16e Jaargang. VRIJDAG 15 MEI 1925 No. 4945 9e- £eicbelve (Bou^o/nt Oo ABONNEMENTSPRIJS bedraagt bij vooruitbetaling Voor Leiden 19 cent per week 12.50 per kwartaal. Bij onze Agenten 20 cent per week 12.60 per kwartaal. Franco per post I 2.95 per kwartaal. Het Geïllustreerd Zondagsblad is voor de Abonné's ver krijgbaar tegen betaling van 50 ct. per kwartaal, bij voor uitbetaling. Afzonderlijke nummers 5 ct., met Geïllustreerd Zondagsblad 9 4L OH blad verschijnt eiken dag uitgezonderd Zon- en Feestdagen I. Bureaux: RAPENBURG No. 1G - LEIDEN TEL. INT, ADMINISTRATIE 935 REDACTIE 15 GIRONUMMER 103003 POSTBUS No. II Qi DE ADVERTENTIEPRIJS BEDRAAGT: Gewone advertentiön 30 cent per regel. Voor Ingezonden Mededeelingen wordt het s dubbele van het tarief berekend. Kleine^ advertentiön, van ten hoogste 30 woorden, waarin betrekkingen w«*den aangeboden of gevraagd, buur en ver huur, koop en verkoop 10.50. Dit nummer beslaat uit drie bladen. - BUITEMLAHD België. Het nieuwe kabinet. De rrgeeringsverklaring. Hel nieuwe kabinet is gisteren voor de eerste maal bijeen geweest, om "de bewoor dingen vast to stellen van de ministerieels verklaring, die Woensdag a.s. aan het parlement zal worden voorgelezen. De verklaring zal nadruk leggen op het feit, dat de regeering geen partijpolitiek zal voeren, doch zich er toe zal beperken, de begrootingen en zekere dringende ontwer pen te doen aannemen. Zij zal ook na druk leggen op de noodzakelijkheid van een groot publiek debat, aangaande de po litieke en parlementaire situatie. Guitschland. Drukke dagen voor Hindenburg. Het zijn drukke dagen voor rijkspresi dent Hindenburg, deze dagen, van den morgen tot den avond gevuld met ontvang sten, besprekingen, voordrachten en zoo voor Is. Gisteren was het corps diploma tique aan de beurt en daarna verschenen do staatssecretarissen. Bij beide ontvang sten hield Hindenburg een korte toe spraak. Het schijnt echter, dat hij tegen de ver moeienissen van zijn ambt beter opgewas sen is, dan men over liet algemeen had verwacht. Voor ontspanning maakt hij des morgens en des avonds een wande ling door het prachtige park achter zijn paleis. Vanmiddag beeft hij den president van don Rijksdag, LÖbe, een tegenbezoek in diens woning gebracht, en daarna de vertegenwoordigers van - de Duitsche pers ontvangen. Vandaag geeft Hindenburg, naar aan leiding van bet bezoek der staatspresiden ten en minister-presidenten der Duitsche landen, de eerste officieele lunch, waaraan 63 personen zullen deelnemen. Naar we vernemen, zou Hindenburg voornemens zijn. Zaterdag en Zondag door te brongen i» het kleine jachtslot," dat door het Rijk indertijd ten behoeve van rijkspresident Ebert is aangekocht. De bankschandalen. De toestand der gebroeders Barrnat ernstig. Hot „Berl. Tag." verneemt, dat de toe stand van Julius Barmat .zoo ernstig is, dat zijn familie heeft besloten hem on danks liet feit, dat hij uit de voorloopige hechtenis is ontslagen, nog - tijdelijk in de Gharité te laten blijven, waar hij onder behandeling van prof. Kraus en prof. Bonhöffer is. Julius Barmat is op het oogenblik ab soluut niet in staat om te worden geboord. Natuurlijk wordt hij thans in de Gharité niet meer als gedetineerde behandeld. Ook zijn broeder Henri, die zich nog in preven tieve hechtenis bevindt, moet er zeer ern stig aan toe zijn. Een protest van het Conti Een deputatie uit liet Centrum r u m. heeft bij het Pruisische ministerie van justitie geprotesteerd togen de schandalige toe standen in het huis van bewaring te Moa- bit, die tengevolge van het geval-Höfle ïn de commissie van onderzoek uit den Land dag aan liet licht zijn gekomen. De minister van jusitie deelde mede, dat hij den gevangenisdokter had ge schorst en gaf te kennen, dat ook tegen over de rechterlijke instanties zal wo-rdon opgetreden. In parlementaire kringen achtte men bot niet buitengesloten, dat tegen den rechter van instructie dr. Nothman een strafvervolging wegens meineed zal wor den ingesteld. Hij had n.l. voor de com missie van onderzoek verklaard nooit te genover Hüfle iets omtrent den duur van de te verwachten straf te hebben aange duid. Intusschen is uit de dossiers ge bleken, dat Nothmann officieel en schrif telijk heeft verklaard, dat in de zaak-Höfle op een gevangenisstraf van vijf jaar kon worden gerekend. Engeland. Uit het Lagerhuis. Het vraagstuk der werkloosheid. Clynes heeft gisteren het debat over de werkloosheid geopend en daarbij gezegd, dat er nog ongeveer 1.250.000 werkloozen rijn. hetgeen 150.000 meer is dan een jaar geleden onder de Labourregeering. Hij oefende critiek op de regeering omdat zij in gebreke was gebleven maatregelen voor te .«lellen in staat om den luiidigen nood *o lenigen. Clynes beantwoordend, zeide de minister van arbeid, Sir Arthur SleelMaitland, dat de regeering zoo snel mogelijk plannen tot leniging der werkloosheid bevorderde. Sprekende over de malaise bij de scheep vaart verklaarde hij, dat een der redenen hiervoor het feit was, *lat de scheepsbouw voor en tijdens den oorlog druk bezig was en dat toen de oorlog geëindigd was, do heele wereld een overschot bad boven de tonnenmaat, die feitelijk noodig was voor het vrachtvervoer. Dientengevolge was het scheepvaartbedrijf slap en was er stagnatie gekomen in den scheepsbouw. Slechts geleidelijk, naarmate de bestaande schepen versleten raakten, zou er verlich ting komen in den wercldscbeepsbouw. De groote reden, waarom die cijfers van dit jaar nopens de werkloosheid zoo hoog bleven was de toestand in het mijnbedrijf. De cijfers der werkloosheid in de steenko lenmijnen waren Verleden jaar April 25.000 en jn April van dit jaar 139.000. Dit verschil van aanzienlijk meer dan 100.000 vertegenwoordigde schier bet gc- lieele verschil tusschen de werkloosheid van dit en van verleden jaar. Italië, Pelgrims lastig gevallen. Naar Rome reizenden pelgrims uit Tirol is het verboden om zich te Bozen kort op te houden. Aan vorstbisschop dr. "Waitz (den hulpbisschop van Brixen), werd de reis onmogelijk gemaakt. De pelgrims trein reed in snelle vaart het station Bozen voorbij, waar fascisten begonnen te joelen. Op de groentenmarkt te Bozen werd de Djiitsche graaf Toggenburg uitgejouwd. (Wij wijzen er hierbij op, dat de oorzaak van dit incident zuiver oen gevolg is van do TtaliaauscliOosten r ijk sche politieke rivaliteit in hot grensgebied van Italic en Tirol, welk laatste land krachtens liet vredesverdrag een gedeelte aan hot Ap- penijnsche schiereiland moest afstaan. An dere bedevaarttreinen loopen daarom in dit-opzicht niet het minste gevaar.-) Joego-Siavië. Een grensincident. Het blad ..Rjetsj" meldt uit Negotin, dat Woensdag 30 Bulgaarsche soldaten onder aanvoering van een officier in hot Joegoslavische grensdorp Zrnosavoc zijn binnengedrongen en de buizen aan den ingang van het dorp mot geweersalvo's bobben beschoten. De hoeren beantwoord den het vuur, gesteund door 2 grenssol daten. De strijd duurde eenige uren, waarna de Bulgaarsche soldaten zich weer over de grens terugtrokken. Bij hun terug tocht wierpen de Bulgaren eenige bom men naar het huis van den leider der boe renpartij Atanasof, waardoor dit vernield werd- Atanasof'zelf liep ernstige verwon dingen op, zoodat men aan zijn herstel twijfelt. Twee andere buizen werden in brand gestoken. Behalve Atanasof zijn geen slachtoffers te betreuren. Het ministerie beeft oen streng onder zoek ter plaatse doen instellen. Bulgarije. Onrustige toestand. In de buurt van Pazardiik zijn roover- benden opgedoken, die de bevolking terro riseerden en een bedrag van in totaal 400.000 levra's afpersten. Troepenafdcelingen zijn uitgezonden, om de benden te achtervolgen. Er heeft reeds een botsing plaats gehad, waarbij 7 ban dieten gedood zijn. Men verwacht dal de roovers zich spoe dig zullen jnoeten overgeven, daar zij van alle kanten nagezet worden. Rusland. Het Derde Raden-Congres. In het groote theater van Moskou werd, naar de „Vossische Ztg." meldt, Woens dag het derde bondseongres der sovjets geopend. De geheelc zaal was met rood gedrapeerd en er waren twee duizend ge delegeerden opgekomen. Het corps diplomatique woonde de plechtigheid in de tsarenloge bij. Toen Trotzki de zaal binnentrad werd hij met langdurig en stormachtig applaus toegejuicht. Hij werd in het presidium ge kozen. Punt één van de agenda, de opname n.l. van de republieken Uzbekistan en Turkmenistan in den bond, werd aange nomen. Deze eerste zitting, aldus de correspon dent van de „Vossische Ztg.", vertoonde een geraffineerde reclamemakerij voor de volken van het Oosten en een sterk den nadruk leggen op het bondgenootschappe lijk karakter van de sovjet-staten. De gedelegeerde? van Usbekistan en Turkmenistan verschenen in schilderach tige nationale costumes en hielden plech tige, maar onverstaanbare redevoeringen, die uitbundig werden toegejuicht. D.iglooners van Boekara brachten een door kinderen geteekend portret van Le nin, dat enthousiast werd gezoend. Een afdeeling Kubankozakken verscheen met geborduurde vaandels met reusach tige zonnebloemen, met welke men in Rus land zeer dweept. Rvkof en Kalinin werden tot eerekozak ken benoemd. Voor het eerst verscheen er ook de ge zant van een vreemde mogendheid in het congres om een toespraak te houden. Het was de vertegenwoordiger van de Mon- goolsche republiek en men ziet hierin een A'oorteeken van de spoedige toetreding van Mongolië tot de sovjet-unie. Rvkoff hield een rede waarin hij o.a. uitvoerig over de betrekkingen met Duitscliland sprak, die zich, naar hij ver klaarde, tot nu 4oe door een vriendschap pelijke verhouding en een wederzijdsch begrip voor eikaars belangen, waardoor indertijd ook het verdrag van Rapallo tot stand kwam, kenmerkte. Rusland's streven is het ook bij de nieu we regeering in Duitscliland trouw te blij ven aan liet beginsel, om zich in geen en kel geval in binnenlandsche aangelegen heden te mengen. Duitscliland voert op bet oogenblik on derhandelingen met de entente, die wel licht niet zonder invloed op de betrekkin gen tusschen Duitscliland en Rusland zul len blijven. Rykoff verklaarde verder, met betrek king tot de verkiezing van Hindenburg, dat er geen reden bestaat, om aan te ne men, dat deze verkiezing een ongunstigén invloed zal hebben op de vriendschappe lijke betrekkingen tusschen Duitscliland en sovjet Rusland. Marokko. De strijd met de Moorcn. Gecensureerde berichten. In Frankrijk is. naar men weet, de een suur op de berichten uit Marokko inge steld, zoodat het ware verloop van den strijd, dien de Franse tien tegen de Rifka- bylen ondeP Alxl cl lvrim voeren, moeilijk is na te gaan. Wel blijkt uit dat alles dat de Franse-hen stevig aanpakken en voor nemens zijn definitief met do rumoerige en onbetrouwbare stammen af te rekenen. De Franschen hebben een front van 300 K.M. te verdedigen. In Marokko, evenals in Frankrijk, heeft men er zich over ver wonderd zoo zegt de correspondent van de „Matin" te Rabat dat dé gebeurtenis sen benoorden de Ouergha elkaar zoo snel zijn opgevolgd. Men vermoedde niet dat de Rifs, die tot dusver, met uitzondering van enkele stammen, in goede verstand houding met de Franschen schenen te le ven, den oorlog zouden verklaren en Fransch gebied zouden binnendringen. De waarheid is dat Abd el Krim beneveld is door zijn succes tegen de Spanjaarden, die sedert de nederlaag bij Anoeal in 1921 en den terugtocht van Primo de Rivera geen kracht meer hadden om te reageeren Het Petit Journal" schrijft dat men moet erkennen in Abd el Krim een zeer ernstige tegenstander te hebben en geens zins een of ander hoofd eener roovers- bende Om zich daarvan bewust te worden is het voldoende vast te stellen dat Abd el Krim zich 'aan de door maarschalk Ly- autey gevolgde methodes inspireert en ze met oen onbetwistbare handigheid in toe passing brengt. Hij heeft afgezanten ge zonden naar de stamhoofden, die de Fran sell en tot dusver trouw waren en hij heeft zich na zorgvuldig geleide onderhan delingen van hun steun verzekerd. De win termaanden heeft hij gebruikt om in de bergen paden aan te loggen, bruggen over de bergstroomen te slaan en telefoonver bindingen met zijn hoofdstad Adjdir te in- stalleeren. De bolsjewistische invloeden schijnen bij de jongste gebeurtenissen niet te zijn uitgesloten. De „Echo de Paris" herinnert aan het interview van den Franschen communist Treint met de „Iswestia", 4 Jauuari j.l., waarin deze zeide: Wij steu nen de beweging der Marokkanen tegen het Fran sche kapitalisme. China De politieke onrust. Ts j ang-t s o-lin rukt op naar Peking. In de laatste veertien dagen heerscht er groote bezorgdheid onder de bevolking van Noord-Ckina, ten gevolge van berich ten. dat Tsjan-tso-lin met zijn troepen naar Peking oprukt, waar Feng-yoe-siang de christen-generaal, zijn troepen heeft gostationneerd. Het schijnt zeker te zijn, dat aanzienlijke troepenafdcelingen van Moekdcn onlangs in de omstreken van do hoofdstad zijn aangekomen, maar alge meen wordt verwacht, dat generaal"Feng do stad Peking zonder gevechten door Tsjang- tso-lin zal laten bezetten. Er gaan geruchten, dat sommige aan hangers van Feng zijn omgekocht om een neutrale houding aan te« nemen. Dienten gevolge zou Feng niet sterk genoeg zijn om tlians te rechten, zoodat hij zich met een vreedzame ontwikkeling in Noord- west-China zou tevreden stellen. Van het Vaticaan. Breuk tusschen Litauen en het Vaticaan. De gezant uit Rome teruggeroepen. Gemeld wordt, dat ten gevolge van de onmogelijkheid om de standpuuten van het Vaticaan en Litauen te verzoenen, Li tauen zijn zaakgelastigde bij het 'Vaticaan heeft teruggeroepen. Litauen is van oor deel, dat zijn nationale belangen benadeeld zijn door de clausules in het concordaat van liet Vaticaan mei Polen, welke betrek king hebben op de diocese van Wilna. BINNENLAND TWEEDE KAMER. Overzicht. Regeling Werkzaamheden. De Drank wet. De Zuiderzee-wet. Nadat de Kamer in een half uurtje haar huishoudelijk budget voor 1926 had behandeld een werkzaamheid, welke steeds met gesloten deuren geschiédt kregen we de regeling der werkzaamheden. Nog steeds worden nieuwe wetsontwerpen aan de agenda toegevoegd en thans wer den de militaire pensioenwetten en het plan tot mijnontoigening op de dagorde' geplaatst. De Voorzitter heeft ec-liter geen voorstel gedaan om het ontwerp lot afschaffing der staatsloterij op de agenda te plaatsen. Met spoed was een nota van wijziging ingediend op hef ontwerp tot wijziging der drankwet, conform gisteren aangeno men motie-Staalman. In het ontwerp zijn thans alleen blijven staan de bepalingen, die betrekking hebben op de z.g. logemenls vergunningen. Van rle amendementen, door den lieer Rutgers ingediend, is dienovereenkomstig ook eéA'deeVÏngefrokkeh. Tcgéri de andere had de minister geen bezwaar, zij werden zonder hoofdelijke stemming aangenomen De thans aangenomen wijziging bepaalt o.a, dat bij algemeenen maatregel van be stuur eischen worden gesteld, waaraan logementen mopfen voldoen, om in aan merking te komen voor den verkoop van sterken drank alleen aan logeergasten. Minder vlot ging liet met het wetsont werp tot regeling der tegemoetkoming aan de Zuiderzeevisschers en de beoefenaars van me! de Zuiderzeevissckerij verband houdende bedrijven of beroepen wegens de schade, welke de afsluiting der Zuiderzee hun mocht berokkenen. Het wetsontwerp beoogde schadevergoe ding in den vorm van gratis nijverheids onderwijs en opleiding tot een ander am bacht, van geldel ijk en steun bij omvor ming of verplaatsing van bedrijven, van credietverleenlng voor omzetting van iiet tot dusver uitgeoefende bedrijf, van gelde lijke tegemoetkoming aan hen die niet in staat zijn in lnra onderhoud te voorzien; alles op advies eener generale commissie, welke op haar beurt zal worden geadvi seerd door plaatselijke eomité's. Veel bewondering oogstte liet voorgestel de niet. Velen vonden liet te weinig. De lieer Duys (S.D.A.P.) sprak van „schriel", „krenterig", „vernietiging van bestaan" en vooral was een schandaal, (lat de 'arme Zuiderzcegemeenten ook nog zullen moeten meebetalen aan do schade vergoeding. Den heer van do Bilt- (R. K.) was j het voorgestelde tegengevallen. Hij had meer verwacht ten aanzien van de on- derwijsverstrekking, van de tegemoetko ming, van de credietverleening. De lieer Rutgers van Roseiiburg (G.-H.) voncl de rede van den lieer Days wel wat teveel verkiezingspropagandis- tiscli maar was het wat de zaak zelf be treft, er toch vrijwel mee eens. De lieer van Voorst tot Voorst (R. K.) betoogde, dat niet voldoende aan dacht is geschonken aan de nevenbedrij- ven, wilde dat vooral land- en tuinbouw- onderwijs zou worden bevorderd en dat de boerenleenbanken zouden worden be trokken bij de credielverleening. Wat de wenschelijkheid vooral van land- en tuinbouwonderwijs betreft, bleek de heer Ebols,(V. B.) bet eens met den heer van Voorst tot Voorst. Lang vooral was liet klaaglied er werden er vele gezongen van den heer Duymaer vanTwist (R. K), die zijn toorn over te groote schrielheid gister reeds had gedemonstreerd door te stom men tegen het ontwerp betreffende de Zui- derzeeverdedigingswerken. Ook de hoeren Dresselhuys (V. B.) en Snoeck Henkemans CC. H.) voegden zich bij het koor der klaagzan- gers. Eri de 'Kamer li. t de Minister v. S waay geheel alleen staan bij de verde diging van het wets-uitwerp. Geen der le den sprak een woord ten gunste van het voorstel. HET VOORNAAMSTE NIEUWS. BUITENLAND De toestand der gebrs. Barmat. Een protest van het Centrum over de tocstan-< den in het Huis van Bewaring. Het Raden-congres in Rusland. De politieke onrust in China. BINNENLAND De Zuiderzeedcmping in de Tweede Ka mer (Kameroverzicht). Het Koninklijk Bezoek aan Amsterdam. De laatste tijdelijke tentoonstelling tfl Heemstede (2de blad). LEIDEN De opening van de tram Den Haag WassenaarLeiden. OMGEVING Een beschouwing over de Heimans wetering cn 's Molcnaarsbrug. (Rijnstreek, 2de blad). Onze Geïllustreerde Panina De photo-pagina bevat om.: Prijsvraag Ter Bedevaart naar Rome Koninklijk Bezoek aan Amsterdam Von Hinden burg Lord Milner. Z.Exc. toonde zich niet bijzonder lego- moetkoinend jegens de critici. De Minister vreesde, dat veel verder gaan dan het voorgestelde financieele gevolgen zou me debrengen. die niet te overzien zouden zijn en derhalve wellicht niet te dracen zouden zijn. Overigens bleef hij erbij, d it hetgeen do Regeering voorstelt, indenkt a l voldoet aan de billijke eischen der billijk heid. Slechts deze concessie werd gedaan, dat de Minister zich bereid verklaarde met Minister Ruys te overleggen over het wekken van belangstelling voor en het geven van onderwijs in land- en tuinbouw kunde aan de kinderen der belaud.■■!»- benden, die dan in de nieuwe Zuid. r/.«-e- provincie hun beslaan zouden kunnen vin den. Voor liet overige verwees ZijnFxe. de klagers en vragers naar de toekom-1. De Minister verwacht, dat de Generale Commissie, op grond der ervaring, welke zij zal opdoen, later wel zal komen met voorstellen. En daar kan dan over worden gepraat. Reeds kwamen gisteren verschillende amendementen in behandeling. Hef eerste van den lieer Duys. dat ook gemeenten wilde betrekken in de schnd - looss lel lingen, werd per saldo ingetrok ken. Waar het ontwerp spreekt van tege moetkoming aan personen, was het niet op zijn plaats in deze wet. Over een tweede amendement, door den minister onaannemelijk verklaard, zou heden worden beslist. HET KONINKLIJK BEZOEK AAN AMSTERDAM. De audiëntie van gisteren, die. zooiU Lekend is, dit jaar voor het oerst een an der karakter draagt dan vóór dezen, en waarop slechts verschijnen vereenigingen cf particulieren, die bepaalde belangen lebben voor te dragen, hun dank willen betuigen of den wonscli te kennen hebben gegeven, aan de Koningin te worden voor gesteld, werd hedenmorgen bezocht doop besturen van vijf vereenigingen en eon M- ial particulieren. De vereenigingen waren: Joodscho Invalide, de Maatschappij Apollo (Ondersteuningsfonds voor behoef tige toonkunstenaars, hunne weduwen en weezen), de vereeniging Het Eereteekeu voor Menschlievend Hulphetaan, liet Ge nootschap „Do Vrije Bouwers" en de BroodbakkerspatTOonsvereeniging „De Voor zorg". Gisterenmiddag heeft de Koningin even eens den Amsterdamschen Gemeenteraad ten paleize ontvangen. Om achter uur gisterenavond reed de Kon. Familie met gevolg in auto's uit. ter hijwoning van de voorstelling van hel „Vercenigd Tooneel" in don Stadsschouw burg. Daar werden de Hooge Gasten ontvan gen door den wethouder voor1 de kunstza ken, den lieer F. M. Wibaut on den Directeur van den Stadsschouwburg, doe heer mr. Merkelbach. In de zaal, die geheel vol was. verhie ven de bezoekers zich van hunne zetelt toen de Koningin, de Prins en Prinses Ju liana in de koningsloge verschonen. De Koningin droeg oen zee-groen toi-* let en was getooid met een diamanten diadeem en een briljanten halssnoer. Het orkest zette liet „Wilhelmus" in. dat staande door de aanwezigen'werd aange hoord. Onmiddellijk ving de voorstelling aan van het blijspel „Naar liet U lijkt" van Shakespeare. vlo el end.- al. In de pa

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 1