fjioii#' w DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. NED. OLYMPISCH COMITó. Een nationale inschrijving. Onder leiding van zijn nieuwen voor zitter, A. baron Schimmelpennick van der Oye van Hoevelaken hield het Neder- landsch Olympisch Comité gisteravond een buitengewone vergadering in Krasnapolsky te Amsterdam. Na voorlezing van de notulen van de vorige vergadering door den secretaris penningmeester, nam de voorzitter voor een bijzonder geval het woord. Baron - Schimmelpenninck zeide, dat, wanneer we de agendt zoo voor on3 zien liggen, deze overschaduwd wordt door 't feit dat de Tweede Kamer twee dagen ge leden het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie van een millioen gulden heeft verworpen. Spreker wil geen critiek op het beleid van de Tweede Kamer uitoefenen, daar deze vergadering zeker wel in staat moet worden geacht haar beslissingen uit te spreken. De voorzitter zeide echter, bij de gevolgen van deze stemming stilstaan de, dat hierdoor het houden van de Olym piade in 1928 in Amsterdam in gevaar wordt gebracht. Wordt de Olympiade in 1928 hier niet gehouden, dan durft spreker ronduit te zeggen, dat wij internationale iklaploopers zijn, gezien de omstandigheid dat we van af 1894 gastvrijheid in andere landen hebben genoten. In de twee dagen, die achter ons liggen, hebben we echter de publieke opinie kun nen hooren. De pers heeft groote artikelen aan dit onderwerp gewijd en als we na gaan den steun die ons van verschillende en machthebbende zijden is toegezegd, dan kunnen we dezen als een grooten licht straal in den donkeren nacht beschouwen. Laten alle Nederlanders, die het belang van de sport inzien, medewerken dat de eer van ons dierbaar vaderland niet besmet wordt. Spreker eindigde met de volgende mede deel ingen: Gezien de spontane medewerking, welke de laatste dagen van alle kanten kwam, is besloten: le. Een nationale inschrijving te openen met medewerking van de pers. Bijdragen kunnen worden toegezonden aan de Ned. 'Handel-Maatschappij, die zich daartoe welwillend heeft beschikbaar gesteld: 2e. Oprichting te bevorderen van een fi nancieels commissie tot hel bijeenbrengen van een garant ie-fonds van één millioen gulden. De Ministers van Onderwijs en Buitenlandsche Zaken zullen hunne mede werking verleenen, alsmede de Voorzitters van beide Kamers; 3e Het houden van een loterij of premie- leening; 4e. Ten zeerste den steun te waardeeren van het gemeentebestuur van Amsterdam en van de provincie Noord-Holland Verder de agenda behandelende raadde het bestuur de afgevaardigden aan om 't verzoek van den Ned. {schaakbond om in het. N. 0. C. te worden opgenomen, niet in ie willigen, daar dit geen lichaamssnort is. Wel adviseerde het bestuur den Ned. Bond van Handboogschutfieri jen als lid te aanvaarden, terwijl gisteren het. verzoek was ingekomen van den Ned. Kegel Bond. we'k eventueel lidmaatschap nog door het bestuur onderzocht moet worden. De bespreking over het a.s. Olympisch Congres te Praag bracht eenige discussies omtrent de ama teursbep al ingen rvo ren De voorzitter, hierop antwoordende, zeide dat de betrokken internationale bon den ieder voor zich deze bepalingen moe ten vaststellen en deze dan door het Olym pisch Comité moeten worden aanvaard. Als afgevaardigden van het Ned. Olym pisch Comité zullen naar Praag ca a n de hoeren A baron Schimmelpenninck en P. W. Seharroo. Over-het rapport van de Olympische Sne- len ie Parijs wen schip geen der afgevaar digden het woord Aan het. einde der bi icon komst kwam de Senaat van bet Delftsche Studentencorps zijne medewerking aan het N. O. C. aan bieden. "FT'erna sloot de voorzMier de vergade ring. Een mooi aanbod. De N.V. Ale-emeene Maatschappij voor Industrie en Handel verstrekt door mid del van haar afdeeling Lampuco aan ho tels, café's. restaurant, bioscopen enz. lampen in bruikleen voor ten minste een jaar, in ruil voor het recht op deze lam pen reclame aan te mogen brengen. Zij schat binnenkort 10.000 van deze lampen te zullen hebben geplaatst en heeft nu aan hef Nederlandscb Olympisch Comité aan geboden tot en met het jaar 1928 per ge- installeerde lamp 5 aan dit comité af te drageD, van welk aanbod zij in den loop van die vier jaar een opbrengst verwacht van pl.m. 200.000. Dit bedrag geeft zij a fonds perdu op voorwaarde, dat, wan neer er winst gemaakt wordt,geheel wordt gehandeld volgens het regeeringsvoorstel, dus ponds pondsgewijs restitutie plaats heeft. Een gift van f 1000. De Kon. Edel-metaalbedrijven, voorheen Van Kempen, Begeer Vos, heeft, naar „de Tel." verneemt, een bedrag van 1000 telegrafisch aan het N O. C. doen toeko men ten behoeve van de Olympiade. De steunactie der Delftsche Studenten. Men meldt ons uit Delft, dat de inschrij ving voor het fonds voor de Olympische spelen door de Delftsche studenten gister ïeeds 1800 heeft opgebracht. Met het N. O. C. en de Amsterdamsche studenten wordt overleg gepleegd om de actie voort te zetten en uit te breiden. Een Indisch Steuncomité. Uit Batavia wordt gemeld: Op initiatief Van het lid van den Raad van Indië L. C. iWestenenk is een comité In vorming, dat kich over geheel Indië zal vertakken, om tie sportlichamen op te wekken door mid- tiel van wedstrijden en demonstraties een belangrijke bijdrage in Indië te verschaffen voor het millioen tn de Olympische spelen. Uit Bandoeng wordt gemeld: Bandoeng- sche sportbonden- ten diepste teleurgesteld over de beslissing van de Kamer inzake het subsidie voor de Olympische spelen, bobben een schrijven aan hun leden ge zonden, waarin deze worden opgewekt mede te weken, om nu zeer krachtig te kunnen doorbijten. De Haagsche N. 0. C.-commissie diligent. Naar het Corr. Bur. verneemt heeft de plaatselijke N. O. C.-commissie te Den Haag tot inzameling van gelden voor een waardige vertegenwoordiging van Neder land op de Olympische Spelen te Parijs in 1924, gemeend, na de verwerping van het wetsontwerp in zake het millioen van de Olympische Spelen te Amsterdam, onmid dellijk hare werkzaamheden- welke feite lijk na de Olympische Spelen te Parijs ge ëindigd waren, weder te hervatten. Zij verwacht, dat de Haagsche sportwereld met haar zal medewerken om hot N. O. C. den meest mogelijken steun te verleenen, ten einde de organisatie der spelen te Am sterdam in 1928 in ieder geval mogelijk te maken. De commissie is als volgt sa mengesteld: le luit.-kol. J. T. Wagner, voorzitter; majoor W. G. van Hoogenhuy- ze: B. Veen, B. Verwaal en W. Mulder, allen leden van den Haagschen Athletiek- kring; J. F. Lamey, voorzitter van de voet fcalvereeniging H. B S.; W. J. M. Linden, voorzitter van den Ned. Krach (sporthond, II. Levy, sportredacteur van „Het Vader land" en „De Nieuwe Courant". Secretaris van deze commissie, welke nog met eenige vertegenwoordigers van andere sporten zal worden uitgebreid- is de heer W. Mul der, Stationsweg 137, Den Haag. De indruk te Parijs. De weigering van het Olympische sub sidie door de Tweede Kamer, is le Parijs zonder commentaar in de pers vermeld. „l'Auto" zegt, dat het Olympisch Comité dat einde Mei te Praag samenkomt, moet beslissen, of de wedstrijden in 1928 al dan niet in Nederland kunnen worden gehou den. In bet laatste geval wijst het, naar men weet, een andere stad aan, en het is bekend, dat Los Angeles bovenaan staat. Dit echter wil niet zeggen, dat de Spelen in 1928 daar automatisch zullen plaats hebben; Amerika moet er om vragen en schijnt op het oogenhlik niet er aan te wil len- wegens den lagen wisselkoers ten op zichte van den dollar van de meeste mede dingers. Verplaatsing van een Fransch athleet voor een tiendaagsch verblijf te I.os Angeles zou 60.000 francs kosten. Op die manier zouden vele landen hun déél- raming aanmerkelijk moeten inkrimpen, zoo niet afzijdig blijven. WIELRENNEN. Leidsche Ren- en Toeristvereen. „Swift". Morgen zal er een Betrouwbaarheidsrit gereden worden over een afstand van 30 K.M., terwijl Zondag 17 Mei een sprint ge houden zal worden over 1 K.M. Voor deze twee ritten wordt disponibel gesteld 1 be ker le prijs, 2e prijs een lauwertak je 3e prijs verg. bronzen plaquet, 4e prijs bron- n medaille. De samenkomst zal zijn 8.45 uur bij den hoer W. Boezelijn. De punten hierin te behalen gelden ook voor den Indianbeker. Dc wielerwedstrijden op den Leidschen Straatweg. In den laatsten tijd bereikten de politie te 's-Gravenhage vele klachten van auto mobilisten en wandelaars over het onge mak, dat zij ondervonden van de wedstrij den, in 't bijzonder de wielerwedstrijden, die 's Zondags op den Leidschen Straat weg gehouden worden. Deze wedstrijden werden in de meeste gevallen zonder voor afgaand verlof van de bevoegde autori teiten gehouden. Had de politie aanvanke lijk oogluikend dit toegelaten, nu andere weggebruikers er hinder van ondervon den, meende zij niet langer te kunnen blij ven toezien. Dezer dagen heeft de hoofd commissaris van politie aan alle sport verenigingen daar ter stede, die daarvoor in aanmerking kwamen, een schrijven ge richt, waarin hen bericht werd voor de bovenbedoelde wedstrijden vergunning van de bevoegde autoriteiten aan te vragen. Werd dit niet gedaan, dan zou met kracht tegen het houden van wedstrijden opge treden worden. Gemengde Berichten Moordaanslag op een veldwachter. Gisterennacht is een moordaanslag ge pleegd op den gemeenteveldwachter Kloos- ira te Ruinen. Een kogel doorboorde den jekker en de tabaksdoos, terwijl een tweede kogel de fiets raakte. De dader is gevlucht De veldwachter bleef ongedeerd. Tragische dood. Onder Haaksbergen is in de buurtschap Buurse de zestienjarige t. K. dood aan den weg gevonden. Hij was vroeger lijdende geweest aan toevallen en schijnt, terwijl hij gezeten was op zijn rijwiel, hiervan een üieuwen aanval te hebben gekregen Men vond hem voorover in het water liggen. Auto-ongeluk bij Beetsterzwaag. Donderdagmorgen had naar het „Volk" meldt, te Nieuw Beets een ernstig auto ongeluk plaats. Vier veekooplui van Oos- terlittens spoedden zich in een auto naar de voorjaarsmarkt te Beetsterzwaag. Bij Nieuw-Beets botste de auto plotseling door nog niet opgehelderde oorzaak, te gen een boom. De chauffeur werd door de voorruit geslingerd; ernstig gewond werd hij zoo spoedig mogelijk naar Beetster zwaag vervoerd. Na voorloopig door dr Bremer te zijn verbonden- is hij per auto naar het ziekenhuis te Heerenveen over gebracht. Zijn toestand is zorgwekkend. Ook de andere inzittenden waren meer of minder ernstig gewond. De auto was erg gehavend Ingezonden Mededeeling Doodgedrukt. Donderdagavond is op de Coöperatieve suikerfabriek Dinfeloord te Stampersgat de koperslager De Bra uit Roosendaal, die dien dag aldaar werkzaam was, door een transporteur doodgedrukt. De man, die daar stond te kijken, boog zich over deu transporteurbak en werd meegetrokken en tegen een ijzeren balk geduwd, waardoor de borstkas werd ingedrukt. Hij overleed na eenige oogenblikken. Hij laat een vrouw en eenige kinderen na. Onder zand bedolven. Een hoer passeerde Woensdag per rij wiel nabij de brug te Heusdcn een tweetal jongens die hem aanriepen, dat hun ka- meraadje onder het zand bedolven was. De heer N. begon onmiddelijk op de plaats, die hem aangewezen werd met de handen het zand weg te graven, met het gelukkig gevolg, dat hij op een diepte van een hal ven meter inderdaad het hoofdje van den knaap ontmoette. Hij jongetje, de 8-jarige Jan van Dorst te Heusden, die reeds be wusteloos was, kwam 11a 10 minuten kunst matige ademhaling bij. De jongen, die met zijn vriendjes twee kuilen gegraven had en die met een gang had verbonden, was in de gang gekropen en toen stortte het zant! in. Zonder hulp van dezen redder was er zeker een menschenleven te betreu ren geweest. „H. Volk" Ernstig ongeluk. Gisteren is de machinist Ersseld uit Rot terdam, toen hij tusschen Nootdorp en Pijnacker zijn hoofd buiten de machine stak, in aanraking gekomen mot een der langs de lijn staande masten der elécfri- sche geleiding. Nadat door onmiddellijk aanwezig vijndo geneeskundige hulp een noodverband was aangelegd- werd de on gelukkige per sneltrein naar Botterdam vervoerd en aldaar in bet gemeente zieken huis ter verpleging opgenomen. Daar bleek dat de man schedelbreuk en herschen- schudding bekomen bad. Een oude moordzaak. Eenige jaren geleden is te Hoensbroek de alleen-wonende vrouw Haertmans ver moord en van geld en goed beroofd. Tn verband mot deze misdaad zijn thans drie mijnwerkers te Hoensbroek wonende, ge arresteerd. Zware brand te Bussum. Gisterenmiddag omstreeks kwart. voor twaalf ontstond brand in het fouragema- gazijn van den heer De Jong, in de Kapel straat, te Bussum. De brandweer was spoedig ter plaatse, maar kon niet verhin deren dat hot geheele perceel uitbrandde, en verscheidene duizenden kilo's hooi en sfroo een prooi der vlammen werden. Het vuur was ontstaan, doordat het 8- jarig zoontje van den heer De Jong spe lend een brandende lucifer in een wagen met stroo had geworpen. Inbraak bij rie K. L. M. Men meldt ons uit 's-Gravenhage: Op Zaterdagmiddag 25 April, toen de feesten op Houtrust in vollen gang wa ren. is ingebroken in het hoofdkantoor der K. L. M., Heerengracht 13. De dief, die blijkbaar in zijn werk gestoord is- heeft weinig van zijn gading kunnen medene- mon. Wel werden verschillende, lessenaars geopend en doorzocht, doch zonder resul taat. Slechts enkele zilveren coupes, prij zen op wedstrijden gewonnen, en een paar kleinigheden werden vermist. Ook schijnt de inbreker zich meester te hebben ge maakt van visitekaartjes van den direc teur der K. L. M., den heer Plesman, en zich een week lang voor hem uitgegeven te hebben. Want Zaterdag 2 Mei wist de politie na een vervolging op het terrein van „De Bijenkorf" een beruchten inbre ker te vatten, die in hot bezit van visite kaartjes van den heer Plesman bleek te zijn en sindsdien is uitgekomen, dat hij daarvan danig misbruik heeft gemaakt. De inbreker, die zich zeer goed wist voor te doen en ook vreemde -talen uitstekend sprak, liep ook gaarne in officiersuniform Hij bevindt zich thans in verzekerde be waring. Paardendieven. Te Heyeskes, gemeente Delfzijl, werden Donderdagnacht van landbouwer Fokko Bouman twee paarden gestolen. Gisteren nacht trof de opperwachtmeester der ma réchaussee te Winschoten twee arbeiders uit Napels (gemeente Scheemda bij Win schoten) hij Hooge Brug met de beide paar den aan. De verdachten zijn aangehouden. Zwendelarij van een Nederlander In Hongarijq. Uit Boedapest wordt het volgende ge meld: 1 In den laatsten tijd stuurt de Nederlan der^ F. W. S. uit Nederland naar Honga rije brieven, waarin sneeuwbalcoupons en kwitanties verpakt zijn. Hij beloof denge nen die deze coupons betalen, automobie len, motorrijwielen, piano's of 2000 Hol- Iandscbe guldeus. Van bevoegde zijde wordt de bevolking gewaarschuwd, dat bierop niet ingegaan moet worden daar degenen, die tenslotte deze coupons niet verder kunnen verkoopen, groote schade zullen lijden. Verder zijn de sneeuwbalsys temen volgens de Hongaarsche wet over tredingen, die met een gevangenisstraf tot den tijd van twee maanden en met een geldstraf tot 10.000 kronen beboet kunnen worden. Buitenl. Berichten Gezant overreden. De gezant van Colombia is te Brussel door een auto overreden. Er bestaat bijna geen hoop op redding. De kano-trip van Smith. De Amerikaansche luitenant Smith die, gelijk reeds meer gemeld, een tocht per kano van Nieuw-Schotland naar Rome had ondernomen, is Woensdag in de Ro- meinsches hoofdstad aangekomen na een 3500 mijl te hebben afgelegd. Gedurende zijn Middellandsche Zee tocht had hij vooral in de Golf van Genua en langs de Toskaansche kust van vorm te lijden gehad, waarbij hij al zijn provisie en kleeding verloor. Te Rome werd hij vooral door sportkrin gen met gejuich ontvangen. Denzolfden avond werd hem een diner aangeboden door de plaatselijke roëivereenigingen. Een sensatieproces in Italië. Een op zich onbeduidend, maar door de bijkomende omstandigheden sensatio neel proces zal dezer dagen het gerecht van Viareggio bezig houden. De talrijke oud-bedienden van den her- log van Parma, die bij Viareggio een groo te villa bewoonde, hebben tegen de erfge namen van den hertog een aanklacht inge diend wegens sinds 1918 niet uitbetaalde wettélijke vastgestelde pensioenen. De praetor van Viareggio heeft o.m. de volgende personen voor de rechtbank ge daagd: ex-keizerin Zita, koning Boris van Bulgarije, zijn broer en zuster en voorts twee dozijn onttroonde vorsten, hertogen en prinsen. Als alle uit genood igden zullen wij weer een soort Erfurler-eongres belo ven. LEGER EM VLOOT De Zuidelijk detachement-school voor Verlofsoffïcieren. Naar van de meest bevoegde zijde aan het Ned. Correspondentichureau wordt medegdeeld heeft de Minister van Oorlog thans beslist, dat de in hot Zuiden dos lands te detacheeron compagnie van de School voor Verlofsoffïcieren der Infan terie te Breda zal worden gevestigd KERKNIEUWS Paters Dominicanen bij Z. H. den Paus De correspondent van de „Msbd." seint d.d. 8 dezer: Heden zijn door Z. H. den Paus in par ticuliere audiëntie ontvangen de Hoog- eerw. pater B. D. van Breda, Provinciaal der Nederlandsche Provincie der paters Dominicanen, en de Dpmincaner-paters, de Zecreerw. pastoors Orie, Janssen en Perquin. Z. II. zeide bet droevig doel van hun reis naar Rome te kennen. De magister-generaal had volgens Z.FT. reeds lang zijn ziekelijken toestand be seft en hef doodsge.vaar voorzien. Vandaar dat Z. Hoogeenv. hij Z. FT. den Paus had aangedrongen hom na het Kapittel ont slag te verleenen. Z. H. wilde dit verzoek niet toestaan. Volgens zijn uiterlijk toch leek Pater Theislling nog zoo sterk en hij beloofde nog zoo veel voor de orde en de H. Kerk. De G.eneraal heeft gehoorzaamd tot zijn dood toe Z. II. betuigde aan de Orde en in het bijzonder aan de Nederlandsche Provin cie zijn hartelijke deelneming met het overlijden van den Hoogeerw. Generaal, zooals een dor kardinalen reeds uit naam van Z. H. had gedaan. Z. H. de Paus onderhield zich nog ge- ruimen tijd met de Paters, gaf zijn zegen aan de Nederlandsche Provincie en nam afscheid met de woorden: ,.Do Generaal is thans gelukkiger dan wij". LAND- EN TUINBOUW De Tuinbouw-Onderlinge. Te Haarlem werd in oon der zalen van het restaurant „De Kroon" op 7 Mei 1925 onder voorzitterschap van den heer Thr J. O. de Jong van Beek en "Honk de algr- meenc Ledenvergadering gehouden dor Tuinbouw-Onderlinge, 'er vaststelling van bet Jaarverslag 011 de Balans 0:1 Rakonipg en Verantwoording over het met 31 Octo ber 1924 geëindigd boekjaar- Ter vergadering waren 49 afdeelingcn vertegenwoordigd. Do Balans en Rekening en Verantwoor ding werden onveranderd goedgekeurd. Uit het verslag en de mededielingen der Directie bleek, dat het ledental op 31 Oc tober 1924 bedroeg 6360. Het verzekerd loonbedrag bedroeg voor zoover do wette lijke verzekering betreft 16.611.114. voor de aanvullende regelingen 1.536.826.—, in totaal alzoo 18.147.940. Toen het verslag ter perse ging, waren 873 patroons voor zich persoonlijk bij de Tuin bouw Onderlinge verzekerd en hadden 274 leden hunne inwonende k-hrPrrrr." rn dcwir- zekering doen qjj"1"""0" In het verslagjaar, dat loopt van 1 No vember 1923 tot 31 October 1924'. werden aangegeven 957 ongevallen, in welk cijfer zijn begrepen de me( ongevallen gelijk ge stelde bedrijfsziekten. Van de 957 gevallen werden er 39 niet als bedrijfsongeval er kend, onder de overige 918 gevallen wa* ren 780 bedrijfsongevallen als bedoeld' in art. 2 der Land-'en Tuinbouw Ongevallen wet, en werden er 138 behandeld uit' hoofde van de aanvullende regelingen Van de 780 ongevallen in den zin dor Wet liepen er 729 binnen zes weken af en waren er twee met doodelijken afloop. De overige 49 getroffenen waren niet binnen zes weken hersteld en kwamen in aanmer king voor toekenning van schadeloosstel* ling na bedoelden termijn. Dat op een totaal aantal van 780 onge* vallen er 49 na zes weken in behandeling bleven, wijst er op, dat het aantal meer1 ernstige ongevallen in het verslagjaar ver* houdingsgewijze groot was. Krachtens de vrijwillige regelingen wer den 138 ongevallen behandeld, waarvan geen met doodelijken afloop. De invaliditeit duurde korter dan zes weken In 125 ge'*" vallen, terwijl 13 getroffenen voor een vooi4 loopige rente in aanmerking kwamen. In het verslagjaar werd aan één getroffene, wien in 1923, véér de in werking treding der wet, een ongeval overkomen was. tor- zake een blijvende rente toegekend. Bij het ter perse gaan van het thans uit gebrachte verslag waren nog in behande ling één ongeval van 1920. één van 1921, 2 van 1922 on 4 van 1923, terwijl van do in het verslagjaar voorgekomen ongeval len van meer ernsti^en aard er thans nog 8 in behandeling zijn. Tn het verslagjaar werd zevenmaal be roer» ineesfeld tegen een beslissing omtrent schadeloosstelling- namens het Bestuur genomen. In vier dezer gevallen werd do aanspraak ontleend aan de weduwe, in drie uitsluitend aan de bepalingen van het bedrijfsongevallen-reglement. Van deze zeven beroepszaken, waaromtrent hel ver slag uitvoerige mededeelingen doet, had den twee tot gevolg, dat de-beslissing der Tuinbouw Onderlinge werd gewijzigd: vier beslissingen werden ongewijzigd bevestigd. Tn één zaak was bij liet uitbrengen vaplie' verslag nog geen uitspraak gedaan Uit het verslag en de balans eu rekeninp en verantwoording blijkt, dat het totaal der kosten over het verslagjaar met inbe grip van de reserve voor nog te betalen kosten, beeft bedragen f 135.398.63' Fn verband met bet verzekerd loon nver het verslagjaar is in do vergadering beslo ten met de leden af te rekenen tegen f 9 70 per 100 loon. Het aantal deelnemers aan de ziektever zekering voor arbeiders bedroeg op 31 Oc tober 1924 532, terwijl het gemiddeld aan tal verzekerde arbeiders voor het verslag jaar kan worden gesteld op circa 2300. FTet aantal ziektegevallen bedroeg 335, met 5486 ziektedagen Aan schadelooss*""-'" eU w 1 uilho le a ld f 13.616. LUCHTVAART. EngelschDnitsrbfi luchtvaart- onder handel ingen. De onderhandelingen tusschen Dnitseh land en Engeland over een luchtvaart- overeenkomst hebbeen geleid tot een voor stel, om voor een tijdperk van vijf jaar een overeenkomst aan te gaan, welke de voortzetting van de diensten London- AmsterdamBerlijn en LondénBrussel Keulen onder de bestaande voorwaar den zou veroorloven. De Duitsche vertegenwoordigers heb ben ook aangeboden, de beperking van het aantal vluchten op do route Londen —Berlijn in te trekken, zoodat de betrok ken maatschappij, de Engelscho Imperial Airways Gy l.im. desgewonscht een da- gelijkschen diens» op die voute zou kun nen inrichten, De üuitsche regeering wenschte echter die faculteit niet uit te breiden tot een go regel den dienst over Duitsoh grondgebied naar een anderen staat. Dit verhindert de schepping van een Engelsehen dienst over Zuid-Duitschland naar Praag, Wel is Duitsëliland bereid op aanvraag nu en dan vluchten overDuilseh gebied toe te slaan. Het Engelsehe lnehtvaartminislorie overweegt deze voorstellen, maar heeft nog geen beslissing genomen. Berichten reeds geplaatst in een groot gedeelte onzer vorige oplage. BINNENLAND De Olympische Spelen. Het Ramerlid, me G. A Boon, heeft tot den minister van Justitie de volgende Vla gen gericht: 1 Is de minister nie* van oordeel, dat dori; het votum van de Tweed3 Kamer in zake het wetsontwerp lot verheoging van Hoofdstuk 5 A der Staatsbegroting van het dienstjaar 1925, de kans, dat de Olym pische Spelen in 1928 in Nederland zullen worden gehouden, zeer is verkleind, en dat het op den weg van do regeering ligt, alsnog te bevorderen, dat dit wordt voor komen. mede op grond van de internatio nale positie van Nederland? 2. Is de minister onder deze omstan digheden bereid to bevorderen, /Hit de vereischte vergunning ingevolge de l.ote- rijwet tot het doen houden van een lote rij aan het Olympisch Comité wordt ver doend, gelijk deze vergunning in do afgo- loopen jaren ook voor talrijke andere nuttige doeleinden is gegeven? 3. Indien ongedacht principicele be zwaren bij de regeering zouden zijn om deze vergunning te voyleenon, welke is dan de reden, dat deze principieelo be zwaren in dit geval wel zouden wegen, terwijl zij klaarblijkelijk niet hebben ge wogen bij de verleende toestemmingen door de regeering voor andere loterijen? -X-

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 13