensdag 7 Ootober wordt benut voor de behandeling der prae-adviezen over het onderwerp „Overheid en Middenstand" terwijl daags daarna in een ochtendverga dering meer huishoudelijke zaken zullen worden behandeld, alsook het rapport over de coöperatie, waarvoor op het congres te Utrecht een commissie was benoemd. Reeds is te Amsterdam een commissie beuoemd, welke in samenwerking met het Centraal Hanzebureau aldaar, de voorbe reidende werkzaamheden voor het Con gres zal verrichten. Verder heeft het bestuur zich bezig ge houden met verschillende andere zaken, zooals uitgave van „De Nederlandsche Hanze", commissie tot verlaging der post- tarieven, Hanze-diploma, Middenstands studie-kernen, studie-commissie Midden- standscredietwezen, enz. De nieuws dienstregeling en de maandkaarten. Adres R.-K. Werklieden verbond. Het bestuur van het R.-K. Werklieden verbond heeft zich met het volgende schrij ven gewend tot de Directie der Nederland sche Spoorwegen: „Van verschillende zijden bereikte ons de klacht, dat in de nieuwe dienstregeling, welke binnenkort in werking treedt, het reizen op de maandkaarten moeilijker wordt gemaakt door het aanwijzen van meer treinen, waarin met die kaarten niet mag worden gereisd. Gevolg daarvan is voor de arbeiders, dat ze óf vroeger hun werkplaats moeten verlaten, wat vermindering van inkomsten veroorzaakt, óf een lateren trein moeten afwachten, waardoor ze eerst op vergevor derd uur hunne woonplaats bereiken. Ten einde hun die schade of dit ongerief te besparen, verzoeken wij U beleefd de gele genheid tot het reizen op maandkaarten te herstellen in den ouden toestand. Het is voor zeer velen reeds verre van aangenaam lederen dag buiten de woon plaats te moeten verblijven. Wij vertrouwen, dat U er wel toe zult willen medewerken om het ongerief nog niet te verzwaren". De toestand In de schoenindustrie. De mateloos doorgevoerde conourren t i e. In het verslag van den Ned. R.-K. Bond van Schoenfabrikanten komen eenige be schouwingen voor over den toestand in de schoenen-industrie waaraan wij het vol gende ontleenen: Reeds kon het vorige jaar mot groote voldoening melding worden gemaakt van de goede werking der Schoenenwet; ook in 1924 heeft deze wet den gang van de in dustrie gunstig beinvloed. Groote valuta-importen hebben niet plaats gehad toen de grenzen wederom vrij konden worden gepasseerd, hetgeen voor wat Duitschland betreft wel voor een groot aeei zal moeien women loegescnrevuu aan de stabiliseering van het Duitsche betaal middel Ook van de zuidelijke naburen hebben wij geen invasie ondervonden, ofschoon daarvoor met het oog op de lage franken- koersen zoowel van Frankrijk als van Bel gië te vreezen was. De secretaris-adviseur waarschuwt dat de schoenfabrikanten zich toch mogen hoeden voor een nieuwen vij and, die hen bedreigt en die gekweekt en gevoed wordt in eigen boezem, de vijand der mateloos doorgevoerde onderlinge con currentie die een prijsniveau veroorzaakt waarop het onmogelijk is staande te blijven en toch het product op peil te houden. Concurrentie is goed, noodzakelijk zelfs voor de gezonde ontwikkeling der industrie een concurrentie echter, die de levenssap pen uit de bedrijven doet wegvloeien, die de voor outilleering en uitbreiding zoo nood zakelijke kapitaalvorming ten eenenmale on mogelijk maakt, zoodanige concurrentie is erger dan valuta-invasies die van tijdelij- ken aard zijn, zoodanige concurrentie is doodend. Het is niet noodig dat de grensbedrijven door hooge productie-prijzen kunstmatig worden in het leven gehouden, maar even min is het noodig, ja het zou funest zijn, indien de prijzen de alleruiterste grens zon den moeten hereiken waarvoor hesl-in^e- zelfde bevelen en dat zelfde geschreeuw, waarmee de onherkenbare en door roest aangevreten materialen begroet werden, dat allee ontnam elke bekoring of ge heimzinnigheid aan ons werk, dat den bo dem der zee tot iets vreeselijks banaals maakte: oud ijzer en niets dan oud ijzer. En dan nog, die verwenschte geschiedenis van die veertig stuiver, die wezenlijk wel in staat was om allen geestdrift in je te dooden. Maar met Colfas werden die onderzee- sche gebieden, zoo dicht bij ons en toch zoo onbereikbaar, voor 'n avontuurlijken geest even aantrekkelijk als een reis naar de verste streken. Al de wonderen van „Duizend en een Nacht" hadden hun do micilie gekozen onder het vloeibaar kleed der zeeoppervlakte. En hoe was 't dan mogelijk doof te blijven voor de verlok king, met onverschilligheid er naar te luisteren, als ik zag dat zijn inzet berustte op een zoo goed gevestigde overtuiging? donder klagen, zonder verlof to nemen, werkend voor vior, nauwgezet en met over leg bleef hij bij ons, overtuigd dat hij op een goeden dag het vertrouwen van den baas zou verdienen. Wie van do twee had gelijk? Misschien kou alleen de portefeuille van Mengham met zijn inhoud me daarop het antwoord geven. Op zekeren dag zei Colfas tegen me, ter wijl hij mij opmerkzaam maakte op een klein alleenstaand huisje: Kijk eens. Daar woont iemand, die weerga's goed d'r slagje heeft weten te Hij bedoelde Claire Frugulou, een in- UIT DE RADIO-WERELD Wat er vanavond te hooren Is 5.30 uur Hilversum 1050 M. Voor-avond concert. 1. Im Zigeuner lager. 2. Ouverture Maritarm. 3. Lotus- blumen. 4. Mattïnata (Leonca vallo). 5. Die Perlenfischer (ope ra fantaisie). Pauze. 0. Der Vo- gelh&ndler. 7. Lied ohne Worte (Mendelssohn). 8. Kol Nidrei. 9. Navajo. 10. FInalo. 5.35 Eiffeltoren 2600 M. Concert. 0-m Londen 365 M. Muziek. 7.05 Miinchen 485 M. Idoderenavond gevolgd door Concert. 7.20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Oude muziek. 7.20 M Birmingham 475 M. Episodes uit beroemde tooneelstukken. 7.20 Manchester 875 M. Gemengd programma. 7.20 H Newcastle 400 M. Vioolrecital. 7.20 Hamburg 395 M. Fritz I,au- avond. 7.85 Brussel 265 M. Lichte muziek. 7.50 M Berlijn 500 M. Mörike-avond. 7.50 M Munster 410 M. Muziek van Waldteufel. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en concert. 7.50 Zürich 515 M. Aria-avond. 8.05 Radio-Paris 1750 M. Concert. 8.05 Alle Britsche stations: „The Beggars Opera" van Londen. 8.15 Hilversum 1050 M. Uitzending van het Concertgebouw-orkest. 1 Ouverture „lm Herbst" (Grieg). 2. Ballade (Röntgen). 3. 4e Symphonie (Brahms). 8.85 Chelmsford 1600 M. Redevoe ringen. 8.35 Petit Parisien 345 M. Concert. 9.20 Frankfurt 470 M. „Egmont" drama van Goethe. 9.50 Alle Britsche stations: Dansmu ziek van het Savoy Hotel te Lon den. richte en modemgeleido kapitaal-krachtige bedrijven het product nog heel eventjes kunnen voortbrengen. Ook hier is de gulden middenweg de goe de en de ware. KERKNIEUWS. VOORLEZING VAN BEATIFICATIE DECRETEN. Een toespraak van den Paus. Een particulier telegram uit Rome, d.d. 3 dezer aan do „Msbd." meldt: In tegenwoordigheid van Z.H. den Paus had in de zaal van het Consistorie de voor lezing plaats van de decreten de tacto voor de zaligverklaring van den eerhledwaardl- gen Laurentius Tmbert, bisschop Van Cap- sa en zijn gezellen-martelaren en voor de zaligverklaring van de eerbiedwaardige Bernadette Soubirous, van de Congregatie der Zusters van liefde te Nevers; alsmede van het decreet over de verklaring van 't martelaarschap der eerbiodwaardigen: Joau Jt, Diokcuf, Cahx-iol UUomant. An tonlus Daniël Carolus Garnier, Noel Cha- banel, Isaac Joguer, Roné Goupil on Jean do Lalande, coadjutors, behoorende tot de Cocieteit van Jesus en genaamd de Cana- deesche martelaren. Vervolgens van het decreet de tuto voor de beatificatie van Petrus Julianus Ey- mard, stichter der Congregatie van het H. Sacrament. En tenslotte van het decreet de tuto voor de zaligverklaring van de bovengenoemde Canadeesche martelaren. Aanwezig waren: talrijke kardinalen, bisschoppen en hooge prelaten, de generaal der Sociëteit van Jesus, de algemeen© overste der Congregatie van het H. Sacra ment en do algemeene overste der Zustors van Nevers, postulanten in deze verschil lende zaken. Op een rede van den pater-generaal der Congregatie van het H. Sacrament ant woordde Z. H. de Paus met een indrukwek kende toespraak, waarin hij de glorie der Kerk verheerlijkte, uitstralend in de deug den harer kinderen, welke tot de eer der altaren geroepen zijn. Hij drukte zijn vaderlijke vreugde uit over het heuglijk gebeuren en wenschte de Congregaties, waartoe de perbied waard i- gen, die ter beatificatie zïin voorgesteld, behooren, geluk. woonster van Ouessant. Van haar jeugd af genoot ze een zekere plaatselijke be roemdheid tengevolge van een aanmerke lijk fortuin, naar men beweerde, waarvan eigenlijk niemand wist, hoe ze er aan ge komen was. Verschillende schitterende voorwerpen, afkomstig van vreemde lan den, die bij haar verzameld waren en die zij slechts aan enkele menschen liet zien, schenen de faam van haar ongehoorden rijkdom te bevestigon. Langen lijd was ze slechts oen arm her derinnetje geweest, maar plotseling had zo met haar schatten ieders oogen uitge stoken en nooit en togen niemand had zij ooit met oen syllabe uitleg er van gogevou hoe ze daar plotseling aan gekomen was. Sommigen beweerden, dat ze op een nacht door onbekenden op 't strand was opgelicht en gedurende een of twee jaar niet meer op 't eiland verschenen was. ge durende welken tijd zij over de wereld had rondgezworven om tenslotte, even geheim zinnig èls ze verdwenen was terug te ko men en nog wel schatrijk. Anderen en Colfas behoorde tot hen vermoedden, dat zij handig een of an der wrak had leeggehaald. In d'r eentje, vroeg ik Colfas. Ja, hoor 'ns, daar kan ik geen ant woord op geven, maar de feiten zijn er. Het was aan het middageten. Colfas en ik hadden regenwormen gezocht bij entf kleine kreek in de huurt van Kerdancon, En met de schop op den schouder en dra gend in conservenblikken de lekkernij voor de visschen, slenterden we terug dnoir de akkers naar den grooton weg die van' Stift naar Portz-Paul loopt. (Wordt vervolgd);

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3