l. WAALS, Derde Blad Massief Eiken Ledikanten 19.90 Vrijdag I Mei 1925 BINNENLAND Stemplicht en gewetensbezwaren. Een wetsontwerp. Ingediend is een wetsontwerp tot aan vulling van de Kieswet. In de Memorie van Toelichting merkt de Regeering op, dal het outwerp tot wijziging der Kieswet, dat de Kamer op 3 April j.L heeft aange- nrmeii, beoogde in zijn oorspronkolijken vorm opheffing van de poenale sanctie, welke de wet op niet-naleving van den slemplicht stelt. De aanneming van het amendement Wintermans-van Sasse van Ysselt zal echter die sanclle, zij f;nt in ge- wijzigden vorm, behouden, indien het ontwerp door de Eerste Kamer wordt aan genomen en~ door de Koningin wordt be krachtigd. In dat geval wordt weder actualiteit ge schonken aan de gewetensbezwaren, wel ke bij een groep der bevolking bestaan le gen naleving van de verplichting, gesteld in het tweede lid van art. 72 der Kieswet Het komt der Regeering voor, dat aan de genen, die uit welbewuste godsdienstige overtuiging, overwegende bedenking koes teren tegen de naleving van de wet op dit punt, moet worden tegemoet gekomen. Daarbij bevat dit ontwerp oen stel bepa lingen, die beoogen met deze bezwaren rekening te houden. Deze bepalingen zullen, ab daartoe aan leiding bestaat, den kiezer, zoolang hij zelf dit wenscht, ontheffen van de ver plichting om ter stembus te gaan. Hij is door het bewijs van den burgemeester voor allen omslag en alle strafvervolging gevrijwaard. Intusschen laat het zich den ken, dat toepassing van het nieuwe art. 72bis niet heeft plaats gevonden. Dit kan, behalve aan verzuim van de zijde van den kiezer, te wijten zijn b.v. aan de omstan digheid, dat de tijd daartoe ontbroken heeft. Met name bij de verkiezing, die in dit jaar te wachten staat, is deze mogelijk heid zelfs een zeer groote. Daarom schijnt het gewenscht in een nieuw art. 179bis tevens vast te leggen, dat, als de weg, om vrijstelling te verkrijgen, niet is bewan deld, men zich toch nog ex post op gewe tensbezwaar zal kunnen beroepen. Oe uitbetaling der pensioenen. Per giro of per postchèque.' Namens den minister van Finartciën is den burgemeesters medegedeeld, dat te be ginnen met de pensioenbetaling over het 2e kwartaal 1925 (1 Juli) de pensioenen, verleend aan de geestelijken van de ver schillende gezindten en aan hun weduwen en weezen en te beginnen met de pen sioen-betaling over het 3e kwarlaal dezes jaars (Aug.) do pensioenen van de Land en Zeemacht, die ten laste komen van de Nederlandsche Staatsbegrootiüg, niet meer ten kantore van de betaalmeesters betaalbaar worden gesteld. Voor zoover die personen niet op de be trokken girorekening van belanghebbenden worden bijgeschreven, zal in den loop van de maanden Juli en Augustus en vervol gens regelmatig drie maanden later aan belanghebbenden worden gezonden een postchèque op naam, tot het bedrag van het verschuldigde pensioen, welke chèque ten postkantore van de woonplaats van üen belanghebbende kan worden ontvan gen. Attestatiën de vita behoeven dan door gemelde gepensionneerden, die hier te lan de metterwoon gevestigd zijn, niet meer te .worden overgelegd. Vanwege het Departement van Finan ciën zullen hij de betrokken gemeentebe sturen inlichtingen worden ingewonnen Met nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat het ter voorkoming van schade dringend noodzakelijk is dat de verificatie van de eventueel toe te zenden staten met de meest mogelijke nauwkeu righeid geschiedt en dat het in het belang is van de gepensionneerden, dat die stalen zoo spoedig mogelijk aan het Departement worden teruggezonden. Geen betaling van pensioen toch kan plaats hebben voor dat van het in leven zijn van den gepension- neerde is gebleken. Verlaging telephoon-tarief. Op korten afstand. Naar .wij van beslist zeker zijde verne men zal binnenkort het telefoontarief voor gesprekken tusschen niet meer dan 15 K.M. van elkaar gelegen plaatsen, dat thans bedraagt 35 ct per 3 min., verlaagd worden tot 20 ct. „Hbld." Het landgoed „Hohenhelm" te Apeldoorn. Door „Huize Padua" te Boekei aangekocht. Men schrijft uit Apeldoorn aan de „Msbd." Het bekende landgoed „Hoheuheim" aan de Deventerstraatweg is gistermiddag in publieke veiling in massa aangekocht door de R.-K. Stichting „Huize Padua" te Boekei (N.B) voor de som van 94.250, terwijl het houtgewas moet benaderd wor den voor 8730. Het gesticht ia bestemd voor verpleging van gees leszwak kon en zenuwzieken. LAND» ECWlNBOUW DE TENTOONSTELLING TE HEEMSTEDE. Hoe heerlijk la hot nu te verwijlen op het tentoonstellingsterrein. De Hyacin- then met hun sprekende kleuren als mo- zaïkvelden tusschen het groen der Nar cissen met hun gele of witte trompetten, wiegelend zacht op de ranke steel. De tul- .pen ontluikende, zich ontplooiende in vroolijke kleuren. Het bijgoed, waarvan zoovele goede exemplaren aanwezig zijn in do tuinen van Tubergen en Alb. Bos Hz. Zij allen zijn meer of minder goede bekenden van ons, het doet ons goed die oude bekenden terug te zien in de hen passende omlijsting. Het geheel is geworden een groot lust hof, de Algemeene Vereeniging is de gast- vrouwe. Denken wij ons eens in, dat geldmagnaat zich len koste van tienduizenden guldens een tuin heeft doen aanleggen zooals het wandelbosch Groenendaal nu is, en dat diezelfde eigenaar ons uitnoodigde een kijkje te komen nemen in zijn tuin. Voor zeker zou elkeen zich verheugen dat eens te mogen zien. Nu is het niet ©en geldmagnaat, tnaar een doelbewust samentrekken van de go- schikte krachten, die dit lusthof ontwierp, maar het genieten blijft hetzelfde. Onze kweekers hebben zich niet onbetuigd gela ten, onze vrienden uit Aalsmeer en Bos koop evenmin, terwijl de Gentsche broede ren, ons het beste laten zien van wat er Is. Of zag men ooit schooner collectie orchi deeën als nu in de galerij ter bezichtiging wordt gesteld? Wat volmaakt mooie bloem- bossen vormden zich op de wel goed ge kweekte Azalia's. En de Palmen, Aucaca- ria's, Kentia's, allen mooi om te ste len. De oud-Hollandsche tuin, aange legd door den Bond van Bloembollenhan delaren, .fs verrukkelijk. Wat kleurenspeling van de talrijke bloe men in het passende millieu. De kweekers kunnen hier nog eens scorfen leeren ken nen en waardeeren. Alles staat er mooi en komt goed uit, een „salul" aan dengene of degenen, die met de leiding waren belast om in het vaak onherbergzame oord van bosch en weiland onze bolgewassen zoo te verzorgen, dat zij zoo goed voor den dag komen. Zouden er nog lezers zijn, die dit schoons niet heb ben wezen bezichtigen, het is nu den tijd om er heen te gaan. Rustig kan men rondwandelen en genieten. Vooraan bij Jjet entree, gaande naar het hoofdgebouw, weet en voelt men te wandelen in een prootsche tuin, verderop in het bosch hoort men de vogelen kwiifkelende uitbottende takken overspannen wegen en paden, waarop de talrijke bezoekers zich voortbewegen, om in zich op te nemen het onvergelijkelijke schoone, dat daar zoo vroeg in het voorjaar staat te bloeien. Welk een leerschool voor den vakman, dagen zou hij moeten reizen om te kunnen zien in de kweekerijen, wat hij hier zien kan in een namiddag. Welk een reclame voor onze gewassen en voor ons vak in het algemeen, waar duizenden bezoekers al dat schoons in zich opnemen „Kweekersblad." Hollandsche tulpen In Parijs. De „Figaro" schrijft naar aanleiding van het bloeien der Tulpen, die de Neder landsche bollenkweekers eenige jaren ge leden aan de stad Parijs hebben geschon ken: „Het jaarlijksche bloemenfeest, dat, dank zij de Holandsche mildheid, de Place du Garoussel verrijkt, is gisteren begon nen. De Tulpen met hun schitterende kleuren, die door onze tuiniers zeer goed zijn gerangschikt, trekken dit jaar dezelf de menigte bewonderaars als vorige ja ren. 't Is een betooverend schouwspel, dat men spoedig moet gaan zien, daar het nooit heel lang duurt." Mond- en klauwzeerbestrijding Een koppel van 500 runderen bij wijze van proef behandeld volgens een nieuwe methode Het uitbreken van het mond- en klauw zeer, onder ongeveer 500 runderen, gra zende in de „Megensche Ham" te Megen aan de Maas, is aanleiding geweest, dat op initiatief van den bekenden Inspecteur van den Veeartsenijkundigen Dienst, dr. J. H. Picard, en in overleg met den di recteur van den Dienst, dr. H. G. L. E. Berger, en den directeur van de Rijks- seruminrichting te Rotterdam, d^ L. F. Lourens, maatregelen zijn getroffen tot be teugeling en genezing dier ziekte. Wij hebben dezer dagen den toestand en de omstandigheden ter plaatse kunnen op nemen en ons op de hoogte gesteld van de genomen maatregelen, die- uit wetenschap pelijk, zoowel als uit practisch oogpunt van zeer groot belang kunnen worden. Wij vernemen dan, dat krachtens een heel oude gewoonte de veebezittende in woners van het stadje Megen het recht genieten van z.g. schadelooze doorweiding van bun vee op de uiterwaarden (de Me gensche Ham), die zich langs de Maas uitstrekken en een oppervlakte beslaan van 330 H.A. Van dit recht nu hebben ongeveer 72 veehouders gebruik gemaakt en liepen er p.l. 500 runderen door elkaar op de weide. Plotseling begon zich toen bij een aantal jonge dieren mond- en klauwzeer te ver- toonen. De datum, waarop het vee de Megensche Ham moet verlaten, wordt telkenjare door B. en W. van Megen vastgesteld: dit jaar was deze dag vastgesteld op 15 April. Na dien datum is de uiterwaard, die bekend staat om zijn groote vruchtbaarheid, be stemd om te worden verpacht als hooilandv De opbrengst van de eerste snede wordt getaxeerd op f 40.000. Het is dus duidelijk, dat er zeer groote belangen op het spel stonden, want, hoe eerder het vee de weide kon verlaten, des te minder schade. Maar.... het verwei den der zieke of verdachte dieren, wier eigenaars bijna allen in de z.g. binnen- dijksche polders wonen, zou vrijwel gelijk gestaan hebben met kunstmatige versprei ding der ziekte en de schadelijke gevolgen zouden niet te overzien zijn geweest. Ingezonden Mededeeiing, HULPGEBOUW i Haarl.straat 54. Slaapkamerspienels 1.72%, 1.25, Nachtkastjes Waschtafels Slaapkamertafels Linnenkasten, Mahonie geschilderd Massief Eiken met facet ruiten 98 ct. 4.35 4.35 4.45 29.50 49.25 Het spreekt dus wel vanzelf, dat inspec teur Picard daartoe zijn toestemming noch kon, noch wilde geven, m. a. w. het vee zou op de Megensche Ham moeten door zieken en eerst 10 dagen na genezing van het laatste geval worden verplaatst. Maar wanneer dit tijdstip zou zijn aangebroken, kon, ook met het oog op het sleepend ver loop der ziekte in dit groote koppel, zelfs niet bij benadering van te voren worden bepaald Het was dus zaak om het ziekteproces van het koppel te verkorten, de ziekte zelf milder te doen verloopen, het versprei dingsgevaar te beperken en de verweid ing van bot vee binnen zoo kort mogelijken tijd mogelijk te maken. Dit alles niet alleen met het oog op het vee, maar ook, ge zien de anders te verwachten groote da ling van de pachtopbrengst der weide. Daarom nu was het, dat de regeering, op voorstel van den V. Dienst besloot tot toepassing eener nieuwe behandelings methode van zieke en verdachte dieren, die door dr. Lourens ls vastgesteld in overleg met dr. J. A. Winkel, welke laat ste reeds lang het mond- en klauwzeer heeft bestudeerd in samenwerking met prof. De Blieck. Deze methode, die onder leiding van den V.-Dienst geheel kosteloos wordt toe gepast te Megen, houdt in, dat de dieren worden ingespoten met 3erum en entstof. Zij worden eerst nauwkeurig onderzocht en daarna met de enting (volgens de mo- thode-Waldmann) behandeld. Zij werd, zooals gezegd, tot dusver nooit op zulk een uitgebreide schaal en op zulk een streng- wetenschappelijke wijze in ons land toege past. Wanneer deze werkwijze slaagt, dan zal zij ongetwijfeld op een zeer groot aantal dieren in het geheel land worden toege past en het is niet onmogelijk, dat dan binnen afzienbaren tijd het tegenwoordi ge bestrijdingssysteem kan worden gewij zigd. Dat zou des te meer een uitkomst zijn, omdat het huidige systeem tot dusver wei nig anders dan hevig en stelselmatig ver zet van de veehouders heeft ondervonden, zonder dat groote voordeelen of veel suc ces te boekstaven waren. In afwachting van de resultaten, die we spoedig hopen te kunnen melden, is on getwijfeld een woord van waardeering voor regeering en V. Dienst reeds nu op zijn plaats. In het belang van onzen waarde- vollen veestapel en van de veehouders ls het te hopen, dat deze ernstige poging met succes bekroond mag worden. Wij vernemen nog, dat ook te Appeltern een uitgebreide proef zal worden genomen „Tel" Mond- en klauwzeer In andere landen. De epidemie van mond- en klauwzeer, die dit jaar in Engeland gewoed hoeft, heeft meer dan 200.000 dieren doen ster ven en de kosten zijn ongeveer 42 millioen gulden geweest: in zes districten heersebt de ziekte nog. De Amerikaansche epidemie is volgens mededeeiing der Amerikaansche autoriteiten in haar loop gestuit; de zieke dieren werden terstond geslacht en de omgeving zoo goed mogelijk ontsmet: 108.000 dieren zijn gedood, de kosten be liepen meer dan 12 millioen gulden. Strengheid van optreden schijnt inder daad noodzakelijk te zijn om succes te be reiken; in Engeland is men milder te work gegaan dan in Amerika, maar in Enge land is de ziekte ook nog niet uitgeroeid, in tegenstelling met Amerika. De vondsten van Frosch en Dahmen, die hier vroeger vermeld werden, zijn nog niet geheel en al bevestigd. Deze twee Duitsche geleerden beweerden de bacil van het mond- en klauwzeer te hebben ge kweekt. Maar een Duitsche commissie, die de proeven van Frosch en Dahmen heeft trachten na te doen, is niet met de resul taten kunnen meegaan. Weliswaar hebben de eerste geleerden hiertegen geopponeerd; zij komen nu aan met do mededeeiing, dat Ruffert in La Plata (Brazilië) hun be vindingen bevestigd heeft. Maar vooralsnog zullen wij de vondsten van Frosch en Dahmen nog niet als vast staande kunnen aannemen. In Frankrijk heeft Vallée proeven over mond- en klauwzeer gedaan, die het ver melden waard zijn. Hij beweert gevonden te hebben, dat inspuiting van bloed, dat inomen is van van de ziekte herstelde dieren tusschen den 12en en 15en dag na het begin der ziekte, aan andere dieren een volkomen onvatbaarheid waarborgt gedurende ze9 tot acht maanden. Dit zelfde bloed heelt ook $enige genezende werking, als het bij zieke dieren wordt ingespoten, maar deze is minder groot. Men moet vrij veel bloed inspuiten. Vallée heeft twee soorten mond- en klauwzeer gevonden; tot algeheele bescherming zijn twee soorten bloed noodig. Maar Vallée heeft ook nog wat anders govonden. De roode bloedcel len bevatten bij zieke dieren het ziektema kend agens. Men neemt bloed af van juist genezen dieren en zondert daaruit de roo de bloedlichaampjes af; deze spuit men In de huid van jonge dieren, die nog niet de ziekte gehad hebben; op de plaats van inspuiting krijgt men dan een reactie, de ziekte breidt zich er niet uit. Dieren, die zoo behandeld waren, bleken langen tijd onvatbaar voor de ziekte. Het zou wel van buitengewoon belang zijn als deze methode in de toekomst betrouwbaar bleek, daar wij dan een voorbehoedmiddel tegen de ziekte zouden bezitten. (Brit. Med. Journ.) KERKNIEUWS. Een jubileerende Congregatie. In deze dagen valt de herdenking van het feit, dat vóór 50 jaren de Eerwaarde Zusters Franciscanessen, dochters der H. H. Harten van Jezus en Maria, uit Salzkot- ten voor het eerst den voet op Nedetflaad- schen bodem zetten. De „N. Haart. Grt." schrijft naar aanlei ding daarvan o.m.: Wij meenen voor dit zeldzaam jubileum eenige oogenblikken de aandacht van onze lezers te moeten vragen, op de eerete plaats, omdat in het algemeen een congregatie van liefdezusters, welke een halve eeuw in dienst der Roomsche charitas heeft ge werkt, onze belangstelling verdient; maar zeer in het bijzonder, omdat deze „Duit sche zusters Franciscanessen" zich bij haar komst in Nederland hebben gevestigd in het Bisdom Haarlem en sinds dien haar negen tien huizen en belangrijke stichtingen bin nen datzelfde Bisdom gehouden hebben. Er is echter voor ons nog meer aanlei ding aan dit juhileum bijzondere aandacht te wijden. De grootste vermaardheid heeft deze feestvierende congregatie niet zonder recht en reden verworven door haar onvol prezen ziekenhuis te Haarlem, zóó, dat haar leden overal bekend zijn als „de zus ters der Mariasiichting." Wat een ziekeninrichting als „de Maria- stichting" beteekent, is moeilijk onder woorden te brengen. Niets is gespaard om dit huis van verpleging der noodlijdende menschheid tot de uiterste perfectie van hygiëne en medische hulpmiddelen op te voeren, zóó dat het met zijn lighallen en nieuwe operatiieafdeeling kau wedijveren met het allerbeste wat op dit gebied in Nederland bastaat. Maar zijn medici en verpleegden eleeds vol lof ovor do tech nische hulpmiddelen der inrichting, daar boven uit gaan zoo mogelijk nog do uitin gen van dankbaarheid en hulde van de vele duizenden in dezen wijden omtrek, die voor zich zelf of voor hun dierbaren de liefdevolle toewijding en de nooit rustende zorg der zusters voor de zieken, hebben ondervonden. En wij weten met hooveel spanning dan ook de stichting van de nieuwe inrichting te Veisen wordt ver beid. welke aan een ander deel van Noord- Holiand diezelfde zusters dichterbij zal brengen. Met voldoening zal pion in Ken- nemorland vernemen, dat nog dit jaar met den bouw te Velsen zal worden begonnen en dat men daar het volgend jaar zijn eigen Maria-stichting zal hebben. Dan wijst hot blad nog op bet zeer bij zonder werk der Zustere te Rotterdam, nA. de opvoeding der schipperskinderen. Tot voor eenige jaren kon men altijd klachten hooren over de verwaarloozing dier op voeding. De rijkere schippers hebben ge legenheid hun kinderen op kostscholen te doen. maar do arme moesten hun kleinou van stad naar stad van dorp naar dorp meevoeren zonder gelegenheid voor vol doende onderwijs en godsdienstonderricht. De zusters Franciscanessen zijn nu in Rot terdam een alleszins modern liefdewerk begonnen, geheel voldoende aan een be staande behoefte, door zich de opvoeding dier arme schipperskinderen aan te trek ken. En naar wij hoorden is dit een zeer dankbaar werk. De kinderen tooh zijn wel onontwikek'd, maar door hun voortdurend verblijf van den wal ook steeds buiten de gevaren der samenleving, zoodat de zus tere er over het algemeen zeer danbare, reine kinderharten in vinden, welke op te voeden tol degelijk© katholieken, een ge not moet zijn. SPORT VOETBAL. Het Nederlandsch elftal. Ook do Sparlarspeler Steeman heeft 's reserve bedankt, zoodat een nieuwe rosorve zal moeten worden aangewezen. Het bedanken van Steoman houdt, vol gens het Rott. Nwsbld., verband met het feit, dat hij liever in Leeuwarden voor Sparta speelt, dan als roservo naar Am sterdam te reizen SoartaanQuick, Naar het „Vad." verneemt, zal do laatst© wedstrijd, welke de beslissing moet bren gen in de promotie competitie dor eerste afdeeling tusschen Spartaan en Quick, op 10 Mei as. worden gespoeld. Quick komt dan met een gewijzigde opstelling uit, waarin Bontje niet zal spelen, Schuur naar de middenlinie ia verplaatst. Buitendorp de middenvoorplaats zal bezetten, Visman linksbinnen en Heyligene midhalf zal spelen. N. A. C.Go Ahead afaelast. De Nederlandsche Voethalbond heeft den wedstrijd N.A G.Go Ahead, die as. Zoïv- dag zou worden gespeeld, afgelast Een conflict van N. A. C. met d'in N. V. B. Naar men van N. A. C.-zijde aan de Sportkroniek mededeelt, heeft de 17-jar ge v. d. Broek voor zijn plaaie in het Ned. Elftal bedank/, omdat hij zelf van oordeel ia, dat hij niet geschikt dns-vnr 'a. N.A.G. hooft daarop .iau den N.V.r ngevraagd den wedstrijd N.A.C.—Go Ahead niet uit to «tellen, waarop echter doer den N V R. als voorwaarde gesteld weid. dat in dat geval v. <L Broek niet zou mogen meespe len. Daar N.A.G. daarmo© niet aocoord wenscht te gaan, hoeft do N.V B. den weck strijd N.A.G.Go Ahead uitg.-stold. Hot blad heeft zich naar aanleiding hier-» van tot het Bondsbureau gewond, waar uien mededeelde, dat de indruk liostond, dat hot bedankefl van v. d. Broek onder preosie van het N. A. C.-beetuur had plaats ge-' hnd, daar N. A. C. er blijkbaar prijs op stelde den wedstrijd N. A. G.Go Ahead te laten doorgaan Daar in dit geval N. A. C. het clubbelang zou stellen hoven het al- gemeen belang, meende de N. V. B. daar aan niet te moeten medewerken, zoodat, om alle moeilijkheden te omzeilen, tot uit stellen van den wedstrijd besloten werd. Steeman heeft, zooala gemold, als re serve bedankt De wedstrijd FrisiaSparta zou alleen mogen doorgaan, indien Sparta zich verplichtte Steeman te laten uitvallen. Do wedstrijd in Leeuwarden wordt in ieder geval gespeeld, zegt het Had. ATHLETIEK. Wereldrecord discuswerpen Uit Los Angelos komt bericht, dat bij oen wedstrijd aldaar de Amerikaan Hou- ser het discuswerpen hoeft gewonnen mot een worp van 47.0303 meter. Indien dit record erkend wordt, zou daarmede hot wereldrecord van Duncan, dat sedert 27 Mei 1922 op 47.5828 meter staat, verbe terd zijn. Dat record van Duncan is trom wens reeds ccnigo maanden geleden ver beterd, eveneens door een Amerikaan, Tom Lieb, die 47.609 meter wierp. Het schijnt echter niet gomakkulijk te zijn wereldrecords diacusworpen erkend ta krijgen. Taipale heeft al eens een worp van 48.27 meter gedaan, welko echter niol als record werd erkond POSTOi EN „Leidsche Postrluivenclub". De „Leidsche Postd ui venclub" hield j.L Zondag, 26 April, haar eerste buitenland- sche concoursvlucht vanaf Vilvoorde (BcL gië). Daar dezo vereeniging voor het bere kenen der tijdon het stelsel Mieehiels toe past, hetwelk berust op ei' n snel!m:d volgens hokcoördinaat, werd de klas 'i- ceoring der prijswinnere als volgt verkre gen: le. Hokaf constateering 10-3-45, snol heid 1113 M. per minuut; 2e. id. 10-4-45, sn. 1108; 3e. id. 10-5-31, sn. 1097; 4e G. Arnoldussen 10-3-36, sn. 1096 5e. W. Wal raven 10-7-02, sn. 1038; 6e. Hokaf 10-6-38 sn. 1088 7e. J. Rrzior 10-6-17, sn. 1086; 8e. G. de Graaf 10-9-43, sn. 1033; 9e. J. Tielkemeijor 10-7-16, sn. 1081; 10e id. 10-7-41, sn. 1078; 11e. Hokaf 10-8-01, sn. 1076; 12o. id. 10-8-01, sn. 1076; 13e id. 10-8-01, sn. 1070; 14e. H. Walraven 10-8- 31, sn. 1075; 15e. J. A. Tielkemeijor 10-8- 03. sn. 1075; löo. id. 10-8-03,1075; 17e. Th. J. Werter 10-8-18, sn. 1071: 13a. Hokaf 10-8-43, sn. 1070; 10e id. 10-8-43, sn. 1070; 20e. Gebrs v. d. Mark 10-9-31, sn. 1066; 21e. II. Walraven, 10-10-03, sn. 1063 22e. Hokaf 10-10-21, sn. 1056: 23e. id. 10-10-21, sn. J056; 24o. Th. J. Werter 10-10-55, sn. 1050; 25e. F. de Zwart 10-9- 21, sn. 1055: 26e. .1. Vliegenthart Sr 10- 11-30, sn. 1053; 27e. J. A. Tielkemeijor 10-11-01, sn. 1050; 28e. Hokaf 10-11-13, sn. 1049 29o. Gebrs. v. d. Mark 10-11-39, sn. 1049; 30o. G. do Graaf 10-14-09, sn. 1047 31e. J. A. Tielkemeijer 10-11-30, sn. 1046; 32 id. 10-11-30, sn. 1040; 33e. F. do Zwnrt 10-10-34, sn. 1045; 34e. Joh H. Schoof 10-12-24, sn. 1044; 35e. J. A. Tiel kemeijer 10.12sn 1042; 36e. Hokaf 10-12-20. sn. 1041. DE OLYMPISCHE SPELEN 1928. Nederland en Amerika. Van den secretaris van het Amerikaan sche Olympisch Comité heeft kapt. Schar- roo een telegram ontvangen, dat in Do Olympiade is afgedrukt en luidt: „Rij mondo van Generaal Charles Slier- rill verklaren Amerikaansche loden van het Internationaal Olympisch Comitó op do vergadering van hot Amerikaansche Olympisch Comité, gehouden te Now-York op achttien April, dat zij betreuren, dat door enkele telegrammen uit Europa eeni ge Amerikaansche bladen de mededeeiing hebben afgedrukt, dat het twijfelachtig is, of Holland in staat zal zijn de golden bijeen te brengen voor de Internatiounlo Olympische Spelen van 1928 en daarom zal vragen van dio Spelen afstand te doop. Dit is geheel onwaar Ik ben ingelicht door den officioelen Nederiandsehen ver tegenwoordiger in het Internationaal Olympisch Comitó. Inderdaad zond hij mij plannen voor het Stadion, dat in Amster dam zal worden gebouwd en heeft mij vriendelijk verzocht aanwijzingen voor verbeteringen. Daarom is hot ook te betreuren, dat het verhaal gant, als zou Los Angeles Holland willen opvolgen voor de Spelen var. 1928, indien Holland zich zou terugtrekken Ik heb een lang telegram ontvangen van Kolonel William May C-arland uit Los Angelos, mijn collega in het Interna tionaal Olympisch Comité, ..evesllgend, dat Los Angeles de Spelen van 1928 niet! wenscht. maar reeds gereed Is. om de Spe len van 1932 te honden met de geestdrift, waarvoor die stad reeds zoo b&kend is Het Internationaal Olvmpiseh Comité heeft definitief bepaald, dat Amsterdam dc Spelen in 1928, Los Angeles die In 1932 zal houden, hoewel natuurlijk meerdere aanvragen van andere Ipnden voor beide data inkwamen President Colonel Thompson heeft ver klaard. dat het Amerlkaansch Olympisch Comité alles zal doen wat mogelijk Is, ora de Spelen te Amsterdam tot een succes t« maken." H. M. de Koningin bescbermvrouwo. Naar De Olympiade meedeelt heeft H. M. de Koningin hel bescherrnvrouwBchap over de Olympische Spelen 1928 te Am sterdam aanvaard Z K H Prins Hen drik is opgetreden als eere-voorzltter voo< de Olympische 8pelcu i

Leidsche Courant | 1925 | | pagina 3