fa. J. C. v. d. STEEN Co., Pieferskerl(iiraclit18 VRAAGT STEEDS CENTS DE KWALITEITSreep j TWEEDE KAMER. Stemplicht en gewetensbezwaren, iGeen „.dierenartsen" maar „vee artsen." Pensioenregeling spoor wegpersoneel. Waarschijnlijk vergadert de Kamer van daag voor het laatst. In behandeling komt dan nog een suppletoir begrooting, waarin o. a. het verhoogd subsidie voor de Vroed vrouwenschool te Heerlen (men zie e. v. Laatste Berichten) aldus werd gisteren na discussie bij stemming besloten. Minister Ruys was tijdig uit Rome te ruggekeerd om zijn wetsontwerp in zake tegemoetkoming aan hen, die gewetensbe zwaren Tiebben tegen den stemplicht, te kunnen verdedigen. Het wetsontwerp wil aan hen, die gewe tensbezwaren hebben tegen den stemplicht, de gelegenheid geven op grond van gods dienstige overtuiging schriftelijk aan den burgemeester vrij^elling van stemmen te vragen, waarop dan de burgemeester guns tig moet beschikken als bem geen feiten bekend zijn of bekend worden, waaruit de ongegrondheid der aanvrage blijkt. Maar het wetsontwerp wilde ook nog jets anders. Namelijk aan hen, die ver zuimden te voren vrijstelling te vragen, nog «1e gelegenheid geven gewetensbezwaren aan te voeren, als zij na de stemming ter verantwoording worden geroepen wegens niet opkomen. De heer Suring (R. K.), bijgevallen door den heer Van Sasse v. IJsselt, kwam bij de behandel der artikelen, dit laatste artikel met klem bestrijden. En hij heeft, on danks het verzet van Minister Ruys het pleit gewonnen. Het artikel werd verwor pen met 37 tegen 25 stemmeD. Hierna werd het ontwerp aangenomen met 40 te gen 21 st. Voor de geheele Rechterzijde, benevens 2 Vrijzinnig-democraten (mevr. BakerNort en de heer Marchant). Even later leed minister Ruys de Bee- renbrouck opnieuw 'n nederlaagje. Hij was namelijk ook belast met de verdediging van het wetsontwerp, waarbij het vieeart- senijkundig hooger onderwijs als afzon derlijke zesde faculteit, ondergebracht wordt bij de rijksuniversiteit te Utrecht. (Samensmelting vaff de Veeartsenijkundi- go Hoogesehool met bedoelde Universi teit). In dit wetje, waarmede de Kamer nog niet gereed is gekomen, kwam ook een bep&Jing voor, welke tot strekking had, het woord „veearts" en zijne samenstellingen in alle daarvoor in aanmerking komende wettelijke voorschriften te vervangen door „dierenarts" en zijne samenstellingen. De ze laatste term heeft de voorkeur van cura toren der Veeartseniikuud'ge Hoogesehool én van het hoofdbestuur der Maatschappij voor Dierengeneeskunde. doch dr. Beumer (A. R.) opperde taalkundige bezwaren en bij dit oratorisch duel met den minister bleek de anti-Tevolutionaire afgevaardigde de meerderheid der Kamerleden aan zijn zijde te hebben. Met 38 tegen 25 stemmen werd artikel 1 afgewezen, zoodat de uit drukking ..dierenarts", ..diergeneeskunde' enz. niet in de wel zullen worden opgeno men. aigeiiieene~hes"houwingen over de Pensioenregeling voor de spoorwegambte naren en hun weduwen en weezen hielden niet lang op. De heer Wijnkoop (C. P.) probeerde wel er.zooveel mogelijk kwaad van te vertellen, maar daarmede was hij spoedig uitgepraat. En de hoeren Van Braamheek (S. D.) en Hermans (R. K.) maakten slechts enkele opmerkingen van ondergeschikte betekenis over het ontwerp, dat inderdaad een groote verbetering voor het spoorwegpersoneel heteekent en waar van men alleen kan betreuren, dat het niet oer in behandeling is kunnen komen, doordat bot eerst op 16 April van dit jaar inkwam (de Kamer zelf heeft er dus spoed genoeg mee gemaakt!) Vandaag voortzet ting. Koninklijke Besluiten. Burgemeester. Bij Kon. Besluit is op verzoek eervol ont slagen met dank J. M. van Mechelen als burgemeester van Uithoorn; Stembureaus is op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan W. C. Hemerik als lid van het hoofd bureau voor de verkiezing van de leden van de Tweede Kamer in den Kieskring VII, met dankbetuiging: benoemd tot lid J. A. Bots, thans plaats vervangend lid: tot plaatsvervangend lid mr. D. A. v. Eek, lid van den Raad van Leiden. Ministerieele bepalingen. Woningbouw. De Minister van Arbeid, Handel en Nij verheid heeft een circulaire tot de ge meentebesturen gericht, waarin hij met be- 1 rekking tot het gebruik van batige saldi op de exploitatie van mot Rijkssteun inge volge de Woningwet gebouwde woningen bol navolgende mededeeldt: Met ingang van het exploitatiejaar 1924- 1925 zullen hij de vaststelling van hijdra- pon voor met Rijkssteun gebouwde wonin gen de batige saldi op de exploitatie van reeds eerder door dezelfde vereeniging, vennootschap of stichting of bij gemeente bestuur door de gemeente gebouwde wonin gen niet meer in mindering worden ge in-acht van de door het Rijk en Gemeente uif te keeren bijdragen. Tenzij bij de verleening van het voor schot de voorwaarde is gesteld bedoeld in artikel 23 van het Woningbesluit, moeten alsdan de batige saldi door de vereeniging vennootschap of stichting of hij gemeente- bouw door de gemeente worden gereser veerd ten einde te zijner tijd te worden aangewend tot verbetering van do volks huisvesting b.v. nieuwbouw. Deze bepalingen gelden niet voor dat deel van een eventueel batig saldo, dat in gevolge de voorwaarde bij de toekenning van een voorschot gesteld, aangewend moet worden cm met de toegekende bijdrage een sluitende rekening te verkrijgen. In die ge vallen zal bij de vaststelling van dc bijdra- INGEZONDEN NIEDEDEELING. DE —r" nvhallanW JZ.WITSER I CHOCOLADE - F. EN GROS Verkrijgbaar bij de gen steeds rekening gehouden worden met een batig saldo ter grootte van het bedrag, dat bij de toekenning van het voorschot en de bijdrage werd geraamd. De Tariefwet. 1 Juli in werkingtreding. Heden is afgekondigd het Staatsblad No. 202, houdende het besluit van den 26sten Mei 1923, betreffende vaststelling van den dag, waarop de Tariefwet 1924- (Stbld. No. 568) volledig in werking treedt. Wij vernemen, dat hierbij is bepaald, dat de Tariefwet op 1 Juli a.s. in werking zal treden. De arbeid in broodbakkerijen. Het wetsontwerp ingetrokken. Bij de Tweede KameT is een brief inge komen van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid, houdende intrekking van 't wetsontwerp -tot wijziging van de bepalingen der Arbeidswet 1919 betreffen de den arbeid in broodbakken jen. Gift van Z. H. den Paus. De RomeinscLe correspondent van de „Tijd" seint: De gift van een millioen lires, door Z.-H. den Paus ter hand gesteld aan Z. D. H. den Aartsbisschop, was bestemd voor het priesterconvict der Nijmeegsche Universi teit on tct opriepien van een Hol- landsch college in Rome. SPORT VOETBAL. LEIDSCHE VOETBALBOND. Bestuursvergadering. Woensdag werd in Café Rest. „Zomer- lust" een bestuursvergadering van' den L. V. B. gehouden met bet doel eenige loo- pende zaken af te bandelen. Allereerst werd behandeld het niet uit spelen van den wedstrijd Leidsehe Boys 2 tegen Lugdunum 5, in welken wedstrijd circa 10 minuten na de rust beide ballen gesprongen waren. Aangenomen werd, dat in deze kwestie overmacht in het spel was en werd besloten de resterende 35 minuten nog te laten spelen met den stand aanvangende van 51 in het voor deel van Lugdunum. Achtereenvolgens hadden besprekingen plaats met eenige schiedsrechters en de Scheidsrechter-Commissie, terwijl daarna een bestuurslid van A. S. C. kwam om met het bestuur hot niet opkomen van de lagere elftallen van genoemde vereeni ging te bespreken. Overeengekomen word, dat deze twee laatste wedstrijden a.s. Zaterdag gespeeld zullen worden, daar ook de tegenpartijen hiermede genoegen namen. Het bestuur van den L. V. B. staat er echter op, dat deze twee wed strijden absoluut gespeeld worden. Besloten werd een bedrag van veertig gulden te schenken aan Schooikindervoe ding en een bedrag van vijf en twintig gulden aan het plaatselijk Olymp. Co mité. In verband met de Atliletiekwedstrij- den op Zondag 21 Juni speciaal voor le den van den Leidscben Voetbalbond werd besloten Donderdag 4 Juni weer te ver gaderen en met het L. A. K.-bestuur over leg te plegen. Ingezonden Stukken. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie) De Vrijdagschc marktdag of het moderne verkeer(d)sstelsel. Zooals een ieder Leidenaar weet, wordt des Vrijdag een kaasmarkt gehouden. Deze kaasboeren nu, die met hun wagens naai de stad komen, plaatsen deze op de Visch- markt en Breestraat,énz. De breede Vischmarkt nu is des Vrijdags voor een berijder van fiets of ander voertuig onbe gaanbaar en ik geloof toch wel dat het een verbinding geeft, al liggen er de twee straten tusschen, n.l. Donkersteeg en Maarsmanssteeg, vooralvoor fietsers. Wanneer men nu deze markt overgaat, dan ziet men dat deze boeren niet een ge deelte noodig hebben, maar de geheele straat, en de boeken, als naast bet fontein en bij het Boord en huis, worden niet ge bruikt, doch een doorgang laten zij bijna niet over voor passeerenden. Ja, 'n paadje van hier een halve en daar weer een heele en ook nog wel eens anderhalve meter-. Wanneer nu een fietser belt en len laatste genoodzaakt zou zijn zoo'n kaasboer aan te rijden, omdat hij _geen plaats overlaat aan den fietser, wordt hem- toegeroepen: „Ken je nie rigs houen". Nota bene in een pad van oen meter breed, waar nog twee de zer heeren de plaats van innemen. Zou misschien de politie, die daar toch huns inzien zoo goed mogelijk het verkeer re gelen, hen kunnen verzoeken voortaan te wandelen aan den waterkant of langs de huizen, of wanneer ze te onderhandelen hebben bij de open plaats bij het Boorjjlen- huis, en dan ook nog een breeder vorkeers- pad over te laten voor fietsers en dergelij- ken. Somswijl heeft zoo'n kaasboer er pleizier in, een wagen voor te schieten en zijn paard midden op het zoo smalle pad dwars te zetten, waardoor niet het ver keer wordt gestremd, maar gevaarlijker wordt gemaakt dan het al is. Ik wil niet spreken over hun inzichten van rechtshouden, wat zich meermalen voordoet op den Hooge Rijndijk, misschien nog niet breed genoeg voor de boeren. Wanneer ze naar huis gaan vliegt de één den ander vóór. .zoodat zich dikwijls het geval voordoet, dat drie wagens naast el kaar links v. d. weg passeeren, al gaat dat in het rijwielpad. Fietsers moeten dan maar in den. hoorn fcruipen. T.cat ik .maar eindigen, 't is treurig met de inzichten van den boer omtrent het verkeer. U dankend I. J. M. G. Jr. Leiden, 29 Mei 1925. Ingezonden Mededeeling, DE RIJNSTREEK WOERDEN. „Excelsior". In de laatst gehouden raadszitting staakten de stemmen over het al of niet toestaan van de subsidie aan het fanfarecorps „Excelsior" voor de door haar jaarlijks te geven zomerconcerten a f 35 per concert. Verwacht wordt, dat in een volgende zitting bij voltallige vergade ring, deze subsidie, gezien de hedendaag- sche bezuinigingspolitiek van ons ge meentebestuur, zeker worden afgewezen. Door velen zal het worden bejammerd, dat: we zoodoende van deze concerten verstoken zullen blijven. Er is thans echter een licht punt gekomen. De Harmonie St. Francis- cus Solanus, onderafdeeling van den R. K. Volksbond, heeft zich thans tot den Raad gewend met een o.i. zeer sympathiek voorstel. Zij willen deze concerten geven tegen een vergoeding van f 10 voor de vier concerten. De leden zullen dan vier wezen hun repetitiën moeten missen, doch deze willen zij gaarne hiervoor opofferen. Het gevraagde bedra^ is slechts ter bestrijding der noodzakelijke onkosten. Wij twijfelen niet, of Woerdensch Raad zal dit luttele bedrag voor dit doel zeker beschikbaar stellen. Ook het Woerdensch publiek zal het zeker waardeeren. De Harmonie, be kend om zijn populaire marschen en vroo- lijke nummers, zal ook zeker ons schoone avonden bezorgen. Het is dan ook te ho pen, dat de Raad spoedig in deze een be slissing neemt, opdat niet de mooiste zo meravonden voorbij zijn. Concours. Tweeden Pinksterdag wordt alhier een groot muziekconcours gehouden. Hieraan wordt deelgenomen door 17 voreenigingen met ruim 500 leden. Te 12 uur zullen deze vereenigingen zich verzamelen op de nieuwe markt, waarna een défilé door de stad zal worden gehou den. Een groot aantal prijzen zijn be schikbaar gesteld. Het officieel programma is inmiddels verschenen. Indien het weer medewerkt, zullen zeker velen dit con cours bezoeken. Het Olympisch Comité. De eerste bij dragen voor het Olympisch Comité zijn alhier gebracht door de Woerdensehe ten nisclubs. In totaal is door hen f 54.50 af gedragen. Geboren: Gerda, d. van D. Beijer en J. P. Post. Marrigie Maria, d. van J. B'ok en J. J. K'oot. Klaas, z van K. Dekkpr en M Broekhuizen. Cornells Gerardus, z. van C. v. d. Werff en E Hoo- genboom. Vera Jacoba Maria. d. van S. P. Onneweer en W. ,M A. Stolwijk. Ondertrouwd: B. Blonk en M. F. Hangst. Gehuwd: B. H. Roelofsen en J. C. van Schip. ZOETE RW 01 IDE. Geboren: Nicolaas Tlieodorus. z. van P. L. de Jong en M. M Hooeeveen. Catharina Maria, d. van P. J. van der Salin en H. C van der Kle:j. Catharina Maria, d. van L. Berk en A. A Zandvliet. Heudricus Jacobus, z. van C. Th van der Maat en W van Haastrecht. STADSNIEUWS Ter eere van de Heilige Theresia van - het Kind Jesus. Gistereavond is in de Hartebrugskerk êen triduum begonnen ter eere van de nieuwe Heilige. Het beeld van de Kleine Theresia werd voor 't Lof ingewijd. 't Is eenhnooi beeld. Beminnen lijk is het voorkomen der Hei lige en toch zonder een zweem van zoete lijkheid. Het kinderlijke van haar aanleg en karakter ligt er in uitgedrukt, doch uit den zaohten glimlach spreekt ook de ernst barer Serafijnsche liefde en de bovenaard se he moed harer heiligheid. Na het triduum zal de Pastoor het beeld, dat nu te midden van bloemen in het priesterkoor staat, ten geschenke ge ven voor de Kapel van de Eerw. Zusters Garmelilessen alhier. Pater Borromaeus hield gisteren een predicatie over de Kleine Theresia als „K in d van God bij uitnemendheid"; van avond om half acht zal de gevierde rede naar de Heilige beschouwen als „de kleine apostel", terwijl hij Zondagavond zal preeken over de Jïeilige als „hemelsche rozenstrooister". Gisteren werd uitgereikt een lied ter eere van de Heilige, dat na liet Lof wordt gezongen. Oprichtingsvergadering R.-K. Radic- Vereeniging. Op een daartoe gisterenavond in het St. Pancratiuspatronaat gehouden bijeen komst van R. K. Radio-amateurs is men gekomen tot de oprichting eener afdeeling van do R. K. Radio-Vereemging hier ter stede. Deze bijeenkomst, welke door een zes tiental R. K. Radio-amateurs bezocht was, werd geopend door den WelEerw. Heer Th. Blom, van wien liet initiatief tot op richting was uitgegaan. Ook de "WelEerw H®r Nieveen van Dijknm was ter verga dering aanwezig. In zijn openingswoord zette Kap. Blom in korte trekken het dool dezer bijeenkomst uiteen, waarbij spreker enkele artikelen voorlas uit de R. K. Radio-Gids en uit de Radio-Expres, betrekking hebbende op liet belang van de totstandkoming van Radio-vereenigingen en clubs. Do hierop door den eerw. spreker gestelde vraag, of men ook hier ter stede tot de oprichting van een afdeeling voor Leiden en om streken moest komen, word door alle aan wezigen terstond bevestigend: beantwoord Spreker deelde vervolgens mede, dat. de jaarlijksclie contributie 4.per lid be draagt, waarvan 1.zal worden afge- sfaaif aan het hoofdbestuur. Bij de hierna gehouden verkiezing werd een voorloopig bestuur samengesteld, be staande uit de volgende heeren: Kapelaan Th. Blom, voorzitter en de heeren F. A Grimbergen en F. Driessen resp. als se cretaris en penningmeester. Door den Voorz. werd voorgesteld bin nenkort een hezoek te brengen aan de Radio-tentoonstelling, welke vanaf heden tot 7 Juni te Scheveningen gehouden wordt. Hierna volgde voorlezing der ontwerp statuten, zooals deze o. a. te Amsterdam zijn aangenomen en goedgekeurd en afge drukt staan in het tweede nummer van de R. K. Radio-Gids. Behoudens enkele kleine wijzigingen werden deze statuten door de aanwezigen voor de afdeeling Leiden en Omstreken aangenomen en GEMEENTELIJKE AANKONDIGINf GEMEENTELIJKE VISCHVERKOO Aan den Gemeentelijken Vischwin Vischmarkt 18, Telef. 1225 is ZATERI en voorzoover voorradig ook ZATERDj avond verkrijgbaar: SCHOL a 0 0.35 per pond. N. C. DE GIJSELAAR, Burj Leiden, 29 Mei 1925. HINDERWET. B. en W. van Leiden brengen ter a meene kennis, dat de beslissing op verzoek van: a. C. L. van Dam, om gunning tot uitbreiding van de brood] kerij in het perceel Koningstraat No kadastraal bekend Sectie K. No. 2251 b. H. M. Meijkamp, om vergunning uitbreiding van de bewaarplaats buskruit in bet perceel Vrouwesteeg 7, kadastraal bekend Sectie H. No. 2i is verdaagd. N. C. DE GIJSELAAR, Burg VAN STRIJEN. Secretaris. Leiden, 29 Mei 1925 Katholieke Agenda LEIDEN. Maandag. Propagandavergadering 1 riabond, St. Jozefgezellenvew 's middags 2 uur. 5 uur Lof i predikatie, Hartebrugskerk. Maandag. Muziekfeest „Perosiy. Woensdag. R.-K. Bond van Spoer- Tramwegpersoncel St.-Raph afd. Leiden. Zomerzorg, te 8 i Donderdag. R K. Vrouwenbond, „Zon zorg", te 8 uur. De avond-, nacht- en Zondagsdienst apotheken wordt van Maandag 25 Mei en met Zondag 31 Mei (le Pinksterd waargenomen door de apotheken der I ren D..J. v. Driesum, Mare 76, Telef en W. Pelle, Kort Rapenburg 12, T< 594 en Maandag 1 Juni ('2en Pinksterd door de apotheek van den heer C Duvsler. Nrnumn P"- 1-a TVTof r,no goedgekeurd De drleeling zal hei „Leidsehe R. K. Radioclub". Voorts werd besloten om binnenlij waarschijnlijk op Woensdagavond een der komende weken, wederom een eenkomst te houden, waar dan nadere zonderheden, alsook het werkplan zul worden besproken. Vóór deze vergadej zal aan de R. K Amateurs in Leiden omstreken een opmen tót aansluiting: do vereeniging worden gedaan. Na nog enkele besprekingen werd vergadering -gesloten Ten overvloede bier nog Vermeld, dat het. doel is dooi oprichting van plaatseliik'p afdeelingcii komen tot één grooten landelijke» b van R. K Radio-Amateurs, met een ei R NR a di o-omroen. Wij willen het lidmaatschap ten zeei aanbevelen, zoowel in het beland der ai teurs zelf. als in dat der R K. TH Vereeniging, waarvoor gisterenavond van de 16 aanwezigen zich ongaven Leidsehe Radio-Vereeniging. Gisterenavond hield de heer R A. I nalda een lezing over korte golWitvai voor de Leidsehe Radio-Vereeniging. beer Menalda zefte on dn i deli Ure wiize1 een het nut voor de serieuze ema| van 't ontvangen van zeer korte golvei De heer Menalda werd mbf groote ,i dacht gevolgd en aan het einde werd 1 dank gebracht voor hetgeen bii ten geM had gebracht. Verder werd er besloten on 2en Pi sterdag pen hezoek aan de Nod. Rai Salon te Scheveningen te brengen Re men komst is voor de leden e.a. die fiets eaan 12.30 uur aan de VweekgM voor Zeevaart en voor li en die prr tl gaan 12.45 uur aan het station. „Perosi." Muziekfeest 2den Pinkster dl Maandag 2d en Pinksterdag geeft Pei ter gelegenheid van haar 5-jarig besll een muziekfeest in den eoncerttuin i Zomerlust. Om 1 uur worden de deelnemende t eenigingen (uit Roelofarendsveen. Nod wijk. Langeraar, Lïsse, Voorburg Delft) in Zomerlust ontvangen. Om 1.38 is er rondgang door de s' langs den volgenden weg: Stalionsw Sloe'nstraaf. Princessekade, Breestrtj -Hoogewóerd, Wafersteeg, Honigracht, 1 likaanstraaf. Haarlemmerstraat, Stel straat, Stationsweg. Van 2.30 tot 7 uur is er concert-mul in den tuin van Zomerlust. Van 810 is er .in „Zomerlust" groot avondconcert, aangeboden door I Harmonie-Orkest „St. Gregorius de On te", Den Haag. De Leidsehe Winkelstand. Vandaag heeft de heropening plaatsYi den winkel Nieuwe Riju 24, waarin vod heen de zaak der firma Geise en SM mann was gevestigd. Thans is daar een filiaal geopend d den handel in kinderwagens en huishfl delijke artikelen van den lieer W. Zat berg, Haarlemmerstraat 235. Ook hier vindt men een ruime keuze kinderwagens, vouwwagens, gas- en e's trische lampen met alle voorkomende <j derdeelen, huishoudelijke artikelen en d winters ook kachels. Het pand behoefde geen verandering ondergaan, wijl de étalages en winkj ruimte zich goed voor de diverse artikel leenden. J De winkel is netjes opgeschilderd, is de eenige verandering die heeft pW gevonden.

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 2