Werner vraagt eon subsidie van 1200, wel een bewijs, oordeelden B. en "W. dat de onderneming niet levensvatbaar is. B. on W waren wel genegen van dit vervoer middel gebruik te maken, zoolang dit be staat Het voorstel van B. on W om geen subsidie te verleenen, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met op één na algem. stemmen. Tegen de heer Vogels. Vastgesteld wordt een verordening, aan wijzende de stemlokalen voor de a.s. ver kiezing. Deze zullen gevestigd zijn in De Paauw, het Raadhuis, het gebouw voor Ghr. Belangen, het Patronaatsgebouw, de Kievietsschool, en de school aan den Driesprong. Vervolgens werden de leden van de zes etemdistricten benoemd. Op voorstel van B. en W. en de Gascom missie werd besloten tot aankoop van twee zuiverkisten voor het Gasbedrijf voor de som van 7500. De Voore. deelde mede, dat B. en W., nabij de Drie Papegaaien aan een nieuw aan te leggen weg, een terrein, groot 1500 M2. k f 8, wenschen aan te koopen voor 'de stichting van een U. L. O. School. De juiste plaats moet echter nog worden be paald. Werd goedgevonden. Vastgesteld werden een drietal beslui pen tot wijziging der begrooting voor 1924 en 1925. Nog werd besloten om in den Noord- OostelijkeD vleugel van het huis „De Paauw", aanvankelijk tot conciërgewo ning bestemd, een veldwachterswoning in te richten eD de bovenwoning in don Z. W. vleugel tot conciërgewoning te bestem men. Hierna werd de vergadering gesloten. KERKNIEUWS. PASTOOR CH. HELWIG. t Te Heer-Hugowaard is overleden de wel- ©erw. heer Gh. Heiwig. sedert 1910 pastoor der Parochie van het Allerh. Hart van Je zus aldaar. Z.eerw. werd geboren in 1866 en ontving de H. Priesterwijding in 1893. BROEDER LEO. t In Den Haag is in den ouderdom van ruim 85 jaren overleden de Eerw. Broeder Leo, lid der Congregatie van de Broeders der Onbevlekte Ontvangenis van Maria. Hij was in het 67ste jaar zijner professie. In 1908 vierde hij zijn 50-jarig profes- siefeest en werd bij die gelegenheid begif tigd met de orde van Oranje-Nassau, wel ke minister Bevens hem persoonlijk kwam overhandigen. RECHTZAKEN KANTONGERECHT TE LEIDEN. Slechts 5 zaken voor openbare behande ling kwamen op de rol voor, doch daarom toch wel een belangrijke zitting. Voor niet Openbaar geen zaken. Voor Ambtenaar van het 0. M. fungeert Mr. Coebergb. ïn de zaak van A. J. B., veehouder te Oegstgeest, welke ten laste gelegd was het afleveren van melk waaraan wa ter toegevoegd was, werd gehoord J. N. Verkley van Sassenheim, hulpchef aan de melkinrichting ,,De Landbouw". Getuige kan verklaren, dat hij de melk waar het om gaat in ontvangst genomen heeft, doch dit niet voor hem zelf was, doch voor de inrichting. Getuige heeft ook niét het leve ringscontract aangeeaan, dat geschiedt door den Directeur. Beid. is hem ook niet Ibckend, daar altijd de knecht de melk komt brengen. De Ambtenaar eischt f 500 boete. Mr. Briët, beklaagde's raadsman, wil in de eerste plaats eenige juridische bezwaren naar voren brengen. Aan de hand van de Warenwet, en van een uitspraak van den Hoogen Raad, merkt spreker op, dat art. 24 zegt, dat het eerste onderzoek van een monster door deskun dige, moet gevolgd worden door eeh tweede onderzoek door een andere deskundige. In het procesverbaal, zegt Dr. van Eek dat hij op 5 Januari het monster van den keur meester heeft ontvangen, en mej. Sne.lage verklaart deze op denzelfden dag van den Directeur te hebben ontvangen, daarbij nog verklarend op de zitting dat er 12 uien noo- dig zijn voor het onderzoek. Hot proces-verbaal is ook door- beiden op één datum geteekend, zoodat bij de in druk krijgt, dat dit onderzoek gelijktijdig is geschied. Nog ernstiger vindt spreker hel feit, dat de wet vereischt voor veroordeeliug, on deugdelijke samenstelling, wat niet ïe laste is gelegd. En al zou dit ten laste gelegd zijn, waar melk al 88 pet. water bevat kan bij toevoeging van zoo'n gering percentage als waar hiervan gesproken wordt, de melk "ajet ondeugdelijk gemaakt worden. Verder is de melk verkocht en afgeleverd aan de melkinrichting „De Landbouw" en niet aan de hiervoor naar voTen gebrachte hulpchef. Bovendien was het een veehou der, die een zeer troeden naam neeft En van een fatsoenlijke boer, als pleiters cliënt, behoeft men niet te verwachten, dat deze met melk zal gaan knoeien. Heel goed is aan te nemen, dat het gegaan i3, zooals beklaagde's knooht verklaard heeft. Er wordt altijd voor eigen gebruik en voor bu ren duinwater medegebracht in de bussen, en de knecht onderzoekt door eT tegen aan t© schoppen, of er nog water in is. 't Is x>k 'n manier, doch geen afdoende, en het ge ringe percentage vam 9, 9, en 7, snroekt hiervoor. Pleiter komt daarom tot de conclusie, dat tot niet ontvankelijk verklaring moet ce- sloten worden, en op grond van de dagvaar ding ontslag van rechtsvervolging moet volgen. En, daar de melk niet is afgeleverd zan getuige, evenmin de schuld is bewezen, vrijspraak zal moeten volgen. Uitspraak over 14 dagen. In de zaak van G. M., bouwkundig-op richter, te Voorschoten, beklaagd van bet in gebruik nemen van een woning zon der vergunning, wordt gehoord de verkoo- per van de woning, Warn aar. Getuige vertelt, dat de woning geheel klaar was, doch nog een kolk moest go- maakt worden, die niets met de woning te maken had, eu waarvoor nog Rijksvorgun- ning noodig was, waarom hem de vergun ning werd onthouden. Bekl. zegt, dat als het in Le:den aange vraagd wordt, reeds de andere dag do ver gunning er is, en hier na weken nog niet. Maar in Leiden zijn heel wat meer amb tenaren, zegt de Kantonrechter. Eisch f 10 of 10 dagen. In de eveneens vorige week behandelde zaak van J. Z. te R ji n s b u t g, die met een rijtuig niet genoog zou rijn uitgeweken voor een auto. werden de autobestuurders geh oord. M. v. Weezenbeek, koopman te Rotter dam, verklaarde, dat hij tegen een stoep gestopt wns. anders waren er ongelukken gebeurd. A v. Weezenbeek verklaarde het zelfde. De Ambtenaar bleef zijn eisch van f 25 boete handhaven. SPORT HET OLYMPISCH MILLIOEN VERWORPEN. De beslissing is gisteren dan gevallen. De Tweede Kamer heeft het wetsvoorstel: een bijdrage van een millioen voor de Olympische Spelen in 1928-te Amsterdam, later door Minister de Visser zoodanig ge wijzigd, dat er geen voorschot zou gegeven worden, doch dat de regeering eerst bij een tekort na de Olympiade met haar geld zon komen, verworpen. Over het hoe of waarom willen we het hier niet hebben. We willen alleen consta- teeren. dat deze nederlaag der gezamenlijke regeering teleurstelling heeft gewekt in ge heel de sportwereld, niet het minst in Ne derland zelf. In de Tweede Kamer waren gisteren middag verschillende autoriteiten op sport gebied tegenwoordig om het verloop der beraadslagingen te volgen en den uilslag to hooren. Onder de verschillende leden van het Olympisch Comité zagen we o m. den voorzitter- baron Schimmelpenninck van der Oye. De slag is beslist, in het nadeel van sport-Nederland. Zal dus de Olympiade in 1928 hier niet worden gehouden? Dat willen we niet hopen. Nu, juist nu zullen de sportliefhebbers moeten toonen, dat de Olympiade een voordeel voor Ne derland is, en zelfs al is zulks niet het ge val, dat dan tenminste sport-Nederland den Nederlandschen naam in den vreemde hoog houde door de Olympiade toch te doen plaats 'hebben. Waar een wil is, daar is een weg! De sport heeft wel voor grootere moeilijkhe den geslaan! De meening van Baron Schimmelpenninck. Dadelijk na de stemming had de Haag- sche correspondent van de „Tel." een on derhoud met den voorzitter van het N. O. C., Baron Schimmelpenninck, die verklaar de pijnlijk te zijn getroffen, door het resul taat der stemming waardoor de Olympiade op zulke losse schroeven komt te staan Wat het N. 0. G. thans zal doen, kon Ba ron Schimmelpenninck nog niet mededee- len. Het bestuur zal de thans geschapen situatie eerst eens goed onder de oogen zien. Tot het laatst toe had men de hoop behouden- dat de Tweede Kamer het wets ontwerp zou aannemen, en ons land voor het buitenland de blaniage van verwerping van het millioen zou besparen. Den indruk, dien wij, aldus de corr., in gesprekken met enkele insiders kregen, was, dat het N. O. C. niet bij de pakken zal blijven neerzitten, en zal trachten met steun van particulieren de benoodigde gel den voor de Olympische Spelen te Amster dam bijeen te krijgen, waartoe mpn nog een beroep op het Nederlandsche Volk zal doen. Onderhoud met Kapitein, Scharroo. De „Tel."-corr. te Amersfoort had gis teren nog een onderhoud met den heer P. W. Scharroo, vice-voorzitter van het N O G. Deze zeide o.m.: „Ik beschouw de verwerping van het subsidie als een ramp voor ons land, waarvan de Kamerleden, die er voor verantwoordelijk zijn, de beteekenis niet kunnen overzien". „Naar mijn meening", zoo ging hij voort, „zijn er onder deze menschen, die het slachtoffer zijn van dom partijbelang en gemis aan algemeene ontwikkeling, waar aan misschien thans een landsbelang is opgeofferd. Men moet' de internationale congressen hebben meegemaakt, om te bi seffen, wat dit wil zeggen voor ons land „Over de organisatie der Olympische Spelen te Parijs was men lang niet alge meen tevreden en men hoopte dan ook op Holland voor een goede en eenvoudige or ganisatie. Omtrent Amsterdam 1928 koes terde men in het buitenland groote ver wachtingen- ook ten aanzien van de ver broedering der volken, te meer, daar hier voor het eerst ook de Centrale rijken zou den hebben deelgenomen. Welk een prach tige rol had ons land hierin dus kunnen spelen, een rol, waardoor onze naam in den vreemde een extra goeden klank zou hebben verkregen. Zouden de tegenstem mers er wel eenig besef van hebben wat dat beteekent?" Op een vraag, of de Olympische Spelen iu 1928 te Amsterdam thans van de baan zijn, antwoordde kapt. Scharroo: „Positief niet!" „Ik heb allo overtuiging, dat het Neder landsche volk nu zijn eigen belang beter zal begrijpen, de fout van een deel van zijn volksvertegenwoordigers zal goedmaken en de benoodigde garantie op andere wijze spontaan zal bijeenbrengen. Dit zal een demonstratie tegenover het buitenland zijn waardoor de nationale eer zou worden ge red. Dat vertrouwen heb ik stellig in het Nederlandsche volkl" ZEILEN. Wedstrijden op het Braassemermeer. Naar wij vernemen zullen er op Zondag 17 Mei a.s. zeilwedstrijden worden gehou den op het Braassemermeer. WATERSPORT. Wedstrijden van „Hollandia". De zeil- en roeivereenigJng „Hollandia*, Alphem aan den Rijn, houdt op Vrijdag 6 en Zaterdag 6 Juni as haar jaarlijkoche roeiwedstrijden op den Rijn nabij 's Mole- naarbrug. Zeilwedstrijden zullen op Zondag 7 Juni op het Braassemermeer worden gehouden. Het roei-progranuna vermeldt o.m.: Tweeriemsgioken (Jun. A.) om den zilve ren vrieselbeker van „Willem III" te Am sterdam, in 1923 door Willem III gewon nen. Tweeriemsgieken (Jun. B.) om de*> wis- selprije van de Ned. Studenten Roeibond, thans in 't bezit van Laga. Vierriems gieken (Jun. B) om een zilve ren Alphen-Beker en een beker aangeboden door eenige A mst él-deden. Achtriems gieken (Jun, A), om den Van Limbur" Stirum-beker, in 't bezit van „Am-stel" te Amsterdam. Achtriems gieken (Jun B) om den wis- selprijs (beeld") van den Ned Roeibond, in 't bezil van „Am-stel" te Amsterdam. Aéhtriems (Sen om den Laga-jubi leums-beker, thans in 't bezit van Laga. Voorts kan worden ingeschreven voor dubbelsciff, sciff, overnaad.se he vier, tweeën, dames-vier etc. De jonge achten B zullen bovendien s!r:j- den om den zilveren prauw (wisselprns) uitgeloord door te Indië verblijvende oud leden van Njord te Leiden en thans in 't bezit van De Hoop te Amsterdam. „Westend". De Watersportvereniging „Westend" zal Zondag a.s. het zeilseizoen openen met admiraal-zeilen en een vossenjacht op do Westeinderplassen te Aalsmeer. MOTORSPORT. Noord-Hollandsche Motorclub. De Noord-Hollandscho Motorclub heeft een rit zonder rust, over 1200 K M. uitge schreven, af te leggen in pl.m. 30 uur. dus met een eemiddelde snelheid van 40 K.M. per uur. Gistermiddag z;;" van het T '•'«"honlein voor het American-hotel te Amsterdam om 4 uur de heer en Hoogeveen en Birsem (Amsterdam). Moos en Jamsen (Haarlem) en Reinders (Heemslede) op 3 Har'ev-Da- viuson, 1 B.S.A. en 1 Matchies vertrokken voor dezen zonder rust-rit". Deze rit over een traject ran 1200 K.M. zal zonder rusten in ongeveer 30 uur wor den afgelegd en gaat over Utr. M, Zwolle, Leeuwarden, Groningen, Assen, Maastricht, den Bosch, M:,ldelburg, 's Graven ha ge, Haarlem naar Amsterdam, waar de rijders hedenavond omstreeks 8 uur in het kleine Gartmanplan'sopn bij Former hopen terug te zijn. Een nieuwe Hollands Hope. Do heer Hibma te Sneek is er, naar de Leeuw. Gt. meldt, in geslaagd, een syndi caat te vormen tot aanbouw van een nieu we Hollands Hope. SCHIETEN Schieten Ond.-Off. 4e Reg. laf. De schietoefeningen van bovengenoemde vereeniging zullen gehouden worden des Zaterdags van 3 tot 6 uur n.m Baan 4 te Katwijk, afstand 200 Meter, op verkleinde schijfbee'den. KEGELEN. Jaarvergadering Leidsche Kegelbond. Gisterenavond had de jaarl. alg vergade ring van deal L. K B. plaats. De bond die door allerlei bijzondere omstandigheden in den laatsten tijd niets meer van zich liet hooren, heeft thans besloten met volle kracht zijn werkzaamheden te hervatten. Telde de L. E. B. tot nu toe 6 clubs, thans zal men het nieuwe vereenigingsjaar kun nen ingaan met 10 clubs Iu beginsel werd besloten in de eerste helft van Juni 1925 reeds de gebruikelijke kegelwedstrijden te houden nl.: De kam pioenswedstrijden. Vrije baan wedstrijden en de Korpswedstrijdon. De Competitie wedstrijden zullen in het najaar worden georganiseerd. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren: M. A A Steyns. voore., Garl Schüdel, penmingm R. de Wilde, onder voorzitter, H. H Tieleman 2e secretaris en J. P. J. G. v Blarkom, J. v. Brussel, G. Jongmens, B Rappe, H. J. P. Wassenaar, en E. W. Wichers Rollandet, leden. Met algemeene stemmen werd tot secretaris ge kozen de heer H. Th -Q Coster, die niet ter vergadering aanwezig, zal verzocht worden deze functie te aanvaarden. POSTDUIVPMconqT „De Zwaluw". De HdHegomsche Postdu'veuvereenigimg „De Zwaluw" hield Zondag een wedvlucht vanaf Bergen (Beleiëb afstand 224 KM Er werden te 10 uur 85 duiven in vrijheid gesteld. De uitslag was als vo'gt: 1ste duif aankomst 12 u. 4G m. 23 sec eigenaar .T Reeuwijk; 2de Van der Aar, 3de idem. 4de Van EM<-n, 5de Willemso, 6de Koek, 7de Zwam veld, 8°'* Corsirse Ode Willem se 10de idem. 11de Warmerdam. 12de Reik hout, 13de Van der Aar. 14de Janssen, 15de Koek, 16de ^e'j.ooner, 17de idem. 18de Beijersbergen, 19de Weijers. De aankomst der laatste werd geconsta teerd te ln 8 m 13 sec., eigenaar De Rooy. De gemiddelde snelheid bedroeg 1C"-' M. per minuut. Zondag 10 Mei wordt een nrijsvlucht ge houden vanaf Noyon in Frankriik. afstand 342 K M. Voor deze wedvlucht is door een Sportvriend een eere-prijs beschikbaar ge steld, bestaande uit een kunstvoorwerp voor i de eerst getoonde duif. LUCHTVAART. Luchtpostdienst Amsterdam-Hannover De directeur-generaal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat met ingang van 4 Mei de luchtdlenst Amsterdam HannoverBerlijn voor postvervoer zal worden gebezigd. Met deze luchtverbln- ding kunnen worden overgebracht brie ven en ander stukken voor Duitschland en verder gelegen landen, voorts postpakket ten voor Duitschland. Luchtvaartverkeer Zweden. De luchtvaartlijn Stockholm-Heleing- fors zal op 15 Mei geopend worden met een start van Stockholm om 10 uur v.m. en van Helsingfors in den namiddag. Do lijn Malmö-Hamburg-Amsterdam zal eveneens op 15 Mei geopend worden met een vertrek van Malmö om 8 uur v.m. De Italiaanscbe Tllegenler Locatelli wordt in Zweden verwacht ln don voorzomer mot een directe vlucht van Milaan naar Mal mö. De tocht van Pinedo. Markies di Pinedo, do Itulinnnsr-ho vlieger die op 21 April van Rome naar Melbourne is vertrokken, is Dinsdagmid dag tegen vier uur to Karachi aangeko men, na een ree hts treek se he vlucht van Tsjarbar, ln Perzië, dat hij om 12 uur 's middags had verlaten. Di Pinedo ie chef van den staf van de luchtmacht en een 85-jarig Napolitaan. Hij zal van Karachi de volgende route volgen: DelhiCalcuttaBangkokHong kongTokioMakassarAdelaideMel bourne. Slaagt de tocht, dan zal hij terugkoeren langs de route BrisbaneBatavia Singa pore-Rangoon - Calcutta - Delhi - Bagdad- Laros - Rome. DE RIJNSTREEK. DE GOUWE n. De Mallegatsluis voldopt ook lang niet meer aan de behoeften, die thans door de scheepvaart aan een dergelijke sluis ge steld worden. Herhaaldelijk komt het voor, dat schepen dagen, ja zelfs weken, op een gunstigen waterstand moeten wachten om door te kunnen varen, daar zij wegens hunne te groote lengte niet geschut kun nen worden, maar op een aan beide zijden der sluis gelijken waterstand moeten wachten. Geregeld maakte dan ook sinds 1874 de verbetering een punt van over weging uit. Tn 1870 maakt de Rijkswater- staal een plan, in 1877 ziet een plan dor Hoofdingenieurs, Conrad en van dor Vegt het licht, in 1878 een Regeeringsontwerp, in 1880 dient Gouda drie nieuwe plannen in. In 1882 verschijnt een tweede Regee ringsontwerp. Toen was de herstelling der sluis dringend geworden. Zij wordt her steld en blijft, zooals zij was. Sinds 1912 werden over de verbetering weer onder handelingen gevoerd tusschen hot Ministe rie van Waterstaat en de Provincie Zuid- Holland; onlangs is de beslissing hierop gevallen. Door het Rijk is in principe besloten de helft der kosten bij te dragen. Ook met Rijnlapd ia een accoord getroffen. Er zal thans een geheel nieuwe vaart gegraven worden, gaande vanuit het gedeelte dur Kromme Gouwe, waar de oude spoorbrug gelegen heeft, in Zuid-Oostelijke richting langde de Zuidwestzijde van den Broek- weg tot voorbij bet stoomgemaal van den Oostpolder en vandaar met een straal van ongeveer 1000 M. langs de ringvaart van den Zuidplaspolder tot in den IJssel op het punt, waar deze een sterke buiging maakt bij de zoogenaamde Galg onder do gemeente Moordrecht. De sluis zal 14 M wijd worden, de schutkolkhreedte zal 110 M hedragpn. er zal slechts een schip in de breedte ge borgen kunnen worden. De afmetingen zijn wel klein voor een zoo groofsche on derneming, doch men denkt daardoor vlugger te kunnen schutten Aan weers zijden van de sluis zal daarom een ruime ligplaats voor wachtende schepen worden gemaakt. Tevens zal een nieuw stoomgemaal ten behoeve van Rijnland's waterloozing ten Oosten der nieuwe sluis worden gebouwd Beide werken konipn op een afstand van ongeveer 1800 M. ton Zuidwesten der Mallegatsluis te liggpn. Men hoopt over niet te langen tijd met deuitvoering te kunnen beginnen. De stukken voor de onteigening hebben reeds voor de eerste maal ter visie gelegen. Overzicht der srheepvanrtheweging door de Mallegatsluis Zee- Binnen- Hout- Tonnen- Jaar schepen schepen vlotten maat 1880 4 28 212 417 2.129.070 1885 28.666 370 2.243.284 1890 5 27.993 406 2.363.228 1895 2 23 372 716 1.652.282 1900 1 28 271 825 1 933.192 1905 2 31 543 578 2.373 476 1910 10 38.497 1327 3.079.497 1915 39 L'46 338 3.283.720 1920 6 34 933 691 8.154.470 1921 37.368 653 3.154.470 1922 5 40.830 555 3.446.O0O 1923 44.849 502 4.785.000 Het in 1656 door Gouda in beheer geno men gedeelte van den vaarweg naar Am sterdam behield de stad tot 1823, toen het Heemraadschap van den Amslel en Nieu- wer-Ainstel het Aarkanaal overnam. De Gouwe, bet jaagpad daarlangs en het veer over den Rijn bij Gouwsin is bleef tot 1 Ja nuari 1895 aan haar. Op dien datum kwam ingevolge besluit der Provincialo Staten van 4 December 1893 het onder houd van. het vaarwater en het jaagpad langs de Gouwe aan de Provincie Zu;d- Holland, welke het onderhoud der kaden 25 Januri 1898 op zich nam. Deze kaden baren haar zeer veel zorgen en vergen groote uitgaven. De grond, welke voor de gcheole streek langs de Gouwe, voor de boomkweekerijen om Boskoop van zoo groot voordeel is, speelt hier do Provincie parten. Door den veenaehtigen bodem, waarop de kaden liggen, komen zij nooit tot stilstand en zakken steeds. Een gere geld onderhoud, eone geregelde verbete ring is noodig. Na de overname der Gouwe door de Provincio hadden steeds vorbeteringswer- ken plaats, waarvan de voornaamste wel zijn het afsnijden van een hinderlijke bocht tusschen Gouda en de spoorwegbrug over de Gouwe, begonnen in 1898, en een tweede afsnijding ten Noorden van de eerste, begonnen in 1902. Beide gingen mot zeer vele moeilijkheden gepaard, daar de kaden zakten en den grond in do nieuw gegraven vaart oppersten. De laatste cou pure kon eerst in 1910 voor de scheep vaart geopend worden. Verder werd eene nieuwe spoorwegbrug in de lijn Rotter damUtrecht over de Gouwe bij Gouda gemaakt, waarnnale een der grootste be lemmeringen voor de scheepvaart vervol Zij werd 18 December 1911 in gebruik ge nomen en heeft eene grootste doorvaart* opening van 14 M. en oene doorvaar t- hoogte van 4.25 M. in dichten stand De in do lijn Leiden—Utrecht over de Gomvo nabij Gouwsluis gelogen spoorwegbrug heeft twee doorvnartopeuingen, eene var» 16 M. en eene van 26 M. Dat bij deze verbeteringen do plaatselij ke toestand niet uit het oog werd verloren, behoeft nauwelijks gezegd De streek zelve ondervond reeds als vanzelf het voordrol eener vorbeterde vaart. Een tweede groot work, dat nauw verhand houdt met dei» waterweg, zal straks volgen en wol do spoorweg van'Gouda naar Alplien, welko vanaf Gouda ongeveer midden tusschen do Gouwe en den weg naar Hazerswoude tot aan de Halve Raak zal loopen on vandaar even ten oosten van de papieren kade zijn weg zal vervolgen naar Alplion. In ver band met dezen spoorweg is reeds oono spoorweghaven hij den Otweg vanuit do Gouwe ontworpen. Zij zal ongeveer 1 K.M. lang worden en voor het vervoer der Bos- koopsche producten, hoornen cm heester» en voor de Wnddinxveonsche industrie van niet-geringo beteekenis blijken t zijn. •Het vervoer met de kleine, diopgeladen schouwen langs Gouwo en Rijn naar do spoorbanen te Alphen zal dan uit zijn, Boskoop zal zijn waren in de onmiddel lijke nabijheid per spoor kunnen laden. Met deze verbeteringen is echter do verbetering van den vaarweg Rotterdam Amsterdam niet ten einde. Er redt "dan nog een zeer groot werk, n.l. do vérbetering van don Holandsrdion IJssel, die dan woor zal hl ij kon voor hot grootero scheepvaart verkeer te ondiep en to bochtig lo zijn, en verder nog behalve de over do Gouwe gele gen bruggen, waarvoor reeds plannen met een doorvaart wijd te van 14 M. gen-naak* zijn. de verbetering dor Gouwesluis. Ken zeer eigenaardige toestand hem .vlit hier. De groote schutsluis mol brug b— hoort aan het Rijk. do kleine keeralirs ine» brug aan Rijnland on hot vaarwater m «lo Provincie Zuid-Holland, "drie licha men, die ieder hunne eiseJion stellen Doch ook do hieraan verbonden moeilijk heden zullen overwonnen worden. N i lang wikken en wegen zal een ieder bevredi gende oplossing te vinden zijn. De koer* en schutsluis doen zelden dienst. Zij wor den eerst gesloten, wanneer de waterstand op den Rijn hoogor is dan 0.36 5 M A. P., hetgeen bijna nooit voorkomt We willen nog even terugkomen op hei jaagpad, dat vroeger zooveel vertier Iniigz do waterwegen bracht en zulk oen groot «'i* rol in de ontwikkeling van het scheepvaart verkeer en daardoor voor d>> nijverheid ia het algemeen gespeeld heeft. Zooals \v< zagen werd met groote kosten cn na over winning van vele bezwaren hot jaagpad it. 1656 tusschen Gouda en Amsterdam aan gelegd. 't Was eon groote vooruitgang Sleepen met een zestal paarden getrokken- waren geen zeldzonrnheid Een 40-lal ja gers woonden bij Gouwsluis, vanwaar «Ie wacht verdeeld werd voor do Gouwo, hei Aarkanaal en den Rijn in de richtingen Leiden en Utrecht. Hiervoor zorgde een commissaris, die „met den hoogen hoed" op de bel luidde en do vrachten verdobbel' 'de. Do opbrengst der gabellen voor ge bruik van hét jaagpad waren niet alleen voldoende tot onderhoud hiervan, inaai bracht aan de betrokken steden een aar dig voordeel op. Toen do wegen verbeterd werden en de diligence haar intredo dood., werd het personenvervoer te water vee/ geringer, waardoor ook do opbrengsten verminderden. Maar moer afbreuk aan hul Jaagpad deed de opkomst der stoomvaart, Do eerste concessie voor een stoomboot» dienst in de Gouwe werd in 1850 verleend. De doodslag werd echter aan do jagerij toegebracht door do uitvinding van do ex plosiemotoren. Nadat de eerste motor boot in gebruik werd genomen, w.-rd al reeds heel spoedig het jaocpaard overbo dig. Thans is dit „ras" bijna uitgestorven. Het jaagpad heeft zijn vroegere grootheid verloren en wordt nog slechts voor plaat selijk verkeer gebruikt, waarvoor het ech- t'-r onmisbaar i - Ken door een jaagpnard getrokken jaagschuit is echter een zeld zaamheid gewórden, evenals ook weldra «•en zeilschip een zeldzaamheid dreigt te worden. Alles wordt in onzen tijd aan j snelheid opgeofferd, veel moois gaat daar mede verloren. Dat '1«' ja--' r een vroolijk leventje leid den. is wel bekend. Laten wo dit hen zelf, al zijn ze allen reeds lang verdwenen, nog eens getuigen. Op het schouwmanshuis to Gouwsluis, lazen we ongeveer 40-jaar geleden nog bet volgende opschrift: „Opgeruimd en vroolijk zijn, „Er is ge«-n beter ding op aarde, .^Jenever, bier en brandewijn „En haver voor de paarden". Aan de Gouwe langs het Jaagpad, evet

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 5