Leidsclie Courant' weede Blad Vrijdag 22 Mei 1925 STADSNIEUWS GEMEENTERAAD. Gemeenteraad vergadert op Maandag Pi 1925, des namiddags te twee uur. behandelen onderwerpen: Aanwijzing van leden van den Ge waad om. zoo noödig, als plaatsver- rs op Ie treden van den Burgemees- Is Voorzitter van het stembureau in eiste stemdistrict voor de stemming noeming van de leden van de Tweede der Staten-Generaal, de Provinciale en den Gemeenteraad. Benoeming van leden en plaatsver- inde leden van het stembureau in het stemdistrict en van voorzitters, leden latsvervangende leden van de overige lureaux voor de stemming ter benoe- van do leden van de Tweede Kamer (alen-Generaal, de Provinciale Staten n Gemeeentraad. Benoeming van leden en plaatsver- nde leden van het Hoofdstembureau «kring I en van de voorzitters, leden latsvervangende leden van de hoofd- ureaux in de Kieskringen II en III, de verkiezing van de leden van den snteraad. Benoeming van een Regentes van het of Arme Wees- en Kinderhuis. Benoeming van een tijdelijk leeraar 1TToogduitsch aan liet Gymnasium. Benoeming van eenc tijdelijke leer- 'n liet Fransch aan de" Hoogere Bur- inol met 5-jariggn cursus. Benoeming van eene onderwijzeres l handleckenen aan de Meisjesschool tl. L. O. Benoeming van een Adjunct-Direc- aii den Markt- en Havendienst. Praeadvies op het verzoek van Dr. E. E ies, om eervol ontslag als geneesheer e gestichten „Endegeest, Voorgeest en ?eest." Ei Voorstel om aan mej. W. H. Neder- tijdelijk leevares in de Engelsche taal 1c Hoogere Burgerschool voor Meis- >en studieverlof te verleenen tot 15 Voorstel tot aanvaarding van de laaiden, waaronder door Gedep. vergunning is verleend voor den p en de exploitatie van een hoogspan- lijn van het transformatorstation voor senaarschen Polder in Leimuiden 0 in het transformatorstalion te Nicuw- d. Vaststelling van bet aan Gedep. n uit te brengen verslag aangaande ijzo. waarop het op de gemeentebe- ing voor 1924 voor schoolkindervoe- en -kleeding toegestaan bedrag is be- Praeadvies op het verzoek van de Wem ink's Beton Maatschappij, om inning tot demping van een gedeelte langs den Hoogen Morschweg, Sectie J o. 867. VooVstel tot verkoop van een ge heim langs den Haarlemmertrek- iweg onder Noordwijkerhout, Sectie B |{ilt ged., aan L. M. van Noort. Verordening, houdende wijziging Herordening van 29 Augustus 1921, «de de heffing van schoolgelden aan iymnasium, de Hoogere Burgerschool Jongens en de Hoogere Burgerschool Meisjes" te Leiden (Gemeenteblad p9.\ Voorstel om aan liet Leidscli Stu- sneorps vergunning te verleenen tot in iiikneming" van een gedeelte van het Isecn en van den Zoeterwopdschen el, ten behoeve van het in Juni a.s. e voeren Openluchtspel, en W. stellen voor de vergunning te enen onder dezelfde voorwaarden als onder indertijd een zelfde vergunning erkend aan het Bestuur van de 3- Tvereeniging. Voorstel om de perceelen gemeente n. 8rWie P nis 896 tot en met 903 en 950 (alles oud 815 ged.l, te ontslaan uit het hypothecair verband, gelegd tol zeker heid van de betaling van de kosten van straal aanleg op een terrein tusscben den Rijnsburgenveg en den Warmonderweg door de N.V. „Leidsche Exploitatie Maat* schappij voor Onroerende goederen." 18o. Praeadvies op het adres van de afd. Leiden van den Ned. Bond van Personeel in Overheidsdienst, in zake de niet-toeken- ning van periodieke verhoogingen aan Ios- en tijdelijk personeel. 19o. Praeadvies op het adres van H. J. W. Welling e. a., in zake den toestand van de straat vóór hunne woningen aan den Ouden Singel gedurende de veemarkt. 20o. Voorstel om de Commissie van Be heer over het Openhaar Slachthuis te machtigen tot het doen vernieuwen van den vloer in het gezellenlokaal van die inrich ting, waarvan de kosten 700 bedragen. 21o. Voorstel in zake den aanleg van straten ter verbinding van de Verlengde Munnikenstraat, de Verlengde Oosterstraat en de van Speijkstraat met de Waardstraat, met intrekking van het Raadsbesluit van 13 Juli 1924. 22o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten yan het opruimen van houtwerken en het uitbag geren van den Heerensingel ter plaatse van de voormalige zweminrichting. 23o. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de kosten van ver nieuwing van de Verversbrug. 24o. Voorstel lot beschikbaarstelling van gelden ten behoeve van de meerdere kosten van verbouwing en inrichting van het schoolgebouw aan dp Boommarkf. 25o. Bezwaar en verzoekschriften tegen aanslagen in het schoolgeld Middelbaar- en Hooger Onderwijs, dienst 19241925. Benoemingen, enz. B. en W. stollen voor de tijdelijke be noeming van mej. C. J. Termin als lecra- res in de Fransche taal aan de H. B. S. met vijfjarigen cursus (wegens ziekte van mej. H. Th. Mensing) to verlengen tot uiterlijk J Sept. 1925. In de vacahire-mej. C. J. M. Hoeks als onderwijzeres in het handteelcenen aan de meisjesschool voor U. L. O. b:e- den B. en W. de volgende voordracht aan: 1. mej. Brosser (Leiden), mej. Vrolijk (Amsterdam), mej. Brouwer ('s-G ra ven- li age). -B. en W. stellen voor aan mej. W. H. Nederhoed, tijdelijk leerares in de Engel sche taal aan de H. B. S. voor Meisjes een studieverlof te geven tot 15 Juli. De Directrice zal tot dien datum de lessen van mej. N. geven. Schoolkindervoeding en -kleeding. Van de op de begrooting voor liet dienst jaar 1924 voor schoolkindervoeding en -kleeding uitgetrokken som van f27435. werd een bedrag van f20825.uitgegeven en als subsidie uitgekeerd aan de Vereeni- ging „Sehoolkindervoeding en Schoolkin- derkleed.ing", die zich het verstrekken van voeding en kleeding aan kinderen ten doel stelt, zulks tor bevordering van schoolbe zoek. Het winterseizoen 19231924 eindigde den 3en Mei, tot welken datum door 54-4 kinderen deelgenomen werd aan do maal tijden. Voor het ontvangen van voedsel gedu rende de zomer- en wintermaanden werden aanvankelijk ingasdhreven resp. 388 en 274 kinderen, welke aantallen later stegen tot resp. 400 en 422 kinderen. Tot de aanneming der leerlingen werd in den regel niet overgegaan dan .nadat de aanvragen door den Armenraad waren onderzocht Uit een staat blijkt, dat van de R. K. Scholen het volgend aantal kinderen aan de voeding deelnamen: R. K. Jongensschool aan de Pelikaan straat, voeding gedurende de zomermaan den 35, gedurende dé wintermaanden 34. R. K. Meisjesschool aan de Oude Vest gedurende de zomermaanden 28, geduren de de wintermaanden 41. R. K. Meisjesschool aan de Hoogewoerd gedurende dc zomermaanden 8, geduren de de wintermaanden 11. De maaltijden bestonden gedurende dc zomermaanden wekelijks uit tweemaal vermicelli soep, tweemaal stamppot, één maal rijstepap en éénmaal gort met rozij nen en gedurende de wintermaanden uit erwtensoep. vermicejlisoep, stamppot. rijstepap, gort met rozijnen en brirne bon nen met spek. De verstrekking van de maaltijden had rechtstreeks aan de kinderen plaats en wel in het gebouw dor Vincentius-Voreeniging en in lokalen van de openbare scholen aan het Plantsoen. De navolgende kleedingstukken werden uitgereikt: 946 paar kousen, 518 hemden, 516 broeken, 169 schorten, 188 blouses, 204 jurken, 32 manchester jongenspakjes; verder werden 1761 paar klompen ver strekt. Voor een nauwgezette-conlrole op een behoorlijk gebruik der kleedingstuk ken werd vanwege de vereeniging zorg ge dragen. De inkomsten der vereeniging bedroegen f21623.10, n.l. aan gemeentelijk subsidie f20825.aan contribution f546.75, aan collecten, bijdragen, giften enz. f225.66, aan boetegelden f 3.75 en aan ontvangsten van verschillenden aard f21.94, terwijl verder nog kon worden beschikt over het batig saldo van het vorige jaar ad f71.58. Uitgegeven werd een bedrag van f21680.05 te specificeeren als volgt: voed sel f14751.20, kleeding f55,78.55 en uit gaven van allerlei aard, als: loonen, druk werken, advertentiën, materialen, meubi lair, enz. f 1355.30. Het voordeeWg saldo ten bedrage van f 14.63 wordt gereser veerd voor het jaar 1925. De Oude Singel en de veemarkt. Een aantal bewoners van den Ouden Singel hebben per adres den Raad ver zocht, verandering te willen brengen in den toestand, welke voor en tijdens de uren, waarop de veemarkt wordt gehou den, vóór hunne woningen pleegt te hcer- sclieii en welken toestand de adressanten, voornamelijk uit hoofde van de verontrei niging door het vee van den openharen weg en de belemmering van 't verkeer ter plaatse, als onhoudbaar kenschetsen. B. en W. hebben naar aanleiding van dat adres nauwgezet onderzocht of, en op welke wijze, aan de klachten van de om wonenden tegemoet gekomen zou kunnen worden. Daarbij is hun gebleken, dat. het, gegeven de omstandigheden, waaronder hier ter stede dc veemarkt wordt gehou den, uiterst moeilijk is, om in den tegen- woordigen toestand zoodanige verandering ie brengen, dat het ongemak, waarover de adressanten klagen, geheel zou worden opgeheven. Zoo is liet met name niet mo gelijk om het vee op de booten in plaats van hij de ingangen der markt te laten keuren, terwijl evenmin het aanvangsuur van de veemarkt gedurende de tijden van drukken aanvoer vervroegd kan worden (gesteld, dat dit zou helpen), omdat de wet niet toestaat de aanvangsuren vóór zonsopgang te stellen. Zoolang derhalve de veemarkt gehouden wordt Ier plaatse waar dit thans ge schiedt, is het aldus B. en W. ge zien de wettelijke voorschriften, die op dit punt van kracht zijn, niet mogelijk in den hestaanden toestand algehcéle verandering te brengen. Niettemin me enen B. en W. te mogen verwachten, dat de inmiddels van hooger hand goedgekeurde en binnenkort in te voeren nieuwe regeling van do aan vangsuren der veemarkt; een gunstigen in vloed op den toestand, waarover geklaagd wordt, zal hebben, térwijl voorts ook het reinigen van do straat na afloop van de markt door het bezigen van den sproeiwa gen een verbetering heeft ondergaan. Af- spuiting door middel van op hrandkranen gekoppelde slangen, zooals op de Beesten markt geschiedt, achten B. en W. bij de tegenwoordige wijze van reiniging niet noodzakelijk en zou bovendien, mede in verhand met liet plaatsen van nieuwe brandkranen, te kostbaar worden. Ten slotte wijzen B. en W. er nog op, dat de overlast, waarvan in het adres ge sproken wordt, gedurende de maanden Maart tot October al zeer gering pleegt te zijn. Onder mededeeling, clat hunnerzijds ge tracht zal worden den in het adres bedoel den overlast zooveel mogelijk te beperken, geven B. en W. den Raad in overweging, het adres hiermede als afgedaan te be schouwen.* Vernieuwing Verversbrug. Tot de bruggen, waarvan B. en W. reeds in 1921 te kennen gaven, dat zij verbete ring behoefden en mitsdien te zijner tijd vernieuwd zouden moeten worden, behoort ook de Verversbrug, gelegen over de Oude Heerengracht in het ver'engde van de Langegracht. Deze brug, die reeds van het jaar J387 dateert, is een der ophaalbrug gen met dubbele klap, welke voor hel steeds toenemend verkeer groot e bezwa ren opleveren. De brug is steil en smal (de breedte tussghen de, hameipoorten be draagt slechts 2 90 M.) en is daardoor voor het gewone verkeer in lioogo mate on- geriefelijk; bovendien is zij niet bestand tegen het steeds zwaarder wordend ver keer met vrachtautomobielen en zelfs nl te zwak voor de wagens der Gemeente rei niging, die de brng veelvuldig passeeren. Is vernieuwing van de Verversbrug reeds hierom alleszins wenschelijk, zij is niet minder urgent te achten, nu de doorvaart wijdte dier brug. in open stand, slechts 6 56 M. bedraagt. Het gevolg hiervan toch is, dat alleen schepen met geringe breedte de brug kunnen doorvaren en dat de los- wal der Stedelijke Fabrieken van Gas en Electric Heit thans slechts bereikbaar is voor kolenschepen van ten hoogste 300 ton. terwijl, indien de doorvaartwijdte grooter was, schepen van 600 ton voor den wal der Fabrieken zouden kunnen komen. Van welk een groot belang de verbreed'ng van de doorvaartwijdte der Verversbrug tot 10 M. dan ook bij het voortdurend toe nemen van het brandstoffenverbruik der Lichtfabrieken is, moge blijken, aldus B. en W„ uit liet desbetreffend schrijven van Commissarissen dier Fabrieken. Comnvs- sarissen zijn op grond hiervan bereid de verbouwingskosten van de Ver versbrug een bijdrage ten laste van de Stedelijke Lichtfabrieken te verleenen ten bcloope van 70 pel. dier kosten tot een maximum van f 42000.In totaal wor den de kosten der vevniewing geschat op rond f G2000.waarvan dus niet meer dan pl.m. f 20000.rechtstreeks ten laste van de gemeentekas komt. B. en W. stellen voor, tot de hier aange geven vernieuwing te besluiten. Dc Lemvog. De Leidsche Exploitatie-Maatschappij van Onroerende Goederen alhier verzocht B. en W. andermaal te willen bevorderen, dat eenige perceelen bouwgrond, welke hypothecair ten behoeve van de gemeente Leiden zijn verhonden, tot meerdere ze kerheid van de betaling van de kosten van straataanleg, ingevolge Raadsbesluit van 11 Februari 1924 uit het hypothecair ver hand worden ontslagen. Het betreft thans de perceelen Sectie I\ Nis 896 tot en met 903 en 950 ter grootte van 1768 c.A. Op gelijke verzoeken word door de Raad in zijn zittingen van 1 December 1.1. ten opzichte van de perceelen nis 850 t/m 859 en 813 en van 16 Februari 1925 ten op zichte van de perceelen nis 843 t/m 848, 889, 890) en 169 gunstig beschikt. De Ex ploitatie Maatschappij biedt aan als afbe taling van de voor straataanleg verschul digde gelden een bedrag van f 3000.aan de gemeente le voldoen, waardoor 'tegen over de vermindering van het onderpand de nog te heialen kosten voor straataan leg ad pl.m. f 15000.zullen worden te ruggebracht tot pl.m. f 12000. Na ontslag uit het hypothecair verband van bovengenoemde perceelen, zal het res- loerend verbonden onroerend goed nog een oppervlakte beslaan van 2.1864 II.A. (2.3632 H.A.—0.1768 H.A.), waarvan de waarde als bouwterrein ruimschoots op weegt tegen de nog te betalen som van pl.m. f .12000.—. Met de Commissie van Fabricage zijn B. en W. van oordeel, clat ouder deze om standigheden geen bezwaar bestaat tog^n inwilliging van liet verzoek. Aanleg van straten. Nu ingevolge liet besluit van de Raads vergadering d.d. 26 Januari j.l. eenige per ceelen grond, gelegen in de Waard, in eigendom aan de gemeente zijn overge gaan, is het mogelijk de verbinding tot stancl te brengen van de Verlengde Munni kenstraat met de Waardstraat, welke ver binding tot dusverre niet kon plaats heb ben, omdat het aangrenzend terrein niet aan de gemeente toebehoorde. Bovendien kunnen nu ook de Yerleengde Oosterstraat en de van Speijkstraat over hare volle teeedte met de Waardstraat in verbinding gebracht worden. Verhuring van liet aangekochte land kan naar de meening van B. en W. heler ach terwege blijven. Ten eerste zal het terrein UIT DE RADIO WERELD. Wat er vanavond fe hooien is. 5.30 uur: Hilversum 1050 M. Vóór-iivuiid- conccrt. 1. Strauss Mnrsch. 3. Souvenir de Bade (wa's): 3. der Zigeunerhnron (ouverture)? 4. Slavische Tiinze; 5. La Tos- ca (opera fantasie). Pauze. 6. Die Rose von Stamhui (pot pourri): 7 Gold und Si'ber (wals); 8. Polocko Mazurka. 9. Celébre Sarabande: 10. Finale. ;>.35 F Heitoren 2600 M, Concert. 5.50 Miinchen 485 M. T 'opulnir con cept. 6.45 Londen 365 M. Muziek. 6.50 Manchester 375 M. Concert uit hel Palace Theatre. 7.20 Londen 365 M. en Chelmsford 1600 M. Orkest Soli, gevolgd door voordrachten. Te 8.20 uur Balladen programma: „Who Treads the Path of Duly" (..The Magic Flute", Mozart); ..The Valley of Laughter", „Nigh tingale of June" en ..Break o' Day" van Sanderson. ..Parted" (Tosti): ..The Eng-- lish Rose" („Merrie Eng< land" Edward German); .Tho Arrow and tho Song" (Bul- fe): ..Mv Mother Bids Mo Bind My Hair" (Haydn). ..Ear ly One Morning" (Traditional). „To Mary" (M, V. White). ..The Garden of Your Heart" (F. Do- rel). „In Sheltered Vale" (Old German Melody). „The Yco. man's Wedding Song" (Ponia* towski). Three Yorkshire Dnlo Dances (Arthur Wood). To 9.50 uur: Vier gedeelten van populaire Symphonieën. 7.20 Birmingham 475 M. Kamera muziek. 7.20 Bournemouth 385 M. Pianoro-» cital, gevolgd door orkestmuz:elc 7.20 Newcastle 400 M. „Macbeth", gevolgd door zang. 7.20 Hamburg 395 M. Volks-prook- jes in Duilscho opera's. 7.20 Munster 410 M. Wngn r-con-* eert, 7.35 Brussel 265 M. Klassieke mu ziek. 7.50 Berlijn 500 M. Gemengd pro gram. 750 Frankfurt 470 M Een operelle. 7.50 Rome 425 M. Nieuws en con cert. 7.50 Zurich 515 M. Concert 8.05 Radio-Paris 1750 M. Fraomen- lon uit ..La Bohème". 8.05 Miinchen 485 M Symplionie- concert. 8.10 Hilversum 1050 M. Lezing van ir. G. J. Duyfies over de .staats mijnen in Limburg. Gevolgd door gramofoonplalen. na de voltooiing van den straataaö'ee no-t onbelangrijk kleiner zijn geworden en daarbij in tweeën zijn gesplitst, man bo vendien zal het voorloopig goed d:enst kunnen doen als opslagplaats voor mate rialen o.d:. terwijl hel na den veor-eno- men straataanleg als bouwlerr- 'o kan worden geëxploiteerd. Op deze w'jre be spaart de gemeente tevens de vrij aanzien lijke kosten van afrastering langs den openharen weg. Verder stellen B. en W. voor, te besluiten tot ruiling, met de N.V. Gebr. van Hoe- ken's Houthandel, alhier, en zonder eeni ge kosten voor de gemeente, van lie' n de gemeente loebehoorende percoo' d ast raai bekend gemeente Leiden. S K No. 3518, tegen het perceel, k.nh-i aal hekiid aluvoren No. 8519. Gemengde BBerieSnftew EEN MOTORBOOT MET TWAALF PERSONEN GEZONKEN. Drie personen verdronken. Men meldt ons uit Amsterdam: Gisterenmorgen te ongeveer 10 uur heeft op de Amstel, ongeveer ter hoogte van Oudcr-Amstel een tragisch ongevaal plaats gehad, waarbij drie menschenlevens zijn verloren gegaan. Toen een motorbootje, lie- niand met 12 personen uit de richting FEUILLETON. T GEHEIM VAN DE ZEE. door ANDRé SAVIGNON Geautoriseerde vertaling (Nadruk verboden) Eu als ik niet wil, dat dat joch aan ''1 komt, zei hij eindelijk, en keek me k in m'n oogen. k was zoo verbouwereerd dat ik be te huilen. De anderen toonden zich er r verteoderd, en verontwaardigd. - Wat heb je er nou aan om dat kind •lagen, riep Galais nijdig, dat is geen 'ior van doen. orsen haalde z'n schouders op en m'n mompelde verlegen onverstaanbare orden. Nog altijd zweeg Mengham, •r tenslotte verloor z'n gezicht toch z'n :<ifce uitdrukking. 7 Ik had niet gedacht, dat jc zoo'n "n kart had, ventje, zei hij, en z'n stem, een oogenblik geleden nog zoo barsch geklonken, was nu wonderlijk zacht. u'l maar niet hoor, ik ben niet zoo ad als ik er uitzie". Niet zoo kwaad, alleen maar een je erg ruw, zei m'n oom. E'1 jij, Corsen, riep de zonderlinge n> wat denk jij er van. Mijnheer Mengham is een beste maar erg twistziek, antwoorde Gor- r Goed zoo, en altijd tevreden, als hij dat de menschen rechtvaardig be weid worden, hernam Mengham, en llüa zich tot mij richtend, vervolgde hij: „Huil mg ar niet Daniël, en droog je tranen, er komen voor jou nog genoeg mooie dagen, voordat je je jeugd moet be treuren. Wil je zeeman worden?" Ja, meneer. Hij barstte in een schaterlacht uit. Nou, dan heb je je Boot verduiveld goed uitgekozen. Ik wist niet waarom, maar deze woor den, waarvan de beteekenis mij ontsnapte, maakten een benauwenden indruk op me, iets, als een vage onrust, verwekten ze bij me, maar dc anderen schaterlachten. Verduiveld, meneer Mengham, je bent toch altijd dezelfde. Ik heb een jongen gekend, hervatte Mengham peinzend, na een oogenblik stilte, die dol was op paarden, maar om dat hij te arm was, om aan z'n verlangen te kunnen voldoen, werd hij koetsier van een lijkwagenMaar in ieder geval, beste jongen, jij zal de zeemansloopbaan beginnen met riaar wrakken te zoeken. Hoeren, besloot hij, je hoed af voor onzen nieuwen zeeschuimer! Eindelijk scheen de meest volmaakte eendracht te zullen gaan heerschen, maar do twistzieke stemming van „dc Ouwe" zoo noemden ze Mengham ook heel dikwijls, liet ons niet lang met. rust. Want een paar seconden later hernam hij: Kijk, om jullie te bewijzen,, dat ik een geschikte vent hen, zal ik jullie eens een brief laten zien, die ik in m'n zak heb. Een bliksems compromitteerende brief, zei hij met langzame nadruk. En zich tot m'n oom wendend: Ilij Is voor jou bestemd, Prigent En aangezien m'n oom een verwonderd gezicht trok, verduidelijkte hij: Kapitein Prigent van de „Zee meeuw". dat ben jij toch? Allemaal waren we naderbij gekomen om de enveloppe, te zien, die Mengham in z'n hand hield, en niet wilde afgeven. M'n oom bemerkte, dat hij geopend was. Wat moet dat beteekenen, vroeg hij verontwaardigd. Mengham haalde de schouders op en antwoordde onverschillig: Ik heb 'm tegelijk met m'n andere brieven gekregen, ik heb 'm toen openge maakt en gelezen. Geef 'm direct hier, commandeerde de kapitein, terwijl hij z'n handen uit strekte. Maar Mengham, vlugger dan hij, ont kwam zijn groep en de enveloppe onder den neus van Calais en Corsen duwend, wees hij hun op het stempel. Porsal, lazen zij heiden tegelijk ter wijl een stomme verbazing zich op hun tronie afteekende. Juist, Porsal, herhaalde Mengham. Iedereen zweeg, alsof dit woord een buitengewone beteekenis had. Eindelijk fluisterde Calais zoo zacht tusscben z'n tanden, dat ik. hot nauwelijks kon ver staan. De schatgraver misschien. En met een blik scheen hij Corsen en oom Prigent le ondervragen, terwijl een grijns van twijfel om z'n lippen trok als om onder een spottend grimas zich te verontschul digen voor de dwaze onwaarschijnlijkheid van z'n veronderstelling en de geprikkelde toon van z'n vraag. Het gezicht van Mengham scheen te lachen mot dien dro gen snijdenden lach dien ik dezen avond reeds zoo vaak had gehoord, maar ditmaal bleef z'n lach stom. Wat m'n oom betreft, die kan zich niet langer inhouden. De brievenbesteller had hel recht niet u dien brief af te geven en u had het recht niet hem open te maken. Geef op dien brief en direct. En als ik weiger? tartte Mengham. -Dan is dat zoo goed als een diefstal. Ze hebben hem mij gegeven en ik heb 'm aangenomen. En opengemaakt. Bah! Voor de tweede koer strekte Prigent z'n hand uit naar den brief, maar Men 'ham had hem reeds in z'n zak gestoken Het scheelde weinig- of ze waren handgemeen geraakt, maar z'n kameraden slaagden er ten slotte in m'n oom buiten dc gelagkamer te duwen. Goed dan, schreeuwde hij, terwijl hij wegging. Ik ga den brievenbesteller halen, en dan moet die je maar zeggen Ik zal op 'in wachten, onderbrak Meughain hem kalm. De ernst van 't geval ontging niemand. Alleen „de Ouwe" scheen het machtig, grappig te vinden. Spoedig kwam m'n oom met den brievenbesteller terug. Het was een klein mannetje mot een grootc bril op z'n neus en zoo mager dal je hem met jo pink om zou kunnen duwen. Je kon direct zien aan de plechtige manier waarop hij binnenkwam, dat hij er zich rekenschap van gaf, dat liet er warm toe zou gaan. Maar zonder twijfel putte hij uit hot be wustzijn z'n plicht Ie doen en het pres li lm- dat zijn uniform hem verleende, den moe 1 om Mengham. op een waardige toon van gezag toe te voegen: Er was onder de brieven die ik boicl- de een brief voor kapitein Prigent. U hebt die aangenomen en me gezegd dat dio zelf wel aan den geadresseerden zou over handigen. Volkomen juist, bekende Mengham. Dan verzoek ik, vervolgde do brie venbesteller, de hoeren, hier, deze verkla ring van U niet te vergeten, want ik sta er op, mij van mijn verantwoordelijkheid te ontlasten. Het schijnt dat deze brief opengebroken is. Welnu, toen ik hem aan gaf. was hij ongeschonden. Hij ging nog door met spreken, maar niemand luisterde meer naar hem. Prigent was Mengham naar de keel gevlogen.' Corson en Calais wierpen zich op hun beurt op hen, om ze te sche den. Het ge vecht werd algemeen, en de brievenbestel- rle die in het gedrang was gekomen, scheen volkomen te verdwijnen te mid den van die worstelende lijven. Ik ijlde naar de deur. op 't oogenblik ilat Corsen een stoel ophief boven de vechtenden zon der twijfel orn ze allen tegelijk neer te slaan. Plotseling viel dc lamp die omge- stooten werd op den grond en g ng uit, het huis scheen te trillen op z'n grondveste, do meubelen ploften met gekraak tegen den vloer, horden on schalen onder de voelen vertrapt, kraakten met liet geluid van ont ploffende voetzoekers, het beselio' dat schoon te zullen bezwijken onder den druk van dien woedenden monsehenhoop, ziu ht- p. .m leunde, (Woi dl :d)

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 7