weede Blad LIJK Ho. VVoensdag 13 Mei IS25 UIT DE PERS liberaal opgevoed. Het Huisgezin schrijft: Een leerares in Nederlandse he ietterkun- aan een hoogere burgerschool voor jon- 13 te Amsterdam is 4n het „Hbld." aan t woord. In eon gedicht van De Gènestet was men t woord „talenten" tegengekomen. Terloops wees de leerares er op, dat dit >ord immers ook in den Bijbel voorkomt. aangesproken jongen haalde de houders op. Een tweede wist het evenmin. .Maar de heele klas, twee-en-twintig op schoten jongens van 15 jaar ze zwij- n De leerares tracht ze op weg te helpen: en van de gelijkenissen". Het baat niet. ,0ver een volslagen onkunde omtrent de tl, waarin de Bijbel geschreven is, de en Geboden, het Onze Vader, ben ik al 0 vaak heengegleden", schrijft de leera- En ze voegt er aan toe, dat zo iemand die nder godsdienst is opgevoed, vooral en ijd onbeschaafd vindt.. Het religiueze gevoel laat ze nog daar, aar wat begrijpen zulke menschen vam ,n eigen taal? Wat zegt. een verloren zoon hun, of een rloren schaap? Hoe moeten zulke menschen Vondel be- ijpen, en waarom vinden ze den ,.Gijs- echt" mooi, als ze niet weten, en volko- begrijpen, wat eigenlijk de Herst icht is? De leerares vertelt, dat onlangs een vijf- -klasseir, volkomen te goeder trouw, ver- kerde, dat het woord Kerstnacht samen- ng met het Duitsche „Kerze" en dus de icht was, waarin de kaarsen werden aan stoken. ,En zoo vervolgt de leerares dat is et één jongen, of één klas, maar zoo zijn allemaal, al de liberaal opgevoede of odern opgevoede jongens en meisjes van ze onenbare school." Wie de vier Evangelisten waren, kunnen niet bijbrengen; een psalmist is een lorzanger; de bazuinen van Jericho „heb- 'n iets te maken met de kruistochten", de postelen zijn de menschen, die de Aposto- >che kerk (op de Nieuwmarkt te Amster- im) heblxm gesticht. „En als ik eenmaal aan ,.Adam in bal- igsohap" of „Lucifer" toe ben, blijkt ail- id, dat het scheppingsverhaal door niet in, maar dan ook geen één, wordt ge- >nd" Hef is inderdaad een tekort voor het he lp van de eigen taal, een blijk van onbe- haafdheid, vreemd te staan tegenover "jen Bijbel en het Christendom. wMaar het andere tekort, het tekort in het JJeleleven? |De leerares glijdt daar over heen; maar 1 het niet wanhopig te vernemen, dat al liberaal opgevoede jongens en meisjes i de openbare school geen notie- hebben la^n God, het scheppingswerk, het Christen- de christelijke maatschappij, waarin leven? Deze jongens en meisjes, die straks in e maatschappij leiding zullen h bben te 0 iven. Heeft de heer Drc-ssëlhuys niet nog on- ngs verzekerd, dat de liberalen, het intel- a|ctueële deel van het volk, weer aan het wind dienen te komen, dat ook bij de .jeraleu de godsdienst en het godsdienstig ven veilig zijn? En heeft het .Hbld." ons niet diets po rn te maken, dat de openbare school het 8 erkst sprekende symbool is van onze ilkseenheid? Laten mr. Dresselhuys en het „Hbld." erwegen wat de leerares schrijft over de lenbare school en over de liberaal op ge lede jongens en meisjes, en laten zij dan, s zij den moed hebben, bandhaven wat zoo boud beweerd hebben. ZONDERLINGE CR1TIEK. In De Volkskrant schrijft het Kamerlid Henri Hermans onder boven staand opschrift: 't Is verbazend moeilijk, zoo niet onmo gelijk, het ieder naar den zin te maken. Dit is vooral zoo op het terrein der po litiek, waar de zinnen ook nog zeer veran derlijk zijn. Wij hebben het weer ondervonden mot het subsidie voor de Olympiade. Dit is door een groote meerderheid van de rech terzijde afgewezen op tweo gronden: le. omdat, na alle noodzakelijke bezuinigingen op nuttige uitgaven, bezuinigingen die hier en daar pijnlijk getroffen hebben, het niet aanging een millioen gulden beschikbaar te stellen voor een internationaal sport- feest, en 2e. omdat de sport-excessen, waar van de idieele belangen in dezen tijd zoo veel te lijden hebben, ongetwijfeld door de Olympiade zullen worden bevorderd, al er kennen wij dat de voorstanders het tegen deel verdedigen. Maar dezen oordeelen dan ook anders over „excessen". Op beide gronden werd drie maanden geleden ook door katholieke bladen het subsidie bestreden. Wanneer men nu ech ter dezelfde bladen eenige weken later precies het tegenovergestelde standpunt ziet verdedigen nadat het subsidie door de Kamer verworpen is dan moet men met een Franseh spreekwoord wel denken aan de gemakkelijkheid van de critiek en aan de practische politiek, die zoo lastig is, omdat zij tot de kunst behoort. Een onzer dagbladen wij bepalen ons tot dit ééne schreef op 7 Februari j.l. een fel artikel tegen het subsidie-voorstel. Dit voorstel van deze regeering was, „op zijn zachtst uitgedrukt bevreemdend." Een vlijmend scherp vonnis over dat voorstel van het Handelsblad werd met in stemming overgenomen en dan volgde dit slot: „Wanneer het werkelijk waar is, dat deze spelen honderdduizenden vreemdelingen zullen trekken, dan zijn er belanghebbende oreaDisaties genoeg die ervoor kunnen bijdragen. „Maar dat de kosten van dit feest, dat de Olympiade te Parijs heeft het geleerd noch een sportieve, noch eene nationale beteekenls heeft, door alle belastingbetalers moet worden ge dragen, lijkt ons in hooge mate onbil lijk. „En wij verwachten alsnog, dat de Staten-Generaal voor deze al te groote royaliteit der regeering een stokje zal steken," Precies drie maanden later. Het subsi die-voorstel is inderdaad verworpen. Het zelfde blad schrijft nu, dat het votum der Kamer haar is tegengevallen, klaagt er over, dat de rechterzijde de regeering weer alleen liet staan vroeger heette het, dat de reehterziide de regeering altijd maar slaafsch volgt! en besluit: „Helaas, dat de financieele politiek der laatste tijden nu oorzaak moest zijn, dat bij dit gevalletje een millioen over drie jaar als zoo gewel dig zwaar iets werd beschouwd".... Dat bij zulke „voorlichting" het publiek de kluts kwijt raakt, is toch waarlijk niet te verwonderen. Wat eerst aan onze volksvertegenwoor digers als wijsheid werd voorgehouden, wordt drie maanden later een stommiteit geheeten! En zulke voorbeelden zijn helaas! niet zeldzaam. Geen wonder, dat er op politiek terrein, zoo veel misverstand ligt opeengestapeld! BIHireMLIlHD R. K. Werkliedenverbond. Vergadering Verbondsbes tuur Maandag j. 1. vergaderde het Ver- bondsbestuur. Bij het begin der vergadering had de heer Kuiper een warme felicitatie in ont vangst te nemen in verband met zijn 50sten verjaardag. Het werkloosheidsvraagstuk en de werk loosheidsverzekering werden opnieuw ern stig onder het oog gezien. De pogingen om tot een bevredigende werkverschaffing te komen, zullen worden voortgezet. Met de besturen van de vier groote gemeenten wordt overleg gepleegd over een uniforme steunregeling voor reglementair ui t vetrok- kenen. Met het C. N. V. en liet A. N. V. wordt samengewerkt om te bereiken, dat eertijds dooT het Rijk aan de werkloozen- kassen verleende gelden, worden kwijtge scholden. Verder zal een poging worden ge daan om weg le nemen de onbillijk': id in de klassenindeeling ten opzichte van de werkloozenuitkeeringen, welke is ontstaan door de samenvoeging van gemeenten. Vastgesteld werd een leiddraad, dro door de plaatselijke arbeidsorganisaties kan worden toegepast om de R. K. Volksbon den en Werklieden vereenigingen te outil- leeren voor de uit de stichting van het R. K. Werkliedenverbond voortgevloeide bree ders taak en een goede samenwerking tus- schen stands- en vakorganisatie te bevor deren. Deze leiddraad zal aan de Verbonds vergadering ter goedkeuring worden voor gelegd. Besproken werd een plan tot samensmel ting van „Het Roer" en „Do R. K. Vak beweging" tot één orgaan voor de leiders. De besprekingen leidden nog niet tot een definitief resultaat en zulen in de volgende vergadering worden voortgezet Weeldebelasting Een adreB van Gaf é-P ersoneel Het bestuur van den Bond van hotel-, café, en restaurantpersoneel in Nederland schrijft in een adres aan de Tweede Ka mer: dat in het wetsontwerp tot aanvulling van de Zegelwet 1917 o.m. voorkomt een belasting van de verteringen in hotels, koffiehuizen, restaurants en alle dergelijke inrichtingen, dat die belasting het bezoek van genoemde inrichtingen zal doen ver minderen, waardoor bij het personeel de werkloosheid zal vermeerderen; dat die belasting ongetwijfeld ook de geldelijke belooning van het in die bedrijven work- zame bedienend personeel zal verminde ren, aangezien het bijna uitsluitend zijn loon in den vorm van fooien ontvangt; dat hetzelfde te vreezen is voor de andere groepen van personeel, die wel voor loon werkzaam zijn, omdat die loonen o.a. be- neerscht worden door de prijzen, die in de zaken kunnen worden gemaakt; dat de in ning van die belasting in de practijk zal neerkomen op het bedienend personeel, dat van de patroons geen loon ontvangt, en daarvoor in de wet ook geenerlei loon is toegedacht; dat derhalve genoemd wets ontwerp het hotel- en koffiehuisbedrijf bedreigt en de positie van het personeel In het bijzonder. Redenen waarom met den meesten aan drang verzocht wordt, genoemd wetsont werp niet aan te nemen. De grenswijziging van Haarlem Een adres van Haarlem Het gemeentebestuur van Haarlem heeft aan de leden van de Tweede Kamer den volgenden brief gezonden: Nu he'. dezerzijds zoolang verwachte wetsontwerp tot wijziging van de grenzen van de gemeente Haarlem en omliggende gemeenten ten slotte is verschenen en ter beoordeeling is voorgolegd, meenen wij nog eens met nadruk te moeten aandringen op aanneming van dit voorstel, waarvan in het algemeen de noodzakelijkheid, na hetgeen hierover onlangs door ons is ge publiceerd, wel voldoende bekend mag worden verondersteld. Door de totstand koming van de wet zal o.a. ongetwijfeld een einde komen aan verschillende on houdbare toestanden, al ware het alleen aan de zeer abnormale bevolkingsdicht heid, waardoor in deze gemeente op een oppervlakte van 635 H.A. ruim 80.000 in gezetenen hun woonplaats moeten vinden. Een voorbeeld van dichtbevolktheid, zoo als in ons land geen tweede wordt gevon den. Uit de bouwvakken De onderhandelingen De hoodbesturen van de moderne, R.-K. en Christelijke bouwarbeidersbonden heb ben gisteren geconfereerd, naar aanlei ding van de voorwaardelijke aanvaarding der patroons van het bemiddelingsvoorstel van den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Czn., met betrekking tot de collectieve ar beidsovereenkomst in de bouwvakken en besloten zich bereid te verklaren op de door U geformuleerde conclusies een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst met de beide patroonsbonden in het bouw bedrijf te sluiten. Tn de Bondsraadsverga- dering van den Alg. Ned Bouwarbeiders- bond werd eenzelfde beslissing genomen, doch dit besluit moet nog worden onder werpen aan het oordeel der betrokken af- deelingen. Over tien dagen kan deze Bond een definitief antwoord geven. „De meening, welke echter in de mede- deelingen van de patroonsbonden wordt geuit, schept do mogelijkheid, dat het toch niet tot sluiten eener overeenkomst zal komen, indien althans deze meening zoodanig moet worden opgevat, dat sta kingen, welke zijn uitgebroken over vraag punten, welke niet in de overeenkomst worden geregeld, daaronder vallen, ook zullen moeten worden opgeheven. „Volgens onze meening zullen natuur lijk die stakingen, welke beoogen een re geling te treffen, waarin door de collec tieve overeenkomst wordt voorzien, direct nadat overeenstemming is bereikt, worden opgeheven. „Voor die stakingen echter, die zijn uit gebroken om redenen, geheel buiten de collectieve overeenkomst vallende, zal een oplossing moeten worden gevonden vóór tot opheffing kan worden overgegaan. „Waar nu echter partijen het in prin cipe eens zijn geworden, moet alles ge daan worden om te voorkomen, dat de zaak weer op bijkomstigheden zou stag- neeren. Het beste lijkt ons in dit verband een samenspreking tusschen de besturen der betrokken organisaties. „Misschien kan Uwerzijds het initiatief tot hij bijeenroepen van zulk een vergade ring worden genomen of zijn ook de be sturen van de patroonsbonden misschien wel bereid, na een mededeeling van U, zulk een vergadering uit te schrijven. Op deze vergadering kunnen dan partijen him wederzijdsch standpunt uiteenzetten, om te trachten tot een oplossing te komen." De Communistische partij De oppositie gaat eruit De „Tel." verneemt, dat de heeren H. Sneevliet, E. Bouwman, J. Brandsteder, H. Menist te Amsterdam, P. Harkema te Groningen en N. A. Kooistra*te Emmer- Erfscheiderveen, bedankt hebben voor het lidmaatschap der G. P. H Zij motiveeren dit schriftelijk aldus: „Na kennis genomen te hebben van het verhandelde op het antl-N.A.S.-congres, en vaststellende, dat er disciplinebreuk Ia gepleegd jegens de Commintern, zeggen wij het lidmaatschap dor C. P H. op." Gemengde Berichten Uit het Huls van Bewaring ontsnapt. Een sensatloneele autorit. Gisterenmiddag gelukte het een in het Huis van Bewaring te Amsterdam ingeslo ten gijzelaar, die werd overgebracht naar den officier van justitie, aan de haede van den hem begeleidenden veldwachter te ontsnappen. De zaak scheen tevoren te zijn geregeld, want nauwelijks had de arrestant het Huis van Bewaring op de Weteringschans ver laten of een groote auto zonder nummer bord reed met flinke snelheid voor. Waar de gijzelaar niet word vastgehouden, maar enkel'begeleid, was het hem niet moeilijk de vlucht te nemen en zich in den auto te slingeren. De veldwachter echter bleek niet minder vlug, want deze zag eveneens kans zich een standplaats op den auto te verzekeren. Hior werd het hom echter niet gemakkelijk gemaakt. De ontvluchtte met zijn helpers trachtten op allerlei juist niet zachthandigo manieren van hun achtervol ger af te komen, maar deze hield taai vast. 'n Agent van politie, die het geval zag, sprong in allerijl op een achter den pijlsnel wegronnenden auto volgende benzine-wa- èen, dieeen juist-getrouwd bruidspaar vervoerde. De chauffeur gaf vol gas, maar de voor hem rijdende wagen bleef sneller gaan. daarbij geenerlei obstakel tellend. Onder de jachtende rit was het den vluchtelingen eindelijk gelukt den kranigen veldwachter door een reeks vuistslagen in het gelaat van den wogen te doen verdwij nen, waarop het nog sneller verder ging. De achtervolgingspoging moest worden opgegeven. De veldwachter bleek eenige vrij ernstige verwondingen te hebben op- geloopen en werd naar oen der ziekenhui zen vervoerd. Eenigen tijd later kwam uit Utrecht, waarheen het verzoek om op- UIT de RADIOWERELD. Wat er vanavond le hooreri is. uur Hilversum 1050 M Vóór-avond* concert. 1. The Liberty Bell (Marsch) Sousa. 2. Le Barbier do Seville (ouverture) Rossini. 3. Puppea Wilzei; (Bayer). 4. Spanische Tftnze (Moskow8ki). 6. Trouba dour (opera fantaisie) Vordi. Pauze. 6. Die Rose von Sianw bui (operette-potpourri) KHl. 7. Mattinata (lied) Leoncnv .!;- 3. Rosse Mousse (Wals) Rn- 9 Conté d'Amour (foxtro' sa, 10. Finale. Eiffeltoren 2600 M. Goncc tl Londen 365 M. Muziek. München 485 M. Kamermuziek, -Rome 426 M. Nieuwe en con* cert. Louden 865 M. en Chelmsford 1600 M. Een Sullivan-program-; ma. Overture „Iolanthe". „Comt Margarita, Como" („The Martyr of Antioch.") Suite Maacarade („The Merchant of Verice"). JL/Ord of Our Chosen Race" („Ivanhoe.") A Light Interlude. „Nothing in Particular Suite^ „Victoria and Merrie England". „The Gay Hussar" („The Chief tain"). „When Thou Art Near." JDrlnking Song" („Rose of Per sia"). Concertino for Cello and Orchestra. „Orpheus and His Lute". „Full Fathom Five" „Where the Bee Sucks." Over- ture, „Yeomen of the Guard Birmingham 475 M. Concert. Bournemouth 385 M. „Drama.1* Manchester 375 M. Concert. Newcastle 400 M. Concert. Berlijn 500 M. „Der Freischiiti" romantische opera (Weber.) Hamburg 895 M. „Die Czarda- fürstin" operette. Brussel 265 M. Fragmenten uil „Chemineau", drama van Xa vier Leroux. Munster 410 M. Kamermuziek Zürich 515 M. International#- Liederenavond. Radio-Paris 1780 M. Fragmen ten uit de le acte van „Louise.* Frankfurt 470 M. Liederen» avond. geven, het bericht, dat do auto met de in zittenden daar was aangetroffen en dat dc vluchtelingen in arrest waren gesteld. De vrijheid duurde dus niet lang en dl' mishandeling van den veldwachter zal dl straf ook niet lichter doen zijn Docdeüjk ongeluk. Te Deventer heeft Maandagavond een ernstig auto-ongeval plaats gehad De 48- jarige mevrouw H. van Harte, wonende aan de Brinkpoortstraat aldaar, die met haar echtgenoot per rijwiel -naar Zntphen was geweest, had het ongeluk nabij de brug aan den Snippelingdijk van haar rij wiel te vallen, juist toen een uit Deventer komende personenauto van den heel Schenk te T.ochem haar passeerde. Mevr. v. H. geraakte onder den auto en werd zoo ernstig aan hoofd, horst en buik ver wond, dat zij bijna onmiddellijk overleed. Den autobestuurder treft niet de min< ste schuld. Mevrouw van H. zag den autc aankomen en wilde, daar de wog ter plaat se smal is afstappen. Zij is toen doordat ze een pakje aan het stuur had hangen, omgeslagen naar den kant van den autc en daaronder terecht gekomen met het vermelde noodlottig j Een noodlottige afloop. Een oud bekende der justitie, de 31-jart- ge arbeider G. C. was Maandagavond op zijn beruchte manier in café's aan den Zuidsingel te Venlo, aan het herrie zoe ken en bezig met het den bezoekers lastig te maken. De kastelein zette hem aan de deur, maar tot tweemaal toe kwam hij weer terug. Toen hij den dorden keer bui ten gezet werd, begon hij do spiegelruiten in te slaan, waarop de kastelein _een '-evol- ver greep en twee schoten van uil Ir' r,af4 op hem loste. Een daarvan trof 1 1 f" gevaarlijk gewond werd hij naai os- pitaal overgebracht. De dader is 111 bewa ring gesteld. FEUILLETON- Ik heb insgelijks vernomen dat zijn k in het doodenhuis lag, waaraan ik hter thans, na uw verklaring, twijfel, ndelijk ben ik ook te weten gekomen, it men 'n individu heeft aangehouden die het bezit was van de papieren van uw ief. Ik heb hem nog niet hier doen ver fijnen om te vermijden, dat hij voordeel iu trekken uit hetgeen hij hier zou opvan- tot zijn verdediging. Alvorens verder gaan, aangezien de eenige besehuldig- in deze zaak hier aanwezig zijn -. hij ees op de echtgenooten Grobsky moet U vragen of U ze kent.- Neen mijnheer. Alleen wat mevrouw ïtreft, dat kan ik zoo bepaald niet ont- Hmen. Ze herinnert mij aan 'n dame, die gisterennamiddag gezien heb en nog wel het appartement van mijn neeft. Hal zei mijnheer Renard, dat is be- ngrijk. Mijnheer Sauteul, wil U er goe- o nota van nemen. Ik heb ze zelf3 een oogenblikje voor n nicht aangezien, die ik nog niet ken- Ik wilde haar verrassen, maar die ge- ®le verrassing kwam verkeerd uit. Ik Brd van achter in mijn nek gepakt en met Bweld de deur uitgegooid. Dit is wonderlijk, zei mijnheer Re- trd. Weet U wie U buitengesmeten left? Ik dacht dat het niemand anders dan ha neef kon zijn. Op dit oogenblilc keek Gregoire zenuw achtig naar oom Schutz, en gtak den vin ger op om het woord te vragen. Ik ken mijnheer niet. Maar wat hij zegt, is de zuivere waarheid. Ik ben het geweest, diö hem de deur heb uitgezet, toen hij mijn vrouw omhelsde, terwijl hij zijn handen voor do oogen hield. Zelfs riep hij: „koekoek". Nu begrijp ik dat het een vergissing was. Hét spijt me erg en ik verzoek mijnheer mij wel te willen ver ontschuldigen. Oom Schutz voelde bij deze woorden een zwaren steen van zijn hart rollen. Dus was het Sidoine niet, die hein buitenge smeten had. Hij loosde een zucht van ver lichting en zei: Ik verzoek mevrouw om mijn vergis sing te willen excuseeren. Mijnheer Renard peinsde ernstig na. Gregoire richtte zich tot hem met wanho pige snikken. Is dit niet voldoende om U te over tuigen? zei hij. Kunt u thans nog dieven in ons blijven zien, na al hetgeen je hier gehoord hebt? Is het aan te uemen, dat dieven de huiseigenaars de deur uitzetten en dan rustig in het huis blijven? Grobsky, antwoordde Mhr. Renard want Gregoire, die beklaagd was, mocht niet met beleefdheid behandeld worden uw opmerking is niet zonder pretentie, maar men heeft nog heel wat brutaler bandieten gezien. Je hebt de tasch verge ten! Je bent werkelijk op heeterdaad be trapt. Ik zou me in uw oog belachelijk ma ken als ik zei, dat ik mij in die tasch ver gist heb; ik meendo dat ik de mijne te pakken had. De huisbewaarster riep: „brand, brand!" Denkt U, dat ik toen nog goed bij mijn positieven was? Met aandacht had oom Schutz naar dit gesprek geluisterd. Mijnheer de rechter, zeide hij, sla mij toe U een vraag te stellen. Ik wensch ze U te stellen enkel en alleen om deze zaak op te helderen. Wat deden mevrouw en mijnheer gisteren in het appartement van mijn neef? Ik heb geen bezwaar U daarop te antwoorden. Zij braken in. Doch zij bewe ren, dat zij het appartement dezen morgen gehuurd hadden om er voor een veertien dagen te blijven. Een armzalige uitvlucht. Wij zijn er! riep oom Schutz op een zegevierenden toon uit. Ik had het wel ge dacht! Het is een streek van de huisbe waarster. Mijnheer, ik begrijp u niet. Ik wil mij absoluut niet mengen in een zaak, die U zoo knap leidt, maar ik mag U toch wel beleefd opmerken dat ze kere gebeurtenissen, die gisteren voorvie len en waarvan ik eerst geen sikkepit be greep, nu kunnen verklaard worden. Bij mij staat het vast, dat mijnheer en me vrouw u de waarheid gezegd hebben. In geheel deze zaak bestaat er enkel verwar ring, veroorzaakt door de handelwijze van de huisbewaarster, die blijkbaar een beb- zuohtige en slechte vrouw is. Wel, zei Mhr. Renard, nu geloof ik U te begrijpen. U meent dat de huisbe waarster werkelijk aan de twee beschul digden de vertrekken van Mhr. Loriot ver huurd heeft, Dat spreekt van zelf! Mijn neef en zijn vrouw waren voor een maand op reis gogaan. De huisbewaarster heeft een goed zaakje willen doen met twee onderhuur ders voor veertien dagen te nemen! Maar als Uw neef voor een maand vertrokken is, hoe komt het dan dat hij hier gebleven is? Hij had den trein gemist. Ha, zei Mhr. Renard, die nadacht, terwijl Mhr. Sauteul de beschuldigde Grobsky's met een verwijtenden blik aan keek. De neerslachtigheid van Gregoire was verdwenen. Hij voelde dat zijn onschuld in 't openbaar schitterde. Hij sohudde met hoofd en handen om lucht te geven aan zijn verontwaardiging tegen madame Eulalie. En dit heeft ons vijf honderd frank ge kost! zuchtte Boubou l'Ecpierre, en oen nacht in de gevangenis! Hal Indien ooit... Stilte! zei de adjunct. Boubou TEquerre kon enkel nog haar woede botvieren met zenuwachtige geba ren. In een hoek fluisterde stil oom Schutz, die de weenende Jeanne troost woorden toesprak. Zij moest zich geweld aandoen om haar smart niet luid uit te snikken. U ziet wel. Wat heb Ik U gezegd? Je hebt je vergist met die geschiedenis van dien hoed en het werktaschje. Sidoi ne had daar nieta mee te maken. Sidoine 1 murmelde zij. Mijn lieve Sidoine! En de rechter zegt dat hij dood is Wel neenl want er is nog een ge schiedenis, die dient opgehelderd te wor- worden. Wij Stiltel donderde opnieuw de adju dant. Mijnheer, zei hij tot oom Schutz, ik ben bier niet gekomen om uw veronder stellingen aan te hooren. Ik dank u voor uw mededeeling, die niet van belang ontr- bloot is, maar die nog moet bewaarheid worden. Indien wij er in slagen, dan zal de zaak ten voordeele van de beschuldig den opgelost worden. Mijnheer de adju dant, zoudt u onmiddellijk de huisbewaar ster hier willen ontbieden? In afwachting gaan we trachten het g<y heim van de verdwijning van den heef Loriot te ontsluieren. Mijnheer de adju dant hoeft u voor de overlijdensakte ge zorgd? Ja mijnheer de rechter, ziehier Mhr. Renard onderzocht vlug het 'I.'cu* ment. 't Is in orde, zei hij. Wil mo n da stukken toonen, die gij op den aan ;.a li ou den kerel gevonden hebt? Na de papieren, die in de portofeuilli van Sidoine staken, onderzocht te hebben, toonde de rechter ze aan oom Schutz, dio dankte en den magistraat verzocht om ze Jeanne te laten zien, Zij bezag ze zonder haar tranen ta kunnen inhouden en bekende dat ze aaa haar man toebehoorde alsook do brieven- tasch, die zij hem in de gelukkige dagen ten geschenke gegeven had. Oom Schutz vroeg zich af of men bij vergissing soms Sidoine niet had aange houden. Doch bij gaf deze veronderstel lingen op toen hij don agent Trepied, op uitnoodiging van den rechter hoorde zog gen, dat do aangehoudene een havenlooza kerel was, beschuldigd een vrouwen- tasch gestolen te hebben en die op den koop toe afgeranseld was geworden CWordt vervolgd).

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5